PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TURKIJE WIL BESPREKINGEN OVER CYPRUS BESPOEDIGEN Ook V.S. en Engeland rleg ove wensen Pierprijs niet omlaag Zwolsman in beroep Kabinet niet eensgezind over komst Soekarno Vlissingen - Breskens loopt vlot met drie Hoten Binnen een maand overeenstemming mogelijk" Hulp van Japan en Philippijnen aan Zuid-Vietnam ACHT GEWONDEN BIJ BOTSING Exploitatie J-vTIB Geen wachttijden van betekenis 207e jaargang - no. 188 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie. P van de Velde. P. B de Walstraat 58-60 tei 2355 Ibg.g. - 2911. Zierlkzee red tel 2425 adm Boei en W de Pagter Hoofdredactie. W Leertouwer en d. 3508 ad». 3647/3643), Middelburg- Markt 51. tel. 3841 tl 2094 Adv pr 32 ct. p. mm Min. p. ad» f4.80. tngez med 3 x Woensdag 12 augustus '64 Adellijke titels onder de hamer Pagina 3 Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct p regel min f 1.60). „Brieven b Premier Ismet Inonu van Turkije heeft in een boodschap aan zijn Griekse collega Papandreou voorgesteld het gesprek dat in Genève tussen zijn land en Grie kenland over Cyprus wordt ge houden, te bespoedigen. Premier Inonu schrijft: „het is mogelijk binnen een maand over eenstemming te bereiken". Dit is gisteren in Ankara bekend gemaakt. Kon woordvoerder van het Turkse mini sterie van buitenlandse /.aken heeft ver klaard dat de boodschap van premier Inonu maandag reeds „mondeling en Sersoonlyk" door de Turkse ambassa- eur in Athene aan premier Papandreou is overgebracht. Het betrof een antwoord op een bood schap, eveneens mondeling, die premier I Papandreou van Griekenland zondag aan Inonu liet overbrengen. Ook V.S. en Engeland In Londen is vernomen, dat ook Enge land en Amerika van plan zijn te stre ven naar een ministersconferentie over De Philippijnen en Japan hebben giste ren plannen bekendgemaakt om medi sche en andere hulp aan Zuid-Vietnam te zenden in antwoord op de Ameri kaanse oproep tot hulp aan dit land ook van andere landen dan de V.S. zelf. Volgens een bekendmaking van het hoofdkwartier van de Philippijnse strijd krachten zullen zondag 28 leden van de Philippijnse strijdkrachten die niet tot de gevechtsgroepen behoren naar Viet nam vertrekken Zij zullen sociale en medische bijstand verlenen gedurende een periode van één jaar. In Tokio heeft het Japanse kabinet een bedrag van 500.000 dollar goedgekeurd voor hulp aan Zuid-Vietnam. Hiervoor zullen een medische ploeg, 25 ambulan ces en medische voorraden worden ge zonden. Bij een ernstige botsing op riiksweg 12 (Den Haagl'trecht) in de ge meente Harmeien zijn gisteravond omstreeks zes uur acht mensen ge wond geraakt. Een busje met twee families uit Utrecht werd door een inhalende personenauto zover opzij ge drukt. dat het in botsing kwam met een truck, die op de vluchtstrook ge parkeerd stond. De rechterzijkant van het busje werd bij de botsing open gereten. Van de tien inzittenden wer den er acht gewond. Drie liepen een hersenschudding op, van de anderen waren de verwondingen lichter. 0 De Westduitse bondspresident Lübke zal vanaf 20 oktober een staatsbezoek aan Ethio pië brengen. „Aan wensen minister moet vandaag zijn voldaan" President Makarios van Cyprus, ge fotografeerd in een ziekenhuis te Nicosia, waar hij o.m. een kort be zoek bracht aan een Griek, die tfij een Turkse luchtaanval ernstig ge wond werd. wordt gedacht aan een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland, Griekenland en Turkije. Tegen afspraak LIBERALEN: „EERST SCHULDEN REGELEN" Economische zaken heroep heelt seen opschortende werking De heer li. Zwolsman /.al de toe-: gangsprijs tot de Seheveningse pier niet verlagen. Tegen de be schikking van de minister van economische zaken om de pierprijs terug te brengen van een gulden tot hoogstens 55 cent gaat de E. M.S. in beroep. Het beroep heeft geen opschortende werking, aldus liet ministerie van eco nomische zaken, dit houdt in, dat als vandaag niet is voldaan aati de wensen van de minister, de E.M.S. de prijzenwet overtreedt, en daarmee een economisch delict pleegt dat strafbaar is gesteld. Wordt opzet aangenomen deskundi gen menen, dat haast onmogelijk ge sproken kan worden van géén opzet dan is het een misdrijf, waarop volgens de wet op de economische delicten een gevangenisstraf staat van ten hoogste twee jaren en een geldboete van 25.000 gulden. Brief Zijn besluiten heeft de heer Zwolsman in een brief aan de minister van econo mische zaken. dr. Andriessen, meege deeld. Naar het oordeel van de E.M.S. zijn de gronden van het beroep sterk, en moet worden verwacht, dat het besluit van de minister door het college van be roep voor het bedrijfsleven zal worden vernietigd. Hij schrijft, dat redelijkerwijs van d» E.M.S. niet kan worden verwacht dat hangende dit beroep de toegang*- j de E.M.S. op niemand kan verhalen I De heer Zwolsman merkt op. dat het anders zou zijn, wanneer de staat zich I tegenover de E.M.S. bereid verklaart de ■i gederfde bedragen aan de E.M.S. te ver goeden wanneer de prijsbeschikking wordt vernietigd. Voorshands neemt hij aan. dat de staat daartoe niet bereid, is. Wordt het beroep ongegrond ver-, klaard, dan zal de E.M S. de toegangs prijs in overeenstemming met de be schikking van minister Andriessen bren gen. „Geen 'bevoegdheid' Naar het oordeel van de E.M.S. geeft de prijzenwet geen bevoegdheid een beschikking met betrekking tot de toegangsprijs van de pier vast te stellen. Op de gronden voor dit oor-: deel zal het beroep worden ingesteld. Als eerste grond wordt ln de brief aan gevoerd, dat de pier geen roerend goed is. Voorts wijst de heer Zwolsman erop, dat alleen dan een prijsmaatregel mag worden genomen ais het algemeen so ciaal economisch belang het nemen van' zo'n maatregel vereist. Dit belang is volgens de brief allerminst in het ge ding. Bovendien wordt de prijs van een gul den niet in strijd geacht met een be staand gebruik, omdat er geen gebruik Over het algemeen is men i.ook ln ons land; dc opvatting toegedaan dal I i-r in een moderne democratie redelijk wordt gedacht en gehandeld. Men is hier zo meent men dan) niet zonder gezond verstand. Maar ziet. daar is opeens zo'n vreemde rel, niet passend in dit keurige patroon van nuchtere, I weldenkende mensen: Jongelui worden j hysterisch by het luisteren naar andere jongelieden, „Rolling Stones" genaamd, en er ontstaat een veldslag met de poli tie. waarbij de krullige zaai van het Seheveningse Kurhaus het moet ontgel den. Zo redelijk zijn we dus niet, dat dergelijke vemielingscxtases kunnen worden voorkomen. Helaas, het nare is, dat deze heie rel Juist wel past in een ra- .ïoneel schema, nameiijk in dat van de commerciële exploitatie. Dergelijke „lupties zijn namelijk een vast onder deel geworden van de moderne tiener- cxploitatie, ook al bezweren dircct-be- langhebbenden onder het plengen van /ele krokodllletrancn het tegendeel. Men heeft de afgelopen dagen in aller lei verslagen kunnen lezen, dat sommige organisatoren woedende kre ten hebben geslaakt aan het adres van de politie Toen uniformen zichtbaar werden, zo betoogden deze figuren, werd de jeugd laaiend en pas toen ontstond de rel. Kljk-es-aan. hel uniform heeft weer eens gewerkt als de befaamde !ap op de stier, op de kalveren kan men hier beter zeggen. Dé&r ligt dus het kwaad, naar het oor deel van onder meer de impresario. Een dergelijke opmerking Is eigenlijk niet waard, dat er nog één woord aan wordt besteed. fttUltlijH Ook had naar de mening van de heer Zwolsman «-«-n prijsle-si hikking achter wege moeten blijven, omdat voldoende was aangetoond, dat er een dringende reden was voor prijsverhoging. Deze re den werd ontleend aan de financiële om standigheden van de E.M.S. Premier Georges Papandreou van Griekenland, president Makarios van Cyprus en ex-Eokaleider generaal Grivas waren overeengekomen dat geen enkele militaire actie op Cyprus zou worden ondernomen zonder toe stemming van de Griekse regering, j gebeurtenissen die voorafgin- fen aan de bloedige botsingen van e afgelopen week op het eiland. dra het bestand op Cyprus vaste voet heeft gekregen. Donderdag jl. hadden de Cyprische lei- President Johnson en premier Sir Alex ders ./omU.r ,Ie Griekse regering in ken- Douglas-Home zijn met elkaar in nauw overleg over de situatie. In eerste in stantie proberen zij het bestand op Cyprus te versterken en vervolgens Veiligheidsraad opnieuw bijeen nis te stellen Minister Toxopeus stelde voorwaarden i Haagse redactie). en De Jong (defensie) waren bovendien van opvatting, dat de conflicten met In donesië, met name de kwestie-Xieuw- Guinea, nog te vers in het geheugen liggen om reeds thans met een uitno- diging te komen aan de man, die tot - voor kort onze tegenstander was. t geni Zaterdagmorgen liet Papandreou Maka- j «Ierland heeft kunnen uitnodigen, teweeg ten rios telegrafisch weten dat hij het be-I gen van he_ treurde „dat U anders gehandeld hebt llJÜCns een KiuMlietSZltting, voor- j berichten leidde men verder ef. dat 'iet dan wij hadden afgesproken". j afgaand aan de reis van de millïs-1 mandaat van minister Luns in feite be- .1„,.i.,... perkter was dan men had aangenomen Gisterochtend heeft in Londen een be-j ter van buitenlandse zaken naar en <]at veel zou afhangen van de vraag spreking" plaats gehad tussen de hoge Indonesië, heeft, minister Toxopeus I Of de wederzijdse gevoelige kwestie van commissaris van Cyprus in Londen, An- voorwoorden <re<^teld schadeloosstellingen tot een oplo.*- t'R Sotariades, enjle Russische ambas-1 Depaaide vooiwaaraen gesteia sjng kon worden gebr~ Een verschil van mening in het Dit verzet uit het kabinet, kort voor zijn fslederlnndce hnhinet i« de oor/oah verll'ek. noopte minister Luns Djakarta Nederlandse kabinet, is de oorzaak le laten weten aat hij de kwestie van de geweest, dat minister Luns presi-1 schuldenregeling alsnog als belangrijk dent Soekarno van Indonesië no» punt ter sPrake zou brengen. Deze aan- cienr aoeuarno \an inaonesie kondiging bracht in Indonesische rege niet voor een staatsbezoek aan Ne-1 ringsknngen een duidelijke verkoeling van de verwachtin- sadeur Soldatovv. Een woordvoerder van voor het «reven van zijn fiat het commissariaat verklaarde dat de bc-j. J De veiligheidsraad van de Verenigde spreking de kwestie-Cyprus betrof. uitnodiging, aldus vernemen Naties is gisteravond weer bijeenge- wij in politieke kringen in Den komen om de kwestie-C,prus te be- Zelfbeheersing Haag. i gebracht. spreken. De Cyprische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Zenon Rossides, had om een „onverwijlde" bijeen komst verzocht ter bespreking van de gebeurtenissen van de afgelopen twee dagen op het eiland. Rossides zei tot verslaggevers dat Turkije het bestand had geschonden door maandag de ha venstad Polis in noordwest-Cyprus vanuit de lucht te beschieten. Ook hadden twee Turkse torpedobootjagers munitie naar Cyprus gebracht. Rossides beschuldigde Turkije van President Makarios van Cyprus heeft gisetravond in een door de Cyprische radio uitgezonden boodschap een beroep gedaan op de Griekse Cyprioten, grote zelfbeheersing aan de dag te leggen. Het Cyprische staatshoofd zegde toe, de V. N.-resoluties te zullen eerbiedigen en „alles wat in onze macht ligt te "zullen doen om een vreedzame toestand op ons eiland te scheppen". Hij sprak de ge ruchten over onenigheid tussen het 0 Ter verzekering van een goede nachtrust voor haar kurende badgasten heeft de ge meente Bad Kïssïngen, In Beieren, besloten alle autovei keer in het „kuurgebied" te ver bieden van elf uur 's avonds tot zes uur 's morgens. Alle toegangswegen naar deze wijk zullen gedurende (leze uri noemde dag al was in Cyprische regéringskrin- gen ontkend, dat de minister van bin- opzettelijke schending van de wapen- nenian(jse zaken was afgetreden en dat stilstand op Cyprus. Turkse vliegtui-,generaa| Grivas, de voormalige Eoka- gen, zei hij, hadden door hun optreden leider, van een kabinetsvergadering was de luchtaanvallen uit de nazitijd in weggelopen naar aanleiding van het be- herinnering teruggeroepen. sluit, de Sowjet-Unie om militaire hulp j te vragen. Rossides verzocht de raad een re-] solutie aan te nemen waarin het gedrag van Turkije zou worden ..betreurd". Hij vond het „verba zingwekkend" dat het optreden van de Turken in zo schril contrast stond met de „schijnheilige hou ding" van de vertegenwoordiger van Turkije in de raad. De Turkse vertegenwoordiger, Orhan Eralp, repliceerde dat het „uiterma te betreurenswaardig" was dat Cy prus was toegestaan de raad in zitting te laten bijeenkomen, op het ogenblik dat hij wat hij noemde „hoopvolle te kenen" bespeurde dat net bestand op Cyprus zelf in acht genomen ging wor den. Eralp las een brief voor van de Turk se premier Ismet Inönu, waarin deze de Griekse premier George Papan dreou waarschuwde dat voortdurende Griekse steun aan „onverantwoorde lijke elementen" op Cyprus, de be trekkingen tussen Griekenland en Tur kije niet ten goede kon komen. Maar het was te verwachten, aldus Eralp. dat de regering van Makarios een spaak tussen de wielen zou steken. Terwijl de Turkse gedelegeerde sprak, probeerde Rossides te interrumperen, maar voorzitter Sivert Nielsen ha merde hem tot zwijgen. Na Rossides en Eralp sprak de Griekse vertegenwoordiger, Dmitri Bitsios, Hij zei dat de schending van het Cyprische luchtruim door Turkse vliegtuigen op maandag „een flagrante schending van de oproep van de Veiligheidsraad tot Turkije op zondag" was geweest. Bitsios beschuldigde de Turken er ook van dat ze Grieks luchtruim hadden ge schonden toen ze maandag boven Rodos vlogen, en hij vroeg aan secretaris-ge neraal Oe Thant om een definitieve uit spraak of schending van het Cyprische luchtruim al dan niet had plaatsgevon den. Oe Thant, antwoordde dut l.t-geit. K. S. Tliiinayyn van India, opperbevelhebber van de V.N'.-troepen op Cyprus, had meegedeeld, dal liet schieten dinsdag scheen te zyn opgehouden, ntaar Thi- Tnavva had aan dit rapport toegevoegd, aldus Oe Thant, dat dinsdag Turkse vliegtuigen driemaal boven Polis op noordwest-Cyprus geweest waren, by welke gelegenheid minstens tien mensen werden gewond. Zie slot pag. 3 kol. 1 E.M.S. krijgt alleen extra contingent woningen als aan voorwaarden wordt voldaan Minister Bogaers zal de toezegging aan Op grond van via diplomatieke kanalen de E.M.S. van een extracontingent van uit Indonesië afkomstige adviezen, acht- 2000 woningen slechts nakomen, indien te minister Luns het beter om tijdens hij een redelijke zekerheid heeft dat hij zijn bezoek de netelige kwestie van de de v oor verhuur bestemde woningen niet schuldenregeling niet op de voorgronden stryd wordt gehandeld met de voor- te zetten. Een regeling van deze kwes- waarden en bepalingen, tie zou eerst later aan de orde moeteni De bewindsman deelt dit mede in ant- komen. Dit voorstel stuitte echter opwoord op schriftelijke vragen van het verzet in de ministerraad. Tweede-Kamerlid Westerhout (p.v.d.a.) naar aanleiding van een E.M.S.-adver- De liberale minister Toxopeus (bin-tentie, waarin woningen te huur worden nenlandse zakenen zijn partijgenoot! aangeboden op voorwaarde, dat de ge- prof. Witteveen (financiën) meen- gadigde voor tenminste 10.000 E.M.S. den, dat deze kwestie een essentieelwoningsspaarbrieven neemt, onderdeel vormde voor een even- Indien deze voorwaarde ook geldt voor tueel verder herstel van de vriend- het jaarlijkse extracontingent binnen schappelijke betrekkingen. Over een! het voorgeschreven minimum aantal bezoek van Soekarno zou dan ook huurwoningen (50 procent van het to- pas mogen worden gesproken als op taal i acht minister Bogaers zulks in dit punt een bevredigende oplossing1 strijd met de voorwaarden en bepalin- zou zijn gevonden. gen, waaronder de toezegging van een extra contingent van 2000 woningen aan de I de E.M.S. voor de jaren 1963, 1964 en v.) 1965 is gedaan. Eenzelfde standpunt zou zijn ingenomen door minister Bot (k.v.p.), de voorma lige staatssecretaris onder minister Toxopeus voor Nieuw-Giiineazaken. Schuldenkwestie essentieel Donderdag zal hel drie jaar geleden zijn, dat in Berlijn de muur werd opgelicht. Ter herdenking aan die genen die om het lei en kwamen bi) een poging naar het westelijke deel te ontkomenworden er vijf plaquettes in de muur gemetseld op de plaatsen waar de slachtoffers omkwamen. (Foto) Op de steen op de voorgrond staat: opgedragen aan Rolf Urbud. slachtoffer van de muur der schande. are het niet dat nonsens als deze een hardnek kig leven leiden. Het kan geen kwaad om enkele zaken rond deze hysterie ,wat nader te bekijken, hetgeen echter onvermijdelijk tot de conclusie leidt dat niet de politie de oorzaak van de rel is, rnaar dat hier sprake is van een regelrechte uitlokking van ongeregeld heden. Rond een aantal figuren van tiener- podium (we zullen deze terminolo gie ook maar gebruiken l is de laatste jaren stelselmatig en hee; consequent een vreemde reputatie opgebouwd, na melijk de reputatie dat zij bij hun op- I treden een spoor van vernieling achter Izich laten of tenminste hun lulsterscha- I re in een aan het oerwoud herinnerende I extase brengen. We hebben in deze ko- lom al een? geschreven over een in het leer gekleed jongmens, die Vince Taylor heet, er is een sfeer van schier demo nische aanbidding ontstaan rond enkele hupsakee-jongens. die naar de naam van „Beatles" luisteren, en nu was Ne- i derland de laatste weken althans een jeugdig deel van de bevolking voorbereid op de komst van de rollende stenen. Goed. deze jongens, zo was aan gekondigd. komen naar Den Haag, me- I heer Zwolsman had ze voor zijn etablis sement in Scheveningen uitgenodigd. Wat nu Zal er een rel komen Dat is immers de normale verwachting. Kranten vragen tevoren aan de politie in Den Haag of er ordemaatregelen zijn genomen. Dat blijkt het geval te zijn. Want dat is tegenwoordig nodig bij het optreden van verlate pubers. Zo is dus de sfeer van de avond al bij voorbaat bepaald: de bezoekende jongelui weten, dat er politie in de zaal is. Maar er is meer: een filmploeg van de heer Zwols- I man maakt opnamen. Ha. fijn, komen Iwe op de film. De overmoedigheid stijgt I en daarmee onbewust de groepsgeest, i die zich tegen gezag verzet. Dat is van zelfsprekend bij deze jongeren, zij laten zich niet in een gareel spannen, zeker met als zij een massa vormen. Zij voelen de stemming van de avond razend- scherp aan: opwindende muziek, moge lijkheden tot verzet, opnamen voor de film, en de wetenschap dat bij avonden ais deze „de rel" nu eenmaal hoort. En 1 jawel, dan barst de zaak los en de hysterie is compleet. Politie de directie aanleiding? Non sens. Er is hier sprake van een ge wild resultaat van commerciële exploi tatie. De avond is immers niet geslaagd als de rel er niet is geweest. De Seheve ningse rel is een pracht-stunt voor de j heren steenrollers als reclame elders in de wereld. Handenwrijvend verkondigen 1 de impresario's en de platenjongens daar. dat hun Rolling Stones «jawel, met hoofdletters) in Scheveningen zo'n succes hadden dat de Kurzaal ér werd afgebroken. En daar zal dan de „war- I ming-up" zoals dat in de Angelsak sische wereld wordt genoemd - weer wel keurig van start gaan. vermoedelijk 1 zullen journalisten de politie d4ar op bellen- „Speciale ordemaatregelen?" i Want in Scheveningen immersen zovoort. enzovoort. Dat jongelui uit de band springen, ach het is haast onver mijdelijk geworden. De jeugd wordt ge ëxploiteerd. wordt opgezweept door kei harde zakenjongens. Wordt" dan af en Itoe een zaal in puin geslagen, dan heb- I ben ze altijd wel een paar liter krokodil- iietranen bij de hand. die ze overvloedig- iliik storten. „Het is de politie, meneer, die is er de schuld van". Wel ja, zo zijn jde heren: vol verontwaardiging wijzen naar het kleine splintertje, dat misschien 1 in een politieoog zit. terwijl ze zelf haast niet overeind kunnen komen door 1 de loodzware balk in eigen oog. Goed beschouwd een weerzinwekkend bedrijf. PROBLEMEN LIGGEN MEER BI] BEIDE ANDERE VEREN Het in de vaart brengen van de derde grote veerboot „Prinses Margriet" op het veer Vlissin- genBreskens heeft bijzonder goede resultaten gehad. Door het inzetten van één of twee extra-boten naast de normalc- dienstbo'ot, kan bij het huidige vervoersaanbod voorkomen worden, dat er lange wacht ijden gemaakt moeten worden Sen half uur drie kwartier .vanneer men het heel ongeluk kig treft moet de automibi- list nog wel eens wachten, maar daarmee is het dan ook afge lopen. De steeds groeiende ver keersstroom, die vooral in de zomermaanden haast onvoor stelbare vormen aanneemt, vindt momenteel als zij in Vlis- singen of Breskens de Wester- schelde wil oversteken, zo wei nig oponthoud als maar moge lijk is. Mat .«-. -.. i -u.i kent het nieuws voor de Provinciale Stoombootdiensten. Een derde boot echter kan natuurlijk niet zonder meer in het vaarschema ingepast worden. Sinds de „Prises Margriet" ?ind maart 1964 opgeleverd werd. is iet al herhaaldelijk voorgekomen. Jat alle drie de veerponten in ge bruik waren. In de maand juni was dit nog incidenteel, af en toe een ïxtra overtocht, maar nu het toeris- censeizoen goed op gang is. gebeurt het, dat de derde boot de hele dag meevaart. Dat wil dus zeggen, dat op het veer Vlissingen-Breskens ten voi le emplooi is voor deze 50 V, extra- capaciteit, vergeleken bij vroeger. De P.S.D. heeft zelf een onderzoek in gesteld naar de gang van zaken op de dagen, dat alle boten voortdurend in bedrijf waren. De resultaten daar van voorlopig heeft men alleen houvast aan de Aop-donderdagen 23 en 30 juli - waren bijpzonder gun stig. Alles liep gesmeerd. Om enige cijfers te noemen: zowel op 23 als op 30 juli maakten meer dan 30.000 passagiers gebruik van het veer res pectievelijk 3538 en 2951 personen auto's. daarbij nog iedere keer zo'n '2000 wielrijders, meer dan 100 mo torrijders en enige honderden lichte en zware vrachtauto's en autobussen. Systeem Om zo'n enorme hoeveelheid weg gebruikers over te zetten is een goed sluitend systeem nodig: dat is ook gevonden. Het klinkt vrij eenvoudig: de dienstboot is de ba sis waarvan wordt uitgegaan. Zij vaart op de in de dienstregeling aangegeven tijden en geeft dus aansluiting op treinen en bussen. De één of twee reserveboten va ren zo snel mogelijk achter het dienstschip aan. Op deze manier wordt zoveel mogelijk voorkomen, dat het dienstschip vertragina: krijgt. Die vertraging kan onder meer op treden in de vorm van een „bunker boot", waarmee men een schip be doelt, dat bij de S.H.V. in de buiten haven zijn brandstofvoorraad komt aanvullen. Om deze zeeschepen langs de installaties afgemeerd te krijgen moet er uitgebreid gemanoevreeerd worden met een aantal sleepboten In de havenmonding kan dat de dooi vaart van de veerboot belemirn"-". Afgezien van allerlei omstandighe den van buitenaf, die storing Kun nen opleveren, vereist het vlot doen verlopen van de vaarten, dat het personeel, zowel aan. de wal ais aan boord, alle zeilen bijzet. „Tot nog toe heeft alles feilloos voldaanzei ons mr J. I Xieuwenhuis. direr'-»u»- van de Provinciale Stoombootdien sten in Zeeland, „en daar n- ons gelukkig mee" Vervuiling De bemanning is op elk van de drie boten de liele week door aanw"»«" Behalve 's zaterdags en 's zondags, wanneer één bool onheman.„ i> verband niet de 45-urige werkweek. Dat is echter niet zo'n bezwaar, om dat door het ontbreken van vraehl- vervoer gedurende liet weekeinde veel minder overzetcapaciteit nod ie De bemanningen van de reservebotd houden zich. wanneer het schip aan de wal ligt. bezig met onderhoud en schoonmaken. Vooral dat laatste le vert problemen op. „Wij zijn", aldus mr. Nieuwenhuys". soms zeer teleur- CZie slot pag. 5 kol. 5) Weer 2 passagiers gevlucht van Oostduits schip Het aantal passagiers dat de afgelo pen dagen van het Oostduitse schip „Völkerfreundschaft" is gevlucht en in het westen politiek asiel heeft ge- :vraagd, is gestegen tot 23. Een woordvoerder van de Westduitse (ambassade in Oslo heeft verklaard dat leen lid van de bemanning en zijn vrouw in de haven van Oslo over i boord zijn gesprongen en bij de am bassade om politiek asiel in West- 1 Duitsland hebben gevraagd. De „Völkerfreundschaft" :s gisteren met 570 Tsjechische passagiers aan .boord uit Oslo vertrokken. In de vo rige haven, Stokholm verlieten vol gens de politie vier Tsjechen het schip J verder zouden vier leden van de be manning en drie passagiers zijn ge- 1 vlucht. Over hun verblijfplaats is niets bekend. Finse kranten hebben gemeld dat eer der 10 personen in Helsinki van boord zijn gegaan om niet meer naar Oost- Europa terug te keren. ADZJ0EBE1: WESTDUITSEBS KRUGEti EEN REDELIJKER KIJK OP DE WERELD Adzjoebei. de schoonzoon van Kroesjt- sjew en hoofdredacteur van de Iz- westia, is van mening dat bij de West duitsers „een redelijker kijk op de wereld van thans" bezig is zich te vormen. |Een groep Russische journalisten bracht onlangs onder leiding van Ad zjoebei een bezoek aan West-Duits- land. De journalisten schreven in de Tzwestia van gisteren dat zij door jeer, groot aantal leidende Westduitse politici waren ontvangen, hetgeen zij 'een teken van „groot respect" voor de Sowjet-Unie, het Russische volk, de politiek van zijn regering en voor Kroesjtsjew zelf noemden. Izwestia verklaarde dat de Russi sche journalisten bondskanselier Er- hard op de hoogte hadden gesteld van Ruslands verlangen naar contac ten, praktische en concrete onderhan delingen en alies wat de vrede m Europa en de gehele wereld kan ver- Sterken".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1