„Floratho -1965" Tholen bijzondere lustrum - tuin Jo de Roo strijdt mee om wereldtitel op weg Opdracht restauratie Grote Kerk Zierikzee „Middelburg"-teams in de voorste gelederen BELG WON RONDE VAN CANADA Amerikaan: 45.4 sec. over 400 meter Sallanches is strijdtoneel ANQUETIL NIET MEER IN TOUR Japanse roeier door vreemde ziekte aangetast SILO'S GULZIG MET GRAAN IN 's-HEERENHOEK Bredase architect voor plan gevraagd Weer veteranen; toto hoger dan ooit, en financiën goed Herman Willemse had kramp; Judith de Nijs zevende 4 PR OVIN C1 ALB ZEEUWSE COURANT DINSDAG 11 AUGUSTUS 1964 OP 21 EN 22 AUGUSTUS Expositie belooft veel voor eiland .,FLORATHO"-1965". Het eiland Tho len is op het ogenblik weer druk bezig om aan deze nanni inhoud te geven. Volgende week vrijdag en zaterdag (21 en 22 augustus) zal z|j in de ruime, nieuwe garagehallen van het Interna tionaal Transportbedrijf D. C. Schot te Tholen weer te zien zijn: de groots op gezette show van gladiolen, van groen ten en van fruit. De „vaste" arrangeur van de organisatoren, de heer Th. van Gurp uit Bergen op Zoom, zal de inzen dingen van de giadiolenkwekers en van de groente- en fruittelers schikken tot een overdekte tuin, waarin het goed toeven is en waar men tevens een uit stekend overzicht kan krijgen van wat het eiland dit seizoen weer te bieden heeft. V(jf jaar geleden opgezet als een expositie van de afdeling Stavenisse van de Koninklijke Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur, heeft de „Floratho" thans het karakter van een manifestatie van de intensieve teelten op Tholen. Een lustrum dus dit jaar. En tevens een nieuwe plaats voor de expositie, die nog toe steeds binnen de grenzen van de gemeente Scherpenisse is ge bleven. Hoewel men vorig iaar in het landbouwcentrum „De Houwer" te Scherpenisse een uitstekende ac commodatie voor de „Floratho" bleek zij toch moeilijk te combineren met het bedrijf van veiling en droog- inrichting voor aardappelen en uien, dat er normaal moest doorgaan. Exposanten èn handelaren, bezoe kers en vervoerders liepen er elkaar eigenlijk in de weg. Voor de lustrum- Floratno-1965 moeten we een rustige plaats zoeken, hebben de organisato ren toen gedacht. Ee r r in geslaagd een goede op- nden. De nieuwe garagehal len van de firma Schot aan de provin ciale weg van Tholen naar Poortvliet. De Floratho-commissie heeft er de be schikking over 1500 vierkante meter ruimte: een hal van 40 bij 22 meter, waarin de produkten tot een aantrek kelijke totaalaanblik zullen worden ge componeerd en een naastliggende gara ge, waar standhouders van allerlei ma chines, bedrijfsmiddelen, gebruiksvoor werpen en mogelijk ook nog recreatie- artikelen eer. soort beurs zullen inrich ten. Vorig jaar beschikte men over ongeveer 600 vierkante meter expositieruimte. Een verdubbeling dus thans. En de commissie samengesteld uit de Ver eniging voor Bloembollencultuur, de af deling Tholen van de Nederlandse Fruittelersorganisatie en de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting weet er weg mee. Van de „Floratho-1965" zal men iets bijzonders maken. Waren er de vorige maal ongeveer 120 inzendingen van gladiolen uit ongeveer 20 verschil lende handen, thans verwacht men ze ker weer zoveel deelname. Ook al is het met de data voor de tentoonstelling wat aan de late kant. Maar dat heert overigens het voordeel, dat de latere soorten gladiolen met de diepere kleu ren getoond kunnen worden. T uinplan Met de nieuwe „huisvesting" voor de Floratho heeft Tholen ook dit bereikt dat de inzendingen reeds woensdag en verder de gehele donderdag van de vol gende week kunnen worden binnenge bracht. De arrangeur zal de boeketten, de groente en het fruit dan inpassen in zijn „tuinplan", speels opgezet met een vijver en een bruggetje. Zoals gebruikelijk zullen keurmeesters de inzendingen weer met een kritisch oog bekijken en op grond van hun be vindingen de pryzen toekennen. Er zal ook voor de groenten en het fruit ge zocht worden naar een wedstrijd-ele ment, dit om de deelname te stimuleren. Vorig jaar trok de vierde „Floratho" in Scherpenisse ongeveer 1800 be zoekers op de twee dagen. Nu de plaats wat meer naar het oosten is verschoven zullen de organisatoren ook in westelijk Brabant propaganda maken voor deze manifestatie van het eiland Tholen. De burgemeester van de stad Tho len, de heer J. E. van Boeven zal de lustrum-Floratho volgende week vrijdagmiddag officieel openen. HANS SODEKAMP TE VALKENBURG OVERLEDEN (Van onze radio- en t.v.-redactie). Zaterdag is in Valkenburg, waar hfj zijn vakantie doorbracht, Hans Sodekamp overleden. Hij werd 55 jaar. Sinds 1948 was hij vast verbonden aan de KRO als klarinetist en saxofonist- Hij speelde bij Klaas Verbeek en in het orkest „Cas cade". Klaas Verbeek spreekt vanavond om tien voor acht via de KRO-radio (Hilversum II) een kort memorandum uit. Jonge Russin kreeg vijf jaar strafwerk Een „kameraadsgerechtshof" in Mos kou. belast met het bestraffen van Russen die beschouwd worden als „parasieten", heeft naar zondag door een communistische jeugdkrant ij meegedeeld, vijf jaar „sociaal nuttig" werk opgedragen aan de 18-jarige Ly- dia Khokhlova", die haar charmes verkocht aan buitenlandse mannen onder de naam Martha, in ruil voor parfum en kleren uit Parijs". „Het volk zal je niet toestaan dit zo geheten dolce vita voort te zetten. Het zal je verraad niet vergeven. Je zult moeten werken", aldus het hof, waarvoor Lydia Khokhlova had toe gegeven dat de buitenlanders „lief" voor haar waren, haar vijf paar kou sen, enkele flacons parfum uit Parijs „en het truitje dat ik aan heb", had- ien gegeven. Volgens de aanklacht had Lydia in Moskouse restaurants deelgenomen aan „drankgelagen". Lydia was een vriendin van de 21- jarige Loedmilla Petroennina, die ver leden jaar voor „gedwongen sociaal werk" is weggestuurd uit Moskou, omdat ze bevriend was met een wes terse diplomaat die aangeduid werd met de naam „Monsieur Michel". Wat verloor Martha, vroeg het communis tische blad zich af: „Ze verloor haar eer, haar trots, eerlijk werk en haar mooie Russische naam Lydia". (Advertentie) Geef uw lievelingsvogel het beste: pS|u]s verpakte vogelvoeders I De 23-jarige Belg André Dhaene heeft zondag de Ronde van Canada voor amateurs gewonnen. De Belg. die in de laatste dagen de leiding nam. behield deze ook in de slotetap pe. die de renners over een gesloten circuit van 48 kilometer voerde. De race in Quebec leverde voor 30.000 toeschouwers een zege op voor de Pool Gadza. die de afstand reed in 1 uur 2 min. 16 sec. Gadza had een voor sprong van een halve minunt op de Italiaan Kasini. Jan Boog was met een zesde plaats de beste Nederlander in de laatste etappe. In het eindklassement is Beugels de beste landgenoot. Hij bezet de zesde plaats. De uitslag van de laatste etappe luidt: 1. Gadza (po.) 1.02.16, 2. Kasini (It.) 1.02.46; 3. Metcalf (G.-B.) 1.03.16; 4. Denhez (Fr.) 1.03.27; 5. Ruschoff (Did.) 1.03.11: 6. Boog (Ned.) z.t.; 18. Beugels (Ned.) z.t,; 25. v Kemenade (Ned.) z.t. 40. v. d. Vleuten (Ned.) z.t. Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1. Dhaene (Belg.) 65.18.47; 2. Palka (Po.) 65.19.45: 3. Delocht (Belg.) 65.20.05; 4. Kulibine (Rusl.) 65.22.24; 6. Beugels (Ned.) 65.23.33; 10. v. d. Vleuten (Ned.) 65.26.09; 18. v. Keme nade (Ned.) 65.38.17; 36. Boog (Ned.) 66.44.26. Ploegenklassement 1. België 195.54.24; 2. Polen 196.09.49; 3. Rusland 196.13.13; 4. Nederland 196.24.51. De Amerikaan Mike Larrabee zorgde maandagavond, op de eerste dag van internationale atletiekwedstrijden in Oslo voor een sensatie. Als een geo liede machine liep hij de 400 meter in fantastisch 45.4 sec., de snelste tijd van het jaar en versloeg sterke tegenstanders als de Pool Andrez Ba- denski en zijn landgenoot Olan Cassel, die 46.1 sec. lieten afdrukken. Met deze prestatie bleef Larrabee slechts een halve seconde verwij derd van het wereldrecord dat op naam staat van zijn landgenoot Otis Davis en de Duitser Carl Kaufmann. Voor nog een Ameri kaanse zege zorgde polsstokhoog springer Fred Hansen met 5 me ter precies. Voor de tweede maal in een week tijd werd de Noorse wereldrecordhouder speerwerpen, Terje Pedersen, versla gen door de Poolse routinier J. Sid- lo. Sidlo won met 80.24 meter en Pe dersen werd tweede met 80.17 meter. Bij de dames zorgde Berit Berthelsen- Toien voor een in het oog lopende prestatie bij het verspringen met 6.42 meter. Vier oefenwedstrijden voor v.v. Terneuzen De Zeeuwse tweede klasscr „Terneuzen" heeft als voorbereiding op de komende voetbalcompetitie, een aardig oefenpro gramma samengesteld Dat begint op zondag 16 augustus met een thuiswed strijd tegen de Rotterdamse tweedeklas ser H.O.V I Terneuzen II 9peelt die middag een wedstrijd tegen H.O V. II. Op zondag 23 augustus krijgt Terneuzen bezoek van de Rotterdamse eersteklas ser Overmaas Een week later brengt Terneuzen een bezoek aan Zelzate. waar een vriendschappelijke wedstrijd zal worden gespeeld tegen het elftal van die naam. De meeste belangstelling zal on getwijfeld uitgaan naar de slotoefen- wedstrtjd. die Terneuzen op zaterdag 5 september zal spelen tegen de Zeeuwse eersteklasser Vlissingen. Deze wedstrijd wordt gespeeld ter gelegenheid van de officiële ingebruikname van het Temeu- zense Zuidersportpark. Tijdens de rust van deze wedstrijd zullen enkele atle- tieknummers worden uitgevoerd. De sportcommissie van de Konink lijke Nederlandse Wielren Unie heeft maandag de volgende ren ners aangewezen om Nederland te vertegenwoordigen op de wereld kampioenschappen wielrennen, die in Sallanches (weg) en Parijs (baan) worden gehouden: Professionals: sprint: Joop Captein (Amsterdam): achtervolging: Henk Nijdam (Zun- det; stayers: Henny Marinus (Am sterdam) achter Koch; weg: Jo de Roo (Kruiningen), Jan Janssen (Os- sendrecht). Peter Post (Amstelveen), Arie den Hartog (Zuidland), Jo de Haan HuiibergenHuub Zilverberg (Goirle), Bas Maliepaard (Willem stad) en Ab Geldermans (Bever wijk): reserves zijn: Rik Wouters (Baarle-Hertog), v_ cum), Cees Haast (Rijsbergen) Cees van Amsterdam (Breda). Henk Nijdam, die wel was geselecteerd voor de wegploeg, heeft zelf verzocht daarin niet te worden opgenomen aangezien hij zich geheel wil toeleg gen op de achtervolging. Amateurs: sprint: Piet van der Touw i Lute (Castri- Achtervolging: Tiemen Groen (Folle- ga) en Co Oele (Abbenes). Stayers: Jaap Oudkerk (Amsterdam) achter De Graaf en Bert Romijn (Den Haag) achter Van Roey. renners voor de titelstrijd op de weg en voor de ploegentijdrit over 100 km zullen nog worden aangewezen. Chef d'equipe is mr. J. P. A. van Bal- legoyen tie Jong, coaches zijn Joop Mid- delink voor de wegploeg en Jan Derk- sen voor de baanploeg. Als soigneurs gaan mee H. de llaan en P. Liebrcgts. Mecaniciens zjjn J. Aandewiel en VV. Verhoeven. De plaats van deze laatste wordt echter bij de baanwedstrijden in genomen door J. Spenkelink. Jacques Anquetil, vijf malig van de Ronde van Frankrijkheeft! verklaard volgend jaar niet meer aan de Ronde van Frankrijk deel te ne men. Het Franse persbureau zei dat het besluit is genomen in overleg met zijn nieuwe „sponsors", Ford. Een kandidaat voor het Japanse olym pische team vier met stuurman is aan getast door een vreemde ziekte in de stad waar de olympische roeikampioen- schappen gehouden zullen worden. Naar verluidt zijn meer dan 40 personen in toda in de prefectuur Saitama door de ziekte aangetast. De ziekte begint met hevige buikpijn en diarree waarna de onderhelft van het lichaam gevoelloos wordt. Een woordvoerder voor het Nakajima- ziekenhuis waar de patiënten worden be handeld. zei dat de ziekte mogelijk ver oorzaakt wordt door een nog onbekend virus. Het bureau voor de volksgezondheid van Saitama verklaarde dat de ziekte niet besmettelijk scheen te zijn en dat nog een nader onderzoek verricht zou wor den. De leden van de Japanse roeiploegen zijn in Toda ingekwartierd voor de training. Yikihiko Saito, 21. een student aan de Chuo Universiteit in Tokio, stond op de nominatie om als no. 3 in de ploeg van vier met stuurman te worden geplaatst, toen hij door de vreemde ziekte werd ge troffen. Zijn toestand zou ernstig zijn. Men verwacht niet dat hij in staat zal zijn deel te nemen aan de op 23 augustus te houden selectiewedstrijden. Rina van der Hage won bij strijd om tennistitels Op de Metsbanen te Scheveningen zUn maandag de eerste partijen gespeeld voor de nationale tenniskampioen schappen 1964. De enkelspeltitels worden verdedigd door mevrouw Rid derhof en Jan Hajer. In het dames- enkelspel, tweede ronde won Ria van der Hage van DOS Vlissingen met 6 2 en 63 van mevrouw Onstein uit Haarlem. Trudy Groenman, door velen gedood verfd als de aanstaande kampioene, overtuigde weinig. Zij had tegen Riet je Duyn-Tervoort een long set nodig (62, 75). In de derde ronde komt het Groningse meisje uit tegen Rina van der Hage, die op de eerste dag van de nationale titelstrijd een goede indruk maakte. Enkele uitslagen waren: heren enkel spel, eerste ronde: De Kort (Breda)— mr. Crijns (België) 36, 75, 64, Niek Fleury (Amsterdam)Korteweg (Den Haag) 7—5, 6—4. Dames enkel, tweede ronde: mevr. Ridderhof (Eindhoven)Ellen Reidt (Den Haag) 60, 60. Liesbeth Rin kel (Eindhoven)Fredy Marinkelle (Den Haag) 97, 64. Anja Lepou- tre (Groningen)Ietje van der Zee (Hilversum) 60, 6—1. Elly Krocke (Rotterdam)Hetty Baas (Amster dam) 63, 61. Trudy Groenman (Groningen)mevr. Duyn-Tervoort (Beverwijk) 62, 75 Ada Bakker (Den Haag)Joyce Sluyter (Rotter dam) 61, 64. Betty Stoeve (Rotter dam)Madsy Rollin Conquerque (Den Haag) 60, 61, Marijke Jan sen (Den Haag>mej. M. Romson (Amsterdam) 63, 61. Els Spruyt (Rotterdam)Annemieke Blom (Rot terdam) 62, 64. Gemengd dubbelspel: eerste ronde: Henny van Rijn/HaksAnke Mulder/ Niek Fleury 63 26 61. Fredy Marinkelle/Karamoymevr. Duyn/ Tervoort 36 75 61. Betty Stoeve/ Van EysdenFieneke Rinkel/De Kort 63 63. Joyce Sluyter/ScholtzJu dith Salome/Van Slooten 61 64, Ria Houps/BlaasMarijke Jansen/ Van der Broek 75, 6—4. Mevr. Rid derhof/Arendsmevr. Onstein /Vogel zang 60 61, Hetty Baas/Rappan- ~emej. Jamin/De Roy van Zuide- 'ijn 64 63. Herer dubbelspel: eerste ronde: Arends/De KortBoelens/Rademaker 6—2 6—4, Dames dubbelspel: eerste ronde: Jan- sen/SpuytPellikaan/F. Rinkel 6—2 62, Van der Heuvel/De JonghBaas /Salome 63 61, Krocke/Stoeve Jamin/Salome 62 61, F. Marinkel- le/SluyterBlom/Suurbeek 63 46 7—5. Murray Rose toch naar Tokio In een brief aan A very Brundage. de president van het Internationale Olym pische Comité, heeft de bekende zwi-m- irainer Bob Kiphuth voorgesteld de Australische wereldrecordhouder Mur- Rose als individueel deelnemer in Tokio te laten starten. Murray Rose is door de Australische zwemboncl niet vezen. jp het standpunt dat Rose, omdat hij niet aan de olympische selectiewedstrijden heeft deelgenomen, ook in Tokio niet voor Australië kan uitkomen. Murray Rose veroverde in 1956 tijdens de spelen in Melbourne twee gouden medailles op de 400 en 1500 meter vrije slag. In Rome prolongeerde de Austra liër zijn titel op de 400 meter vrije slag. Tijdens de Amerikaanse zwemkampi- oenschappen, die onlangs in Los Altos werden gehouden won Rose de 1500 me- .~n „pn re^tmirntienlnn vnnr He ter vrHe slag in de nieuwe wereldre- \an restauratieplan voor de cordtija van 17.01.8. Rose werkt sedert 1959 als televisie-re gisseur in Califomië. De Australische zwemmer, die wegens drukke werk zaamheden in maart niet naar Sydney Vier steilen silo's in het vlakke Be- velandse landschap bi) 's-Hceren- hoek markeren de nieuwste activi teiten van de Coöperatieve Handels Vereniging (C.H.V.) binnen de r.-k. standsorganisatie, de N.C.B. Er is sedert dit voorjaar hara gebouwd aan cen overslaggraanbedrijf en een automatische weeginrichting aan de Werrilaan. Via deze silo's elk met een capaciteit van 50 ton wordt thans het losgestorte graan naar de magazijnen in Brabant af gevoerd. Het betekent in 's-Heeren- hoek een belangrijke verbetering voor de 350 op Zuid-Beveland bij deze coöperatie aangesloten land bouwbedrijven. (Foto P.Z.C.) BEGIN WERK IN 1965 kon gaan voor de kwalificatieweclstri]- den, heeft overigens nog maar weinig contact met zijn vaderland. Aan het Bredase architectenbu reau ir. J. de Wilde is thans op dracht verleend tot het opmaken Grote Kerk van Zierikzee. Het is de bedoeling, dat met het werk in 1965 een begin wordt gemaakt. De kerkvoogdij van de hervormde ge meente van Zierikzee, enige tijd geleden een subsidie voor dit enor- JAARVERSLAG AFGELOPEN SEIZOEN in een zoals gewoonlijk uitstekend geredigeerd jaarverslag heeft secretaris J. A. Flipse de leden en donateurs van de voetbal- en atletiekvereniging Mid delburg weer op de hoogte gebracht van de gebeurtenissen en belangrijke zaken uit het afgelopen seizoen. Uit dit ver slag blijkt, dat de voetballende leden van begin tot eind enthousiast aan de competitie deelgenomen hebben. De re sultaten waren er dan ook naar: Mid delburg sprak een hartig woordje mee. Het eerste elftal heeft tot het laatst toe een belangrijke rol gespeeld in de strijd om het kampioenschap van de le klas E, het tweede en vierde team wer den na een spannende competitie kam pioen, waarbij het vierde team wist door te dringen tot de res. le klas van de afdeling Zeeland. Het derde team spoelde eveneens tot het eind van de competitie een rol van betekenis voor de bezetting van de bovenste plaats. Het zaterdagseniorenvoetbal ver keerde in een malaise en twee elftal len. namelijk het 5e en 6e degrade ren; vooral de degradatie van het vijfde team uit de Ie klas K.N.V.B. Is te betreuren, aldus merkt de se cretaris op. Junioren De junioren, wier prestaties In hot jaar verslag van de desbetreffende commis sie, opgemaakt, door secretaris A. Kop- kamp, besproken worden, gooiden even eens hoge ogen. Middelburg AI en Mid delburg All werden kampioen, AIII be haalde een derde plaats, BI werd even eens derde, Bil tweede. Bill weer der de en de beide C-teams eindigden als tweede. Vooral dank bij de ijver en on dernemingsgeest var. het echtpaar Ver sions heeft Middelburg thans een bloei ende jeugdafdeling, die grote beloften de toekomst Inhoudt. Twee maal werd de gewone gang van zaken doorbroken door een opdracht van het K.N.V.B.-bondsbestuur: op tweede paasdag kreeg Middelburg de organisatie opgedragen van de wed strijd Ierse VrijstaatEngeland in het kader van het Europese jeugdvoetbal- toernooi, en op 19 mei moest Middel burg de organisatie verzorgen van de interlandvoetbalwedstrijd amateurs Ne derlandSaarland. Het dagelijks be stuur heeft voor beide duels de zaken goed aangepakt: er werd geen enkele wanklank gehoord. Waardering Met waardering maakt secretaris I-Tipse voorts melding van liet stimulerende en coördinerende werk van de lUi'hting sportbelangen Middelburg. Voorts is in het jaarverslag o.a. uitgebreid te lezen over de prestaties van de Middelburg- elftallen tijdens toernooien, bekercompe titie, de voorbereidingen en de normale competities. Daarby wyst de heer Flip se er op, dat de kwaliteit van de scheids rechters naar zijn mening steeds voor uit gaat, hetgeen te danken is aan het goede en opbouwende werk van de seheidsrechtersverenigingen. Voorts is Middelburg zeer goed te spreken over de prettige en bekwame arbiters, die in het afgelopen seizoen de wedstrijden voor het eerste elftal hebben geleid. Verheugend wordt ook de formering van een veteranenafdeling genoemd, die in juni jl. de eerste wedstrijd speelde. De totoopbrengst voor de vereniging was uitstekend: met 7146,20 werd tot nu toe het hoog ste bedrag genoteerd. Het financieel gedeelte gaf eveneens rede ntot vreugde daar er een batig saldo van rond 8800 bij de reserve kon worden gelegd. Zolang de reservemidde len echter nog geen redelijke omvang hebben is het zaak zo zuinig mogelijk te zijn, merkt de secretaris op. De verschillende verenigingszaken wor den weer uitvoerig besproken tijdens de jaarvergadering, die maandag 24 augus tus a.s. in het clubgebouw, café-restau rant De Eendracht, gehouden wordt. Herman Willemse, de officieuze wereld kampioen zwemmen op de lange af stand, heeft zfjn kansen by de oversteek van liet meer van Saint Jean in Canada niet kunnen verdedigen. De Nederlan der, die drie jaar achtereen deze 38 km lange wedstrijd aeeft gewonnen, moest vegens kramp in liet rechterbeen de itrijd staken. Toch heeft het er nog lang naar uitge zien. dat deze grote Canadese zwemrace in een Nederlandse overwinning zou ein digen. Tot tien kilometer van de finish namelijk had Judith de Nijs nog een kleine voorsprong op het veld van 23 deelnemers. Ze werd echter gepasseerd door de Egyptenaren Nabil el Chazly en Abdel Latif Abouheif, die in een hevige strijd gewikkeld waren met de Canadese favoriet Rene Jean Lacoursiere. In de laatste kilometers viel Judith de Nfjs terug naar de zevende plaats. Ze ein digde evenwel toch als eerste dame. omstandigheden, waaronder ge- mmen moest worden, waren bijzon der slecht. De temperatuur van het wa ter bedroeg nauwelijks 16 graden. Door de harde wind ontstonden vaak twee meter hoge golven. Het record van de snelste oversteek, dat in 1963 door Her man Willemse was gebracht op 8 uur 32 minuten, kwam niet In gevaar. De uitslag was: l. Nabil el Chazly (Egypte) 10.32.02.5; 2 Abdel Latif Abou heif (Egypte) 10.45 06; 3. Rene Jean Lacoursiere (Canada) 10.47.45,5; 4. Cliff Lunfden (Canada) 10.49.43.5; 5 Roberto Serry (Argentinië) 10 54.15,5: 6. Abdel Gelil (Egypte) 10.58.37: 7. Judith de Nijs (Nederland) 11.00.07.8. Dertien deelnemers staakten de strijd. me karwei toegezegd, verwacht dat er wel vier jaar met deze op knapbeurt gemoeid zullen zijn. Het is zeker al veertig jaar geleden, dat voor het laatst restauratie werkzaamheden aan het hoekige in neoklassieke stijl opgetrokken kerkgebouw werden verricht. Binnenkort zal het architectenbu reau de eerste opmetingen verrich ten en een eerste onderzoek instel len naar de omvang van de restau raties. Zowel het exterieur als het inwendige van het gebouw is hard aan een grondige opknapbeurt toe. Het zal van de bevindingen naar de huidige staat van de kerk af hangen. wat er allemaal voor res tauratie in aanmerking komt en hoe dit financieel wordt geregeld. De werkzaamheden zullen de ker kelijke gemeente naast de bijdra ge van de rijksdienst voor monu mentenzorg ongetwijfeld nog een flinke cent kosten. Vooral als men weet, dat de kerk voogdij gelijktijdig met deze restaura tie ook graag centrale verwarming in het grote gebouw aangebracht zou zien. Op het ogenblik wordt de gehele ruimte nog verwarmd met een aan tal grote potkachels. In de restauratie wil men bovendien het grote orgel betrekken. Een instru ment, dat een bekende naam heeft om zijn klank, maar dat in de loop van de jaren veel van slijtage te lijden heeft gehad. De plannen voor de res tauratie van de Zierikzeese Grote Kerk bestaan al lang, maar zijn nog nooit zo dicht bij realisering ge weest. De Grote of Nieuwe Kerk van Zierik zee dateert uit de veertiger jaren van de vorige eeuw. Het gebouw kon op 21 mei 1848 in gebruik worden genomen, nadat voor de bouw een bedrag van 156.000 was uitgetrokken. Een som, die voor de op handen zijnde restau ratie zeker niet toereikend zal zijn. De blokkige bouwtrant van het bede huis, de grote zuilen grauw ge pleisterd en het opmerkelijk fron ton, daterend uit het laatst van de achttiende eeuw, worden door vele oudheidkundigen beschouwd als dis sonanten in het architectonisch pa troon van Zierikzee. De kerk kwam nu ruim een eeuw geleden in de plaats van de indruk wekkende Sint-Lievensmonster- kerk, die in de nacht van 6 op 7 oktober 1832 door een brand, naar het heet te wijten „nalatigheid des loodgieters", werd vernield. Het houtwerk en het dak van het ge bouw toen de grootste kerk van Zeeland ging in vlammen op. Over herstel in de oude trant van het ge bouw tegen de toren met een totaal- oppervlakte van 4200 vierkante me ters werd geen ogenblik gedacht. Men besloot tot de rigoureuze maatregel om alle restanten van het trotse mid deleeuwse bedehuis af te breken en de eerste tekeningen voor de Nieuwe Kerk gaven een kruisvorm te zien met een koepeltorentje. Eind 1835 werd de bouw begon nen. inaar het heeft tot 1848 ge duurd eer de kerk kon worden overgedragen. De kerk. die nu be slist niet lang meer kan wachten op een opknapbeurt. STUDENT ZAL OLYMPISCH VUUR ONTSTEKEN De 19-jarige Japanse student Josjino- ri Sakai is gekozen als laatste loper in de estafette die de olympische toorts naar Tokio zal brengen. Sakai werd geboren in de prefectuur Hiro- sjima, op de dag dat de atoombom op de stad Hirosjima werd afgewor pen. Vorige maand heeft hij een ge slaagde proef afgelegd in een selec tiewedstrijd voor de 400 meter hardlo pen. De Japanse olympische functio narissen zien in Sakai de ideale man om de toorts het olympisch stadion binnen te dragen, daar men in hem een symbool kan zien van de Japanse wens naar vrede. Volgens hel Zweedse blad Dagens Nyheter hebben elf personen het Oostdultóe vakantie schip „VolkerfreundHchaft" In Stockholm verlaten. Vijf personen vroegen politiek asiel. De meesten rijn functionar'ssen uit Tsjecho- slowakije Polen en de Sowjet-Unie, vier van hen rijn bemanningsleden. Bij een bezoek aan Finland zouden tien personen in dat land zijn achtergebleven. (Advertentie) Goef uw lievelingsvogel het beste: 'Sluis verpakte vogelvoederat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4