„MAAS"-zeslers en cavaleriekorps gaven aan Zierikzee vakantiefleur Station te Lewedorp de hamer nu onder Rijksweg Vlissingen naar Nieuwland belangrijk Kasporgo met Europese fakkel door Ganzestad BILT ALMANAK Levendige verkoop van bouwgrond in Duiveland a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 31 JULI 1964 Drukke marktdag met feestelijk staartje Thuishaven voor „Zeeland"-strijd HET oude centrum van Zierikzee is donderdag aan alle kanten en met ge varieerd „materiaal" opgetuigd totdat het glansde van vakantiepiezier. Aan de langgerekte kade van de Nieuwe Haven: zetten in de loop van de middag een dikke zestig in het zonlicht pronkende, witte jachten hun schaduwen van nias-1 ten en zeilen af tegen de opvallende gevelrij. De Koninklijke Roei- en Zeil vereniging „De Maas" liep er zoals ieder jaar in haar tijdelijke Zeeuwse thuis haven binnen om de komende dagen van hieruit over de Oosterschelde banen te trekken voor de zogenaamde „Zeeland-! wedst rijden". Een paar honderd meter verderop, op het Havenplein, vijzelde V.V.V. "s avonds de toch al zo plezierige sfeer van deze zomerse marktdag nog' een flink stuk verder op met bijzonder' evenement: een optreden in gala-tini- form van het Trompetterkorps der Ca- valeric, waarvoor velen honderden uit' Zierikzee was zo een dag lang een toe ristenstadje van de bovenste plank. Er was voor de bezoekers een gewild menu samengesteld. En dat zal volgende week donderdag worden herhaald, wanneer de stad zijn mosselfeest viert. Maar dan zijn het de mannen van de vissersvloot, die zullen zorgen, dat er wat te beleven en vooral dat er zeebanket te eten zal zjjn. Gisteren dus voornamelijk een kijk- festijn. Dat er overigens zijn mocht. Na een drukke weekmarkt in de morgen uren begon het 's middags bij 't Luitje, de voormalige aanlegsteiger van de veer boot. De vaderlandse driekleur en de rood-zwarte vlag van Zierikzee wap perden daar als een welkom voor de honderden opvarenden van de jachten, die vandaag (vrijdag), zaterdag en zon dag zullen meedoen aan de traditionele „Zeeland-wedstrijden" van de Konink lijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas". Uit Hoek van Holland waren de jachten donderdagmorgen bij schitterend zeil- weer vertrokken. Na een zogenaamde aanbrengwedstrijd over de Oosterschel de schoven de witte scheepjes in de loop van de middag tot half de avond het langgerekte havenkanaal van Zierikzee binnen, Daar was de ene groep vakan tiegangers uitgelopen om de andere te bekijken. Het geheel leverde een leven dig beeld aan de haven. En in die drukte beende een bezige havenmeester P. v. d. Doe heen en weer, een arm vol pappe- rassen, een hoofd als een register. Hij moest ervoor zorgen dat alle jachten, in rijen van vijf, zes dik langs de kade en de schamele pontons werden afgemeerd. „Ik heb elke centimeter nodig", rieD hij tegen de organisatoren op het vorste- Op het havenplem van Zierikzee heeft het trompetterkorps van de cavalerie donderdagavond voor en kele duizenden belangstellenden een muzikale show gegeven. Foto P.Z.C.) ljjke aanvoerdersschip „Brandaris". Hetl stadsdraaiorgel zorgde voor welkomst- muziek. Comfort Misschien kan Zierikzee „De Maas" vol gend seizoen een betere accommodatie bieden. Nog wel geen echte jachthaven, maar toch een outillage aan het Luitje, die het nodige zeilerscomfort geeft. Zo als men weet is daarvoor nu een flinke rijkssubsidie aan do gemeente toegewi Er was voor de „Zeeland-wedstrijden" dus weer goede belangstelling. Vanmor gen zullen de jachten een vloot ver deeld in zes klassen: twee voor ronde- en platboomjachten en vier zogenaamde R.O.R.C.-klassen van uiteenlopende wed strijden voor de eerste maal hun baantjes trekken op de Oosterschelde. Door de Roompot, Schaar en Onrust, Engelsch Vaarwater en Schaar van Vuilbaard. Dan zullen er ook een aantal Belgische deelnemers zijn. Vooral in klasse platboom en rond. „De Maas" daar bijzonder verguld mee. Vanavond zal er in „Mondragon" een zei lfeest wor den gevierd. En dan komen er nog twee wedstrijddagen. Met zondag de prijs uitreiking. In de haven van Zierikzee zijn don derdag ongeveer zestig jachten bin nengelopen, die de komende dagen zullen deelnemen aan de zg. Zee landwedstrijden van de koninklijke roei- en zeilvereniging ,J)e Maa-s" uit Rotterdam. (Foto P.Z.C.) Taptoe Was er dus aan het begin van de avond gisteren langs de Nieuwe Haven van Zierikzee veel vertier, om acht uur eiste het Trompetterkorps van de Cavalerie met strakke, militaire muziek de aan dacht van de stad op. Onder de flakke rende gasflambouwen omzoomde eenl publiek van een paar duizend kijkers venpl stipt op tjja en in vol ornaat binnen de „ring" opmarcheerden. Na een pittige entreemars presenteerde kapelmeester J. C. van Kleef zich bij de burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmeester. En toen begon de muzi kale show, de taptoe, het kijk- en lüis- terspel van militaire precisie rond een goed stuk harmoniewerk. In hun cere monieel tenue donkerblauw met licht blauwe blezen en kwasten, witte koppels en een kolbak met vilte band en bruine pluim presenteerden de 32 muzikan ten en de twaalf trompetters een stuk staande en lopende muziek, dat elke keer weer een daverend applaus oogstte. De cavaleristen excerceerden in hun vlotte taptoe allerlei kunstige en soms ondoorzichtige figuren, waarbij marsen uit de oude doos maar ook werken van moderne toets over het plein schalden. Het was een taptoe, waarmee V.V.V Zierikzee in de roos heeft geschoten N.T.S.-reportage over bramenoogst in Kapelle De oogst, aanvoer en verkoop van bramen in het produktiege- bied van Kapelle-Biezelinge is donderdag het doelwit geweest van de Nederlandse Televisie Stichting. Televisie-redacteur Jan Gerritsen was met een ca meraman naar Kapelle geko men om er enkele filmopnamen te maken, waarvan het resul taat gisteravond in het N.T.S.- journaal was te zien. Behalve opnamen van de oogst en het vervoer waren er ook enkele flitsen te zien van de verkoop in de veiling. Zoals bekend is Kapelle-Biezelinge en omgeving met Zaltbommel en omgeving het voornaamste teeltgebied van bramen in ons land. Zoals ook in het televisiecommentaar was te horen, kan er dit seizoen op een goede bramenoogst worden gerekend. Wilde haren passen niet bij U. Veel beter: mo dern verzorgd haar met ViCREM: most modem hairdressing dat haar soepel en in model houdt de hele dag, zonder glimmen - zonder plak ken. Per pot 2.15. Per tube 1.50. z.eeuwse Honden Omdat we toch in de hondsdagen zitten vandaag een kynologisch nieuwtje: de eerste Leonberger, een tot een soort leeuw uitgroeien de hond, is i?t Zeeland gearriveerd! Een woest en harig monster, te gen grof geld in het bezit geko men van een Middelburger, die zich tlu reeds, terwijl het dier nog maar opgroeit, tijdens het lucht- uurtje gedraagt als een stuk kurk in een grondzec. Later, als het beest het initiatief geheel naar zich heeft toegetrokken, zit men natuurlijk met de vraag wie nu eigenlijk de penning moet dragen. Nee, geef ons dan maar een schoothondje of althans een over- zichterlijker exemplaar. Dat her innert ons aan een woensdag ver schenen oproep en omdat wij bij deze kunnen melden, dat het dier terecht is, zal de Goese eige naresse ons reel vergeven als wij uit de annonce citeren: „Vermist' Ruwharige fox terrier, reu, NIET luisterend naar zijn naam Pinocglio." Exotische thee in Goes geserveerd... In exotische dracht zullen twee Indische meisjes vandaag (vrij dag) en zaterdag bij de „Kaspor- go-feesten" in Goes voor een bij zondere attractie zorgen: zij ser veren de bezoekers in het „Schut tershof" een kopje thee, op de In dische. aromamanier bereid en met ijs gekoeld. De dames zijn af gezanten van he „Office National Indien du Thé" te Brussel, een bu reau dat de Indische thee in Europa naar voren schuift. Het doet dat bij allerlei speciale ge beurtenissen Zo waren de dames ook bij de. olympische winterspe len in Innsbruck, bij conferenties van ministers in Parijs en derge lijke. Het contact tussen „Kaspor- go" en de Brusselse vestiging zal er mogelijk toe leiden dat in 1966 ook een dansgroep uit Voor-Indië naar de internationale feesten in Goes zal komen. Oud-Borsselaar nu secretaris van Delfzijl De heer J. Kakebeeke. thans gemeen tesecretaris van Hellevoetsluis is be noemd tot secretaris van de gemeen te Delfzijl. De heer Kakebeeke (38) is uit Borssele afkomstig en heeft daar zeven jaar als eerste ambtenaar op de gemeentesecretarie gewerkt. Aanrijding tussen twee brommers Woensdagmiddag omstreeks 15.15 uur, vond op het rijwielpad, ter hoogte van de splitsing Serooskerkseweg-Delingsdijk een aanrijding plaats tussen twee brom-| fietsers. Mevrouw M. S. uit Brouwershaven, die met haar brommer in de richting Zierik zee reed werd aangereden door een uit tegenovegestelde richting komende brommer, bestuurd door G. v. d. W. uit Eindhoven. Mevrouw S. kwam met haar brommer te vallen en liep enkele ver wondingen aan haar hand op. Nadat mevrouw S. ter plaatse was verbonden konden beide bromfietsers de reis weer voortzetten. Auto's botsten Woensdagmiddag deed zich op het dorps plein te Borssele een aanrijding voor tus sen twee personenwagens. D. M. verleen de geen voorrang aan D. K„ met het gevolg dat beide wagens met elkaar in botsing kwamen. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor; de personen auto's werden licht beschadigd. I In de gemeente Duiveland wordt de laat ste tijd druk grond verkocht voor par ticuliere woningbouw. In de vergaderin gen van de raad „regent" het verzoeken voor aankoop van percelen grond, waar op de nieuwe eigenaars het voornemen hebben een woning te bouwen. Ook in de vergadering, die voor vanavond (vrij dag) In het raadhuis te Oosterland op het programma staat, zullen weer ver zoeken tot aankooj> van bouwgrond aan de orde komen. Vijf in getal. Het gaat hier om percelen in Nieuwerkerk en in Oosterland. Op de 24 punten tellende agenda voor de raadsvergadering komt thans ook een voorstel voor met betrekking tot de voorwaarden bij raadsbesluiten tot grondverkoop. Met name gaat het hier; om een bepaling inzake de termijn waar-1 binnen de grond moet zijn bebouwd. Op verzoek van Gedeputeerde Staten zal uniformiteit in deze bepaling worden gebracht. Dit om te bereiken, dat de er bij behorende sanctieregeling een vol doende waarborg vormt ter voorkoming van speculatie in bouwgrond. In de ont- werp-raadsbesluitendie vanavond aan de orde komen, is deze uniforme bepa ling al opgenomen. Enkele eerdere raadsbesluiten moeten als zodanig nog worden „rechtgetrokken". De bepaling houdt het volgende in: de koper moet binnen twee jaar na datum van akte van overdracht van de grond daarop een woning hebben gesticht; zo lang niet aan deze verplichting is vol daan zal de koper de grond niet zonder toestemming van b. en w. mogen ver vreemden of bezwaren. Deze situatietekening geeft een beeld van de nieuwe rijksweg Nieuwland-Vlissingen. Vanaf Vlis singen (begin bij Prins Hendrikweg in omgeving van kantoor rijkswa terstaat) tot even na Souburg wordt de weg voorlopig tijdelijk, na de aanleg van een viaduct bij Souburg en een tunnel bij de spoorwegover gang te Vlissingen definitief. Vanaf de watertoren in noordelijke rich ting over 1700 meter wordt de weg zowel tijdelijk als definitief dübbelbaans. Tijdelijk worden daar voor de „poten" van de viaductop ritten vanaf de Sloeweg benut. De zwarte lijn is de nieuwe rijksweg de uitte lijnen vanaf kantoor rijkswaterstaat de Oude Vlis- singseweg (tot spoorwegovergang en de Oost-Souburgseweg (tot wa tertoren). Tussen de tijdelijke rijks weg en deze oude wegen wordt la ter de definitieve rijksweg (de stip pellijn) aangelegd. Zeiljacht zonk na aanvaring in het Zijpe TREINEN SUISDEN ER AL JAREN VOORBIJ EEN KARAKTERISTIEK ge bouwtje langs de Zeeuwse spoorlijn is deze week onder slopershanden gekomen. Nog wat stevige klappen en het sta tionsgebouwtje van Lewedorp is niet meer. Jarenlang toen het stationnetje al volkomen door de personentreinen werd genegeerd heeft het gebouw tje nog onderdak geboden aan mevrouw A. M. Raas-de Koning, N.S.-contractante. Ook was er voordat de elektrificatie tot de Zeeuwse lijn doordrong bewa kingspersoneel voor de spoor wegovergang in gevestigd. En kele weken geleden vertrok me vrouw Raas met haar overge plaatste man echter naar Roo sendaal. En toen kwam het ge deeltelijk tot woning ingerichte gebouwtje helemaal leeg. Om dat het exploitatief niet meer de moeite loonde om het station netje in stand te houden, werd uiteindelijk besloten de hele zaak met de grond gelijk te maken. En daarmee is men nu druk bezig. Een tiental dagen geleden arriveer- den de slopers van de firma Fransen uit Kwadendamme met hun mate- rialen. Met zware hamers gingen ze de stenenmassa te lijf. Wie nu aan de spoorbaan gaat kijken ziet alleen een paar muren met het opschrift „Lewedorp" overeind staan. Men zal er dan echter wel vlug bij moeten zijn, want als het even meezit staat er begin volgende week geen steen op de andere. Da.n zal er weer een herinnering aan het verleden van de Zeeuwse bodem zijn gevaagd. Noord-Kraaijert Tot enkele jaren na de tweede we- reldoorlog stopte de trein nog in Le wedorp, dat in de dienstregeling lang met de naam Noord-Kraaijert werd aangeduid. Er was vroeger konden bijvoorbeeld per trein tot Lewedorp komen. Vandaar was het te voet niet meer zo ver naar hun bestemming. Er Is zelfs nog een tijd geweest, dat er in Lewedorp een sta tionschef was gestationeerd. Die tijd dateert echter uit een grjjs verleden. Er zjjn dan ook nog maar weinig mensen, die zich het snerpend fluitjè bij het vertrek van de treinen in Le wedorp weten te herinneren. Al vele jaren suizen de treinen ette lijke malen per dag langs het sta tionnetje, dat vergeleken bij an dere stations aan de Zeeuwse lijn de aandacht trok door een opvallende constructie. Galerij en hekwerk aan de voorzijde gaven het uit 1915 da terend gebouwtje iets pittoresk. Al leen de goederentreinen doen Lewe dorp thans nog wel eens aan. Dan komt de contractante mevrouw Raas heeft inmiddels al een opvolger in actie. Dan worden er vracht brieven geschreven en centen geïnd. Een vermoeiende bezigheid zal dat nauwelijks zijn, want het komt zeker de laatste jaren niet zo veel meer voor, dat er goederen in Lewedorp worden afgeleverd of vandaar naar elders moeten worden getranspor teerd. Hooi, stro, vlas en bieten wor den nu veelal rechtstreeks per auto naar de plaats van bestemming ver voerd. I ïu het Zjjpe is gistermiddag het zeil jacht „Japara" gezonken na een aanva ring niet het motorschip „Disponibel". Alle drie opvarenden werden gered. Het ongeluk gebeurde tijdens de aanbreng- wedstrijd voor de Zeelandwedstryden van de Koninklijke roei- en zeilvereni ging „De Maas" te Rotterdam, waaraan de „Japara" deelnam. Door snel over te springen op het hen overvarende mo torschip wisten de drie opvarenden het vëge lijf te redden. Het jacht zonk en ligt nu tussen de vlnchthaven en de Tramhaven op een diepte van onge veer veertig nieter. (Slot van pagina 1) volgens wordt vanaf de spoorweg overgang tot ter hoogte van de wa tertoren van Souburg de Oost-Sou burgseweg eveneens verlegd, in noordwestelijke richting. Deze ver schuivingen zijn zo geprojecteerd, dat de definitieve weg (dus als viaduct en tunnel gereed zjjn) gemakkelijk er naast (tussen tijdeljjke en oude wegen in) aangelegd kan worden. Parallelweg Omdat dit nieuwe rijkswegdeel als autoweg wordt bestemd zal de nu tijdelijke voorziening later de functie van parallelweg krijgen voor het verkeer van Souburg naar Vlissingen v.v. In het definitieve plan heeft de Sloe weg en de doorgaande verbinding naar Souburg ongelijkvloerse aan sluitingen op het viaduct van de nieu we weg. De „poten" van de onge- ljjkvloerse aansluiting zullen voorlo pig gelijkvloers dienst doen als tij delijke rijksweg, die op dit gedeelte vanaf de watertoren over een af stand van 1700 meter in noordelijke richting dübbelbaans zal worden. delijke rjjksweg naar de Prins Hendrikweg te Vlissingen gereed moet zijn. Vlissingen heeft clan een goede verbinding met het Sloegebied. In de bocht van de rijksweg te Nieuw land sluit liet nieuwe wegdeel aan op rijksweg 58. Dit zal, evenals bij het viaduct, geschieden met de zogenaam de Staphorstaansluiting, zoals die ook voor de aansluiting rijksweg Goes- Kats even onder Goes is aangebracht. Het moeiljjkste punt hierbij is te voorzien in tijdelijke oplossingen voor het doorgaande verkeer Middelburg- Goes v.v. In Vlissingen weegt het probleem voor de aansluiting op de Prins Hen drikweg minder zwaar, hoewel ook hier enkele tijdelijke- voorzieningen noodzakelijk zjjn. Enkelbaans wordt do nieuwe rjjksweg Nieuwland-Vlissingen 7,25 meter breed, terwjjl de breedte voor de dub- belbaanswog 2 x 7,5 meter zal be dragen. De verharding bestaat uit asfalt. Verwacht wordt, dat binnen kort met de aanleg kan worden be gonnen. Twee weken geleden heeft de aanbesteding plaatsgehad. Rijks waterstaat, verwacht, dat de gunning van het werk ieder ogenblik verleend kan worden. Juli 1965 In het bestek is de bepaling op genomen, dat volgend jaar juli één „poot" van de viaductaansluï- ting vanaf de Sloeweg mot de tij- Verblijfplaats Daarom vindt N.S. het ook niet meer nodig, dat de contractant „aan de lijn" woont. Een berichtje vlftk voor de komst van de goederen en ze zjjn ook bij de hand, zo redeneert men. Er zal op de plaats waar eens reizi gers af en aan liepen in lewedorp geen kaal stuk terrein achterbljjven. Als de resten van liet stationsge bouwtje zijn verdwenen zal er tor jdaatse een verbljjfplaats voor ploeg- personeel en een bergruimte worden opgetrokken. Veel puin en enkele muren: dal zijn de resten van het pittoreske sta tionsgebouwtje van Lewedorp. (Foto P.Z.C.) Met tien groepen volksdansers, zangers en muzikanten uit alle de len van Europa heeft „Kasporgo" donderdagavond de fakkel van de verbroedering door Goes gedra gen. Om tien uur verzamelden de tweehonderd gasten uit Zweden, Noorwegen, Duitsland, Finland, Frankrijk en Oostenrijk zich op de Grote Markt. Fakkels en lam pions werden ontstoken en in het spaarzame licht, dat de optocht zo met zich voerde gaven de geva rieerde klederdrachten en kos tuums, waarmee Goes in de loop van deze fcestweek al wat v trouwd was geraakt, een heel apart effect. De muziekkapel uit Neurenberg ging voorop in de stoet. In een langzaam tempo ging het door de belangrijkste straten van de stad. langs de verlichte Oostsingel met de Stenen Brug in feesttooi en met op de achtergrond de monumenten in de schijnwerpers. Het was een treffend slot van een avond met de buitenlandse gasten op nieuw in het middelpunt. Alle groepen traden deze avond voor het voetlicht. Op het podium voor het Goese stadhuis waren het de verte genwoordigers uit Zweden, Noorwe gen, Frankrijk, Duitsland en Oosten rijk, die het publiek lieten genieten van hun folklore. Niet alleen echter bleef het bij de volksdans en de daar bij behorende zwierige muziek. Ook voortreffelijke staaltjes van gymnas tiek, zowel zonder als met toestellen brachten de toeschouwers tot applaus. Opmerkelijk was het op deze mooie zomerse avond, dat ook de bromfiet sen tot zwijgen werden gebracht. De belangstelling voor de openluchtvoor stelling was bijzonder groot. Vele hon derden toeschouwers hadden zich een plaatsje gezocht buiten de afrastering. De Finse zang- en dansgroep trad op in het „Schuttershof" waar zij de gas> ten waren van de Goese Middenstads- Vrouwenvereniging. De belangstelling voor dit festijn, hoewel van voortref felijk gehalte, was slechts matig. Me vrouw M. S. Dominicus-de Graal'f, presidente van de G.M.V.V. sprak een kort welkomstwoord terwijl zij na af loop aan alle Finse medewerkers een geschenkje overhandigde. Voor de so listen waren er bovendien bloemen. Mevrouw A. J. Roelfs-van LeeuwenI Droog te Goes trad voor de klassieke mu- 0<!'1 HET WEER IN EUROPA Londen lichtbewolkt, Luxemburg onbewolkt. Parijs onbewolkt. Nice halfbewolkt. München. onbewolkt. Locarno lichtbewolkt. nnsbruck lichtbewolkt. Rome regen. Mdrid onweer, Mallorca onbewolkt, 27 g 29 g 25 g 33 g 32 g VERWACHT. ge per v.»„ u.u-1 -lde,J- Zwakke tot matigt ziek- en zangnumers als pianiste op. ovenvegend tussen west en zuid Weinig verandering in tempera tuur. De Zingende Bougie houdt oriëntatierit Zaterdag 1 augustus organiseert „De Zingende Bougie" te Driewegen een oriëntatierit, voor auto's, motoren en bromfietsen. Inschrijven vanaf 18.: uur in café v. d. Guchte. Gestart wordt om 19 uur. Er zijn vele mooie prijzen te verdienen. De route loopt langs goede wegen. STRA ND VERW'ACHTIN O (Van onze weerkundige medewerker) Zeeland had donderdag een zonnige slranddag, maar op de Waddeneilanden scheen de zon nog geen uur als gevolg van de zware bewolking. Vandaag rus tig en goed strandweer met brede op klaringen. Temperatuur 20-22 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: ook tijdens het week einde nog overwegend zomers strand- ZON EN MAAN 1 augustus Zon op 05.01 oi Maan op 23.57 oi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2