ZELANDICA Carel Godin de Beaufort in Duitsland overleden Opnieuw toto voor ruim één miljoen uit sportaccommodaties krijgt f Terneuzen 5000- voor zwembad Rina van der Hage wint open Leidse kampioenschappen Nieuw Europees mülrecord voor Witold Baran HMSWEERTSE REE HAD EEN VOORKEUR VOOR ZWEMMEN INDELING ZATERDAGVOETBAL: HINKEN OP TWEE GEDACHTEN Nürburgring werd 30-jarige coureur noodlottig 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 4 AUGUSTUS 1964. NA DRIE MILJOEN: Sportpark De stichting Vrienden van Klein Zwit serland te Den Ilaag ontvangt een ren teloos voorschot van 40.000,als bij drage in de kosten van voorzieningen voor het sportpark. Deze omvatten o.m. de vernieuwing van 8 hockewelden. To tale kosten 160.000.—. De stichting Wielerbaan Sportief te Breda ontvangt een renteloos voorschot van 25.000,als bijdrage in de kosten aanleg van een wielerbaan. De tota- Voor de tweede maal in 1964 heeft het bestuur van de Nederlandse Sportfederatie gelden uit de sport- toto beschikbaar gesteld voor ,e kosten bedragen 2so.ooo. sportaccommodaties. Het is een be drag van 1.204.500.gevoegd bij de 2.952.500.van de eerste keer, maakt een totaal van 4.157.000. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat dit jaar nog een kleine uitkering voor sportac commodaties zal volgen. Van de objecten die daarvoor in aanmer king komen zijn de aanvragen reeds binnen. Bij de toewijzingen is een bedrag a fonds perdu van 5000,voor het gemeentebestuur van Terneuzen, als bedrage in de kosten voor materiaal om liet zwembad voor sportdoelein- den bruikbaar te maken. De totale kosten hiervan bedragen eveneens 5000,De toewijzingen zien er verder als volgt uit: Het gemeentebestuur van 's-Herto- genbosch ontvangt een renteloos voorschot in de kosten van de bouw van een overdekte zweminrichting van 150.000,De totale kosten w orden geraamd op 4.200.000, Het zwembad van 50 meter lengte zal worden voorzien van tribunes. Een van de overwegingen van het bestuur van de N.S.F., die tot de toewijzing hebben ge leid, is het feit dat dit bad het eerste 50- meterbad in het zuiden van ons land is. De stichting Sportcentrum Limburg te Sittard ontvangt een renteloos voorschot van 150.000,als bijdrage in de stich- tlngskosten van de bouw van een sport hal van 28 x 42 x 9 meter. De totale stichtingskosten bedragen 973.000, De Sportraad Alkmaar ontvangt een renteloos voorschot van 25.000,als bijdrage in de kosten van de bouw van een cementen wielerbaan. De stichtings kosten worden geraamd op 175.000, De baan wordt 250 meter lang en 6 me ter breed met ruimten voor renners, offi cials en tribunes. De stichting Ruitersport Brunssummer- heide ontvangt een renteloos voorschot Sporthal Het gemeentebestur van Almelo ont vangt een renteloos voorschot van 150.000,als bijdrage in de kosten van de bouw van een sporthal van 24 x 43 x 8.20 meter. De totale bouwkos ten bedragen 1.000.000, Het gemeentebestuur van Gouda ont vangt een bijdrage van 150.000,voor de bouw van een sporthal van 22 x 42 x 7.10 meter en een toeschouwersaccom modatie voor 500 personen. De totale bouwkosten bedragen 1.000.000,In Gouda bestaat geen gelegenheid voor het beoefenen van binnensporten als zaal handbal. microkorfbal. basketball. Het bestuur van de vereniging Gooische Zwemschool Laren-Blaricum ontvangt een renteloos voorschot van 100.000, als bijdrage in de kosten van ombouw van het huidige zwembad. De totale kos ten worden geschat op 400.000, Het bestuur van de stichting Zwembad Nieuwleusen ontvangt een renteloos voorschot van 75.000,in de kosten van de bouw van een openluchtzwem bad. De totale bouwkosten bedragen 285.000.De bevolking heeft een grote bijdrage aan het project geleverd, zowel financieel als door zelfwerkzaam heid. Het bestuur van de stichting Dorpshuis Landsmeer ontvangt een renteloos voor schot van 160.000,als bijdrage in de kosten van de bouw van een dorpshuis. De vereniging Dorpshuis Lobith ont vangt een renteloos voorschot van 60.000,als bijdrage in de kosten van j verbouwing van het parochiehuis tot dorpshuis. De stichting cultureel werk Texel te Den Burg ontvangt een renteloos voorschot van 60.000,als bijdrage in de kosten van de bouw van een dorpshuis. De stichting Ulvenhouts Welzijn ont vangt een renteloos voorschot van 60.000,als bijdrage in de kosten van de bouw van een sportzaal van 12 x 25 x 7 meter, met toneelaccommodatie. van f 25.000,als bijdrage in de kosten voor de bouw van e«n binnenmanege. De totale stichtingskosten bedragen 165.000,—. De bouwcommissie van de Studenten Sociëteit Minerva te Leiden ontvangt een renteloos voorschot van 20.000, als bijdrage in de kosten van een squash- court. De totale bouwkosten van de baan bedragen 40.000, De zeil- en motorbootvereniging Deven ter ontvangt een renteloos voorschot van 15.000,als bijdrage in de kosten van de bouw van een winterberging. De totale kosten belopen ongeveer 80.000. Het bestuur van de wielersportvereni ging Oirsbeek ontvangt een renteloos voorschot van 10.000,als bijdrage in de kosten voor de voorzieningen aan de baan. Er komt een cementen baan van 196 meter lengte en 5 meter breed, voor zien van bijbehorende accommodaties. De totale kosten worden geraamd op 12.000,exclusief de zelfwerkzaam heid der leden. Het bestuur van de stichting Roeibaan Eemskanaal ontvangt een renteloos voorschot van 10.000,als bijdrage in de kosten van afbakening van de baan, gelegen in het Eemskanaal. Na de bebakening zal de baan voldoen aan de eisen van de F.I.S.A. De totale kosten worden geraamd op 11.000, Het gemeentebestuur van IJsselmuiden ontvangt een bijdrage fonds perdu van 7500,als bijdrage in de kosten voor de voorzieningen aan de veilinghal, die ter beschikking van de sport zal worden gesteld. De totale kosten bedragen 7500,—. Het gemeentebestuur van Rossum ten slotte ontvangt een bijdrage a fonds per- du van 6000,als bijdrage in de kos ten van aanleg van kleedaccommodatie bij het reeds bestaande sportveldencom plex. Totale kosten 16.000, Een buitengewoon fraai succes boekte de Zeeuwse tennispeelster Rina van der Hage in de Open Leidse Kampioenschap pen, die van 27 juli tot en met 2 augus tus jl. te Leiden werden verspeeld. De Zeeuwse kampioene 1964, die tijdens de slopen competitie uitkwam voor .S. I te Vlissingen, slaagde er niet alleen in om tot de finale door te drin gen, doch zij wist zowaar de sterke Marijke Jansen uit Den Haag, die in de hoofdklas A uitkwam voor Metselaars I, te verslaan. Na een spannende strijd veroverde de Domburgse speelster met een socre van 6-2. 2-6, 6-4 de titel. T ennisspeelsters winnen met 13-0 van Zwitserland De Nederlandse dames-tennisploeg heeft ook de vier resterende partijen in de landenontmoeting tegen Zwitserland te Olten, welke met het weekeinde wegens de slechte weersomstandigheden niet konden worden gespeeld en naar maan dagmorgen waren verschoven, gewon nen, waardoor de einduitslag l3-0 is ge worden in het voordeel van onze land genoten. De gedetailleerde resultaten waren: Trudi Groenman (Ned.) versl. Alice Wavre (Zwits.) 7-5, 6-1. Betty Stoeve (Ned.) versl. Ruth Kaufmann (Zwits.) 6-3, 3-6, 6-0. Jenny Ridder hof en Trudi Groenman (Ned.) versl. Alice Wavre en Ruth Kaufmann (Zwits.) 6-0, 6-3. Elly Krocke en Betty Stoeve (Ned.) versl. Annemarie Studer en Sil via Gubler (Zwits.) 6-2, 6-1. De Pool Witold Baran verbeterde maandag tijdens internationale atle tiekwedstrijden in het White Citysta dion van Londen het Europese record op de mijl met een tijd van 3 min. 56 sec. Hij bleef met deze prestatie een halve seconde onder het oude re cord, dat sedert 28 mei 1959 op naam stond van de Oostduitser Siegfried Va lentin. Het wereldrecord over deze afstand staat met 3 min 54.4 sec. op naam van de olympische 800 m. kam pioen, Peter Snell (Nieuw Zeeland). De eerste drie in deze race bleven be neden de vier minutengrens. De Brit John Whetton eindigde als tweede in 3 min. 58.9 sec. en de Ier Basil Clif ford werd derde in 3 min. 59.8 sec. Loting Olympisch voetbaltoernooi De loting voor het olympisch voetbal toernooi 1964, maandag in Lausanne gehouden, heeft het volgende resul taat opgeleverd: Groep a: Duitsland, Iran, Mexico en Roemenië; groep b: Zuid-Slavië, Noord-Korea, Hongarije en Marokko; groep c: Tsjecho-Slowakije, Zuid- Korea, Brazilië en de Verenigde Ara bische Republiek; groep d: Italië, Japan, Argentinië en Ghana. In de halve finales komt de winnaar van groep a uit tegen die van groep b en de winnaar van groep c tegen die van groep d. N.E.C. versloeg Bayern Hof met 4-2 De Nijmeegse eerste divisieclub N.E.C. heeft maandag in het Goffertstadlon een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Duitse vereniging Bayem Hof met 4—2 gewonnen De ruststand was 21 in net voordeel van de Nijmegenaren. Er waren 5000 toeschouwers. Advertentie Overdekt met wier Door zorgen politie naar bosrijke streek Enige dagen geleden kon men in de P.Z.C. lezen over de ontdek king van een ree in het Kanaal door Zuid-Beveland. Het daar zwemmend aangetroffen dier beklom de dijkglooiing en ver dween tussen de bosjes rond de r.-k. kerk te Hansweert. Wat dit al een vreemde gebeurtenis op zichzelf, vreemder nog was, dat deze ree in staat was zich zo schuil te houden, dat er geen na dere berichten over werden ver nomen. Het leek sprekend op het reeds eerder uit Middelburg vernomen verhaal van de ont dekking van een hert bij het Veerse Meer, dat zich ook niet meer liet zien. Hoewel met ze kerheid daarover niets is te zeg gen, lijkt het er toch veel op, dat voor dit hertje de zwerftoch ten voorlopig ten einde zijn. Als dit bericht verschijnt zal het vooral dank zij de zorgen van de rijkspolitie te water (post Wemeldinge) zijn aangeland in een bosrijke omgeving, waarbij over de uiteindelijke bestem ming van het dier later zal wor den beslist. Door Barend Zwerfmans Op maandag 3 juli, 's morgens vóór 8 uur, zag de ambtenaar van de P.T.T., de heer B. Fuik, buiten de dijk van de Oosterschelde bij Wemeldinge tot zijn verbazing een reebokje lopen. Het dier sprong over de perkoenpalen en ging daar op de klappers (het zeewier) liggen. De heer Fuik waarschuwde de va rende politie, die behalve het toe zicht op de scheepvaart tevens tot taak heeft de bescherming van de vogels op de reservaten. De wacht meester le klas, de heer P. Vogelaar, begreep, dat er iets voor dit dier moest worden gedaan, hij besloot zo mogelijk het té vangen. Met mede werking van zijn zoontje Dik en de heer J. Ridderhof trokken ze er op uit en vonden na enig vergeefs zoe ken de reebok in dekking achter de perkoenpalen. Het dier moest uit zee zijn gekomen, het was kletsnat en was overdekt met slierten wier Men trachtte omsingelingstactiek toe te passen, maar na opspringen bleek de ree sneller dan de brommers van de „jagers". Vluchtend in de richting van 't sluisje sprong het daar ergens onder een bosje tussen de brandne tels, waar men het door 't zwemmen moede hertje letterlijk overviel. Men wist het een riem om de hals te doen en dacht het zo mee te kunnen nemen langs de „muurtjes", daar zou het niet over kunnen, maar die gedachte was mis, het hert sprong er plotse ling over en liet zich in het gras val len. Er moest dus aan ander vervoer worden gedacht. Door er een grote zak omheen te schuiven kon het springen worden belet en nu liet het dier zich gewillig vervoeren met een auto. In een der cellen van het bureau kreeg het een zacht leger, waar het tot rust kon komen. dit hertje had slechts een hoorn met één punt en een bewijsje van een tweede was dus tussen spies- en gaf felbok in) worden door de oude bok angstvallig van het roedel verjaagd en plaatsing in een vreemde groep geeft kans op moorddadige gevech ten. Mr. Lebret schakelde de heer H. Griffioen in, contactambtenaar van de directie Wild-, vogel- en jacht- schade, en in afwachting van diens beslissing bood de politie ons aan met de vreemde vanger kennis te maken en het hertje eventueel te fotogra feren. Het bleek inderdaad een ree bok te zijn en dus geen wegloper van de in Zeeland in 't wild levende dam herten, maar vermoedelijk afkomstig uit de Brabantse bossen. Ongetwijfeld was het kerngezond en een prachtig diertje. Tijdens het fotograferen kwam bericht door over de bestem den vervoerdit4e ag-apjja ming, het zou die middag snel wor den vervoerd naar een boswachter in de omgeving van Bergen op Zoom om daar te acclaniatiseren. waarna het uiteindelijk naar een voor hem geschikte plaats zou wor den overgebracht. vertellen zo uitvoerig over dit geval, omdat het ons hier weer opnieuw trof (we ver meldden dit al eerder in ons ver haaltje over het Veerse Meer), hoe zeer de politie hart heeft voor na tuurbescherming in het algemeen en voor de bescherming van de in moei lijkheden geraakte dieren in het bij zónder. Ons verhaal is om dit te doen uitkomen feitelijk nog veel te een voudig. We waren er bijvoorbeeld getuige van hoe zorgvol het hertie. dat ziel in moeilükheden had ge bracht door met zak en al van de britse te wippen, opnieuw werd ..ver pakt". Het was geen sinecure het (nu blijkbaar uitgeruste) dier. zo in de zak te bevestigen, dat het zich geen schade kon doen Het gaf ons een idee van de moeilijkheden, waar voor de heer Vogelaar moet hebben gestaan alvorens hij het dier in z'n voorlopige veiligheid kon brengen. Als gezegd, het zou mogelijk kunnen zijn, dat de nu gevangen reebok niet de Hansweertse is. Moch men dit dier dan ergens aantreffen, bericht dan vooral de rijkspolitie te water te Wemeldinge, tèl. 01192-200. Hun ervaring zou van nut kunnen zijn en zeker in het belang van de toekomst van de zwerveling. Australië in finale Davis Cup door zege op Mexico Australië heeft in de in Mexico City ge speelde wedstryd tegen Mexico in do halve finales van het toernooi om de Davis Cup (Amerikaanse zone) met 4-1 gewonnen. Roy Emerson en Fred Stolle versloegen in een vier uur durende strijd Rafael Osuna en Antonio Oalafox niet 18-16, 7-9, 7-9, 6-4, 10-8. Het is een heroisch gevecht geweest, waarin de eerste set niet minder dan 76 minuten vroeg. De Australiërs schreven deze op hun naam, maar hierna vochten de Mexicanen, gesteund door 4000 land genoten op de overvolle tribunes, terug en de volgende twee sets waren voor hen beide met 9-7. Door serviceverlies van Paiafox, die tevoren onverslaanbaar leek met zijn goed geplaatste services, gevolgd door meesterlijke volleys, ging de vierde set met 4-6 voor de Mexicanen verloren. De stand was gelijk: 2-2. De spanning was op kookpunt geko men. In de vijfde en beslissende set ging de strijd gelijk op met wisselen de kansen. Bij 6-5 en 7-6 kwamen de Australiërs op matchpoint, maar bei de keren slaagden zij er niet in door te drukken. De beslissing viel, toen op deuce de Australiërs in de acht tiende game wederom op matchpoint kwam, nu door een dubbele fout van Osuna. Emerson ging in de aanval en met twee drives sloeg hij de verdedi ging van Osuna weg. Australië had gezegevierd. Na het voorlaatste enkelspel was Australië reeds zeker van een plaats in de finale van de Amerikaanse zone. Fred Stolle bezorgde zijn land namelijk een beslissende voorsprong door Antonio Paiafox in drie sets te verslaan, 6-3, 6-3, 6-4. De laatste single tussen Roy Emerson en Rafael Osuna was slechts een forma liteit. Emerson won met 6-3, 6-4 en 11-9 en bracht daarmee de eindstand op 44-1. In de Amerikaanse zone wordt de finale bestreden tussen Australië en Chili. De strijd vindt plaats van 14 t/m 16 augus tus in Indianapolis. KERKNIEUWS Contact van Oosterse kerken met Vaticaan Het katholieke Italiaanse dagblad .,11 Quotidiano" heeft maandag gemeld dat de oosterse orthoxe kerken een permanente commissie voor contact met het Vaticaan zullen instellen. Het blad zei dit te hebben vernomen van monseigneur Aristide Brunello, natio naal gedelegeerde van de Italiaanse katholieke vereniging voor oosterse christenen. ,11 Quotidiano" zei verder dat de orthodoxe leider patriarch Athenagoras van Konstantinopel niet van plan is naar Rome te komen voor een ontmoeting met paus Paulus de zesde zoals eerder is bericht. ,,Doch de pan-orthodoxe conferentie op Rhodes van 23 augustus tot 3 sep tember, waaraan gedelegeerden van alle orthodoxe kerken zullen deelne men, zal besluiten een permanente commissie op hoog niveau te benoe men die naar Rome zal gaan om sys tematisch contact met de katholieke kerk in te stellen", aldus het blad. ,,I1 Quotidiano" zei dat de commissie zal bestaan uit zes Metropolitanen als vertegenwoordigers van alle ortho doxe kerken. Waarschijnlijk zullen dit twee Russen, een Serviër en drie Grie ken zijn. W, Advertentie Geef uw lievelingsvogel het beste luiS verPakte vogelvoedersï TWEE ETAPPES IN RONDE ZUID-SLAVIË Opnieuw stonden maandag in de Ronde van Zuid-Slavië twee ritten op liet pro gramma, De 88 km lange negende etap pe JajeeBanjaluka leverde een zege op voor de Oostdnftse oud-wereldkam pioen Bernard Eckstein, die een tijd maakte van 2 uur en 5 minuten en in Naschrift Juist voor het plaatsen van dit ar tikel kregen we een telefoontje van de politie, dat de reebok, die ruim twee jaar bleek te zijn, ter plaatse is gearriveerd. Tevens bleek nu, dat onze zinsnede ten behoeve van het mogelijk nog rondzwervende Hans weertse exemplaar overbodig is ge worden (we laten de woorden echter maar staan voor een volgens geval). Het Hansweertse bokje was, vanuit de bosjes opnieuw in het kanaal ge sprongen, was daaruit door twee zwemmers „opgevist" en nog in de nacht naar dezelfde plaats gebracht. Dit nog slechts één jaar oude ree bokje demonstreerde nog even wel ke moeilijkheden de in het wild ver kerende reeën elkaar in de weg kun nen leggen. Men wilde beide bokjes bij elkaar zetten, maar het jonge bokje trachtte het oudere onmiddel lijk „op de horens" te nemen. Het verklaart direct, waarom de jonge bokjes er de voorkeur aan geven de omgeving, waarin de oude bok heerst maar te gaan verlaten. Bijzonder vreemd blijft echter, die nu driemaal duidelijk getoonde voorkeur voor zwemmen. M™ .3 schakelde mr. Lebret in om de reebok, die eten noch drinken accepteerde, ergens „onderdak" te krijgen. Een en ander lijkt gemak kelijker dan het is. Zo'n zwervende reebok is niet voor niets aan het zwerven geslagen. De jonge bokjes (Advertentie) Geef uw lievelingsvogel bet beste: 'Sjuis verpakte vogelvoedersï In district Zuid Verschil zit alleen in het klassebordje Het blijft met de indeling van de lan delijke zaterdagvoetbalcompetitie in district Zuid een hinken op twee ge dachten. Een der argumenten waar om men destijds tot de instelling van district Zuid is gekomen was het ver langen om de topclubs uit de diverse afdelingen met elkaar in contact te brengen en mede daardoor het spel peil te verhogen. wel vast. Men accepteerde die kenne lijk want de indeling was over de ge hele linie „vermengd". Blijkbaar is men daarop nu weer teruggekomen. Het is anders niet te verklaren waar om de twee zuidelijke vierde klassen volledig zijn gesepareerd. In 4 A al leen Brabantse en Gelderse clubs, in 4 B louter Zeeuwen! Wij geven onmid dellijk toe, het is geen gemakkelijk probleem, maar toch vragen wij ons af waarom men dan eerst wél de con sequenties aanvaardde en nu niet meer. In de derde klas, waaruit S.S.C. uit Sprang Capelle is gepromoveerd naar de tweede klas, heeft men nu 10 elftallen kunnen indelen. Het zijn Aal burg, Arnemuiden, A.Z.V.V., Dintel- oord. The Gunners, Roda Boys, Sprang, S.V.V. '54, Woudrichem en Zwaluwse Boys. In 4 A komen de volgende 8 clubs uit: Brakel, Chrislandia, Good Luck, Seolto, Sleeuwijk, V.V.N Wijk en Zuilichem. In 4 B, een spe cifiek Zeeuwse klas, nemen 9 elf tallen aan de competitie deel. Dit aantal kon worden bereikt door de overgang van Yerseke van het zon dag- naar het zaterdagvoetbal en doordat de K.N.V.B. afdeling Zee land, naast kampioen Nieuwland, ook nummer twee Kats liet over gaan. Hierdoor is de indeling: Kats, Krabbendijke, Meeuwen, Nieuwland, Rillandia, Smerdiek, Tern. Boys, V.C.K. en Yerseke. Bij het zien van deze indeling vragen wij ons wel af waarom destijds door stroming naar boven vanuit de afde ling Zeeland heeft plaatsgehad. Het verschil zit nu alleen maar in het bordje boven de klas. Voor hetzelfde geld had dit eerste klas afdeling Zeeland kunnen luiden, waardoor ..ontroming" van het afde lingsvoetbal achterwege zou zijn ge bleven. Op de problemen rond het zaterdagvoetbal hopen wjj binnenkort terug te komen. de spurt de Fransman Taillier en o landgenoot Schepers in deze volgorde achter zich liet. De overige Nederlanders arriveerden met een achterstand, variërend van 41 seconden tot twee en een halve minuut. De tiende etappe, van Banjaluka naar Nova Gradiska over 77 km, werd ge wonnen door de Zuidslaviër Pavlik in 1 uur en 51 minuten. Frans Evers was met een vierde plaats in 1.51.31 de beste Nederlander. Hij klasseerde zich ais tweede in de spurt van het peloton, waarin zich al zijn ploeggenoten bevon den. De Zuidslaviër Rudi Valenci bleef eerste in het algemeen klassement met een tijd van 28 uur, 2 minuten en 58 se conden. Jan Doek is als bestgeplaatste Nederlander zestiende op bijna 21 minu ten. Tummers is 20e. Evers 23e, Drum- 26e, Schepers 52e en Van Seggelen 63e. In het ploegenklassement, dat wordt aangevoerd door Zuidslavië, staat Ne derland zevende. Zweden winnaar Eurobese zone voor Davis Cup Zweden is winnaar geworden van de Europese zone van het toernooi om de Davis Cup door maandag in de finale tegen Frankrijk, welke gespeeld werd te Baastad, met 41 te winnen, Jan-Erek Lindquist versloeg Pierre Darmon in het voorlaatste enkelspel met 3—6, 7—5, 6—4, 6—1. Het is de zesde keer na de tweede wereldoor log, dat Zweden winnaar is geworden van de Europese zone. De eindstand van de ontmoeting werd in het voordeel van Zweden, aan gezien Ulf Schmidt in het laatste, van geen enkel belang meer zijnde enkel spel met 62, 64, 68, 62 zege vierde over Pierre Barthes. LOTING EUROPESE ROEIKAMPIOENSCHAPPEN HEREN OP DE BOSBAAN In het clubgebouw van de roeivereni ging „Amstel" is maandagmiddag de lo ting voor de Europese kampioenschap pen heren gehouden. Op het laatste moment werden terug getrokken de ploegen van de Verenigde Staten in de vier met stuurman, Nieuw- Zeeland in de twee zonder. Noorwegen in de vier zonder, de Verenigde Staten in de dubbel twee en Roemenië in de ach ten. De winnaars van de series gaan direct over naar de finale. Alle overige ploe- Een komen in de herkansingen, e loting had het volgende resultaat: Skif eerste serie: 1. Nederland (Rol: Groen), 2. Noorwegen (Kraakeness). 3 Tsjecho-Slowakije (Schmidt), 4. Zwit serland (Kottmann). 5. Frankrijk (Jean Jacques Faux), 6. Roemenië (Aposte- anu). Tweede serie: 1. Verenigde Staten (Don Spero), 2. Duitsland (Achim Hill). 3. Zuid-Slavië (naam nog niet bekend), 4. Groot-Brittannië (Bill Baruy), 5. Fin land (Kartelainen). Derde serie: 1. Italië (Dambrosi), 2. Rusland (Ivanov, 3. Is raël (Eli Avizov), 4. Nieuw-Zeeland (Watkinson), 5. Polen (Kubiak). H'j s de directeur van de musea te Dordrecht 1 de heer L. J. Bol, die door zijn studies be kendheid heeft gegeven aan de schilder Adriaan van de Venne en de begaafde bloemenschilders, Maar toch ontbreekt er nog veel aan ons beeld van wat tot stand kwam in de provincies buiten de Hollanden en Utrecht". Het gaat hier met mi me om onze kennis van de 17e eeuxose Nederland se kunst. Het citaat is van prof. J. Q. van Regteren Altena en te vin den in zyn studie „Vergeten namen," waarvan het vierde deel gepubliceerd is in „Oud Holland", jr. 1963, nr. 3'4. In het eerste kwart van de 17e eeuw is er in Zeeland een kring van dichters, plaatsnijders en schilders, die in de bundel de „Zeeusche Nagtegael," uitgegeven door een broeder van Adriaan van de Venne, een uiting geven „van een gezonde le venskunst, vol boertige scherts, zij het niet gespeend van stich telijke overdenking." Onder de medewerkers aan de „Zeeu- sche Nagtegael" komt Pieter van Meldert voor, die zich in zeer hoogdravende taal over het Zeeuwse vernuft uitlaat: Hoorde men oyt in duytse taal, Tfluiten soo der Nagtegael In ons Eeuwen, als dees Zeeuwen Die hier schreeuwen, met bescheyt Wisselijck en vol leersaemheyt? Adriaan van de Venne waarschuwt Van Meldert aan het ein de van zyn kruiwagenlied van de mosselman tegen veel weterij. Zijn vermaning „let op gheringe stoff' kan geslagen hebben op de wat gezwollen beelden van Pieter van Meldert. Wij moeten zijn talent niet in de dichtkunst zoeken maar in zijn beroep als glasschrijver, dat hij te Middelburg uitoefende. Een uniek blijk van Meiderts kunstenaarsschap als ontwerper voor glasramen bevindt zich in de Verzameling van Van Regteren Altena. Het ontwerp voor een glasraam, dat bij de studie is afgebeeld, stelt een ovaal schild voor, omgeven door een boer en boerin met de attributen van hun bedrijf. De schrijver gaat de teken stijl na en wijst op Jacob van Matham en Jan van de Velde. Door combinatie van gegevens komt Van Regteren Altena tot de conclusie, dat Pieter van Meldert de zoon van de schrijf meester Aert is geweest „en dat het glasschrijven voor hem dan ook uit het schoonschrijven was voortgekomen". In dit ver band wijst de auteur op de uit het zuiden afkomstige schrijf meesters, die tegelijk een Franse of andere school hielden. Als voorbeelden worden o.a. David Roelands te Vlissingen en de be roemde schoonschrijver te Middelburg G. de Swaef genoemd. Ten slotte wordt op een tweetal gravures gewezen, waaruit zou kunnen blijken, dat het ontwerp van Pieter van Meldert geïn spireerd is op een Italiaans voorbeeld. Advertentie SNEL VERLICHTING VAN VERKOUDHEID EN GRIEP Dank zij Togal. Helpt snel-afdoende bij griep, verkoudheid, hoofdpijn, migraine, spit, reumatiek. Met Togal in huis kunt u gelukkiger leven. Zonder zorg voor gezondheid. Bij apoth./drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. NA ONGELUK MET RACEWAGEN De Nederlandse autorenner Carel Godin de Beaufort is in de nacht van zondag op maandag in de neu- ro-chirurgische kliniek te Keulen overleden aan de gevolgen van het hem zaterdag overkomen ongeval tijdens de training voor de grote prijs van Duitsland op de Nür burgring. Dadelijk na het ongeluk werd de Beaufort (30) naar het ziekenhuis van Koblenz overgebracht, waar de dok toren bij het eerste onderzoek twee schedelbreuken vaststelde. Bovendien was hij gedeeltelijk verlamd, terwijl hij inwendige bloedingen had. Zondag middag raakte hij buiten bewustzijn, maar ofschoon de doktoren zeer voor zichtig waren in hun verklaringen in verband met de gecompliceerdheid van de verwondingen, achtte men niet direct levensgevaar aanwezig, juist omdat hij zo nu en dan weer bij ken nis kwam. Laat in de middag verslechterde zijn toestand snel en men besloot De Beaufort over te brengen naar de neuro-chirurgische kliniek van de universiteit te Keulen. Toen hy daar aankwam, was hij echter reeds stervende. Niet lang daarna overleed hy. De verwondingen aan dc schedel en aan de ruggemerg waren van te ernstige aard geble ken. Carel Godin de Beaufort begon zijn autosportloopbaan in 1955 in de tul- penrallye. Hij ging spoedig over op sportwagenraces en behaalde twee jaar later een tweede plaats in de klassieke 1000 kilometer op de Nür burgring. In 1957 eindigde Carel de Beaufort als vierde in de zware uithoudings- proef voor mens en machine, de Mille Miglia. Na te zyn ontdekt door Husche von Hanstein, kwam hij bij Porsche als fabrieksrijder. Dank zij raadgevingen van be roemde cracks als Richard von Frankenberg en Barth ontwikkelde hij zich als een bekwaam rijder. In Le Mans werd hy vijfde en in 1959 schreef hy de Grote Prijs van Spa op zijn naam. Ir de jaren waarin vrijwel alle fa- brieksrijders van de orthodoxe 1500 c.c. viercilinder machine naar de V-8-ipotor overgingen, moest de cou reur' uit Maarsbergen zich tevreden stellen met de aanzienlijk minder snelle viercilinder. Toch slaagde hij erin geschiedenis te maken, want op 20 mei 1962, rijdend voor eigen pu bliek in de Grote Prijs van Neder land, legde de zilvergrijze Porsche beslag op de zesde plaats en zes weken later herhaalde De Beaufort deze prestatie in de Franse grand prix. Voor de eerste maal had een Nederlander punten behaald in het wereldkampioenschap. Hij was er dan ook bijzonder trots op dat zijn naam op de lijst van de z.g. a-coureurs voor kwam. De op 10 april 1934 in Maarsbergen geboren grafelijke hotelier-coureur toonde in 1963 opnieuw dat zyn resul taten van een jaar ervoor geen toeval •aren geweest. In de Belgische grand prix viel hem opnieuw een zesde plaats ten deel en op zekerheid rij dend eindigde hij op 6 oktober te Wat- kins Glen achter de B.R.M.'s van we reldkampioen Graham Hill en Richie Ginther, de snelle Lotus van Jim Clarck, de Brabham formule 1-wa- gen van Jack Brabham en de Ferra ri van Lorenzo Bandini weer als zes de. Met blijdschap en dank baarheid geven wij kennis van de geboorte van ons zoontje JOHANNES ADRIAAN, C. Ludikhuize. A. C. Ludikhuize 't Gilde. Oostkapelle, 3 augustus 1964. Domburgseweg 109. Heden verloor ik in de heer J. A. BRUGGEMAN een toegewijde vriend. Zijn vaderlijke zorg zal steeds in mijn herinne ring blijven. J. B. Dierickx Goes, 1 aug. 1964. Heden overleed, plot seling. mijn geliefde vrouw en der kinderen zorgzame moeder, onze grootmoeder. dochter en zuster MARIA JANSEN- HOUTEKAMER op de leeftijd van 58 jaar. Uit aller naam, H. Jansen Hansweert. 2 aug. 1964, Hansweertsestr.w. 57. De begrafenis zal plaatshebben op woens dag 5 augustus a.s. te 13.00 uur op de alge mene begraafplaats te Kruiningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4