STATE Veel slachtoffers bij „heilige oorlog" in Noord - Rhodesië 't is weer tijd voor KLANKBORD Toestand in oost-Kongo verslechterd <f AIJVI Loempa's doodden gisteren 150 mensen 1.15 Overboord, geslagen zeeman na l uur gevonden STUDENTENKAMERN00D 00K IN UTRECHT BIJZONDER NIJPEND Zeventien dorpen platgebrand tie hadden buitgemaakt trokken zij de stad (Loendazi) in en begonnen te moorden, te plunderen en brand te stich ten. Onder de slachtoffers bevonden zich drie Indiase handelaren. Inmiddels was een andere bende Loempa's bezig ten noorden van de stad dorpen af te branden. Ooggetui gen hebben zeven dorpen in vlam- men zien staan terwijl 10 andere, volkomen waren verwoest. De bewo ners werden op wrede wijze afge-| slacht. Vluchtelingen trokken gister-j avond in groten getale Loendazi bin nen. In het hoofdbureau van het pro-| vineiaal bestuur zitten reeds 1200 j vluchtelingen opeengepakt. Epidemieën Het aantal mensen dat als gevolg van de door de Rhodesische Loem- pa-stam ontketende „heilige oor log" om het leven is gekomen, is gisteren gestegen tot 273. Premier Kaoenda van Noord-Rhodesië heeft 2000 man politie en militai ren opdracht gegeven de leidster der Loempa's, de profetes Alice Lensjina „dood of levend" in han den te krijgen. Inmiddels komen uit de noordelijke pro- vinciën va nhet land berichten binnen Fanatieke volgelingen van „Allee gin- dat onder een groep van 2500 vluchtelin- Sfngudermorgen OVe? .fn masse gen. <he voor de nietsontziende Loem- platbranden van tenminste 11 dorpen en pa-g huis en haard hebben moeten ver- overrompelden het politiebureau en het laten, epidemieën dreigen uit breken, kantoor van het plaatselijk bestuur van Doktoren die een onderzoek hebben in de stad Loendazi. In een officiële ver- gesteld, hebben reeds enige gevallen van klaring van de Noordrhodesische rege- i thyphus, pokken en dysentrie vastge- ring werd bekend gemaakt dat by de steld. De vluchtelingen hebben voorlo- gewelddadigheden an gisteren tenmin- pjg onderdak gevonden in de missiepost ste 150 mensen het leven hebben verlo- Moelanga niet ver van Chinsali. ren. Opgeteld by het dodencijfer van 122 dat tot zondagavond was bereikt, lieeft de religieuze stryd in Noord-Rhodesië al meer dan 270 mensenlevens geëist. De Loempa's gingen gistermorgen juist voor zonsopgang tot de aanval over. Een woeste bende, gewapend met pijl-en- boog, speer en bijl overrompelde aller eerst het politiebureau van Loendazi. waarbij zij een Afrikaanse politieman, zijn vrouw en zijn drie zoons plus drie andere Afrikanen ombrachten. Later op de dag wisten in haast aange voerde veiligheidstroepen het politiebu reau te heroveren. Nadat de overvallers 10 geweren en andere wapens en muni- Den Haag krijgt „reinigingspolitie" Den Haag krijgt, een zogenaamde „rei- nigingspolitie". Deze zal een onderdeel uitmaken van de reinigingsdienst en met de nodige politiebevoegdheden wor den bekleed. Zy zal tot taak hebben te gen opzettelijke verontreiniging van de openbare weg op te treden. Begonnen zal worden met vijf man, het aantal zal tot 15 worden opgevoerd. Dit is een van de maatregelen waartoe de gemeenteraad van Den Haag voorstel van b. en w. heeft besloten het euvel van de stadsverontreiniging tegen te gaan. Voorts zullen op ruime schaal om te beginnen een tweehon derdtal grotere papierbakken vooi kleine afvalstoffen worden geplaatst er zal het publiek betere voorlichting krij. gen over de wijze, waarop van de diens ten van het reinigingsbedrijf gebruik kan worden gemaakt. B. en w. zijn van oordeel, dat de lan delijke campagne „Opgeruimd staat net jes" voornamelijk gebaseerd op het aanwenden van propagandamiddelen en het inroepen van de vrijwillige mede werking van de bevolking maar wei nig resultaat heeft opgeleverd. Het sub sidie voor de organisatie „Opgeruimd staat netjes" is over 1964 van 15.000 teruggebracht tot 8000. zó zacht zó geurig Minister Luns is zondagmiddag uit Indonesië vertrokken. Hier neemt hij op het vliegveld Kema- joran van Djakarta afscheid van zijn Indonesische ambtgenoot mi nister Soebandrio. Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica-za. 11.15, zo. 10.30. di. 19.00, do. 18.45 u Arbeidsverbod voor 14-jarige jongens op 1 april 1965 in werking Twee doden in Belgische mijn Bij het mijnongeluk in Zolder (Belgisch Limburg) zjjn twee mensen om het le ven gekomen. Pogingen om de twee mijnwerkers, die nog werden vermist, Een 17-jarig bemanningslid van het N 14-jarige jongens"zaf niet op"Vsëptem- redden bleven zonder succes: men «leriandse motorschip „Mangen" u ----- ber 1965 doch reeds eerder, namelijk vond zaterdag bij het reddingswerk de *m«ter<J»n> ,s zondagmiddag in het verloren aan de staat en zij hebben op 1 april van het volgend jaar, in wc'r- t, V Skaggerrak overboord geslagen en pas grepen, dat de toekomst onder Ne Win king treden. Staatssecretaris Grosheide J overschotten van de. mannen zeven uur later door zijn eigen schip geen verbetering zal brengen. Ne Win 00 5"u opgepikt. heeft hen opzettelijk het leven zuur ge- vvaardelyk arbeidsverbod voor Het Wereldgebeuren Achter bamboe Het ia precie* vier maanden geleden, dat de premier van Birma, generaal Ne Win. met een dictatoriaal d'-cr«< een einde maakte aan h-t bestaan van de drie grootste oppoeitiepartij'-n Sc- I dertdlen is Birma van de meeat ge. sloten landen van Azië. waar journalis ten uit het buitenland met de gnxitata argwaan worden ontvangen als zy ten minste het geluk hebben te worden toe gelaten. Het westen heeft slechts enkele diplo matieke vertegenwoordiging'-ri in net Birma achter bamboe en die hebben dan nog heel weinig Invloed. Generaal Ne Win. van wie bekend ls dat hij een dlep- I gewortelde minachting h«-eft voor diplo matie en voor democratisch regeren. zorgde ervoor dat het contact tussen zijn regering en de vertegenwoordiging van het buitenland zoveel mogelijk be- I perkt bleef. Intussen voerde h:j een dic tatuur in. die de naam socialisme kreeg, maar die op communistische leest was geschoeid, hetgeen betekent, dat alle pertic gehele industrie werd genationaliseerd. Hoewel dus uit Birma weinig nieuws over de binnenlandse situatie het bui tenland bereikt, hebben d>- diplomatieke posten van de vrije wereld er alle tijd gehad om de toestand te bestuderen. De eerste rapporten zijn thans In de weste lijke hoofdsteden onder de loep geno. men en de Amerikaanse kram ..The Christian Science Monitor" heeft In Washington enige reacties op d«cc rap porten gehoord en vervolgens gepubli ceerd. Daaruit zou blijken dat do regering der Verenigde Staten zich niet ongerust maakt over de toestand in Birma. Men heeft in Washington namelijk de Indruk, 'lat Ne Win even weinig is gesteld op de Amerikanen als op de Chinezen en de Russen en dat houdt een zekere handhaving van het evenwicht in. die Amerika dat toch al zoveel zorgen om Azië heeft, niet onwelgevallig ls. rapporten, een politiek die welis waar niet zo prettig is voor de 700.000 mensen van Indiase afstamming. die vroeger de handel in Birma grotendeels beheersten, maar die het westen voor tgeen al te grote politieke problemen j stelt. De politiek van Ne Win is er een van strikte neutraliteit en dat is een ge ruststelling voor de landen, welke zich voor de taak gesteld zien Laoe en Viet nam tegen een communistische over stroming te behoeden. Wat die 700 000 Birmezen uit India be treft, maandelijks verlaten volgens de rapporten circa 5000 van hen het land met als enig bezit een bedrag van vijftig dollar en een kaartje enkele reis India, uit Deze mensen hebben al hun bezittingen heeft dit namens zijn een 23-jarige mijnwerker uit Zolder ambtgenoot van sociale zaken en volks- een 43-jarige collega uit Hasselt, gezondheid meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van de K.V.P.-Ka- rj Cl merleden Albering, Maenen en Kleister- JjFOmrlCLSCÏ* ilee. CONTRAPUNTIEK. Schoolmuziekin- specteur voor Derbyshire Raymond Thorpe heeft leerlingen van een zomer- muziekschool in Matlock, de Beatles voorgehouden als een ensemble dat kan voeren tot waardering voor muziek van klassieker allure. Thorpe baseerde zijn mening op de voor beelden van fraaie contrapuntiek die hij met name in „All my loving" heeft ont dekt. De twintig topsongs, zei hij, „kun nen nu samengaan met de klassieken. De ene sluit de ander niet uit. We hopen vanzelfsprekend op ontwikkeling van pop tot solieder woorden, maar dat bete kent niet dat songs op de ranglijst ge speend zijn van goede muziek. Ènthousi- MISLUKTE STRATEGIE. In de slaap kamer van het echtpaar Eason zetten de muggen hun gebruikelijke nachte lijke aanval ln. Kolonel Roderick D. Eason was voorbereid. Hij scharrelde in het donker rond, vondde spuitbus waar hij naar zocht en ging tot de te genaanval over. De kolonel spoot in de lucht, op de muren en op het meubilair EXTRA-MOEILIJKHEID: HOGE HUREN Al 800 aanvragen en slechts 40 aanbiedingen.... Het studentenhuisvestingspro bleem in Utrecht baart dit jaar meer zorgen dan ooit. Op dit ogenblik zijn er aanvragen van circa 800 studenten om woonruim te, hier staat een aanbod van niet meer dan 40 kamers tegenover.... onder trein Drie schepen en een vliegtuig waren er niet in geslaagd de jongeman te vinden. De gezagvoerder van de ..Mangen" deel de ten slotte mee dat het zoeken zou worden gestaakt en dat er geen hoop OVER RIJ-EXAMEN De bewindsman geeft daarmee gedeelte lijk gehoor aan net verzoek van deze Kamérleden om de inwerkingtreding van het arbeidsverbod te vervroegen Zy De 17-jarige F. X. is zaterdagavond beloond want men slaagoe er hadden namelijk gevraagd de datum op onimstreeks zeven uur met zijn brom- 'n a-, uitgeputte Nederlandse zeeman op 1 januari 1965 te stellen. De heer Gros-fiets op de onbewaakte overweg hij de P'^ken. heide meende echter, dat deze datum Doggersvaart in Den Helder tegen de niet zou aansluiten b« het leerplichtvrij„it Den Helder komende elektrische RADIO DOCUMENT AIRE worden van de desbetreffende jongens trf,in gebotst en dodelijk verongelukt. lUiUlU-UULUlttLlU HlilC en dus niet van praktische betekenis zou zijn. Op de vraag van de Kamerleden welke financiële consequenties het voorwaar delijk arbeidsverbod voor het departe ment van onderwijs met zich mee zal brengen, kon de staatssecretaris geen nauwkeurig antwoord geven, aangezien onder andere moeilijk aan te geven valt hoeveel jongens langer dan in hun voor nemen lag aan het volledig dagonder wijs zullen blijven deelnemen. Zeer run- geschat zal het bedrag ten hoogste om streeks tien miljoen gulden per jaar be dragen. indien de wet volledig wordt na geleefd. maakt, zo menen vele waarnemers, om dat hij net als duizenden van zijn land genoten Iets tegen de Indiase midden, stand heeft. Deze bezwaren dateren uit de tijd van het Britse bestuur toen de i dodelijk verongelukt. C.N.V.-voorzitter bedankt voor het kamerlidmaatschap meer beitond de Jo»sen tc vinden. Dei- ondanka Weef mei nas drie uur zoeken. 1 "O™™!* besrokken uit Indut. Letter - - - - - verzekerden Indiase handelaren zich van sleutelposities in de handel. Pakis- tanen ondergaan nu hetzelfde lot als de Indiase middenstandera en Chinezen, die ln Birma rijk zijn geworden zien thans hoe hun fabrieken geen enkele winst meer opleveren doordat zij hun produkten aan de staat moeten verko pen tegen door de staat vastgestelde prijzen, terwyi zij hun grondstoffen al leen van de staatsondernemingen mogen betrekken. i half jaar geleden radioredactie). De X'.C.R V.-radio zal 12 augustus een documentaire uitzenden, waarin alle aandacht wordt besteed aan rijscholen. aan de opleiding voor rij-examens en v*5-bH c)'v;J'.h"r do rij-o-xainons. De samensteller 1. Jan ■J. van Eibergen. die voor de A.R.P. zit- KIlius ting heeft in de Tweede Kanier. heeft In de Sowjet-Unie is een de burgerluchtvaart gevormd. Tot dusver werd de burgerluchtvaart "geleid door de maatschappij Aeroflot, die onder de minis terraad ressorteert. De naam van het hoofd van het nieuwe ministerie is niet bekend gemaakt. In een gisteren aan de voorzitter van de Tweede Kamer verzonden brief schrijft de heer Van Eibergen dat hij hiertoe is genoodzaakt „om redenen van persoon lijke aard". Zoals bekend is werd de heer Van Eiber gen in het voorjaar tot C.N.V.-voorzit- ter gekozen. Hij meent deze drukke werkkring niet te kunnen combineren met het kamerlidmaatschap. Het Libanese vrachtschip Pella" is. geladen met ijzer, bij het West- duitse Noordzee-eiland Amrurn aan de grond gelopen. De kracht van het ziedende water bleek opnieuw sterker te zijn dan het staal van het schip: zondag is het in tweeën gebroken. Het meer dan 7000 ton metende schip moet als verloren worden be schouwd. den, ontdekten zij dat de kolonel de keerde bus had gegrepen. De slaapka mer zat vol blauwe verf. Ten stadhuize in Vlaardingen is het huwelijk voltrokken van Lon- neke Hoogland, televisieomroep ster bij de A.V.R.O., met vir. J. F. A. de Soet, hoofd verkoopontwik keling bij de K.L.M. Deze aanvragen zyn voor het grootste deel door eerstejaarsstudenten inge diend. In september verwacht de rijks, universiteit in Utrecht ongeveer 2000 nieuwe studenten. Nu al staat vast dat het aantal spoorstudenten groter dan ooit zal zijn. Op dit moment kan men echter nog geen volledig beeld krijgen van het werkelijke aanbod, maar de ervaring heeft geleerd dat er nogal wat mensen zijn die pas in september laten weten I dat men nog een kamer ter beschikking j heeft. Voorts is het verloop onder de studenten in de eerste, maanden van het i studiejaar groot. Hope huren Maar al neemt men dit in king: de situatie is uiterst precair. Een extra moeilijkheid vormen de hoge huren. Vele aangeboden ka mers moeten tachtig tot negentig gulden opbrengen en in sommige ge vallen zelfs meer. Bedragen die het gemiddelde studentenbudget verre te boven gaan. De gemeente Utrecht heeft erin toege stemd dat woningen die ten behoeve van de aanleg van de tweede Leidseveer- tunnel en voor de uitvoering van het plan hoog Catharijne moeten worden ontruimd, tot aan het tijdstip waarop zij worden afgebroken, ter beschikking van studenten worden gesteld. Het gaat hier om ongeveer 200 woningen, van gemiddeld vier kamers. De eerste vrij gekomen huizen worden al door studen ten bewoond. Studentenflats In mei van dit jaar werd de eerste steen gelegd voor een complex studentenflats aan de Ina Boudier Bakkerlaan. Het gehele complex zal 15 gebouwen be vatten, waar 1000 studenten onderdak zullen vinden. Begin volgend jaar zul len de eerste flatwoningen gereed ko men. Men hoopt het gehele project voor het einde van het volgend jaar te heb ben uitgevoerd. De gemeente Utrecht heeft op de verzoeken van de Stichting Studentenbelangen een tienjarenplan op. ~estcld. dat voorziet in woonruimte oor 4000 tot 5000 studenten. Voorts is r een plan om studenten te huisvesten in caravans. Deze plannen wachten op goedkeuring van overheidswege. industriëlen klagen dat de regering door haar politiek van gerichte prijzen en verplichte grondstoffenaankoop de winsten aantast, waardoor de particu lieren ten slotte niets anders kunnen doen dan verkopen, waarna de staat de eigendommen voor lage prijzen over neemt. Een andere maatregel ls dat de in dustriëlen een bijzondere inkomstenbe lasting moeten betalen, die alle animo om de onderneming voort te zetten doet verdwijnen. Zelfs spaarsaldo's van enige omvang zijn niet veilig voor het Birme se regime. Aanvankelijk leek het dat Ne Win met zijn socialisme succes zou hebben. De generaal die bij het volk en bij zijn sol daten zo populair is, flat zij hem de bij. naam ..Aba", „vader", gaven zag hoe de deviezenvoorraden tot een record hoogte stegen. Maar nu zijn „naastings drift" ongekende proporties heeft aan genomen, ziet het er naar uit dat hij een beetje te ver is gegaan. De aantasting van het particulier initiatief Ls vooral funest geweest voor het distributiesys teem, zodat de winkels leeg zijn en le vensmiddelen schaars. Mensen die het enige tijd geleden toe juichten, dat de regering voor lagere huren zorgde door de huiseigenaren van de zorg over hun bezittingen te „bevrij den", mopperen nu omdat zij geen vol- 1 doende eten op hun bord krijgen. XTatuurlijk zijn er ook Birmezen die li om andere redenen dan het eten i minder vriendelijk over de premier den ken. Dat zijn bijvoorbeeld de communis tische leiders, die al enige tijd in de ge. vangenis plannen voor de toekomst be ramen. De eerste maanden van Ne Wins heer schappij hebben de buitenlandse ambas sades lijsten bijgehouden van politieke leiders, die werden gevangen gezet of die spoorloos verdwenen. Maar daarmee is men nu gestopt. Het was niet langer bij te houden. Overigens hebben de ge vangenen het over het algemeen niet slecht. Wanneer thuis iets gevierd moet worden, zoals een bruiloft bijvoorbeeld, krijgen de gevangenen vrijaf en verder ontbreekt het hen ook ln de cel niet aan comfort. Op die manier is het regime van „Aba" Ne Win vrij draaglijk, ook voor Ameri ka Druk op Kongolese leger steeds groter Opstandelingen zijn voortdurend in de opmars In Leopoldstad zijn rapporten ont vangen volgens welke de opstande lingen in het oosten van Kongo voortdurend veld winnen. Een onder communistische leiding staande bende opstandelingen zou zijn opgerukt tot minder dan 40 kilometer afstand van Stanleystad. In de mijnstad Kalinta zouden 3 of 4 Europeanen door rebellen zijn gedood. Te Moesji zouden 73 rebellen en een Kongolese soldaat zijn gesneuveld. Gemeld wordt voorts dat in verscheidene streken de druk die op Kongolese troepen wordt uitgeoefend groot is. De jeugdige opstandelingen die zich met de soldaten meten vechten met alles variërend van knuppels tot auto matische wapens. Naar verluidt hebben opstandelingen de plaats Sajboenda, 430 kilometer ten zuidoosten van Stanleystad. inge nomen. Kalima, waar de 3 of 4 Eu ropeanen zouden zijn gedood, ligt on geveer 90 kilometer ten westen van Sjaboenda. Muggen.motten.vliegeninn S I spuiten! f 3.65 - f 4.95 Organon product Zuil) erin» Evacuatie GENERAAL NE WIN naarstig naaster De V.N. hebben hun hoofdkwartier te Stanleystad bevolen al het civiel perso neel te evacueren. Een groep van 10 technici die buiten deze hoofdstad van de oostelijke provincie werkten, is naar de stad teruggehaald. Dit gebeurde na dat een afdeling rebellen, onder bevel van Gaston Soumialot. te Wanie Roe- koeloe. 40 kilometer ten zuidoosten van Stanleystad. in botsing was gekomen met eën legercompagnie. Er zijn geen verliescijfers bekend. Het hoofdkwartier van het Kongolese leger in Leopoldstad heeft bekend ge maakt dat troepen bezig zijn een sectie rond Moesjie, 320 kilometer ten noord oosten van Leopoldstad aan de rivier: de Kasai, te zuiveren. De troepen hebben I de stad zelf zondag bezet. Gisteren heb- ben 21 helikopters munitie en andere I voorraden voor de troepen afgeworpen. Volgens officiële gegevens uit de archieven Gemeld is dat in verband met rebellen-j v*n het Westduitse leger zijn tijdens de twee activiteit in die streek. Europeanen zyn'de wereldoorlog 2.9 miljoen Duitse militairen geëvacueerd uit de Noordkatangese stad j gedood :.f miljoen werden ai? vermist op- Manono. ongeveer 500 kilometer ten gegeven Van de burgerbevolking kwamen noorden van Elisabethstad. Een soort- by luchtbombardementen scocee mensen gelijke evacuatie is uitgevoerd te Pwe-lom to. een plaats aan het Morea-meer, on geveer 2b0 kilometer ten noordoosten •Twee Tsjechoslowak*::. 20 e- o,ldi van Elisabethstad, bij de grens met zyn bij MOncben naar M'est-Duitsland ont- Noord-Rhodesië. komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3