TURKIJE STAAKT VERKENNINGSVLUCHTEN BOVEN CYPRUS Toch actie van China Afvalhoop in Zeeuwse steden wordt probleem Op Cyprus zelf bleef bet ook gisteren weer rustig Optimisme over reis Finse bemiddelaar Bezoek aan pier kost nog steeds een gulden KLOPJACHT OP ONTSNAPTE ENGELSE TREINROVER Topnieuws LAAT-MAAR-W AAIEN MENTALITEIT IS FNUIKEND VOOR STADSBEELD Volkenrechtelijk advies „R.E.M.- wetje" gereed 207e jaargang - no. 189 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, YLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 13 aug. 1964 Directie P van de Velde, P. B. den Boei en W. de Pagter. Hoordredactie. W. Walstraat 68-60 tel z i ju 2911 Zierlkree red tel 2425 adm tel. 2094 Ad' 3 O. A. de Kok (b.g.g. red. 2078 Min o adv f4,80. Ingez med 3 tarief I ADonnementsprlJa 76 c< p. regel min fljSO). „Brieven b van dit blao" 25 ci. Losse nummer* 16 ct. Bureau*. VIltairiKt» irnetsten: Arvenaalstraat 2, tel. Olro 359300 P.Z.C.. Mlddelbuff middelburg wacht weer bezetting nu door geuzen Pagina 2 GUNSTIGE REACTIE OP OPROEP VAN VEILIGHEIDSRAAD „De Turkse regering heeft besloten, de verkenningsvluchten boven Cyprus op te schorten naar aanleiding van het beroep van de Vei ligheidsraad", zo stond in een officieel communiqué dat gisteren in Ankara is uitgegeven. „Als de Griekse Cyprioten hun agressie tegen de Turkse bevol kingsgroep hervatten, en als de troepen van de Verenigde Naties er niet in slagen die aanvallen onverwijld en op doeltreffende wijze de kop in te drukken, zal Turkije niet aarzelen, de nodige maatre gelen te nemen om het leven van de Turkse Cyprioten te bescher men", aldus het communiqué. Gistermorgen hadden opnieuw Turkse straaljagers boven Cyprus gevlogen, on danks de oproep van de Veiligheidsraad, de vluchten boven het eiland te staken. De toestellen ondernamen geen enkele aanvalsactie. Een Turkse regerings woordvoerder deelde in de loop van de ochtend mee. dat de oproep van de Vei ligheidsraad pas 's morgens in Ankara was ontvangen en bestudeerd werd. van een Turkse militaire raks" Cyprus, schadevergoe ding voor Turkse Cyprioten die zich el ders zouden willen vestigen en vorming van twee „kantons" op Cyprus onder Turks-Cyprisch bestuur. Clerides zei in het parlement voorts, dat niemand kan geloven dat Turkije Cyprus zou aanval len zonder instemming van de Verenigde Protest In Athene protesteerde de Griekse mi nister van buitenlandse zaken, Kosto- poulos, bij de Turkse ambassadeur tegen de verkenningsvluchten van gisteren. Volgens hem hadden Turkse vliegtuigen voorts zowel dinsdag als gisteren her haaldelijk het Griekse luchtruim boven de eilanden Rhodos en Kreta geschon den. maar dit werd in Ankara met kracht tegengesproken. Op Cyprus zelf was het rustig. Het be stand werd op het gehele eiland nage leefd. Optimisme In Genève deelden intussen kringen die nauw betrokken zijn bij de bemid delingsbesprekingen van de Fin Sa- karo Tuomioja mee, dat er nu dui delijk een sfeer van vertrouwen heerst ten aanzien van de mogelijk heid van een vreedzame regeling. Tuomioja. die zondag uit Genève ver trekt voor bezoeken aan Athene, An kara en Nicosia, heeft volgens deze kringen een „goede kans" tijdens zijn komende reis de basis voor een der gelijke regeling te leggen. „De weg schijnt nu eindelijk open te lig- Ïen voor wezenlijke onderhandelingen", ot. de optimistische stemming in Genè ve heeft onder meer bijgedragen het feit, dat president Makarios' optreden het ongenoegen van de Griekse regering heeft opgewekt. Plan algewezen kaan Dean Acheson inzake een rege ling van de kwestie-Cyprus van de hand heeft gewezen omdat „aanvaarding er van verraad zou hebben betekend". Het Elan voorzag in aansluiting van Cyprus ij Griekenland, het afstaan door Grie kenland aan Turkije van het tot de Do- decanesos behorende eiland Castellori- Mevr. Jacqueline Kennedy maakt een vakantiereis lant/s de Adria- tische Zee. De foto toont haar tij- J Daarom met kije. maar ook bij de vrienden van dat land, aldus Clerides. „Operatie overleving' voor astronauten Veertien Amerikaanse ruimte vaarders onder wie twee burgers, zijn na een daartoe genoten oplei ding woensdagochtend begonnen aan de „Operatie overleving" in de woestijn van Nevada. De mannen begeven zich in groepen van twee naar de woestijn. Alles wat ze bij zich hebben is twee liter water, twee messen, lucifers, hengsels, seintoestellen, een E.H B.O.-doos en zonnebrandolie. Tot vrijdag moeten zij voor hun voeding ge bruik maken van de schaarse plantengroei in de woestijn en proberen te leven van de konij nen, slangen en hagedissen die er ronddartelen. Ze moeten zelf een onderkomen maken. hun koers door de woestijn bepalen en hun kennis van het seinen in toepas sing brengen. Gevaarlijke brand Diplomatieke waarnemers in Peking zijn van oordeel, dat China vastbesloten is de crisissfeer in Zuidoost-Azië, ont staan door de Amerikaanse bombarde menten op bases in Noord-Vietnam, op zo hoog mogelijk peil te houden en vol gens hen neemt de waarschijnlijkheid van Chinese acties ter ondersteuning van Noord-Vietnam, met de dag toe. De Chinese bladen maken met veel op hef melding van massabijeenkomsten van militairen in geheel China, waar zij getuigenis afleggen van hun „be reidheid om elk ogenblik de Amerikaan se imperialistische provocaties te be- antwoorden". Een grote bosbrand op de berg Bo- ron boven de stad Nice dreift uit te ..Strategisch onverstandig en moreel on- lopen in een grote ontploffing. bet volgens president brand, die reeds vier dagen wofdt en zijn. wanneer de Verenigde die gisteren werd aangewakkerd door E.C.O. MAAKTE PROCES VERBAAL OP «sas EIKE ZATERDAG EN ZONDAGMIDDAG THE DANSANT IN DE KURZAAl-FOYER bij Nice een krachtige wind. dreigt een opslag plaats met 15 ton explosieven te be reiken. Brandweermannen hielden de opslag plaats nat terwijl anderen trachten het vuur in deze omgeving volkomen te doven. Rookwolken en as daalden neer op de vele duizenden vakantie gangers in Nice. In St.-Maxime moes- premieriten vakantiegangers worden ten Zuid-Vietnam de rug zouden toeke ren. In een toespraak tot het Ameri kaanse genootschap van advocaten ver klaarde hij, dat het streven van de V.S. in Vietnam. Cyprus en overal ter we reld gericht is op het bereiken van orde in de wereld. honderdtal Amerikaanse en Zuidvietnamese hefschroefvliegtuigen zijn gisteren ongeveer twee bataljons Sprekend over de suggestie van premier ten °vakanti<»ea'nop>-s wnrdtroeP®n overgebracht naar het gebied Innnti van Turkiie inzake onderbande- axantiegangers v. orde r geeva van gen Cat op ongeveer oO km ten Mngen met de GriekseWering £ef Cl!- £ueert? u" d-e bf-an van bosDra,?d noordwesten van Saigon. Een Arneri- rides nog. van de Griekse regering een ?e scha.de dl' gebied is nog metkaanse piloot werd dodelijk getroffen afwijzend antwoord te verwachten. „De overzien, De narde wind heeft op-'door een kogel van de communistische enige weg naar een oplossing van het meuw smeulende branden aangewak- Vietcong. Overigens was tie actie vanaf vraagstuk-Cvprus is die van zelfbeschik-1 kerd in de omgeving van Roquebrune de grond tegen de luchtlanding slechts king". en het dorpje Gorbio bij Menton. j sporadisch. Onlvluchtingsactie met j Minister gelast onderzoek grote precisie uitgevoerd 1 op hel hoogste niveau Heloers bevrijdden Charles Wilson uit de gevangenis In Engeland is een grootscheepse jacht aan de gang op de 32-ja- rige bookmaker Charles Frede rick Wilson, de man die er enige maanden nadat hij wegens zijn aandeel in de grote treinroof tot 30 jaar gevangenisstraf was veroordeeld, in slaagde uit de gevangenis van Birmingham te ontsnappen. De ontvluchting van Wilson Is uitge voerd met een nauwkeurigheid die doet denken aan de precisie waar mee een jaar en vier dagen gele den een bende bij een overval op de nachtposttrein van Glasgow naar Londen 2.600.000 pond iruim 26 miljoen gulden) buitmaakte. Omstreeks half vier in de nacht van dinsdag op woensdag drongen eni ge helpers van Wilson de Winson Green gevangenis binnen. Zij maakten gebruik van ladders van een nabijgelegen bouwwerk om over de zes meter hoge muur te komen. Zij sloegen een nachtwaker bewusteloos en bevrijdden Wilson uit de cel op de begane grond, waar hij om veiligheidsredenen ge ïsoleerd werd gehouden. Daarop verlieten Wilson en zijn helpers met behulp van touwladders via de ach termuur het gevangenisterrein. Het bericht van Wilsons ontsnapping bracht honderden politiemannen onder leiding van hoofdinspecteur Tom Butler van Scotland Yard in beweging. Butler had indertijd ook de leiding bij het opsporen van de daders van de treinroof. In Bir mingham en omgeving werden wegversperringen opgericht en de politie op alle vliegvelden en in de havenplaatsen werd gealarmeerd. Onderzoek E.M.S.vierde eiland ook open, dus prijs hoger Er heeft gisteren verwarring ge heerst rond de toegangsprijs tot de Scheveningse pier. Gistermid- ontdekten de bezoekers dat zij voor de prijs van een gulden twee kaartjes van 50 cents kregen. Aan de kassa's werd gezegd dat het tweede kaartje bestemd was voor het vierde piereiland, dat gis teren voor het publiek is geopend. Opgewonden bezoekers spraken toen van koppelverkoop en enkelen probeerden met de twee kaartjes ook twee mensen op de pier te krijgen. Dit lukte niet doordat de controleurs van iedere voor bijganger twee kaartjes moesten af scheuren. Later kwamen er weer kaar van een gulden. Proces-verbaal CHARLES WILSON In het proces tegen de treinrovers in april jl. was Wilson bijzonder zwijg zaam. Hij verklaarde onschuldig te zijn en heeft verder waarschijnlijk niet meer dan tien woorden ge sproken. Sommige mensen vermoe den dat hij weet waar de nog ver miste bankbiljetten ter waarde van 23 miljoen gulden zijn verstopt. Het beroep dat hij tegen zijn vonnis had aangetekend, werd vorige maand afgewezen. De minister van binnenlandse zaken. Henry Brooke, heeft onderzoek op het hoogste niveau naar de ont snapping van Wilson gelast. „V eiligheidszone" langs kust van Maleisië Maleisië heeft gisteren een „veiligheids zone" van ruim 1900 km ingesteld langs de kust van Malakka en Singapore. Deze zone die op het land drie km breed is en zich no„ eens drie km in zee uitstrekt, is bedoeld om de binnenkomst van sa boteurs en militairen van Indonesische zijde te voorkomen. De Exploitatie-Maatschappij Sche veningen heeft geweigerd de toe gangsprijs van de pier van een gul den tot 55 cent terug te brengen. Woensdag moesten de bezoekers dus nog een gulden betalen. Dicht Volgens het ministerie van economische zaken heeft de economische controle dienst gisterochtend een proces-verbaal opgemaakt tegen N.V. Maatschappij Wandelhoofd Scheveninjjen terzake van overtreding van de prijzenbeschikking die de minister van economische zaken heeft afgekondigd. Het proces-verbaal zal ter hand worden gesteld van de officier van justitie in Den Haag belast met economische de licten. De pier is gisteren tussen de middag omstreeks een uur dicht geweest. Daarvoor was het soms onrustig bij de ingang van Schevenings nieuw wandelhoofd. Er waren mensen die met nadruk een kaartje eisten van 55 cent, de prijs die minister Andries- sen voor het piergenot heeft vastge- steld. Zelfs buitenlanders sloten zich bij het verlangen naar een lage pier- prijs aan. Waarom de pier dicht ging werd niet helemaal duidelijk. Op een gegeven mo ment kwam de aanwijzing „kassa's dicht". Van wie het kwam is nog niet duidelijk. De perschef van E.M.S.-Con- tinental sprak van een kortsluiting tus sen de betrokken ondernemingen en de leiding op de pier. De kaartverkoop is ook verder een beet je vreemd verlopen, want op een bepaald moment werden er kinderkaarten van 25 cent verkocht, terwijl de prijs daar voor en daarna toch 50 cent was. elukkig heeft Nederland nu ook zijn Ll topnieuws, zodat he*, kan concur reren met Cyprus cn Noord-Vietnam: de pierprijs van Scheveningen. Aan vankelijk leek het allemaal gewoon: een onderneming verdubbelde de toe gangsprijs voor een van haar attrac ties, hetgeen de minister van econo mische zaken tot ingrijpen noopte. Mi nister en onderneming kwamen dij onderhandelingen daarover niet tot een akkoord, waarop de eerste bij be schikking een prijs vaststelde. Met de ze prijs bleek de onderneming het niet eens en beroep werd aangetekend bij de daartoe bevoegde instantie. Tot zo ver een normale procedure, waarbij nog moet worden aangetekend dat het beroep geen opschortende werking heeft, met andere woorden: de door de minister vastgestelde prijs is bin dend tot een uitspraak van het colle ge van beroep voor het bedrijfsleven is gevolgd. Maar wat ziet men nu ge- j beuren? De onderneming houdt zich 'niet aan de spelregels en probeert op allerlei manieren héar prijzen door te ;drijven. Men heeft wel eens beweerd, da*, de leider van het hier in het geding j zijnde concern, de laatste jaren de in Nederland bekend geworden heer R. Zwolsman, voortreffelijk de kunst verstaat om een goede reputatie op te i bouwen. We geloven niet, dat deze be- i wering met de werkelijkheid in over eenstemming is. Een bedrijf als het zijne, dat zovele belangen door het ge hele land heeft weten te verenigen en dat (nog altijd) met enige arg waan wordt bekeken, zou er een eer in moeten stellen van overheidswege gegeven regelen met pijnlijke nauw gezetheid uit te voeren- Dok in een kwestie als hier in het geding is, de vaststelling van de prijs voor de toegang naar de pier. In plaats daarvan ech ter, weigert de onderneming zich aan de beschikking van de minister te onderwerpen, veroorzaakt allerlei verwarring en probeert op een flauwe manier onder de dwang uit te komen. Alles bijeen een kinderachtige verto ning, die naar ons gevoel niet bij draagt tot een sympathieke beeldvor ming inzake de heer Zwolsman Inte gendeel, het maakt een belabberde indruk. Een vraag, die men rond deze zaak wel hoort stellen, is: moest die mi nister wel zo nodig ingrijpen'' Wij ge loven dat de bewindsman terecht tot deze maatregel is overgegaan. De Scheveningse pier is een belangrijk recreatieobject, zodat moet worden bedacht dat een prijsverhoging voor de entree (een verdubbeling zelfs) wel eens het begin zou kunnen zijn |van een epidemie. Als immers de Ipierprijzen omhoog gaan, volgt er meer in Scheveningen, de hele kust gaat er op de duur aan meedoen. Bo vendien is de heer Zwolsman in de Nederlandse samenleving een figuur, die de aandacht trekt. Laat de minis ter hem ongemoeid, dan zou de be windsman al heel snel de politieke wind van voren krijgen. Trouwens, i waarom hem anders behandelen dan elke andere willekeurige Nederlander, die zijn boterham in de recreatie ver dient? Eiland open Komplot ontdekt in Leopoldstad In Leopoldstad is een groep ontdekt die er in opdracht van de Chinese commu nisten op uit was wanorde in de Kongo lese hoofdstad te zaaien. Dit is gisteren van officiële zijde vernomen. Tegen de agenten van deze groep was nog niets ondernomen. Wel hield ae vei ligheidsdienst hen in het oog om „maat regelen te kunnen nemen, als het ogen blik daarvoor is aangebroken". In een communiqué maakte de E.M.S. bekend dat het vierde piereiland voor het publiek was opengesteld en dat de entreeprijs voor de pier en het nieuwe eiland tezamen voor volwassenen een gulden en voor kinderen 50 cent be draagt. De E3LS. gaf verder nogmaals een verklaring uit naar aanleiding van het verschil van mening met minister Audriessen (economische zaken). De exploitatiemaatschappij zei het vol gende: „De E.M.S. blijit ten principale stellen, dat de minister onbevoegd is om een prijsmaatregel ten aanzien van de pier te nemen en zal dan ook in beroep gaan bil het college van beroep voor het bedrijfsleven. Zij heeft reeds eerder toe gelicht waarom een volgen van de mi nisteriële beschikking in redelijkheid niet kan worden gevraagd: zij acht het niet juist om te trachten langs de weg van een listig prijsbeleid aan eventuele rechtsvervolging op grond van de be schikking van de minister te ontkomen". Eén opmerking nog '"t slot: menig een heeft tegenw.j Jig de mond vol over dalend normbesef vooral bij de jongeren, men heeft het over een ..slappe tijd", waarin alles maar mag. Wanneer mt.i nu kennis neemt van de houding, die een groot concern als de E.M.S. weer aanneemt tegenover een regeringsmaatregel, vraagt men zich echter af waar dat aaiend norm besef in werkelijkheid ligt? Bij de jeugd, die nog voor een deel moet worden gevormd? Of bij volwassen mensen, die een belangrijke plaats in de Nederlandse samenleving inne men, maar er geen behoefte aan heb ben regeringsmaatregelen te eerbie digen. Dalend normbesef bij de jeugd, jawel, maar meneer Verolme, om nog eens iemand te noemen, bouwt een eiland bij de kust om de Nederlandse wetgeving te omzeilen en aldus meer geld te verdienen, terwijl meneer Zwolsman probeert een prijzenbe- I schikking van de regering te nege ren. We moeten maar heei voorzich tig zijn met onze verwijten aan de jeugd. Nederland vervuilt. Nee, met de lichaamshygiëne gaat het aardig vooruit en in onze binnenhuisjes zijn stofdoek en boenwas alles behalve in onbruik geraakt. We bedoelen de straten, wegen, en stran den. Toen, al weer geruime tijd geleden, vreemdelingen hun verba zing uitspraken over de rommelige indruk, die het vanouds als zo proper en zindelijk bekend staande Nederland op hen had gemaakt werd als onderdeel van de „Stichting Recreatie", een semi-overheids- ïnstelling, een andere stichting geformeerd, die de actie „Opgeruimd staat netjes" lanceerde, de naam. die men voor de stichting gekozen had. „Opgeruimd staat netjes" heeft ongetwijfeld goed werk gedaan. En doet dit nog. Maar zij blijkt tegen een laat-maar-waaien mentali teit te vechten, die onuitroeibaar is, die zelfs als welvaartsver schijnsel nog toeneemt. Nog maar enkele weken geleden is Den Haag overgegaan tot de instelling van een reinigingspolitie waar mee men de onreinheid van de stad effectiever hoopt te kunnen be strijden. nisbak het niet meer kan bergen, in grachten, sloten en wegbermen ge smeten. Zeeland Waar gaal het 0111? Het lykt allemaal zo onschuldig. Weggegooide zakjes van patates-frites, ijsbakjes, wikkels van versnaperingen en sigaretten, ander verpakkingsmateriaal, huisvuil, dat her en der - bij voorkeur in andermans straat wordt weggesmeten. Bij elkaar een papierzee, die de met personeelste kort kampende reinigingsdiensten niet meer aankunnen. Men zou het een welvaartsverschijn sel kunnen noemen: zeer veel artike len worden tegenwoordig verpakt plastic verkocht, en góed ver kocht. En een heleboel mensen schij nen er niets gênants in te vinden, die verpakking op de openbare weg te deponeren. Allerlei zaken worden, veel sneller dan vroeger, afgedankt en eveneens, als de uniforme vuil- Den Haag heeft een reinigingspo litie ingesteld. De indruk, die de stad' maakte, gaf daartoe aanlei ding. Is het beeld in Zeeland, en met name in de Zeeuwse steden, zoveel gunstiger? Wij hebben, na gesprekken met een aantal direc-j teuren van gemeentewerken en! hoofden van reinigingsdiensten, niet die indruk gekregen. Vooral in het toeristenseizoen en na af loop van marktdagen neemt het straatbeeld-van-vervuiling beden kelijke vormen aan. Ook hier een reinigingspolitie. terwijl de normale politiekorpsen nog aan onder bezetting lijden? Personeelstekort ook bij de reinigingsdiensten, waai- het zelfs moeilijk wordt mensen te vinden, die bereid zijn na afloop van de zaterdag- drukte althans de ergste rommel op te ruimen, zodat de stad op zondag nog een enigszins toonbare indruk maakt. Literaard is het mogelijk, dat de politie optreedt tegen mensen, die rommel op straat gooien: elke politieverordening bevat wel een artikel, dat het „bevuilen van de straat" tegengaat. Maar contro le op ongezien weggegooide fnteszakjes e.d. is uiteraard vrijwel ondoenlijk, zoals het ook vrijwel onmogelijk is de bos varkens te grijpen, die zich heimelijk van overtollig huisvuil bij voorkeur bij bordjes „Verboden vuil te storten" ontdoen. Het is alles, zo oordeelden de leidingge vende mensen van de reinigingsdiensten, een kwestie van ombuigen van de men taliteit. „Alles zou opgelost zijn. als men op straat leefde, zoals men thuis leeft", zei ons het hoofd van de Goese reini gingsdienst, de heer D. Taekema. Zoals dat de laatste jaren in alle Zeeuwse steden is gebeurd, heeft men in Goes een groot aantal papierbakken ge plaatst. „De mensen maken er weinig gebruik van" is zijn mening, „wel bij de scholen". De heer Taekema doelde hier op de invloed van de leerkrachten en kwam aldus terecht bij het ombuigen van de mentaliteit, waarin het onder wijzend personeel immers een groot aan deel kan hebben. Zo zou dus een volgen de, „schone" generatie kunnen op groeien..... „Het geeft ons handenvol werk" sprak de Middelburgse gemeentewerkendirec- teur, de heer A. J. W. Mathijssen. „zo wel van de Middelburgers ais van de vreemdelingen". Het rapport met begeleidend advies van de „commissie advies volkenrechtelijke vraagstukken", dat door de minister van buitenlandse zaken ten aanzien van het zogenaamde „anti-R.E.M.-wetje" werd gevaagd, is gereed. Deze docu menten, geproduceerd door twee dozijn Nederlandse geleerden op het gebied van het volkenrecht onder presidium van prof. nir. dr. J. P. A. Frangols, worden thans op de ministeries van bui tenlandse zaken en justitie bestudeerd. Over de inhoud wordt grote stilzwij gendheid betracht. In Den Haag wordt verwacht, dat al thans het advies tegelijk met de me morie van antwoord en een eventuele nota van wijziging op het wetsontwerp „installaties continentaal plat" zal wor den gepubliceerd. Het tijdstip van publikatie is nog onze ker Vrij algemeen is de verwachting, dat dit in de laatste dagen van augustus of in de eerste dagen van september zal vallen. MILJOENEN MENSEN IN STAKING IN INDIA Uiteraard met die restrictie, dat niet iedere Middelburger en iedere vreemde ling hier debet aan is. Er zijn ook vreem- (Zie slot pag. 2 kol. 5) Naar schatting drie miljoen mensen hebben woensdag in de Indische staat Maharasjira het werk neergelegd uit protest tegen het nijpend voedseltekort en de stijgende prijzen. Het openbare le- IS1 Lx ven de staat 13 vrijwel geheel tot l\.LQCn.t siüstand gekomen. In Bombay was 85 procent van de fabrieken, banken, han delsondernemingen, winkels, hotels en restaurants gesloten. De elfhonderd autobussen en zevenduizend taxi's ble ven in de garages en in de haven lagen zevenendertig schepen te wachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1