GESCHIL MET MALEISIË HEEFT GROTE ECONOMISCHE BETEKENIS VOOR INDONESIË Jongeren uit 12 landen zijn aan bouw van „De Hunneschans" bezig Kaasconflict in de E.E.G. verscherpt Krachtige greep van Singapore en Penang opheffen GASBEL BIJ B0RKUM IS ONTEMBAAR Griekse troepen naar de grens met Turkije PIER VAN SCHEVENINGEN KRIJGT VRIJDAGMORGEN VIERDE EILAND Drie vliegtuigen op Formosa tegen berg - 18 doden WOENSDAG 29 JULI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GOEDE PROGRAMMERING VEREIST Met „joint venturesop zoek naar eigen wegen voor produkten-exporteurs Minister Luns, die samen met pre- sident Sockarno een tanghuldc van Indonesische kinderen in ont- vangst neemt, moet zijn lange lichaam diep buigen om ook met deze kinderen een tétc téte te kunnen hebben, voorloper wan het gesprek, dat president Soekamo graag in de loop van de week wil Vragen over het lerarentekort Het Wereldgebeuren „Zwarte Adelaar" is terug In achriftelMke vragen aan de minister van onderwijs kunsten en wetenschap-1 pen heeft het A.K. Twccdekamerlld Van iiennekom de bewindsman gevraagd i pvc aanval is de be.it'! verdediging. Dit naar maatregelen terzake het nog steeds NL/ gezegde getrouw heeft Kongo s voortdurende tekort aan bevoegde do-1 nieuwe sterke man Molae Tsjombe een centen. I heftige aanval gedaan op de Chinese In deze vragen wijst de heer Van Een- communisten, die hl) ervan beschuldigt nekom er op, dat er een mogelijkheid de hand te hebben m de opstand ln het bestaat leraren met een m.o.-a-akte, die! Kongolese binnenhuid, op 1 september 1959 de leeftijd van 55 V.'aar-nemers hebben Tsjombes manoeu- Op de welig tierend zwarte geld markt in Djakarta doet een dollar nu al 2500 rupiah. Vorig jaar toen in de eerste dagen van mei de kwestie-Irian Barat tot het verle den behoorde en de eerste Neder landers naar Indonesiëë terug keerden schommelde die Rupiah- koers tussen de 1200 en 1300 per zwarte dollar. Een paar weken la ter zakte die koers onder invloed van een reeks ingrijpende econo mische saneringsmaatregelen tot even boven de 800 rupiah per dol lar. Kilden heeft weten te verhogen, aai-van werd Singapore rijk, Indo nesië niet. In dat licht moet men een overeenkomst zien, zoals die korte lings tot stand kwam in de vorm van een z.g. „joint venture" tussen Indo nesië en de Amerikaanse dochter van Deli Mij. Die overeenkomst beoogt onder meer het rubberzuiveringsbedrijf te Palem- bang, dat al jaren vrijwel stil ligt, in snel tempo weer in produktie te bren gen. De laatste jaren ging er van Su matra nog slechts rubber van zeer lage kwaliteit naar Penang en Singapore. De winstgevende zuivering werd daar uit gevoerd. Het was de kopers in Singa pore en Penang dan ook bepaald niet onwelkom dat kwaliteit en dus de prijs van de door Indonesië afgele verde rubber zo laag lag, omdat de kwa liteit van het eindprodukt daardoor niet werd beïnvloed. 1 Niet alleen op het gebied van de rubber- verbetering stuurt de Indonesische re gering het er nu op aan de krachtige greep van Singapore op de Indonesische economie, zo mogelijk voor goed, op te I heffen. Dat verklaart ook de grote be- langstelling die het land heeft voor i de plannen die Verolme heeft ontwik- Maar vandaag de dag wordt Indonesië ^eld voor scheepsbouw en verbetering er opnieuw mee geconfronteerd: nu in van de haven-faciliteiten en voor moge- de kwest ie-Maleisie. Dat heeft er toe Hjklieden om gedeeltelijk met Neder- geleld, dat de Amerikaanse hulp aan landse hulp de havens uit te breiden. Indonesië vrijwel tot stilstand is geko- Een van d£. zeer ambitieuze plannen is, dat het handelsverkeer met Sm-1 dat tussen Medan en Palembang bij Du- J#. r langs smok- een grote vrijhaven wordt aange- gapore nu alleen nog r keiweg™ In .tand wordt gehouden en^ga, gipoógcïkan üor'den sin- vnorts dat do rystrmport vrijwel ge- re de ,e nmK,n .taakt. Dat is de ooreaak van het feit Hct plan, door Verolme aan de Indone- dat de rupiahthermometer n" r i tem peratuur van 2500 rupiah per dollar aangeeft. De officiële koers van de toe- ristenrupiali is van begin mei 1963 tot nu toe gestegen van 180 tot 525 per dol lar. Daarmee is de stijging van de kos ten van voedsel en andere eerste levens behoeften aardig gekarakteriseerd. Sanering Niettegenstaande die geldcatastrofe zijn de meesten van de terzake kundige waarnemers het er echter wel over eens, dat de Maleisiëconfrontatie voor de eco nomische toekomst van Indonesië toch wel eens tot verregaande sanering kan gaan leiden. Een van de met het Indo nesische verleden en heden zeer goed bekende Nederlanders die wij hier spra ken zei: „Over de zuiver politieke as- voorgelegd. omvat de bouw van gestandaardiseerde schepen, de aanleg van een groot dok in Tandjong Priok en het aanleggen van een achttal kleinere werven, waar de schepen van de stand aardklasse gemakkelijk gerepareerd kunnen worden, aldus werd mij van In donesische zijde medegedeeld. Sommige Nederlanders hier staan te genover deze aan Verolme toegeschre ven plannen nogal sceptisch, omdat er naar hun oordeel in Indonesië veel te weinig geschoolde arbeidskrachten zijn om op zo'n schaal aan de gang te kun nen gaan. Met name de gedachte om op Ambon, het regenrijkste deel van de archipel, stalen schepen te gaan bouwen, ontmoet nogal kritiek. jaar hadden of ouder waren, in tijdelijke dienst te handhaven tot aan het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Het kamerlid verzoekt de minister te bevor deren. dat de datum van 1 september 1959 wordt verschoven naar een nader te bepalen datum. vre zo uitgelegd: hij Is een raadlplomaat en hij wil zijn positie verstevigen door faillissement aan de binnenlandse opstand de kop in X» drukken. Uit eigen ervaring weet hij, dat dit met de geringe wapens, waar over het Kongolese léger beschikt e«-n langdurige geschiedenis kun worden. Daarom probeert hij tot overeenstern- C 1 f rnlng te komen met de opstandige Kon- ocneepsweri vraagt goi-^n wanne.-.- h.j O I munisten er nu maar flink van langs f;eeft, dan Is het later altijd wel mo„- IJK een verontschuldiging te vinden De directie van de Zaandamse I voor de Kongolese rebellenleiders, die scheepswerf De Deer N.V. heeft het '''-er <le eommunl.len worden misleid, faillissement aauevraatcd. De wertj °P ™n'CT h" Ot"»» die in 1929 Is optferlehf. heeft een tfékregen en het aal al heel r „,1,, r;; h.j.in vreemd moeten lopen wil de doorge- werken I'0 werknemers winterde onderhcndclaar Tsjombe h.-t werken 1.0 utrkntmcr*. nj t kiaren met de overige tegenstan- De faillissementsaanvraag wordt ge- d„r8 van de centrale regering In Leo- wetcn aan de verliezen in de nieuw-; „oidstad bouw, een te kleine reparatieafdeling „Tsjombe is de enige Kongolese leider, en overinve-stering in de laatste ja- die in staat is de enaos in het land te ren. De directie noemt als moeilijk- bedwingen", zo verklaarde dit weekeinde heid voorts het feit, dat geen orders I een oude vriend van de vroegere Ka tan met Indonesië afgesloten kunnen wor- gese president. Kolonel Hubert Faunt- den, welk land in het verleden een leroy Julian, beter bekend als „De- zeer belangrijke opdrachtgever voor Zwarte Adelaar" was nauwelijks op het scheepswerf De Beer is geweest. Po- vliegveld van L^opoldstad gearriveerd gingen om door fusie met een andere of hij had a' een groot aantal, verslag - werf de financiële moeilijkheden op te lossen zijn mislukt. Frans examenlek is gevonden Een jonge vrouwelijke functio naris van het Franse ministerie van onderwijs, die sinds maan dag in Parijs werd verhoord, heeft gistermorgen bekend dat zij verantwoordelijk is voor het uitlekken van de eindexamenop- gaven voor de middelbare scho len in Marseille. Het betreft hier de 21-jarige Daniële Mau- rel, die uit hoofde van haar functie de examenopgaven bij terugkeer van de staatsdrukke rij onder ogen kreeg. Zij heeft de opgaven aan een van haar vrienden verstrekt. Vastbesloten Intussen is men er echter wel van overtuigd, dat de Indonesische rege ring vastbesloten is de zaken op deze j schaal te gaan aanpakken, met die-1 genen die bereid zijn er kennis en geld in te steken. De dienstverlening van Singapore! aan Indonesië beperkte zich overi- gens niet alleen tot afneming, selee- I He. advisering en verscheping. Wat deze krioelende eilandmetropool vooral van zoveel belang maakte was het feit dat de handelshuizen in Sïn-i gapore, voor welk produkt dan ook, de weg weten over de gehele we reld. De zeer drastische verbreking van de I relaties met Singapore heeft tot gevolg PPM ^rtgetedenta gehad dat in vele delen van de Indone- liever niets. Maar de economische toe passing doet me heel sterk denken aan de vergeefs gebleven pogingen die ook het Nederlandse goevernement in het verleden heeft gedaan om de functie van Singapore over te brengen naar het toenmalige Indië. Het is voor geen twij fel vatbaar dat de Indonesische regering' de Maleisiëconfrontatie doelbewust leidt in de richting van een nieuwe poging om Singapore en Penang als verwerkings centra van Indonesische grondstoffen te vervangen door het scheppen van zulke faciliteiten in Indonesië zelf". Singapore werd rijk Singapore werkzaam waren, schat ten dat in,Singapore vorig, jaar door verbetering van Indonesische grond stoffen de handelswaarde van die produkten met zeker 750 miljoen ALS U koning was wat zou U dan? Nee, geen constitu tionele koning maar een échte- absolute, die alles kon doen wat er maar in zijn royale hoofd op kwam: andere hoofden laten rol len en zo en met gouden dukaten in 't rond strooien en zoveel thee drinken met aardige dames als-ïe maar wilde en winter en zomer in hermelijn met een gouden kroon op... als U zo'n koning was, wat zou U dan? Nu vermoed ik dat U geen gere geld. lezer bent van „Wer hwat nijs", het blad van de openbare lagere school in 't Friese Korte- zwaag. Daarom schrijf ik twee antwoorden voor U over, die kin deren van die school op deze vraag hebben gegeven: Antivoord nummer één: J)an zou ik met alle landen vrede sluiten. En maar één hofdame in mijn paleis hebben. Ilc zou alles zelf doen, zoals kippetjes bakken. In de toren die boven mijn paleis zat zou ik een vlag uitsteken als er iemand jarig was, In de schat kamer wou ik allemaal sieraden en geld hebben, als het mooi weel was zou ik altijd willen reizen naar verre landen. Hef. liefst wou ik reizen naar Israel. Want. daar zijn de sinaasappelplantages. Ik zou dan arme mensen elke maand zoveel geld geven dat ze een maand konden leven. Iedereen die een moord pleegde zou ik laten doodschieten. Ik zou de wegen la ten verbeteren. De huizen die wa ren afgebrand zou ik laten opbou wen." En antwoord nummer twee: „Dan wou, ilc in heel de wereld vrede hebben. En als er dan men sen waren die vechten wilden, liet ik ze levenslang gevangenisstraf hebben. En liet ik veel wegen bou wen. Maar niet in de bossen. Dan liet ik de dieren niet doodmaken, want dat vind ik dierenbeulen. En dam deet ik de lonen hoger, dan kwamen er lang zoveel stakingen niet meer. Ik liet de landen die niet vrij waren, weer vrij. En gaf arme mensen voedsel en geld. En maakte het IJsselmeer droog." Ik behoef hier, geloof ik, weinig aan toe te voegen. Denkt U er maar eens-even grondig over na. Kinderlijk Ja, Maar ook bemoedigend, dunkt mij. Hadt U dezelfde antivoorden zij wellicht in wat volwassener terminologie willen geven Ik hoop liet. Het zou mij meeval len. Had ik, eerlijk gezegd niet van U verwacht dat U het eerst zou denken aan drooglegging van het IJselmeer en verbetering van ■wegen. Om nóg eerlijker te zijn: ik had verwacht dat U zou zijn begonnen met verbetering tan uw financiële positie... ELIAS sische archipel de produkten zich op stapelen, omdat er geen afvoer meer is en bovendien geen afzet. Daardoor zak te op de ondernemingen ook de produk tie ineen. Voor wat de afzet betreft poogt Indo nesië nu in de vorm van de z.g. „joint:! ventures" handelsondernemingen, die in de hele wereld thuis zijn, in te schake- 1 len om de wegen naar afnemers weer te openen. De buitenlandse deelgenoten in de „joint ventures" moeten de Indone-1 sische exporteurs de wegen naar de afnemers wijzen. Zij moeten bovendien de Indonesische producenten bijstaan met adviezen ten aanzien van kwali teitsverbetering, produktieverhoging en voorts hulp bieden bij de aanschaffing van materieel. Intussen is wel duidelijk, dat met hoe-i veel hardheid de operatie tegen Singa-1 pore en Penang ook wordt uitgevoerd; Singapore zich niet zo maar laat uit-1 schakelen. Het is de Amerikaanse temmer van buiten controle geraakte gasboringen. Red Adair, niet ge lukt de borrelende gasbel in de Noordzee bij Borkum onder con trole te krijgen. De Amerikaanse installatie die hij daartoe bij de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij aan boord had laten installeren van het bergingsponton ..Tak 7" van Van der Tak is op weg naar Rotterdam. Getrokken door de sleepboot „Tyne" van L. Smit en Co. is de „Tak 7" gisteravond de Nieu we Waterweg opgevaren. Het is de bedoeling, dat de installatie voor het dichten van het boorgat bij de R.D.M. van boord van de „Tak 7" wordt gehaald en in Rotterdam wordt opgeslagen. CJit Duitse bron vernemen wij, jat deskundigen op het ogen- olik bestuderen welke mogelijk heden er zijn om de spuiter bij Borkum op andere wijze te be dwingen. ZILVEREN JEUGDCENTRUM NOG DIT JAAR KLAAR Het gonst van de activiteit op „De Hunneschans" aan het Udde- lermeer. Meisjes staan grind te scheppen, jongens draaien aan de betonmolen, weer ergens an ders is iemand energiek aan het timmeren en in de keuken brou wen Antilliaanse onderwijzeres- sen-ïn-spé ketels vol koffie om straks de harde werkers te kun-| nen laven. De betonnen fundering van „het zilve ren jeugdcentrum" is dank zij deze i lang hoor de men niets van hem. Tot hij plotse ling werd vrijgelaten tot grote woede van de toenmalige speciale vertegen woordiger der Verenigde Naties in Ka- tanga, de Ghanees Robert Gardiner. Gar diner had bepaald iets tegen de huur lingen van Tsjombe indertijd. En Julian beschouwde hij als huurling nummer één. Juilan, die geboren werd op Jamaica, de Amerikaanse nationaliteit verwierf en door zijn dappere gedrag tijdens de Ethiopisch-Italiaar.se oorlog de rang van kolonel kreeg, was inderdaad een van Tsjombes voornaamste helpers. „In mijn studententijd was U voor mij en voor velen van mijn tijdgenoten een voorbeeld. Ik vereerde U als een held, activiteiten al bijna klaar. Hoewel de jongens die dit jaar hun oplei-l ^S^er van keifepHaile Selassie ^dat h.. gsbotty er ..e nlrf rfW „1- dmg hot*» voltooid. Jf be,,O-™,log die koningin dollsoa e„ "«oo^T^, uit Hoenderlo. Dan volgt er eenling, die bereid is vernietigende wapens werkkamp van de Nederlandse te leveren aan lieden die niets ges-en Christelijke Studentenvereniging en om het leven van een Afrikaan en die In augustus aflossing door Hoenderloërs gevers om zich heen verzameld aan wie nlj breedvoerig vertelde wat hij ln Kon go kwam doen. „Ik kom geld brengen en geld halen", vertelde de twee nieter lange, keurig ?eklede negerkolonel oprecht. „Voor sjombe heb ik een prachtig aanbod. Een Europese bank wil hem een krediet verlenen s-an honderd miljoen dollar. Als hij wil kan hij zelfs nog meer krij gen, wel vijfhonderd miljoen dollar. Tot zover mag ik gaan om de economie van Kongo te helpen opbouwen. Ik vertel U dat vrijuit. Maar ik kom geen wapens aanbieden. Er is geen behoefte aan wa pens". ex-perschef van Tsjombe. die twee jaar geleden zijn bliksemcarrière in Ka- tanga zag afgebroken door soldaten van de Verenigde Naties. Dat was ook op een vliegveld, namelijk dat van Ell- sabethstad. „De Zwarte Adelaar" stond daar juist op het punt in een vliegtuig te stappen toen een aantal blauwhelmen in zijn bagage een fraaie verzameling wapens aantrof. Hoe Julian ook protes prins Bernhard er bij hun zilveren huwelijksfeest aan gaven: het is in de letterlijke zin van het woord een ontmoetingscentrum. half september installeert de Euro pese werkgroep zich voor drie maan den op De Hunneschans om het ge bouw af te maken. De 25 jongens en meisjes die door de stichting Internationale Werkkam pen naar Uddel zijn gezonden, ver tegenwoordigen namelijk niet minder Volgend jaar zal „De Hunneschans" he- dan twaalf landen: Algerije. Marok- i ko, Turkije. Spanje, Frankrijk. En- ons opnieuw tot slavernij willen bren- FRANS-DUITS GESCHIL ONVERMIJDELIJK Maatregelen geëist DUITSERS ZULLEN HUN STANDPUNT ONVERKORT HANDHAVEN geland, Nederland, Duitsland, Dene marken, Zweden. Noorwegen en de Nederlandse Antillen. Ze debatteren met elkaar in het Frans en Engels of in gebarentaal, ze zingen 's avonds dc liedjes uit hun eigen land, ze ge ven volksdansdemonstraties en ze helpen in de keuken bij het klaarma ken van „typisch" Franse, Turkse en Zweedse maaltijden. Assistentie uliah had daar niet van terug. Tot tranen geroerd bekende de vele malen onderscheiden vechtjas en avonturier: „Het zijn harde woorden die U spreekt, lemaal in het teken van de ontmoe- mr. Gardiner, maar U hebt gelijk. Ik ting staan. Er wordt gedacht aan ben door Tsjombe misleid", een kamp van arbeidersjeugd en m «aar dat is weer al twee jaar geleden studenten, aan een ontmoeting tus- iVl en Julian is de misleidingsmanoeu- sen blinden en zienden, aan een ge-1 Vre van Tsjombe blijkbaar reeds ver- oomhineerd Nederlands-Antilliaans geten. „Ik heb vertrouwen in die man". kamp en aan een Duits-Nedertendse! ontmoetin ook nog ganiseerd. De Hunneschans krijgt king gesteld". Over z „amcliik ,.„.„1,1™ «3?. namelijk nog sportvelden openluchttheater. Slamet Ginting, vice-voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van het Indonesische parlement, voer vorige week scherp uit tegen de regering, om-l dat er nog altijd aanzienlijke hoeveel-1 heden rubber van zeer lage kwaliteit uiti, j --- Indonesië worden verscheept metDe Westduitse delegatie zal bij de k°o^d gaat met de zuivelmarktverorde-1 ïï"?l?-.-rS,S'5ï,ï'..,St: behandeling van de Deense leve- verter vernam'bet'blad nog uit Bnu- Tilsiter kaas in de mi- sel dat de Westduitse regering de E.E. G.-instanties vóór de besprekingen van an de ti.ti.Or. morgen de Westduitse bondskanselier in Ko- iDe „Frankfurter Allgemeine Zeitung" vernam uit Brussel dat de 5 partner- landen van West-Duitsland bereid blij- Iken te zijn bij de behandeling van het vraagstuk van de Tilsiter kaas de af spraken tussen West-Duitsland en De nemarken in acht te nemen op voor waarde dat West-Duitsland eerst ak-! De groep blijft tot 1 augustus in Uddel, Omdat er volgende maand gehandi-l capte jongens op De Hunneschans komen voor een ontmoeting met middelbare scholieren, is een deel van de internationale ploeg bezig met het in orde maken van het (al be staande) tentenkamp voor deze gas ten. Er komen bellen in de tenten zo dat iedereen die 's nachts hulp nodig heeft maar op een knopje hoeft te drukken en er worden opritten ge maakt voor de invalidenwagentjes. Bij het werk aan het jeugdcentrum verlenen een paar echte vaklui as- Gnekse troepen zijn naar Thracië, dat sistentie, terwijl de architect en een aan Turkije grenst, gezonden en de opiichter dc »™leu„t><^aJ<kOT v]oü, bceft opdracht eekre5„ ook de nodige aanwijzingen geven. De jongelui hebben de - uai lusierriiau vuil ut? üi.jcj.v*. ii de meeste van die scheepjes met be- stemming japan. Hong Kong, Bangkok haar standpunt onverkort en Manilla eenmaal op zee. 'prompt hun haven, ZO Zegt het Westduits hand- penhagen van haar plannen op de hoog- rl-i<r- te heeft gesteld- Het gaat er volgens het blad nu om een zodanige oplossing te te patrouilleren tussen de eilanden in Nederland zelf mneten be- "e A"SeUcbe Zee. talen en afgezien van de gratis kost De Griekse minister van defensie. Petros en inwoning krijgen ze geen enkele Garoephalias, heeft meegedeeld, dat beloning voor het werk. De kamp- dit verdedigingsmaatregelen zijn, waar leiding heeft er wel voor gezorgd, over EMN niet al te ongerust hoeft te dat ze wat meer van Nederland te zijn. zien krijgen dan alleen het I'ddeler- meer: er zijn excursies gemaakt naar Eerder was bekendgemaakt, dat mill- Lelystad en Amsterdam. taire maatregelen „ter bescherming- waren genomen naar aanleiding tolië", tegenover het eiland Samos. Cyprus heeft Nieuwe aanwinst eind augustus-begin september open Amusementseiland op vier poten „Die Welt" uit gewoonlijk vinden dat niemand zijiT Kezïcht" ver- handelshuizen in Singapore hebben nieu- welingelichte kringen in Brusselhest" we facadekantorén in Hong Kong ge-1 vernomen te hebben Volgens de Brusselse correspondent vanIHet is de bedoeling, dat het zilveren, vestigd en er, komen ook nu in de "Indo-I „Die Welt" acht men in Brussel een; Jeugdcentrum in Uddel dit jaar nogiPresident Makarios nesische havens schepen binnen die t erder is vernomen, dat de Westduitse nieuw Duits-Frans geschil onvermijde-1 klaar komt. De 3250 houten segmen- na een onderhoud van drie uur vroeger onder de vlag van Singapore regering. 7.0 de kaasoorlog niet naar lijk als de uitvoeringsbepalingen van del ten waaruit het gebouw zal worden Griekse minister van buitenlandse za- voeren maar nu onder Panamese vlag haar zin kan worden beëindigd, zicli E.E.G.-marktverordeningen voor de zui- opgetrokken zijn beschikbaar gesteld ken. Kostopoelos, gezegd met te opti- en met Franse namen opereren. ook zal verzetten tegen de E.E.G.-ver- vel- en vleesmarkten stuiten op een door de stichting vakopleiding bouw- mistisch te zijn over een regeling van Bovendien is de smokkel naar Penan" ordenin6 voor de suikermarkt. 1 Duits veto. bedrijf. Het zijn examenstukken van de kwestie-Cyprus. en Singapore zo toegenomen, dat reeds verscheidene Indonesische nationalisti- sclie organisaties heftige adressen aan president Soekamo hebben gezonden h mot de vraag de onvaderlandslievende „sckobbers" zonder veel vorm van pro-1 ces „te hangen tot de dood er op volgt". Maar wie kan verwacht hebben, dat de' operatie tegen Singapore en Penang soepel zou kunnen verlopen? Daarvoor is vooral de „Leeuwenstad" te lang en te beslissend de sleutel op de Indone sische economie geweest. Bovendien ver keert Indonesië op het ogenblik bepaald niet in een toestand die een zo ingrij-1 pende operatie kan ondernemen, zonder' er zelf een harde terugslag van te on dervinden. De Indonesische scheepvaart I verkeert in een bedroevende toestand. Van de Pelnivloot. die met een veelheid van nieuwgebouwde schepen de interin- sulaire aan- en afvoeren moet verzor gen, is volgens betrouwbaar lijkende! verklaringen slechts 3ü procent in de! vaart, De meeste buitenlanders hier zijn van oordeel dat Indonesië mits er goed geprogrammeerd wordt met hulp' van buitenlandse geïnteresseerden in vrij korte tijd deze acute problemen kan overwinnen. Als de aanpak zo geschiedt, dat die mede blijft gericht op overne ming van een aantal belangrijke func ties van Singapore en Penang. zou de) „confrontatie-M" voor die voornaamste krachtcentra in de federatie Maleisië in- derdaad wel eens van catastrofale be tekenis kunnen worden: en het is nu eenmaal zo. dat de rijkdommen van In donesië die belangstellenden in het bui tenland aantrekt als vliegen naar de jam. ik kom ook geld halen. Toen ik de af gelopen winter Tsjombe in Madrid ont moette sloot ik een weddenschap met hem af. Ik zei dat hij binnen drie maan den na het vertrek van de V.N.-troepen uit Kongo premier zou zijn van het hele land. En dat is uitgekomen. Ik kom hem nu tegelijk even aan die wedden schap herinneren". „En, o ja, ik heb nog een leuke bij zonderheid. Ik heb vijf oorlogen mee gemaakt en nooit is me iets overkomen. Maar toen ik in het vliegtuig hierheen kwam liet een stewardess een flesje coca-cola op mijn knie vallen. Daarvoor moet ik me nu eerst laten behandelen. Weet U waar? In hetzelfde ziekenhuis, waarin ik twee jaar geleden door de V.N. werd gevangen gezet. Het wordt nog steeds beheerd door een Deens me disch team van de V.N." Julian verklaarde geen zin te hebben in een regeringsfunctie. „Daarvoor ben ik niet gekomen. Maar als men mij er gens voor nodig heeft, ben ik bereid al les te doen, mits het niet tegen Amerika of Engeland is gericht". „O ja. en dan zou ik wel eens willen weten wat er met die gouden pistolen van me is gebeurd", zei hij plotseling. „Als ik daar geen aanvaardbare ver klaring voor krijg zal ik eens wat vuur werk afsteken". Vrijdagmorgen in alle vroegte zullen de Scheveningse badgas ten misschien wat verbaasd kunnen zien dat de pier aan het groeien is. Als het weer meewerkt zal het vierde piereiland, dat de naam „Monitor" gekregen heeft, don derdagnacht van de werf van Verolme op Rozenburg worden weggesleept en in de vroege uren van vrijdag vastgelegd worden aan de ankers, die mo menteel al zijn uitgebracht. De stalen, zes meter lange, loopbrug, die liet nieuwe eiland zal verbinden met liet bestaande restaurant, eiland is dan enkele uren eerder, eveneens door een sleepboot van Leen Smit, naar Scheveningen gebracht. Dat kan. omdat men deze brug voorzien heeft van een dubbele bodem, die luchtdicht is, zodat het geheel evenals het, eiland zelf kan drij- Deze brug wordt enerzijds aan het bestaande eiland gekoppeld en later aan het nieuwe eiland. Wanneer dit „op zpn poten wordt gezet" rijst de brug vanzelf mee omhoog. Op deze manier spaart men moeilijk gema noeuvreer met drijvende bokken uit. Aan boord van de „Monitor" een stalen gevaarte van ruim 38 bij 23 meter, drie verdiepingen hoog, name lijk 15 meter komen 23 man van de werf te huizen, die alle nodige apparatuur en hulpmiddelen vinden om in de kortst mogelijke tijd het nieuwe restaurant veilig in zee te verankeren. volkshuisvesting voelde er niets voor vergunningen te verstrekken voor de bouw van een nieuw amusements eiland. De heer Zwolsman wendde zich toen tot de heer Verolme en men vond een modus om buiten volkshuisvesting om toch een eiland te kunnen bouwen. Het werd een vorm van scheepsbouw, namelijk een geheel stalen bouwwerk dat drijven kon. Dit nu wordt op 4 dikke stalen buizen naast de bestaande pier ge plaatst op hoogte gevijzeld 7 50 meter boven N.A.P. door een sta len brug met de bestaande pier ver bonden en de uitbreiding is een feit. Nu zal dit nog wel even tijd kosten. Het plaatsen bijvoorbeeld van de „Monitor" is vrijdagavond echt nog niet klaar. Op poten „Scheepsbouw" Men kent de geschiedenis, het succes van de pier maakte uitbreiding ge wenst, maar het departement "voor Zodra de sleepboot het drijvende ge- vaarte op zyn plaats heeft gema noeuvreerd, en het vast ligt aan de zes ankers die aan boeien al klaar liggen, laat men de vier poten, die nu net als bij een booreiland nog hoog hoven het bouwsel uitste ken, zakken tot zij op de bodem rus ten. Deze poten zijn hol, met een mid dellijn van 1.80 meter Met behulp van luchtdruk en spoelwater haalt men voorzichtig het zand waarop de holle poten rusten aan de binnenkant weg. De druk van 1100 ton, want zo zwaar is het eiland met al zijn apparaten, zorgt er dan voor dat de ze poten langzaam in de zeebodem zinken. Zij komen tot zes meter diep en worden dan volgestort met ce ment. Het eiland wordt dan op de juiste hoogte gevijzeld, vastgelast en zit dan muurvast in de zee, te hoog om last te hebben van storm of golven. Wat er nog van de vier poten boven het eiland uitsteekt wordt wegge brand en als dan inmiddels de inwen dige inrichting van restaurant met twee bars klaar is. is het moment gekomen om het nieuwe eiland open te stellen voor het publiek. Het tijdstip is nog moeilijk te bepa len. Veel hangt bij dit alles natuur lijk af van het weer. maar de ver wachtingen zijn eind augustus begin september. PREMIER TSJOMBE ...een vriend kwam terug Alle achttien inzittenden van de drie bommenwerpers van de nationalis- tisch-Chinese luchtmacht die maan dagavond bij een formatievlucht in Zuid-Formosa tegen een berg vlogen, zijn om het leven gekomen. Aan de oefenvlucht namen in totaal negen transportvliegtuigen van het Ameri kaanse type C-46 deel. Het ongelnk gebeurde nabij de basis Ping Toeng.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3