PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KREDIETGARANTIE VAN 100 MILJOEN GULDEN VOOR INDONESIË Schadeloosstellingen en schulden erkend „Zee der Wolken" is veilige landingsplaats Aanval op V. S.-schip bij Hainan Mededeling op de valreep Redding Champagnole vele uren vertraagd Noorse Home Guards eerden bij Westkapelle nagedachtenis van Walcherens bevrijders KAPITEIN ALT PETTERSEN ZAG Boor door leem verstopt SOEKARNO KONDIGT EEN NIEUWE ECONOMISCHE POLITIEK AAN ZIJN LANDINGSPLAATS WEER 207e jaargang - no. 180 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B. i i W. de Pasrtcr. Hoofdredactie: W Leertouwer e: Maandag 3 augustus '64 2911; Zierikzee: red. tel. 2425. adm. tel. 2094 Adv. pr. 32 ct. p. i 4,80. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv, i TELEGRAM AAN DEN HAAG WAS IN ZONNESTORM VERDWENEN (Van onze speciale verslaggever in Indonesië) Als een verrassende toegift heeft minister Luns gistermiddag op de valreep vóór zijn vertrek uit Djakarta naar Karachi een van de be langrijkste resultaten van een week Nederlands-Indonesisch overleg bekend kunnen maken. Op grond van een zaterdagmiddag, na de officiële besprekingen ontvangen telegrafisch akkoord van de Ne derlandse regering met de door minister Luns gedane voorstellen kon gistermorgen tijdens een „appendix" van de conferentie offi cieel worden medegedeeld, dat de Nederlandse regering op grond van informaties over de stand van zaken in Indonesië heeft beslo ten voor 1965 een kredietgarantie van honderd miljoen gulden te verlenen voor levering door het Nederlandse bedrijfsleven van ka pitaalsgoederen en diensten. Deze mededeling op de valreep heeft als bij toverslag de indruk weggenomen, dat de resultaten van het langdurig overleg, zoals vervat in het zaterdagmorgen ge publiceerde communiqué nogal ma ger waren. De oorzaak van die za-| terdagse soberheid was een blok kering van vrijwel alle regerings- en perstelegrammen uit Bali, die volgens de Indonesische regering het gevolg was van een grote uit-' barsting van zonnevlekken, die al le radioverkeer met Nederland twee dagen onmogelijk maakte. Daardoor is een lang codetelegram van minister Luns met het voor stel om Indonesië een kredietga rantie te verlenen, in de radiologi sche storm verdwenen, zodat, toen! de besprekingen op Bali werden] afgesloten, minister Luns niet ge machtigd was, juist die belangrij ke toezegging te openbaren. Uit een zorgvuldige analyse van liet communiqué moet voorts wel worden afgeleid, dat ook voor de kwestie van de schulden een voor Nederland aanvaard bare formule schijnt te zijn uitgewerkt. Hoewel de ministers daarover tijdens de slot-perseonfereiitie met geen woord hebben gesproken, moet dat wel blijken uit het feit, dat in de paragraaf waarin gesproken wordt over regeling van han gende financiële problemen, wordt ge zegd. dat „zo spoedig mogelijk nog be staande discriminaties in financiële en economische relaties" wederzijds zullen worden opgeheven. Dat kan niet anders inhouden, dan dat schulden aan Nederland welke intus sen zijn erkend op dezelfde wijze zul len worden behandeld als de schulden aan andere landen. Hetzelfde zal gelden ten aanzien van schadeloosstellingen voor onteigeningen, dat wil zeggen, dat deze op een zelfde wijze zullen worden behandeld als onteigeningen van ande ren dan Nederlanders. Van veel belang wordt voorts ge acht de mededeling van Soebandrio tijdens de persconferentie, dat de uitsluiting van Nederland als markt voor het verhandelen van Indonesi sche produkten ongedaan zal worden gemaakt. Deze maatregel was inder tijd uit politieke overwegingen on vermijdelijk. maar zij was ook voor Indonesië een ernstig offer, want economisch was verhandeling via Nederland voor ons nuttig. Daarom zullen wij ons nu weer laten leiden door economische overwegingen, hetgeen tot gevolg zal hebben dat in Nederland spoedig weer handelseen- tra voor de verhandeling van onze produkten zullen worden geopend", aldus Soebandio. Andere belangrijke resultaten van de conferentie zijn: Op korte termijn zullen beide rege ringen ambassadeurs aanwijzen. Een gemeenschappelijke commissie zal op korte termijn een regeling van alle nog hangende financiële proble men voorbereiden. Een opheffing van alle bestaande fi- nancieel-economische discriminaties ambtelijke besprekingen geopend over de uitbreiding van de handel en de economische samenwerking. Nederland zal zijn goedkeuring hech ten aan de benoeming van een Indo nesische consul te Paramaribo. Indonesië heeft ingestemd met het sluiten van een oorlogsgravenover- eenkomst waardoor de instandhou ding van twaalf Nederlandse erevel- den wordt gewaarborgd. Indonesië heeft ingestemd met het sluiten van een oorlogsgravenover- eenkomst waardoor de instandhou ding van twaalf Nederlandse ere- velden wordt gewaarborgd. Indonseië zal zeer spoedig tijdsche ma's voor en procedures rond terug keer van Ambonezen overleggen. Beide landen hebben projecten voor wederzijdse technische hulp inge diend. Wegens de gevorderheid van (Zie slot pag. 4 kol. 6) Hoop op meer overlevenden thans opgegeven Ondanks koortsachtige activïtei- ten van de redders is de bevrijding j van de negen overlevenden van de mijninstorting in Champagnole gisteren geen stap dichterbij ge komen. De ongerustheid en nervo siteit bij de mannen die 68 meter diep in de kalksteengroeve opge sloten zitten en hun verwanten is merkbaar gegroeid. Het feit dat de grote boor. waarmee men tot een diepte van veertig meter was gevorderd, :n een leemlaag ver stopt raakte was voor hen geen opwek- MIJNRAMP CHAMPAGNOLE Deze maanfoto werd gemaakt van af 'n hoogte van 520 kilometer. De- camera had een telelens met. een brandpunt van 25 mm. Het over seinen van het beeld nam. niet. meer tan ongeveer ljio seconde in be slag. MAANFOTO'S WIJZEN UIT: Amerikaanse geleerden hebben, aan de hand van de jongste fo to's van de maan, te kennen gegeven, dat de veronderstellingen, dat de maan door een zeer dikke laag stof bedekt is, ongegrond zijn. Zij denken dat 99 procent van het gebied, dat steeds is voorbestemd voor een landing op de maan en bekend is als de wolkenzee, geschikt zal blijken voor dit doel. De bestudering en interpretatie van de 4.316 door de „Ranger 7" geseinde foto's, zal overigens naar verwachting maanden en zelfs jaren vergen. De beide geleerden zijn dr. William Pickering, directeur van het labo ratorium voor straalaandrijving (J.P.L.) van het instituut van tech nologie van Californië in Pasadena, en Homer E. Newell, assistent directeur van de afdeling toepassing van ruimtewetenschap van het bureau voor lucht- en ruimtevaart. Pickering en Newell achten de gevaren van de kraters in een klein gedeelte van de zee van wolken voor een bemand ruimteschip klein. Zij toonden president Johnson zaterdag een serie foto's die door de Ranger-7 van het maanoppervlak zijn gemaakt. Zij wezen erop dat het gedeelte van de zee van wolken waar kraters zijn, slechts een procent van het gebied uitmaakt en dat er nog vol doende plaats voor een landing zou zijn. Zo zag een Amerikaanse tekenaar de ,fianger 7" op het moment., dat de eerste foto's naar de aarde wor den geseind. De stippellijn geeft de richting van het ruimtevaartuig FRANKRIJK Boot sloeg om: broer en zuster verdronken Gistermiddag omstreeks twee uur heeft de rijkspolitie te water in de Maas nabij WaiiHSum het stoffelijk overschot gevonden van de 27-jarige mejuffrouw E. Francken. Het meisje verdronk zaterdag toen de boot. waarin zij met haar broer, de 19-jarige L. Francken. een zeiltochtje maakte, omsloeg. Het lichaam van de jongen, die bij zijn poging om zijn zuster te redden eveneens verdronk, is zaterdag reeds geborgen De familie Francken uit Wanssum had vijftien kin deren. kend nieuws. De gehele zondag was men doende de boor schoon te maken en er ging een zucht van verlichting op toen gisteravond om zeven uur hel knerpen de lawaai van het werktuig zich weer liet horen. Aangezien de negen ingeslotenen door eer. nauwe koker in verbinding met de buitenwereld staan bestaat er voor hun lichamelijke conditie geen reden tot zorg. Aan de horizontale gang. die een door snede van tien centimeter heeft, wordt ionafgebroken gewerkt. Weinig hoop PRODUKT1E ESSENTIËLE GOEDEREN PRIMAIR Nasser naar China De president van de Verenigde Ara bische Republiek, Gamal Alidel Nasser, zal een bezoek aan China brengen, al dus meldt het persbureau Nieuw China. Hij is uitgenodigd door de president van de Chinese volksrepubliek en de premier van dat land. Wanneer het bezoek plaatsvindt meldt Nieuw China niet. De Argentijnse politie heeft in Buenos Aires tien professoren en studenten gearres teerd wegens communistische activiteit Zij zouden betrokken zijn geweest bij een bom aanslag waarbij elf mensen omkwamen. ZANGER REEVES VERONGELUKT Dc volkszanger Jimmy Reeves en zijn impressario en pianist, Dean Manuel, zijn zaterdag verongelukt, toen hun vliegtuig ten zuiden van Nashville in Tennessee neerstortte. De 40-jarige Reeves en zijn pianist wa ren met het vliegtuig, een eenmotorige Beechcraft. uit Balesville in Arkansas naar Nashville waar zij woonden, ver trokken. Coördinatie van de hulpbronnen President Soekarno heeft een wij ziging van de economische, finan ciële en monetaire politiek van In donesië bekendgemaakt, die ten doel heeft hulpbronnen te coördi neren en de produktie op essen tiële goederen te concentreren. Het perbureau Antara heeft zaterdag een presidentiële verklaring gepubli ceerd waarin onder meer staat dat Indo nesië een economische politiek moet voeren die gebaseerd is op de eigen kracht van het land. Een duidelijke economische en financiële politiek is nodig om Indonesië te bevrijden van de .„economische omsingeling". Autarkie In de verklaring wordt verder inge gaan op financiën, produktie, distri butie, verbindingen, vervoer en bui tenlandse handel. De meeste inspan ningen, zo staat er. moeten gericht zijn op het bereiken van autarkie bij de produktie van levensmiddelen, kleding en andere noodzakelijke be hoeften. Deviezen uit export verkre gen moeten worden bestemd voor de invoer van goederen die bij de bin nenlandse produktie kunnen worden gebruikt. Produktie, vervoer en ver bindingen zullen waar nodig over heidshulp ontvangen ter verbetering van de efficiëntie. lAan economische principes zal niet wor den getornd, zo vervolgt de verklaring, zodat staats- en particuliere onderne mingen met elkaar kunnen concurreren en de efficiëntie zullen bereiken die voor de bevolking van voordeel zal zijn. De j produktie moet m evenwicht worden ge- I bracht met verbruik en export. In be- ginsel zullen geen nieuwe projecten worden geëntameerd, tenzij ze de invoer van essentiële goederen overbodig ma-' ken. Er zullen pogingen worden gedaan om in bestaande fabrieken de produktie weer op gang te brengen. Van de vijf mijnwerkers die nog ver mint worden heeft men zondag geen kloptekens meer gehoord. Men koestert weinig hoop hen nog levend aan treffen, nadat men een gevorderde poging om een ravitailleringsschaeht te boren wee gens het gevaar van mijngasexplosles heeft moeten opgeven. De arbeiders zijn op een andere plaats opnieuw begonnen. Inventarisatie Er zal een omvangrijke inventarisatie van alle stmitsbezittïngen plaatsvinden, vooral van voertuigen en opgeslagen goederen. Bepaald is dat alle overeen komsten niet buitenlandse belangen die handel en produktie betreffen slechts op last van president Soekarno tot stand mogen komen, aldus de verklaring. KRANS EN BLOEMEN BIJ GEDENKMONUMENT De Noorse jongens krijgen een op mili taire leest geschoeide training, echter zonder enige vergoeding, maar dat heb- ben ze. zo verzekerden verschillende ons, gaarne voor deze bijzonder prettige tijd over. Het komt hen alleen maar ten goe- de wanneer ze in werkelijke dienst moe- TERYVIJL EEN windkracht zeven sterke noordwester schuimkoppen over de Noordzeegolven joeg en de woorden van burgers en soldaten ïn flarden over de dijkkruin weg veegde, heeft een 104 man sterk detachement van de Norwegian Home Guards zaterd*ag de mannen die Walcheren bevrijdden, bij het gedenkmonument op de W'estka- pelse zeedijk geëerd. Voor één man had dit eerbetoon wel een heel bijzondere betekenis: de Noorse kapitein Alf Petter sen (50 jaar), die in november 1944 de landing bij de uiteengereten mach tige zeedijk meemaakte. Stram in de houding, zijn gedachten weer bij die verschrikkelijke uren, keelt kapitein Pettersen toe hoe de com mandant van de Home Guards, luitenant-kolonel Rolf Kahrs Baardvik, een krans bij het ge denkmonument legde, en hoe even later acht jonge Noorse militairen met bloemen de nagedachtenis eerden van hun landgenoten en de andere geallieerde soldaten, die bij Westkapelle streden. Reeds vele jaren, sinds 1947, komen Noorse militairen elkaar op uitno diging van de commissaris der konin gin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, naar Walcheren om en kele momenten hun landgenoten te herdenken, die streden voor de bevrij ding van Europa Gedurende de eerste periode waren het soldaten van de Noorse bezettingstroepen in het Harzgebergte, sinds de laatste vier jaar zijn manschappen van de Home Guards de gasten van Zeelands commissaris, thans met een groot dedachement. ten. Met hun officieren (in beroepsdienst) werden de Guards in de statenzaal te, (Zie slot pag. 2 kol. 6) Het plechtige moment tvm de kranslegging door de Noorse Home Guards, zaterdag bij het gedenk monument te Westkapelle. De com mandant van het Noorse detache ment, luitenant-kolonel Rolf Baard vik (staand op de voorgrond I heeft zojuist de krans gelegd. (Foto P.Z.C.) De Amerikaanse torpedobootjager U.S.S. MaddoXMs gisteren het voor werp geweest van een „niet gepro voceerde aanval" door drie torpe- doboten in de internationale wate- 1 ren ter hoogte van Noord-Viet nam, zo heeft de opperbevelhebber van de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan, admiraal Ullysses Grant Sharp Jr., bekendgemaakt. De aanval vond plaats dichtbij het door de Chinese communisten bezette eiland Hainan. De aanvallers lanceerden drie torpedo's en vuurden 37 mm granaten af op de Maddox. die alle hun doel misten, aldus de bekendmaking. De Maddox liep geen schade op. maar de drie aanvallende ixiten bleken alle te zijn geraakt door de Maddox die het vuur opende met "naar 5 inch kanonnen en bijgestaan werd door F6-straaljager van het vlieg- öekschip L'.S.S. Ticonderoga Een der patrouilleboten scheen niet meer te kunnen varen, terwijl de twee andere, kennelijk beschadigd, slechts in langzaam tempo wegvoeren. De Amerikaanse straaljagers bestook ten de drie vaartuigen die op PT-boten leken met Zuni raketten en 20 mm mi trailleurs. De Maddox die in 1945 werd aangeval len door een Japanse zelfmoordvlieger, heeft een bemanning van 260 man schappen en 14 officieren. Het schip is 114,60 meter lang, 12 meter breed en is i bewapend met zes 5-inch kanonnen en jzes 3-inch kanonnen. (President Johnson ontving gisteren een aantal raadslieden op het Witte Huis. ;Men neemt aan dat dit verband houdt met het gebeurde in de Golf van Ton- jkin. Enkele van deze raadsmannen wa- ren onder-minister van buitenlandse zaken Ball, onderminister van defensie Vance cn de voorzitter van het comité i van stafchefs, generaal Wheeler. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, heeft gezegd dat de I schepen, van Noordvietnamese her- j komst waren. Voor genoegen De Home Guards hadden hun komst naar Walcheren gekoppeld aan de vier daagse van Nijmegen, waaraan ze in de afgelopen dagen deelnamen. Hoewel en kele Guards de afgelegde kilometers nog wel aan te zien waren (het voeten werk" althans) hadden ze aan het eind van de vier dagen echter geen uitvallers te melden! Deze Home Guards, jongelui van 17 tot 20 jaar. liepen de Nijmeegse vierdaagse voor hun plezier, zo goed als ze hun diensttijd in Noorwegen voor hun genoegen meemaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1