Intocht en uittocht bouwvak „KASPORGO"-gasten met uit Goes Scheepvaartexpositie in Terneuzen geopend Noorse Home Guards eerden bevrijders os BILT ALMANAK NüP i «TI .ÏBS'Wi, Lïr5A Vele en fraaie scheepsmodellen GEALLIEERDE BEVRIJDERS NAAR WALCHEREN VOOR HERDERKING Man bewusteloos mder auto gevonden Belgisch jacht voor Terneuzen omgeslagen Commissarismutaties bij het loodswezen in Vlissingen Inbraken in Axel en Sint-Jansteen WEER VERVALSTE BANKBILJETTEN IN SLUIS 2 PROVINCIAL F, ZEEUWSE COURANT MAANDAG 3 AUGUSTUS 1964 GEEN ERNSTIGE ONGELUKKEN Zeeland zit weer vol. Bij vele ho tels, pensions en campings moes ten de bordjes „vol" opnieuw te voorschijn worden gehaald. Leek het er vrijdag op, dat er een mas sale uittocht gaande was de Nederlandse bouwvakkers terdag trok echter 'n nieuwe, nog grotere stroom kustwaarts: de Duitse bouwvakkers, voor wie vrijdag de vakantie begon. Hoewel het op de Zeeuwse wegen drukker was dan anders, kreeg de districts- groep Middelburg der rijkspolitie slechts enkele „kop- en staart"- botsinkjes te behandelen. Ook el ders in de provincie deden zich geen ernstige ongevallen voor. Ook elders in de provincie deden zich Keen ernstige ongevallen voor. Over het algemeen kon de toeristen- invasie vlot worden opgevangen. Op stoppingen op rijksweg 58 veroor zaakten geen grote vertragingen. Het was ile politie van Souburg op gevallen, dat vele automobilisten de route over Nieuw- en Sint-Joosland binnendoor naar Souburg gebruikten. I)ruk was het ook op de Noord-Beve- landroute, „maar niet overstelpend", zo werd uit Kortgene gemeld. Bereikten veel adspirant-badgasten bin nen redelijke tijd hun plaats van be stemming. het geduld van de bezoekers aan de Schouwse kust werd echter danig op de proef gesteld. „Het is hier nog nooit zo druk geweest", kregen we te horen bij de veerhavens ZijpeAnna Ja- cobapolder. In Anna Jacobapolder wer den wachttijden van zeven tot acht uur genoteerd. De voor Zijpe wachtende files auto's stonden zaterdag weer tot aan de Oudedljk. Bij Kats konden vele auto's eerst na anderhalf tot twee uur wachten de boot op. Vanuit Zierikzee bleven in de nacht van vrijdag op zaterdag twee bo ten varen om de vertrekkende badgas ten naar de overkant te helpen. ONGEVALLEN De Middelburgse politie moest zondag rapport opmaken van drie ongevallen, waarbij totaal vier mensen werden ge wond. Het betrof hier allereerst een aanrijding tussen een auto en een brom fiets. Omstreeks kwart over elf in de morgen reed automobilist J. C. P. uit Badhoevedorp op de Londense Kaai de parkeerstrook langs de waterkant op. Bij deze manoeuvre schepte hij de brom fietser A. G. uit Middelburg, die naast de auto op het fietspad in de richting Beatrixbrug reed. G. kreeg een hersen schudding. Hij moest naar het Gasthuis worden overgebracht. De bromfietsbestuurder mej. E. O. uit Middelburg, verleende gistermiddag even na twee uur op het kruispunt Piet Hein- straat - Westerscheldestraat - de Ruy- terstraat geen voorrang aan de Middel burger K. O., bestuurder van een perso nenauto, die over de Pift Heinstraat in de richting Nieuwe Vlissingseweg reed. Met een gebroken sleutelbeen werd zij naar het Gasthuis overgebracht. Dokter Visser verleende de eerste hulp. Om kwart over twee reed de Middelburger W. D. in het Toorenvliedtwegje, achter uitkomend uit een uitrit de juist passe rende bromfietser M. A. S. H. uit Middel burg aan. H. kwam te vallen en brak een bovenarm. Mevrouw H.. duopassa- giere. liep een hoofdwond op. Beiden moesten, nadat dokter J. S. W. Gispen medische assistentie had verleend, naar het Gasthuis worden overgebracht. Op de Serooskerkseweg in Haamstede is zondagavond een Duitse personenauto over de kop geslagen en in de sloot te rechtgekomen. Het ongeval gebeurde, toen de uit Recklinghausen afkomstige bestuurder van de auto bij een inhaal manoeuvre verblind raakte door de zon. Hij raakte daarbij de macht over het stuur kwijt. De wagen maakte een bui teling en belandde vervolgens in een sloot. Twee inzittenden liepen verwon dingen op. Zij konden, na in het zieken huis te Zierikzee te zijn verbonden, hun reis vervolgen. HERBENOEMING BURGEMEESTERS Met ingang van 1 augustus is burge meester A. A. Schuit van de gemeente Kortgene opnieuw benoemd. Burgemeester P. J. L. van Hoek van de gemeente Philippine is met ingang van 16 augustus opnieuw benoemd. r» „au revoir. „so Zong..../" „au/ wiedersehn!" reeuwse Vol „Mijn jongste zoon, laatste klas l.o., wist niet wat hi: na de lagere school moest gaan doen" schrijft ons een lezer wit Goes. En of schoon we daar niet van onderste boven zijn, is de rest van het schrijven zeer lezenswaard, omdat het ventje ten slotte in handen is gevallen van een aantal beroeps keuzeadviseurs, die onmiddellijk begonnen een diep spoor in het kinderzieltje te kerven. ,J2r kwamen heren uit Utrecht' zo schrijft onze lezer, en alsof dit niets om het lijf heeft, laat hij daar direct op volgen: „De test duurde ongeveer drie weken". Aan het eind van die drie afmattende weken kwam men met een sail lante vraag: „En Arnold, wat toil je nu eigenlijk worden als je van school bent*" Omdat Arnold er wel zoveel van begrepen had, dat hij thans door zag hoezeer hiermee de rollen werden omgedraaid, volhardde hij in een meditatief zwijgen. „Toe Arnold, wat wil je nu ei genlijk worden, andere kinderen hebben er altijd de mond vol van." „Buikspreker meneer." Do fakkel van de verbroedering, die „Kaaporgo" de afgelopen week onder muziek, volksdans en gymnastiek samen met tien gastgroepên uit alle windstreken van Europa door de pro vincie Zeeland heeft gedragen, is weer gedoofd: Maar dat gebeurde niet dan nadat men zaterdagavond in liet Goese „Schuttershof" het suc ces van het internationale feest niet wn uitbundige fuif, een massaal slot- optreden had beklonken. Niet dan nadat er over en weer tussen deel nemers en organisatoren cadeaus en karakteristieke souveniers waren heen en weer geschoven en in vele talen bedankjes waren uitgewisseld. Niet dan nadat er by organisator C. W. Vervest van „Kasporgo" een re gen van invitaties was neergedaald om een tegenbezoek te brengen. Zon dag zijn er al groepen vertrokken. En vandaag (maandag) wuift „Ka sporgo" met de honderden pleeg ouders uit Goes de laatste gasten uit: „Au revoir", „Auf wiedersehn", „Good Bye" Fakkel vein de verbroedering werd gedoofd En het staat nu al als een paal bo ven water, dat de buitenlandse groe pen en de Goese klompendansers van elkaar scheiden: volgend jaar gaat „Kasporgo" naar Zweden en naar Finland: naar Asele. naar Solleftea en naar Turku. En de Noorse volks dansers hebben bij monde van hun witgejaste leider Olsen laten weten, dat de groep het bijzonder vererend zou vinden als „Kasporgo" ook even zou afslaan naar hun Lillestrom. Het was een glorieuze afsluiting, za terdagavond. Een festijn, dat tot in de kleine uurtjes voortduurde. De Schuhplattlergruppe uit Lauffen heeft de grond weer laten trillen met haar driftige, felle bergvolks- dansen, de muziekkapel uit Neuren berg liet zijn pittig repertoire nog weer eens schallen, de gymnastiek- groepen uit Villefranche s/S in Frankrijk, uit Solleftea in Zweden en uit Neurenberg in Duitsland lieten het publiek genieten van hun vlotte nummers, de Zevenburgse volksdans groep uit Salzburg en die van de volkshogeschool in dezelfde Oosten rijkse stad brachten hun zwierige j-oveelste maal het hoge noorden en de Zweden uit Asele zorgden voor een onvermijde lijk stukje melancholie by het af scheid, toen ze in gebroken Neder lands „Veel bittere tranen" begonnen te zingen. De „spraakverwarring" in Goes is vandaag weer voorbij. „Kasporgo" heeft opnieuw een glanspagina aan zijn analen kunnen toevoegen. Er zijn vele nieuwe vrienden gemaakt. En wie van de pleeggezinnen zicli tevoren het hoofd heeft gebroken over de vraag hoe men het taal probleem zou oplossen kan daarover nu alleen nog maar glimlachen. Die moeilijkheid bestond er in de „Ka- sporgo"-feestweek eenvoudig niet. Men begreep elkaar, men waardeerde elkaar, het was plezierig. Daarom was het steeds weer: „Nou tot 1966. Dan komen jullie natuurlijk terug...' Drukke dag Overigens was het zaterdag nog een drukke dag voor „Kasporgo" en hun ruim tweehonderd vrienden. Ook nu weer trof men het bijzonder met het weer, zoals trouwens de hele week nergens iets in het water is geval len. Honderden verdrongen zich za terdagmiddag aan de afzetting van het carré op de Grote Markt, toen alle groepen op het plankier tegen de stadhuisgevel aan voor een scala van internationale attracties zorg den. Het publiek zorgde voor heel wat „open doekjes". Organisator Vervest en zijn medewerkers glom men van enthousiasme. In de tuin van het „Schuttershof' stonden aan het begin van de avond DOOR BURGEMEESTER RIJPSTRA Burgemeester mr. H. Küpstra lieeft za terdagmorgen in de bovenzaal van eafél „Centraal" te Terneuzen de scheepvaart- tentoonstelling georganiseerd door de vereniging „Oud Terneuzen" officieel geopend. In een toespraak tot de vele genodigden zei mr. Rijpstra dat er vol doende aanleiding bestaat om in het zich snel ontwikkelend Terneuzen, even stil te staan by de historie waaraan «Ie organisatoren van deze tentoonstelling byzonder veel aandacht hebben besteed. Met enige trots wees mr. Rijpstra nog eens op de derde plaats, welke Terneu zen sinds enige tijd weer heeft ingeno men op de ranglijst van Nederlandse havenplaatsen. „Een haven waaraan overigens nog heel wat te verbeteren valt", zo voegde hij er aan toe. Hij noemde het veroiuffend wat de ver eniging „Oud Terneuzen" in de korte tijd van haar bestaan, heeft weten te presteren. Een bijzonder woord van lof Een van de scheepsmodellen, die op de zaterdag in Terneuzen ge opende scheepvaartexpo8itie zijn te bezichtigen. (Foto P.Z.C.) de leidsters en leiders van de tien gastgroepen en de jongste deelnemer van elk aangetreden. Voor het front van een officieel gezelschap, de pleegouders, de muziekkapel uit Neu renberg, voor vele andere belang stellenden. Op verzoek van de heer Vervest trad eerst loco-burgemeester J. S. Visscher van Goes naar voren om de buitenlanders te bedanken voor wat zy de Ganzestad hebben geboden. „Ondanks de veelheid van 'alen by de eerste ontmoeting was al gauw duidelijk, waar het hier om ging: de taal van het hart. En die heeft ieder van U goed begrepen en verstaan. U hebt een goede gedachte uitgedragen en laten we hopen dat die verder gaat". Speciaal stak de heer Visscher de „drager van het feest", de heer Vervest nog eens naar voren en ook de pleegouders vergat hij niet in het bijzonder voor hun gastvrijheid te roemen. Attenties Twee bijzondere gasten van „Ka sporgo", die al vijfmaal hebben bij gedragen tot het welslagen van het folkloristische feest in Goes me juffrouw E. Winkel, leidster van de Duitse gymnastiekgroep uit Neuren berg en de heer A. Glatz. leider van de Zevenburgse volksdansgroep kregen van de Provinciale Zeeuwse Courant een attentie mee naar huis. Omdat beiden al goede bekenden zijn voor onze krant overhandigde streek- redacteur C. van der Maas hen res pectievelijk een olie- en azijnstel en een asbak. Eerder deze week hadden mejuffrouw Winkel en de heer Glatz bij de commissaris van de koningin te Middelburg al een herinnerings plaquette met inscriptie ontvangen. Daarna begon het eigenlijk pas goed met het uitwisselen van geschenken. ..Ka-snorgo"-voorzitter Vervest over handigde de leider van elke groep een cadeau. Voor de jongste deel nemer van elk was er een ruikertje in de kleuren van Goes en een „zoet- sappigheidje van de provincie", een doosje Zeeuwse babbelaars. De „klei ne man van de muziek" uit Oosten- ryk, Roman Willroider, kreeg een boek met foto's van Zeeland en Lina Dhingra van het Office National In dien du Thé in de „Kroniek" van daag meer over haar voegde bij deze geschenkenregen nog een doosje van haar nationale produkt. En toen kwam er een dergelijke pre sentjes-actie in tegengestelde rich ting. Met name organisator Vervest werd daarbij nog eens goed in het zonnetje gezet. Zijn huis zal lang zamerhand een internationaal „ver broederingsmuseum" moeten wor den. Honderden verdrongen zich zater dagmiddag aan de afzetting op de Grote Marlet in Goes, toen de fol kloristische groepen, de gasten van „Kasporgo" daar een „afscheids- voorstelling" gaven. (Foto P.Z.C.) AUTO REED NA BOTSING TEGEN GEVEL Te Hansweert is zaterdag een auto tegen een gevel van een huis gereden, onmiddellijk nadat deze auto, be stuurd door de Belg D. P. de C. uit Heist in botsing was gekomen met een door P. B. uit Hansweert bestuurde auto. De heer B. en de drie inzitten den van de Belgische wagen kwamen met de schrik vrij. Het ongeluk ge beurde op de hoek Kanaalstraat- Nieuwe Kerkstraat. B. naderde het kruispunt vanuit de Kanaalstraat, de Belg kwam uit de Nieuwe Kerkstraat. Na de botsing kwam de Belgische auto tegen de gevel van een door de familie Maasman bewoond huis tot stilstand. Beide auto's werden be schadigd. Slot van pagina 1 Middelburg op ongedwongen wijzei ontvangen door jhr. De Casembroot. Daarbij waren o.a. ook aanwezig de heer Otto Kildal, de Noorse ambassa- deur in Nederland, de heer K. van| Everdingen te Vlissingen, vice-con sul voor Noorwegen, de burgemees ters van Middelburg en Vlissingen, alsmede de militaire commandanten te Middelburg. De ontvangst begon byna drie kwartier te laat. omdat dei Noren in de file voor de Middelburg se stationsbrug verzeild waren ge-i raakt, om 5 voor 11 stonden ze in del buurt van de brug. om kwam voor' 12 stapten ze pas de statenzaal bin nen De ontvangst door jhr. De Casembroot was er evenwel niet minder spontaan om. De commissaris zei jaloers te zyn op deze Noorse Home Guards en bij hoopte dat volgende maal ook de noordelijkste Guards uit de buurt van Hammerfest van de party zouden zyn. Overste Baard- vik zei in zijn dankwoord graag naar dit deel van Zeeland te zyn gekomen en bood de heer De Casembroot namens het detachement een kunstvoorwerp in de vorm van een vikingenschip aan. Voor mevrouw De Casembroot, die niet wezig kon zijn, overhandigde de rse commandant bloemen. Vikingenbloed Nadat ook de wethouders W. Ga briels® en J. Minderhoud het gezel schap gecompleteerd hadden, legde de Noorse commandant Baardvlk een krans bij het monument. „Om de na- fedachtenis te eren van de soldaten, ie dit land bevrijdden", zei de overste in het Nederlands. En terwijl het vaandel van de Noorse commandant uit 1944 langzaam neeg, namen mili tairen en hurgers een minuut stilte in acht. Blijven herinneren Wethouder Gabrielse (burgemeester de Meester kon niet aanwezig zyn) ver zekerde vervolgens, dat. het gemeente bestuur en de inwoners van Westkapelle verheugd zijn de Noren hier te zien en dat zij altijd de dappere strijd van hun landgenoten zullen blyven herinneren. 'e Guards een uiteenzetting over de 1. dingen van de geallieerde troepen by Westkapelle. Waar nodig trad als tolk op de Noorse luitenant Gustav W. Piene, die van 1953 tot 1959 in Rotterdam als hoofdexpert van een Noors scheepsclassificatiebureau werkte. In de Maasstad trouwde zijn oudste dochter met een Nederlander, zodat de luitenant thuis nog wel eens de Nederlandse taal ophaalt. In het Strandhotel te Vlissingen gebruik te het Noorse detachement Home Guards de lunch, waarna de thuisreis werd aan- De commissaris was met liet fraaie vaard. scheepje zeer in zijn schik, hetgeen liy de Noorse militairen onmiddellijk ver duidelijkte. Hy wees er op oud-burge meester te zyn van W'estkapelle, een gemeente, waarvan vele inwoners nog Vikingenbloed in de aderen hebben. Uiteraard was jhr. De Casembroot byzonder verheugd één van de man nen te kunnen begroeten, die één van de zwaarste landingen uit de Tweede Wereldoorlog zo succesvol volvoerde. Aanvankelijk zou kapitein Petterson in gezelschap zijn van een medestrij der uit 1944, namelijk luitenant-kolo nel Kaspar Gudmundseth, de militair attaché van Noorwegen in Bonn, maar deze was verhinderd aanwezig te zyn. Kapitein Petterson vertelde ons, dat hy in 1944 als sergeant van de Noorse commandogroep 5, ingedeeld bij het landmachtcominando 10 van de 4e Brit se commandobrigade op de linkerflank van de geallieerde landingsgolven de zeedijk naderde. De eerste aanvallers waren juist geland toen Petterson en de ongeveer 80 andere Noorse commando's in de tweede aanvalsgolf te zaaien met Belgische en Britse commando's door het water naar liet vasteland holden. On danks het hevige Duitse afweervuur ver loren de Noren tydens de landing slechts vier maneen kwart van de groep moest echter gewond achterblijven. Na de bevrijding van Domburg heeft Petterson (na nog een dag in Vlis singen te zijn geweest) met de Noren in de volgende weken aan dp Maas gestreden. Daar waren de Noorse verliezen zeer groot. - _x .*>k stond en het vroegere gevechtsterrein en het Wal- cherse land overzag. Het feit, dat het in oktober en november aanstaande twintig jaar geleden is, dat Zeeland door de geallieerde troepen werd bevrijd, zal op sobere, maar niettemin passende wijze herdacht worden. Het provinciaal bestuur van Zeeland werkt thans een programma uit voor deze herdenking. Het is de bedoeling, dat de verschillende plechtigheden zullen worden by- gewoond door vertegenwoordigers van de geallieerde korpsen, die bijdroe- fielgische en uiteraard ook Nederlandse groep van de partij zijn. Zeer gn tot de bevrijding van het gewest. Zo zullen reeds een Noorse, Engelse, waarschijnlijk zal ook generaal Hakewell Smith, de commandant van de landingstroepen by Westkapelle en Vlissingen, tydens deze herdenking aanwezig zyn. De „Kasporgo"-week is voorbij. Zondagmorgen was er in de Grote Kerk te Goes nog een staartje- een kerkdienst, waarin de Finse zanggroep een bijdrage leverde Maar ze komen terug, de volks dansers. zangers en muzikanten uit alle delen van Europa. In 1966 zal Goes zich er weer een voor optuigen Kerkelijke mutaties NED. HERV. KERKEN Aangenomen naar Kamperveen: W. de Greef, kand. te Utrecht. Aangeno men naar Woodstock (Ontario, Cnd.): C. G. Bons, legerpred. te Harderwijk. i Benoemd tot hulpprediker te Den gers van het Havenbedrijf Gent. van Haag (wijkgemeente 15): H. J. Voors: De 24-jarige automobilist H. de B. uit Hulst is zondagavond door voorbijgan gers bewusteloos aangetroffen onder zijn auto, die in de sloot lag langs de rondweg Roosendaal-Bergen op Zoom. Een passerende automobilist zag de rokende auto liggen maar trof nie mand in de wagen. Het behulp van andere automobilisten wist hij de wa- eek gen overeind te krijgen en vond toen de bewusteloze man onder de wagen. De politie wist de man later te identi ficeren. In bewusteloze toestand en met inwendige kneuzingen en shock is de heer De B. overgebracht naar het Charitasziekenhuis in Roo sendaal. De auto, die enige malen over de kop moet zyn geslagen, totaal vernield. rijkswaterstaat, van de plaatselijke V.V.V., van diverse schipnersorgani- saties en vele anderen. Namens het bestuur van de organiserende vereni ging werden mr. Rijpstra een aantal fraaie schelpen en fossielen en een tweetal foto's van oud-burgemeesters van Terneuzen (de heren Huizinga en Geillaangeboden. Daarna ont stak mr, Rypstra de lichten van de bijzonder trouw nagebootste Terneu- zènse vuurtoren, die op de expositie een markante plaats inneemt. Voor kenners en bewonderaars van de laatstelijk predikant in Australië. GER. KERKEN Bedankt voor Oostburg: W. Netjes te Stellendam. scheepvaart ls het werkelijk een lust >m een kijkje te nemen op ae e Het havenbestuur van Gent voor een mooie inzending door het fraaie zeilschip „De Maagd van Gent" voor deze gelegenheid af te staan. Het richtte hij tot secretaris Joh. v. d. Ree,Bijloke Museum te Gent gaf die zich wel byzonder verdienstelijk denkpenningen in bruikleen, geslagen heeft gemaakt bij de voorbereidingen voor deze scheepvaarlexposltie. Mr. Rijpstra meende dat nu toch eens uit gezien zal moeten worden naar een behoorlijke ruimte voor tentoonstellin gen, „Komt U daarover eens mot het gemeentebestuur praten", zei hij uitno digend tot de bestuursleden van „Oud Terneuzen". Hy zegde reeds toe voor de eerstvolgende expositie de raadszaal ter beschikking te zullen stellen, om daarmee duidelijk uiting te geven aan het belangrijke karakter van dit ver enigingswerk. Vuurtoren Tevoren had voorzitter Joh. de Vries do genodigden verwelkomd, Onder hen bevonden -zich vertegenwoordi- ter gelegenheid van de inhuldiging van het kanaal Gent-Terneuzen. Van het beroemde admiraalschip „De Zeven Pro vinciën" zijn zelfs twee exemplaren te bezichtigen. De expositie bevat voorts een groot aan tal zeilschepen van verschillende soorten, vormen en tuigage. Verder zijn er tal van nautische tekeningen, kaarten, schilderyen. foto's en boeken. Ook de schepen in flessen, een hobby waarmee knutselaars zich vroeger nogal graag bezighielden, ontbreken niet op deze verbazend goed ingerichte en gevarieer de tentoonstelling. Er is zelfs een foto- copie van de akte. waarby Keizer Karei op 26 mei 1547 machtiging verleende tot het graven van de Sassevaart. (Foto P.Z.C.). Kapitein Alf Petterson, de Noor, die aJs commandosergeant de landing bij Westkapelle meemaakte iii okto ber 19S/4, gesprek met de ambas sadeur ian Noorwegen ia Neder land, de heer Otto Kildal. (Foto P.Z.C.) OPVARENDEN GERED Zaterdagmiddag omstreeks één uur is op de Westerschelde nabij de zoge naamde „oesterput" voor Terneuzen het Belgische zeiljacht „Pirate" om geslagen. De vier opvarenden, drie mannen en een vrouw, konden wor den opgepikt door een Spido-hoot van de bootliedenwaclit te Terneuzen. Dl- zeilboot, een zogenaamde „Vlinder" van zeven meter lengte, met aan boord de heer M. Kemmeter uit Drongen bij Gent, diens broer H. Kemmeter uit Sint-Martens-Laten, de lieer L. Maartens-de Noordhout uit Slnt-Genesiusrode en diens vrouw, waren voor een korte zeiltocht van uit Terneuzen de Schelde opgevaren. Op de terugweg werden zij door een bui met veel wind overvallen. Hoewel het hard woei, bleven zij „by de wind" varen, waardoor zy aanvanke lijk nogal wat water aan boord kre gen en de zeilboot later zelfs om sloeg. Gelukkig kon het viertal goed zwemmen. Bootsman Elkelenstam uit Terneuzen, die met zijn Spido-boot juist terug keerde van een zeeschip in de oester put. zag het ongeluk gebeuren en ste vende op de drenkelingen af. Hij kon ze alle vier aan boord nemen. Vanuit Terneuzen voer ook nog de sleepboot „Schelde" van de rederij Muller uit, doch die behoefde geen assistentie meer te verlenen. Bij het loodswezen in Vlissingen vinden op korte termyn enige mutaties plaats in de commiBsariaatsfuncties. Zo treedt met ingang van heden, maandag, de heer J. A. v. d. Berg uit Den Haag in dienst als adjunct-commissaris. De heer Van den Berg was tot voor kort leraar by het technisch onderwijs in Den Haag. De huidige adlunct-commissaris, ae heer H. D. van aer Ouw is met ingang van 1 juni bevorderd tot commissaris loodswezen. De ontvanger der loods gelden, de commissaris tweede catego rie J. Heyse, wordt per 1 december commissaris in Maassluis. De heer P. Bonne, thans adjunct-commissaris in Hoek van Holland, wordt per 15 sep tember commissaris tweede categorie in Vlissingen. Kimpe en Metsers exposeren in Hulst In de burgerzaal van het stadhuis te Hulst is zaterdagmiddag een tentoon stelling geopend van werken van de Zeeuwse schilder Raymond Kimpe en Guido Metsers. „Twee kunstenaars, die grote verschillen met elkaar vertonen maar anderzijds weer veel gemeen heb ben". zei de auteur Willen Enzinck, die de expositie inleidde namens de vereni ging „Noord-Zuid". Onder de verschillen noemde hij de leeftijden, nameiyk Kim pe byna 80 en Metsers nauwelijks 23. „Wat zij gemeen hebben is onder andere de bezetenheid van de kunstenaar". Uit voerig ging de heer Enzinck in op di verse kwaliteiten en karaktertrekken van de twee schilders. Voorts consta teerde hij dat er momenteel onder de kunstenaars nogal een gebrek is aan broederschap en aan eerbied en waarde ring van jongere artisten voor het werk van hun oudere collega's. Daarom wilde hy het gezamenlijk exposeren van Kim pe en Metsers beschouwen als een voor beeld, dat navolging verdient. Burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst zei het ten zeerste te waarderen dat deze expositie van twee Zeeuwse kunstenaars in het stadhuis kan worden gehouden. Zowel de organisatoren als de schilders wenste hij veel succes met deze expositie. De tentoonstelling blijft geopend tot 17 augustus aanstaande. In de nacht van zaterdag op zondag zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen twee in braken gepleegd. Omstreeks twee aar 's nachts sloegen tot. nu toe onbekenden een ruit in van de winkeldeur by de heer M. J. Verschueren in de Hentel- straat te Sint-Jansteen. De inbrekers maakten zich meester van het kasregis ter, waarin zich een bedrag bevond van circa 300 en 1100 Belgische franken. Ruim een half uur later werd op vrywel dezelfde wijze ingebroken in de show room van de heer W. de Jager op de Nieuwendijk te Axel. Ook daar werd door de inbrekers het kasregister mee genomen. Hoe groot de buit daar was kon nog niet precies worden vastge steld, doch het moet minder zyn dan in Sint-Jansteen. Aangenomen wordt dat de inbraken in Axel en Sint-Jan steen door dezelfde personen zyn ge pleegd. Zoals bekend werden enkele weken geleden soortgelijke inbraken ge pleegd bij de gebroeders Weemaes te Heikant en Kloosterzande. Het onder zoek naar de dader(s) is in volle gang. Voor de tweede manl zyn in Sluis valse bankbiljetten van duizend franken in omloop gebracht. Omstreeks Kerstmis 1963 werden in Sluis ook dergelijke ver valste bankbiljetten aangetroffen. Het zyn de duizend-fnvikbiljetten van de oudere uitgave, die met de beeltenis van koning Albert. De vervalsing is ge makkelijk te constateren. Het papier is gladder dan dat van de echte biljetten en de kleur is fletser. De biljetten heb ben alle hetzelfde nummer: 6764M822. De rijkspolitie in Sluis heeft tot nu toe zes van deze biljetten achterhaald. Ook in Westkapelle in België zijn vervalste biljetten aangetroffen. Het gemeente bestuur van Sluis heeft inmiddels via een circulaire alle winkeliers en andere zakenlieden op de hoogte gebracht. Ook de naburige gemeenten in West- Zeeuwsch-Vlaanderen zyn geïnformeerd en Interpol is ingeschakeld. WrWEFRMEUROPA Londen, zwaar bewolkt Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs, motregen Nice, onbewolkt MUnchen, zwaar bewolkt Innsbruck, regen Home. zwaar bewolkt Madrid, onbewolkt Mallorca, onbewolkt 22 graden C. 18 graden C. 20 graden C. 28 graden C. 16 graden C. 17 graden C. 32 graden C. 33 graden C. 34 graden C. VERWACHT. STRANDVERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Minder koele maar vochtige oceaan- lucht wordt met een matige westen wind aangevoerd. Vandaag vrij veel be wolking en te koel met een middagtem- peratuur van ongeveer 18 graden. Zee- ater 18 graden. VOORUITZICHTEN. Zachtere oceaanlucht maar nog licht onbestendig. ZON EN MAAN 4 augustus Zon op 05.05 onder 20.25 Maan op 01.02 onder 17.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2