Verrassingen in een Bevelands dijkmoeras Zó moet het juist niet Onder Zeelands hoge hemel Zeeuwen (69) bij jeugdvierdaagse Larsen won I.B.M. toernooi voor Donner EXPOSITIE IN PROVINCIALE BIBLIOTHEEK OVER OORLOG IN 1914 In Zeeland 150.000 vluchtelingen uit België Duizenden badgasten zagen in Zoutelande volleybaltoernooi T arwestengelgalmug ook in Zeeland IN KLOETINGE IS BEHOEFTE AAN BIJNA 200 WONINGEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1954 Vrij zeldzame grassoorten T~\ijkmoerasvermoedelijk is er weinig in de combinatie van deze beide woorden, dat tot een Zeeuw spreekt: de dijk heeft meest iets te maken met bescherming tegen de zee en een moeras (als dat nog ergens is) zou zo spoedig mogelijk gras- of bouwland moeten wor den. Toch is er in dit geval dui delijk verband: hier en daai heeft men ter versterking van de dijk grond gebruikt uit de onmiddellijke omgeving en in ons geval is het achtergebleven lage stuk in een plas, later in een moeras veranderd. - Door Barend Zwerfmans Het moerasje, waarover we nu gaan schrijven, behoort tot het Zuidbevelands gelukkig weinig bezocht landschap. Het heeft enkele karaktertrek ken. die het voor een natuurlief hebber interessant maken en verder is het uitgestrekt genoeg om er en kele uurtjes zonder verveling te voe len door te brengen. Het aantrek kelijke van dit dicht met riet bezet terrein ligt vooral in het feit, dat er telkens hoger gelegen delen tussen de lage voorkomen. Hier loopt de glooiing van de dijk als het ware het moeras in. elders is er een sloot tus sen en gaat het gras plotseling over in rietbegroeiing. Soms zou men geen stap durven doen vanaf de dijk- voet, elders kan men bijna dwars door de laagte naar de overkant ko men. in droge perioden lukt dat zeker zonder ook "maar één kans een natte voet op te lopen. Maar ook liggen hier en daar In de laagste delen rug gen, hogere of lagere, elk met een eigen bezetting van planten. Zo is er veel afwisseling in de vegetatie, wat direct zichtbaar is op het stuk dat tegen de dijk aansluit. Daar hebben zich vooral de forse bereklauwen gevestigd met hun sterke stengels bekroond door brede schermen van witte, aan de rand stralende bloemp jes. Eén ervan valt uit de toon, hij draagt roze-rode schermen, een niet zeldzame afwijking, die toch altijd weer de aandacht trekt. Er staat ook veldklaver en veldlathyrus en het geel van hun bloemen wordt nog aangevuld door smalbladig kruis- kruid en havikskruiden. Waar het wat vochtiger wordt vinden we speerdistels maar vooral heelblaadjes die veel op kleine zonnebloempjes lijken. Ze staan hier in massa's, ter wijl ze meest in smalle rijen de sloot kant sieren. Oir Saneringsplan bebouwde kom vastgesteld Tydens de vergadering van de gemeen teraad van Kloetinge kwamen in ver band met het grote aantal krotwoningen In Kloetinge twee onbewoonbaarverkla ringen aan de orde. Het betrof de ver lenging van de ontruimingstermyn van de woning Schoolstraat 23 met een jaar en de onbewoonbaarverklaring van de woning Schoolstraat 4. Burgemeester mr. H. N. baron Scliiiumelpenninck van der Oye zei dat Gedeputeerde Staten vo rig jaar goedkeuring hebben onthou den aan een besluit tot verlenging van de ontruimingstermijn van het perceel Schoolstraat 22. „Vanwege de krappe woningpositle zijn we genoodzaakt om toch weer tot ver lenging van deze ontruimingstermijn met een jaar te besluiten", aldus de voorzitter. Hiermede in verband stond de vaststelling van het saneringsplan Negenenzestig kinderen in de ieeftyd van 9 tot 14 jaar, afkomstig uit diverse delen van Zeeland, lopen vandaag zaterdag de laatste etappe van de jeugdvierdaagse in Gorinchem. Het is voor de eerste maal dat een deputatie van de Zeeuwse Wandelsportbond deel neemt aan deze vierdaagse, die dit jaar voor de derde maai wordt gehouden. Een zg. vakantiecomité levert een be langrijk aandeel in het welslagen van de vierdaagse, want het heeft tot taak, de jeugdige deelnemers in totaal 380 bezig te houden wanneer zij niet wande len. Dat wandelen gebeurt alleen 's och tends, de kinderen van 9 tot en met 11 lopen dan 15 kilometer en de ouderen 20 kilometer. Voor de middag is er iede re dag weer een bijzonder afwisselend en attractief programma geweest. Zo hebben de jeugdige wandelaars demon straties kunnen bijwonen van de in Go rinchem gelegen Vaar- en Duikerschool, die lieten zien, wat er word gepresteerd op het gebied van het redden van dren kelingen. Er kwamen zelfs helikopters aan te pas. Er zijn voorts voetbalwed strijden gespeeld, het muziekkorps van de Genie uit Den Bosch heeft een con cert en een taptoe gegeven en er was een wedstrijd in zang en declamatie. De Zeeuwse deelnemers behaalden daar twee tweede prijzen. Vrijdagmiddag maakten de deelnemers een vaartocht over de rivier naar slot Loevestein. Vandaag zaterdag is de laatste dag. Na het wandelen is er een geza menlijke maaltijd voor de deelnemers, daarna volgt een défilé en een teenager programma op de Markt van Gorin chem. Aan het eind van de dag zullen de Zeeuwse kinderen afscheid nemen van hun pleegouders, bij wie zij voor de duur van het wandelfestijn gratis onder dak verkregen. De Deense grootmeester Bent Larsen heeft het vierde I.B.M.-meestertoernooi gewonnen. De Nederlander Jan Hein Donner eindigde met een halve punt achterstand op de winnaar als tweede in de grootmeestergroep door een over winning in de laatste ronde op zijn grootste concurrent, de Duitser Leh- mann. De uitslagen van de vrijdag gespeelde laatste ronde: PircLarsen 01, Leh- mannDonner 01, BarczaVan Geet 30, Van ScheltingaDUoksteln 01, EnevoldsenKuijpers 01. De eind stand: 1. B. Larsen (Den.) 7 p.; 2. J. H. Donner (Ned.) 6% p.: 3. A. DUckstein (Oost.) 6 p.; 4. H. Lehmann (W-Dld.) 5?i p.; 5. T. D. van Scheltinga (Ned.) 5 p.: 6. F. Kuijpers (Ned.) 4'i; P-: en 8. G. Barcza (Hong.en V. Pirc iZ.-Sl.) beiden 31i p.; 9. J Enevoldsen iDen.) 3 p.; 10. D."D. van Geet iNed.) p De meestergroep werd gewonnen door de Zuidslavier Karaklaic met een score van 7',£ uit 9. Frans de Munck naar s.c. Cambuur (Van een onzer verslaggevers) De ex-internationaal en oud-Goese- naar Frans de Munck gaat zijn schit terende voetballoopbaan nog niet be sluiten: de thans 41-jarige De Munck, die de afgelopen jaren uitkwam voor Veendam, zal in het nieuwe seizoen het doel verdedigen van Sportclub Cambuur (Leeuwarden) Na zijn terugkeer in 1954 uit West- Duitsland, waar hij jarenlang als ,,de zwarte panter" schitterde in het doel van FC Köln, speelde De Munck in ons land achtereenvolgens voor For- tuna '54, DOS en Veendam. Ontwikkeling van dag tot dag HET ZAL vrijwel niemand onbe kend zijn, dat ook Zeeland in de eerste oorlogsdagen van 1914 een gastvrij onderdak verschafte Belgische vluchtelingen. Maar dat de Zeeuwse bevolking van toen, rond 250.000 zielen, daardoor uit gebreid werd met niet minder dan 150.000 voor het oorlogsgeweld vluchtende Belgische mannen, vrouwen en kinderen, zal vermoe den we niet algemeen bekend zijn. Deze wetenswaardigheid kan men vjnden op de tentoonstelling, die deze week in de provinciale biblio theek te Middelburg is ingericht. Bij het doorbladeren van verschil lende geïllustreerde tijdschriften, waarin nieuws en foto's over de eerste wereldoorlog waren opgeno men, kwam de leiding van de bi bliotheek op het idee naar aanlei ding hiervan een expositie te hou den. De tentoonstelling is geheel door het personeel van de provin ciale bibliotheek verzorgd; er wer den foto's gereproduceerd, artike len verzameld en boeken opge zocht. Op deze wijze werd bijzon der interessant materiaal verkre- Onder de titel „De zomer 1914 van dag tot dag" is een serie „buitenge wone nummers" van de Middelburg- sche Courant uit die dagen verzameld waarin de ontwikkeling rond de oor logsverklaringen en de strijd in de be ginperiode op de voet gevolgd kan worden. Het eerste „bulletin" dateert 25 juli, waarop de oorlogsverkla ring nog een kwestie van uren kan zijn; het tweede bulletin riieldt, dat Oostenrijk officieel de oorlog aan Ser vië verklaard heeft. Een bulletin van 1 augustus om 10 uur meldt, dat de vervlogen hoop op vrede weer terug gekeerd is door de zeer vriendschap pelijke telegrammen, die hoge Duitse en Russische functionarissen wissel den, om half 10 's avonds meldt het buitengewoon nummer een zeer slecht bericht, wanneer Duitsland mobili seert. In een speciaal bulletin wordt de oorlogsverklaring van Duitsland' en Rusland en Frankrijk gemeld. Want, zo staat er te lezen: „Onthoudt toch, dat Nederland nog geen oorlog heeft. Dat de voor het ogenblik toe nemende schaarste aan gemunt geld louter ontstaan is door de dwaasheid van velen, die zonder dat ze het voor hun zaken nodig hebben, een voor raad zilver in huis halen en aan de omloop onttrekken". Het artikel sluit met de oproep: „Dat men toch niet dadelijk alles moet geloven wat men hoort van andere mensen, die het ook slechts van horen zeggen hebben" Een tentoonstelling, waarmee de provinciale bibliotheek ongetwijfeld veel eer zal inleggen. „Taubes" Dan zijn er grote en interessante foto's, o.a. van een bijeenkomst van maarschalk Joffre. keizer Wil helm en tsaar Nicolaas, en van een grote groep Parijzenaars, die stomverwonderd kijkt naar vlieg tuigen, die „taubes" boven hun stad uitwerpen.... Een serie foto's, artikelen en bulletins herinnert voorts aan het verblijf van de Belgische vluchtelingen in Middel burg. Er zijn foto's van het toen in gerichte informatiebureau te Middel burg, de slaapzalen in het Schutters hof, en er is een kaart, waarop de richting van de vluchtelingenstroom wordt aangegeven. Tot slot een nummer van de Middel- burgsche Courant, waarin de Zeeuwse bevolking tot kalmte gemaand wordt. VIERDAAGSE BEËINDIGD Volgens de traditie is de laatste vier- daagsedag zonnig, maar in de 48ste editie van Nijmegens vermaarde wan delevenement was dit niet het geval. Hierdoor ging het feestelijk aspect van de finale verloren, maar ae wandelaars waren er niet rouwig om, want de om standigheden kwamen een ideale wan deldag nabij. Op die laatste dag hebben enkele rampzaligen in het gezicht van de haven moeten opgeven, maar die liepen echt, wat men in de Nijmeegse gelederen noemt „op hun tandvlees". De binnenkomst in Nijmegen begon om streeks één uur met enkele voortvaren den, die de glorie van een schijnbaar ge wonnen wedstrijd begeerden en eindigde tussen vijf en zes uur met het binnen- strompelen van hen, die de moeite van vier dagen ploeteren in de vorm van een voorwerp op de revers wilden beloond zien. Tussen die tijdstippen een wereld van ferme stappers, tot van aanmoedi gingen sterk afhankelijke mannetjes en vrouwtjes met knikkende knieën. Langs het parcours zaten de meelevenden. 2e applaudisseerden onophoudelijk. Muziekkorpsen gaven het geheel natuur lijk weer een muzikaal tintje. Globaal bekeken was deze vierdaagse onder nieuwe leiding maar nog onder oude om standigheden, mede dank zij het voor treffelijke weer, een succes. Ruim 10.000 wandelaars hebben de vierdaagse van dit jaar uitgelopen. Een deel van de Engelse vloot, zo als die op een foto van de tentoon stelling in de provinciale biblio theek te zien is. Geen Anderlecht- spelers tegen Nederland De mogelijkheid bestaat, dat België voor de interlandvoetbalwedstrijd te gen Nederland op zaterdag 3 oktober van dit jaar te Antwerpen niet de beschikking zal hebben over de spe lers van Anderlecht. Het bestuur van de Belgische kampi- oensploeg is namelijk van plan de Belgische voetbalbond te verzoeken alle Anderlechtspelers van deze ont moeting vrij te stellen, omdat de club op 7 oktober in Bologna moet uitko men tegen FC Bologna voor het toer nooi om de Europese beker voor landskampioenen. Anderlecht vreest, dat een interland zo kort voor deze be langrijke wedstrijd de concentratie van de spelers zal verstoren en hoopt, dat de bond, uit dank voor alle dien sten die Anderlecht de afgelopen jaren aan het nationale elftal heeft bewezen, het verzoek zal inwilligen. De moge lijkheid is, volgens insiders in de Bel gische voetbalwereld, groot dat de bond inderdaad de wens van de kam- ploensploeg zal inwilligen, zodat Ne derland in het stadion de Boschuil mo gelijk een versterkte B-formatie als tegenstander krijgt. Personenauto tegen tractor Vrijdagmiddag omstreeks drie uur ont stond op het kruispunt Zuidsingel-Buth- dijk te Axel een botsing tussen een per sonenauto, bestuurd door L. B. uit Wil lebroek (België) en een tractor met twee aanhangwagens, bestuurd door J. A. D. uit Axel. Beide voertuigen kwa men uit de richting Sluiskil. De bestuur der van de tractor wilde linksaf de Buthdijk inslaan. B. haalde op hetzelfde moment links in. Beide voertuigen Hepen bij de aanrijding schade op. ORGANISATOR - BEZOEKER UIT EINDHOVEN-IS NU HARD AAN VAKANTIE TOE Duizenden badgasten hebben donderdag en vrijdag in Zoutelande langs het Ujn- tje gestaan om de wedstrijden mee te maken van het omvangrijke internatio nale strandvolleybaltoernool dat voor de vierde achtereenvolgende keer werd ge organiseerd. Niet minder dan 34 teams bonden met elkaar een sportieve strijd aan. Gistermiddag viel de beslissing in een rnim anderhalf uur durende finale. Voor de tweede keer wist het team „De Hoopers", samengesteld uit badgasten, die voornamelijk op het kampeerterrein Vos verblijven, beslag te leggen op de wisselbeker. De beker van het kamp Dishoek kwam in handen van een team van de camping van Krugten. De strandlopers uit Vlissingen eindigden op de derde plaats. De finalewedstrijd werd in vier sets uitgemaakt, 156, 159, 1715 en 15 11. De algehele leiding berustte bij de zakenman W. A. J. Looymans uit Eindhoven, die door de drukke werk zaamheden van de laatste dagen hard aan een paar dagen rust toe is. Helaas zit zijn vakantieperiode er vandaag al opDe organisator werd geassis teerd door de heren Van Maanders uit Eindhoven en de heer Clerx uit Son. Vol lof was de heer Looymans over de Internationale ontmoeting op het strand Z.L.M.-bestuursvergadering IN ZEELAND, met name in oosteUjk Zeeuwsch-Vlaanderen, zijn de granen op het land de laatste maanden aange tast door de zogenaamde tarwestengel- galmng. De tarwe heeft er het meest van te Hjden, maar ook de gerst is in enkele delen van de provincie door dit insekt aangetast. Voor het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, deze week byecn in Wïl- helminadorp, is dit verschijnsel aanlei ding geweest voor ernstig beraad. De noodzakeüjke bestrijding van deze sten- gclgalmug zal volgens de huidige gege vens tjjdens de vluchttyd van het in sekt moeten worden aangepakt. Naar het oordeel van het Z.L.M.-bestuur be tekent dit dan weer een kostenverho ging van de graanteelt. Uit de waarnemingen is duidelijk naar voren gekomen dat vooral die percelen zijn aangetast, waarnaast het vorig jaar tarwe is verbouwd en wel in het bijzon der zomertarwe. Het bestuur nam voorts kennis van het medewerking van de Zoutelandse mid denstand en de kampbeheerders. Van vele kanten werden prijzen beschikbaar gesteld. Die werden 's avonds tijdens een gezellige bijeenkomst in het vereni gingsgebouw uitgereikt. Strandfeest Er was gisteren nog meer te doen aan de waterkant in Zoutelande. Op het noorderstrand hielden mensen van een biscuit- en chocoladefabriek uit Dor drecht in samenwerking met de V.V.V. jong en oud enige tijd aangenaam bezig met allerlei wedstrijden. Vooral het onderdeel zaklopen ging er in als koek. Het strandfeest bereikte een hoogtepunt toen de vaders en moe ders aan de wedstrijden gingen deelne men. Strandden de deelnemers met on derweg, een touw bij de finish zorgde er wel voor, dat de laatsten die nog op de been waren, met jutezak in het zand ploften. Later op de middag werd de uitslag van een quiz bekendgemaakt. Ook op andere plaatsen langs de kust worden in de komende dagen strand feesten georganiseerd. Bij de foto: een beeld uit de finale wedstrijd van gistermiddag. (Foto P.Z.C.) resultaat van een belangrijk onderzoek naar de schotgevoeligheid van de tar we. Uit dit onderzoek is gebleken, dat dit jaar ten gevolge van de weersont wikkeling een grote schotgevoeligheid moet worden verwacht. Naar aanleiding van de bekendmaking van de nieuwe exportregeling voor stro-, vlas, was het bestuur van oordeel, dat deze regeling een belangrijke stap ten goede betekent. Uit de gegevens van de landbouwtel ling kan worden afgeleid dat de opper vlakte aardappelen op de zandgronden met 15 vi op de kleigrond met 10 is achteruitgegaan. Het bestuur nam ook kennis van de overwegingen die er bij sommige instan ties aanleiding toe geven te pleiten voor strengere bepalingen bij de maat regelen ter bestrijding van de aardap pelmoeheid. De vergadering was van oordeel, dat door strengere bepalingen de teelt van vroege en semi-vroege aardappelen veel bezwaren zou gaan ondervinden. Boven dien was men van mening dat van een noodzaak om tot wijziging van de nu geldende voorschriften te komen, geen directe redenen aanwezig zijn. Het bestuur van de Z.L.M. besloot om, gezien de ontwikkeling van de perso neelsvoorziening in de land- en tuin bouw. zich nader te beraden over de wenselijkheid van de z.g. boerenhulp- verleningsdienslen. ciaal waar venig zand er de bodem van vormt. Minder ingewijden onder de natuurliefhebbers kennen wel het ronde blad met de lichtgele nerven, die uitstralen van een rond centrum van dezelfde kleur. De bloempjes, met vijf spitse blaadjes zijn kleur loos en staan op aparte stengeltjes, zo moet men een en ander weten om ze tussen de blaadjes te kunnen ont dekken. Eén plekje van dit moeras mag wel met bijzondere nadruk worden genoemd. Er komen daar enkele planten voor van een grassoort, die vrij zeldzaam is in ons land en maar op één andere plaats in Zeeland is gevonden. Het betreft de galigaan, een hoog gras, zodat we slechts een klein gedeelte van do lange vrucht dragende pluim kunnen afbeelden. Ze komt verder alleen ergens op Schouwen voor, althans ze is daar ergens ontdekt. Misschien zyn er ook elders in Zee land groeiplaatsen en kan de afbeel ding dienen om lezers, die dicht by nog on- of weinig bezochte moeras jes of slootjes wonen op het spoor helpen. Als altijd ontvangen wy weer graag een berichtje (liefst niet een stukje van de plant erbij), zodat we kunnen nagaan of er geen vergissin gen in het spel zyn. We. hebben geen afscheid van het plekje kunnen ne men zonder extra te hebben gelet op de vlinders, waaronder soorten blauwtjes en vooral na de storm op 18 juU veel Atalanta's. We besluiten ons stukje niet te ver melden, dat we uit Vlissingen een julikever (duinkever) ontvingen, uit Middelburg (kantoor P.Z.C.) een rups van de doodshoofdvlinder en van een expediteur te Biezelinge een neushoornkever, Hartelyk dank. Gemeenteraad vergaderde Het is in vele gemeenten een bekend verschijnsel geworden dat de straten „vol" staan met geparkeerde voertuigen. Dit is vanzelfsprekend, omdat het aantal garages niet toereikend is. en parkeerplaatsen soms te ver weg zijn Zodoende zien wc vaak dat aan beide zijden van de straten, welke niet zelden erg smal zijn, de voertuigen zijn geplaatst. Het gevolg hiervan is, dat andere voertuigen, die door dergelijke straten romen gereden, moeten stoppen omdat door de manier waarop de andere 'oertmgen zijn geplaatst, er geen gelegenheid is op normale wijze door e rijden Hier is dus dc Jout gemaakt dat men ccn voertuig heeft laten stilstaan odanig, dat de vrijheid van het verkeer daardoor meer dan nodig is, werd belemmerd of de veiligheid op de weg in gevaar werd gebracht. De bestuurder die op deze smalle weg zijn auto tegenover een andere had geplaatst, was dus in feite strafbaar. Ook hier geldt, dat men niet alleen rekening moet houden met zichzelf, doch ook met de behoeften van anderen. Op deze foto ziet men zo'n precaire situatie. (Foto P.Z.C.) voor de bebouwde kom. Besloten werd voor de uitvoering ervan een rijksbij drage van 80 pet. aan te vragen, het geen neerkomt op f 480.870. De voorzit ter noemde het een belangrijk plan, dat onder meer voorziet in het slopen van 39 woningen. Hij wees erop, dat hier mee een eind kan worden gemaakt aan een „onmenswaardige toestand". De heer H. G. Jung hoopte op spoedige realisering ervan. Maar hy vroeg zich tevens af waar de inwoners van deze huizen zullen moeten blijven. De bur gemeester antwoordde hierop dat er eerst vervangende woningen beschik baar zullen moeten zijn. In aansluiting op het verslag over de ratiobouw in de krant van gisteren, kan worden medegedeeld dat er momenteel in Kloetinge behoefte is aan 191 wonin gen, hetgeen neerkomt op 26 pet. van de woningvoorraad. Speeltuin Bij het voorstel tot aanleg van een speelterrein voor de jeugd aan de Nieuwstraat en de onderhandse aan besteding ervan aan de fa. gebr. Wiskerke té Nieuwdorp voor de prijs van f 7863, zei de burgemeester dat ernaar wordt gestreefd om zo vlug mogelijk tot aanleg ervan over te gaan in de hoop dat de kleuters hiermee van de straat worden ge houden. De heer Jung vroeg of onderhandse aanbesteding noodzakelijk was. Wet houder D. Schipper antwoordde dat er verder geen aannemers waren die be reid waren het werk uit te voeren. De burgemeester deelde nog mede, dat voor een bedrag van f 2900 aan speeltuig zal worden aangeschaft. De totale kosten inclusief beplanting zullen f 16.000 belopen. De negende wijziging van de gewone dienst en de achtste wijziging van de ka- pitaaldienst werden zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Omdat een voorstel om 2000 te voteren voor het ontwerpen van een nieuw uit breidingsplan nog niet in de raad aan de orde" was gesteld, drong de heer Jung er bij b. en w. op aan in dezen spoed té betrachten. Eenzelfde geluid Het hij ho ren met betrekking tot het ontwerpen van een rioleringsplan voor de oude kern, een en ander speciaal in verband met het saneringsplan. Het teruglopen van de ontvangsten aan badgelden met 37,5 procent was voor de heef Jung aanleiding aan te dringen op spoedige sluiting van het badhuis. Rentebesparing De actieve grondpolitiek van de ge meente Kloetinge was er mede de oor zaak van. dat een rentebesparing van 15.550 kon worden verkregen. Wethou der D. Schipper deelde mee. dat b. en w. serieus bezig zijn met het sportveld. Verder zei hij, dat aan de gemeente architect opdracht is verstrekt tot het ontwerpen van een rioleringsplan voor de bebouwde kom. De herbenoeming van de burgemeester was voor wethouder D. Schipper aanlei ding om hem namens de raad hiermede van harte geluk te wensen. Voor de woningen gebouwd vóór 1 ja nuari 1957 werd besloten de huur met ingang van 1 juli 1964 met 12,5 procent te verhogen. In verband hiermede vroeg de heer H. P. Maas naar de plannen voor het aanbrengen van douchecellen in gemeentewoningen. Hij was namelijk bang dat er kort na deze huurverhoging weer een verhoging zou volgen voor de douchecellen. De burgemeester ant woordde dat de aanvraag tot goedkeu ring van deze plannen by het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid is ingediend, maar dat hierop nog geen berient is ontvangen. Bij het voorstel van b. en w. om aan de woningbouw- stichting Kloetinge een eenmalige sub sidie van 125 toe te kennen voor de oprichtingskosten, merkte de burge meester op, dat nu van hogerhand geen goedkeuring aan deze oprichting is ver leend, het onredelijk zou zijn om de le den van het bestuur de oprichtingskos ten te laten betalen. Besloten werd dan ook om de subsidie toe te kennen. De gemeenschappelijke regeling be treffende de centrale werkplaats „De Bevelanden" werd gewijzigd, terwijl als vertegenwoordiger van de ge meente in het algemeeen bestuur werd aangewezen burgemeester mr. H. N. baron Schimmelpenninck van der Oye. De subsidie voor het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbe strijding werd met ingang van 1965 van 1 tot 2 cent per inwoner per jaar verhoogd. Wegens de in 1963 verstrekte gezins zorg en gezinshulp werd aan de ge reformeerde stichting voor maat schappelijk werk te Goes ccn subsidie van 16,02 toegekend en aan de her vormde diaconie van Goes en Kloe tinge een subsidie van 10.835,78. De compensatiemaatregelen in verband met de huurverhoging per 1 juli 1964 van het rijkspersoneel werden van overeenkomstige toepassing verklaard op het gemeentepersoncel. B(J het durend zomers-zonnige weer is dit alreeds een dorado voor de in secten. Vliegen, hommels en vlinders komen er zoetigheid halen, vooral de distelkoppen zijn favoriet. Dringeji we wat verder het moeras in, dan bHjven de heelblaadjes trouw aan de hogere delen, de speer distel wordt echter vervangen door oen soortgenoot, die zich in het voch tig land thuis voelt, de kale jonker. Een hoge, slanke plant met slanke hoofdjes van mooie paarsrode kleur, de stengels dragen weinig bladeren, die bovendien smal zijn; de grotere bladeren vormen een rozet op de grond. Op een van die kale jonkers zien we de fraaie oranjegele mos hommel. Tussen het riet groeien vele (niet bloeiende) planten van de duizend schoon. Er tussen steken de dunne stengels van de platte rus omhoog met hun groepjes paarsbruine vruchtjes. Een fijn wit bloempje, één- stengelig opschietend uit een arme tierig bladrozetje strooit zich er tus sen. Het is de waterpunge (Samolis valerandi), waarbij in de flora staat aangetekend, dat dit plantje kosmo- Soliet is. dat het namelijk over de ele wereld is te vinden. Wat weer niet wil zeggen, dat de plant overal wordt aangetroffen, ze nestelt zich in dit moeras blijkbaar maar op één (voor haar geschikt) plekje. Dit geldt ook voor een natte-bodem- minnend plantje, de waternavel, veel voorkomend in natte greppels, spe- Top K/an pluim ven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4