Gas - en waterbuizen maakten een „duik" in het Noordzeekanaal Amerikaans consulaat in Stanleystad moet van rebellen sluiten KLANKBORD „Profetes" van Loempa's heeft zich overgegeven alles CB) kan met CElSi Vrouwenoverschot vermindert SPECTACULAIRE EN KOSTBARE WRAKKENOPRUIMING IN IJMUIDEN DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onderdelen van nieuwe transportleidingen R.E.M.-artiesten geweerd door de VARA (Van onze radio- t.v.-redacteur). Nederlandse artiesten, die voor de R.E. M. gaan werken, krygen geen kan» meer voor de VARA televisie. Joop Simons,! hoofd van de afdeling gevarieerde pro gramma's, heeft dit zö beslist. Het heeft met politiek of zo niets te maken, zegt' hij. Het is om artistieke redenen. Ik heb geen zin topartiesten, die program ma's moeten dragen, te delen met een andere televisiezender, welke dan ook. De V.P.R.O. maakt geen onderscheid, j Noch tussen artiesten, noch tussen an-| dere medewerkers. De A.VJt.O. wacht af wat het parle-| ment gaat doen met de anti-R.E.M.wet, i die zij binnenkort te behandelen krijgt. Bij de K.R.O. is het probleem nog niet aan de orde geweest. Bij de N.C.R.V. i „AMERIKANEN VECHTEN IN KONGOLEES LEGER" Het Wereldgebeuren Congres Vliegtuigen van V.S. naar Kongo I „Amerikaanse militairen genomen die zij s 'gen geleden een oorvijg gekregen. [Geen vleselijke oorvijg kastijen en dat nog wel tijdens zijn huidige va kantiereis langs kolchozen, graanvel den, varkensfokkerijen enz., maar een symbolische oorvijg. 'liet ging om de kwestie Noord-Viet- inam. De heer Kroexjtsjew zond uit j/ijn vakantieverblijven erg gematig de en tamelijk formele missives de wereld in over enkele brandende kwesties en ook over Noord-Vietnam. Hij wilde, dat het conflict tussen de 'strijdkrachten van Noord-Vietnam en van de Verenigde Staten behandeld *l~. zou worden in de Veiligheidsraad van dc Verenigde State tionale Kongolese leger opereerden".]^ Ve^gerwoorcïiger van" Noord- Een woordvoerder van de Amerikaan-; Vle,nam aanwezig moeten z: n. Welnu, se ambassade in Leopoldstad ver- aanstichten van Rood China woi- klaarde dat de rebellen geen UJasIj- L£rde Noord-Vietnam een verlegen- Voorlopig is Hilversum niet erg be- De linksgeoriënteerde rebellen die miet voor de sluiting hebben gesteld. ^nordiver^aar de Veiligheidsraad te nauwd artiesten of andere medewerkers i ..«rieden week ^tnnlevsta/i ver- - fi-, ,i-r~ v„imns h» aan de R.E.M. te verliezen Tot dusverre week btanieystaa ver Er Zljn echter reeds voorbereidingen zenden. Dat \...x dan volgens de is alleen Dick Harris overgestapt. Hij 0verden, hebben de Amerikaansegetroffen, zo deelde de Amerikaanse New York Times de oorvijg, welke was regisseur bij de VARA op free- amha^sadeur in Leonoldstad Der woordvoerder mee. om van de rebel- Rood China toeoiende aan <ie heer tore tesis. Zijn contract tcai echter h„ toestemming te verkrijgen een KroMjKjew De New York T.mn zei afgelopen en zou niet worden verlengdbrief laten weten dat net Amen-1 neutraal" vliegtuig, bijv. van de wel gelijk hebben, want de rcla.ies omdat zijn werk niet onverdeeld gun- i kaan se consulaat in Stanleystad V.N.. in Stanlevstad te laten landen tussen Rood China en Rusland verke- stig werd beoordeeld. f om consul Hoy te en de vijf leden van ren al geruim en tijd in het oorvijgen- Verder heeft de R.E.M. Henk van der|moet snuien. zijn staf te evacueren stadium en uitdeler van ce oorvijgen Meyde aangetrokken^ de showpagina- ondertekend door 13 sinds maandag geen direct is voornamelijk de Chinese heer Mao redacteur van De Telegraaf, die zqn ,n de b,r,®v. 's onaerteKena aoor f i^iefooncoruact tussen celTse Toeng. De regering van Mao journalistieke functie gaat combineren generaal Nicolas Olenga, wordt als in Leo en het consulaat in heeft aan het adres var. Rusland zulke met zijn werkzaamheden voor T.V.- reden voor de sluiting aangevoerd dat |™SfeyAad melr gewlesN zo ver- felle verwijteni'eric r.t dr- -klaarde de Amerikaanse zegsman. Noordzee. ALGERIJNSE REBELLEN GEVANGEN GENOMEN fei te geen gesprekbasis tussen de beide regeringen meer denkbaar is. Vliegtuigen rjpo>t grote erg?nis.van peking^- mos- en ouder is er nog sprake ACHT BOKKEN LIETEN 4 GEKOPPELDE BUIZEN NAAR BODEM ZAKKEN Hand in hand hebben de Gasunie, de Hoogovens en de ivatertrans- portmaatschappij „Rijn-Kenne- GISTERAVOND heb ik iets ge lezen, dat vandaag nog onder het hoog verwulf van mijn sche deldak naklinkt. Van de Engelse historicus Hugh Ross William son: het is onmogelijk een ge volgtrekking te maken of een oor deel te vellenwa/lvheer slechts één- miljoenste van du feiten bekend is en wanneer de betekenis van de overige feiten, die wel bekend zijn onbegrijpelijk is. Noch is enige „wetenschap" mogelijk wanneer de beschouwer deel uitmaakt van het proces, dat hij beschouwt. Wat wij voorgezet krijgen is een com binatie van mythe, propaganda en gissingen. Academische geschied schrijving kan nooit méér dan dat zijn...." Met andere woorden: geen sterfe lijk mens zelfs dc hoofdredac teur van de Bolsward.se Nieuwsbo de, of de New York. Trines niet kan de ware betekenis voor de loop der historie kennen van alle dingen die om hem en om ons heen geschieden, omdat hij, on danks al zijn inzicht en scherp zinnigheid, niet in staat is nü te zien wat later mythe zal blijken te zijn, en zelfs niet waar de pro paganda. ophoudt en tie waarheid begint, waarbij bovendien nog be dacht dient te worden dat nie mand „die deel uitmaakt van het proces" kan weten of er wel een „waarheid" is, dat wil zeggen: een zuivere, onbesmette waarheid. Eén waarheid Om het onwetenschappelijk te zeg gen: wij tasten ondanks de in telligentie van die éne meneer in Bolsward of in New York vol ledig i« het duister. Omtrent oor zaken en beweegredenen van de dingen die om ons heen geschie den, hoe hard die soms ook op ons neerkomen en dan een onbetwist bare waarheid, dat is: een tast baar feit, tot gevolg hebben. De waarheid van de bom op Hiroshi ma is een van de afschuwelijkste uit de recente geschiedenis dei- mensheid geweest. Maar vóór en nai de val van dat ronde dingetje zijn een hele reeks „waarheden" geschied en gedacht, die nog altijd zó veel jaren nadien, niet volledig of in het geheel niet aan het licht zijn gekomen. Het is de vraag of dit ooit geschieden zal. Doch als dat het geval zou zijn, zullen wij nog een groot aantal jaren moeten wachten éér alle stukjes van dc legkaart volledig bijeengevoegd zijn. En dan is het vermoedelijk alleen nog maar voer-voor-hiatö- riologen. De rest van de mensheid zal er zich weinig of niets meer van aantrekken. Het; moet, dunkt mij, voor de wei nige „uitverkorenen" onder ons, die geroepen zijn vorm en richting te geven aan de loop der wereld, op ogenblikken van inkeer en zelf beschouwing, een wanhopige ge dachte zijn, dat zij, hoe dan ook, ten slotte niet anders dan stukken op het grenzeloze schaakbord zijn, die door onbekende machten wor den geschoven, al dragen zij de be- drieijelijk, uiterlijke kentekenen de spelers te zijn die de stukken schuiven, Goethe heeft in een kor te, onsterfelijke zinsnede, deze die pe tragedie vorm gegeven. Overal zitten goed- of kwaadwil lende mannen aan touwtjes te trekken om de poppetjes te laten dansenProeven zij de bittere waarheid, dat zij zelf tie marionet ten zijn, die bewogen worden door een onzichtbare ontastbare, on hoorbare Machtf Iedere dag staan alle kranten, van Bolsward tot Nieuw York vol van „waarheden", dat is vol van mythe propaganda en gissing Dat toil zeggen dat wij één-mil- joenste van de feiten op tafel krij gen. De rest ligt er onder. En wordt misschien over tien, of twintig, of honderd jaar opgeraapt: de stuk jes van de legpuzzel, die dan pas de „waarheid" zal vertonen. Of niet. ELIAS. merland gisterochtend een duik gemaakt in het Noordzeekanaal, (50 meter ten zuiden van de Velser- tunnel. Vier aaneengekoppelde gas- en waterbuizen verdwenen volledig in het vaarwater. Om tien minuten voor negen zette een commando de acht zware bokken die een duizend ton wegend zinkstok droe gen in beweging. Binnen tien minuten hadden de sleepbootjes de meest-zuide- lijke bok een volledige zwenking over het kanaal doen maken, terwijl de nieest-noordelijke hok als liet ware pas op de plaats maakte. Hiermee was de drukke vaarroute naar Amsterdam (met toestemming van dp rijkswater staat) voor zeven uur geblokkeerd en kon men beginnen met het laten zakken van het 370 meter lange (record-) zïnk- stuk, tot een diepte van 19 nieter. Goedkoper Door de koppeling van de vier buizen tot het grootste op de wal gemaakte zinkstuk. hebben de opdrachtgevers de kosten van het werk aanzienlijk kunnen beperken. Tien weken hebben de bag- gerwerkzaamheden geduurd voor de sleuf, waarin de buizen werden neerge laten. De directeur van de gemeentewater leidingen van Amsterdam ir. C. Bie- mond vertelde dat het leggen van de twee waterleidingsbuizen (beide met een diameter van een meter) 1,5 mil joen zou hebben gekost. Het leggen van de vier buizen in één keer kost nu 1,75 miljoen, zodat alle deelne mers nu aanzienlijk goedkoper uit zijn. Op een steiger langs het Noordzeeka naal. die precies de lengte en de vorm van het zinkstuk had. heeft men de twee waterbuizen en de twee gasbuizen (met diameters van 90 en 40 centimeter) ge construeerd en gekoppeld. Acht zware bokken uit Rotterdam en Amsterdam, tilden de vierkoppige monsterslang dins dag op. om hem met behulp van zeven sleepbootjes tot vlak bij de Velsertunnel te slepen. Feilloos Geruisloos en schijnbaar zonder moeite trokken de motorbootjes gisterochtend de schakel van drijvende bokken dwars over het Noordzcckanaal. zodat de uit einden van de vier buizen op de konden worden verankerd: langzaam lieten de bokken hun last toen naar de bodem van het kanaal zakken. Feilloos verliep de door velen gadege slagen manoeuvre onder leiding van ir. G. A. P. Ooykaas van de gemeentewa terleidingen te Amsterdam. Dat moest ook. want alles was nauwkeurig ge timed omdat men de scheepvaart niet langer dan zeven uur mocht stremn Om elf uur lag het zinkstuk in zijn gleuf en begonnen duikers aan hun (Advertentie) SINDS IK NIET MEER ROOK, ROOK IK Dank zij de grote drijvende bokken en dank zij het meesterschap van de kraandrijveri kwamen de uitein den van de leidingen precies op de van te voren vastgestelde plaats terecht vrouwenoverschot. Over de totale be volking gerekend zijn er per 1000 man nen 1007 vrouwen. Dit blijkt uit een overzicht van de samenstelling van de Nederlandse bevolking naar ge slacht en leeftijd per 1 januari 1964, samengesteld door het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Het feit dat er boven de 34 jaar vrouwen dan mannen voorkomen hangt grotendeels samen met de standigheid dat, hoewel er steeds meer jongens dan meisjes worden ge boren (gemiddeld 105 jongens op 100 meisjes), de sterfte onder de mannen groter is dan die onder de vrouwen. Dit blijkt ook uit de gemiddeld te ver-| wachten leeftijd, die, volgens de laat-! ste over 1962 beschikbare gegevens, voor een pasgeboren jongen ruim 71 jaar en voor een pasgeboren meisje bijna 76 jaar is. Uit het thans gepubliceerde overzicht blijkt verder, dat per 1 januari de gemiddelde leeftijd der totale bevol king rond de 32 jaar (voor mannen 31,2 en voor vrouwen 32,7 jaar) lag. Het aantal kinderen van 0 t.m. 14 jaar bedroeg 3:4 min of 29 pet van de kou thans bezig een communisti- Intussen werd uit Washington ge-Ische wereldconferentie te organiseren, meld dat vier Amerikaanse mili-jwaar de huidige ontwikkeling van het T •>- taire transportvliegtuigen van het wereldcommunisme aan diepgaande In de bergstreek Kabylië zrjn verschei- tvpe C-130 op weg zijn naar Leo- beschouwingen zal worden onderwor- dene gewapende revolutionairen onder D"0Ydstad pen. Het was de heer Kroesjtsjew en wie de guerrillaleider Malal Mohamad en poiastaa. v medestanders wel wat waard ge- twee van zijn gezellen gevangen geno- Het Amerikaanse ministerie van ,VJ wanneer R0<,d China aan deze i T?n- Dit, V5 woensdagavond door radio landsverdediging heeft het volgende C0Qferentie had willen deelnemen, I Algiers bekendgemaakt bekendgemaakt: „Vier C-130 s van de maar China heeft bi' voorbaat ge- an Amerikaanse juchtmacht^ijn^ertrok- weigerd. mc„ besefte in Peking maar Het overschot aan vrouwen in Neder land is langzaam aan het verminde ren. Onder de Nederlandse bevolking zijn er in de leeftijdsgroep van 0 t.m. 34 jaar al meer mannen dan vrou- ezïg. In de groep van 35 jaar| hij poogde te ontsnappen. Kabylië vormt De Italiaanse gids Walter BonatU en de vermaarde Zwitserse bergbeklimmer Miehei Vaucher zijn er als eersten in geslaagd de •1184 meier hoge Whyperpiek in het Mont- Blancmassief te bedwingen. ken naar Leopoldstad in Kongo, waar aj goedi dat men op deze confe- zij tijdelijk voor transportdoeleinden remie een minderheidspositie zou in- zullen worden ingeschakeld. De vlieg- nemen en dat deze conferentie alleen tuigen vertrekken van een Ameri-L,e meerdere eer en glorie beoogde kaanse luchtmachtbasis naar een ttj- van de Russische groep binnen het delijke basis in Leopoldstad. Zij voeren wereidcommunisme. China zou alleen hun eigen onderhouds- en bewakings- maar de hond geweest zijn, die de personeel met zich mee". onzichtbare" controle op 19 meter diep te. Vervolgens kwamen de zandschepen in actie, om het buizenstelsel met hun lading te verankeren. Bij de manoeuvre waren ongeveer hon derd man betrokken die radïo-telefo- nisch contact met elkaar onderhielden en gebruik maakten van walkie-talkies. De waterleidingsbuizen vormen een on derdeel van de nieuwe transportleiding van Jutfaas via Vijfhuizen, enerzijds 'totale bevolking. De opgroeiende jeugd ms er*'van 15 t.m. 19 jaar was met 1.1 min voor het waterwingebied van Amster dam, anderzijds voor het industriege bied Velsen (Hoogovens, Van Gelden, buis voor de Hoogovens dient ter aanging van de bestaande gaszinker. die in verband met de verdieping van het Noordzeekanaal tot 15 meter, moet worden opgeruimd. Deze drie buizen zullen medio 1966 zijn aangesloten en in gebruik worden genomen. De vierde buis van de Gasunie wordt op een nog niet bekend tijdstip na 1966 in gebruik genomen. Deze gasbuis gaat deel uit maken van het hoofdvoedings- an de Gasunie. Het zal een onder deel zijn van het gesloten circuit of 9.5 pet vertegenwoordigd. Ket z.g. produktieve deel van de bevolking (20 t.m. 64 jaar) omvatte 52,5 pet of ruim de helft van het totaal. Het aan tal bejaarden (65 jaar en ouder) ver-, meerderde in 1963 met 25.000 tot 1.133.000 op 1 januari van dit jaar. Op laatst genoemde datum telde Ne derland 92 inwoners van 100 jaar en ouder, waarvan 29 mannen en 63 vrou wen. 9 De Zuid Vietnamese regering heeft besló ten het consulaat-generaal van de republiek Djakarta te sluiten en heeft de gas uit Sloehteren via het IJselmeer j Indonesische regering uitgenodigd haar aan het westen van oils land gaat ie- sulaire missie- in Saigon zo spoedig mogelijk •eren. terug te roepen. OP ONBEKENDE PI AATS ONDER BEWAKING Nu bereid samen te werken met de regering De „profetes" Alice Lensjina, Ieitl- van de fanatieke Loempaleden. Voorts hebben 344 mensen verwondingen opge lopen. Dinsdag waren twaalf Noordrhodesisehe geestelijke het oerwoud ingetrokken om te trachten de volgelingen van de Loem- pasekte met theologische argumenten tot overgave te bewegen. De 45-jarige Alice Lensjina, die zegt uit de dood te zijn verrezen om de tovenarij ster van de verboden sekte van de uit te bannen, had zoveel invloed, dat de midecynmannen hun werk opgaven. Loempukerk in Noord-Rhodesië, heeft zich aan de regeringstroepen overgegeven, zo is gisteren in de hoofdstad Loesaka medegedeeld. De eerste-minister van Noord-Rhodesië, dr. Kaoenda, kreeg applaus toen hij het nieuws in het parlement bekendmaakte. Hij zei dat de leidster met haar echtge noot en enige van haar kinderen onder bewaking is gesteld. Waar zij zieli be vond wilde hij niet meedelen. Wel zei hij dat Alice Lensjina zich bereid had verklaard met de regering samen te werken om een einde te maken aan het bloedvergieten. Daartoe had zij liaar volgelingen opgeroepen hun verzet te gen de regeringstroepen te staken. Tot dusver zijn ongeveer 500 mensen om het leven gekomen door de activiteit Volgelingen van de sekte gingen met speren en knuppels militairen met auto matische wapens te lijf. omdat Alice Lensjina hun ..een paspoort voor de he mel" had toegezegd. Op religieuze bij eenkomsten placht zij op een oude grammofoon platen met redevoeringen van Winston Churchill af te draaien en te zeggen dat dit de stem van god was. Het aantal van haar volgelingen wordt op 25.000 tot 100.000 geschat. tationsgebouwencomplex de expeditie-ingang, die Foto boven: De werkzaamheden aan het mem op Schiphol vorderen gestaag. Op de foto ziet de kelderverdiepingen in tweeën deelt, en in de toekomst toegang verschaft tot deze ruimten. Rechts (stationspleinzijde) bevinden zich de garages met een capaciteit van 350 auto's. Links van de gang platformzijdeis een kelder t.b.v. diverse installaties, magazijnen etc. en daarboven de ba- gag esorteerruimten voor uitgaande en inkomende bagage. Boven deze kel dergedeelten is reeds een gedeelte van de aankomsthal gereed, (begane gronden de vloer van de vertrekhal le verdieping. Op de achtergrond de verkeerstoren, thans 43 meter hoog, in de toekomst. 53 meter, en het ge bouw van de N.V. Luchthaven Schiphol (9 verdiepingen), waarvan 4 lagen gereed zijn. Foto onder: Het nieuwe stationsgebouwcomplex van Schiphol gezien van uit. de in aanbouw zijnde toren. Op de voorgrond het 9-verdiepingen hoge gebouiv van de N.V. Luchthaven Schiphol, waarvan 4 lagen gereed zijn. Daarachter het stationsgebouic, waarvan de bouw trapsgewijs wordt uit gevoerd. Geheel rechs ziet men de vloer van de vertrekhal tie verdieping) onmiddellijk links daarvan, maar een verdieping lager, de aankomsthal. Meer naar achteren en geheel links is nog de vloer zichtbaar van de bo venste kelder. Midden door het gebouw, van beneden naar boven, is de expeditiegang zichtbaar, die de toegang zal vormen tot keldergarages en de magazijnen etc. onder dit stationsgebouw. stokslagen kreeg. Vanwaar de heftige herrie tussen Rood China en Rusland? Het zit 'm 'nog altijd in de grote beslissing, die I Kroesjtsjew omstreeks het jaar 1957 'nam, toen hij weigerde aan China 'atoomwapens te verschaffen. Het mi litante China, dat toen bijzonder veel behoefte aan krachtige wapens had j voor de gewelddadige verbreiding van het communisme in Azië, voelde zich door de mannen van Moskou verraden toen het geen atoomwapens kreeg. Nadien zijn de relaties tussen Rusland en China steeds slechter geworden. De Chinezen bleven de weg van de gewelddadige actie propageren en de Russen stelden daartegenover hun I theorie van het aloommachtseven- wicht met als uitvloeisel van dat levenwicht de noodgedwongen aan vaarding van de vreedzame coëxis- I lentie tussen de communistische en de Iniet-communistische staten. Met hun geweldpropaganaa hebben j de Chinezen wel enig succes gehad m I een aantal onderontwikkelde landen, waar men nog iets verwacht van een strijd met kleine wapens en van guer- rillaoorlogjes. Maar hun propaganda sloeg niet aan in landen, waar men bij oorlogvoering denkt aan zware wa pens. Tegenover die landen kan en kon China zijn geweldtheorie niet waar maken. China zelf heeft sedert het conflict met Rusland niet eens de beschikking over een toereikende hoe veelheid moderne wapens voor zelf verdediging. Zijn luchtmacht is ver ouderd, zijn zeestrijdkrachten kunnen geen rol van betekenis spelen en er is jeen schreeuwend gebrek aan reserve- onderdelen voor allerlei wapens en voertuigen, die van Russische malie- lij zijn. Totzover de diepere oorzaak van de onenigheid tussen Rusland en China. Deze onenigheid bleef na 1957 verscheidene jaren verborgen. Zij kwam toen geleidelijk aan het licht en in 1962 barstte de twist openlijk uit op het 22ste Sowjetrussische con gres van de communistische partij. Daarna werden verzoeningsbesprekin- gen gehouden, maar de Chinezen lie ten het spoedig afweten: er viel niet meer met hen te praten. (Advertentie) MEUBELZAAK UITGEBRAND Een felle uitslaande brand heeft woens dag in Haulerwijk (Fr.) in enkele uren tijd de meubelzaak van de gebrs. Rits- kes in de as gelegd. De schade die waar schijnlijk slechts ten dele door verzeke ring wordt gedekt, bedraagt enkele ton nen. De brand ontstond aan de achter zijde van de zaak. waar een grote hoe-: veelheid balatum was opgeslagen. Het vuur vond verder gretig voedsel in de1 meubels en stofferingsartikelen die zich, in een houten gebouw bevonden. De brandweren van Haulerwijk en Oos-I terwolde konden door sterke rookont wikkeling moeilijk de vuurhaard bena-j deren. Tegen half zes waren zij de brand meester. De toonzaal met gehele inven taris brandde uit, evenals de bovenver dieping van de naastgelegen kruide nierszaak van de gebrs. Ritskes. De, kruidenierswinkel liep zware waterscha de op. gelet op de in 1963 op de Rotter damse Waterweg bij liet verwijderen van de „Faustus" bereikte resulta ten met behulp van groot bagger- materieel naar grotere diepten in de zeebodem worden weggewerkt. Moei/ijfe werk De mogelijkheid om de by de opera tie „Faustus" betrokken aannemers met iiun materiaal weer in te zetten en de redelijke uitkomsten van een grondmechanisch- en botenonderzoek te IJmuiden, hebben ten slotte de doorslag gegeven voor het wegzui gen van de wrakken. Totale kosten: ongeveer vier miljoen gulden Resten schepen en vliegtuigen moeten wegzakken Maandag 17 augustus, 's mor gens om 6 uur, zal één van de moeilijkste operaties op de Ne derlandse kust beginnen: het la ten wegzakken van de wrakken in de havenmond van IJmuiden. Dit deelde ir. J. van Dixhoorn. die de algemene leiding heeft van het bouwbureau Haven mond IJmuiden van de rijks waterstaat, op de gistermorgen in IJmuiden gehouden perscon ferentie mede. Dc wrakken zullen r hoven water wordei worden opgeruimd, ët in gedeelten getrokken en Het gaat hier om het wrak van het passagiersschip „J. P. Coen", dat in 1940 tot zinken werd gebracht, het wrak van de „Tjikini". dat in mei 1945 aan de grond werd gezet en om verscheidene wrakken van sleepbo ten. bakken, treïlers en zelfs enkele vliegtuigen. Het werk belooft aanzienlijk moeilij ker te worden dan bij de „Faustus" het geval was. Van de ..Faustus" was n.l. alles bekend, hetgeen niet met de wrakken in IJmuiden het ge val is. Ook is de kans groot, dat nog explosieven in de wrakken aanwezig zijn. Volgens ir. Van Dixhoorn is het afvoeren van het zand via persleidin gen een kwetsbare operatie in ver band met getij en wind, terwijl er grote kans op aanzanding is. I miljoen Deze methode biedt, in tegenstelling met andere mogelijkheden zoals ber ging. de meeste kans van slagen in een korte tijd met een minimale hin der voor de scheepvaart. De kosten van het wegzuigen zullen ongeveer 4 miljoen gulden bedragen. In verband met de moeilijke situatie te IJmuiden is de groep, die in 1963 de operatie „Faustus" uitvoerde, uit gebreid met een combinatie van vier aannemers die de bouw van de nieu we havenhoofden uitvoert. Deze groep en combinatie vormen te za nten de combinatie „Wrakopruiming IJmuiden". Voorts zullen twee van de grootste Nederlandse bergingsbe drijven het bergingswerk verrichten tijdens de wrakopruiming. Bij de voorbereiding en uitvoering van het werk is verder onder meer ingescha keld de Koninklijke Marine. Dag en nacht werken Waardevolle gegevens omtrent de toestand van de wrakken is verkre gen met een nieuw type echolood, waardoor opnamen konden worden gemaakt van alle wrakresten in de zeebodem. Voor het werk zullen on der meer worden ingezet de zuigers „Haringvliet" en „Sliedrecht 19". Door dag en nacht te werken hoopt men de eerste fase, opruiming van de kleinere wrakken, in drie maanden te voltooien. Aansluitend daarop wil men de wrakken van de ,.J. P. Coen" en „Tjikini" binnen twee maanden laten zakken. Er zal door de zuigers tot 45 nieter diepte worden gewerkt om de wrak ken. die thans op tien tot elf meter diepte liggen, naar zeventien meter diepte te laten afglijden. Het vrijko mende zand zal tijdens de eerste fase bij de zuidkant van de zuïderpier te IJmuiden en tijdens de tweede fase bij de noordkant bij de noorderpier opgespoten worden. geschillen op een communistisch wereldcongres in besloten zittingen aan de orde stellen om na te gaan op welke partijen en landen zij kunnen rekenen. Volgens de Prawda zijn de „officiële" communistische partijen van 25 landen uitgenodigd voor een voor-bespreking in Moskou, die op 15 december zal beginnen. Het zijn de zelfde partijen, die ook deelnamen aan de voorbereiding van de communis tische wereldconferentie welke in 1960 te Moskou werd gehouden. China wei gerde de uitnodiging en 't bestrijdt op dit ogenblik zelfs het recht tot het bij eenroepen van de conferentie. De Prawda heeft in een lang artikel er kend, dat er conflicten zijn, die de vriendschap tussen communistische landen verstoren, de aantrekkings kracht van het communisme vermin deren en verwarring stichten in de na tionale bevrijdingsbewegingen. De tijd is thans gekomen om nieuwe ervarin gen uit te wisselen en positief de pro- Dlemen te onderzoeken, waarvoor het wereldcommunisme zich ziet gesteld, zo meent het blad. De Chinezen wil len daartegenover nog minstens vier j a vijf jaar wachten met dat onderzoek- Te Moskou verwacht men dat de voorbereidende conferentie ver scheidene maanden nodig zal hebben om het programma en de stukken ge reed te maken voor de echte „wereld bijeenkomst". Die bijeenkomst zal ze ker niet voor medio 1965 worden ge houden. De Prawda meent niet, dat men in deze bijeenkomst zal komen tot een veroordeling van bepaalde communistische groeperingen en tot het uitsluiten van deze groeperingen uit het communistische Walhalla. Iedere partij zal het recht hebben zijn eigen standpunt te verdedigen en blijk baar verwacht men dan dat er een reeks compromissen uit de bus stro men, waardoor van dit wereldcongres een zekere leiding zal uitgaan. Het is voor de Prawda zelfs denkbaar, dat men een aantal vraagstukken niet de- rect zal kunnen oplossen, maar dat zal men dan niel als een volledig mis- lukken van het congres mogen zien. Hoofddoel van het congres zou zijn, :de huidige conflicten zoveel mogehik uit de openbaarheid te halen en daar na tegenover de buitenwereld het we reldcommunisme te presenteren als een eenheidsfront met slechts beperkte lokale variaties. De politie te Lausanne heeft een 24-Jange Zwitser aangehouden, die I.2CC.000 Zwitserse frank aan juwelen en horloges zou hebben gestolen van de jaarlijkse tentoonstelling „Montres et bijous" die aldaar wordt ge houden. De buit is bijna geheel achterhaald. De man is een Duits-Zwitser, gehuwd en va der van drie kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3