Jonge Amerikanen werken op Zeeuws-Vlaamse boerenbedrijven Axelse brug Terneuzen obstakel voor verkeer Boogschuttersfeest in Goese Kasporgoweek Toerist ontdekt het Zeeuwse „achterland" Verschil met V.S. koffie en bloemen EXAMENS Middenstands examens te Middelburg ALMANAK PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 29 JULI 1964 INTERNATIONAL FARM YOUTH EXCHANGE PROGRAM' Op drie Zeeuws-Vlaamse boe renbedrijven verblijven momen teel Amerikaanse plattelands jongeren die in het kader van het international farm youth exchange-program een half jaar lang op Nederlandse boerde- bezocht. Ze vindt dat er tussen de mensen in Amerika en Holland wei nig verschil bestaat. Wel zyn de be drijven er anders: meer gespeciali seerd en groter. In Cadzand maakte zij voor het eerst kennis met vlas. Haar pleegmoeder, mevrouw De Bruyne is bijzonder met haar inge nomen: toen zij een week ziek op bed lag heeft „Pat" het huishouden ge daan en gezorgd dat de mannen op het land hun koffie kregen. De fa milie heeft haar kennis laten maken met de meest interessante aspecten van Zeeland: de Deltawerken, het klank- en lichtspel in Middelburg en oude steden als Veere en Sluis. Ook is ze naar het verlichte Brugge ge- Pat vindt het jammer dat ze nog geen gelegenheid heeft gehad eens te golfen en te waterskiën, maar „misschien komt dat nog', hoopt ze. Andere liefhebberyen z\jn wel aan bod gekomen, zoals piano- en orgel spel. „In een van myn vorige „fami lies" speelden en zongen we *s avonds in de hu' hulskamer", vertelt ze enthou- MISS LORETTA MARIE FOARD (Foto P.Z.C.) rijen wonen en werken om ken nis te maken met het leven op het Nederlandse platteland. Het zijn miss Patricia Jane Jordan uit Abilene in Kansas, miss Lo- retta Marie Foard uit Danville in Californië en mister Roger Dean Short uit Chimacum in de staat Washington. Allen zijn 21 jaar oud en voor allen is de Zeeuwse boerderij waarop ze momenteel vijf weken lang hun thuis hebben het derde in de reeks van vijf, die ze gedurende hun verblijf in Nederland be zoeken. Gisteren kregen ze be zoek van de leden van het cen traal comité voor uitwisseling van jonge boeren en tuinders en van enkele leden van de Ameri kaanse ambassade uit Den Haag, die graag eens van de deelnemers zelf wilden horen wat hun ervaringen en indruk ken zijn na ruim 3 maanden in Nederland. Patricia Jane Jordan, „Pat" voor haar pleegouders, de heer en me vrouw P. C. de Bruyne van de „El- senhof" in Cadzand, voelt zich in Holland als een vis in het water. Zij is de enige van de drie die reeds na twee maanden een normaal gesprek in het Nederlands kan voeren en ze doet dat met bijzonder veel flair. Twee dingen zijn haar in Nederland bijzonder opgevallen: de vele koffie pauzes tussen het werk en de bloe men rond en in de huizen. Dat laat ste is in Amerika onbestaanbaar, zegt ze. Rond de huizen is meestal wat gras, maar mooi aangelegde tuinen vindt men er zelden. Overigens is Pat zelf niet afkomstig van een boer derij. Haar vader is veearts en daar door heeft ze dikwijls boerderijen in de omgeving van haar woonplaats slast. Worstelen Roger Dean Short, die eveneens in Cadzand, van 4 juli tot en met 9 augustus de pleegzoon is van de heer en mevrouw A. de Feyter, doet zijn naam alle eer aan. Iiy is klein van stuk, maar nu reeds gaan er op de boerderij van de heer De Feyter ver halen over zyn reuzekracht. „Hij gooide een pak hooi vier meter hoog op een wagen", vertelt de heer De Feyter met iets van ontzag in zijn stem. Dit alles is overigens geen wonder als men weet dat Roger Dean kam pioen worstelen van alle universitei ten aan de Amerikaanse westkust is. Zijn indrukken over Holland zijn al even positief als die van Pat Jordan. Hij is afkomstig van een boerderij waar men melkvee houdt en wil zich ook in de toekomst op het kweken van melkvee toeleggen. Hij studeert zuivelleer aan de universiteit van Washington, waarmee hij over an derhalf jaar klaar hoopt te komen. Op de boerderij van zijn pleegouders maakt hij zich verdienstelijk door be hulpzaam te zijn bij de vlas- en erw- tenoogst. „We staan er versteld van hoe handig hjj is", zeggen zij daar. Een specialiteit van Roger Dean, die hij in Nederland misschien nog wel kan gebruiken, is zijn kennis van de drainage van laaggelegen akkers en weiden. Bij hem thiiis staat het grondwater namelijk zeer hoog, waar door bepaalde gedeelten soms onder lopen. Breien MR. ROGER DEAN SHORT (Foto P.Z.C.) De derde „Zeeuwse Amerikaan" is Loretta Marie Foard, die bij de fa milie Dieleman in Axel haar domi cilie heeft. Van mevrouw Dieleman heeft ze een handvaardigheid geleerd die haar bijzonder blijkt te liggen: namelijk breien. Nog geen drie we ken geleden had ze nog nooit een breinaald in handen gehad. Nu toont ze trots een zelfgebreid vest. dat gis teren gereed kwam. „Ik heb dag en nacht gebreid, maar het is me ge lukt", zegt ze triomfantelijk. Op haar beurt heeft ze mevrouw Dieleman in gewijd in de geheimen van de Ameri kaanse cakes, die overigens ook haar landgenote in Cadzand "blijkt te ken nen. Loretta is afkomstig van een boerderij waar men zich gespeciali seerd heeft in slachtvee. Niet minder dan 1500 koeien lopen er rond op het bedrijf van Loretta's vader. Ook zij vindt het jammer dat er in Neder land zo weinig gelegenheid is haar lievelingshobby, waterskiën, te be oefenen. De organisatie, die de drie Ameri kanen heeft uitgezonden is de 4-H club, een organisatie die vergelijk baar is niet die van de plattelands- Jongeren in Nederland. Ieder jaar wisselt deze club 125 tot 150 Ame rikaanse jongeren uit met een groot aantal landen in de wereld. Neder land „krijgt" er gewoonlijk drie en mag op zijn beurt ook drie jongeren naar Amerika zenden. In Neder land is daartoe het centraal comité voor jonge boeren en tuinders opge richt, waarin de drie centrale land- bouwjongerenorganisaties, de drie plattelandsvrouwen- en boerinnen- bonden en de drie landbouworganisa ties samenwerken. Hoofddoel van de uitwisselingen is het onderling begrip tussen de men sen te bevorderen. Vanuit Amerika zijn dit jaar 41 deelnemers naar Europa gekomen, die op 21 april van dit jaar met het s.s. Rotterdam van de H.-A.L. in Rotterdam arriveerden. De financiering geschiedt door inza melingen van de plaatselijke afde lingen van de 4-H club en uit bij dragen van boerenorganisaties, be drijven en particulieren. Het pro gramma loopt in Nederland nu 15 jaar, terwijl het plan in Amerika se dert 194S wordt uitgevoerd. Sinds die tijd hebben er vanuit de V.S. 1293 jonge plattelanders aan deelgeno men. Aan de andere kant bezochten 1477 afgevaardigden uit vele landen Amerika. De Amerikaanse deelnemers aan het programma zijn by terugkeer in Amerika verplicht hun ervaringen weer te geven door middel van lezin gen voor elubs, jongerenorganisaties, maar ook voor radio en televisie. Daarmee is over het algemeen een half jaar gemoeid. MINIMUMREGELING VOOR BRAMEN Voor bramen die op de Nederlandse vei- j llngen worden aangevoerd zal ook dit seizoen een minimum- en vergoedings- prysregeling van kracht zyn. Het cen traal bureau van de tuinbouwveilingen in ons land heeft voor de periode van 27 juli tot en met 31 oktober een rege ling vastgesteld die gelijk Is aan vorig jaar. Dat betekent, dat beneden 50 cent per kilo geen bramen verkocht mogen worden. By eventuele doordraai zal voor kwaliteiten I en II een vergoeding van 50 cent gegeven worden. Er zal geen heffing worden ingehouden. In ons land zijn slechts twee centra waar men een uitgebreide bramenteelt aantreft. Dat is in Zaltbommel en om geving en in Zeeland met name in de omgeving van Kapelle. De struiken staan er over het algemeen goed voor en beloven een goede oogst te geven. Van buitenlandse zijde toont de laatste jaren Zwitserland een goede belangstel ling voor dit zwarte produkt. De bra- menoogst is inmiddels begonnen en zal de komende weken zjjn hoogtepunt be reiken. NATUURHISTORISCH KAMP VOOR ONDERWIJZERS Aan de Hogeweg te Haamstede kampe ren voor twee weken een groot aantal onderwijzeressen en onderwijzers, die lid zijn van de koninklijke Nederlandse na tuurhistorische vereniging. Er staan 75 tenten, waarin de kampeerders verblij ven en een groot aantal tenten, waarin onder meer een bibliotheek en een aan tal microscopen zijn ondergebracht. Voorts staat er een conferentietent, waarin 100 mensen een plaats kunnen vinden voor het bijwonen van lezingen. De leiding van het kamp berust bij de heren dr. A. Bezemer en J. A. Nijkamp. De natuurhistorische vereniging organi seert deze kampen speciaal voor onder wijzers en toekomstige onderwijzers. In het kamp kunnen de deelnemers specia le cursussen volgen. Er zijn 9 docenten die 6 cursussen verzorgen: planten, vo gels, insekten, zeewaterstudie, cultuur gewassen en microscopie, 's Morgens trekt men er per groep op uit met een bepaalde opdracht en 's middags of 's avonds bespreken de docenten deze onderwerpen. De heer J. P. C. Boot vertoonde voor de kampeerders zijn serie dia's over de Westhoek. Hierbij was ook burgemees ter H. P. Everwrjn aanwezig. OOK ZEELAND IN T.V.-FILM OVER KLEDER DRACHTEN Volendam, en Marken, Bunscho ten-Spakenburg, Scheveningen, Warns bij Hindelopen, Staphorst en Goes zullen in het. programma van de KRO-televIsie donderdag avond 6 augustus in het middel punt van de belangstelling staan. Voor „Niet op z'n burgers" heeft Joost Tholens een gefilmd pro gramma samengesteld om spe ciaal te benadrukken wat op het gebied van klederdrachten als ka rakteristiek kan worden be schouwd. liy heeft daarbij alles vermeden wat van de film een „beeldige" plaatjesmakerij zou kunnen maken. „Bouw tweede brug niet uitvoerbaar" TENTOONSTELLING VAN REIMOND KIMPE IN TROUTZAERTE GEOPEND Dinsdagavond werd in de zaal van de kunsthandel ..Troutzaerte" te West- dorpe de tentoonstelling geopend van de werken van Reimond Kimpe. De heer M. Bruijns, eigenaar van de kunsthandel, heette de kunstschilder en de verdere aanwezigen van harte welkom. De tentoongestelde werken werden door de heer Bruijns aan de genodigden voorgesteld, waarbij hij in het kort zijn eigen visie op deze doe ken gaf. Na deze inleiding werd de| vele belangstellenden een verfrissing aangeboden. De kunstminnende aan wezigen verbleven nog geruime tijd in de zaak van de heer Bruijns om te genieten van de werken van deze kunstenaar. Motorrijder werd ernstig gewond Dezer dagen geraakte een motorrijder, student te Delft, uit de bocht op de weg tussen Retranchement en Cadzand-Ha- ven, bij de Tol. Ongeveer zeven uur in de morgen werd hij in bewusteloze toe stand naast zijn motorrijwiel aangetrof fen met een schedelbasisfractuur. Hij werd in ernstige toestand naar het zie kenhuis te Sluiskil overgebracht. VOOR de toeristen, die dinsdag in Goes met de Bevelandse boeren voor een enorme drukte in de bin nenstad zorgden, is een oude naam plotseling levend geworden: Schuttershof. In de tuin van dit antieke gebouwencomplex aan de Kreukelmarkt werden de bogen gespannen. Zoefden de pijlen op de liggende wip af. Uren achtereen. Een stukje Bevelandse folklore werd zo even midden in de massale J belangstelling geplaatst. De Goese Middenstandscentrale had daar voor gezorgd, in het kader van de zogenaamde „toeristische week" rondom de festiviteiten van „Ka- sporgo". Met de pijlenkoker en de boog over de schouders kwamen ze naar Goes: de boogschutters van wel vijftien schillende sociëteiten op Zuid-Beve land. En in de tuin van „hun Schut tershof" vonden ze de organisatoren van de Goese oudste sociëteit „Jacoba van Beieren". Klaar voor een serie schoten van ieder aspirant deelnemer met een flinke voorraad prijzen achter de hand. Het ging er spannend aan toe, daar die lommerrijke tuin. Piet Vermue ien zijn secretaris hielden de stand van de treffers goed bij. Drie uur lang duurde de wedstrijd, of liever: het schuttersfeest. En overal kwamen de deelnemers vandaan. Voor de toeris ten, die nieuwsgierig het „Schutters hof" betraden waren ze een beziens- De heer P. A. Meyaard uit Wemeldinge. ^^markfdL^hln^n de wE thans technisch ambtenaar te 's-Herto- marktdag nenindebin genbosch, slaagde dezer dagen voor het I? a getroi- staatsexamen h.b.s.-B. De studie voor K carillonconcei t op de rijden- dit examen deed de heer Meyaard in zijn lden beiaard voor het stadhuis, de vrije avonduren. „ambassadrices" van de stad, die op jde drukke punten en de parkeerplaat- Voor het examen coupeuseleidster slaag- sen met een „welkom in Goes" hun de aan de Eerste Nederlandsche Mode- boeketjes offreerden, de klederdrach- vakschool te Breda mej. G. L, Quist ten van de buitenlandse „Kasporgo- uit St. Philipsland. gasten". Goes had gisteren veel te I bieden. De heer J. Hoogstrate uit Ouwerkerk voor het praktijkexamen De uitslag van de handboogwedstrij- boekhouden. Na de examens te Middelburg werd het middenstandsdiploma uitgereikt aan: C. J. Abrahamse te Sint-Laurens, mej. J. N. Allewijn te Krabbendijke, A. Bas- sie te Middelburg, mevr. H. Bastiaanse- Joosse te Domburg, mej. A. C. Begthel te Wissenkerke. A. P. de Lange te Mid delburg, mej. J. F. van Belzen te Sou- Centrale verwarming S AWE MA HV Hedtrtirul 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 Zeeuwse Twijfel Nu moet men niet denken, dat de mensen van het vreemdelingenver keer uitsluitend met he* probleem van de vrijetijdsbesteding te ma- ken hebben. Daarom willen wij U vandaag graag laten delen in een geheel ander probleem van deze in juist in de hondsdagen zo geplaag de groep, nu een oud-Zeeuw, die zich met zijn Terschellingse vrouw op een boerderijtje in Drente heeft teruggetrokken, een brandend vraagstukje aan de provinciale Zeeuwse V.V.V. heeft voorgelegd. Omdat hij Zeeland reeds lang ge leden heeft verlaten, twijfelt de man er aan of zijn vertaling van „Ons kippenhok" in „Ons oender- kot" wel helemaal juist is. Zijn vrouw heeft al een Terschel lingse naam voor het huisje vast gesteld: „Ua reatig plakje". En hij mag een leuke naam voor het kippenhok bedenken, 't Is jammer, lat meneer z'n kip pen niet in de kelder houdt. Kon hij er „Onder het plakje" op zetten. burg, A. C. Blanken te Goes, A. Boo gaard te Middelburg, A. Boone te Krui- ningen, J. F. Boone te Middelburg, mej. "oone te Koudekerke, A. P. Boonman te Driewegen, mej. P. M. Boonman te Driewegen, mej. H. Boot te Kortgene, M. Bosman te Goes, mevr. C. Brouwer- Cohen te Goes, mej. M. A. Cannaart te Schoondijke, D. Castel te Souburg, J. W. Daane te Wemeldinge, mej. W. J. Dek ker te Wolphaartsdijk. mej. J. Dey te Souburg, F. J. Dissen te Souburg, C. A. Dominicus te Domburg, A. Duynkerke te Middelburg, P. C. van Dijk te Sou- urg, J. A. Edelenbosch te Middelburg, lej. L. Eggebeen te Wolphaartsdijk, lej. J. v. d. Ende te Borssele, mej. H. M. Faasse te Goes, W. Faasse te Goes, XL Geelhoed te Oostkapelle, mej. J. M. Geschiere te Borssele, mej. M. J. Ge- schiere te Borssele, F. J. van Giezen te A. D. Hamming te Middelburg, A. H. Hanson te Scharendijke, mevr. C. Hey- boer-Schoe te Middelburg, H. J. Hieter te Vlissingen, mej. J. P. Hoogerbrugge te Goes, mej. J. C. van Houte te Krab bendijke, mej. J. A. de Jager te Seroos- kerke, mej. C. W. Jasperse te Middel burg. J. Jasperse te Vlissingen, L. Jas perse te Vlissingen, mej. C. Jobse te Veere, mej. L. Jobse te Souburg, mej. C. P. Jonkheer te Middelburg, J. Joosse te Amemuiden, mej. W. Joosse te Vlis singen, mej. P. Joziasse te Koudekerke, mevr. M. J. Kaas-van Velthoven te Baar land, mej. M. Kentin te Middelburg, J. Keyts te Middelburg, mej. E. P. Kloet te Vlissingen, W. K. de Kok te Middelburg, P. de Koning te Vlissingen, A. J. Koster te Yerseke, mej. C. Lambregtse te Bors sele. mej. C. de Landmeter te Souburg, J. C. Lenselink te Serooskerke. J. Leyn- se te Middelburg, J. van Liere te Hein- kenszand, J. Maas en L. Maas te Bors sele, W. J. Maas te Vlissingen, mej. M. J. van Maelsaeke te Serooskerke. mej. A. E. Maranus te Domburg, mej. E. H. Maranus te Domburg. W. Marimssen te St.-Laurens. mej. E. A. P. Martens te Biggekerkc, A. en A. J. Matthijsse te Meliskerke, mej. A. J. Meyers te Se rooskerke, mej. S. Minderhoud te Aag- tekerke. C. A. Nieuwenhuize te Yerseke, J. J. Nieuwenhuyse te Borssele, M. tfood te Vrouwenpolder, F. van Oos ten te Middelburg, mej. K. de Pagter te Westkapele, F. C. W. Pauli te Middel burg, mevr. M. van Poelje-Bakker te Yerseke en J. C. Priester te Borssele. Collecte In de Nederlands hervormde kerk te Bïezelingc werd in de maand juni voor de kerkvoogdij f 226,91 en voor de diaconie f 173,60 gecollecteerd. Een in zameling voor noodlijdende kerken en personen bracht f 60.09 op. Slot van pagina 1 peerders, die de rust van de dijken verkiezen boven een volgepakt strand. Maar vooralsnog zijn dit over wegend de sportvissers, die Tholen als visdorado intussen wel ontdekt hebben. Vrijwel overal in het ..achterland" heeft de ervaring geleerd, dat de toe risten komen, zodra er accommoda tie is. Het kampeerterrein bij Ouwer kerk en het nog maar kortgeleden dat toeristen die eenmaal met de rust van dit achterland hebben ken nisgemaakt, terugkomen en deze „onbekende streken" in hun kennis senkring gaan propageren. Zo heeft de Westerschelderoute veel bijgedra gen tot grotere bekendheid van de landelijke schoonheid en rust van de Zak van Zuld-Beveland en het land van Axel en Hulst. Ruimte en rust ..Men kan het plooien zoals men wil" aldus de directeur van de provinciale Zeeuwse V.V.V., de heer J. P. de Regt, „maar de kust is nu eenmaal nummer één. Toch, als men eenmaal de smaak van dit „binnenland" te pakken heeft, blijft men er komen. Er is gelukkig nog ontzaglijk veel ruimte in dit achterland en een heerlijke rust. Als zoiets eenmaal ge propageerd en ontdekt is en er is accommodatie komt men er wei. De Braakman, die per slot ook ontdekt moest worden, loopt fantastisch. Maar altijd blijft strand een rol spe len. Dat zien we by De Kaloot en bij Ouwerkerk, waar de gemeente een stukje strand heeft opgeknapt. We moeten erkennen en inzien, dat het strand nummer één is. Direct daar-' naast is en wordt de watersport be langrijk. Dan komt het achterland, dat zich echter, door er een goede bekendheid aan te geven, zeker ver- biyfstoeristen zal gaan trekken. Ook ziet men, dat juist in dit achterland arbeiderswoningen, stulpjes worden opgekocht, die de mensen verbouwen en inrichten als tweede woning". De heer M. Haasdonk, secretaris van de provinciale Zeeuwse V.V.V. en den op de zogenaamde liggende wip in de „Schuttershof-tuin is als volgt: Prang 2: le hoge vogel: Jac. Smal- legange, Zorgvliet, Ellewoutsdijk; 2e hoge vogel: Jac. van Keulen, Jac. van Beieren, Goes; le zij vogel: mevr. Van Loo, Doel naar Hog,er, Wolphaarts dijk; 2e zijvogel: C. D. Raas, Willem Teil, Ovezande; 3e zijvogel, idem; 4e zij vogel: Jac. van Keulen, Jac. van Beieren, Goes; le bovenkal: W. de Wilde, Juliana, Oudelande; 2e boven kal: mevrouw Van Loo, Doel naar Hoger, Wolphaartsdijk; le onderkal: A. Clarijs, Jac. van Beieren, Goes; 2e onderkal: E. Rentmeester, Willem Teil, Ovezande. Prang 1: le hoge vogel: J. Goetheer, Juliana, Oudelande; 2e hoge vogel: W. N. van Liere, Edele Handboog, Oudelande; le zijvogel: P. Paree, Wil lem Teil, Ovezande; 2e zijvogel: A. v. d. Bulck, Eensgezindheid. 's-Hee- renhoek; 3e zij vogel: J. dV Rijke, Edele Handboog, Oudelande; 4e zij vogel: J. Smallegange, Zorgvliet, El lewoutsdijk; le bovenkal: Jac. Ver- Jac. van Beieren, Goes; 2e bo il: K. van Steenbergen, Willem er 7i'in nnnwiizino-pn Haf énlTe11' Ovezande: le onderkal: B. Ver- er zijn aanwijzingen, dat en meule Zeelandia ovezande: 2e on- door een te grote drukte aan de derkal: T. Loenhout, Jac. van Beie- kust, én door propaganda, ren> Goes. Er namen aan dit schuttersfestijn 66 schutters van 16 sociëteiten deel, voorzitter van de contactcommissie van de V.V.V.'s op de Bevelanden for muleert voorzichtig: „er zit een groei in. al zal het langzaam gaan". En zo beginnen, langzaam, in t het Zeeuwse achterland kam- f peerterreinen op te duiken, bun- galowparken, pensions, een en kel hotel. De tijd zal moeten 1 leren of het verblijfstoerisme zich hoofdzakelijk op kust en r strand zal blijven richten. Maar venk'al: J.. iTpii n™ waarbij de V.V.V.'s in streek- verband samenwerken én door het scheppen van accommoda tie, het Zeeuwse, nog veelal on bekende achterland voor het verblijfstoerisme zal worden ontsloten. De Axelse brug in Terneuzen, steeds meer een „obstakel" voor het ver keer, met name als de brug enige tijd is open geweest. (Foto P.Z.C.) GEEN OPLOSSING VOOR MEDIO 1968? „De bouw van een tijdelijke brug over de oostelijke kanaalarm te Terneuzen is om technische rede nen vooralsnog niet uitvoerbaar". Dit is het antwoord van rijkswa terstaat op een brief van het ge meentebestuur van Terneuzen, waarin wordt gevraagd naar een mogelijkheid het verkeer naar en over de Axelse brug te ontlasten. In die brief is het plan geopperd een tijdelijke- of noodbrug te leggen vanaf de Schependijk na; Schuttershof, aansluitend Tramstraat. Op die plaats heeft vroeger een trambrug gelegen. Met het leggen van een dergelijke brug zou de soms hopeloos lijkende ver keerssituatie nabij de Axelse brug gedeeltelijk kunnen worden beterd. Buiten de schuttijden voor de binnen scheepvaart, dus van drie uur na tot drie uur vóór hoogwater, kan de steeds groter wordende verkeers stroom over de Axelse brug redelijk goed worden verwerkt. Al is het bij zonder goed uitkijken geboden als een vrachtauto met aanhangwagen of een autobus scherp de brug opdraait. Maar zodra deze brug geregeld moet worden geopend voor de binnenvaart, ontstaan op de Axelsestraat, Schut tershof, Rosegracht, Herengracht, Schoolweg en Noordstraat vrijwel on middellijk lange files voertuigen. Gaat de brug daarna weer open voor het wegverkeer, dan kan gerust worden gesproken van een „flessenhals", waar men zich slechts met moeite kan doorwringen. Tijdens de schut tijden is het politiekorps van Terneu zen altijd één en op de spitsuren soms twee agenten kwijt om het verkeer over de brug te leiden. De problemen rondom de Axelse brug voor voertuigen de enige verbinding tussen oud en nieuw Terneuzen en bovendien nog de be langrijkste schakel tussen Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn overigens van tijdelijke aard om dat te zijner tijd de oost- en mid- densluis zullen worden vervangen door de in aanbouw zijnde binnen- vaartsluis. Maar dat tijdelijke kan nog verscheidene jaren duren. De nieuwe sluizen van Terneuzen zul len zeker niet voor medio 1968 in gebruik kunnen worden genomen. Het verkeer neemt evenwel dagelijks toe, vooral in dit gebied waar tege lijkertijd een groot aantal werken in uitvoering is. Alleen al naar en van de terreinen waar de Dow-fabrieken worden gebouwd, bewegen zich dage lijks honderden vracht-, bestel- en personenauto's. Het gebeurt niet zel den dat automobilisten bij een Ter- neuzen-passage 15 tot 20 minuten ver liezen door het wachten voor één of twee bruggen. Over de paar kilome ter tussen het oude Terneuzen (waar een groot deel van de bevolking werkt) en het nieuwe deel (waar men tegenwoordig woont) doen automobi listen soms zelfs een kwartier of lan ger. Een ander probleem dat zich steeds meer gaat voordoen is het gebrek aan voldoende parkeerruimte. Vorige Londen zwaarbewolkt. Luxemburg, zwaarbewolkt. reek, tijdens de invasie van Belgische toeristen maar ook wekelijks tijdens marktdag (woensdag) was en is er in het centrum van Terneuzen geen parkeerplaatsje meer te vinden. Toch is er met wat goede wil en be trekkelijk geringe kosten nog wel wat meer parkeerruimte te maken. Het parkeerterrein nabij het Concert gebouw voldoet al lang niet meer aan de eisen, wordt gebruikt voor aller lei zaken welke daar niet thuis horen en kan gemakkelijk worden uitge breid. De heggen en de paar boom pjes, welke de afscheiding vormen tussen het parkeerterreintje en de Burgemeester GeillstraatArsenaaL- straat, belemmeren alleen maar het uitzicht. Het trottoir rondom dat par- keerveldje heeft weinig zin. Met het opruimen van deze sta-in-de-wegs en het aanbrengen van parkeerstroken, kunnen daar enkele tientallen perso nenauto's meer worden opgeborgen. De veemarkt, die maximaal éénmaal per jaar wordt gebruikt voor het keu ren en tentoonstellen van dieren en voor niets anders kan, economisch ingedeeld, zeker plaatsbieden aan minstens vijftig personenauto's. Dit marktje heeft zelfs drie in- en uitgan gen. De tuin van het lyceum aan de Havenstraat zou helemaal geen gekke plaats zijn voor een autobus halte, voor de voertuigen van markt en kermisexploitanten of voor een 25-tal personenauto's. Het lyceum gaat daar toch verdwijnen en in de tuin staat vrijwel niets. Voorts kan men zich afvragen en dat doet men dan ook waarom reeds nu geen be gin wordt gemaakt met het dempen van het zgn. vissershaventje, dat over enkele jaren toch moet verdwijnen. Het zou het verkeer vanaf de Blokken alleen maar ten goede komen. in de Abdijgebouwen. Iedere woensdag-, donderdag en vrijdagavond. Aanvang 21 en 21.30 uur. Ingang Nieuwe Kerk HET WEER IN EUROPA In de tuin van het- Ooese Schut tershof is dinsdagmiddag een boog- schutterswcdstrijd op de liggende wip gehouden. De organisatie er van was in handen van de Goese middenstandscen t rale. (Foto P.Z.C.) Parijs zwaarbewolkt, Nice regenbui. Mtinchen zwarbewollu, Locarno, zwaarbewolkt. Innsbruck zwaarbewolkt. Rome halfbewolkt. Madrid Hchtbewolkt, Mallorca lichtbewolkt. 24 gr. 25 gr. 27 gr. 28 gr. 25 gr. 25 gr. 23 gr. 32 gr. 32 gr. 32 gr. Scheepvaart in kanaal Terneuzen in maand juni In het kanaal van Terneuzen naar Gent zijn in de maand juni van dit jaar 717 zeeschepen geschut met een totale ton nage van 705.973 bruto register ton. In dezelfde periode werden 4747 binnen vaartschepen geschut (2.202.839 ton). Te Terneuzen werden in de maand juni 76 zeeschepen gelost of geladen (71.655 brt) en 399 binnenvaartschepen (188.808 ton). Op de rede van Terneuzen werden 13 zeeschepen gelost of geladen 1.14.166 brt) en 104 binnenvaartschepen (124.840 ton). Voor Sluiskil waren deze cijfers 7 zeeschepen 17851 brt) en 297 binnenvaartschepen (182.964 ton) en voor Sas van Gent 10 zeeschepen (18.704 brt) en 250 binnenvaartschepen (106.583 ton). Bij Axel Sassing werden alleen 26 binnenvaartschepen gelost of feladen met een totale tonnage van 378 ton. MEESTENTIJDS DROOG Vooral aanvankelijk plaatselijk opkla ringen. Daarna meer bewolking met later op de dag toenemende kans op wat regen. Zwakke tot matige wind tussen west cn zuidwest. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets la gere. (Van onze weerkundige medewerker) Zonnige perioden met later in de mid dag wat toenemende bewolking. Ma tige zuidwesten wind. In de middag ongeveer 20 graden, zeewater 18 gra den. VOORUITZICHTEN Kleine depressie trekt van Ierland naar de Noordzee, waardoor de regen kans tijdelijk iets groter wordt, op nieuw gevolgd door zonnige perioden. 30 juli ZON EN MAAN Zon op 04.58 Maan op 23.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2