KARNE IJdelheid kwam automobiliste in Vlissingen heel duur te staan Na „kreuk" in mantel kwam „kreuk" in auto |j| frisse drank slanke drank GOLDWATER WIL VOORTZETTING POLITIEK EISENHOWER-DULLES Edward Ochab werd nieuwe president van Polen KRITISCHE OPMERKINGEN OVER BELGISCH WEGENPROGRAMMA Z01 MET ULTRA-WASWERKING Peter Post ook naar wereldstrijd bij achtervolging Dynamo-atleten naar 15 km-race ALLE ACHT GEPLAATSTE SPELERS NAAR DE KWARTFINALES DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 KANTONRECHTER MIDDELBURG Een tikkeltje ijdelheicl is mej. L. de R. uit Retranchement op 27 maart jl. heel duur komen te staan. Gehuld in een gloednieuwe mantel reed ze op die dag in haar autootje door Vlissingen, tot ze in de Badhuisstraat pardoes tegen een geparkeerde wagen aanreed... „Hoe kwam dat nu?", wilde de Middelburgse kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, weten, toen de Zeeuws-Vlaamse daarvoor giste ren moest terechtstaan. „Kreuken, mijnheer de kanton rechter, kreuken in m'n nieuwe jas en die wilde ik er even uithalen..." Ze had zich even op haar bestuursters zeteltje verzet, maar amper waren de „kreuken" verdreven of zoals de dagvaarding het verhaalde onoplet tend en zonder verkeersnoodzaak stuur de ze naar rechts en botste tegen de auto aan. Mejuffrouw De R. was niet verzekerd nu wel de schade be droeg ruim zeshonderd gulden (geluk kig al betaald), waarvoor ze nu 's avonds ook nog moet werken. De offi cier van justitie, mr. K. P. Doedens. vroeg een boete van 30, maar om de reiskosten, de schrik en de andere hoge kosten deed mr. Moolenburgh er vijf gulden af. „Maar verkeer laten voorgaan en „kreu ken" achteraan", adviseerde de kanton rechter tot slot. Hond geschopt J. de J. uit 's-Heer-Arendskerke had in de Stationsstraat een hond van M. van D. getrapt en geschopt. Hij dacht dat het dier hem wilde bijten, toen hij op de bromfiets langs reed. „Hij liep grom mend voor en achter m'n bromfiets", verklaarde verdachte tot mr. Moolen burgh. Dit gaat noodweer te buiten, verze kerde de kantonrechter en mr. Doe dens was dezelft"mening toegedaan. De officier eiste een boete van 40. Daar mr. Moolenburgh van oordeel was, dat de hond ook niet helemaal „brandschoon" was liet hy het bij een boete van 25. „Maar volgende keer politie of eigenaar waarschu wen", waarschuwde de kantonrech ter. J. V. uit Aruba, tijdelijk in Domburg verblijvend, had op 11 juni in Domburg op het kruispunt Beatrixstraat-Weverij straat geen voorrang verleend aan een Duitse, van rechts komende, auto. V. fa, de andere auto volgens hem met £e| grote snelheid door de nauwe straat ge reden had. „Toen ik de bocht nam, was j de auto nog niet te zien", deelde hij mee. Hoewel dat V. niet van de verplich ting onthief om voorrang te verlenen hield de kantonrechter daar wel reke-1 ning mee en vonniste conform de eis van de officier, 25. BELGISCHE WIELERPLOEG VOOR DE STRIJD OM DE WERELDTITELS G. B. uit Vlissingen stond terecht voor twee feiten. Op 21 mei controleerde de politie zijn auto en toen bleek, dat de rem niet functioneerde, één der banden totaal afgesleten was en er een lek in de gasuitlaat bevond. Mr. Doedens eiste voor de drie overtredingen een boete 1I")PP fpitpn |De Belgische ploeg voor de wereldkam- l U/CL. IUIUI i i0cn8chappen wielrennen, die begin september in Sallanehes zullen worden 'gehouden, is op de profs voor de na, compleet. Voor de wegwedstrijd zijn voorlopig 12 profs aangewezen: van wie er 4 naar de reserves worden verwezen: wereldkampioen Benoni heyt, Belgisch kampioen Ward Seis en voorts: Rik van Looy, Martin Vanden- bossche, Georges van Coningsloo, Ed- gard Sorgeloos, Joseph Planckaert, Wil ly Monty, André Messelis, Gilbert De- smedt 1, Frans Brandts en Willy Bock- landt. tot Op 15 april had B. met dezelfde auto op het Bellamypark geen voorrang verleend aan een van rechts komende auto. Een botsing was het gevolg. Conform werd verdachte hiervoor veroordeeld tot een boete van 30; evenals de officier achtte de kan tonrechter de civiele vordering niet toewijzingsvatbaar. Omdat de chauffeur M. B. van de onder nemer J. G. uit Hansweert zijn werk boekje niet goed had ingevuld, werd G. die er voor verantwoordelijk was veroordeeld tot een boete van 10. De eis was 15. Kiezen De Vlissingse mevrouw W. zal onge- twjjfeld met goede herinneringen aan de Middelburgse kantonrechter huis waarts gekeerd zijn. Nu haar man ziek te bed lag wilde zij zo heel graag vertellen hoe het gegaan was bij een aanrijding, die haar echtge noot had veroorzaakt. Maar ze had geen volmacht en zonder dit papier kon de kantonrechter haar niet „hel pen". Maar mr. Moolenburgh wilde de zaak gaarne uitstellen, tot haar man weer beter was. of tot mevrouw W. wél een volmacht had. Ze kon zelfs kiezenVolgende keer komt mevrouw W. met een volmacht. Voor de weg zijn de volgende amateurs geselecteerd- Walter Godefroot, Eddy Merckx, Willy Planckaert, Joseph Sprayt, Roger "Swerts en Herman van Loo. De tijdrit van 100 km: Roland van de Rijse, Albert van Vlierberghe, Leo Heu velmans en Paul van de Vijver. Voor de baan, waarop de Belgen vorig jaar voor opvallende successen zorg den, zullen de volgende coureurs België vertegenwoordigen: profs: sprint: Leo Sterckx en Jos de Bakker, achtervolging: Ferdi Bracke en Hugo Scrayen, stayers: Leo Proost. Romain Deloof en Paul Depaepe, amateurs: sprint: Patrick Sercu en Roger Van- denberghe, achtervolging: Herman van Loo en Jean Walschaerts, stayers: Ro ger Declerc, Johnny Audiffreit en Jean Walschaerts, ploegachtervolging: Her man Stevens, Romain Robben, Hubert Criel en Jean Marie Lheureux. In de buurt van de Italiaanse stad Paua zijn dezer dagen de vijf kinderen van landarbeider verdronken. De kinderen, jongens en een meisje, waren 's avonds in een rivier gaan zwemmen. De vader trof later op de oever hun kleren aan. Bij aanwijzing ministers overleg met oud-president „Als ik in november word geko zen, zal de buitenlandse politiek van mijn regering die zijn van pre sident Eisenhower en de minister van buitenlandse zaken, John Fos ter Dulles", zo heeft senator Barry Goldwater, de republikeinse kan didaat voor het presidentschap, gisteren op een bijeenkomst van de voornaamste republikeinse lei ders in Hersey (Pennsylvanië) verklaard. VREDE DOOR KRACHT" opvattingen van Eisenhower <_c Dulles op het gebied van de buitenland se politiek zijn de onze. Ik verzeker U dat een regering Goldwater-Mlller onverwijlde terugkeer zal betekenen naar de beproefde politiek van vrede door kracht, waardoor het bewind van Eisenhower werd gekenmerkt". „Als dit een impulsieve en schietgra ge benadering van de buitenlandse politiek is, dan vrees ik dat de En gelse taal haar betekenis heeft ver loren", aldus Goldwater. „De Republikeinse partij heeft bewe zen de partij van de vrede te zijn. Wij willen niet zeggen dat de Demo cratische partij een oorlogspartij is, doch Amerika kan de bekwaamheid in twijfel trekken van de leiders die zich in de loop van mijn leven in drie oorlogen hebben laten betrekken, omdat zij zich niet bewust waren var hun verantwoordelijkheid om de vre de te handhaven". Over de binnenlandse politieke vraagstukken sprekend verzekerde Goldwater de Republikeinse leiders dat hij „de grote morele invloed van het presidentschap" zou aan wenden voor een snelle en vreed zame uitvoering van de wet op de burgerrechten. „Wij wijzen iedere organisatie af die door middel van terreur, van bedreiging of van geweld, zoals de Ku Klux Klan, tracht haar ge zichtspunten op te dringen", aldus Goldwater. De senator uit Arizona zei ten slotte dat hij geen minister van buitenlandse za ken of dèfensie zal aanwijzen zonder overleg met oud-president Eisenhower, de voormalige vice-president Nixon en „de andere ervaren leiders op het gebied van de internationale zaken". De conferentie in Hersey heeft ten doel de eenheid in de Republikeinse partij te herstellen. voor koud vier dubbeltjes perechteliter(en nog elke dag thuisbezorgd ook) Het Poolse parlement heeft gisteren unaniem de 58-jarige Edward Ochab gekozen tot president van Polen, als opvolger van Aleksander Zawadski, die jl. vrijdag is overleden. Ochab was voor verkiezing voorge dragen door partijleider Gomoelka. Ochab is te 1906 in Krakau geboren. Zijn vader had een eenvoudige kan toorbaan. In 1929 trad Edward toe tot de communistische partij, nadat hij de middelbare handelsschool had door lopen. In 1930 was hij al secretaris van de partij-afdeling Krakau en hetzelfde jaar kwam hij in de gevan genis terecht wegens vermeende sa menzwering. In 1934 kwam hij vrij en het volgend jaar kwam hij in de alge- |mene belangstelling toen hij als lei der van een mijnwerkersstaking op trad. In 1937 moest hij weer naar de gevangenis, veroordeeld tot 10 jaar. De tweede wereldoorlog opende de ge vangenisdeur voor Ochab en bijna ie dere andere Pool die voor het leger bruikbaar was. Zoals met de meeste hedendaagse lei ders van Polen het geval was, bracht Ochab het grootste deel van de oorlog in Rusland door. Ochab keerde naar Polen terug met de Poolse communistische Loeblin- regering, werd in 1946 partijsecretaris voor de mijnstreek Silezië en beklom verder de machtsladder van plaats vervangend minister van defensie in 1948 tot lid van het politbüro in 1954. Toen de eerste secretaris van de verenigde arbeiderspartij (com munistische party) Boleslaw Bieroet, die als een straf Stalinist werd be schouwd, in 1956 stierf, werd Ochab zijn opvolger. Vele Polen geven Ochab de eer te hebben geholpen de Stalinis ten uit de partijleiding te werken en de weg te banen voor Gomoelka's te rugkeer aan de macht. Nadien heeft Ochab steeds bekend gestaan als een man op wie Gomoelka tot en met re kenen kon. Visie van Belgisch verkeersadviseur Pleidooi voor regionale wegen Karstens onstuitbaar in België Gcrben Kar- van Nederlands grootste troe ven voor de a.s. wereldkampioenschap pen en olympische spelen, heeft, met ue - grote wielerevenementen in zicht, dins-De Amstelvener Peeter Post is door dag in de Belgische plaats Lommei voor [de K.N.W.U. alsnog ingeschreven fraaie overwinning gezorgd. De I voor de strijd om het wereldkampioen- raedlachse 23-jarige notariszoon won schap achtervolging professionals, zo- Ie klassieke amateurwedstrijd „de om- dat Nederland op dit nummer met loop van Lommel" (172 km), waaraan Uwee renners zal uitkomen. Post blijft door een sterk internationaal veld (niet |in tegenstelling tot Henk Nijdam, die Belmsehe. toprijders Roger j h louter op de achtervolging wil van hnna concentreren. tevens beschikbaar voor de strijd op de weg. Eerder werd ten onrechte gemeld dat Swerts en -Jos Sprayt)'van bijna Ï00 jconcentreren' man werd deelgenomen. concentreren, Karstens zegevierde in de spurt van een kopgroep van vier man, waarbij zich dok de rappe Belg Renee Vrancken be vond. De prestatie van Karstens krijgt des te meer reliëf, wanneer men be denkt, dat hij de spurt tegen de Belgi sche coalitie op een leeglopende tube won. De uitslag luidt 1. Gerben Karstens (Nederland) de 172 km in 4 uur 5 min. en 17 sec.; 2. Renee Vrancken (B.); 3. Raymund Put (Bel gië), 4. Roger Blockx (België), allen z.t.; 5. René Heuvelmans (België) op 1.30: 6. Hugo Christiaans (B.) op 3.40; 7. Theo Rutten (Ned.): 8. Ray Delahar- te (Frankrijk); 9. Roger Venecken België); 10. op 7 minuten een peloton, waarvan de spurt gewonnen werd door Sprayt en waarin zich de Eindhovena- ren Gisbers en Otters bevonden. Twee atleten van de A.V. „Dynamo' uit Middelburg, Piet Tolhoek en Dick Jeras, zullen zaterdag a.s. starten in een wedstrijd over 15 km, die gehou den wordt te Os. Voor deze wedstrijd is grote belangstelling: meer dan hon derd lange afstandslopers komen aan de start. Deze wedstrijd wordt geor ganiseerd door R.K. en A. en V. Oss A.D.O. verloor met 2 - I van West Bromwich Albion A.D.O. verloor woensdag met inval lers voor doelman Thie en Maassen een lichtwedstryd van de Engelse eer- stedivlsiec-Iub West Bromwich Albion met 12. De circa 8000 toeschouwers zagen de Britten reeds na 3 minuten scoren uit een kopbal van rechtsbinnen Foggo. terwijl de halfspeler Fras er na 35 minuten de voorsprong vergrootte •2, met welke stand ook de rast aanbrak. In de 6e minuut na de hervatting scoor de Heynen uit een pass van Hoet van dichtbij het Haagse doelpunt. De wed strijd stond op een redelijk peil en voor al na rust gaf A.D.O. goed tegenspel te zien. BELGISCHE VOETBALBOND ONTVING GEEN VERZOEK VAN ANDERLECHT Er is bij de K.N.V.B. enige ongerust heid ontstaan naar aanleiding van het uit België afkomstige bericht dal An- derlecht in verband met de wedstrijd voor de Europabeker tegen Bologna (op 7 oktober) geen spelers zou wil len afstaan voor het Belgische elftal, dat op zaterdag 3 oktober in Deur- ns tegen Nederland uitkomt. De K.N.V.B. voelt er uiteraard niets voor om met de oranjeploeg tegen een dergelijk verzwakt Belgisch team te spelen. De secretaris van de Ko ninklijke Belgische Voetbal Bond de heer Crahay heeft in antwoord op een desbetreffende vraag de K.N.V.B. me degedeeld van Anderlecht geen bericht •erzock aangaande het niet opne- mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong algemeen chef d'equipe zou zijn. De heer Van Ballegoyen de Jong is ech ter slechts chef d'equipe van de weg- ploeg. Wat de baanploeg betreft wordt deze functie waargenomen door de heer A. Zwartepoorte. Zuid-Afrika niet naar Tokio Zuid-Afrika heeft het Internationaal Olympisch Comité meegedeeld niet te "kunnen voldoen aan de voorwaar den die door het I.O.C. zijn gesteld ten aanzien van de deelneming van Zuid- Afrika aan de Olympische Spelen te Tokio. Dit betekent, dat Zuid-Afrika, tenzij het voor 17 augustus van me ning verandert, niet aan de spelen zal deelnemen. Het I.O.C. had de eis ge steld dat Zuid-Afrika zou afzien van de apartheidspolitiek, die ook in de sport wordt doorgevoerd. R.E.M.-testbeeld in de lucht Gistermiddag is het testbeeld van de R. E.M. in de lucht gekomen. Beeld en gè- luid waren van behoorlijke kwaliteit. De R.EAI. is uit Deventer en 's-Hertogen- bosch opgebeld door mensen die het testbeeld duidelijk ontvingen, zonder dat speciale voorzieningen waren getroffen. i voor de Nederlandse we gen worden er ook voor de Belgische „banen" verkeers- prognoses gemaakt en zoals in ons land is er ook in België on tevredenheid. De Belgen zijn overigens wel jaloers op de Ne derlandse aanpak, maar het om gekeerde kan men niet zeggen. Dr. A. de Waele. verkeersadvi seur van de minister van brug gen en wegen heeft onlangs in een studie enige kritische op merkingen geplaatst. Hij geeft de voorkeur aan de plannen op korte termijn die Nederland maakt boven het Bel gische vijftienjarenplan, dat nauwelijks aan uitvoering toe komt Bovendien bezit Neder land viermaal zoveel kilometers autostrades en loopt het met de plannen voor oeververbindingen in Rotterdam veel beter dan in Antwerpen. Zjjn voornaamste bezwaar tegen de langjarige plannen is dat zij onvol doende gefungeerd zijn op zakelijke gegevens. Ondanks het feit dat 72% van de economische waarde van het vrachtvervoer en personenvervoer over de weg plaatsvindt (In 1970 zal dit 80 h 85% zijn) wordt op de spoortarieven enorm veel toegelegd. 'Tussen 1956 en 1963 was dit 4 mil jard, waarvoor zegt «Ir. De Waele 1000 km autostrades en een metro had kunnen worden gebouwd. Hij Is ook geen vTiend van hPt vervoer over de binnenwateren, omdat de uit- De gterrewacht van het Harvard col- bouw daarvan economisch niet ver-j,eeft de ontdekking van een nieu- antwoord Is. Na de dogma's van het we gome<.t door een amateur-astronoom rail- en binnenwatervervoer komt l van ,je universiteit van Connecticut be- pas de aanleg van autowegen, ter- gr-ndgemaakt. mm De sterrewaebt die Ingekomen medede- bedenkelijker als men weet dat E 3 tussen Antwerpen en Kortrijk zeer veel zware vrachtauto'» ver werkt. En dit verkeer Is vooral in Nederlandse handen. Dr. Dc Waele bepleit ook de nanleg van wat hij regionale wegen noemt, tussen punten met belangrijke rela ties op kortere afstand. Daarlangs kan ook het toeristenverkeer word'-n afgeleid. Als voorbeeld noemt hij de in aanbouw zijnde snelweg Antwer pen— Zelzate—Eekloo—Knokke, die ook voor Zeeuwsch-Vlaandi-ren van grote betekenis kan worden. Van belang acht hfj ook een goed samenspel tussen dc facetten van stadsuitbreiding en de aanleg van wegen, zoals bijvoorbeeld In Middel burg-Zuid en Goes-Zuid zal gaan blijken. De opstoppingen die andera ontstaan zouden immers alle tijd winst door de bouw van goede we gen verloren doen gaan. Als voorbeeld van een wenselijke aanleg noemt dr. De Waele een ver binding Noordoost-BclglëMeche- len, die aansluit op de weg Wille- broekSt.-Niklaas, die weer aanslui ting zal geven op Hulst en Tcrneu- zen. De deconcentratie van verkeers assen ten opzichte van Brussel is trouwens een belang van het hele Benelux-Mlddengebled. Bovendien la het economisch leven van de Vlaam se gewesten in ruime mate gebaseerd op het wegvervoer, al ls dit veel meer dan alleen Vlaams vervoer. Het ware wenselijk, aldus dr. De Waele. de regionale ontwikkeling en de wegenprogrammering veel meer aan elkaar te koppelen. Waar dit niet lukt. zoals bij de Ooaterschelde- tarug. moeten wij het dan zelf maar betalen. Ten slotte is er bij de Wes- terscheldeverbindlng alle gelegen- hied het leven te beteren. Drs. M. C. Verburg. Nieuwe komeet ontdekt wijl juist de auto de schatkist vult. In Nederland liggen de zaken geluk kig anders. Er zijn ook politieke factoren in het geding. De autoroute van Wallonië die voorrang heeft gekregen, heeft juist de minste economische beteke nis. Binnen enkele jaren zal dit lei den tot chaotische verkeerstoestan- den op bijvoorbeeld de wegen Brus selLuik en BrusselAntwerpen— Nederland. Voor de Zoomse weg heb ben de Belgen geen belangstelling en al begunstigt dit de „concurrerende" weg via de Oosterscheldebrug, dit is geen verschijnsel om gelukkig over te zijn. Behalve op wiskundige prognose- technieken. die het E T I. ook toe past. bepleit dr. De Waele bestude ring van concrete situaties, bijvoor beeld van het aandeel van de vracht auto's, de verdeling in de tijd (spit sen) en het verschil in verkeer op opeenvolgende wegsecties, vooral door voorstadsverkeer. E 3-weg De gemiddelde verkeersgroei op de E3 weg (RijsselGentAntwerpen Eindhoven enz.) tussen 1952 en 1960 bedroeg 122%, die op de Wal- loniëroute (LuikBergen) 87%. Het laatste ligt dichter hg het Neder landse percentage. In 1970 zal de huidige E 3 2700 voertuigen per dag boven zgn capaciteit moeten ver werken. Tn een andere studie heeft de auteur op grond van tellingen dan ook een snelle uitvoering van een vaste Wes- terscheldeverbinding bepleit, omdat deze de E 3 beoosten Gent in belang rijke mate zal aftappen. Wij schat ten dit aantal in 1970 op 6000 voer tuigen per dag. De situatie is nog T enniskampioenschappen Alleen Karamoy stond extr? set af Op de voor driekwart verregende derde dag van de nationale titelstrijd hebben de acht geplaatste spelers arrivees in het Nederlandse tennis elke aan slag op hun gevestigde posities in de kiem gesmoord. Zeven van hen knapten tussen de buien door het karwei op als mannen, die de afwas doen. Zo snel mogelijk; zonder men van spelers in de nationale ploeg enige omhaal. Hetgeen in tennistermen te hebben ontvangen. jwil zeggen: in straight sets. Alleen Lex De Belgische automobilist F. J. A. L. uit Oostende heeft woensdagmiddag omstreeks vijf uur een botsing veroor-: zaakt tussen twee personenauto's opi de Paul Krugers.raat ter hoogte van de Hobeinstraat te Vlissingen. Bij de ze botsing werden drie personen licht gewond. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De heer L. kwam met zjjn auto uit de Badhuisstraat en was bij het ne men van de bocht geslipt. Hierdoor kwam hij in botsing met de hem te gemoetkomende personenauto be stuurd door J. P. M. K. uit Valkens- waard. K. en diens echtgenote en de eigenaar van de Belgische auto, de heer F. A. B. uit Brasschaet, die naast de heer L. zat, moesten op ad vies van dokter L. P. Boone naar het St.-Josephziekenhuis om zich te la ten verbinden. De foto geeft een beeld van de situa tie kort na de aanrijding. (Foto P.Z.C.) Karamoy plakte er tegen Henk de Zoe te uit Driebergen een setje extra aan vast: 4—6, 86, 6—0, 6—3. In de kwartfinales komen nu volgens verwachting van het plaatsingscomité uit: Hajesr-Eddy Knol, Van Gelder- Van Eysden, Okker-Karamoy en Schnei- der-Maris. Bij de dames drong Trudy Groenman als eerste door tot de laatste acht. Ze had geluk dat haar partij tegen jeugd kampioene Ada Bakker omstreeks het middaguur was vastgesteld zodat zij nog voor de regen kwam, de buit kon binnenhalen: 6—1, 63. Ook de twee achterstallige partijen uit de achtste finales kwamen aan bod. Elly Krocké deed wat zij aan haar stand verplicht was een doorbrak de nog altijd taaie tegenstand van mevrouw Pufkus 6—4, 7—5. Els Sprayt en Astrid Suurbeek hin gen de gehele middag op het Mets complex rond, wachtend tot het droog zou worden. Helemaal droog werd het niet, maar wel net genoeg om te spelen. Voor de gebrilde Els Sprayt was dat een geduchte handicap maar ze liet zich er niet door uit het veld slaan en won met 63. 62. zodat zes van de acht geplaatste speelsters inderdaad de kwartfinales haalden. Mevrouw Ridderhof en Koosje de Jongh lieten zich ook nog even op het centre- court zien. Maar verder dan inslaan kwamen ze niet. De regen begon te vallen en de partij werd verdaagd. Drie kwartfinales staan dus open: mevrouw Ridderhof-Koosje de Jongh. Anja Le- poutre-Elly Krocké en Marijke Jansen- Els Sprayt. De uitslagen lulden: Heren enkelspel, achtste finales: Jan Hajer-Just Barth 61, 6—2, 63: Eddy Knol-Frans de Kort 61. 61, 60; Ron van Gelder-Niek Fleury 6 3. 6—2. 63: Piet van Evsden-Henk Herok 64, 6—1, 6—3; Tom Okker- Jan Wittekamp 63, 61. 61, Lex Karamoy-Henk de Zoete 46. 86, 6 3: Evert Schneider-Peter Scholtz 8—6, 6—1, 8—6; Willem Maris-Piet Veentjer 60. 63. 61. Dames enkelspel, achtste finales: Els Sprayt-Astrid Suurbeek 6—3. 62; Elly Krocké-mevr. Pufkus 61, 75. K\vartfinales: Trudv Groenman-Ada Bakker 61, 6 3. Heren dubbelspel, kwartfinales: Van Eysden'Maris-StradmeyerAVey er- man 6—3, 62; Van Gelder/Okker- Herok/Lidt de Jeude 63. 62. lingen over ontdekkingen aan het fir- manent pleegt te verifiëren, voegde er aan toe dat de komeet alleen met een sterke telescoop te zien ls. De nieuwe komeet. Diffuus en zonder staart, werd verleden week ontdekt door dr. Ed- Everhart, hoogleraar ln de natuurkunde. Het bestaan van de komeet van Ever- hart kometen plegen naar hun ont dekker te worden genoemd ls inmid dels bevestigd door de observatiepoet voor satelieten van de Smithsonian astrophyslcal observatory ln Olifants fontein, Zuid-Afrika, en door dr. Eliza beth Roemer van de sterrenwacht van de Amerikaanse marine in Flagstaff, Arizona. De komeet van Everhart is de achtste komeet die dit jaar ontdekt is. Senaat in V.S. beknot hulp aan buitenland De Amerikaanse Senaat heeft het door president Johnson voor het begrotings jaar 1964-'65 gevraagde bedrag van 3.466.700 000 dollar voor hulp aan het buitenland, teruggebracht tot 3250 mil joen. Het voorstel tot deze vermindering was gedaan door de democratische senator Wayne Morse. Een eerder door dit se- te verminderen, was door de Senaat af gewezen. Voorts heeft de Senaat een amendement aangenomen, waarbij het rentetarief op leningen aan het buitenland voor ont wikkelingsdoeleinden wordt verhoogd. De definitieve stemming over het ge amendeerde wetsontwerp zal deze week plaatshebben. WATERSNOOD IN OOST-P AKIST AN Ongeveer tien miljoen mensen hebben min of meer te lijden vau de rampzalige overstromingen aie negen districten van Oost-Pakistan teisteren en tot dusver 12 mensenlevens hebben geëist en honderd duizenden mensen dakloos hebben ge maakt. In de onderafdeling Narayanganj alleen al zijn 400.000 mensen dakloos geworden terwijl 700.000 anderen in door overstro mingen geteisterde streken wonen. De onderafdelingen Moensjiganj, Moenik- ganj en Safar van het district Dacca In de onderafdeling Brahmanbaria van Dacca zijn naar schatting 1.200.000 men sen door het nog steeds wassende water ingesloten. De toestand in het gebied van Farid- poer, ongeveer 160 km van Dacca, is zelfs nog erger. Daar staat 80 procent der woningen onder water. Naar schat ting hebben 3,5 miljoen van de zes mil joen inwoners daar min of meer te lijden van de watersnood. BRILJANT OPSPORINGSWERKSPELD IN HOOIBERG GEVONDEN Een Amsterdamse vrouw heeft dinsdag in samenwerking met de Haagse politie een briljant staaltje opsporingswerk ge leverd, dat resulteerde in de aanhouding van een Haagse kelner en zijn echtge note wegens diefstal. De Amsterdamse reed met een tram van lijn elf naar het Scheveningse strand. Ze zag een vtouw iets van de grond ra pen. maar schonk daaraan geen aan dacht. Op het strand miste zij haar por temonnee met f 25 en een gouden ring, bezet met briljanten, ter waarde van f 400. De gedachte dat de vrouw in de tram haar portemonnee had opgepakt en bij zich gehouden, liet de Amsterdamse niet los. Zij ging tussen het zwemmen en zonnebaden door zoeken op het strand. Ze herkende de „vrouw uit de tram". De politie bracht deze ln gezel schap van haar man naar het bureau. Het echtpaar bleek de portemonnee nog te hebben. Het geld was overgeheveld naar een eigen beurs. Van de aanvan kelijke ontkenning kwamen de kelner en zijn vrouw terug. De ring had de man weggesmeten. De Amsterdamse liet het hier niet bij. Samen met de politie werd op het strand gezocht. Een klein meisje droeg het sie raad. Ze had het gevonden en was er mee gaan spelen In Perzié zijn zes stamhoofden uit het zuiden van het land door een militair tri bunaal ter dood veroordeeld wegens gewa pende opstand. Vijf personen kregen gevan genisstraffen van drie tot vijftien Jaar. De opstand, gepleegd ln 1962. kostte aan acht enzestig mslltairen het leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7