PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PRIMA MAANFOTO'S VAN DE RANGER 7 Opnamen worden nog vandaag vrijgegeven ¥/eer klopsignalen in ongeluksmijn Minister Veldkamp stelt loonbureau in Kabelbaan Grevelingen komt thans in bedrijf RUSLAND ERKENT AMERIKAANS RUIMTESUCCES Technici zagen wit wolkje toen raket op maan te pletter sloeg Vreugde in laboratorium S0EKARN0 IN 1965 NAAR NEDERLAND NOG TWEE RANGERS, DAN EEN ROBOT MIJNONGELUK IN BELGIË T.v.-rapport Niet dulden Dienstregeling drie maanden in gebruik FRANS-ROEMEENS AKKOORD 207e jaargang - no. 179 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISS1NGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 1 augustus 1964 Scheidsrechter op de waterstraal Pagina 2 e Velde. F. B. den Boer en W. de Pagler. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G A. de Kok Abonnementsprijs 76 cent per week, 9,75 per kw franco j t 55-60, tel. 2355 (b g g. red. 3508. adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.gg. red. 2078/3169. adv. 2375); Goes. Gr. Markt 2, tel. 6140 fb.g.g red. 7853, p. mm. Min. p. adv. ƒ4,80. Ingez. med 3 z tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct. p. regel min. II; Zlerikzee: red. te). 2425. adm. tel. 2094 Adv. pr. 5 er poat ƒ10.- p kw. Losse nummer* 15 adv. 5212): Oost burg tel. 2285; T erneu .Brieven bur. van dit blad" meer. Giro 31 Opgetogen geleerden in Californië hebben gisteren in de vorm van radiosignalen ongeveer vierduizend foto's ontvangen van het maanoppervlak, genomen door de zes camera's van het ruimte voertuig ,,Ranger-7" in de zestien minuten en veertig seconden voor het toestel met een snelheid van bijna 9500 kilometer per uur op de maan te pletter sloeg. Bij de medewerkers aan het labo ratorium voor straalvoortstuwing in Pasadena, Calijomië, heerst grote vreugde na de geslaagde vlucht v< de „Ranger naar de maan. Een uitermate tevreden Harris „Bud'' Schrumeier, een van de lei ders van het „Ranger"-project, deelde gistermiddag op een pers conferentie mee: ,,wij hebben goe de beelden. Het licht was voldoen de, de beeldsignalen waren goed en de eerste proefafdrukken van de film zien er buitengewoon goed uit". De signalen werden opge vangen door de twee reusachtige parabolische antennes van het op sporingsstation van Goldstone in de Mojavewoestijn, ruim 270 kilo meter van Pasadena. Ze werden vervolgens vastgelegd op een mag netische band en worden nu weer omgezet in beelden op 35-mmfilm. Deze film zal later worden ontwik keld. Verwacht wordt, dat de eer ste foto's vanochtend door de N.A.S.A. zullen worden gepubli ceerd. Zijn de aanwijzingen .juist, dan zal het de eerste, maal zijn dat de mensheid een duidelijke blik gegund wordt op het maanoppervlak. De eerste toto's werden geheel overeenkomstig het plan door een camera met groothoeklens genomen, toen het ruimtevoertuig zich nog bijna 2100 kilometer van de maan bevond. Deze foto's kunnen een oppervlakte van ongeveer 290.000 vierkante kilometer tonen. Met de camera's met kleinhoeklens zijn, als alles goed is gegaan, foto's genomen tot een fractie van een seconde voor het te pletter slaan van de 365 kilogram wegende „Ranger" op de maan. Men hoopt hiermee scherpe opnamen van de „Mare Nubium" (de zee der wolken) te hebben verkregen, waar de Verenig de Staten over enkele jaren een of meer mensen willen laten landen. De wrak stukken van het ruimtevoertuig liggen nu waarschijnlijk in een vlgkte in de noordwestelijke hoek van de „Mare Nu bium", even links van een heuvelachtig gebied dat „Procellarum" wordt ge noemd. Voorganger De voorganger van het toestel, de „Ranger-6", had de 392.140 kilometer van de aarde naar de maan even vlot afgelegd als de „Ranger-7", maar haar camera's weigerden, naar be kend, op het kritieke ogenblik, waar na hel toestel te pletter sloeg. Een Russisch ruimtevoertuig, de „Loenik- 3", nam in 1959 foto's van de „achter zijde" van de maan, maar deze waren met bijzonder verhelderend, daar ze van een afstand van ongeveer 60.000 kilometer werden gemaakt. De eerste foto's van de Ranger-7" wer den gistermiddag 1.4.08 uur Nederlandse tijd "ontvangen. Het toestel stortte te 14.25 uur op de maan te pletter. Het heeft de afstand van de aarde naar de maan in 67 uur en 35 minuten afge legd. Een groep waarnemers op Kaap Ken nedy in Florida, die gisteren door een reusachtige televisietelescoop de maan in het oog hield, heeft meegedeeld dat zij ongeveer twintig seconden na het tijdstip van het neerstorten van de „Ran ger-7" een klein wit vlekje in de „Mare Nubium" zag verschijnen. Even voordat een wit wolkje in de vorm van een klaverblad op het televisie scherm verscheen dacht men een zwart stipje te zien, Plotseling stilte Het einde van de „Ranger" kon in het gehele land worden gehoord in een spe ciale uitzending vanüit het operationeel Het voorlichtingscentrum bij de ka belbaan over de Grevelingen, waar lot nu toe al vele honderden belang stellenden een kijkje hebben geno men, tFoto P.Z.C centrum in Pasadena, waar ongeveer 250 technici en geleerden bijeen waren. Er viel een stilte toen het beslissende moment naderde. Het enige wat men toen nog hoorde was het zangerige ge luid van de binnenkomende signalen van het ruimtetoestel. Door een luidspreker klonk een gestage stroom van berichten: „De signalen blijven krachtig. Wij heb ben uitstekende televisiebeelden... Wij hebben een maximumhoeveelheid gege vens Wij ontvangen beelden tot het laatst". Tóen hielden de signalen plot seling op. De spanning was gebroken. De aanwezigen sprongen op, dansten, schreeuwden en sloegen elkaar op de schouders. In Washington sprak president John son van een „prachtig succes", dat een belangrijke stap voorwaarts be tekende in het programma ter verza meling van de wetenschappelijke kennis, die noodzakelijk is VQor de reis van een man naar de maan. „Ik ben me ervan bewust dat dit grote succes pas is bereikt na een aantal mislukkingen... maar het moet ons opwekken tot nog grotere inspannin gen in de toekomst. Het Russische persbureau „Tass" meld de het Amerikaanse succes in zijn Rus sische dienst met als commentaar, dat het Rusland was dat de weg baande, voor het, fotograferen van liet maan oppervlak vanuit raketten. Overigens waren de Russische geleerden verheugd over het Amerikaanse succes, dat „een waardevolle bijdrage vormt tot het on derzoek van de kosmische ruimte". ITALIAAN BROSIO SECR.-GENERAAL VAN DE N.A.V.O. De Noordatlantïsche verdragsor ganisatie heeft sinds vanmorgen een nieuwe secretaris-generaal. Het is Manlio Itrosio, een 67-ja- rige Italiaanse diplomaat, die de Nederlander mr. Dirk U. Stikker in die functie is opgevolgd. „Mijn ervaring ais ambassadeur heeft mij ervan overtuigd, dat het Atlanti sche bondgenootschap ten volle be antwoordt aan de noden van de we reld waarin wij vandaag wonen", zei hij in een officiële verklaring bij het op zich nemen van zijn nieuwe taak „Onze grootste kracht ligt in ons ge meenschappelijk geloof en de gemeen schappelijke wil van alle vrije mensen om vrij te blijven. U kunt ervan ver zekerd zijn dat ik in dit perspectief zal werken en ik reken op het begrip en de morele steun van U allen". De nieuwe secretaris-generaal van de J NAVO oefende een advocatenpraktijk uit tot het einde van de tweede we-i reldoorlog. Hij is altijd een militante J I anti-fascist geweest. In 1944 werd hij benoemd tot secre- j taris-generaal van de Italiaanse li- berale partij en bekleedde verschil- l lende regeringsfuncties tot hij in 194C |werd benoemd tot ambasadeur in Moskou. Van 1952-1954 was hij ambassadeur in Londen, van 1955-1961 ambassadeur in Washington en sinds 1961 ambas sadeur in Parijs. Hij spreekt vloeiend Engels en Frans. Nieuwe Russische raketproeven De Sowjet-ünie gaat de komende maan den nieuwe versies van draagraketten voor ruimteonderzoek beproeven, zo heeft het persbureau Tas, ojkbiidge- maakt. Daartoe zijn in de Stille Oceaan twee doelgebieden aangegeven, waar van liet ene van 4 augustus tot één no vember en het andere van één oktober tot 30 december zal worden gebruikt. De raketten zullen in de Sowjet-ünie worden gelanceerd. (Van c Uit een mededeling, die de Indo nesische vice-premier dr. Soeban- drio ons tijdens de besprekingen te Tampak Siring op Bali deed, blijkt dat Indonesië een bezoek van president Soekarno aan Ne derland verwacht in juni of juli van het volgend jaar. Dr. Soebandrio deelde mede, dat de In donesische regering' het plan heeft vol gend jaar juni of juli een grote cultu rele groep, bestaande uit de beste van de Indonesische ballet- en volksdansgroe pen, naar Nederland te zenden. Het is niet uitgesloten, dat daarbij het befaam de Ramayanaballet zal zijn, dat deze week in Djokja is opgetreden voor mi nister en mevrouw Luns, aldus minister Soebandrio. Hij verwachtte, zo zei hij, dat de uitzending va.n deze culturele groep zou samenvallen met een bezoek van president Soekamo aan Nederland. De reacties aan Nederlandse zijde over deze mededeling was, dat nog niet be kend was of minister Luns reeds met de Indonesische regering besprekingen had gevoerd over het bezoek van de presi dent aan Nederland. Algemeen werd aangenomen, dat dit vrijdag of zater dag wel zou gebeuren tijdens de ontmoe ting tussen minister Luns en president Soekarno, waarin de te Tampak Siring gevonden oplossingen hun beslag zullen moeten krijgen. De Amerikanen zyn van plan nog twee karteringsvluchten naar de maan te laten maken door een Ranger begin volgend jaar, alvo rens ze. enkele maanden later zul len proberen een ruimterobot op de maan te laten landen. De twee nog komende Ranger- proeven, in januari en maart, heb ben evenals die met de Ranger-7 ten doel foto's van het maanop pervlak te verkrijgen ter voorbe reiding van astronautlandingen. Het volgend stadium is de eerste van zeven „kussenlandingen". De daarbij betrokken ruimteschepen moeten de maan fotograferen, landen met minder kracht dan een parachutist op aarde neer komt en vervolgens het maan oppervlak met tv-camera's af speuren, dat laatste soms wel een maand lang. Andere instrumenten zullen in het maanoppervlak bo ren en het analyseren, straling meten, maanbevingen of de val van hemelobjecten registreren en de zwaartekracht van de maan meten. Voor de eerste astronauten te gen 1970 naar de maan worden gestuurd, moet ook nog een andere serie proeven worden ge nomen. Te beginnen in 1966 zul len vijf ruimtevaartuigen wor den uitgestuurd om in een baan om de maan brede stroken van het maandoppervlak te fotografe ren. Dit moet gedetailleerde land kaarten voor de bemande expedi ties opleveren. ZIJN ER NOG MEER VERMISTEN IN LEVEN? In een steenkolenmijn te Zolder in Bel gisch Limburg is gistermorgen om half elf op de 800 meter verdieping een mijn gang over een lengte van 10 meter in gestort. Vier mijnwerkers die aan het werk waren op deze verdieping werden ingesloten. Een 29-jarige arbeider uit Heusden wist zich op eigen kracht te bevrijden en alarm te slaan. De man nam zelf aan de eerste reddingswerkzaamheden deel. Een 25-jarige mijnwerker uit Koersel kon in de loop van de middag, weliswaar ernstig gewond, bevrijd wor den en in het ziekenhuis worden opge nomen. De man verkeert niet in levens gevaar. De twee overigen, namelijk een 23-jarige mijnwerker uit Zolder en een 43-jarige arbeider uit Hasselt, zijn nog niet bevrijd en over hun lot verkeert men nog in onzekerheid, Gisteravond om negen uur had men over hen nog niets naders vernomen. De reddingswerk zaamheden worden voortgezet. INGESLOTENEN LEVEN ZOVEEL MOGELIJK ALS THUIS... (Van onze Parijse correspondent) Voor de negen opgesloten mijn werkers in Champagnole geldt het parool: wachten, wachten en nog eens wachten. Zij zaten gister avond al meer dan honderd uur onder de grond. Op tachtig meter diepte terwijl op hetzelfde ogen blik honderdduizenden Fransen met vakantie gingen naar het strand, de bergen of de bossen. Op hun luchtmatrassen begaven de mannen zich gisteravond ter ruste in de wetenschap dat hun redding nog wel twee, drie of vier dagen kan duren. In gedachten volgen zij niet alleen de pogingen om hen te redden, maar ook de moeite die besteed wordt om op het spoor te komen van de vijf andere vermis ten. Een of twee van deze vijf hebben melijk duidelijk tekenen van leven ge geven. Van boven klopte men vijfmaal op een ijzeren stang, de vrjfslagen wer den benéden beantwoord. Voor alle ze kerheid gaf men later nog drie hamer slagen, Ook die drie slagen werden be antwoord. Hoeveel van deze vijf nog ir leven zijn, viel gisteravond niet met ze kerheid te zeggen. Er was hoop, maar niet meer dan hoop. De vijf of hoeveel het er zyn heb ben in geen week gegeten en gedronken. Zij moeten de uitputting nabij zijn. Toch geel't men de moed van weerskanten niet op. In de Duitse mijn bij Peine za ten drie mijnwerkers een week onder de grond, elf werden pas na veertien dagen gered. Intussen is de zware graafmachine van Merlebach, een monster van 80 ton, gistermorgen vroeg gedemonteerd. De machine kan alleen maar verticaal en niet horizontaal graven. Men heeft de machine moeten vervangen door een lichter werktuig uit Orleans. Daar is zo hard aan gewerkt, dat de technici de montage in de helft van de tijd heb ben uitgevoerd. Hoe hebben de negen man de afge-, lopen vijf dagen doorgebracht? Het grote probleem is hen voor een ze nuwinstorting te behoeden. In dat op zicht is er nauwe samenwerking tus sen de dokter boven de grond en de ploegbaas Martinet beneden. De man nen klaagden gistermiddag over ge-| brek aan zuurstof, want zij merkten dat een van de kaarsen niet meer wilde branden. Flessen zuurstof staan gereed, maar de dokter heeft er een bescheiden gebruik van willen maken. De mijnwerkers heeft hij voorgeschre ven zoveel mogelijk rust te nemen en zo regelmatig te leven alsof zij thuis I waren. Die raad is opgevolgd. Zij heb-1 ben thans precies een dagindeling. Zij j slapen de gehele nacht tot 's morgens i acht uur. Om negen uur wordt ontbeten] en daarna ruimen zij hun galerij op, ve- gen de vloer en bereiden er zich op voor de hoeveelheden kalk op te ruimen, zo-] dra de boor voor het. grote gat hun schuilplaats heeft bereikt. Een vracht wagen in de buurt wordt door hen in ge reedheid gebracht om straks, als de red ding nabij is, de koplampen te kunnen ontsteken. Zij werken met hun handen of met de weinige gereedschappen waar over zij beschikken. Om tien uur 's morgens is er gele genheid om met de familieleden te spreken. Die gesprekken zijn thans tot eenmaal per dag beperkt. Aan de vrouwen is de dringende raad ge geven de gesprekken zo kort mogelijk te houden en vooral geen dingen te zeggen die de mijnwerkers heneden zouden kunnen verontrusten. Het zijn derhalve gesprekken van eenvoudige mensen tot eenvoudige mensen. Men is aan beide kanten kort en ge reserveerd. Men beperkt zich tot banali teiten, maar waarbij toch van beide kanten ongezien de tranen over de wan gen biggelen. Wie er bij staat kan zijn ontroering nauwelijks bedwingen. Ik heb een maat naast mij staan, zei gisteren een broer tot zijn broer beneden. Die is gaan vissen, maar hij is plotseling thuis gekomen. Zeg hem dan, luidde het ant woord van beneden, dat hij daar en daar moet gaan vissen, want daar zitten de beste forellen. De vrouw van ploegbaas Martinet hing ecu verhaal op over de konijnen in de tuin. Men lachtte van beide kanten, althans men deed een flauwe poging om te lachen. Na afloop van de gesprekken wordt tegen twaalf uur het eten voor de lunch opgediend. Men rust tot vier uur in de middag, eet iets, dood de tijd met kaarten en lezen tot acht uur en tegen tien uur 's avonds wordt het laatste maal genuttigd. Een studiecommissie van de Fryske Kultucrrled heeft een rapport het licht doen zien over regionale televisie en in een naachrlft o.m. de pers om aandacht en commentaar verzocht. Met enig voorbehoud willen wij op dit ver zoek Ingaan omdat het stuk in eerste aanleg is geschreven voor Friesland. Men zou dus kunnen zeggen dat wij - zo ver verwijderd naar Nederlandse begrippen van het gewest daarginds er niet veel mee hebben te maken Maar de regionale televisie heeft ook de be langstelling in Zeeland en daardoor Is het mogeLljk dit rapport te bezien met de ogen van de geïnteresseerde buiten staander. En de vraag kan worden ge steld: „Moet in Zeeland niet ook zulk een rapport verschijnen?" Om maar met dc laatste vraag te be ginnen. het antwoord luidt „nee". Aan een stuk zoals dit Is hier geen be hoefte. Hier i« rnuir ons gevoel weer en van die breedsprakige rap porten op tafel, waarvan er twaalf in een dozijn gaan, maar die de zaak waar om het gaat in feite geen stap verder brengen. Veel woorden, weinig concrete zaken. Er worden mystieke verzuchtin gen over de regio geslaakt, er worden gewichtige woorden gebruikt, maar dc punten waar het werkelijk om gaat. blijken onvoldoende te zijn behandeld. Zo staan er zinnen als: „Enkele leden van de studiecommissie zagen in een eigen kinderprogramma, dat volgens hen na verloop van t(jd regelmatig zou moeten worden uitgezonden, niet alleen een duidelijke taak voor de regionale televisie, maar ook een belangrijke illus tratie van de nood zaak van het regio nale programma ter correctie van bepaal de invloeden van het landelijk pro gramma". Heel mooi. Betekent dit dat ér een Friese Pipo de clown moet ko men? En dat de noodzakelijkheid van een Fries televisieprogramma mede is gelegen in provinciale correcties op bij voorbeeld een nationale figuur als Zwiebertje? Helaas, in het algemeen lijdt dit rapport aan een langademige vaagheid en maakt het de indruk te zijn samengesteld door een aantal vriendelijke dames en heren, die wel heel erg Fries denken, ook wel eens een t v.- programma zien, maar falen als het gaat om het formuleren van concrete zaken. Naar ons gevoel zou deze studie commissie een werkelijke bijdrage tot de t.v.-discussie hebben geleverd als zij kort en zakelijk had uiteengezet hoe een Fries programma is te verwezen lijken. waarbij dan een zo exact moge lijke kostenberekening plus een techni sche uiteenzetting eveneens nodig zou den zijn. Nu zijn er echter slechts vage lijntjes getrokken en blijft men in al gemeenheden steken. We geloven niet. dat men met dit rapport veel verder zal komen. Mocht er In Zeeland be hoefte bestaan fin kringen bijvoorbeeld van de Culturele Raad) om zich ook eens met deze dingen te gaan bezig houden, dan ligt er in ieder geval thans leen negatief voorbeeld op tafel. ftantlijH COMMISSIE VAN TOEZICHT Voor uitvoering van loonbeleid Minister Veldkamp (sociale ken en volksgezondheid) heeft een loonbureau in het leven geroepen, dat de Stichting ran den Arbeid, het college van rijksbemiddelaars en de minister zal bijstaan bij de uitvoering van het loonbeleid. De minister vindt dit bureau nodig in verband met de wijziging in bet systeem van loonvorming. Het bu-; reau wordt in Den Haag geves- tigd. Een commissie van toezicht van tien le den te benoemen door de minister van sociale zaken, kan zich met voorstellen over de taak en de uitvoering daarvan] tot de minister wenden. Zes leden wor den benoemd op voordracht van de Stichting van den Arbeid en twee op voordracht van het college van rijks- bemiddelaars. oe andere twee een van hen wordt de voorzitter zal de minister zelf rechtstreeks aanwijzen na overleg met de stichting en het college. De voorzitter van een Zeeuwse voet balclub heeft tijdens een jaarverga dering meegedeeld, dat het bestuur niet zal dulden, dat enige krant zich be moeit met interne verenigingszaken en met de samenstelling van de elftallen. Wij hebben deze stoêr-klinkende woor den eerljjk gezegd niet begrepen. Be doelde de voorzitter daarmee, dat een krant zich moet onthouden van com mentaar op het verenigingsleven? Mag geen kritiek worden geleverd op be paalde aspecten van hét werk der ver eniging? Een dergelijke opvatting is echter niet houdbaar. We menen niet. dat een bestuur van welke vereniging ook in staat en gerechtigd is de vrijheid van meningsuiting aan té tasten. Geluk kig niet. Wij van onze kant zullen voortgaan van deze vrijheid gebruik te maken op de wijze, dié naar onze op vatting voor een krant in Zeeland ver antwoord en geboden is. ook al zou een verenigingsbestuur dat „niet dulden". Mocht overigens iemand het met opvat tingen, in onze krant als opinie weer gegeven, niet eens zijn, dan stellen wij zoals men weet gaarne onze ko lommen open voor een weerwoord. Voor een botsing der meningen zijn wij niet bang. Het bestuur wel NA JAARTJE VAN TEGENWIND Dc kabelbaan-in-ruste boven de 1200 meter open water in de nieu we Grevelingendam: hij is in de afgelopen vakantieweken heel wat keertjes over de tong gegaan. Vooral bij de duizenden automobi listen aan het veer Zijpe, die nog een zomer lang geduld moeten op brengen om vaak uren op hun overzetbeurt te wachten. Zij had den verwacht prinsheerlijk over de dam tussen Ooltgensplaat en Brni- nisse naar hun vakantieland Schouwen-Duiveland te kunnen rij den. Maar Schouwen bleek nog geen eiland. Bijna een jaar lang hebben <le mannen van rijkswaterstaats Deltadienst en van de aunnemerscombinatie de wind tegen gehad! De ellende begon toen vorig jaar een kabel bij liet aanspannen knapte. Maar nil is alles er dan toch echt klaar voor. Wanneer volgende week de bouw vakkers weer op het werk verschijnen kan de dienstregeling niet de steen en verpakt materiaal bombarderende gon- dels aan de draad boven het sluitgat gaan draaien. Eerst met een aanloop. Binnen enkele weken op volle toeren: 90 uren per week, ongeveer drie maanden. Achttienduizend ton materiaal per week, in totaal een storthoeveelheid van 150.000 tot 160.000 ton. De tijd van herstel, van proeven nemen, methodes verbeteren proefvluchten ma ken is dan voorbij. „Het gaat er nu om dat de bijna dertig gondeliers, die we hebben aangetrokken zo snel mogelijk routine krijgen. In de eerstkomende we ken zullen ze moeten inspelen door met beladen gondels de draad op te kruipen, door te lossen op de plaatsen waar we dat met ons stortschema hebben be- j paald. Voorlopig draaien we met de ne gen opererende gondels nog alleen een enkele dagdienst, maar we hopen snel te kunnen overstappen op een dubbele ploeg: gemiddeld achttien werkuren per dag en dan elke drie minuten het ver- trek van een belaste gondel Ir. N. Biezeveld, de hoofdingenieur van het Deltakantoor in Zierikzee heeft ons een blik gegund in de dienstregeling, die dan nu toch eindelijk drie maanden lang boven het laatste sluitgat in de Grevelingendam gehanteerd zal worden om uit het water langzaam maar zeker een dam van stenen omhoog te laten komen. En om daarna in vlot tempo de definitieve Deltadijk er achter te vlijen., Het zal er wel op neer komen, dat de Grevelingendam in de maand februari volgend jaar voor het verkeer open gesteld zal worden. Eerst dan 7al ook Schouwen-Duiveland kunnen profiteren van de kort geleden geopend Haring- vlietbrug! Negen gondels Negen rode motorgondels zullen straks continue in bedrijf komen. Drie andere worden in de „remise" in reserve gehou den, voor het geval er gerepareerd of onderhoudswerk gedaan moet worden. De mannen, die ermee over het water zullen zweven hebben geen speciaal vliegbrevet. Alleen wat handigheid en een beetje motorgevoel. Met tweeën be mannen ze het zweeftuïg. Een machinist en een bijrijder (bijvlièger of co-piloot mag ook). Ze weten precies op welk punt van de kabel er aan de handle ge trokken moet worden om de lading los te laten. Van zuid naar noord gerekend zal dat over 700 meter lengte stortsteen zijn er over 500 meter het traject met de diepste geulen nieuwe mate rialen: zandzakken asfaltkluiten. Twee gondels met 10 ton aan zakken tegen een gondel met hetzelfde gewicht in stortsteen. Met een snelheid van 5 me ter per seconde zullen ze langs de draad schuiven, nooit meer dan één gondel te- (Zie slot pag. 2 kol. 2) Augustus start onbestendig De algelopen week hebben wij niei klagen gehad want het aantal uren zonneschijn was in Zeeland belangrijk groter dan in de noordelijke helft van ons land. Augustus gaat onbesten dig beginnen. Depressies trek ken langs Schotland naar Noor wegen en doen vandaag zuid westenwind in kracht toenemen. Een oceaanfrontje kan ook een weinig regen brengen, zodat de eerste augustusdagen fris en wisselvallig zullen verlopen. Wij willen niet hopen dat de oogst maand 1963 ais voorbeeld dient toen Zeeland de natste provincie was met in Wissenkerke als top 223 mm regen. Frankrijk en Roemenië hebben gisteren in Parys een overeenkomst inzake we tenschappelijke en technische samen werking getekend. Het akkoord voorziet onder meer in de uitwisseling van stu denten en technische stukken. Dit is in doorgaans welingelichte kringen in Pa rijs vernomen. De overeenkomst werd ondertekend door de Franse en de Roe meense ministers van buitenlandse za ken, Couve de Murville en Cornelius Ma- nesco. Premier Maurer van Roemenië woonde de plechtigheid bij. 7. STAKING BIJ ALITALIA De vliegers van de Italiaanse lucht vaartmaatschappij „Alitalia" zijn gis termiddag om 6 uur voor 78 uur in staking gegaan. Alle luchtverbïndin- gen van de maatschappij zijn door de staking getroffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1