Grevelingenkabelbaan „draait" Stunt brandweerhistorie in fruitweek te Goes Thans ook toeristenkerk Dishoek BILT Vakantiegast klaagt Westerschouwen aan Onrechtmatige daad bij zomerwoning' Orgelconcert Johan van Dommele BEGRAFENIS B. J. J. R. WALRECHT IN KAPELLE-BIEZELINGE KOELKAST VÜEBHERRT EXAMENS 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1964 Het vredige bombardement in het laatste hiaat van 1200 meter dat nog geen Grevelingendam is, wordt nu uitgevoerd. De gondels van de ka belbaan daar tussen Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee zijn „op scherp" gesteld en de stortsteen valt van zo'n twintig meter hoogte op de vlakgemaakte drempel onder de water spiegel van het stroomgat. Zoals reeds aangekondigd is de kabelbaan bo ven het veelbesproken laatste gat in deze secun daire Deltadijk dan nu toch eindelijk aan het werk gegaan. Na de bouwvakvakanties zijn de mecaniciens van de Franse bouwers in Grenöble de rode omgekeerde autobussen met onder de buik stortnetten en containers gaan bemannen. Voorlopig staan ze de „gondeliers" trouw ter zijde. Totdat de routine in de vluchten over het stroomgat is geboren. Totdat de tussenpozen in het vertrek van beladen gondels steeds klei ner is geworden. Totdat er elke drie minuten voor een nieuwe lading een licht op groen springt. Over een paar weken denken de mannen van waterstaat het tempo zodanig te hebben opge voerd, dat de dienstregeling voor de sluiting uit de vestzak kan worden gehaald. Daarna zal het nog drie maanden duren eer de dijk zoals dat heet „op hoogte is". In ieder geval „draait" de kabelbaan dan nu.... Dodelijk ongeluk in Nieuwvliet Dinsdagmiddag omstreeks half een is in het St.-Antoniusziekenhuis te Oostburg overleden de heer I. Faas nit Breskens, die in de nacht van maandag op dinsdag met zijn bestel auto tegen een mast van de boven grondse elektriciteitsleiding langs de St.-Jansdijk te Nieuwvliet botste. Dit ongeluk gebeurde omstreeks half drie. De heer Faas, die gehuwd was en twee kinderen had, is 45 jaar gewor den. De oorzaak van het ongeluk is tot nu toe onbekend. Toen de politie ter plaatse kwam, was het slachtoffer nog bij kennis. De heer Faas verklaar de toen, dat hij verblind was door een licht. Maar men heeft niet kunnen vast stellen of zich op het tijdstip van het ongeluk een ander voertuig op de weg heeft bevonden. Nadat dokter J. W. Jansen uit Groede eerste hulp had verleend werd de heer Faas over gebracht naar het ziekenhuis te Oost burg, waar hij dinsdagmiddag ten gevolge van inwendige verwondingen is overleden. De groepscommandant van de rijkspolitie in Oostburg ver zoekt daarom ieder die inlichtingen over dit ongeluk kan geven zich hem in verbinding te stellen (telefoon 011702175) of de politie in zijn of haar woonplaats op te bellen. Souburg wordt een zelfstandige r.-k. parochie De bisschop van Breda heeft op voor dracht van de provinciaal der Lazaris ten M. Opgenoordt C.M. belast met de oprichting van een zelfstandige paro chie te Souburg. Hjj wordt tevens kape laan te Vlissingen. Het ligt in de be- r,...,bestaande oor- de Ifstandlge parochie. Pater Opgenoordt werd geboren te Sus- teren in Limburg op 24 september 1916. Op 19 juli 1942 werd hij tot priester ge wijd. Van 1943 tot 1952 was hij leraar aan het seminarie VVernhoutsburg. Van 1954 tot 1962 was hij assistent in de H. Don Bosco parochie te Eindhoven en sinds 1962 is hjj werkzaam bij de paro chie van de H. Vincentius a Paulo in het Eindhovense stadsdeel Woensel. Pater Opgenoordt vertelde ons, dat hij reeds tweemaal een bezoek heeft ge bracht aan Souburg om zich van zijn toekomstige parochie op de hoogte te stellen. Wat betreft de oprichting van een zelfstandige parochie zag hij weinig moeilijkheden. „Mogelijk, dat de afbake ning van de parochiegrenzen en de huis vesting van de priester nog wat proble men met zich meebrengen", gaf hij te kennen. Eventueel wil hij in Souburg e ennieuwe kerk bouwen. Wat dit be treft heeft hij reeds de nodige erva ring opgedaan. De parochie van de H. Vincentius a Paulo, waar hij thans werkzaam is, is een nieuwe parochie, waarvan de kerk, die ongeveer 1000 zitplaatsen heeft, op 31 mei van dit jaar werd geconsecreerd. Hij zei echter te geloven dat de bouw van een nieuwe kerk te Souburg slechts op lange ter mijn is te verwezenlijken. Bisdom Breda krijgt een perschef Het bisdom Breda krijgt een perschef. Met ingang van 1 september is benoemd de heer Frans Oudejans. Het bisdom van Breda omvat de gehele provincie Zeeland, alsmede West-Brabant. Frans Oudejans is 28 januari 1926 te Amsterdam geboren. Hij doorliep het Sint-Ignatiuscollege aldaar en verwierf het diploma aan het instituut voor journalistiek van de katholieke univer siteit van Nijmegen. Sinds 1945 is hij werkzaam in de journalistiek, waarvan van 1950 tot 1963 als redacteur van „De Volkskrant". Hij is vanaf 1 december 1963 hoofdre dacteur van „Onderweg", weekblad van het bisdom Breda. Deze functie blijft hij waarnemen. Vergif in aangespoelde tropische zaden Het is niet uitgesloten, dat in de huid van de aangespoelde ricinuszaden op het strand bij Westenschouwen, een vergif tige stof zit. Het publiek wordt dan ook aangeraden op te passen met de aangespoelde zaden en kinderen op het gevaar te wijzen. RAAD IN VERWEER WESTERSCHOUWEN zal zich moeten verweren voor de recht bank in Middelburg tegen ernstige klacht, waarin de gemeen te wordt verweten dat zij de voor schriften van ruimtelijke ordening en van de kampeerverordening niet handhaaft. De dagvaarding is afkomstig van mr. J. ter Horst, eigenaar van een aantal percelen grond in Haamstede, op één waar- men met zich meebrengen", gaf" hij te \~an zijn zomerhuis „De Zwaai" kpnnpn Kvpntmv* vi-il hii in c?r»iKnrcr Centrale Verwarming S AWE MA nv Nedmhiaf'19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 staat. Mr. Ter Horst meent, dat de gemeente erop moet toezien dat cr bij zijn percelen niet wordt ge kampeerd en dergelijke. Bovendien eist hij van de gemeente schade vergoeding voor het verlies van vakantiegenot, bederf van zijn ter rein, waardedaling ervan, althans relatief lagere waardestijging. Mr. Ter Horst beticht de gemeente Westerschouwen op zijn percelen in Haamstede van een ..onrechtmati ge daad". Aanstaande vrijdag avond komt dit probleem in dt raad aan de orde. B. en w. stellen de raad voor verweer te voeren te gen deze aanklacht. Zij bebben rechtskundig advies ingewonnen bij prof. mr. D. Simons te Den Haag. In het voorstel van het college aan de raad wordt aangevoerd, dat het ge meentebestuur niet heeft stilgezeten voorzover dit op haar weg lag tegenover mogelijke overtreders van haar uitbreidingsplan en kampeerver ordening. V.V.V.-kantoor In dezelfde vergadering willen b. en w. het raadsbesluit van 14 februari j.l. laten intrekken, waarmee aan V.V.V. „Burgh-Haamstede voor tien achtereenvolgende jaren het recht van opstal verleend is op he* aan de Ring gelegen perceel bij de muur van „Slot Haamstede". Daarop wilde V.V.V. een inlichtenkantoortje bou wen. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben zich tegen dit raadsbe sluit verzet. Ze vonden dat het kan toortje met zijn moderne vormgeving afbreuk zou doen aan de statige lig ging van het kasteel, dat thans wordt gerestaureerd. Het provinciaal bestuur heeft b. en w. van Westerschouwen meege- Zeeuwse ALMANAK Pand In de Middelburgse Herenstraat heeft een familie een lief en pro per perceel betrokken, dat gelegen is tussen een florerende groente- handel en een pand aan de woon ruimte onttrokken ten gerieve van een grossierderij in ijs. Omdat beide ondernemingen een regelmatig en weinig opwindend bestaan leiden ,ia deze ligging niet ongunstig te noemen, hoewel de bewoners er kennelijk weinig voor voelen in de bedrijvigheid der belendingen verstrikt te raken, ge tuige het naambordje: ,JIolthu\s- De Nijs niet voor groenten en ijs". Bejaarde dame gedood bij autobotsing Dinsdagmiddag omstTeeks vier uur is op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Tholen een dodelijk on geluk gebeurd, waarvan de 76-jarige mevrouw Lambermont uit Breda het slachtoffer is geworden. Over de voorrangsweg van Bergen op Zoom naar Tholen kwam een vracht auto gereden met aanhangwagen van een visbedrijf uit Yerseke. Van de rich ting Steenbergen kwam een auto be stuurd door de heer L., die naar Ber gen op Zoom wilde rijden en geen voor rang verleende. De auto van de heer L. werd in de flank aangereden. De moeder en een 15-jarig dochtertje van de heer L. werden zwaar gewond naar het algemeen burgergast huis te Bergen op Zoom vervoerd, waar de bejaarde dame enkele uren later is overleden. De bestuurder kreeg een shock en zijn vrouw en twee kinderen liepen lichte verwondingen op. deeld, dat het raadsbesluit ter ver nietiging zal worden voorgedragen als niet aan de bezwaren uit „Mid delburg" gehoor wordt gegeven. Het college van b. en w. van Wes terschouwen heeft thans gemeend, dat het beter is in overleg met V.V.V. „Burgh-Haamstede" naar een andere mogelijkheid te zoeken. Probleempjes dus op de raadsagen- da van Westerschouwen, die verder wat grondverkopen en benoemin gen behelst. In de Goese Fruitweek - van 12 tot 19 september - zal driemaal brand uitbreken op de Grote Markt. In het kader van het jubi leumfestijn rondom de fruitoogst, zal het programma namelijk een bijzondere stunt vermelden. Op vrijdagavond 18 september zal de Goese brandweer namelijk haar eigen historie spectacu lair laten herleven. De brandweer-van-toen-en-nu zal dan voor de ogen van duizenden kij kers laten zien hoe er toen-en-nu werd geblust. Daarbij komen mate rialen uit het museum op de proppen en daarbij zullen staaltjes van moderne bluskunst worden gegeven. Het wordt een optreden in drie fasen van de brandweer. Binnen de touwen zal een houten huis drie maal in brand vliegen. De eerste keer moet het publiek dat vuur on geveer in de middeleeuwen dateren. Als er rumoerig alarm is gesla gen zullen ambachtslieden opdraven om te proberen de vlammen met cïoorgeef-emmers te blussen. De tweede keer is men met alarm, red ding en blussing al wat verder. Er zal dan een bed uit het raam zak ken en met veel vertoon een handpomp aan de gang worden ge bracht. Ook die komt uit het streekmuseum te Goes. En dan ten slotte is er een „modern brandje" met eigentijdse melding via een telefooncel en stil alarm en tot slot met de nevelspuit en de nieuwe spuit, inclusief maskers voor spuitgasten. Aansluitend zal dan nog een demonstratie met het modernste op het gebied van blusmateriaal en blusmiddelen in een reclamedemonstratie worden getoond. De stunt komt voor in het programma van de Goese Middenstandscentra le, die op het ogenblik nog druk bezig is met het verder uitwerken van haar activiteiten in de fruitweek. De middenstanders hebben weer een rondschrijven ontvangen, waarin hun (financiële) medewerking wordt verzocht. KUNST Nle we Kerk, Middelburg. Onder - „Zeelan dag in Biezelinge de heer B. J. ~J. R. Walrecht begraven. Deze 61 jaar oude hoofdonderwijzer van de hervormde christelijke school in het Bevelandse dorp bij P.Z.C.-lezers beter bekend als Barend Zwerfnians overleed vo rige week vrijdag plotseling aan een be roerte in het ziekenhuis „Bergzicht" te Goes. Velen waren dinsdagmiddag ge komen om hem naar zijn laatste rust plaats te begeleiden: familieleden, vrien- len. onderwijsmensen, schoolkinderen, grote deputatie van de hervormde Nadat tevoren in het sterfhuis een kor te rouwdienst was gehouden trok de stoet rond twee uur naar de begraaf plaats in Biezelinge. De baar was be dekt met bloemen en bij het graf fun geerden twee leden vari de kerkeraad en twee leden van het college van kerk voogden van de hervormde gemeente als dragers. Toen de kist was gedaald sprak eerst een zoon van de overlede ne. de heer A. Walrecht, namens de fa milie een afscheidswoord. Met een dicht regel als leidraad schetste hij de figuur van de heer Walrecht als: een recht- vaardigd, bescheiden man. vooral eer lijk, een vader die in onze herinnering zal blijven voortleven als de man die met ons als kind langs de zeedijk reed en ons in de natuur bracht. Dat was Barend Zwerfmans, zoals duizenden hem via zijn artikelen in onze krant hebben ontmoet. „Achter hem liggen nu de bloemen, waarvan hij altijd zoveel heeft gehouden", zo sprak de zoon van de overleden natuurvorser. De heer G. A. de Kok, hoofdredacteur van de P.Z.C., typeerde in een korte toe spraak rond de geopende groeve Ba rend Zwerfmans als een medewerker, die vooral uitblonk door zijn bijzondere trouw. „We hadden ter redactie geen medewerker op wiens artikelen zoveel reacties binnenkwamen. HQ was een be grip in Zeeland geworden, een instituut. Pas nu hebben we begrepen welk een belangrijke plaats hij in onze lezers kring innam. Moge nij volgens andere maten van tijd en ruimte nu luisteren naar de natuur". De voorzitter van het college van kerk voogden en notabelen, de heer J. de Jon ge haalde in een kort woord de specifiek eigen manier aan, waarop de heer Wal recht zich verschillende jaren voor het kerkewerk heeft ingezet. Ds. A. Sieders, die de begrafenis leidde sprak nog enkele woorden als voorzit ter van de hervormde schoolvereniging en als praeses van de kerkeraad en las vervolgens met de vele belangstellenden een bijbelgedeelte, Psalm 23. De kinde ren van de hervormde school zongen deze psalm berijmd. Ten slotte beëindig de ds. Sieders de plechtigheid op het Biezelingse kerkhof met het bidden van het „Onze Vader". Namens de familie dankte de heer A. Walrecht voor de vele bewijzen van deelneming bü en na dit plotseling overlijden. Gladiolenshow in „Het Centrum" Axel Burgemeester M. K. van Dijke van Axel zal op donderdag 13 augustus, 's morgens om tien uur, de officiële opening verrichten van een gladiolen- show in het bioscoopgebouw „Het Centrum". De show zal drie dagen du ren, namelijk tot en met 15 augustus. De organisatie berust bij de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen. in de Abdijgebouwen. Iedere woensdag-, donderdag en vrijdagavond. Aanvang 20.30 en 21 uur. Ingang Nieuwe kerk. Inzegening door mgr. De Vet Commissaris der koningin bezocht W esterschouwen Dinsdag heeft de commissaris der ko ningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot een werkbezoek ge bracht aan de gemeente Westerschou wen. In de voormiddag werd hij door bur gemeester H. P. Everwijn ontvangen. Bij de bespreking met de burgemees ter kwamen aan de orde, de financiële positie van de gemeenten in verband met de recreatie, de bouwvolumetoe wijzingen en de aanleg van duinover gangen. ruiter- en wandelpaden. commissaris sprak voorts zijn w< dering uit over het beleid tijdens de interimperiode, die aan de benoeming van een nieuwe burgemeester was voorafgegaan. De burgerij kreeg vervolgens de gele genheid om eventuele moeilijkheden met hem te bespreken. Na de middag oriënteerde de commissaris zich in de gemeente door het maken van een rondrit in het bijzijn van de burge meester. KERK MOET AANWEZIG ZIJN BIJ DE TOERIST Mgr. G. H. de Vet, de bisschop van Breda, heeft gisteravond de open strandkerk voor de toeristen van Dis hoek ingezegend. Na de inzegening droeg de bisschop de heilige mis op ter ere van God en van de heilige, aan wie de kerk is toegewijd, namelijk St. Michaël. Een koor, samengesteld uit de kerkkoren van Middelburg en Vlissingen, verzorgde tijdens de plech tige zegening onder leiding van kape laan G. M. J. Rosenberg te Middel burg enkele gezangen. Ongeveer 400 toeristen van Dishoek woonden de in zegening bij. In hotel Zeeduin heette na de heilige mis de heer L. J. van 't Westende als voorzitter van de stichting katho lieke toeristenzielzorg in Zeeland de genodigden hartelijk welkom. Hij ver klaarde, dat de kerk in toenemende mate naar de vakantieoorden moet komen wil men het contact met de toeristen behouden. De heer Van 't Westende betoogde, dat bij die toeris ten het besef wat de kerk in dit op zicht voor hen doet, nog aanmerkelijk zal moeten groeien. Verheugd was de heer Van 't West ende, dat de bisschop er in ge slaagd was om priesters te vinden, die zelfs hun vakantie opofferen om de zielzorg van de vakantiegan gers ter hand te nemen. Ook was de voorzitter verheugd over de loyale medewerking van het pro vinciaal bestuur, de P.P.D. en de directie Zeeland voor volkshuis vesting en bouwnijverheid. Dank baar was hij voor de spontane me dewerking, die de gemeenteraad!het zijn mensen van goede zin. Ik wil van Koudekerke gafgaarne nog eens komen", verklaarde d;; Ar. bisschop. Dat de kerk aanwezig „Bij de oplossing van moeilijkheden- rhJt -. verleenden U en de oud-gemeentese- b,J de me.ns- ?le Christus wil vin- cretaris, mr. L. A. van Splunder, steeds steun", merkte de heer Van 't Westende op, die vervolgens meende, dat de aanwezigheid van ds. J. Alte- na, Ned. herv. predikant, van een juist begrip getuigde voor de goede verhouding in de christelijke gemeen schap. Dat de katholieke raad voor maatschappelijk werk de toeristen zielszorg ter harte gaat achtte de voorzitter bewezen door het feit, dat deze raad zijn secretaris, drs. W. Dusarduijn, aan de stichting heeft af gestaan. Ten slotte dankte de voorzit ter de bouwers van de kerk. Kerk aanwezig Mgr. De Vet verklaarde bijzonder gaarne strandkerken te openen. „Want men ziet hier de den. achtte de bisschop hel grote be lang van dit werk. Hij wees er ver volgens op, dat in bet komende kerk- bouwprogramma de stichting van strandkerken slechts een klein finan cieel offer betekent. „Gaat U er al stublieft mee door", verzocht hij het stichtingsbestuur. De waarnemend commissaris der koningin, mr. dr. A. J. J. M. Mes, verklaarde, dat het provinciaal be stuur met grote belangstelling het werk volgt, dat in het belang van de toeristenzielszorg gedaan wordt. Hij toonde zich dan ook zeer er kentelijk voor de arbeid, die de stichting verricht. Burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke (die sprak als raadsvoor zitter en als voorzitter van V.V.V.) wees er op, dat reeds geruime tijd behoefte bestond aan een gebouw, waarin het steeds groeiende aantal r.-k. toeristen hun diensten konden houden. Het deed de burgemeester goed, dat ook mr. Van Splunder uit genodigd was. hoewel die. pas her steld van een zware operatie, niet aanwezig kon zijn. Ds. Altena zei er van overtuigd te zijn, dat het kerkgebouw voor de r.-k. toeristen een bijzondere func tie zal vervullen. „Het zou zelfs te verwonderen zijn geweest, als een dergelijke kerk er niet zou zijn met zoveel r.-k. toeristen in Dis hoek", merkte de predikant op. „De protestanten kunnen niet an ders dan verheugd zijn. dat de kerk een zo belangrijke plaats inneemt. Als wij elkaar straks wat beter le ren kennen zal mogelijk blijken, dat er op verschillende plaatsen sa mengewerkt moet worden", betoog de ds. Altena. De kerk van Dishoek biedt plaats Mgr. G. H. de Vet, de bisschop van Breda fmidden) op weg naar het altaar van de nieuwe toeristenkerk van Dishoek, nadat hij deze geze gend heeft. (Foto P.Z.C.) voor rond 2000 bezoekers, tect er van is de heer J, nen uit Breskens, Goedemondt te Vlissingen is de bou wer er van. De stichting katholieke toeristenzielszorg zal mettertijd nog een soortgelijke kerk in Vrouwenpol der en Oostkapelle bouwen. Meer dan in vorige jaren, toen buiten landse organisten vrij veelvuldig concer teerden op het orgel in de Middelburgse Abdijkerk, is in de huidige serie zomer- concerten een ruime plaats ingeruimd voor onze prominente Nederlandse or ganisten. Zo was het gisteravond de Arnhemse organist Johan van Dommele, die na een summier toelichtend woord plaats nam op de orgelbank. Van Dommele, in 1956 tweede-prijswinnaar in het inter nationale orgelconcours te Haarlem, se dert 1959 organist van de herbouwde St.-Eusebiuskerk te Arnhem, waar hij het gerestaureerde Strumphlerorgel (in de volksmond het Jan Zwartorgel) be speelt, dat vroeger opgesteld stond in de Kloveniersburgwalkerk te Amsterdam, vergastte ons op een programma dat werken van J. S. Bach, Max Reger, Hans Friedrich Micheelsen en Hendrik Andriessen omvatte. Het boeiendste onderdeel van dit pro gramma was o.i. het centraal gestelde Orgelkonzert „Es sungen drei Engel", één van de vier orgelconcerten die de Noordduitse organist-componist Mi cheelsen (niet Michielsen, zoals het pro grammablad vermeldde) schreef. De volksliedmelodie ..Es sungen drei Engel ein süssen Gesang der weit in den hohen Himmel erklang" moet Micheelsen wel geobsedeerd hebben: naast het grote motet voor drie- en zesstemmig koor inspireerde dit zestiende eeuwse fraai- melodisch gegeven hem tot een muzi kaal drieluik: tokkata - canzona - fuga, dat in zijn overwegend polyfone struc tuur, gedacht voor een orgel met een heldere, boventoonrijke klank, bij her haalde kennismaking een der geslaagd- ste uitingen van de moderne Duitse or gelliteratuur blijkt. De componist Mi cheelsen, die zich in zijn werken sterk gebonden voelt aan het lied (in zijn mo tetten, in zjjn liedkantates, in het creëren van nieuwe kerkmelodieën) heeft eens gezegd dat wie de sleutel tot zjjn muziek vinden wil de melodieën zingend moet meebeleven. IN het door Van Dommele ten gehore gebrachte or gelconcert „Els sungen drei Engel" merkwaardigerwijs vinden we de mooi ste pagina's van Micheclsens leermees ter Paul Hindemith in diens Engelskon- zert over dezelfde melodie in de Mathis der Malermuziek) hebben wij niet veel moeite gehad om deze sleutel te vin den. Metterdaad waren w(j geneigd om mee te zingen, wij volgden van noot tot noot de welvingen van de prachtige me lodie, met een schok ervoeren wij in de buitengewoon muzikale bewerking van het lied betrokken te worden, de compo sitorische vormgeving mee te beleven. Zie hier eens een stuk muziek van deze tijd dat in staat blijkt om ons innerlijk te verwarmen, ons hoog uit te tillen bo ven de dagelijkse sleur. Alle eer komt toe aan Johan van Dommele, die met een groot meesterschap deze zingende, technisch zeer moeilijke muziek in een transparant klankbeeld wist te realise ren. Als wjj in alle bescheidenheid één wens naar voren mogen brengen: de tokkata had naar ons gevoelen iets over- rompelender kunnen klinken! („Die En gel, sie singen, sie springen und loben ihren Gott!"). Een meditatieve omlijsting van dit ge weldige brok muziek vormden Bachs koraalvoorspel „An Wasserflüssen Ba bylon" en Regers Benedictus, een laat- romantische instrumentale interpretatie van de mistekst, interessant om kennis van te nemen, vooral om de harmonische vondsten; een verrijking van de orgel literatuur kunnen wij dit stuk, door Van. Dommele fraai geregistreerd, niet vinden. De organist completeerde zijn program ma met Bachs Preludium en fuga in A en de bekende Sonata da Chiesa van Hendrik Andriessen, waarvan vooral de variatiereeks over het post-Franckiaans geharmoniseerde, melodisch quasi-ar- chaïserende thema Johan van Dommele in staat stelde om de innerlijke extase en de gloedvolle bezonkenheid van deze muziek, voor zover de registratiemoge lijkheden zulks toestonden, op de juiste wijze te belichten. Het gevaar om de tokkata-achtige finale van deze kerkso- nate het karakter van een „uitsmijter" te verlenen, een gevaar waaraan vele organisten niet ontkomen, wist Van Dommele op gelukkige wijze te bezwe ren; juist daardoor werd de hymnische vervoering van het terugkerende varia tiethema geaccentueerd. Er bestond voor dit orgelconcert een grote belangstelling. Morgen, donderdag 13 augustus, ver zorgt de organist van de Nieuwe Kerk. Jan Rijn, een middagconcert van 34 uur. G. W. B. Aanrijding in Bergen op Zoom Dinsdagmiddag had te Bergen op Zoom op het kruispunt Wouwsestraat- weg-Papaverstraat een aanrijding plaats tussen een auto, bestuurd door A. E. uit St. Philipsland en een brom fiets bestuurd door M. N. uit Bergen op Zoom. Beide voertuigen reden in de richting van het kruispunt op de middenbaan, toen A. E. die voorop reed rechts af wilde slaan, stopte hij om de bromfietser gelegenheid te ge ven te passeren, maar deze reed zonder noodzaak van achteren tegen de auto op en kwam te vallen. HET WEER IN EUROPA Kopenhagen, zwaar bewolkt Londen, zwaar bewolkt Brussel, zwaar bewolkt Luxemburg, regen Parijs, licht bewolkt Nice, onbewolkt München, geheel bewolkt Zürich. zwaar bewolkt Locarno, onbewolkt Wenen, zwaar bewolkt Innsbruck, zwaar bewolkt Rome, half bewolkt 21 graden C. 22 graden C. 19 graden C. 13 graden C. 21 graden C. 26 graden C. 18 graden C. 20 graden C. 26 graden C. 16 graden C. 16 graden C. 30 graden C. VERWACHT.. DEZELFDE TEMPERATUREN Veel bewolking met plaatselijk regen. Zwakke tot matige wind tussen noord west en noordoost. Weinig verandering in temperatuur. STRANDVERW ACHTING (Van onze weerkundige medewerker). Zwak frontje uit Duitsland brengt tij delijk iets meer bewolking, maar ook vandaag op de meeste plaatsen droog. Ook enkele opklaringen. Zwakke wind uit noordelijke richting. Overdag 19 a 20 graden. Zeewater 18 graden. VOORUITZICHTEN Weinig verandering maar kans op iets meer zon wordt groter. ZON EN MAAN 13 augustus Zon op 05.20 onder 20.08 Maan op 12.00 onder 22.43

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2