LUFTHANSA BESCHULDIGT KLM Veel belangstelling voor „Bogaerswoning" w-i-wHiu-naa „Wilde onevenredig hoog aandeel in luchtvervoer nog verder opvoeren" Binnenkort tweede voorlichtingsmapje R.E.M. STOORT TWEEDE NET OP CENTRAAL ANTENNESYSTEEM „Rolling Stonesonderscheiden zich door onverstaanbaarheid MACHINIST HAD HET NAKIJKEN; CONDUCTEUR REED MET TREIN WEG Franse maatregel voor wegvervoer ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1964 PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT 8 9 VERKLARING OVER WESTDUITSE MAATREGEL: In een officiële repliek op de in Nederland geuite verontwaardi ging motiveerde de Lufthansa gis teren de beknotting van het aantal chartervluchten, dat de K.L.M.' tussen Amerika en Duitsland uit voert, met de mededeling, dat de K.L.M. haar onevenredig hoge aandeel in het Duits-Nederlandse luchtvervoer deze zomer nog veel hoger wilde gaan opvoeren, on danks dringende verzoeken van Duitse zijde om dit na te laten. De Lufthansa illustreerde dit standpunt met de volgende cijfers: sinds 1945 streeft de K.L.M. er niet zonder succes naar de negen Duitse vliegvelden in de meest uitgebreide zin van net woord als haar achterland te ontsluiten met het doel bij voorkeur buitenlandse passa giers voor de lange afstand via Amster dam naar andere werelddelen te ver voeren; terwijl de Lufthansa pas deze zomer begonnen is met het vliegen op Nederland en wel met een dagelijkse Viscountdienst tussen Frankfort en Amsterdam, onderhoudt de K.L.M. op het ogenblik 79 vluchten per week tus sen Nederland en Duitsland, een aantal dat de behoefte van het zuiver Neder lands-Duitse verkeer ver te boven gaat. Met deze 79 diensten wordt, zoals ge zegd, hoofdzakelijk transitoverkeer via Amsterdam naar elders vervoerd; in omgekeerde richting komen hier nog 11 transitovluchten van Schiphol via Duit se vliegvelden naar het verre en nabije oosten, Midden-Amerika, Afrika en Oost-Europa bij: aldus bedroeg in 1962 de omzet van het K.L.M.-luchtverkeer op West-Duitsland 40 miljoen gulden. Vrijheid De Lufthansa betoogde vervolgens, dat Nederland ten aanzien van ver voersrechten in de bondsrepubliek op grond van de na de oorlog afge sloten verdragen over een vrijheid beschikt, „die het in geen enkel land ook maar bij benadering wordt ge boden". Wat de directe aanleiding betreft voor de weigering sinds 1 juli van een aantal K.L.M.-chartervluchten, verklaart de Lufthansa., dat in oktober van het vorig jaar Nederlandse en Duitse luchtvaart instanties in Den Haag bijeen zijn ge weest „met het doel de verhouding te normaliseren". Verhoging Lufthansa en K.L.M. riepen daarna werkgroepen in het leven om het vraag stuk te bestuderen, nioar kort daar-: na begon de K L.M. volkomen in strijd 1 daarmee „een plan uit te werken voor een enorme verhoging van haar vracht vervoer op de geregelde lijnvluehten j naar de bondsrepubliek". Volgens dei Lufthansa bedroeg de vrachtcapaciteit van de K.L.M. op de lijndiensten naar! Duitsland tot de zomerdienst toe 30.8 ton per week en zou zij de bedoeling hebben deze capaciteit geleidelijk tot meer dan 180 ton op te voeren, dus meer dan het zesvoud. ilarika Kiliusdie met Hans Jürgen I Baumler grote triomfen op de ijs- bonen heeft behaald, is tnrijdag in I Frankfurt in het huwelijk getreden met miljonairszoon Werver Zahn. Een van de eersten, die het jonge paar feliciteerde tras een toevallig passerende schoorsteenveger (met hoge hoed!). j Het Wereldgebeuren In Zeeland 126 Binnenkort zal het ministerie van volks huisvesting t-n bouwnijverheid een tweede voorllchtingnmapje over de 16 000-guIden w oning het licht doen zien. Het gaat daartoe over nadat gebleken i.s dat in de laatste tijd het aantal ontwerpen van de „Bo- gaerswoning" is gestegen. De toeneming van de initiatieven om tot de bouw van 16.000-gulden woningen te komen blijkt ook uit het aantal afgegeven rijksgoedkeuringen. Dat warén er over net laatste deel van het vorige jaar (vanaf het moment omstreeks september dat de mogelijkheid opengesteld werd) 168. In 1964 werden er (tot en met 31 juli) 1617 rijksgoedkeuringen afge geven. Op diezelfde datum waren er geven. Op diezelfde da 1218 in behandeling. Buurman alarmeerde de brandweer Toen de schuur van boer Lud- wig Ratzenboeck in een dorp in Opper-Oostenrijk in brand bleek te staan, ijlde buurman Klassenboeck naar de telefoon cel in de vallei beneden, om de brandweer te alarmeren. Toen het vuur was geblust, feli citeerden de dorpelingen Jo- hann Klassenboeck voor zijn te genwoordigheid van geest totdat iemand vroeg hoe het kwam dat hij op dat uur van de nacht, als boeren die zich zelf respecteren slapen, op was. De behulpzame buurman bekende toen dat hij de brand had ge sticht „omdat ik de schuur wil de zien branden". Negatief Toen in de zomerdienstregeling inder daad een verhoging van de vrachtdiens- ten werd genoteerd zonden de verontrus te Duitse luchtvaartinstanties nog voor deze regeling was ingegaan zowel de rijksluchtvaartdienst in Nederland als de K.L.M. een verzoek om de vracht diensten voor 1 juli weer op het oor spronkelijke niveau van 30.8 ton per week terug te brengen. Kort voor 1 juli kwam echter een nega tief antwoord van de R.L.D. in Bonn aan Ook de K.L.M. antwoordde afwij zend. Wel poogde de bondsregering nog on middellijk in juli de gebruikelijke, „con sultaties der luchtvaartinstanttes" zoals deze in het luchtverkeersverdrag zijn voorgeschreven te benutten voor bespre king van het geschil, doch om niet be kendgemaakte redenen vond dit geen doorgang Naar hekend zullen de consul taties nu op 25 en 26 augustus in Bonn worden gehouden. Vragen over K.L.M.- landingsrechten in Duitsland Het Tweede-Kamerlid ir. S. A. Posthu mus (p.v.d.a.) heeft aan de ministers van buitenlandse zaken en van verkeer en waterstaat gevraagd of het waar is, dat de Westduïtse regering de K.L.M. verboden heeft in de bondsrepubliek te landen bij het uitvoeren van charter vluchten naar Westduïtse vliegvelden. Hij vraagt ook of hier geen sprake is van een opvallende beleidswijziging omdat tot nu toe aan chartervluchten in het zgn. derde-landen-vervoer geen moeilijkheden in de weg werden gelégd. „Moet deze beslissing van de Westduït se regering worden gezien als een dui delijke poging om tot nu toe bestaande en aanvaarde landingsrechten van de K.L.M. op Westduitse vliegvelden op drastische wijze te beknotten"?, zo vraagt hij. De heer Posthumus wijst er op, dat regering in de memorie van antwoord van het wetsontwerp waarbij het ver drag van 8 april '60 tussen Nederland en ae Duitse bondsrepubliek werd goed- tekeurd heeft gezegd te vertrouwen at de gunstige luchtvaartbetrekkingen tussen beide landen ook na inwerking treding van dit verdrag bestendigd zul len blijven. Hij vraagt waarop het toen uitgesproken vertrouwen gebaseerd was. Verolme vertrok naar Rusland In de verwachting: in Moskou niemand minder dan Kroesjtsjew te spreken is scheepsbouwer C. Verolme gistermid- idag met zijn vrouw op uitnodiging van jde Sowjetregering in een lijntoestel van Aeroflot van Schiphol naar Mos kou vertrokken. Hij hoopt er evenals |enkele maanden geleden in Indonesië spijkers met koppen te slaan. UITZENDINGEN BEIDE VIA KANAAL 11 Vele klachten in Randstad Holland Vele honderden televisiekijkers in de Randstad Holland zijn tot de ontdekking gekomen, dat de R.E. M.-uitzendingen de ontvangst van het tweede net ernstig storen of geheel verdringen. Dit is gebleken toen de R.E.M. testbeelden uit zond. Uit de cijfers per provincie blijkt hoe de Bogners won Ineen over ons land gespreid zijn. Vnn de 1617 afgegeven rijksgoedkeuringen kwunii-n er 472 In Noord-Brabant, 251 in Friesland, 236 in Noord- Ilolland, 126 in Zeeland, 111 in Limburg, 110 ln Gelderland, 99 In Groningen. 99 in Zuid-Holland, 63 in OverUsel, 40 in Drente en 10 In Utrecht terecht. Het aantal aanvragen voor rijksgoed keuringen van Bogaerswonihgen vertoont een stijgende lijn. Opmer kelijk is dat het niveau van de ont werpen is gestegen. Het peil van de ingediende plannen is hoger hetgeen onder meer tot uiting komt in rui mer opgezette plattegronden en ge varieerder indelingen van de wonin gen. Het hjkt een gegronde con clusie dat architecten, bouwers, ge meenten en particulieren die initia tieven tonen op het gebied van de 16.000-gulden woning de enige tijd geleden ontstane toegestane verrui ming van 2000 gulden slechts voor een deel nodig hebben om kosten stijgingen op te vangen en het res tant kunnen besteden aan daadwer kelijke verbeteringen van Bogaers- woningen. Honger Vele arrestaties bij razzia in Venezuela „Wij repareren reeds Russische sche pen in Rotterdam", zo zei hij voor zijn vertrek, „wjj hebben dus al goede relaties met het land en er zijn reeds onderhandelingen begonnen voor de bouw van nieuwe schepen voor Rus land. Overigens kan het best een twee- richtingverkeer worden, wamt wij zelf hebben in onze bedrijven uiteraard gedaan, aldus het blad tl Munao. veel grondstoffen nodig, zoals staal verwacht wordt, dat het aantal klachten en machines, en waarom zouden we nog veel groter zal worden. Het is niet die ook niet in Rusland kopen als er uitgesloten, dat ook in andere Neder- goede aanbiedingen zijn? landse gemeenten met centrale antenne-1 Behalve schepen hoopt Verolme In systemen soortgelijke klachten bestaan. Rusland tevens andere produkten te Volgens de wonlngdienst van Am-I kunnen afzetten, met name vacuüm- sterdam is het zefr goed mogelijk, machines voor het metalhzeren van met een omschakeling van de clntfa- textiel, die hi, tegenwoordig fa zijn ie antennesystemen de storingen on-1 hedrijven produceert. In Amerika gedaan te maken Dit kost f 100.-,«"«1 september a.s. Zijn eerste tot (150 per antenne. Dit komt neer *ah"-v Donderdagavond heeft de Venezolaan se politie bij razzia's 500 mensen ge arresteerd. Dit was een onderdeel van de campagne om paal en perk te stel len aan de golf van misdaden, die zich de laatste tijd in Caracas heeft voor- Onder degenen, die werden aangehou den, is een universiteitsdocent in de dramatische kunst, Victor Cordero Valenzuela die volgens de politie de aanstoker is van het neerschieten van twee politiemannen en de aanval op een ziekenhuis van een maand gele den. Het gaat uitsluitend om t.v.-toestellen, die op centrale antennesystemen zijn aangesloten. Volgens de gemeentelijke woningdienst van Amsterdam, die de aanleg van centrale antennesystemen controleert, is zeventig procent van de toestellen ouder Jan drie jaar. Dit be tekent, dat men het tweede net niet rechtstreeks kan ontvangen. De uit zendingen via het tweede net over ka naal 27 worden op deze toestellen mid dels een omvormer ontvangen op ka naal 11. op f 1 tot f 2 per aangesloten toestel. In de Randstad Holland zijn nog 5000 centrale antennesystemen. Blijft de R.E.M. tijdens de uren van het Hilversumse tweede net uitzenden dan zullen deze installaties moeten worden veranderd, dat wil zeggen dat de fre- quentiewissciaars van kanaal 27. op ka naal 5 of kanaal 2 moeten worden over gezet. fabriek voor de vervaardiging van deze vacuümmachines in bedrijf. De in de buurt van Louisville, Kentucky, gebouwde fabriek is al klaar, maar men is nog bezig met de installatie der machinerieën. Er zijn thans, volgens het blindeninstituut in Zweden, in de wereld ongeveer 14 mil joen blinden en naar kan worden verwacht zal dit aantal in de komende 30 Jaren stij gen tot 27 miljoen, ln de ontwikkelingslan den bereikt volgens de publikatie slechts 12 procent van de blinden de leeftijd van 60 jaar. Mislukte aanslag op Frondizi Sinds enkele dagen u ook de R.E.M. op kanaal 11 uitzendt. I ®'ae °P gebleken, dat Donderdagavond is een mislukte aan- het leven Het signaal van de R.E.M. blijkt de ont vangst van het tweede net ernstig te storen. Vooral in het zuiden en westen van Amsterdam, Buitenveldt en Osdorp. Meer dan 100.000 televisietoestellen in de Randstad zijn sinds kort aangesloten op een centraal antennesysteem, zodat J Een VERZEKERING sluiten Is ZEKERHEID hopen kv. 9 - SINT LAURENS - hl. 01180-4148 f Uitingen van „een leefwijze" ,.Ja, maar zou U uw dochter er een van la ten trouwen?" Die vraag stond on langs boven een artikel dat een Londense krant wijdde aan „The Rol ling Stones", de vijf jongemannen die op het ogenblik even goed ver kopen als ..The Beat les", mede dank zü de tournee die ook zij door Amerika gemaakt heb ben. Het geluid dat de Rol ling Stones produceren onderscheidt zich van dat van de Beatles door onverstaanbaarheid, en de kapsels van eerstge- noemcien zijn zodanig, dat Ringo, George en Co. er fris gekapt uit zien. De Rolling Stones geven zonder scrupules toe dat ze ..een scruffy" (wat slordig zowel als viezig betekent) vijftal vormen. De jongens variëren van 19 tot 22 jaar en ontkennen dat ze terug willen naar de Nean- derthal-man. „De men sen vragen me altijd", bekende hun manager, „of ze soms zwakzin nig zijn". „Nee", ant woordt hij dan. Experts die de Rolling Stones op de canapé van de psychiater heb ben gelegd, menen dat ze hun populariteit dan ken aan het feit dat de Beatles „gezeten bur gers" geworden zijn, en aanvaard worden door de oudere generatie. De tieners hebben daarom iets nieuws nodig en hun keuze bepaald op wat er het minst voor in aanmerking scheen te mogen komen. „Moeder en dochter", schreef de Evening Standard, „kunnen niet voor hetzelfde schrijn knielen. Op 't ogenblik dat vaders en moeders, politici en werkgevers, buitenlanders en Ella Fitzgerald aanvingen de Beatles leuk te vin den, schakelden de tie ners over op de Rolling Stones". „Not fade away" was het nummer dat de Rolling Stones in de hit parade deed belanden. Hun vocalist is Mick Jagger, een gewezen student aan de London school of economics. Zijn vocale prestaties zijn omschreven als „balken naar de maan". Hij leidt het ensemble ook en speelt de Maracas. Charlie Watts, die zegt dat hij op de Amerikaanse ac teur Steve Mcqueen zou lijken als Mcqueen (die gemillimeterd is) zijn haar zou laten groeien, zit aan de drums. Brian Jones. Bill Wyman en Keith Richard spelen guitaar en waggelen met hun achterwerk. De Rolling Stones ont lokken aan hun publiek dezelfde kreten als waarmee de Beatles overstemd worden, maar het „appeal" van de Rolling Stones is er een van het liefde-haat type. Een tiener zei hierover: „Ik zou een plantenverdeligings- middel in Charlie Watts' thee willen doen want hy is wat je noemt een aap, maar ik houd zc van de Rol ling Stones, als U me begrijpt. Ze zijn fab (voor fabuleus)". Op het toneel zien de Rolling Stones eruit alsof ze net terug zijn van een ban-de-bom- betoging. „Wij dragen geen uniform", zegt Jagger, „we willen niet het idee hebben alsof we in het leger zijn". Ze dragen daarom, „wat het dichtst in de buurt ligt bij het op staan". De Rolling Stones ge ven toe dat ze slordig zijn, maar met smerig mogen ze niet worden betiteld. „We zijn ei genlijk erg gek op mooie kleren", zegt Jo nes. „maar we zien niet in waarom we con formistisch zouden moeten zijn". Jones heeft de mooiste kop haar lang, gelig, zijig en gekamd als de page uit de middeleeu wen. Platen van de Rolling Stones zijn op him hoe zen aangeprezen als ui tingen, niet van zo maar een groep, maar van een leefwijze. turo Frondizi plecgd. Naar schatting 900 mensen namen deel aan een politiek „vriendschapsdi ner" toen een dozijn jonge terroristen de zaal binnendrong en begon te schieten. Vier deelnemers aan het banket, bij wie Orestes Frondizi. een broer van de expresident, raakten ge wond. De president bleef ongedeerd. De terroristen riepen de naam van exdictator Juan Feron cn uitten scheldwoorden aan het adres van Frondizi. Pamfletten werden rondge strooid welke afkomstig heetten te zijn van het „Peronistïsch revolutio nair jeugdcommando". De enige ern stig gewonde was een Peronistïsch leider, Enrique Ruiz Diaz. Hij kreeg een kogel in het hoofd. Overeenstemming over omroep-c.a.o. De omroepleiding en de drie bonden van personeelsleden van radio en t.v. hebben overeenstemming bereikt over de C.A.C. 1964 voor omroepmedewer kers. Een compromisoplossing is be reikt ten aanzien van twee geschilpun- voor Enschedese zusjes zijn terecht De twee Enschedese zusjes Cardina en Meintje (13 en 15 jaar oud) Koster, die sedert 2 augustus vermist wer den, blijken in Duitsland te zyn ge weest. Zij waren met enkele Duitse jongens na een bioscoopvoorstelling in Enschede op 2 augustus aan het autorijden gegaan. Zij hebben een ple zierreisje ondernomen. Na enkele dagen kwamen zij aan bij de ouders van de Duitse jongens in Freckenhorst bij Münster waar zij lo geerden. De ouders van de jongens verkeerden in de veronderstelling dat de meisjes op vakantie in Duitsland waren. Zij wisten niet dat zij van huis waren weggelopen. De meisjes zijn overgebracht naar!^ namelijk dc toesiagregeling het politiebureau te Enschede. - - - - COMMISSIE HUISARTSEN INGESTELD Bij besluit van staatssecretaris Bartels (sociale zaken en volksgezondheid) en minister Bot (o„ k. en w.) is ingesteld een commissie huisartsen. Deze commis sie, onder voorzitterschap van prof. dr. P. Muntendam te Wassenaar, oud-direc teur-generaal van de volksgezondheid en hoogleraar te Leiden, krijgt als op dracht een studie te maken over „de huidige en in de toekomst te verwach ten taak van de huisarts in Nederland en op grond van de uitkomsten dezer studie van advies te dienen omtrent eventuele organisatorische en andere voorzieningen, welke de huisarts in staat zullen moeten stellen deze taak uit te oefenen, en omtrent eventuele voorzieningen op het gebied van oplei ding en nascholing van de huisarts rbeid 's avonds, 's nachts, zaterdags en zondags verricht en de vakantie duur, aldus een communiqué van de algemene bond „Mercurius", de A.C.I. (de Rooms-Katholieke Organi satie voor Beambten in de Industrie) j en de N.C.B.B. (De Nederlands Chris telijke Beambten Bond). Behoudens goedkeuring door de om- roepinstellingen en in tweede instantie door de Stichting van den Arbeid, zal de toeslagregeling voor overuren met terugwerkende kracht per 1 juli 1964 ingaan. Een verhoging van de vakan tieduur is dit jaar technisch nog niet uitvoerbaar gebleken, zodat de be sprekingen hierover zijn opgeschort, 9 Bij Voskresenk. in de omgeving van Mos kou, zijn in een steengroeve dc slagtanden en het gebeente van een reusachtige olifant gevonden, die 150.000 Jaar geleden moet hebben geleefd. Dit dier moet de voorganger de mammoet zijn geweest. Foto boven: de werkzaamheden aan de Rotterdamse Metro vorderen ge staag. Een overzicht van het tracé vanaf het Centraal Station tot aan het Hofplein. Op de voorgrond het graafwerk voor het eindstation van de on dergrondse vervoerslijn, bij het C.S. Foto onder: de Metrolijn in Rotterdam wordt niet alleen onder land, maar uiteraard ook onder water aangelegd. De kruising van de Metro- tunnel en de Maas vormde een van de grootste problemen. Deze foto toont het begin van het bijna 650 meter lange tunneltraject, dat onder de Mans doorloopt. Er zjjn streken ln India, waar thans de honger aan de deur klopt. Dat is ln India geen nieuw verschijnsel. Men is er zelf» min of meer vertrouwd mee en ln bepaalde streken wordt honger helaa» beschouwd als een regelmatig terugkerend onafwendbaar kwaad. Maar dat belet toch de hongerenden niet om te pogen in winkels enz. lets van het schaarse voedsel te bemachti gen. Dat heeft dan weer tot gevolg, dat de voedselprijzen stijgen, dat men voed selvoorraden vasthoudt om daarmee speculatie te bedrijven en dat er soms door wanhopige mensen geplunderd wordt. De regering van India heeft intussen prijsmaatregelen genomen om de voed selprijzen te drukken en zij hi-eft een onderzoek laten Instellen naar het op hopen van geheime voedselvoorraden. Ze probeert voorts het vervoer van le vensmiddelen naar de „streken-met-een- voedseltekort" te verbeteren en ze hoopt, dat hel inet de honger niet al tc erg zal worden. Bijvoorbeeld niet zo erg als twintig Jaar geleden toen in Bengalen ongeveer an derhalf miljoen mensen een vroegtijdige dood stierven door gebrek aan levens middelen. ij haar activiteit tot bestrijding van de honger stuit dc Indiase regering op twee grote moeilijkheden. Dc eerste moeilijkheid is de sterke Inflatie van het geld, waardoor niet alleen de voed selprijzen. maar ook de prijzen van an dere goederen omhoog vliegen. Er heerst een soort prijzenchaos en die chaos kan niet op korte termijn gesaneerd worden. De tweede moeilijkheid is de trage ver werkelijking van het vijfjarenplan voor de landbouw. Er is meer kunstmest nodig, beter zaad. betere Irrigatie, kortom er is een soort revolutie in de landbouw nodig en he laas kan die revolutie zich om sociale en economische redenen slechts lang zaam voltrekken. Voedg daarbij, dat India een ontstellend hoog geboortecijfer heeft, waardoor het aantal „monden" sneller toeneemt dan de voeaselproduktle en het moet voor ieder duidelijk zijn, dat India's regering en de Indiase volkeren staan voor een zware taak. TZ'ijkende naar zo'n gebied waar voed- I\. selschaarste heerst, vragen altijd weer vele mensen in Westerse landen zich af of het Westen wel genoeg doet om de volkeren in de zuidelijke en ar mere landen te hulp te komen. Het antwoord daarop kan ziin, dat hulp op korte termijn, namelijk door het di rect verschaffen van voedsel, altijd wel te krijgen is. Maar er is ook hulp op langere termijn nodig in die zin. dat de voedselproduktle in de noodlijdende landen zelve sterk moet worden opge voerd met steun uit het Westen. Gezegd moet worden, dat het Westen reeds bijzonder veel doet om de welvaart in de armere landen op te voeren, maar dat er altijd nog meer gedaan kan wor den en ook moet worden. Hoeveel er reeds gedaan wordt bleek dezer dagen uit een rapport van de Amerikaan Thorp, die voorzitter is van „Ontwikkelingshulpcomité". Het rapport is weliswaar nog niet gepubliceerd, maar een redacteur van de Neue Ziir- cher Zeitung kreeg reeds de beschikking over een aantal gegevens uit dat stuk. Het Ontwikkelingshulpcomité is destijds opgericht door ae regering en van de Noordelijke industriestaten. Behalve een groep Europese landen ook Neder land! benoren daarbij de Verenigde Staten, Canada en Japan. De heer Thorp heeft berekend, dat via schenkingen, kredieten en allerlei vor men van hulp in 1963 niet minder dan tien miljard dollar is gevloeid naar ont wikkelingslanden. Ongeveer 90 van dat bedrag kwam uit de landen, die zijn aangesloten by het Ontwikkelingshulp- comité. Het grootste bedrag (bijna vijf miljard dollar) kwam in 1963 uit de Verenigde Staten, maar gerekend per hoofd van de bevolking is Frankrijk het vrflgevig- ste van alle industrielanden. Nederland komt in 1963 op de staat voor met 144 miljoen dollar, waarvan 91 miljoen dol lar uit publieke middelen. Uit de cijfers van de heer Thorp blijkt, (dat er enige vermindering optreedt van 'de „multilaterale" hulp (bijvoorbeeld via organen van de Verenigde Naties en j dat de „bilaterale" hulp direct contact tussen het gevende land en het ontvan gende land) toeneemt. Maar de heer Thorp verwacht voor 1964, dat men toch weer meer geld zal geven aan de internationale organisaties en daarvan is hij blijkbaar een voorstander. De omvang der hulpverlening neemt nog steeds toe. maar de kritiek van parlement en pers neemt in de laatste tijd in de belangrijkste hulpverlenende landen eveneens toe. Het beste middel om de critici tot zwijgen te brengen zou Sublikatie van gunstige resultaten van e hulpverlening zijn. Thorp moet tot zijn spijt vaststellen dat het ontbreekt aan indicatoren om die resultaten op te rren. De economische groei blijft in ontwikkelingslanden helaas in het algemeen beneden de verwachtingen. Het ontbreken van zichtbare resultaten hangt voor een belangrijk deel samen met het feit dat de beschikbare midde len voornamelijk dienen tot verbetering van de infrastructuur, het onderwijs en de gezondheidszorg. Deze investeringen bewyzen pas op langere termyn hun nut. Nog moeilijker is hët de bereikbare eco nomische groei te bepalen. Daarom kan men ook bezwaarlijk de omvang en de aard der benodigde hulp vaststellen. Wie is ervoor verantwoordelijk dat de resul taten van de hulpverlening bij de ver wachtingen achterblijven? De gevende en de ontvangende landen beschuldigen elkander. Thorp neigt tot de opvatting dat zij het gemeenschappelijk gestelde doel, de versnelling der economische ont wikkeling, door gemeenschappelijke in spanning moeten proberen te bereiken. Men krijgt uit zijn uiteenzettingen de indruk dal het bij de ontwikkeling der achtergebleven gebieden orn een moei zame taak gaat waarbij elk land zijn bijzondere problemen kent. Men mag niet op opzienbare resultaten rekenen maar moet zoekend en tastend te werk 'gaan. „Grapje" duurde van Sneek tot Staveren Achtervolging per taxi (Van onze correspondent) Als de spoorwegen nog eens om een treinbestuurder verlegen zitten, weten zij dat een Leeuw arder hoofdconducteur dit werk ambieert. Die heeft namelijk een grapje willen uithalen, is „op de bok" van een trein gaan zitten en van Sneek naar Stave ren gereden. Maar dc spoorwegen houden niet van dergelijKe grappen. In het bij zonder niet. als daarbij passagiers betrokken zyn. Die zaten nameb'jk ook in de trein, al waren het dan maar weinig klanten, toen de hoofd conducteur zijn rit maakte. Aange zien de lijn secundair is en de con ducteur echt wel wist, hoe hij de trein moest rnden, is dc veiligheid niet in het geding geweest, maar dat geldt bij de N.S. niet als excuus. De hoofdconducteur mag dan ook niet meer zijn gewone dienst uit oefenen. Hij is in de perrondienst geplaatst. Dat is een voorlopige strafmaatregel tot alles zal zijn uit geplozen, wat er zich dinsdagmorgen in alle vroegte van 6.32 tot 6.36 uur in Sneek en daarna heeft voorge- „Grafje" In Sneek kwam de trein 8904 nor maal met de machinist aan ae be sturing het station binnen, doch de trein vertrok heel abnormaal met de conducteur op de treinbestuur dersplaats. De conducteur wilde na melijk een grapje uithalen. Hij ver keerde in de veronderstelling, dat de machinist in de trein met iemand stond te praten en hij wilde hem eventjes lekker laten schrikken en naar voren laten rennen door precies op tjjd en na de trein klaar voor vertrek gemeld tehebben weg te rjjden. De lolbroekerige stem ming van de conducteur verkeerde evenwel in schrik, toen de machinist niet kwam opdagen. Er zat voor de conducteur niets anders op. Hij moest verder. Dat was overigens niet zo moeilijk voor hem, want hij wist precies wat hij moest doen om de trein veilig langs de baan naar de stations te loodsen. gelen van de knnst verliep. In twee minuten tijd komen er twee treinen binnen. Het viel dan ook niemand op. dat er een machinist ontbrak. Evenzo in Hindeloopen en Koudurn- Molkwerum, waar de conducteur zo als altijd op zijn fluitje blies, instapte en zijn hem intussen wel wat warm geworden plaats by de do- deniansknop innam. Precies op tijd kwam hij in Staveren aan. Achtervolging Een ding had de conducteur wel be reikt. De machinist was geschrokken en niet een klein beetje. Iemand zei hem: „daar gaat je trein". En echt waar, de bestuurder kon zijn ogen niet geloven: daar reed de 8904. Er werd in allerijl een taxi gebeld en daarmee begon de achtervolging. Terwijl de trein het station Staveren binnenkwam, knarsten de remmen van de taxi voor het station. Er viel aan weerskanten by de ontmoeting tussen beide mannen wel iets weg te slikken. Het bleek de conducteur, die al flink gevorderd was in het aantal dienst jaren, nu dat de eveneens Leeuwar der machinist hoofdpijn had gehad en daarom in Sneek was uitgestapt om een asperientje te nemen en dat met een kopje koffie door te slikken. In normale omstandigheden mag een machinist zijn trein niet verlaten Dat mag hij alleen in bepaalde om standigheden misschien geldt die hoofdpijn wel als goede reden en dan moet hg de motor stopzetten en de kabine afsluiten. Dat heeft hij in dit geval niet gedaan. Maar de N.S. hebben dit kennelijk niet zwaar genomen, want de trein bestuurder doet normaal zijn dienst. De conducteur zit er nu wel met hoofdpijn en de brandende vraag: wat gaat er met mjj gebeuren? Organisatie derenvervoer (N-OB. Wegtransport) i met ingang van maandag 17 augustus a.s. bij passage van de Franse "grens voor iedere in Nederland geregistreerde aanhangwagen en oplegger opnieuw een carnet de passage of triptique vereist. Dit grensdocument is in het grootste deel van Europa al jaren afgeschaft. Naar de N.O.B. van officiële zgde heeft vernomen, zal de Franse douane stren ge controle op het bezit van dit docu ment uitoefenen Het ministerie van verkeer en water staat onderneemt via de ambassade in Parijs nog steeds stappen om de Franse maatregelen ongedaan te maken. Boek 6 nieuw B.W. ingediend Bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal is een wetsontwerp inge diend tot vaststelling van boek 6 van het nieuwe Burgerlijk Wethoek, dat ihet algemeen gedeelte van het ver bintenissenrecht bevat. Dit wetsont werp is nagenoeg gelijk aan het ont» jwerp van wijlen prof. mr. E. M. [Meijers, zoals dat in 1961 werd vol tooid door het driemanscnap Destaan- de uit wijlen prof. mr. J. Drion, prof. mr, G. de Grooth en mr. F. J. de IJong.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3