PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TURKSE TROEPEN ZOUDEN OP CYPRUS ZIJN GELAND Nieuwe ?,rijks"-opera met zetel in Amsterdam Bevestiging in Nicosia, maar de regering in Athene ontkent VELDSLAG IN DE KURZAAL BIJ OPTREDEN ROLLING STONES" Tsjombe geen hulp nodig Veiligheidsraad onbevoegd, zegt Noord-Vietnam Middelburgse Abdij gaf enkele belangrijke bodemgeheimen prijs Muntfibula (750) aantal schoenen en pelgrimshoren 207e jaargang no. 186 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKEN SE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F van de Velde, P. B. den Boer en W de Panter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G A, de KoK Abonnementsprijs Walstraat 68-60 tel 2355 (b g.g. red. 3508. adv. 3647/3643): Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g g. reJ 2911. Zierlkzee red. tel 2425 adm tel 2094 Adv. pr 32 ct. p. mm. Min. p. adv. 4.80, Ingez med 3 tarief. Kleine i regels) 32 ct. p. regel n 15 ct. Bureaus: VHissingen: Tcrr.eur.en Arsesiaalstraat 2, tel. P.Z.C.. Middelburg. Maandag 10 aug. 1964 Vlissingen werd „Kle in-Venetië" Pagina 2 De woordvoerder van de Grieks-Cyprische regering heeft vannacht in Nicosia medegedeeld, dat „de invasie van het eiland door Turkse troepen om 23 uur is begonnen". Officieel werd in Ni cosia medegedeeld, dat vier Turkse torpedoboot jagers bij Kokkina bezig waren troepen en mate riaal aan land te brengen. De Griekse minister van buitenlandse zaken, Costopoelos, zei vannacht echter op een perscon ferentie in Athene dat het nieuws van een Turkse landing op Cyprus niet is bevestigd. Hij achtte het mogelijk dat een van de betrokken Turkse schepen heeft aangelegd om gewonden te halen of wat materiaal te lossen. De schepen liggen er in ieder geval wel, zei hij. Griekenland zal niet om een buitengewone bijeenkomst van de Veiligheidsraad verzoeken, zei hij. Daar was wel spra ke van geweest. De Griekse minister van nationale defensie sprak eveneens tegen dat de Turken op Cyprus zouden zijn geland. De veiligheidsraad nam'gisteravond ra 64 vliegtuigen deelnamen, werd een Amerikaans-Britse resolutie aan, waarin een beroep op alle betrokken partijen in de kwestie-Cyprus werd ge daan het vuren onverwijld te staken en volledig met de bevelhebber van de V.N.-vredesmacht op Cyprus sa men te werken. Aanvallen De berichten over een Turkse lan ding op Cyprus kwamen na een dag, waarin de Turkse luchtmacni opnieuw aanvallen neeft geaaan op Grieks-Cyprioiiscne steunpunien in Noordwest-Cyprus. Bij de aan vallen van gisteren zouden volgens de Cyprische hoge commissaris in Londen, Soteriades, meer dan 500 mensen om het leven zijn ge komen. Soteriades verklaarde gisteravond in Londen, dat de regering in Nicosia om militaire hulp had gevraagd aan de Sowjet-Unie en Egypte. In de Turk se hoofdstad Ankara verklaarde de minister van buitenlandse zaken Er- kin gisteravond nog, dat de bombar dementen op Cyprus om 5 uur des middags werden beëindigd, maar dat Turkse jagers vandaag opnieuw .poven Cyprus zouden patrouilleren om even tueel in te grijpen als Grieks-Cyprio ten opnieuw de stellingen van de Turks-Cyprioten zouden aanvallen. 'geconcentreerd op Grieks-Cyprische dorpen op Noordwest-Cyprus woed- waar de Turks-Cyprioten proberen zich aan de kust te handhaven. Za terdag waren al 32 Turkse jets in ac tie geweest en vrijdagavond een klei ner aantal. .De Grieks-Cyprioten be weerden dat de Turkse luchtaanvallen zaterdag 33 doden en 230 gewonden hebben geëist. Ultimatum De hernieuwde Turkse actie gis teren, leverde twee ultimatums op: president Makarios waarschuwde in een brief aan de Turkse rege- Een Grieks-Cypriotische torpedo boot ligt brandend in de haven van Xeros na een aanval van Turkse vliegtuigen, die de stad en de haven bestookten met raketten. De Turkse aanval op Xeros eiste vele slacht offers. ring, gezonden via de Amerikaan se ambassade in de Cyprische hoofdstad Nicosia, dat als de Turk se aanvallen zouden voortduren, Grieks-Cyprische strijdkrachten zondagavond om 7 uur alle 125 Turks-Cyprische dorpen van het eiland zouden attaqueren en in New York vertelde de Griek Dmi tri Bitsios aan de veiligheidsraad dat als de Turkse luchtaanvallen nog na zondagavond 9 uur, Cyprus tijd, zouden voortduren, Grieken land Cyprus te hulp zou komen met vliegtuigen en andere middelen. De Griekse waarschuwing werd on derstreept door twee Griekse vlieg tuigen, die gisteravond om 7 uur Laag over Nicosia vlogen. Het was voor het eerst dat vliegtuigen van de Griekse luchtmacht in het Cyprische luchtruim werden gezien sedert de burgertwist op dat eiland met Kerst mis uitbrak. Bestand VOOR DUIZENDEN GULDENS SCHADE Politie moest zaal met de gummieknuppel Ambassadeui Cyprus slaat met gebalde vuisten op de tafel tijdens de bijeenkomst van de veiligheidsraad zaterdag avond waarin de gespannen kwestie rond Cyprus besproken werd. Hoofdpunt van bespreking van deze avond was het bombarde ment en de beschieting van Grieks- Cypriotische doelen door vliegtuigen van de Turkse luchtmacht. In Ankara verklaarde een woordvoer der van buitenlandse zaken dat. Ma karios in een boodschap aan de Turk se regering had aangeboden een be stand voor de streek van Kokkina af' te kondigen als Turkije na zondag-; avond 6 uur niet meer met zijn lucht macht zou aanvallen. In verscheidene dorpen zijn noordwest-Cyprus woed-iHet optreden van de beatgroep de ontruimen Nadat de vijf langharige Britse zan gers enkele nummers hadden ge speeld begon een deel van het jeug dige publiek dat geen zitplaats had kunnen krijgen naar het podium op Ie dringen. Flesjes, zittingen en leu ningen van stoelen e d. werden gen begaven het, een stoel hing gebroken en onelegant aan de ar men van de wandverlichting. Glasscherven vlogen een ieder om de oren. Mobe Tsjombe, de Kongolese premier, heeft gisteren verklaard dat Kongo geen buitenlandse troepen nodig heeft ©ni de opstandelingen in het land er onder te krygen. ..Ik heb geen buiten landse Interventie nodig om de orde te herstellen", zei hij op een pe-rMCOnferen- tie. „Ik kan zeggen dat wij binnen en kele dagen de toestand geheel In de hand zullen hebben". Kongo had wel meer materieel- nodig, zei Tsjombe. Manschappen van de oude Katangaanse gendarmerie waren nu in het nationale leger opgenomen en hij had vijftienduizend man waar hij op kon rekenen. Verder zei Tsjombe nog. dat er bewijzen waren dat de communistisch-CSiinese di plomatieke missies in Brazzaville en Boejoemboera, de hoofdstand van Boe- roendi, actieve hulp aan de opstandelin gen verleenden. Anders dan uit Brazza ville gemeld was, werd er met gevoch ten in de straten van Loeloeaburg in Centraal-Kongo. In Boekavoc. de hoofdstad van de pro vincie Kivoe, zou de toestand nog steeds kalm zijn ofschoon opstandelingcntroe- pen zich binnen veertig kilometer af stand van de stad zouden bevinden. De Veiligheidsraad Is niet bevoegd om de gebeurtenissen in de Golf van Tonkin te onderzoeken. Dit werd gisteren van officiële zijde in de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi, bekendgemaakt. De Veiligheidsraad besloot afgelopen week Noord-Vietnam en Zuid-Vietnam uit te nodigen schriftelijke of monde linge inlichtingen te verschaffen over de gebeurtenissen in de Golf van Tonkin, waar Amerikaanse marineschepen door Noordvietnamese torpedoboten werden - iïwiuïicuiaiiicac ie naar de suppoosten geslingerd die De sterke arm, met gummieknuppel volledig de klacht van de Verenigde Sta- den gisteravond nog branden. Buitenlandse diplomaten hadden pre sident Makarios bezworen geen ge-j volg te geven aan zijn dreigementen alle Turkse dorpen aan te vallen als; de Turkse luchtaanvallen zouden j voortduren. Men berei.tte dat Maka rios enkele malen zijn termijn ver schoof. Inmiddels hielden de Turkse luchtaanvallen op. „Rolling Stones" heeft zater dagavond in de Scheveningse Kurzaal een complete veldslag veroorzaakt waarbij enkele ge wonden zijn gevallen en voor enkele duizenden guldens scha de aan het meubilair van de zaal werd toegebracht. Napalm Een woordvoerder van de Cyprische president Makarios beweerde giste ren dat de lurken niet alleen raket ten en machinegeweren hebben ge bruikt bij hun aanvallen, doch ook na palmbommen. Ook beweerde de woordvoerder dat een Turkse torpe- dobootjager de kust heeft beschoten. Een woordvoerder van de V.N. beves tigde dat de Turkse vliegtuigen na palm en „enkele explosieve bommen" hebben afgeworpen, maar van een beschieting door een Turks oorlogs schip was hem niets bekend. Van de zijde der V.N. werd vernomen dat de Turkse vliegtuigen boven Noordwest-Cyprus gisteren bijna non- stop in actie waren tussen 11.30 en 14.30 uur. Voor zover deze zegslie den bekend was, hebben na gister middag 2.30 uur geen luchtaanvallen meer plaatsgehad. De aanval, waar aan volgens een mededeling uit Anka- LA0T1ANEN OVERLEGGEN IN PARIJS De Franse regering is in kennis gesteld van het besluit van de leiders van de drie politieke groeperingen in Laos om op of omstreeks 24 augustus in Parijs bijeen te komen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, die dit bekendmaakte, zei, dat het overleg strikt beperkt zal blijven tot genoemde leiders en dat de Franse rege ring er niet aan zal deelnemen. hen probeerden tegen te houden. De voorstelling werd afgebroken en, de in de zaal aanwezige politie, die zich aanvankelijk op de achter grond had gehouden, kwam de sup poosten te hulp. Tegen die tijd was de overvolle Kurzaal in een hek senketel veranderd. Hele rijen stoe len werden vernield en kroonluch ters werden kapot gegooid. De po litie moest voor het geweld van de losgebroken tieners wijken, doch keerde later met versterking terug. „Knokploeg' De impresario voor het Kurzaalfeest had gerekend op mogelijke onre gelmatigheden. Hij had een specia le ploeg van vijf man gehuurd, die zich onledig moest houden met al te enthousiaste jongeren van het podium te vegen. Zij kwamen han den te kort om deze zaak te vol brengen. Zij slingerden de geschoei de voelen in de richting van de gezichten van de opdringende jon gelui. Dit leverde vooralsnog licht gewonden en meer tumult op. Zaal wachters, de „knokploeg" en enke le niet geüniformeerde politieman nen voelden zich weer sterk ge noeg, toen twintig politiemannen hen te hulp snelden. De ontluikende veldslag in de zaal was door diverse toneeltjes voor afgegaan, die kennelijk de gemoe deren in heviger beroering brach ten. Stoelen werden losgewrongen. Jasjes gingen uit. Dassen werden afgedaan. Ogen sperden zich wa genwijd open. Flesjes en glazen vlogen door de lucht. Trapleunin- Zoeken gestaakt in Champagnole Het zoeken naar nog meer overleven den van de mijnramp in Champagnole is gestaakt. Medici en technici achten het uitgesloten dat er nog iemand le vend zal worden aangetroffen. VONDSTEN IN OUDSTE WOONLAAG Een schoen, die in de onderste woon laag van de Middelburgse Abdij ge- vonden werd en dateert uit de Ka- rolingisclie tijd. De foto er van werd beschikbaar gesteld door het rijks- j instituut voor bodemondersoek. Tijdens de graafvverkzaamhe den in verband met de restau ratie van de laatste twee Abdij gebouwende gouverneurswo ning en de rijksarchiefuitbrei ding aan de Balans, zijn behal ve restanten van een houtlemen hut uit de Karolingische tij; waarover wij reeds eerdei melding maakten nog enkel; interessante, en zeer belangrijk; vondsten gedaan. Zo kwam er bij het onderzoek, dat de rijks dienst voor oudheidkundig bo demonderzoek instelde naar vroegere bouwperioden onder de commissariswoning, een zeer waarschijnlijk uit het midden van de achtste eeuw daterende muntfibula (mantelspeld), een aantal schoenen, eveneens uit de Karolingische laag, alsmede een pelgrimshoren uit om streeks 1500 tevoorschijn. Bij de graafwerkzaamheden voor de rijksarchief uitbreiding ont dekte ir. J. A. Trimpe Burger, ambtenaar bij het R.O.B., in de bouwput aan de Balans o.a. een pijlpunt uit de veertiende eeuw. Tijdens het onderzoek, dat tijdens de restauratiewerkzaamheden van de verwoeste Abdij verricht werd. ontdekte men, dat op de plaats van de huidige gouverneurswoning de Abdij waarvan de stichting vol gens overlevering omstreeks 1100 begon gesloten werd met een grafelijk logement. In de publikatïe ..Restauratie Abdijgebouwen Mid delburg" wordt hierover o.a. ver meld, dat reeds in het laatst van de 14e eeuw of het begin van de 15e eeuw een tot de Abdij behorend bakstenen gebouw aanwezig was. Aan de hand van fragmenten van Rijnlands steengoed uit die tijd kon de bouwtijd van dit gebouw na melijk redelijk goed worden bena derd. De onderste vloer van dit ge bouw bleek direct te rusten op veel oudere grondlagen. Het bleek een woonvlak uit de Ka rolingische tijd te zijn, waarvan het bestaan reeds geruime tijd be kend was. Men vond hier de aan wijzingen voor de ligging van een volks- of vluchtburcht, vermoede lijk uit het laatste kwart van de negende eeuw. De burcht met een middellijn van ongeveer 200 meter en met de kern ter hoogte van de Groenmarkt, was omgeven door een wal. Binnen deze wal nu, dus in de onderste woonlaag van de Abdij werden o.a. de muntfibula en de schoenen ontdekt. Ir. Trimpe Burger lichtte hierover nader toe, dat reeds in de oudheid munten soms tot sieraden ver werkt werden, tot hangers, fibu lae. ringen enz. Uit een nader onderzoek, dat de heer A. N. Za- doks-Josep'nus Jitta, medewer ker van het Koninklijk Penning kabinet in Den Haag voor de R.O.B. verrichtte naar aanlei ding van deze vondst, bleek, dat dit gebruik -in de 2e eeuw in Rome was ontstaan, waar men toentertijd in oude munten was geïnteresseerd en deze in plaats van edelstenen in sieraden mon teerde. Toen dit gebruik zich in wijder kring verbreidde tot aan en zelfs buiten de rijksgrenzen, verander- (Zie slot pag. 2 kol. 6) toegerust, hanteerde net wapen ten. die gebaseerd is op laster en ge- naar believen: nu eens om colle- intrigeer, aldus de bekendmaking, waar- ga's voor builen of handgemeen te in voorts werd gezegd dat uitsluitend behoeden of te ontzetten, dan weer de deelnemers aan de Geneefse confe- om de razende troep naar de uit-i rentie bevoegd zijn de „gevaarlijke oor gangen te sturen. Deze uiteindelij- logsdaad van de Verenigde Staten" te ke bedoeling werd niet zonder slag onderzoeken. of stoot bereikt. Premier Kroesjtsjew heeft zaterdag de Amerikaanse actie tegen Noord-Viet- d -ij nam veroordeeld en gewaarschuwd dat lUlllDeUrS. oorlog het eind van het kapitalisme be- j tekent. In een toespraak in de noorde- De politie moest daarna ook op het Mjke Kaukasus. zei Kroesjtsjew: „Als de plein voor het Kurhaus nog een impertajlnten oortos durven te ontke- paar charges uitvoeren om de ion- te°enJ*> "dtMndeink ae volledige geren uiteen te drijven- Later keer-l vermenging van het kapitalisme veroor- veninetl)3 'S'Vnder^T'Ud'.'re ÏJÏen'SV" Ër o/lltónd eI"g«n?Sde h™m r',d zu,,en va,,en del in stoelleuningen. planken lampekappen (ook gedeelten), glas-i scherven etc. De op de soort wilde I ruilbeurs verkregen souvenirs wer-i den weggestopt terwijl de aftocht; werd geblazen. Door slaap gedre ven vlijden tientallen, die de thuis-' haven niet meer konden bereiken In Moskou doen hardnekkig geruchten zich ten slotte mannetje naast man- de ronde, dat binnenkort een groep netje op de galerijen van het Kur- Russische ruimtevaarders gelanceerd haus om een dutje te doen. zal worden, mogelijk een groep van drie. Spoedig lancering groep Russische ruimtevaarders Staatssecretaris Van de Laar: A/T^^vt „1 1Dit staat in een brief die staatsseereta- Moet Zich kunnen ns van o„ k. en w. drS. L J. M van de Laar aan burgemeester en wethouders TTlpfpn mpt van Amsterdam heeft gezonden en lilCLCIl 11 ICL OCÖLC waarin hjj zijn standpunt bepaalt ten symfonie-orkesten Opera bestaande moeilijkheden. Na be- De Nederlandse Opera zal herrij- e^heoK* an de R^d zen in de vorm van een rijksstich-;voor de Kunst over het üquidatiebesiuit ting die waarschijnlijk haar zetel j tjêrou in Amsterdam krijgt. Het nieuwe ciusie gekomen dat de ontbinding van instituut zal zoveel mogelijk ge- de st1cbtinS noodzakelijk is. bruik maken van waardevolle ele- De staatssecretaris :s van mening, dat menten van de huidige Nederland- ^"^wortS,Si se Upera. De op het moment van nieuw instituut in het leven wordt ge- ontbïnding van deze stichtin» be- roepen ciat aan bepaalde eisen voldoet. .aonj. ii HÓ z'cb voor. dat het nieuwe insti- staande erphehtingen zullen W or- tuut een stichting zal zijn. in het leven den nagekomen. I g-eroepen door de rijksoverheid, die de bestuursleden benoemt en ontslaat en zich in het bestuur door een gedele geerde doet vertegenwoordigen. Deze stichting zal op nader overeen te komen voorwaarden in verschillende gemeenten operavoorstellingen doen geven. (Zie slot pag. 6 kolom 7 Letterkundige Mathias Kemp overleden Opstandelingen in Zuid-Celebes gaven zich over In Maastricht is vrijdag overleden de letterkundige Mathias Kemp. Hij was 73 jaar. Mathias Kemp is in het verleden I ook plateelschilder, bibliothecaris, ad- j junct-secretaris van de kamer van koophandel en uitgever-boekhandelaar geweest. Van zijn hand verschenen ge dichten, romans en novellen, toneelstuk ken en essays. Hij werkte mee aan ver-1 scheidene tijdschriften. Tot zijn werken L- - behoren ..De bonte storm". „Vallende Naar Sls,eren ,n Djakarta xs vernomen, vogels de gedichten „De zeven broe- bebben z»ch kortgeleden op Zuid-Celebes ders". „Ravijnen" en „Het wijnrode ongeveer 2000 opstandelingen, onder lei uur". historische essays over Limburg j ding van Kabar Muzakkar en Andi Sel- en twee toneelstukken: „De groote drtj- le Mattola, aan de regeringstroepen ver" en „Zalig de zacht moedigen" overgegeven. Mathias Kemp was ridder in de orde I van Oranje-Nassau en ridder in de De?e overgave had plaats na een felle Kroonorde van België. Tn 1963 ontving I strijd, waaraan ook door meer dan 5000 hij van het gemeentebestuur van Heer dprpehngen was deelgenomen. (Limburg1 op grond van zijn verdien- laatste ^rzetshaard sten voor de Belgisch-Nederlandse sa- g de ce:ltr.ale, regenng werd onder- voor ue -jexgiscn iseaertanose sa- nomen na een besluit van president Soe- menwerking ne Juhana-Boudewijnpnjs. dat op 17 augustus de Indone- Hij was voorts promotor van de verent- sische onafhankelijkheidsdag, de veilig- ging van Limburgse schrijvers te Has- heid in het gehele land moest worden selt. hersteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1