Twee dagen visserijfeesten van Breskens werden volledig succes Feestprogramma met veel hoogtepunten ALMANAK 5e oogsttoernooi ging van start Diefstal in kleedkamers voetbalveld ZILVER IN LISSABON VOOR JONGE SCHILDER UIT HOEDEKENSKERKE Dick Lindhout (19) leverde bijdrage „met verve" Goed weer en veel belangstelling Voorzitter E. Seuss van de „Stich ting Visserijdagen Breskens" is kennelijk een optimistisch mens. Reeds zaterdagmiddag, toen de twee dagen durende feestelijk heden nog moesten beginnen, zei hij overtuigd te zijn, dat de vis serijdagen 1964 zouden slagen. Hij heeft gelijk gekregen De feeste lijkheden, met een vrijwel non- stopprogramma van allerlei evene menten, konden zondagavond zo wel door de organisatoren als door de vele duizenden bezoekers als geslaagd worden beschouwd. Zelfs het niet geheel nakomen van het officieel aangekondigde program ma (een paar duizend mensen he pen zondagmiddag langs het ha venterrein op de waterskidemon straties te wachten terwijl er niet de minste ski-activiteiten waren te bespeuren) kon geen domper op de feestvreugde zetten Er was in Breskens weinig van te merken, dat het de garnaalvissers de laat ste maanden minder goed gaat. Er is volop feest gevierd, vooral in de avonduren. Als hoogtepunten van die feestelijkheden kunnen worden beschouwd de Zevibelreünie (waarover elders een apart ver slag) de bloemencorso's, de kunst- rolschaatsrevue en het openlucht- Zeeuwse Janboel Toen de twee vrouwen instapten, had een derde al een plaatsje ach terin de bus gevonden dan kon haar dochtertje, dat nog niet zo lang geleden haar eerste stapjes had gedaan, goed naar de auto's kijken, waarvan de inzittenden hun vakantie in een uitbundige file aan het vieren waren. ,ffee Liesje, dat. mag nietmoest zij tot de auto's teruggeroepen worden telkens als de twee vrouwen een gesprek begonnen, lanceerde zij vrijmoedig allerlei aanvullingen, die een bedenkelijk licht 1 oierpen op het gezinsverband waarvan zij, scherp observerend, deel uitmaakte. „De stenen vragen je tegenwoor dig om geld" zei één van de da mes, die blijkbaar wegenbelasting betaalde. ,JZegt papa óók" riep Liesje zo hard dat de chauffeur glimlachte. ,(Nu is het klaar" meende haar moeder, een optimists. ,JUien en Jan zijn over" ging de vrouw van de vragende stenen voort, „aardige mensen hoor. Zij is één en al hartelijkheid. Maar de hele dag over de vloer hé. En een rommel. Van de vroege mor gen tot de late avond kun je ze achterna hollen". „Tja, zei de andere vrouw vol be grip, „tja"- En omdat, dit commentaar inder daad niet leed onder breedsprakig heid, liet ze zich pro forma, gaan: ,jün je hebt. toch ook je eigen werk, nietwaar f" „M'n hele afwas heb ik moeten la ten staan" hernam ze op een toon, waarin de vrees lag voor een wij zigend wereldbeeld. „Ach" troostte de ander onbevan gen, „je moet maar denken rom mel is er om op te ruimen". En. om alle vragen weg te nemen: ,Jk zeg aitijd maar beter een aan- kante boel dan een Janboel". Liesje wierp een vlugg blik op haar moeder en deelde gehaast mee: ,fiij ons thuis is het Jan Stéén". cabaret, terwijl beide feestdagen werden afgesloten met knallende vuurwerken. De feestelijkheden werden zaterdag middag om half twee geopend dooi voorzitter Seuss, in tegenwoordigheid van jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de comissaris der koningin, mevrouw De Casembroot, gedeputeerde M. J. van Poelje, alle Zevibel-genodigden, visserijkoningin Colette van Houte, haar beide hofdames Mannie Verduyn en Beppie Florussen en nog vele deren. Teken Voorzitter Seuss verklapte alvast, dat het bloemencorso dit jaar geheel in het teken van de visserij zou staan en dat kosten nog moeiten zijn gespaard om de negen praalwagens te vervaar digen en „op te tuigen". Hij noemde het bijzonder prettig dat dit jaar de commissaris der koningin tegenwoor dig kon zijn. Onder vrolijke tonen van de Bresken- se muziekvereniging „Uit het volk, voor het volk" hees de visserijkonin gin daarna de groen-rode vlag van de gemeente Breskens in top. In een kort speechje wenste jhr. De Casembroot Breskens succesvolle feestdagen toe. Onmiddellijk daarna hees jhr. De Casembroot een vlag in de mast van de „Breskens 47" van de gebroeders Fenijn, die met hun ge middeld beste besomming voor gar nalen de visserijwimpel 1964 verover den. Met honderden belangstellenden aan boord van de gepavoisseerde schepen voer de Breskense garnalen- vloot daarna uit voor een feestelijke rondvaart op de Westerschelde. Rond vier uur zaterdagmiddag hadden en kele duizenden bezoekers zich opge steld langs de route, waar het bloe mencorso voorbij zou trekken. Het bloemencorso van negen praalwa gens, voorafgegaan door het „vorste lijk" gezelschap van visserijkoningin en hofdames werd opgeluisterd door de muziekgezelschappen „Uit het volk, voor het volk" uit Breskens, „Vlijt en Volharding" uit Souburg, „Ons Genoeaen" uit Vlissingen en „O.N.D.A." uit Middelburg. Veel werk De verschillende buurtverenigingen uit Breskens hadden weer bijzonder 'eel werk gemaakt van de praalwa gens. waaraan sommigen de gehele nacht van vrijdag op zaterdag bezig! aren geweest, maar de deelnemers moesten tot zondagmiddag wachten.' 'oordat de prijswinnaars bekend wer-1 den gemaakt. Terwijl Breskens de feestverlichting ontstak, draaiden de leden van de Eindhovense kunstrollergroep „Vic tory" op het Oranjeplein hun non stop-programma op rolschaatsen af. Een zeer gevarieerd programma waarbij ballet en diverse volksdansen werden afgewisseld met enkele ko mische nummers. Uitstekend was ook de muzikale show van de muziekge zelschappen uit Vlissingen, Souburg en Breskens, waarbij vooral de leden van de drumbands veel applaus oog sten. De eerste feestdag werd afgeslo ten met een vuurwerk op het plateau aan de Oude Veerhaven. Het Eindhovense Victory" bezorgde Breskens een verrassing door zon dagmorgen een herhaling te geven in de rolschaatsrevue. Het zondag- iddagprogramma werd ingezet met de prijsuitreiking aan hen, die voor de meest geslaagde praalwagens had den gezorgd. Voorzitter Seuss maakte een eind aan de spanning; de visserijkoningin reik te de ereprijzen uit. Het hoogste aan tal punten werd behaald door „Zijne Majesteit Vis" van de Havenstraat- Visserijstraat met 121 punten, goed r een eerste prijs en de wisselbe ker. Eveneens een eerste prijs be haalde de Dorpsstraat met de praal wagen „Vis der zee ontrukt" (116 pun ten). Tweede prijzen werden toege kend aan de Verlengde Dorpsstraat met „Gerookte vis is ook niet mis" (112 punten), de Philip van Kleef- straat met „Schipbreukelingen" (106 punten) en de Emastraat-Oranjeplein met „Visfantasie" (101 punten). Voorts werden derde prijzen toege kend aan de overigens fraaie wagens van de gebrs. Maas „Jacht op de hel ling" (98 punten), van Vogelenzang ,.De vloot vaart uit" (96 punten), de Boulevard met „Rust roest" (95 pun ten en de Grote Kade met „Neptu- nus" (92 punten). Voorzitter Seuss wekte de deelnemers Zaterdag is ter gelegenheid van de Breskense visserijfeesten een bloe mencorso gehouden, waaraan negen praalwagens meededen. De stoet werd geopend door een open auto, waarin de visserijkoningin was ge zeten met haar beide hofdames. (Foto P.Z.C.) op om volgend jaar weer mee te doen. Het corso van zondag werd op geluisterd door de muziekgezelschap pen van Breskens, Breda (De Unie) en Sint-Kruis, de drumband „E.M.S." uit Groede en door een gezelschap van de Vismijnvrienden (en -vriendinnen) uit Oostende. Bijzonder veel publiek was op het Oranjeplein aanwezig voor het openluchtcabaret, dat zondag avond onder leiding van Roland Wag- ter optrad. Voorts werden nog concer ten en een taptoe ten gehore gebracht, waarna de bijzonder goed geslaagde visserijfeesten werden besloten met het traditionele vuurwerk. Storing plaagt het Lange-Jan-uurwerk Het uurwerk van Middelburgs Lange Jan wordt momenteel ge plaagd door een hardnekkige sto ring. waarnaar de technici van gemeentebedrijven reeds geruime tijd zoeken, maar die zij nog steeds niet kunnen ontdekken. Herhaaldelijk loopt de klok van de toren een paar minuten voor. Ook gisteren was dat het geval: van 's morgens vroeg tot 's avonds laat liep hij tot grote verwarring van inwoners en toeristen tien minuten voor. Vandaag (maan dag) zal technicus P. Neve, tot gisteren met vakantie, proberen om het euvel te verhelpen. Inwoner van IJzendijke dodelijk verongelukt Gisteravond laat heeft op de rondweg van LJzendijke een ernstig verkeers ongeluk plaatsgehad, waarbij de 24-ja- rige J. de Fouw uit deze gemeente om het leven is gekomen. Het ongeluk ge beurde op het kruispunt bij „Park zicht". J. de F., die per rijwiel uit de richting IJzendijke kwam gereden, ver leende geen voorrang aan een uit de richting Schoondijke komende personen auto, bestuurd door dokter J. Houte- gem uit Gent. J. de F. werd bij deze he vige botsing op slag gedood. Op liet prachtig gelegen gemeentelijk sportterrein te Schoondijke werd zon dagmiddag de eer9te ronde gespeeld van het derde Oogsttoernooi. Een goede benaming voor het eerste elftal van de organiserende vereniging, die tegen de bekerwinnaar van het vorig jaar. Zee land Sport II, de volle „oogst" (43) binnenhaalde. Een door afwezigheid van spil J. Hame link toch enigszins verzwakt Schoon dijke I, heeft in een behoorlijke partij, waarin deze ploeg door hard werken alles gaf, verdiend gewonnen. Zeeland Sport II, met zeker enige betere tech nische spelers, vatte het echter te licht op en speelde over alle linies te noncha lant. Voor Schoondijke werden de doel- Ïunten gescoord door W. Huigh, B. de luijnck (2x) en W. Esseling. De drie doelpunten voor Zeeland Sport werden allen gescoord door J. de Hondt. De eerste wedstrijd overigens in een slappe vertoning ging tussen Groede I en Breskens II. die door de Groede- naren werd gewonnen, eveneens met 4—3. Breskens nam in de eerste helft een 01-voorsprong door Henk Fenijn, wel ke stand echter door J. Risseeuw weer op 11 werd gebracht. Het was weer Fenijn die scoorde (12). maar nu greep Van Belois de kans om uit een hard genomen vrije schop even buiten het strafschopgebied de partijen weer op gelijke voet te brengen (22). Na de rust nam Breskens weer een voor sprong (23) door S. v. d. Lijke, korte tijd daarna reeds door J. de Jonge weer teniet gedaan (33). Laatstgenoemde speler was het ten slotte die even voor het verstrijken van de speeltijd het be slissende en voor Groede winnende doel punt scoorde (43). Aanstaande zondag komen eerst de bei de verliezers tegen elkaar in het veld, terwijl daarna Groede en Schoondijke elkaar de eer van een jaar bekerbezit zullen betwisten. Voor dit derde Oogsttoernooi bestond slechts een geringe belangstelling. Uit de kleedkamers op het sporterrcin te Oostburg is tydeus liet daar zaterdag gehouden Eenhoorntoernooi ruim 200, j een trouwring en een polshorloge gesto- I Ien. De dader bleek een 14-jarlge Jongen uit Souburg te zijn. De jongen heeft de j diefstal bekend. In verband met zyn jeugdige leeftijd is hij op vrije voeten gesteld. Na afloop van de eerste wedstrijd tus sen Aardenburg en Jong Ambon be merkten enkele spelers van Jong Am- bon. dat zij geld en enkele bezittingen kwijt waren. Een speler miste zyn por temonnee met 70, zijn trouwring en zyn polshorloge, een ander miste 90 uit zyn portemonnee. In de pauze van de wedstrijd tussen Oostburg en Terneu- zense Boys werden ook deze spelers ge waarschuwd. Maar ook daar had de da der zijn slag al geslagen. Twee Oost burg-spelers misten 45 en 25. Een van de spelers had een jongen in de buurt van de kleedkamers gezien. Toen de politie arriveerde, was de jongen echter verdwenen. Later trof men hem op de rijksweg aan. Na fouillering op het politiebureau bleek, dat de jongen geen van de gestolen bezittingen bij zich had, waarop hij werd vrijgelaten. Toen hij weer naar het veld terugkeer de, kreeg een politieman argwaan. De ze ai-gwaan bleek gerechtvaardigd. Een bewoner van een vlakbij gelegen wo ning had de jongen op zijn erf zien scharrelen. Na onderzoek bleek onder een plank ruim 200, een horloge en een trouwring te liggen. Onmiddellijk hield men de jongen weer aan, die na verhoor bekende de diefstallen gepleegd te hebben. Nieuwe commandant rijkspolitie De opperwachtmeester der rijkspolitie W. de Boo uit Volendam, is per 16 augustus overgeplaatst naar Oostburg en aangewezen als plaatsvervangend groepscommandant, tevens rayoncom mandant aldaar. De heer De Boo komt in de plaats van de openvachtmeester G. van den Driest, die per 1 septem ber 1964 de politiedienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd verlaat. Jaarvergadering V.V. Terneuzen In café „La Belle Vue" te Terneuzen hield de voetbalvereniging ..Terneuzen' haar jaarvergadering. Voorzitter P. Ba- reman kon op deze vergadering ruim 50 leden begroeten. In zijn openings woord herdacht de voorzitter het over leden bestuurslid, de heer J. Kaan. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer P. van Dixhoorn, bleken de goede resultaten van de verschillende elftallen van Terneuzen. Jammer ge noeg kwam ook naar voren, dat er nog steeds een groot gebrek aan jeugd leiders bestaat bij de V.V. Terneuzen. Het bestuursvoorstel tot verhoging van de contributies werd aangenomen. De contributie voor de senioren is nu 1,50 per maand en voor de junioren 0,75. De. periodiek aftredende bestuursleden de heren P. D. Bareman, D. van Dix hoorn. W. A. Riemens, J. Neve en A. van Alphen werden allen herkozen. In de vacature, ontstaan door het overlij den van de heer J. Kaan, werd de heer I. Vergouwe gekozen. De commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot heeft zaterdagmorgen tijdens de Zevibel reünie de visserijtvimpel uitgereikt aan de bemanning van de ,J3R -57", de gebroeders Venijn. De wimpel wordt jaarlijks uitgereikt aan de bemanning van het schip, dat de hoogste gemiddelde besomming maakt van de in Breskens aange- voerde garnalen. (Foto P.Z.C.) Op internationale wedstrijd Zaterdagavond is de negentien jarige huisschilder Dick Lind hout uit Hoedekenskerke thuis gekomen van een verblijf van twee weken in Lissabon. Hij heeft er, behalve wat gebruike lijke souvenirs, een bijzondere herinnering aan overgehouden: een zilveren medaille. Een me daille, die hem werd uitgereikt door Portugals minister van na tionale ontwikkeling, voor zijn vakprestatie op de dertiende in ternationale beroepenwedstrijd. Dick Lindhout schilderde zich in de Portugese hoofdstad met concurrentie van de beste, jonge collega's uit zes andere Euro pese landen naar de tweede Met zijn prestatie droeg de Hoede- kenskerkse schilder een van de drie zilveren medailles bij, die de dertien Nederlandse deelnemers in Lissabon in de wacht sleepten. Het was niet de hele Nederlandse „oogst": drie andere jonge ambachtslieden zorgden voor drie gouden medailles. Het was de derde keer, dat ons land onder or ganisatie van de Vereniging ter Ver edeling' van het Ambacht aan deze Internationale beroepenwedstrijd met 23 verschillende ambachten deelnam. Dick Lindhout was de enige Zeeuw, die in dit gezelschap „met verve" zijn bijdrage aan het Neder landse succes leverde. Hoe werd de 19-jarige schilder uit Hoedekenskerke internationale be- roepenkamp 1964 uitgekozen? De aanzet voor zijn selectie ligt in de periode, nadat hij de Goese am bachtsschool bezocht: de tijd, waarin hij via het leerlingenstelsel van de Stichting Vakopleiding Schildersbe drijf voor zijn gezeldiploma studeer de. Hij slaagde er met lof voor. Sa men met bijna vijftig andere schil dersgezellen, die eveneens met lof ge slaagd waren, kwam Dick Lindhout uit in de voorronde voor de keuze De praalwagen Zijne Majesteit de Vis" van de buurtvereniging Haven straat-Visserijstraat heeft tijdens het bloemencorso te Breskens de eerste prijs behaald. Op de foto de winnende praalwagen. (Foto P.Z.C.) van de Nederlandse schilder naar de wedstrijd in Portugal. De acht kan didaten, die het beste werkstuk af leverden, troffen elkaar daarna nog een keer: in de Julianahal in Utrecht werkten zij een ontwerp uit, dat de beslissing moest brengen, wie Neder land zou vertegenwoordigen. Het werd Dick Lindhout. Vandaar, dat hij op 1 augustus met twaalf andere Nederlandse „keien in hun vak" in het vliegtuig naar Lissa bon stapte. Daar kregen de zeven deelnemende schilders uit Duitsland, Spanje, Ierland, Luxemburg, Enge land, België en Nederland van 3 augustus dertig uur de tijd om him wedstrijdwerkstuk te maken: een combinatie van het Portugese wapen en het wapen van de internationale commissie, die deze wedstrijden or ganiseren met een globe. Geen materiaal „Toen we van Schiphol vertrokken, had ik er nogal moed op", vertelde de Bevelandse deelnemer ons zater dagavond. Maar dat veranderde in de loop van de vlucht: „Op Orly moesten we overstappen. Myn teken- spullen bleven in hot andere vliegtuig liggen. Do bagage zou daarmee naar Lissabon gevlogen worden. Dat ge beurde maar hot kwani twee da gen later pas aan. En dus zat ik 's maandags zonder myn eigen te kenspullen. En dinsdags ook. Nou je begrijpt Hij heeft toen van zijn buitenlandse collega's telkens dat materiaal te leen gekregen, dat zij niet. nodig had den. Zodat hij tóch aan de slag kon. „Maar zoiets werkt wel op je zenu wen. Ik lag anderhalve dag achter. Ik had alleen kwasten bij me, toen ik passers en linialen nodig had. Ten slotte heb ik er een half uur tijd bij gekregen. En daarin kreeg ik mijn werkstuk net klaar". En góed klaar, zoals de uitslag van de jury duidelijk maakt. „Ik had zeven punten minder dan nummer één. de Engelse deelnemer", vertelde Dick Lindhout. Na een weekje van excursies „in Lissabon, naar de wijnindustrie in Oporto, met hotsen de bussen en in een temperatuur van veertig graden" werd vrijdag de uitslag bekendgemaakt en reikte de minister van nationale ontwikkeling de medailles uit: zilver voor dé Zeeuwse deelnemer. Dick Lindhout zal een volgende keer niet meer kun nen proberen om deze prestatie te verbeteren: de Nederlandse deelne mers worden maar eenmaal uitgezon den. Wat zijn de plannen, na dit succes in Portugal? Vader Lindhout, waar hij in het schildersbedrijf werkt, zegt: „ik zou hem er graag nog een poosje honden". En de zilveren-medaille winnaar zelf vindt: „ik weet het nog niet precies. In ieder geval eerst nog verder stnderen. Voor patroon, 't Zou dom zijn om er nu al mee te stop pen". Bus had aanrijding een aanrijding. De chauffeur, W. wil- de namelijk bij de eindhalte de bus wat' achteruit rijden, om op de juiste plaats te parkeren. De automobilist F. v. T. uit Sint-Maartensdijk wilde juist "deze bus passeren. Toen de bus achteruit rijdende de auto van v. T. ramde. Er waren geen1 persoonlijke ongelukken, maar de scha de aan beide voertuigen was groot. De bus kreeg een groot gat, terwijl een spatbord en bumper van de personenau to werden ingedrukt. Begrafenis wethouder P. Scheele Op de begraafplaats te Hoek is zater dagmiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer P. Scheele. De heer Scheele, die reeds geruime tijd wethouder van Hoek was. overleed woensdag j.l. op ruim 68-jarige leeftijd. De begrafenis werd onder meer bijge woond door de burgemeester van Hoek, de heer A. F. Hanssens, de gemeente raad van Hoek. het secretariepersoneel en afgevaardigden van verschillende verenigingen. Burgemeesters Hanssens sprak aan de groeve een troostwoord tot de nabestaanden en memoreerde de vele goede eigenschappen van de over ledene. De ter aarde bestelling werd geleid door ds. Verbeek van Hoek. HET WEER IN EUROPA ZUIDOOSTELIJKE WINI). Warm weer en aanvankelijk vrjj zonnig, maar later kans op plaatselijke on weersbuien. Overwegend matige zuid oostelijke wind. STRANDVEIIW ACHING. (Van onze weerkundige medewerker). Een depressie bij de Golf van Biscaje doet de wind naar zuidoost draaien. Vandaag aanvoer van. warmere lucht met een matige zuidoosten wind. Zon nig, in de middag 22 tot 25 graden. Zee water 19 graden. VOORUITZICHTEN. Warme lucht uit Frankrijk, waarbij dinsdag de onweerkans wat toeneemt. ZON EN MAAN 18 augustus Zon op 05.28 onder 19,58 Maan op 17.29 onder 00.25 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 17 AUGUSTUS 1964

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2