Iedere dog kunt li adverteren In de P.Z.C. Zomerse aanbiedingen van Tornado AFSTEMOOG Bij opgravingen in Biervliet resten van kademuur gevonden UIT DE WONDERE WERELD VAN DE TECHNIEK CU CU mooie beker bij 2 grote tuben Prodenttandpasta tijdelijk slechts 1.55 PRODENT voor een frisse adem en parelwitte tanden 6 PROVINCIALE ZEBUW8E COURANT DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1954 Haven uit zestiende eeuw GEMEENTE LAAT TERREIN VAN „CLOOSTER" OPEN Burgemeester A. P. Kostense van Bier vliet, heeft in overleg met de gemeente raad een terrein opengehouden en ge spaard voor de bouwwoede, waar naar zijn mening het voormalige „Clooster" zou kunnen hebben gestaan. Een voor lopig onderzoek ter plaatse, enige maanden geleden, wees uit, dat dit met grote waarschijnlijkheid het geval zal zijn geweest. Ter plaatse werden brok stukken bewerkte natuursteen met ker kelijke versieringselementen aangetrof fen, moeffen van 8x15x31 cm, die ken merkend zijn voor de zeer vroege bak steen in gebruik voor religieuze gebou wen. Binnenkort zal de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek opgravin gen verrichten voor nader onderzoek. Ook nu weer stelde de heer J. van Hinte, heiast met het opsporen van historische gebouwen in Zeeland, een voorlopig on derzoek in, ingevolge een nieuwe mel ding van burgemeester Kostense, naar een zware muur die blootgekomen is bij het graven van een diepe put voor het maken van een verwarmingskelder van de Boerenleenbank, die op de markt van Biervliet komt te staan, naast het kleine maar mooie gemeentehuis, nieu we stijl. Kademuur De heer Van Hinte corftludeerde, dat het een stuk van de oude kademuur van de voormalige haven van Bier vliet moest z(jn, uit de tweede helft van de 16e eeuw, opgebouwd met stenen uit voorafgaande eeuwen. Aangetroffen werden stenen van 27 cm uit de 14e eeuw, van 22 cm uit de 16e eeuw. Het formaat van de stenen staat een streekdeskundige meermalen toe de datum van de bouw van één of ander bouwwerk te schatten, waarbij dus het formaat stenen van de jongste datum het criterium is. Honderd meter oostelijk (op de foto rechtsvan de kerktoren in Biervliet bevindt zich de onlangs blootgekomen zware kademuur, vermoedelijk de ingang naar de oude binnenhaven. ner van Biervliet, 93 jaar, om te achter - halen hoe volgens de overleveringen (b. -. van zijn grootvader) de ligging was 'an de haven van Biervliet. Oude men sen. van wie het voorgeslacht eeuwen lang in de streek heeft gewoond, kunnen soms wonderlijk juiste gegevens ver tellen over de historie van hun woon- >laats. Speciaal de haven van Biervliet leeft een grote rol in het bestaan van Biervliet gehad. Mejuffrouw dr. M. K. E. Gottschalk schrijft in „Historische geografie van westelijk Zeèuwsch- Vlaanderen" dat gravin Margaretha („dulle Griete" in de volksmond) in 1252 reeds in Biervliet haar leger scheep liet gaan naar Westkapelle op Walche ren in haar strijd tegen Florls, de voogd van Holland (oom van Floris V, „der keerlen God"). Schepen uit Biervliet werden ook graag gecharterd door Gentse kooplieden voor nun handel op Huil (Engeland). Dat moet de gouden tijd van Biervliet zijn geweest. Maar vele rampspoeden waren op komst, niet het minst door nalatigheid, gierigheid en inhaligheid van zijn be- stuurderen, die wel dijkgelden inden, maar niet de nodige versterkingen lieten uitvoeren. Biervliet mag dan ook door zhn won derbaarlijk lot. het prototype heten voor de zinspreuk op het wapen van Zeeland „Luctor et Emergo" (ik worstel en kom boven). Steeds opnieuw werd het door de zee en andere rampen verzwolgen en steeds stak het met even taaie levenskracht het hoofd weer boven de golven. De oude binnenhoven van Biervliet ie nu een mooi plantsoen met vijver. Eiland vliet een eiland en in 1282 werd het door bedijking met de vaste wal ver bonden. In 1183 had het van Philip van Elzas, graaf van Vlaanderen, al de stadsrechten gekregen en vrijdom van tollen door heel Vlaanderen. N'a de stormvloed van 1377 werd Biervliet echter weer opnieuw een eiland en bleef dit meerdere eeuwen. De voortdurende stormvloeden tussen 1377 en 1477 sloe gen Biervliet tot er bijna niets meer van over was. Tot overmaat van ramp kreeg Biervliet in het voorjaar van 1483 een verschrikkelijke rattenplaag. De ratten vermenigvuldigden zich zo snel, dat zy de dijken ondermijnden en deze „duergheten'' werden, zodat in het na jaar „by den groten storrem" deze op vele plaatsen doorbraken. De ratten hadden alle voedselvoorraden verslonden en \ielen zelfs de mensen aan. Wat er over was van de bevolking dacht er ernstig over de stad en het eiland prijs te geven en te verlaten om zich elders te vestigen. „Slechts twintig gezinnen woonden er toen nog", zegt burgemeester Kostense. „Maar uiteindelijk versaagde Biervliet niet. Ondanks alle rampspoed ging men weer aan het Inpolderen en het bedijken tot in 1739 het land zover was uitge groeid. dat de wallen konden worden geslecht". Ook het Biervliet van 1739, dat toen veel groter was dan nu, moet een mooie aanblik hebben geboden. De burgemees ter wijst waar de grote wallen hebben gelopen met de fraaie stadspoort, de heuvel waar de molen op stond. Schilderijen Op een zeer bijzondere schilderij van Beekeman, dat in de raadzaal van het gemeentehuis hangt, voorstellen de de plattegrond van Biervliet, zien we. hoe groot Biervliet toen wel was. De kleur van het schilderij is, hoewel harmonisch en inderdaad schilder achtig, toch somber, alsof de schilder wist welke toekomst Biervliet wachtte. Nipt alleen in het verleden was Biervliet het toneel van verbe ten strijd en bloedvergieten, tegen Artevelde, tegen de Vlissingers en zovoort, ook in de tweede wereld oorlog heeft het zijn tol betaald aan menselijk tekort. Biervliet telt dan ook vele nieuwe huizen. Er Is nog een tweede interessant schil derij in het gemeentehuis aanwezig. Een schilderij van M. Calisch, voorstellende- een bezoek van ke.izer Karei V met zijn fraai uitgedost gevolg, aan het graf in de, inmiddels verdwenen, vol gens de schilderij machtige en imposan te Sint-Nicolaaskerk van de Neder landse volksheld Jan Willem Beukels- zoon, die volgens de overlevering het haringkaken uitvond. Zijn standbeeld in vlsserskledlng met zuidwester, het wondermesje in de hand, siert het lieve pleintje voor het gemeentehuis, en in de Nederlands hervormde kerk is Beukels op één der glasramen vereeuwigd. Ondanks zijn nieuwe huisjes, bewaart Biervliet een vleug van een voorbij ver leden. Een dorado voor de toerist. De heer Van Hinte is bijzonder dank baar voor de meldingen over historische vondsten van de actieve burgemeester van Biervliet. Hij is van mening, dat als ieder zo oplettend en actief was, in de loop van enige jaren, een vrij zuiver beeld van historisch West-Zeeuwsch- Vlaanderen zou kunnen worden achter haald. HZ. Geniet van zon, zee en zomer... volop en zonder zorgen om uw haar. Want nu kunt u kiezen uit drie prachtige èn praktische Tomado-haardrogeraanbiedingen. Perfecte handhaardroger niet standaard. Fraai gedecoreerde plastic droogkap in etui en 2 voorzetstukken, slechts f 29.50 Magnifieke haardroger-set op tafelstandaard. Luxueus model met omschakelbaar voltage, tafelstandaard, fleurige plastic droogkap in etui en 2 voorzetstukken, geheel compleet slechts f 34.95 Haardroger in luxueuze Beauty-case. Compleet met tafelstandaard, stevige popeline droogkap in fraai etui en 2 voorzetstukken voor- inföhnen en in Yorm drogen van uw kapsel; f 47.50 Tornado heeft oog voor stijlvolle en praktische zaken. Dat blijkt uit het Tomado-huis, dat blijkt uit de produkten, die de Tornado-fabrieken verlaten. Ontwerpers, technici en huisvrouwen werken nauw samen om het Tornado- devies voor handiger huishouden" steeds opnieuw waar te maken. In een luchtledige kathodelamp bevindt zich een elektronen ka non dat een elektronenstraal richt op een fluorescerend schermpje. Dit gaat hierdoor oplichten en vormt zo het eigenlijke'oogr deflector Op het afstemoog kunnen we zien of het radiotoestel zuiver is afgestemd elektronenkanon HET elektronen deflector De deflector buigt de elektronen, straal in een bepaalde richting, waardoor niet het gehele scherm maar slechts een smalle bundel wordt bestreken. Staat de afstemnaald op een zender dan doorloopt een negatieve elektrische stroom de deflector. De eveneens ne gatief geladen elektronen worden dus door de deflector afgestoten (negatief en negatief stoot af) Hoe zuiverder men afstemt, hoe geringer de negatieve spanning in de deflector wordt. Hierdoor verspreidt de elektronenstraal zich enigzins zodat de driehoek op het schermpje groter wordt. Bij sommige toestellen verloopt het proces net andersom en wordt de stralenbundel juist smaller. i-rrvQOt© Profiteer snel van dit dubbele voordeel! Neem mee: leder z'n eigen beker entube Prodent tandpasta. Pure pepermuntsmaak,lekker-schuimend, maakt tanden als parels. Bestrijdt tandbederf! Ware grootte. Keuze uit 4 kleuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 6