Yacht Holidays weer - tijdelijk- in Middelburg Programma Zierikzeese Visserijdagen 1964 Yersekse oesterkwekers: „Waarom zo lang?" Rustige raad Baarland over recreatieterrein BILT KOELKAST VUEBHERR? De Rijn - bijna geen water - hield de Lady Anne" tegen Commissaris opent Philips Terneuzen EXAMENS Verbetering wegdek Zandweg Kattendijke nu wat dichterbij PHILIPS GAAT VOOR OOSTBURG UNIEKE EXPOSITIE INRICHTEN ALMANAK Internationaal werkkamp in Baarland RING VAN ABDIJCOMPLEX DEFINITIEF GESLOTEN In Vlissings hote! betaald met vals Belgisch geld 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 4 AUGUSTUS 1964. Naar Zeeuwse wateren inplaats van Basel Commander D. Child stond gis teravond weer voor het Middel burgse pand Loskade 25, waar in tot 1958 het kantoor van de Yacht Holiday Ltd gevestigd was. Het kantoor, waarvoor jÉj^- trouw elke veertien dagen be- Po kende verschijningen als de „Lady Constance", de „Lady Adriana" en de „Lady Sheila" afmeerden na hun trips naar Duitsland, Zwitserland en door Nederland. Commander Child was nu gisteravond met zijn nieuwste aanwinst het vlagge- schip „Lady Anne" van de Yacht Holidays naar Middel burg gekomen. De geschiedenis zal zich echter zeer waarschijn lijk niet herhalen: het is maar voor tijdelijk De lage waterstand van de Rijn is er namelijk oorzaak van, dat de „Lady Anne" met aan boord rond tachtig Engelse passagiers koers gezet heeft naar de Zeeuwse wate ren met als einddoel Middelburg. Het is een zeldzaamheid. dat de Rijn gedurende dit jaargetijde niet te bevaren is. maar In de afgelo pen winter is er zo weinig sneeuw gevallen en heeft het daarna der mate weinig geregend, dat de ber gen niet voor voldoende water kon den zorgen! Tweemaal bodem De eerste vier reizen (van de acht) kon de „Lady Anne" het nog net tot Basel het einddoel vanuit de nieu- l De „Lady Anne", gisteren aan de Middelburgse Loskade een waardig en uiterst comfortabe le vertegenwoordigster van de Yacht Holidays, die tot 1958 Middelburg als thuishaven voor haar schepen had. SLAMAT DJALAN O ca co rs3 CJl VERWIJDERT SPOORLOOS EN PIJNLOOS EELT, LIKDOORNS ENZ. we thuishaven Schiedam halen, hoewel het schip tijdens de vierde reis, varend met een „slakkegang", al tot twee maal toe de Rij noodem raakteTijdens de vijfde trip kon het schip echter niet verder komen dan Koblenz. Commander Child be sloot daarop de oude thuishaven Mid delburg weer in het reisprogramma op te nemen. Via de Oosterschelde en Vee re „We konden met onze bjjna 90 me ter net door de sluizen heen", ver telde commander Child arri veerde de „Lady Anne" omstreeks zes uur aan de Loskade. De directie-assistente, mejuffrouw A. Meijer, vertelde ons( dat de passa- het aanvankelijk, menend in arriveren, niet zo prettig n ze gisteren do Oosterschelde (al was het dan geen zonnig weer), Veere en later Middel burg konden bewonderen, waren dej Engelse gasten hun teleurstelling al weer grotendeels vergeten. Basel te*; De officiële opening van de nieuwe Philipsvestiging te Terneuzen zal op donderdag 3 september aanstaande worden verricht door de commissaris des koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Troosteloos, drabbig en verlaten liggen in Yerseke de oesterputten erbij. Ze zijn eigenlijk alleen nog maar een curiositeit voor de toe risten. In september zullen nog twee kwekers firma's er wat bui tenlandse oesters in brengen. Een paar miljoen misschien. Voor de rest is 't „de dood in de puf' (Foto P.Z.C.) VOORSTEL IN DE RAAD De Zandweg in dc gemeente Kattendijke nadert nu toch langzaam maar zeker het moment, waarop met de verbetering van het wegdek een aanvang kan wor den genomen. In de eerstkomende ver gadering van de raad van Kattendijke aanstaande donderdagavond om half acht komt een voorstel aan de orde tot aankoop van diverse percelen grond 'erband met de verbetering van deze de Veij in vaste dienst aan te stellen als hoofaleidster van de kleuterschool te Wilhelminadorp. Mej. A. Makkik heeft ontslag verzocht uit de functie van onderwijzeres aan de openbare lagere school te Kattendijke. In de raad zal een voorstel worden gedaan om in deze va cature te voorzien. De agenda voor de vergadering vermeldt verder nog een subsidieverzoek, een voorstel tot toe treding tot de gemeenschappelijke rege ling Bestuursschool Zeeland en de vor ming van een commissie ingevolge de algemene bijstandwet en vaststelling van de verordening op de behandeling van bezwaarschriften. Bustrip en spel Voor vandaag (dinsdag) heeft jhr. mr. D. H. van Doorn, een oude beken de van commander Child, een bustrip over Walcheren voor ze georgani seerd. Overigens kunnen de gasten van de Yacht Holidays ook aan boord van het uiterst modern ingerichte vlagge- schip, dat drie maanden geleden ge reed gekomen is na bij Wilton Feijenoord te Rotterdam gebouwd te zijn, genoeg vertier vinden. Wanneer de waterstand op de R(jn te laag blyft om met de „Lady Anne" tot aan Basel te varen, zal het schip tijdens de laatste reizen ook de nieu we route via Middelburg in het pro gramma opnemen. Woensdag ver trekt het schip weer uit de Zeeuwse hoofdstad richting Schiedam. Geschiedenis licht, geluid en beeld Idee burgemeester J. L. van Leeuwen oudste en allernieuwste radio-toestellen met alles wat daartussen is gebouwd. De heer H. F. J. van Voorden, conservator van het Philipsmuseum, was meteen enthousiast over het idee en werkte het verder uit. Hij besloot er de gehele ont wikkeling van het geluid, het licht 1 in te verwerken. i tentoonstelling De opbouw van deze bijzondere expositie r>naraten. welke I momenteel in volle gang en naar de Onder de titel „Kijken en luisteren" zal woensdagavond in de burgerzaal van het stadhuis te Oostburg een tentoonstelling worden geopend van apparaten, welke de geschiedenis en ontwikkeling van het licht, het geluid en het beeld weergeven. Een unieke tentoonstelling, groots op-bekerde, is een belangrijk deel van het gezet door het N.V. Gloeilampenfabriek Ph>hpsmuseum naar Oostburg gesleept. Philips, naar een idee van burgemeester 1 Zo expositie bevatten een geluids- J. L. van Leeuwen van Oost burg. Alsi installatie naar de primitieve nor- - zodanig is de expositie, te houden van 5 het Jaar 185°- een audlophoon tot en met 28 augustus aanstaande, ook phonografen, waarmee de grote Edison alleen bestemd voor Oostburg. De enige destijds de wereld versteld deed stap. uitzondering vormt Terneuzen, waar deDaarnaast zal in de expositiezaal het tentoonstelling op 3 september voor één me?st moderne exemplaar stereo-elek- clag zal worden opgebouwd ter gelegen-trotoon worden opgesteld. De enorme heid van de officiële opening van de ontwikkeling van de radio zal op soort- Philipsvestiging gelyke wyze worden uitgebeeld, te be- ginnen met een radiobuis uit 1906 (ver- Begin februari van dit jaar zocht burge- moedelijk de enige die nog bewaard is meester Van Leeuwen contact met Phi- gebleven), de kristalontvanger en de lips informeerde daar naar de moge- eerste radio met ingebouwde luidspre- lijkheid van een tentoonstelling van de Zeeuwse Ring In Domburg heeft een lieve jon gedame bij het baden in zee haar verlovingsring verloren wie de ring met de inscriptie ,Jtolf 8-8- '62" mocht vinden: de rijkspolitie weet intussen, welke jongedame zich legaal met zekere Rolf af geeft. Toch geven wij de jongedame, on danks deze trouivhartige aanspo ring weinig kans. Verloren verlo vingsringen worden slechts bij werkzaamheden op het land te ruggevonden, veelal aan de punt van een eg en bij voorkeur na veertig jaar, als de man juist voor de eerste keer z'n a.o.w. heeft af gehaald. De krant doet de zaak af met een bericht in de rubriek plaatselijk nieuws, met de- onont koombare aanloop „Een niet alle daagse vondst deed de landbou wer...." Een niet alledaagse vondst. Stel je voor, dat zoiets alledaags werd genoemd. Zo'n ring heeft daar veertig jaar in de schoot der aarde gelegen, terwijl het leven maar verder ging, de winden alsmaar om de rotsen waaiden en het huwelijk, waaraan de ring was ontvallen, zonder noemenswaardige moeilijk heden voortkabbelde. We willen maar zeggen: 't zit 'm niet in zo'n ring. Ja, da's nog es een niet alledaags wijsheidje en wie van het tegendeel overtuigd w, kan zich vandaag nog in Dom burg vervoegen helpen zoeken. ker uit het jaar 1930. Uit de de telei een haast onvoorstelbaar kleinbeeld uit 1930. toestellen uit de experimen tele periode daarna en het eerste handeïstoestel, dat in 1947 op markt werd gebracht. Ook wordt exemplaar getoond van het ee t.v.-toestel met beeldbuis uit de jaren rond 1950 (het z.g. hondehokje). Vanuit het stadhuis zullen tijdens de expositie opnamen worden gemaakt van voorbijgangers. Deze opnamen zullen binnen rechtstreeks worden uitgezonden. Een verdieping hoger in de raadszaal zullen enkele ma len per dag stereofonische concerten worden gegeven. Philips heeft voor deze expositie een speciaal plan doen ontwerpen, waarbij de gehele ontwikkeling in fasen wordt weergegeven. Sommige apparaten zullen worden opgesteld in interieurs uit de. zelfde tijd. De officiëële opening vindt woensdagavond om half acht plaats door de heer Van Voorden. Het programma volgt uit: 15 visserijdagen in Zierikzee ziet er als WOENSDAG 5 AUGUSTUS Kinderspelen op noodsportterreln aan Groene Weegje i de stadsomroeper Renier de Mossel met OJ_ de Zuid hoek. 19.30 uur: Ronde door de stad v gevolg. 19.30 uur: Gelegenheid tot het nuttigen van gekookte mosselen op de Nieuwe Haven opgeluisterd met draaiorgelmuziek. DONDERDAG 6 AUGUSTUS 8 uur: Pavoiseren van de vissersvloot. 9.30 uur: Inscheping aan de Nieuwe Haven voor rondvaart op Ooster schelde. 9.30 uur: Ontvangst van de bemanning door b. en w. op het stadhuis. r Nieuwe Haven voor de afvaart Havenpark, Kraanplein. Oude 1 naar de mosselpercelen. 10.30 uur: Afvaart naar de Oosterschelde van de vissersvloot. Het meeva ren is gratis. Na het opkorren vari de eerste mosselen zal dit zeebanket rauw geserveerd worden door Neptunus aan de mosselprinses. 12.30 uur. Terugkeer van de vloot in de Nieuwe Haven. 15 uur: Zwemwedstrijden in de Nieuwe Haven om de wisselbeker. 16 uur: Traditionele Boegsprietlopen met spectaculair slot. 17 uur: Opening historische Vismarkt aan de St. Domusstraat. tot 19 uur: Tegen geringe vergoeding mosselen eten op de Vismarkt. 19.30 uur: Demonstratie trampolinespringen door leden van de gym nastiekvereniging „Rust Roest op het Havenplein. 20 uur: Muzikale rondwandeling van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" met mosselprinses en gevolg. 20.30 uur: Attractief avondprogramma op het Havenplein verzorgd door de bemanning van de vloot. 21.30 uur: Uitreiking pryzen 22 uur: Muzikale show door 22.30 uur: Bal champêtre met draaiorgelmuziek. (Slot van pagina 1) (ex) kwekers, die hun percelen wensen aan te houden zullen moe ten zorgen dat ze voor niets anders dan voor de „oestercultuur" zullen worden gebruikt en dat ze steeds bebakend, schoongevist en schoon- gehouden zullen moeten worden. De kwekers hadden ook het recht met ingang van 1 april jl. aan hun huurovereenkomst een einde te ma ken. De minister verklaarde zich bereid die mogelijkheid tot 1 au gustus open te houden. Maar de meeste kwekers waren huiverig om deze stap te nemen, nu ze over de schaderegeling nog zo in het onge wisse verkeren. Optimisme te beantwoorden zijn. De gedupeer den in de bedrijven, die eens voor „Zeelands Roem" zorgden kunnen hun oesterpercelen inleveren om te voorkomen dat ze nog langer zin loos pacht moeten betalen. Maar ze weten niet of het helemaal zinloos Daarom kan men de sfeer, de stemming onder de voormalige oesterkwekers maar het best met de eerste opmerking van dit arti kel tekenen: „Het duurt allemaal zo lang. Je ziet niet dat er iets ge beurt." Wanneer op 8 september aanstaande de minister van land bouw en visserij, mr. B. W. Bies heuvel naar Yerseke komt zal hij vast en zeker heel goed met de neus op al deze vragen en proble men worden gedrukt. Laat dat maar aan Yerseke over. Toen is begin juni de „werkgroep oesterverenigingen" in actie geko men. Er werd een telegram naar de minister gezonden met deze klemmende vraag: verleng die ter mijn toch in vredesnaam totdat de wet op de schaderegeling werkelijk van kracht wordt. De datum van 1 augustus is ver streken. Er is nog geen antwoord van de minister gekomen op de (officiële) vragen van het Middel burgse a.r.-kamerlid, de heer J. A. van Bennekom. Hoewel er op dit punt toch wel optimistische ver wachtingen zijn. Burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke zei ons en dit van: „We hebben de indruk en in ieder geval goede hoop, dat ons verzoek over de verlenging van deze termijn wel soepel behandeld zal worden." Maar officieel is er nog niets van te zeggen. Ook niet ten departemente, zoals dat heet. Dns: Yerseke wacht nog maat weer eens af. De (ex)-oesterkwekers kunnen hun aanvragen voor schadevergoeding proberen samen te stellen. Maar dan moeten ze antwoord geven op een aantal vragen, die voor de meesten van hun nu nog niet In Baarland zullen enthousiaste amateur-archeologen in de ko mende week op internationaal ni veau weer gaan werken aan de resten van de historische „Hel- lenburg". De Stichting Internatio nale Werkkampen zal er weer haar bivak opslaan voor een kamp, waaraan jongelui uit ver schillende landen zullen deelne men. Aanvankelijk was het de be- lokaal van de openbare lagere school, maar dat is niet nodig ge bleken. De organisatoren hebben de bollenschuur van de heer C. de Vriend tot hun beschikking ge kregen, waar men vertrekken voor de jongens- en meisjes-deel nemers kan inrichten en waar men ook wat de verdere opzet van het kamp betreft een beter onder komen heeft. De Vlissingse kelner A. W. B. deed bij de politie in Vlissingen aangifte, dat hij maandag in het hotel, waar hij werkt, een vals bankbiljet van duizend Belgische franken had ont vangen. Het biljet is van hetzelfde type als ook in het afgelopen weekeinde in Sluis is gesignaleerd. Het bad geen wa termerk en was fiets van kleur. Het droeg het nummer 6764 M 822. Men heeft tot nu toe nog niet kun nen achterhalen van wie het biljet afkomstig is. De Vlissingse recher che heeft de zaak in onderzoek. Je ring van het Abdijcomplex te Middelburg is thans definitief gesloten met de nieuwgebouw de ambtswoning van de commissaris der konin gin. Nadat bijna 24 jaar een „gat" aan de west zijde het fraaie complex had ontsierd, is het ex terieur van de gouverneurswoning thans zover gereedgekomen, dat het gebouwencomplex weer 9 graden. En zij zullen nu grondiger maatrege len nemen dan een vorige maal toen een rieten mandje met het daarin ge deponeerde papier finaal uitbrandde. Burgemeester Van Liere kon meede-ii>v/ len dat er metalen bakken zijn be- niet vrij' goed 'strandweer, steld, maar ook hier is de levertijd het grootste bezwaar. Er kwam nog! ZON EN'MAAN een tijdelijke oplossing uit het ge-!5 augustus K ^isprek naar voren: zet er wat olie- Zon op 05.07 onder 20.23 drums neer en beschilder die met del Maan op 01.52 onder 19.06 een volledige ring vormt. Aan de zijde van de Groenmarkt en de Korte Burg vanwaar deze foto genomen is krijgt de belangstellende kij ker reeds een uitstekend beeld van deze nieuw bouw. Een deel van de schutting naast de hui dige gouverneurswoning is reeds afgebroken. (foto P.Z.C.) TOILETGEBOUWTJE MODERNER VERVUILING VAN ZEEDIJK MOET WORDEN OPGELOST ZO heftig als het de vorige maal in de raadsvergadering van Baarland toe ging, totdat er het college van b. en w. bijna werd ontbonden, zo kalmpjes rolden de voorstellen van datzelfde college maandagavond in de raadzaal onder de hamer van burgemeester W. N. van Liere door. Er werd met geen woord meer gerept over „zaak" van de junivergadering en in een soort vakantiestemming ruimden de heren als het ware even op wat nog aan onderwerpen was blijven lig gen. Regelrecht op de vakantie had daarbij betrekking de verhoging het krediet om bet toiletgebouw op het kampeerterrein in het Westerschelde- recreatiegebied toch iets meer com fort te bieden dan men zich aan\ kelijk had voorgesteld. Dat toiletgebouw is overigens niet voor de bouwvakvakantie klaar komen, hoewel de bouwer het aan b. en w. had beloofd. Dat speet de heren natuurlijk. „Want", aldus burgemeester Van Liere, „van kamperen zal er dit zomerseizoen zo niet veel meer kunnen komen". De aanvankelijke raming zal met een bedrag van ongeveer f 1700 worden overschreden. Maar daar heeft men dan ook nu gescheiden wasgelegenheden, geglazuurde voetwasbakken en dergelijke voor. B. en w. hadden verschillende kam peerterreinen op Walcheren bekeken voordat zij met het plan kwamen om het eigen terrein op deze manier wat aantrekkelijker van accommodatie te maken. De heer C. J. de Mol (g.b.) prees het college van b. en w. om zijn activiteit in deze en hij constateerde dat men algemeen wel tevreden kan zijn over de veranderingen in het plan, die het bezoek en de properheid ongetwijfeld ten goede zullen komen. „Het was wat summier opgezet, alles in beton", lichtte de burgemeester toe. Er wordt nu weer aan de verdere afbouw van het toiletgebouw gewerkt, zo was op deze eerste dag na de bouwvakvakantie geconstateerd. Met de burgemeester hoopte de raad. dat het gebouwtje spoedig opgeleverd kan worden. Ook op het recreatieterrein sloeg een opmerking van de heer De Mol over de rommelige aanblik, die de glooiing van de zeedijk ter plaatse geeft nu iedereen meent dat hij daar alles maar kan achterlaten. De heer De Mol deed de suggestie er een flink aantal vuilnisbakken te plaatsen, maar b. en w. waren hem met die ge dachte al voor geweest. Grondiger spreuk „hier papier". Wethouder H. de Vriend maakte daarbij nog de praktische noot: „Zaag zo'n oliedrum doormidden, dan heb je er twee". En de heer De Mol bood zelfs iets uit zijn eigen schuur aan om de rommel aan de zeedijk voortaan te weren. Zodra de grond van de dijkglooiing in beheer en onderhoud bij de gemeente komt het waterschap zal die over dragen dan kunnen er van gemeen tewege ook maatregelen worden ge nomen tegen de veroorzakers van deze ongewenste toestand. De rest va deze ongewenste toestand. De rest van deze vergadering behelsde een aantal administratieve zaken; een premie voor woningverbetering aan de heer H. Hoeve, herbenoeming van „de aftredenden" in de commissie van beheer van de Schoolartsen- dienst Walcheren en westelijk Zuid- Beveland, enkele personeelsaangele genheden en vaststelling van de ver ordening omtrent het indienen van aanvragen cn bezwaarschriften inge volge de Algemene Bijstandwet, die op 1 januari 1965 van kracht wordt. De raad hield hier de algemene verordening aan, welke de uitvoe ring van de taken in handen van b. en w. legt. Aan een commissie van advies om het college een handje te helpen hadden de heren geen behoefte. RET WEER IN EUROPA Kopenhagen, geheel bewolkt Londen, onbewolkt Brussel, geheel bewolkt Luxemburg, geheel bewolkt Parijs, geheel bewolkt Nice, licht bewolkt München, licht bewolkt Zurich, licht bewolkt 17 gr. C. 27 gr. C. 18 gr. C. 20 gr C. 23 gr. C. 30 gr. C. 20 gr. C. 22 gr C. VERWACHT. OPKLARINGEN Opklaringen en op do meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, maar langs de kust af en toe vrij krachtige wind tussen west en noordwest. Maxi mumtemperaturen van omstreeks 20 gratiën langs de kust tot omstreeks 25 graden in het oosten van liet land. STRANDVERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker). Een hoeveelheid warmere oceaanlucht heeft ons land bereikt. Vandaag droog strandweei met flinke perioden van zonneschijn. Zwakke tot matige westen wind. In de middag ongeveer 20 g zeewater 18 graden. VOORUITZICHTEN een zeewind, maar wel perioden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2