L Europese lanceerbasis in noorden van Zweden in Politiek tropenparadijs Bali GEMINI-ASTRONAUTEN ZULLEN TIJDENS VLUCHT LUIK OPENEN ANTILLIAANSE LUCHTVAARTMIJ. BEGINT ZATERDAG HAAR WERK SENORITAS EXTRA Russen weigeren schuld aan V.N. te betalen Amerika is het niet eens met generaal Ailleret Leiders Portugese opstand berecht Robert Kennedy uitgesloten van vice-nresidentschap VRIJDAG 31 JULI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT a RECHTSTREEKSE BUK IN DE RUIMTE De twee Amerikaanse astronauten die zijn aangewezen voor Amerika's langste ruimtevlucht in een baan rond de aarde zullen als eerste ruim tevaarders rechtstreeks een blik kunnen wer pen in het heelal. Dit experiment vormt een van de ruim 10 op drachten die de ruimte vaarders op hun vier daagse ruimtereis zul len uitvoeren. Kenneth Kleinknecht van het nationaal bu reau voor de ruimte vaart verklaarde op een persconferentie, dat de twee astronau ten op een punt tijdens de reis de druk zullen opheffen in hun twee persoons Gemini-ruim- tecapsule om vervol gens de luiken te ope nen en vanuit de deur opening een blik naar buiten te werpen. Op de 12 vorige Ame rikaanse en Russische bemande ruimtereizen bleven de luiken te alle tijde gesloten. De ope ning van de luiken is echter belangrijk voor toekomstige 'ruimle- projecten zoals het tot stand brengen van een verbinding tussen twee of meer voorwerpen voor de bouw van ruimtestations die zich in een baan rond de aarde bevinden. Volgens Kleinknecht zullen de 2 astronauten zich eveneens bezig houden met de meting van straling in de ruimte en van het magnetische veld van de aarde, het nemen van foto's en de bestu dering van medische aspecten zoals de me ting van de hartslag. Als alles goed gaat zullen de astronauten 64 maal rond de aarde wentelen. Op de luchtmachtbasis Edwards in Californië is woensdag de para chute die de veilige lan ding op aarde van de .Gemini" capsule mo gelijk moet maken met succes beproefd. Een invlieger die van uit een helicopter werd neergelaten maakte een geslaagde landing op een tevoren vastgestel de plaats. De parachu te lijkt op een vlieger. De bestuurbare para chute moet de beman ning van het ruimte voertuig in staat stel len een landing op het land te maken. Tot nog toe zijn de Amerikaan se ruimtevaarders in zee terecht gekomen. EERSTE VLUCHT CURACAO-ARUBA Drie toestellen en 380 man personeel Zaterdag a.s. zal een vurige wens van de Nederlandse Antillen ver vuld zijn. Dan zal de eigen lucht vaartmaatschappij haar werk be ginnen met de eerste vlucht op de lijn Cu ra.qa.o-Aruba. De Antilliaanse luchtvaartmaatschappij N.V., welker aandelen, zoals bekend is, in handen zijn van de K.L.M., beschikt thans over drie tweemotorlge Convair 340-toestellen, elk plaats biedend aa.n 46 passagiers. De A.L.M. heeft 380 perso neelsleden, daarnaast, zijn van de K.L.M. twintig man vliegend en eenzelfde aan tal grondpersoneel in dienst, totdat de A.L.M. eigen mensen voor deze functies heeft. Twee in Nederland opgeleide An tilliaanse vliegers zullen bij de A.L.M. gaan werken. De A.L.M. mag van de diensten en van personeel der K.L.M. gebruik maken. Op het kielvlak van de drie toestellen zijn in blauw de letters A.L.M. aange bracht in een witte cirkel. Daarboven symboliseren zes sterren in blauw de zes eilanden van de Nederlandse Antil len. Het kielvlak vertoont verder hori zontale banen in dezelfde kleuren als die op de vliegtuigen van de K.L.M. De directie van de A.L.M, wordt ge- i vormd door de heren K. J. Rupplin von Keffikon, oud-directeur van het Westindisch bedrijf der K.L.M. en C. O. Yrausquin, oud-hoofd van de Niet directeur, maar scheepswerf failliet Ten onrechte heeft de griffie van de rechtbank te Haarlem woensdag mede gedeeld dat de heer A. de Beer (Amster dam) als directeur van de scheepswerf De Beer failliet is verklaard. luchtvaartdienst Nederlandse Antil len. De vliegtuigen van de A.L.M. gaan het interinsulaire verkeer verzorgen en daarnaast vluchten maken naar Mara- caibo (Venezuela) en Barranquilla (Co lombia). Er bestaan plannen het net uit te breiden met aanvankelijk internatio nale en later intercontinentale lijndien sten, in samenwerking met de K.L.M. De A.L.M. zal onder meer een bijdrage moeten leveren aan een vergroting van het toerisme. Verstopte riolering verdrijft zieken uit legerplaats e Haagse redactie). In de legerplaats Grave (bij Nijmegen) is do ziekenzaal gesloten, omdat vor- stopping in de riolering tot een onge- wenste hygiënische situatie heeft geleid. De enkele zieke militairen, die in het i zaaltje verpleegd werden, zijn voorlopig overgebracht naar de ziekenzaal in 's- Hertogenbosch. Zodra de loodgieters de I afvoer hebben gerepareerd wordt de ziekenafdeling van het 11e bataljon Technische Dienst weer in gebruik ge- nomen. De geneeskundige afdeling in Grave ligt in de omgeving van een keuken, de toï- letten en een douchegebouw. Gezien de grote hoeveelheden afvalwater die de riolering krijgt te verwerken, had de verstopping tot gevolg dat in de zieken- i zaal een onwelriekende situatie ont- I stond. Ook de zwermen vliegen en an- der ongedierte werden steeds talrijker. Toen de toestand onhoudbaar bleek en i de verstopping niet spoedig kon worden opgeheven, besloot de commandant tot Prof. Brandsma overleden jj In het St.-Josephzïekenhuis in Eindho ven is gistermorgen op 72-jarige leeftijd •verleden prof. ir. \V. F. Brandsma. oud- hoogleraar van de Technische Hogescho- n in Delft en Eindhoven. Prof. Brands- ïa woonde in Lieshout. Hij was ridder i de Orde van de Nederlandse Leeuw. Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif 'extra speling voor de doe-het-zelver De handelsbesprekingen tussen Nederland en Indonesië in het presidentiële paleis Tarapaksi- ring zijn gisteren in goede sfeer en grote hitte voortgezet. De delegatieleden, gekleed in spor tieve overhemden, doen hun uiterste best oude wonden te helen. Een teken van deze bete re verstandhouding is wellicht het feit dat voor het eerst sinds de soevereiniteitsoverdracht de Nederlandse driekleur van het paleis Tampaksiring waait. Vandaag zal naar verwacht wordt de Nederlandse delegatie naar Djakarta terugkeren. Over de eigenlijke vorderingen van het gesprek is niets bekend ge maakt. Bij de foto's: Boven: Minister Luns heeft voet ge zet op Balt. Van een lieftallige Balinese krijgt hij een schaaltje fruit aangeboden. Midden: Tientallen Balinese scho nen verwelkomden minister Luns en zijn echtgenote op het vliegveld van Bali. Over een tapijt van bloemblaad jes en beschut tegen de félle stralen van de tropenzon door kolossale pajongs, wandelde het gezelschap naar gereedstaande auto's. Onder: In de ochtend, van het vertrek naar Bali werd van Djolcja uit nog een onverwacht bezoek gebracht aan de imposante Boroboedoer. Het antwoord van Velasques op de vraag naar een betere kleine sigaar Het Wereldgebeuren Moskou en de gelovigen Israël heeft glitteren In de Verenigde Naties geprotesteerd tegen de beper- Samengesteld uit 27 geselecteer de overzeese tabakken. Heer lijk licht van trek. 10,3 cm, dus niet te lang, niet te kort, nèt goed. De enige senoritas die zo'n kwaliteit voor CC biedt! Vraag R1BAS WEER UIT LEEUWARDEN ONTSNAPTE GEVANGENE AANGEHOUDEN Een van de drie gevangenen, die vrij' dag uit de Leeuwarder strafgevange nis ontsnapten, de Duitser Sigmon G. is dinsdagmiddag in Nieuw Beerta (Gr.) gegrepen. Zoals gemeld, werd een van de drie inbrekers dezelfde dag nog weer gearresteerd. Voort vluchtig is nog de 45-jarige A. S. De landbouwer O. C. Struif uit Nieuw Beerta zag op zijn weiland een man met een fiets, die zich daar verdacht ophield. Hij waarschuwde de rijkspo litie in Nieuweschans, die een wacht meester op onderzoek uitstuurde. Toen G. de politieman zag aankomen, gooide hij zijn fiets, jas en schoenen weg en nam de benen. De wachtmees ter waarschuwde de Koninklijke Ma rechaussee in Nieuweschans en de rijkspolitie van de omliggende dorpen- Er werd een klopjacht georganiseerd en het lukte vrij spoedig de Duitser in het nauw te drijven. De politie kreeg hem te pakken in een haverveld in Nieuw Beerta, waar hij zich verbor gen hield. G., die indertijd betrokken is geweest bij de schilderijendiefstal i.i Aerdenhout, moest een straf van vijf ar uitzitten. Secretaris-generaal Thant van de Ver enigde Naties heeft gisteren verklaard dat de Russen weigeren hun schuld aan de Verenigde Naties te voldoen en dat de wereldorganisatie in een kritische functionele toestand" ver keert. Thant zei dat de Russische premier, Nikita Kroesjtsjew, het Russische standpunt persoonlijk had toegelicht tijdens een lang persoonlijk onderhoud, op het Kremlin. Hij wees erop dat zijn functie zeer veeleisend is doch zei nog niet besloten te hebben of hij een tweede amtbstermijn in 1966 zal na streven. Betreffende de Russische schuld aan de Verenigde Naties aan bijdragen in de kosten van de V.N.-operaties in Kongo en 't Midden-Oosten, zei Thant op een persconferentie ,,ik heb de indruk dat de Russische regering niet bereid is haar politiek te verande- Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren de stelling van de Franse generaal Charles Ailleret, dat een Russische aanval op Europa direct met een massale tegenaanval met kernwa pens beantwoord dient te worden, verworpen. De woordvoerder van het State Depart ment herhaalde de Amerikaanse opvat- j ting dat de N.A.V.O. in staat moet zijn' tot een „soepele tegenstoot" bij een com munistische aanval in Europa en andere delen van de wereld. Generaal Ailleret, die voorzitter is van het Franse comité van stafchefs, heeft dit idee van een „soepele reactie" ver worpen wegens de overmacht van de Russen te land en in de lucht. De woord-1 voerder van het State Department legde i er de nadruk op, dat de mening van de' Amerikaanse regering gevormd is na diepgaande studie. RAKETTEN VOOR WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK Nog geen besluit over vestiging laboratorium Een vertegenwoordiger van de Europese Organisatie voor Wetenschappelijk On derzoek van de Ruimte (E.S.R.O.) en de Zweedse zaakgelastigde in Parijs heb ben gisteren een overeenkomst gete kend, waarbij de E.S.R.O. het recht ver krijgt nabij Kiruna, in Noord-Zweden, een basis in te richten voor het lanceren van raketten voor wetenschappelijk speurwerk. De E.S.R.O. zal in dit gebied ook waarnemingsposten voor het volgen der afgevuurde raketten en radiosta tions mogen inrichten. De E.S.R.O. zal jaarlijks ongeveer vijftig raketten, die een grote hoogte zullen be reiken, kunnen lanceren. De lanceringen geschieden uitsluitend in het kader van speurwerk voor vredesdoeleinden. Het gebied, waar de basis komt, is voor acht jaar aan de E.S.R.O. verpacht. Verlen ging der overeenkomst is mogelijk. Het akkoord bevat speciale veiligheidsvoor zieningen. Er zijn ook bepalingen in op genomen ter beveiliging van de belan gen der plaatselijke bezitters van kud den rendieren. de conclusie dat niet gebouwd moest worden op het polderterrein in Delft, maar op zandgrond. Dit in verband met de uiterste precisie die moet worden be tracht bij toekomstige metingen in het laboratorium. De Nederlandse regering heeft toen een terrein aangeboden Sn Noordwijk aan Zee. Er wordt een oploa- sin gezocht voor de huisvesting van de 800 technici die in het laboratorium zul len werken. Geen beslissing De buitengewone vergadering van de Europese organisatie voor ruimteon derzoek in Parijs heeft nog geen be slissing genomen over de vestiging van het Europese laboratorium voor ruimteonderzoek in Noordwijk aan Zee. De Nederlandse regering heeft de Europese organisatie een terrein in deze plaats aangeboden. De raad heeft een beslissing opgeschort om dat hij eerst nadere inlichtingen wil hebben, zo verneemt het A.N.P. uit Parys. Het laboratorium zou eerst gevestigd worden in Delft, maar een internatio nale groep van deskundigen kwam tot Een van de leiders van de Portugese oppositie, Manuel Serra, is veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf wegens zijn aandeel in een aanval op een leger kazerne in Beja. Zuidoost-Portugal, op nieuwjaarsdag 1962. De leider van de aanval, kapitein Joao Maria Paulo Varela Gomes, werd ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. De andere medebeklaagden kregen ge vangenisstraffen van drie jaar en min der. Zeventien van de 82 beklaagden werden vrijgesproken by gebrek aan bewijs. Degenen die werden veroordeeld werden schuldig bevonden aan „aanval op een legerkazerne in Beja en gewapende op stand met het doel de regering omver te werpen". Allen werden vrijgesproken van de be schuldiging te hebben gehandeld als lid van de communistische partij of onder leiding van deze partij. Serra kreeg het langste vonnis omdat hij reeds eerder was veroordeeld voor samenzwering tegen de regering. Hij was uit Portugal gevlucht doch clan destien teruggekeerd om weer aan acties deel te Zeg het met bloemen Maltezer meisjes willen niet naar Nederland Nederlandse werkgevers hebben sinds begin juni enkele honderden aanvragen ingediend voor vrouwelijk personeel uit Malta, maar de werving op dit Britse ei land in de Middellandse Zee is geen suc ces geworden. Geen van de Maltezer schonen heeft gereageerd op adverten ties die de Nederlandse overheid in over leg met de plaatselijke autoriteiten heeft geplaatst. Er is op Malta een vrouwenoverschot en vele jaren lang vertrekken tal van meis jes naar elders om werk te vinden, De voorkeur gaat kennelijk uit naar Engels sprekende landen, zo meende men op het ministerie van sociale zaken. President Johnson heeft Robert F. Kennedy, de minister van justitie, Robert S. McNamara, de minister van defensie en andere functionaris sen met de rang van minister uitge sloten van de kandidatuur voor het vice-presidentschap bij de komende' presidentsverkiezingen. Hij heeft zulks ter kennis gebracht j aan genoemde minister en aan Adlai E. Stevenson, ambassadeur bij de] V.N., Dean Rusk, minister van bui tenlandse zaken, Orville Freeman, minister van landbouw, en Sargent Shriver, directeur van het vredes- korps. economise V.N. zei de permanente gedelegeerde van Israël bij het Europese hoofdkwar tier van de V.N. in Geneve, dat Rusland een openlijke anti-scmitlsche politiek voert. Het is niet het eerste protest van deze aard. dat tegen het antl-semltlame In Rusland wordt ingediend. Vorig Jaar beschuldigden Duitse Joden de Russen van precies dezelfde euveldaden en kort geleden werd h"*t rapport gepubliceerd van de internationale commissie van juristen, dat het antl-semttlsme in Rus land eveneons nan de kaak stelde. De Israëlische gedelegeerde ging zeer gede tailleerd In op de omstandigheden waar aan de joodse minderheid in de Sowjet- Unie wordt blootgesteld. Hij betoogde onder meer dat ziin rasgenoten ln Rus land worden geïnooktrineerd en dat hun betrekkingen met joden bulten het huid worden gesaboteerd. De Israëlische af- f«vaardigde gaf toe dat de Joden in de owjet-Lfnic fysiek niet worden onder worpen, „maar", zo vroeg hij zich af, „is de campagne voor kunstmatige as similatie, opgelegd door een sterk rege ringsapparaat niet minstens zo erg:". Daarna ging hij uitvoerig ln op recente anti-scmitlsche publikatié» in Rusland verschenen. Hij wees de Russische be wering van de hand dat een kortgeleden in de Oekraïne verschenen boek. dat onder druk van de westelijke per» weer werd ingterokken, een apart slaand geval zoii zijn. „Helaas verschijnen boeken van niet minder giftig karakter bil duizenden in Rusland verklaarde Moshe Bartur. Hij noemde de titels van enige in 1962 en 1963 verschenen anti-Joodse boeken die door de Russische uitgeverij van po litieke literatuur waren gepubliceerd. Uit een door een zekere Osipof geschre ven boek „de eatechismls in zijn ware gedaante", citeerde Bartur onder meer de volgende veelzeggende zinsnede: „God is voorstander van discriminatie Jegens de Joden". De boeken die de Israëli noemde hadden een oplage van 100.000 tot 200.000 exemplaren. Maar het zijn niet alleen de joden die ln Rusland in de verdrukking zijn gekomen. Kroesjtsjew is nog vrij beheerst waar het aanvallen op de ker ken betreft. Zijn chef van de ideologi sche afdeling en voorzitter van het cen trale comité. Leonid Iljitsjew daarente gen geeft de christenen nogal eens een veeg uit de pan. In januari van dit jaar verklaarde hij bijvoorbeeld dat de gods dienst in Stallns tijd „lang niet altijd even stevig was aangepakt Tezelfder tijd deelde hij ter geruststelling van zijn kameraden-communisten echter mee, dat veel van de gunsten welke de kerk in Rusland in Stalins tijd genoten had, inmiddels ongedaan waren gemaakt. Deze gunsten betroffen onder meer be lastingfaciliteiten, hulp van de overheid bij de ledenadministratie van de kerk genootschappen, en een „ruim beleid" ten aanzien van de bouw van nieuwe kloosters en seminaries. Ook was in Sta lins tijd het beleid ten aanzien van ker kelijke publikatie8 zeer lankmoedig, al dus Iljitsjew. De voorzitter van de commissie voor atheïsme van de partij in de Oekrairie vertelde bij diezelfde gelegenheid dat sinds 1962 150.000 personen In de Oe kraïne speciale atheïstische leergangen gevolgd hadden en dat een miljoen mid delbare scholieren en studenten sinds 1958 de speciale cursussen op dit gebied had gevolgd. De ceremoniële registratie van pasgebo ren kinderen heeft de kinderdoop in een steeds groter aantal gezinnen geheel vervangen, verklaarde een andere rap porteur, die opmerkte dat de kinderen bij hun registratie een speciaal medal- jon kregen. Verder had men in de Oekraine winter- en zomerfeesten, de „dag van hamer en sikkel", en feestda gen voor veeteelt, landbouw, het graan en andere onderwerpen georganiseerd ten einde de invloed van de kerkelijke feestdagen te verminderen. In het begin van dit jaar werd ln Rus land zelfs een „instituut voor weten schappelijk atheïsme gesticht, terwijl tevens het vak „wetenschappelijk atheïsme" werd ingevoerd op het les rooster van alle middelbare scholen. Stu denten moesten verplicht colleges in „wetenschappelijk atheïsme" volgen. Het besluit van het centraal comité (lees Hjitsjew) om het atheïsme te pro pageren was, zo luidde de toelichting, gebaseerd op de noodzakelijkheid dat „wijdverbreide religieuze geloven en praktijken" met wortel en tak moeten worden uitgeroeid. De filmindustrie werd ingeschakeld en er werden zelfs clubs gesticht om de jon geren op het atheïstische pad te houden. Zelfs de astronauten werden bij de cam pagne ingeschakeld. Titof, die in de ogen van de Russische jeugd een held is. deed in het openbaar „voorstellen" om de astronauten bij de atheïstische actie te betrekken en een „speciale anti-religieu ze proef in de ruimte" uit te voeren. „Indien men de cosmos bestudeert en steeds verder doordringt in de verbor genheden van het heelal, blijft er op aarde en in de hemel geen plaats over voor God", zei de Russische ruimterei ziger. Toch ontkent Moskou officieel nog steeds dat de joden en de christenen in Rusland het slechter hebben dan de an dere Russen en toch zijn er nog steeds mensen in het westen, die zeggen dat te geloven en die dit op congressen achter het ijzeren gordijn betogen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3