Driehonderd bevrijders komen naar Walcheren Waarde zette voor twee dagen gladiolenpracht in expositie dh BILT In Zeeland als enige provincie daling werkloosheid Ondanks factoren die tegenwerkten Springschans voor waterskivereniging ,Veerse Meer" 1 ff!, onKeveCT 3.°°? n,anne" 'snSfll SCHELDE NU NIET MEER ENIGE GEGADIGDE METAALARBEIDERS Situatie niet B. J. J. R. Walrecht plotseling overleden slechter dan ze elders is ALMANAK Etalage van de streekteelt laat zien dat het er nu goed gaat S AWE MA nv SINT-MAARTENSDIJK KRIJGT EEN „JUWEEL" VAN EEN STADHUIS Gast Vandaag in Domburg jubileumrinffrijderij hang- en sluitwerk VERWACHT. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1964 BIJ HERDENKING VAN BEVRIJDING De herdenking van de bevrij ding van Walcheren in novem ber a.s. zal worden bijgewoond door een zeer groot contingent Engelse oud-strijders. Het is te verwachten, dat ongeveer 3001 commando's, die in 1944 de lan-J dingen op de kusten bij Vlissin-I gen en Westkapelle uitvoerden, aanwezig zullen zijn. Zoals bekend wordt thans door het provinciaal bestuur in samenwer king met de gemeentebesturen van onder andere Vlissingen, Middelburg en Westkapelle een programma uit gewerkt voor een sobere, maar stijl volle herdenking van het feit. dat het in het najaar twintig jaar geleden is, dat Walcheren, de Bevelanden en Zeeuwsch-Vlaanderen bevrijd werden van de Duitse bezetting. Driehonderd Engelse en Schotse commando's en mariniers, die deel uitmaakten van deze bevrijdingstroe- pen, zullen nu naar verwacht wordt acte de présence geven. Zij waren toen onder andere ingedeeld bij de 4e Britse commandobrigade. Behal ve de oud-strijders zullen ook militai ren en mariniers, die momenteel in gedeeld zjjn bij de onderdelen, die in dertijd de landingen uitvoerden, de AL WAS HET SLECHTS MET ÉÉN MAN: 113) en de sluiting van Meyerink (het'De heer E. C. Keur, directeur van del jachtwerf Veere heeft in samen werking met de oliemaatschappij j Shell, vrijdagmiddag een spring-1 schans voor waterskiërs aangebo den aan de waterskivereniging aantal naaisters steeg namelijk naar 51) steeg het aanbod van vrouwen in de afgelopen maand van 112 naar 231. De vraag naar vrqpwen onderging tot •J1.6UU munnen IS het aantalj tegenover 451 eind juni en 354' eind werklozen mannen in Zeeland in ij."" .vraa?Fr' - Ipen zijn: naaisters 163 i onder wie t>o JUll Jl. gedaald, al was het dan ook jeugdigen), texlielarbeidsters 176 (116), maar met één. tof: fin? Tie «irimrie!han(leIsJ?ersoneel 100 (58). kantoor- en onderwnzend personeel 93 (59) en huis- Arbeidsmarkt kraP> rnaar: maar met één, tot 657. De situatie 100 ,(58)' Jvantoor" In tegenstelling tot de tien anderekon zich toch gunstig ontwikkelenhoudelijk personee°n253 (i04)i provincies en liet landelijke werk- ondanks enkele tegenwerkende! loosheidbeeld over de afgelopenJ factoren: een tijdelijk aanbod vanj jongeren na liet behalen van de schooldiploma's (hoewel de grote stroom nog moet komen) en de sluiting van het textielbedrijf Meyerink te Vogelwaarde. Hoewel de verschillen tussen de cijfers van juni en juli hoegenaamd nihil zijn, blijken er bij een nadere analyse toch wel enkele veranderingen opgetreden te zijn. Door de sluiting van Meyerink deed zich in het rayon Hulst een flinke stijging van de werkloosheid voor (van 55 tot 93). Daartegenover stond een da ling in het rayon Kruiningen (van 44 naar 18) door het begin van het mossel seizoen. In de overige rayons waren de verschuivingen van ondergeschikte bete kenis. Ook in vergelijking met vorig jaar juli (669 werkloze mannen) deden zich hoe genaamd geen verschuivingen maand het aanbod in Nederland Uit elkaar niet op een mindere werkgelegenheid, maar op een uitbreiding van het aantal mlnder-geschlkten. 4200 jeugdigen had voor ongeveer 4200 betrekkin; op jeugdigen: deze toeneming word. teruggevonden in de beroepsgroepen metaal (2200). bouw (1000) beide categorieën afkomstig van de l.t.s.'en en in de groepen handel en kan toor (400) afkomstig van de ulo scholen. In Zeeland ging het om on geveer 65 jongeren, tegenover 19 in juni j.l. Hierbij kan nog opgemerkt worden, dat de plaatsing van l.t.s.' ers niet zo moeilijk is. die van ulo geslaagden echter wel. vooral voor jongens. Op de leeftijd van 61 jaar is vrijdag morgen in het ziekenhuis „Bergzicht" te Goes plotseling, ten gevolge van een beroerte, overleden de heer B. J. J. Wal recht. sedert 1933 hoofd van de her- ......vormde c-hristelijke school te Biezelinge. gnat hier 0111 officieren en man- Grote bekendheid verwierf de heer Wal schappen van land- en zeemacht, in recht in Zeeland en ver daarbuiten als totaal vermoedelijk ongeveer 100. amateur-veldbioloog. Als P.Z.C.-mede- iïo\enaien zal een Lo-tal Noorse offi- werker beter bekend als Barend] eieren en manschappen, dat in 1944 i Zwerf mans heeft hij zich met zijn ingedeeld was bij de Britse gevechts- deskundig en prettig geschreven nrti- De geregistreerde arbeidsreserve m de brigade, deze herdenking meemaken. I kelen over de Zeeuwse flora en fauna j verschillende beroepsgroepen onderging ook een grote populariteit bü onze lezers eveneens weinig verandering: de groot- A/T. 7, Z, w, 1 verworven lste verschuivingen kwamen voor in de Muziekkorps zi^S^te verflensten voor de weten- It sthap kresen officieel erkenning toen "JjjïïvaSTÏatai^n "em in 195" door ,1e HeIn»«SAehHnf- »°jf JEoToSSp™lal li- Tf '- - 1 geschrevenen in Se landbouw aanmer- ns-Thysseprys «erd toegekend. kelijk geringer dan voorheen: kon men De heer Walrecht begon zijn .oopbaan en^e]e jaren terug nog rekenen op een Kin Viüt /^nclr-T-ci-Ha nu 1 mei 1Q91 nl« tllrle. j --rS. .-F -nr. 1 De oud-strijders en huidige mili tairen zullen vergezeld worden door een Schots muziekkorps, dat 100 muzikanten sterk is. Bij dit Bij een vergelijking van het aanbod van (57) en de vraag (163) naar naaisters moet men evenwel in aan merking nemen, dat de aanbod- en vraagplaatsen vrij ver uit elkaar lig gen. In Hulst b.v. is er een aanbod van 49. slechts een vraag van 6; in Goes is er een vraag van 40. maar geen aanbod, in Tliolen een vraag van 38, eveneens geen aanbod, en in Vlissingen een vraag van 27 met evenmin geen aanbod. De ontwikkeling (tijdelijk overigens) in de landelijke en Zeeuwse situatie had tot gevolg, dat Zeeland thans in plaats van de vierde de vijfde plaats in de rij van de provincies inneemt. Overijsel heeft de vierde plaats tijdelijk overge nomen. Nummer 1 staat nog Drente met 33 per 1000 mannelijke loontrekkenden, tweede is Groningen met 21, derde Friesland met 15. vierde nu Overijsel met 12 en vijfde Zeeland met 11. Het landelijk promilage bedraagt 8. .Veerse Meer' Het bestuur van deze vereniging, on-j ie 65 I oer voorzitterschap van de heer B. 1 Vriesman, nam de schans in ont vangst en zal hem vandaag (zater-l dag) op zijn plaats laten brengen in Vrouwenpolder. De schans komt te staan nabij de waterskischool van de heer J. v. d. Plasse. Maandag of dinsdag is de schans zo ver gereed dat de waterskiërs er gebruik van kunnen maken. Men kan deze springschans instellen op 1,20 en 1,80 meter. Het is de eerste van deze soort in Zeeland. band met de grote belangstelling, die re ders aan de aag leggen voor reparaties op de nieuwe werf in het Zuid-Sloe. Geslaagden Automobilist uit Wemeldinge overleden De 77-jarige automobilist J. Ruissen uit Wemeldinge, die donderdagmorgen ernstig werd gewond bij een autobot sing op de kruising Smikkelhoekweg- rijksweg in Kapelle is aan zijn ver wondingen overleden. Na het ongeluk werd de heer Ruissen overgebracht naar het ziekenhuis „Bergzicht" te „De situatie op de arbeidsmarkt in Zeeland, ook voor de scheepsbouw,' is inderdaad krap. Een belangrijke rol speelt hierbij, dat in de afgelo pen drie jaar verschillende andere; industrieën dan de Schelde te Vlis singen een beroep zijn gaan doen op de Zeeuwse metaalarbeiders". Dat verklaarde ons desgevraagd de heer C. J. Buissing, de secretaris van het dis trictsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland te Middelburg, naar aanlei ding van de maatregel van de directie van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen om het casco j cijfers is ze elders zelfs nog wat slechter van een 36.000 tons vrachtschip, dat de dan hier, merkte de heer Verburg op. Nortuna Scheepvaartmaatschappij N.V. vei-leden week bestelde, door Van der Giessen-de Noord N.V. in Krimpen aan de IJsel te laten bouwen. De Schelde-directie heeft tot deze maat regel moeten besluiten omdat- volgens haar de uiterst krappe arbeidsmarkt, die nu ook in Zeeland geen enkele ruimte laat, het onmogelijk maakt het perso neel aan te werven, dat nodig is in ver- De heer Buissing wees er voorts op, dat thans weer een belangrijk aantal aan de lts,en in Zeeland geslaagde jongelui '/ieh Ingeschreven heeft bij de arlH-idshureaus of dat in de ko mende weken nog zal doen maar hij kon nog geen antwoord geven op de vraag hoeveel De Schelde daarvan zal kunnen aantrekken. Een feit blijft echter, zo stelde de D B A -se cretaris, dat De Schelde niet meer het enige bedrijf in Zeeland is, dat uit het metaalarbeidersaanbod kan put ten. Er zjjn thans meer gegadigden. Desgevraagd verklaarde dr3. M. C. Ver burg. de directeur van het E.T.I. voor Zeeland, dat volgens zijn mening de si tuatie op de arbeidsmarkt voor de scheepsbouw in Zeeland niet slechter is dan in overige delen van Nederland. In wezen is de situatie in het gehele land u-*~ezien de werkgelegenheid- hetz elfde e Rond 250 inzendingen ongeveer 500 man gerekend. Verwacht wordt, dat ook enkele ho ge commando-officieren bij de her denking aanwezig zullen zijn. Het is reeds zeker, dat generaal Hakcwell Smith, de commandant van de troe pen. die in Vlissingen en Westkapelle de landingen uitvoerden, de herden king meemaakt. Hoewel het programma nog verder uitgewerkt moet worden staat reeds vast. <lat de oud-strijders en huidige dlngsplaatsen en herdenkingsi meuten. Voorts zijn er plechtige bij eenkomsten gepland in Middelburg, Vlissingen en Westkapelle, waarbij ze uiteraard aanwezig zullen zijn. bij het onderwijs op 1 mei 1921 als tijde lijk leerkracht te Utrecht. Op 1 septem ber van hetzelfde jaar volgde zijn be noeming als onderwijzer te Maarssen. In 1924 ging hij naar Utrecht, waarna in juli 1930 ziin benoeming tot school hoofd te Chaam volgde. In 1935 kwam de heer Walrecht daarop in deze functie naar Biezelinge. Hoewel hij eigenlijk een aangeboren in teresse voor de natuur had, is hij zich eerst in Chaam daarop sterk gaan toe leggen. toen hij in dit Brabantse dorpje een enthousiaste club natuurhistorici militairen een tocht zuilen maken aantrof. In de loop der jaren heeft hij langs verschillende Zeeuwse lan- door zijn talrijke publicaties in de P.Z.C. maar ook in wetenschappelijke tijd schriften, zeer velen van zijn ontdek kingen in het rijk der natuur laten mee- i genieten. Een bijzondere studie maakte hij in het bijzonder van insekten, met name van bijen, wespen en hommels. Talrijk waren ook de contacten die de heer Walrecht had met verschillende wetenschappelijke instituten. Tot 1940 hield hij geregeld voor de N.C.R.V.-mi crofoon radiopraatjes over de natuur. Van zijn hand verschenen voorts diverse boekjes, terwijl hij ook tal van lezingen heeft gehouden. Van 1950 tot 1960 was de heer Walrecht tevens werkzaam aan de lagere tuin bouwschool te Kapelle. De hervormde kerk in zijn woonplaats Biezelinge heeft hij tot aan zijn dood gediend als notabel en ouderling. De begrafenis is bepaald op dinsdag a.s., des namiddags twee uur. op de algemene begraafplaats te Biezelinge. Het Zwin in bloei Het natuurreservaat „Het Zwin" heeft weer een nieuw aanzien ge kregen. De „schorrelbloemen" staan namelijk in volle bloei. In het Belgische deel van „Het Zwin" worden de bloemen gesne den en in de handel gebracht. Zeeuwse Hard .Jloewel niet meer in Zeeland woonachtig geniet ik soms nog van uw Zeeuwse almanak", schrijjt ons een intelligent man en of het zo al niet genoeg is, lan ceert hij vervolgens: fluïde aan de schrijver daarvan!!" De twee uitroeptekens zijn au thentiek. Nee, denkt U nu niet dat we er de draak mee willen steken 't is ons een stevig hart onder de riem. Het briefje iigt op een gemakke lijk bereikbare plaats; soms, in ogenblikken van moedeloosheid, herlezen toe het even en voelen ons dan weer geheel verzoend met het leven. Want heus, het is een hard vak. Je begint bijvoorbeeld: De We.stkappelaars zijr. nooit zo gelukkig geweest met het inhalen van nieuwe zaken. En dat is heus niet van vandaag of gisteren. Wil- llbrord, die er op het eind van de zevende eeuw i:oet aan wal zette, kreeg al direct een enorme klap op z'n hoofd. .JJeze kastijding was billijk en natuurlijk" schrijft Baart in zijn boekje over Westka pelle, „in vromen ijver wierp hij het afgodsbeeld in den tempel om ver en kreeg daarvoor van den tempelwachter zulk een hevig en slag op het hoofd, dat hij duize lend en bloedend neerzeeg." Tot zover is alles goed gegaan. Maar hoe nu verder f Pikant is nu, een actuele gebeur- ncnis in te lassen, waaruit blijkt, dat men in twaalf eeuwen nauwe lijks vorderingen heeft gemaakt. Dat kan zonder bezwaar, want in Westkapelle kunnen ze tegen een stootje en weet men, ondanks deze bedenkelijke behandeling van Willibrord, wat verdraagzaamheid Maar dan blijkt, dat zo'n gebeur tenis met voorhanden is. Wat doe Je dan f Je rijdt naar Westkapelle. En dan vind je aan de ingang van het dorp tegen de eerste de beste paaldie zich tot leunen leent, een geleunde man en die man vraag je dan of er mis schien de afgelopen weken nog iets absurds is gebeurd bij het in halen van nieuwe zaken maar om dat je zo'n man z'n vertrouwen moet uAnwn imiteer jc het dialect van het dorp en dan zegt zo'n man „Etvxis weiter en dan rechts." De analyse van de werkloosheid in Zeeland leert, dat de seizoenwerk- loosheid steeg van 90 tot 170. de werkloosheid van minder-geschikten daalde van 450 naar 430 en de struc tuurwerkloosheid daalde van 90 naar Vraag groter De vraag naar mannelijke arbeidskrach ten steeg van 1231 naar 1348, eveneens weer door de grote behoefte aan jeugd- dig personeel. Een stijging van de vraag in de landbouw "van 60 naar 115 had be trekking op een aanvraag voor een kleine 100 bonenplukkers. Het grootste deel van deze vraag treft men aan in Zeeuwsch-Vlaanderen, namelijk de helft, met een belangrijke concentratie in de kanaalzone. Eveneens weer door de i jeugdig personeel (vorige maand ichrijving v maand 21, EEN tintenpracht van duizenden prachtige gladiolen, gebundeld in meer dan 250 boeketten, vertelt in een grote garage Schrier te Waar de dat dc teelt van deze bloembol er in de zogenaamde „Zuid-West hoek" uitstekend voor staat dit jaar. „De zeer bijzondere groei, zoals we die dit jaar in ons toch nog zo jonge teeltgebied hebben ervaren is ongekend", zei daarom voorzitter C. Harthoorn opgewekt, toen hij de derde tentoonstelling van de afdeling Waarde en Omstreken van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur vrijdag middag de gasten verwelkomde. En burgemeester J. D. de Kam van het Bevelandse dorp voegde daaraan in zijn openingstoespraak toe: „Het initiatief en bet werk van de organisatoren wordt beloond door bet feif, dat deze expositie meer en meer in het teken van de belang stelling is komen te staan". En zo was het ook gisteren in Waar de en zo zal het ook vandaag weer zijn in de garage, waar de bloem stukken in hun schier eindeloze va riaties als het ware tegen de donke re achtergrond op de „terrassen" zijn gedrapeerd. Het puik van do te lerssuccessen uit de streek Beveland, Walcheren en ditmaal ooit nog Zeeuwsch-Vlaanderen staat er weer te pronken. Het is gistermorgen on der liet keurend oog van de jury doorgegaan en de prijsuitreiking gistermiddag door burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke demon streerde daarvan het effect. Centrale verwarming Nedersiraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 (voor- - iten om over de hoofden van de bezoekers heen de inwoners van zijn gemeente ook nog eens op deze mogelijkheid van beroeps omschakeling te attenderen. „Het telen van een bloem is op zichzelf al een ge noegen. En als men dan bijvoorbeeld "de stand van de teelt in dit seizoen kijkt Waarde begint al naam te krijgen met zijn gladiolententoonstelling. Burge meester De Kam stelde dat met tevre denheid vast. „Het aantal deelnemers, dat vorig jaar 173 beliep, is nu gesteger tot 250. "Het telerskorps is met zeven tien nieuwelingen uitgebreid en het aan tal bezoekers gaf in 1963 ten opzichte van 19Q2 de eerste maal een stij ging van tweehonderd te zien.'Waarde's burgemeester haalde nog een paar spre kende cijfers aan. Cijfers „In 1959 werd in Zeeland beneden de Oosterschelde voor eigen risico 185 hec tares en in contractteelt 83 hectares Slot van pagina 1 ven vensters met houten Kruiskozij nen gekregen, geflankeerd door hou ten luiken. En nu als bekroning een vijftreden hoge topgevel. Wie daar onder naar Dinnen is gestapt komt in de hal. waaruit de oude situatie met geen mogelijkheid is te herken nen. De hal leidt als vanzelf naar het trappenhuis, dat het grootste deel van de aangebreide oude school rechts beslaat. Lichtkoepel lichtkoepel op het dak. In het mid- denpand nog het oude raadhuis dusis beneden voor de secretarie en rechtdoor de kamer voor het col lege van h. cn w. Vroeger vergaderde daar de raad. Die kamer heeft een achtticnde-eeuwse betimmering ge kregen met op een vooruitspringend stuk wand een antiek, gerestaureerd behang, afkomstig uit een in Stave- nisse gesloopte woning. Het trappen huis in het rechts aangetrokken pand wordt omgeven door een aantal klei ne ruimten, die daar volgens een handig systeem zijn gegroepeerd om elders de oorspronkelijke ruimtenver- deling zo goed mogelijk intact te kun nen houden. Men vindt er op de begane grond een kamer gereserveerd voor de dienst belastingen en het arbeidsbureau, toiletten, een garderobe en een keu kentje En wie nog even doorloopt naar het zogenaamde „achterhuis" van dit pand. komt terecht in de ver warmingskelder en bij de toekom stige politiepost met arrestanten cel. Het trappenhuis mondt boven-voor uit in een bijzonder ruime raadzaal. Vroeger huisde hier het secretarie- personeel. De raad zal er voortaan vergaderen tegen het decor van een oude schouw en onder een bijzonder vernuftig gerestaureerd plafond van moer- en kinderbalken Groen ge schilderd en voorzien va.n gulden biezen geeft, het een „hoger" efl'ect in de zaal, die eigenlijk maar laag is. Naast de raadzaal, die uitziet op de Markt van Sint-Maartensdijk, zijn in het rechterpand nog een kamer voor de dienst gemeentewerken en een archief ondergebracht. Het links aangetrokken pand fungeert straks als de dagelijks, publieke entree naar het stadhuis. Direct achter de deur is in het historisch voorhuis daar een hal gebouwd met een loket cn een deur naar de secretarie. Een spiltrap Het stadhuis van Sint-Maar tensdijk is in de afgelopen drie jaar grondig gerestaureerd. Ook de voorgevel onderging een gedaanteverwisseling. Op deze foto de oude situatie met een frontont boven de ingang. geeft er toegang naar de kamer van de secretaris en die van de burge meester. Ook is van deze zijde nog de raadzaal te bereiken. Onder toezicht van de rijksdienst voor monumentenzorg in het bijzonder dat van hoofdarchitect E. A. Canneman is op de Markt van Sint-Maartensdijk in drie jaar tijd binnen een vervallen, maar historisch belangwekkende pandentrits een In alle opzichten geslaagde restauratie klaargeko men. Prijs als boemerang Er waren vrijdagmiddag op de derde gladiolententoonstelling in Waarde heel wat prijzen te ver delen. Burgemeester A. C. Wil lemsen van de buurgemeente kreeg het er warm van. Maar een van de royaal beschikbaar gestelde prijzen werkte toch wel als een boemerang. Die voor de heer Jac Schrier, behaald met een boeket in de kleur rood (vierde). Het was een leuk kope- ren haardstel met glimmende kacheltang, veger en blik. "Maar de ironie wilde dat de heer Jac. Schrier, eigenaar van de gara- gc, waarin dc tentoonstelling wordt gehouden, die prijs zelf had beschikbaar gesteld. gladiolen geteeld. Die getallen liggen voor 1964 op 317 hectares eigen-risico teelt en 142 hectares contractteelt. In een tijdsbestek van vijf jaar is het aan tal hectares, waarop deze bloembol wordt geteelt. uitgebreid met 191. En de totaal beteelde oppervlakte in Neder land is 2390 hectares", zo vulde hij nog even vlug aan. Met genoegen haalde de heer De Kam nog aan. dat de teelt zich volgens ingewijden steeds meer haar het zuidwesten verplaatst. Hij deed ver der nog een dringend beroep op de te lers in Waarde, dié nog niet hebben kun nen besluiten gladiolen in te zenden, ook hun waardering voor deze activiteit en de genegenheid voor de cultuur aldus te laten blijken. Met de wens, dat de gla diolen- cn wellicht ook de tulpenteelt de welvaart van de streek zal mogen be vorderen" verklaarde de eerste burger van Waarde vervolgens deze expositie ook vandaag de gehele dag te bezich tigen voor geopend. De fungerend rijkstuinbouwconsulent in Zeeland, ir. P. Vellekoop, wees er in een korte toespraak nog even op, dat voor het telen van bloembollen een grote technische kennis is vereist. Hij spoorde aspirant-telers dan ook aan het niet te laten zitten bij een schakelcursus, omdat dit toch „een' te smalle basis" is. Het feit dat vijf cursisten uit Waarde aan de bloemb'ollenteeltvakschool zijn ge slaagd was voor hem hoopgevend. Feli citaties bij de opening kwamen er nog van de juiy bij monde van de heer H. Nieuwen'huis en van het H.B.G. te Lisse /ia de heer P. J. Oosterveer. De voornaamste prijzen gingen in de volgende categorieën naar: Tien bloemstukken en meer: 1. Jac. Schrier. Waarde. 2. P. Rottier. Lams- waarde. Zeven tot negen bloemstukken: 1. M. Verburg. Waarde. 2. L. B. Steketee, Yerseke. Vier tot zes bloemstukken: 1. G. Nijsse, Baarland. 2. H. Sclirier-Blok. Waarde. Tweee tot drie hloemstukken: 1. Van Damme en Heye, Ciinge, 2. J. Lagen dijk, Waarde. Het mooiste bloemstuk werd ingezon den door M. Verburg te Waarde. Tn de kleurcategorieën waren de prij zen voor: Zalm: 1. G. Nijsse, Baarland. Paars en purper: J. Lagendijk. Waarde. Roze: Van Damme en Heye. Clinge, Rood: idem. Blauw: C. Harilioorn. Krabbendij- ke. Geel: P. Rottier. Lamswaarde. Wit: M. Verburg, Waarde. Oranje: F. M. de Jonge, Hoek. Gevlekt A. Schrier, Waar de. Reeds voorzien De E.T.I.-directeur voegde er nog aan toe, ilat De Schelde kennelijk dergelijke maatregelen als hot elders bouwen van casco's in het verleden reeds heeft voor zien. Want mede op verzoek van do Vlissingse maatschappij is Zeeland er een zestal jaren geleden in geslaagd om een grotere sluis in de Zandkreekdam te krijgen dan aanvankelijk de bedoeling was. De Schelde had daarop aangedron gen in verband met de doorgang van grote casco's. Commandant vliegbasis Woensdrecht bezoekt slachtoffers traangas De commandant van de vlieg basis Woensdrecht. kolonel J. H. Coppens, heeft vrijdag middag op een niet mis te verstane wijze zijn afkeuring laten blijken van de handel wijze van vijf dienstplichti gen van deze basis, die maan dagavond in hotel „De Kroon" in de Lepelstraat een traangasbom temidden van ongeveer honderd dansenden wierpen. De commandant verklaarde dit onder anderen tegen Geert Jochcms uit Lepelstraat. Deze jongen, die tijdens het gebeurde in een rolstoel in de hoek van het café zat, werd in de paniek, toen iedereen zich voor de uitgang ver drong, totaal onder de voet gelo pen. Kolonel Coppens heeft de jongen dat hij de schrik nu weer hele maal te boven was. De comman dant iieeft hem uitgenodigd een hele dag zijn gast te zijn op de vliegbasis Woensdrecht. Kolonel Coppens 4yil.de ook een bezoek brengen aan mejuffrouw Toos v. d. Zande, die bijzonder ernstige gevolgen had ondervon den van liet gooien van de traan gasbom, Haar toestand was echter nog dusdanig, dat dit bezoek moest worden uitgesteld. Zij was maandagavond bijna geheel blind. Zij moet thans nog in bed blijven en een donkere bril dragen. Ook staat zij nog steeds onder dok terscontrole. Vooral haar linker oog is nog erg pijnlijk. Lamplicht kan zij slecht aan haar ogen ver dragen. Kolonel Coppens was di rect na het gebeurde ook reeds Kopenhagen, licht bewolkt Londen, half bewolkt Brussel, geheel bewolkt Luxemburg, geheel bewolkt Parijs, regen Nice, half bewolkt - j München. onbewolkt vanmorgen half acht treden Zurich onweer Vanaf vanmorgen half acht tred negentien rlngrijders aan op de markt te Domburg. liet zün de deelnemers aan de wedstrijden voor gehuwden. jaarlijks terugkerende gebeurtenis in de badplaats heeft vandaag een feestelijk tintje. Het is namelijk een jubileumwedstrijd. Voor de 35e keer konten dc rinkstckers uit in een onder- i linge sportieve ontmoeting. De wed- strijd vandaag geldt als een voorselee-! tie voor de Zeeuwse kampioenschap- pen. Een oude bekende in de Dom- burgse ringrijderswereld zal ook leze keer weer een poging wagen om in het bezit te komen van de wisselbe ker. Het is de 58-jarige Jacob Brand, die in al die 35 jaren acte de présence gaf bij de ringrijderij. Dat. in het bezit krijgen van de beker zal echter een zware opgaaf worden. Twee leden van de sterk vertegenwoordigde familie Provoost: Jan en Gillis hebben de tro fee namelijk al vier keer gewonnen, Vandaag zullen zij ongetwijfeld een gooi doen naar de beker. Do badgas ten, die vandaag in Domburg ook de ring kunnen steken komen om elf uur aan bod. Voor de winnaar heeft de heer Charro uit Breda een wisselbe ker beschikbaar gesteld. Voor de middaguren steken de ongehuwde ringrijders naar de ring en vindt er nog een wedstrijd plaats om verschil- .lende andere wisselbekers. In het Bad paviljoen worden omstreeks zes uur [vanavond de prijzen uitgereikt. HET WEER IN EUROPA 21 gr. C. 22 gr. C. 23 gr. C. 21 gr. C. 24 gr. C. 27 gr. C. 31 gr. C. 30 gr. C. ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen zui». en west. Iets koeler. STRANDVERW ACHTING Zonnige perioden en plaatselijk nog een bui. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Overdag 19 h 20 graden. Zeewa ter 19 graden. VOORUITZICHTEN Perioden met goed strandweer, maar licht onstabiel. ZON EN MAAN 9 augustus Zon op 05.14 onder 20.16 Maan op 06.57 onder 21.32 10 augustus Zon op 05.15 onder 20.14 Maan op 08.17 onder 21.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2