ZELANDICA Thoolse ontwikkelingskern kreeg weer twee bedrijven Sport en wedstrijden „Slachtoffer" van markt Oostburg voor Middelburgse politierechter „GERRIT WAS EEN BOLLEBOOS EN IN DE BAN VAN DE STERREN Problemen in de verkeerssector Toerisme Visserij Verkeer A EDDY BEUGELS IN CANADA TWEEDE PLAATS ALLES DRAAIDE OM DE ALCOHOL Geen excuus voor drankmisbruik: celstraf gevolg Scheepsarts wilde niet terug naar Oostduits schip TUMMERS ZESDE IN ZUIDSLAVIË ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t ECONOMISCHE KRONIEK OVER JULI Moeder van professor Kuiper zegt trots: AA/ij zijn gewend elke maand menige actieve post op de Zeeuwse balans te plaatsen. Hoe meer er echter ommgaat hoe meer risico er wordt gelopen. Vandaar het werkwoord ondernemen. Een grote verliespost was in juli de déconfiture van de Westerschelde- textielfabrieken, dépendance van Meyerink, Winterswijk. Honderdvijftig arbeidskrachten moesten naar ander werk omzien, wat tegen woordig niet zo'n moeite kost maar toch veel sociale ongemakken met zich meebrengt. Er ger is het lot van de 1,8 miljoen die de ge meente Vogelwaarde er in investeerde. Bo vendien is het de vraag of er bij verkoop compensatie aan werkgelegenheid zal komen. Stoppeldijk was zich al helemaal op het be drijf aan het inrichten. Uw kronikeur heeft alle gelegenheid gekregen het E.T.I.-paadje schoon te vegen of liever de zondebok te ver schonen. Van de zijde van de eveneens ver wikkelde Rotterdamsche Bank is gesteld dat er hier geen sprake van schuld is, tenzij het gerechtelijk onderzoek anders uitwijst! Rus tig en nog gedegener doorgaan, dachten we In Sint-Maartensdijk, afrondingskern in de nieuwe stijl, trok twee nieuwe bedrijven aan, te weten Procos Nederland N.V., groendistilleerderij (essen ces e.d.) en de N.V. Mupol, polyesterbouwelemen- tenfabrikaat. Zij stellen respectievelijk 10 en 30 werknemers te werk. In de Thoolse ontwikkelings kern bevindt zich nu en straks een veelzijdig pakket industrieën, als het ware een keuze op maat voor het kleine schiereiland. Zeer verheugend is de verrassend goede gang van znken bij de nieuwe Scheldepoortwerf in de Sloeha- ven van de Koninklijke Mantschappy „De Schelde". Er is nu besloten de tweede fase te gaan uitvoeren, namelijk de bouw van een drijvend droogdok met een hefvermogen tot 1000 ton en de aanleg van een pier met een lengte van 300 meter. Bovendien was er de opdracht tot de bouw van een schip van 36.000 ton. Het schiereiland in het kanaal bij Sluiskil, dat enige jaren geleden tot industrieterrein werd ingericht zal, van 12 tot 23 ha worden vergroot. Gelukkig dat kon worden aangekondigd dat over iets meer dan twee Jaar dus na drie seizoenen de nieuwe rijksweg Vlissingen-Nieuwland gereed zal zijn. Dit zal een grote ontlasting voor de Middel burgse Stationsbrug zijn. Het belang van een evenwichtige ontwikkeling is bij dit alles evident. Ook de volgende mede deling moet vertaald worden in kilometers nieuwe en gemoderniseerde wegen. De regering heeft voor verbetering van de toeristische infrastructuur in Zeeland 266.350,uitgetrokken. Het gaat om drie projecten. In Zierikzee is er 77.000,be schikbaar voor de jachthavenaccomodatie, in St.- Annaland 73.100,voor hetzelfde doel en in Kortgene 116.250,voor een zwembad. Aan dacht mag worden gevraagd voor de geografische spreiding en, zoals in Kortgene, voor de aanvul ling van het assortiment genoegens. Juist op tijd nam de Stichting vakantieverblyven van het N.V.V. en De Centrale een vakantiecentrum in Renesse in gebruik. Het beslaat 11 ha en biedt plaats aan 1500 kampeerders. Daarvan wordt dit seizoen drie ha in gereedheid gebracht. Een moeilijk punt, maar tekenend ook voor de driftige toeristische koers die Zeeland vaart, is een plan voor 170 bungalows in Ritthem, uit te voeren door het bouwfonds van de Nederlandse gemeen ten. Hier kan een controverse komen te liggen met een mogelijke toekomstige bestemming tot zeehaven. Wij behoeven slechts te denken aan Rozenburg en De Beer. In de verkeerssector was het grootste nieuws de ingebruikneming van de Haringvlietbrug van 1200 meter, waarvan de kosten 45 miljoen bedragen. Over een half jaar volgt de Grevelingendam en over anderhalf jaar de Oosterseheldebrug. Een geo grafisch ideaal van de Zeeuwen is vergevorderd op de weg naar vervulling; menigeen zal verzuchten: „wat gaat de tijd hard". Intussen bleek by de veerdiensten over de Wester- schelde, dat alle prognoses weer eens worden achter haald. In de eerste helft van 1964 steeg het aantal overgezette auto's (van 493.000 in 1962) tot 623.000 of met 26 Overigens bleven er in juni 15.000 auto's bfj de veren staan, dat zijn er ongeveer 700 per werkdag. Dit wordt de eerstkomende, trouwens ook de verderafliggende jaren. wel een benauwend vraagstuk. Een ander, maar toch hetzelfde punt, betreft het verkeer van en naar Walcheren, vooral in het toe ristenseizoen. Er werden in een etmaal circa 26.000 auto's op de Stationsbrug geteld, waarvan 20.000 richting Walcheren. In de spitsuren betekent dit dat er om de paar seconden een voertuig arriveert. Daar het verblijftoerfsme niet noemenswaard is toegenomen, mag dit verschijnsel worden toegeschre ven aan de grote sprong die het dagtoerisme m'aak- 1n de visserysector verdient de toestemming tot uitbreiding van de haven van Yerseke, waarvan de eerste plannen dateren van 1939 vermelding. De capaciteit wordt vergroot van 120 tot 190 sche pen. In augustus wordt er mee begonnen. Men mag er ook streven naar een toekomstige compen satie in zien. Zou deze minder nodig zijn nu Mi nister Biesheuvel heeft toegezegd dat de Zeeuwse praktijkmensen zullen worden ingeschakeld bij de mosselwaterproeven die medio 1965 in Züricheroord zullen beginnen Zal het idee van Drs. Drink- waard achter de Veerse Gatdam een mosseldepot in te richten een kans maken Of deed Bruinisse er toch maar goed aan met het E.T.I. een brochure over de compensatie uit te geven, zoals Yerseke al eerder deed 'ij volstaan als gewoonlijk met de belangrijk ste overige feiten op te sommen. Evenals Oost Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Be veland kwam West Zeeuws-Vlaanderen met een plan voor ratiobouw, waarvoor een minimum toewijzing van 300 woningen nodig is. Er is nog geen aannemerscombinatie voor gevonden. W' Axel publiceerde een structuurplan voor vijf nieiiwe woongebieden van in totaal 375 ha, met een capaciteit van 45.000 inwoners. Bij de nieu we plannen voor gemeentelijke samenvoeging is Axel als woongemeente aangewezen. Het stelt zich daar kennelyk op in. In Zierikzee is een begin gemaakt met de bouw van een nieuwe centrale werkplaats voor 100 minder-validen. Provinciale Staten keurden de reorganisatie van het polderwezen in Oost Zeeuws-Vlaanderen goed. In Koewacht werd een ruilverkavelingscommissie geïnstalleerd voor een gebied van 5600 ha. Eind 1966 zal de stemming plaatsvinden. De Christelijke Detailhandelsvakschool in Mid delburg krijgt een vervolgcursus op middelbaar niveau. De arbeidsreserve van mannen daalde in juni van 719 tot 658. DRS. M. C. VERBURG De Haringvlietbrug open voor het verkeer De haven van Yerseke wordt uitgebreid SEISMISCH ONDERZOEK IJSELMEERBODEM VOORLOPIG VERBODEN (Van onze Haagse redactie). Nu bij het seismisch onderzoek schade is toegebracht aan de visstand is verder seismisch onderzoek op het IJselmeer waarbij springstof in het- water tot ont ploffing wordt gebracht, inmiddels op geschort totdat in overleg met het mi niserie van landbouw en visserij aan de betrokken oliemaatschappijen nadere directieven kunnen worden gegeven. Dit antwoordt de minister van economi sche zaken, prof. Andrieasen, mede-na mens de ministers van landbouw en vis serij en van financiën, op schriftelijke vragen van de leden van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A., de heren Oele en Vermooten. De minister zegt kennis te hebben ge nomen van berichten over do door veel vuldige explosies bij het seismisch on derzoek van de bodem veroorzaakte schade, toegebracht aan de visstand in het IJselmeer. De bewindsman wyst er op, dat voor liet verrichten van mijn- bouwkundige onderzoekingen ingevolge art. 10 van de mijnwet 1810 toestem ming is vereist van de bodemeigenaar, derhalve voor wat betreft exploratie- werkzaamheden op staatseigendommen, zoals het IJselmeer, van de staat. Toe stemming kan uiteraard worden gewei- §erd. Zo nodig kunnen hieraan vergaan- e voorwaarden worden verbonden. Aan de tot dusver verleende toestem ming tot het verrichten van seismisch onderzoek in het IJselmeer is dc voor waarde verbonden, aldus de minister, dat schade aan de visstand zoveel mo gelijk dient te worden voorkomen. Nu toen schade is toegebracht aan de vis stand, is verder seismisch onderzoek met gebruik van springstof opgeschort. De Belg André Dhaene behield de lei ding in het algemene klassement van de Ronde van St. Laurent (Canada). De dertiende etappe van Quebec naar Chicoutimi over 220 km werd gewon nen door de Oostenrijker Gurt Scha- telbauer voor de Nederlander Eddy Beugels die in de sprint werd versla gen. De uitslagen luiden: etappeklas- sement: 1. Schattelbauer (Oost) 5.43.02 met bon., 2. Beugels (Ned.) 5.43.32, 3 Wilde (Did.) 5.44.02, 4 Kapi- tanov (Rus.) 5.44.05, 5 Delocht (Belg.) z.t., 6 Boog (Ned.) z.t., 7 Severo (Ita lië) z.t., 39 van der Vleuten (Ned.) 5.44.08. Algemeen klassement: 1 Dhaene (Belg) 55.45.54, 2 Palka (Pol.) 55.46.52 3 Delocht (Belg) 55.47.14, 4 Kulibin (Rus.) 55.49.33, 5. Seghers (Belg.) 55.50.21, 6 Beugels (Ned.) 55.50.40, 10 I. Vleuten (Ned.) 55.53.18, 18. Van Kemenade (Ned.) 56.05.26, 39. Boog (Ned.) 57.11.35. Nederland bezet in het teamklassement de vierde plaats.' Nu Amerikaans „maanexpert" (Van een onzer verslaggevers) De 83-jarige mevrouw A. Kui per- de Vries, die een kamertje bewoont in het bejaardencen trum Huize Hornhoeve te Dirks- horn, heeft een paar ouderwetse kartonnen dozen op tafel gezet. De directrice is haar namelijk komen vertellen, dat ik om half drie zal komen. KERKNIEUWS NED. HEIiV'. KERK Beroepen door de classicale vergade ring van Middelburg tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (hoofdleider clubhuiswerk hervormde gemeente van Vlissingen) H. J. Hem stede cand. te Dalfsen. Aangenomen naar Middelstum W. van der Wolk te Oudeschoot. Aangenomen naar Gou- driaan-Ottoland A. Tromp cand. te Hogeveen die bedankte voor Mole naarsgraaf. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Zwaagwesteinde B. E. Span cand. te Dordrecht die be dankte voor Beetsterzwaag, Pieterbu- ren-Schouwerzijl, Schagen, Siegers- woude en voor Warns. CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Wildervank-Veen- dam J. van Mulligen cand te Steen- wijk die bedankte voor Mussel, Nieuw Vennep en Opperdoes. Aangenomen naar Nijkerk P. Roos cand. te 's-Gra- venzande die bedankte voor Elburg, Ermelo, Klundert, Ouderkerk aan de Amstel, Rotterdam-Kralingen en voor Westzaan. Bedankt voor Aarlander- veen-Nieuwkoop, Arnhem, Leerdam, Maarsen, Naarden, Nieuw-Amsterdam en voor Zuidland-Spijkenisse G. Bouw cand. te Nunspeet. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Almelo (Nieuwstraat) C. van Wier te Nieuw Weerdinge. Toen zaterdag de naam van haar zoon in de wereldpers verscheen en radio- en televisieomroepers meedeel den, dat de geleerde Gerrit Pieter Kuiper (59), van Nederlandse af komst, de eerste maanfoto's uitste kend had bevonden, zat zy in haar kamertje en las de krant. „Ik wist niet dat er over mijn zoon gesproken was. Ik ga namelijk nooit haar de televisie kijken, want het Is toch nooit ander» dan slechte huwc- ïyken en zo. Ik las het pas maandag in de krant. De mensen hier weten ook niet, dat prof. dr. Gerrit Kuiper mijn zoon is". Gerrit werd geboren in Tultjenhorn. Zijn vader was kleermaker en had het niet breed. Hij besloot er kippen bij te gaan houden. In Tuitjennorn had hij daar echter geen grond voor. De familie verhuisde naar Kalverdyk. De dorpelingen, die de Kuipers goed gekend hebben, spreken nog altijd in Tovende bewoordingen over het kleer makersgezin. Iedereen zegt: „Prach tige mensen, die nooit van iemand een kwaad woord wilden horen". mcr. was hij in de koude schuur bezig sterrenbeelden te tekenen op de stalenkaarten van zijn vader. Aan sport had hij een hekel. Hij weigerde aan de rekken te hangen met zijn hoofd naar beneden. „Dan kan ik niet Ieren", zei hij. Kweekschool Oude foto's Mevrouw Kuiper: „We woonden er vijftig jaar lang. Hier heb ik een foto van Gerrit toen ie nog heal klein was. Gerrit was erg begaafd. De heie dag door was hij bezig met de dingen te onderzoeken. Hij groef modder op in de tuin, deed het in een pot en zette die pot in de schuur. Daarna groef ie nog dieper, haalde weer modder naar boven, deed het in een andere pot en zette die ook in de sehuur. Wat ie er mee deed, weet ik niet. Hy ging ook met zijn vriend naar Schoorl om de oorsprong van een riviertje te ontdekken. Ik weet wel, hij was altyd aan het rekenen. Op weg naar school in de Kerkebuurt wandelde hij achter zijn hoepel aan. Aan die hoepel had hij een klein bandje bevestigd. Hij telde alle ke ren dat het bandje de straat raakte. Eenmaal op school -.vist hy de af stand in meters van huis naar school. Maar het liefste keek hij naar de sterren. Van zijn grootvader had hy een kykertje gekregen, 's Avonds zat hij daar uren door te kyken. Als wij visite hadden in de warme huiska- Op de lagere school sloeg h(J oen klus over en Inter op de kweekschool weer een. Gerrit en w(j hebben veel te danken aan meester Blad. Die had een winkuniieknoblN-J net nis Gerrit. Hij beeft veel gedaan om rnjjn zoon op weg te helpen. Waarom hij naar de kweekschool ging? Dat was vroeger zo op een dorp. Als je goed kon leren, werd je onderwijzer. Gerrit voelde er echter niets voor. Hij had geen zin om voor de klas te staan. Voor hen» was leren het belangrijkste. In het Jaar dat hy slaagde voor het eindexamen kweekschool in Haarlem, haalde hij ook zijn aktes voor teke nen en wiskunde. Zijn belangstelling voor de astronomie was onverflauwd gebleven. Hij wilde graag In Leiden gaan studeren. Maar dan moet je h.ba. hebben De leraren van school adviseerden hem staatsexamen h.b.s. b te doen. Dat deed Gerrit en hij slaagde glansrijk. Hij heeft een enorm goed stel hersenen. Het vak boekhouden bijvoorbeeld leerde hij in anderhalve dag. In 1932 promoveertle Gerrit Kuiper op oen astronomisch onderwerp. Na dc universiteit werd Gerrit aange steld als assistent van de Leldse ster renwacht. In die functie kreeg hij do gelegenheid een zonsverduistering te aanschouwen en wel op een gedeelte van Sumatra aan de Straat van Ma- lak ka. Pas in Amerika kreeg de West friese verbeten Jongeman de gelegenheid zijn talonten volledig te ontplooien. Hij dacht aan geen andere dingen dan aan werken, studeren, ploeteren met de materie In het parady» der astronomen werd prof. Kuiper spoe dig een beroemdheid. Als directeur van de Yerkeasterrenwarht deed hij belangryk wetenschappelijk werk en liet onder andere onder zijn leiding een prachtig gedetailleerde platen atlas uitgeven van de maan. Bezoek Doorzetter Gerrit was een doorzetter. Hy reisde met de fiets naar Noorwegen om I een zonsverduistering te bekijken.] Toen hij daar aankwam, was de be wolking zo dicht, dat er niets te zienIn was. U Prof. Kuiper zou «leze maand zijn fa milie bezoeken. Mnar omdat dc Ran ger 7 zulke fantantiHche resultaten heeft geboekt, zal het nog wel een maandje duren alvorens hij weer voet op WestfrieKc bodem zet. Op hom ligt de zware taak met z.yn as sistenten vierduizend maanfoto's te bekyken en daar w etensehappeljjke conclusies uit te trekken. Stichting ijvert voor behoud van de draaiorgels Vele overtreders van artikel van de verkeerswet hebben matig alcoholgebruik had Van N. te weinig aandacht op de weg gehad. Zo kon dè botsing tussen de wagen van Van N. en de motorrijder ontstaan. Deze door de officier een „zeer ernstig mis drijf' genoemde kwestie, leverde de Kruininger twee weken celstraf en acht maanden ontzegging van de rijbevoegd heid op. De officier eiste -.igs opgericht d L begrypt welke teleurstelling „Leon Warnlesstichting tot behoud vat. hij op dat ogenblik te verwerken draaiorgelfolklore in Nederland". De kreeg". stichting beoogt het in stand houden „Op de kweekschool had Gerrit over van waardevol te achten draaiorgel» en de sterren al het een en ander opge- wil haar doel onder meer bereiken door stoken via de volksuniversiteit In het aankopen en In goede staat brengen Leiden kreeg hij zijn grote kans. en/of houden van waardevolle draal- Dank zy een beur» kon hij wis- en orgels, die met ondergang of export natuurkunde gaan studeren .Als klei- naar het buitenland worden bedreigd, ne jongen beweerde hij: „Moedor, er De stichting wil voorts een zodanige zitten gaatjes in de lucht". Die ont- exploitatie van draaiorgels bevorderen (beroepshalve of als vrijetijdsbesteding) dat daardoor bij het publiek zoveel mo gelijk liefde en belangstelling voor deze muziekinstrumenten wordt gewekt. Daarbij wil men in het byzonder ietten op de kwaliteit van het orgel, het reper toire en het voorkomen en optreden van de exploitanten. Het bestuur van de nieuwe stichting ia voorlopig heizelfde als van de Kring van Draaiorgelvrienden, waarvan de Amsterdamse rechter mr. R. de Waard voorzitter is. Maar het ligt in de be doeling in het definitieve bestuur uit sluitend mensen op te nemen die per soonlijk geen enkel belang hebben bij draaiorgels. Mr. R. de Waard meent, dat de Kring van Draaiorgel vrienden in het algemeen nauwelijks au serieux wordt genomen, omdat men er vaak van uitgaat dat het om een verenieing van orgeldraaiers en andere zakelijke belanghebbenden gaat. Mr. De Waard ontkent dit ten stelligste HI1 noemt de bestuursleden en de K D.V.-leden Idea- rj», - x listen pur sang. Desondanks moet met Tto tof.rtSr", L2'"hul.WeSlS,urd:;de rea,ite" rekml"5 uorde" Het werd een duur ritje ondanks het feit, dat de wagen onbeschadigd te rug bfj de eigenaar kwam. Met een geld'- J-- J- AIs stok achter de deur werd hen bovendien nog een voorwaardelijke celstraf van twee weken opgelegd. J. J. van G. uit Middelburg was met maand hechtenis en UUn niet ter z'«jnS verschenen stadge-1 een jaar ontzegging. J. J. uit Vlissingen '"oot f. ®- al te keer gegaan tegen donderdagmiddag in Middelburg eXl^oo'rS- zijn kregen de politie-1 het hoofd geslingerd. I scheepsarts van het Oostdaitee vis- aan den lijve" ondervondengeen enkel excuus kan de politierechter nog van zijn stuk brengen. Het onder drankinvloed rijden loopt onherroepelijk uit op gevangenis straf. Tijdens de zitting van mr. B. S. Sieperda regende het giste- ren weer gevangenisstraffen. Al- „broa. Dat kwam ba eet, autoritje du|. coholmisbruik was hier telkens de -lelijk vast te staan. Bqna waren er nog oorzaak van botsingen ontstaan. De vier pilsjes eh ,r j i dri® jenevertjes waren er de oorzaak „Voor ons staat een van de vele van dat c. werd veroordeeld tot een slachtoffers van de Oostburgse week gevangenisstraf en acht maanden markt Het is niet een van de eer- onteegging van de rijbevoegdheid, waar- mal kt.net IS met een an ae eer van vi;jf voorwaardelijk. De officier eiste sten, die van deze markt thuis is tien dagen zitten en acht maanden niet gekomen met een proces-verbaalri.1den n,pt aftrek. niets gekomen zyn, want J. reed zodanig, agenten dat automobilisten moesten stoppen.' Omdat J. nog in een proeftijd liep van T045" de. 'Vfe u"f*den opbracht „ruk- een ander geval, achtte mr. Rosingh een ,en pn ■""'h.w .in» aartulg „Johannes K. Bcchcr", de* richting «üe te-na «én oproep om hulp van de Britse ceistraf van een weekTd '7 iinT>laats "et Senovergesteld was aan die van de «reiler ..Ross Fighter" aan boord kwam werd conform^iet reauisftoir^tan de óffi kant waarh<*n de politie hen wilde om «wee gewonde Brits.- vissers te hel- cier Kvonnist V P M e vaiï transporteren, zo citeerde mr. Rosingh heeft te kennen gegeven van dit r^nt olnffnn Q n,V ,r.rt van oij (j® tenlastelegging. Dc officier eiste buitenkansje te willen profiteren. Hij Gent ging zich op 8 juli in Terneuzen jn <|e beide gevallen twee weken cel- weigerde naar zijn schip terug te keren. straf en een geldboete van 100. De; De Britse vissers hebben nu de beschik- geldboete bleef bij de veroordeling ge- king over een eigen scheepsarts, want de handhaafd maar de hechtenis werd i Ross Fighter zal nog tot eind augustus voorwaardelijk. j op zee blijven. veneens te buiten.aan overmatig drank- wegens rijden onder drankin vloed". Dit zei mr. A. W. Rosingh, officier van justitie van A. W. uit Sluis. Op 15 juli had de politie op gemerkt dat W. tussen Draaibrug en Sluis nogal vreemd reed. Bij na- I der onderzoek bleek, dat W. frieer op had dan goed voor hem was. De man zelf had er op de zitting van mr. Sieperda wel een verklaring voor: ..Ik heb zeven biertjes ge dronken maar daar lag het niet aan. Ik rook namelijk nogal veel. En daar ben ik suf van geworden", zo luidde de uiteenzetting. De officier haastte zich echter mee te delen, dat het laboratoriumonderzoek van de bloedproef had aangetoond, dat het alcoholgehalte in het bloed 1,40 pro mille bedroeg. „Er is dus wel degelijk alcoholica geconsumeerd", zo zei mr. Rosingh, die een gevangenisstraf van tien dagen op zijn plaats achtte. Voorts eiste hij intrekking van het rijbewijs voor de tijd van acht maanden met af trek. Pleidooi De 13de en voorlaatste etappe van de Ronde van Zuidslavië van Pula naar Nova Goric.a is een overwinning ge worden voor de Zuidslaviër Valcic. Hij legde de afstand van 210 km af in 6 uur I minuut, voor zijn landgenoot Roner en de Oostenrijker Da-mm. Jo Tummers eindigde ais beste Neder lander op de zesde plaats in 6.04.28. De etappe voerde donderdag langs het noordelijke deel van de Adriati- sche kunst over schaduwloze wegen met temperaturen van 30 graden Celsius. Bij het Zuid Slavische plaatsje Koper stapten de renners als één man van hun fiets en zoch ten verkoeling in het lauwe wa ter van de Adrïatische zee. Ook donderdag vielen er weer slacht offers door de afmattende hitte, dertien renners staakten de strijd. Van de 114 renners die 'in Skolpje startten zijn er nog slechts 63 in de koers. De uitslag van de 13de etappe luidt: 1 Valcic (Z. SI.) 6 uur, met bonificatie, 2. Roner (Z. SI.6.00.30, met bon., 3. Damm (Oost.) 6.01.4, 4. Pamar (Fr.) 6.04.28, 5 Valencic (Z. SI.) z.t., 6. Tummers (N.) z.t. Het algemeen klassement na 13 etap pes: 1 Valencic (Z. SI.) 45.34.05, 2. Skerlj (Z. SI.) 45.36.55, 3 Iliyev (Buig.) 45.38.55. Zuidslavië heeft de leiding in het ploegenklassement met 138.19.25. Nederland staat op de vijfde plaats. Mr. Tichelman zag na de uitlating van de officier kennelijk alle aanlei ding om een pleidooi voor de markt te Oostburg te houden. „Nagenoeg alle boeren komen er. Boeren, die niet naar de markt gaan, daar is iets mee. Die mogen er dan niet heen van de dokter of van hun vrouw. De markt in Oostburg is namelijk voor boeren van uitzonderlijk belang. Er worden ervaringen uitgewisseld en proble men voorgelegd", aldus de raadsman van W., die er de aandacht op ves- Veertig jaar lang had de handelaar A. J. van G. uit Hulst zich goed gehouden. Maar op een dag toen er ergens zakelijke besprekingen plaatsvonden ging het mis. On danks het feit, dat hij te veel op had kroop Van G. toch achter het stuur. Toen hij later in benevelde toestand naar huis reed. bleven de gevolgen niet uit. Bij de Axelsej brug te Terneuzen werd bijna een agent van zijn sokken gereden. Dat G. bij de brug op een abnormale I wijze met zijn wagen tot stilstand' kwam. weet hij aan twee meisjes die plotseling bij de brug moesten stoppen. De als getuige gehoorde politieman A. de Z. had echter geen meisje gezien Bij mr. Rosingh klonk daf verhaal ook nogal onwaarschijnlijk in de oren. Hij kon het zich echter wel goed in denken, dat het beroep van verdachte met zich meebrengt dat hij hier en daar nogal eens wat moet gebruiken. „Maar dan het een of het ander. Of niet drinken en wel rijden of niet rij den en wel drinken. Samengaan kan dit niet", aldus mr. Rosingh, die twee weken onvoorwaardelijk eiste. Voorts vroeg hij de politierechter om Van G. de rijbevoegdheid voor de tijd van negen maanden (met aftrek) te ontzeggen. Gevaarlijk beroep raadsman mr. H. Rechter noemde het beroep van zijn cliënt „buitengewoon gevaarlijk". Van G. verkeert daardoor in omstandighe den, die het voor hem moeilijker ma ken dan voor een ander". Naar de' mening van de raadsman was het vol maakt onzeker of de drank in deze va.il V»., ujc Cl ».c zaak ecn belangrijke rol heeft ge- tigde, dat zijn cliënt op de bewuste Dat de man een bloedproef woensdag bepaald niet had zitten j weigerdelagvolgens de verklaringen ..hijsen". „Van stomdronkenheid is Yan Yerdack'e ,ze^ aan het feit, dat in het geheel geen sprake geweest". e'" de mening verkeerde, dat liet betoogde mr Tichelman. Hij betreur- I alcoholpercentage ook zou worden be de het dat zijn cliënt bij die gelegen- Paald door 24 uur tevoren geconsu- heid verzuimd had een stukje te eten. meerde drank. Dat heb ik in de vak bladen gelezen", wist Van G. te mel den. Dc raadsman wees voorts op de onaan gename gevolgen van de intrekking van het rijbewijs voor W. „Mijn cliënt moet een trekker kunnen besturen, want hij moet al zijn landbouwprodukten nog bin nenhalen". W. zelf lichtte dit nader toe: ..alleen de gerst is van het veld af. maai de tarwe, de bonen en de erwten staan er nog op. En als ik zelf niet kan rij den Mr. Sieperda vond de zaak ernstig genoeg om een week celstraf op te leggen. De" ontzegging van de rijbe voegdheid bepaalde hij op negen maan den, waarvan acht voorwaardelijk met aftrek van de tijd dat het rijbewijs inge trokken is geweest. „Ernstig misdrijf" A. H. van N. uit Kruiningen stond te recht voor het feit, dat hij op 6 juli te Westdorpe op een kruising een ongeval had veroorzaakt, waarbij een motorrijder ernstige verwondingen kreeg. Door over- Mr. de Rechter vroeg de raadsman de intrekking van het rijbewijs zo kort mo gelijk te houden. Ook vroeg hij de ge vorderde hechtenis om te zetten in een voorwaardelijke gevangenisstraf te com bineren met een geldboete. Mr. Sieperda bepaalde de celstraf echter op acht da gen. De ontzegging werd vier maanden onvoorwaardelijk met aftrek en acht maanden voorwaardelijk. J. V. uit Sint-Jansteen had zich 2S maart aan de drank overgegeven. Dat was niet de eerste keer overigens. Om dat hij in Axel onder drankinvloed op een brommer had gereden was hij naar Middelburg geroepen. Daar kreeg hij te horen, dat deze handelwijze hem een week zitten kostte. Er werd conform de eis gevonnist. Drie jeugdige Vlissingers J., A. de N. en J. van der M. waren op 30 maart na een vrolyke kermisavond in Middelburg met de bestelauto van een wildvreemde gaan toeren. 1 de republiek heeft geoefend heel gering ia ge weest. Dit behoeft „zeker geen afbreuk te doen aan de ongetwijfeld onschatbare betekenis die de ze uitzonderlijke figuur tvoor de 18de eeuw en de ganse cultuurgeschiedenis gehad heeft, maar duidt dan enkel op een onloochenbaar onbegrip van de Nederlandse mens voor de intellectuele re volutie waarvan hij de getuige wasonbegrip dat hem trouwens belet heeft in het geestesleven van die tijd de'plaats te veroveren, vraarop hij krach tens zijn glorieus verleden aanspraak had moe- en kunnen maken". Tot deze conclusie komt dr. Waiter Gobbers wiens dissertatie over „Jean-Jacques Rousseau in Holland; een onderzoek naar de vloed van de mens en het werk (ca. 1760—ea. 1810)" werd bekroond door de Koninklijke Vlaamse Academie voor Taal- en Letterkunde. Het thans in de reeks bekroonde werken verschenen boek kan be schouwd worden als een dwarsdoorsnede van "het Nederlandse intel lectuele Jeven in de 18e eeuw. Jean-Jacques Rousseau, zoon van een Geneefse uurwerkmaker, heeft als kind van de vérlichting zelf als een van de eersten meegewerkt aan de geestesgesteldheid van de verlichting te ondermijnen ..Al lag aan vele zijner werken nog een verlichte inspiratie ten grondslag, hy was anderzijds dermate gevoelsmens, dat we in hem terecht de vader der romantiek zien". Uit het hoofdstuk over de onthaal van de roman Julie, ou La Nou velle Héloise blijkt dat Betje Wolff hiervan zeer onder de indruk was. Aan de medicus Gall an dat te Vlissingen schreef zij: ..'t Komt mij voor dat er niets volmaakter geschreven is dan de werken van KousseauIn een brief van 1T74 bekende zij nog: ..Wolff en ik zijn zijne aanbidders, en zo hy jong was, wij gingen naar Rosseau in Bedevaart". Geleidelijk heeft bij Betje Wolft" echter deze overge voeligheid plaatsgemaakt voor een uitgesproken kritische houding. „Tevens besefte ze wel degelijk de gevaren van een ai te onbeheer ste, een volledig ongeremde gevoeligheid, waartegen ze nadrukkelijk zou waarschuwen in haar Historie van den Heer Willem Leevend". In hoofdstuk III van het tweede deel wordt Rousseaus invloed besproken op de Hollandse roman. Kwalitatief aldus de schrij- ypr, en chronologisch komt het werk van de dames Elisabeth Wolff— Bekker en Agatha Deken vooraan te staan. ,,De Historie van Mejuffrouw Sara Burgerhart vormt in feite onze eerste mo derne roman". Deze roman is zeker niet te beschouwen als een slaatse navolging, maar in hun voorrede verklaren zij dat zij Ne derlandse karakters schilderen, mensen, die men in ons vaderland, werkelijk vindt. Wanneer we daarbij de romans van Rhynvis Feith vergelijken, waarin maanzieke helden rondzwerven in e'en onechte wereld, steek! de „gezonde en nuchtere Hollandse realiteit van „Sara Burgerhart", waarin mensen van vlees en bloed, met beide voeten op de grond, rondwandelden", sterk af. De staatsleer van Rousseau kon geen genade vinden in de ogen van de bekende Oranjeleider L. P. van de Spiegel. Hy stelt Rous seau aansprakelijk voor het veldwinncn van diens onbekookte filo sofie. Wijzend op het gevaar van de leer van de willekeurige her roepbaarheid der gezagsdelegatle zegt Van de Spiegel. „Een Volk. dat zijr. Regeerders naar willekeur afzet, is als de passagiers die de stuurlieden van het schip over boord smijten". Later zal de Friese patriot, Johan Vaickenaer, geschoold in het denken van Voltaire en Rousseau, over Van de Spiegel oordelen als over een van die men sen die men in de eerste zes weken van de revolutie had moeten op hangen. Het Parijs, waarin Vaickenaer do moeilijkste jaren van de revolutie had ondergaan, had hem tot een Jakobyn gemaakt. Toch wijst Gobbers op de moderne klanken in de geschriften van Van de Spiegel, klanken „soms sterk herinnerend aar. Montesquieu. Price of zeirs Rousseau", zoals: regenten dienen representanten, dus in zekere zin dienaars van het volk te zyn, en: een zekere mate van volksinvloed op het regeringsbeleid is gewenst. Het is duidelijk dat bij een rijk boek als dit in deze rubriek slechts enkele aspecten behandeld kunnen worden. Volstaan wij met te wijzen op het hoofdstuk over Rousseaus pedagogische invloed. Het Zeeuwsch Genootschap stelt in 1779 het probleem van het open baar onderwijs aan de orde. In de door het GenootschaD in 1780 bekroonde verhandelingen van Krom, Van der Palm en Van Voorst, wordt in verband met de dringende hervorming van het schoolwezen uitvoerig over de methodiek der vakken gehandeld WVVWVWAV^\V\\VV\V\WVN\V»VWVVVVVVVVWVVAVW

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7