JUISTE AANTAL SLACHTOFFERS VAN PORTUGESE TREINRAMP NOG STEEDS NIET BEKEND Invitatie Soekarno verwacht Overlast van draagbare radio's valt wel mee Gemiddelde stijging loonkosten groter - welvaart toegenomen BEVRIJDING GEWONDEN NAM ZEVEN UUR IN BESLAG Vaay advies d: IDENTIFICATIE ZEER MOEILIJK Bruto reële loon stijging gesteld op zeven procent 15 pet. T.v.-verslag Indonesische reis VIER BELGEN IN KONGO VERMOORD MR. LUNS ZAG BIJ VOLLE MAAN RAMAYANADANSEN IN DJ0KJA Ontvangst door de sultan FRANSE BUS OP SPOORLIJN - 19 DODEN op STRANDEN EN TERRASSEN Politie krijgt geen klachten 207e jaargang - no. 175 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F van de Velde. F. B. den Boer en W. de Paeter. Hoofdredactie: W Leertouwer en G. A de Kok Abonnementsprlja 75 cent per week, 9.75 per kw.. franco per post ƒ10 - p. kw, Lo»se nummers 15 ct. Bureau* VI:»* t Walst raat 58-60. tel 2355 'bg.g. red. 3508. adv. 3647/3643/Middelburg: Markt 51. tel. 3841 <b.gg red. 2078/3169, adv 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel 6140 <b.(g. red. 7853. adv 52:3., n te; 1T-' Te.-::- -traaf i 2911. Ziertkzee red. tel. 2425. adm. tel. 2094 Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv /4.80. Inget med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct. p. regel min ij»». „Brieven bur. van dit blad' 25 meer Giro 3K-TO l-ZC M'.d Dinsdag 28 juli 1964 Burgemeester maakte eerste slippertje Pagina 4 Luchtig in Bogor De Indonesisch? president Soekarnr. en een luchtig geklede minister Luns druk pratend gefotografeero in Bogor. Schattingen van het aantal perso nen, dat bij de ernstigste trein ramp in de Portugese geschiedenis werden gedood, geven cijfers aan van over de honderd. Volgens of ficiële cijfers, verstrekt door de minister van volksgezondheid, zijn bij de treinramp 89 mensen om het leven gekomen en werden er 78 gewond. Van overheidswege wordt echter toegegeven dat het aantal nog veel hoger kan liggen. In de ziekenhuizen zijn vele zwaarge wonden, opgenomen, terwijl reddings ploegen zich voor de lugubere taak ge steld zagen om uit soms totaal vermink te lichamen en lichaamsdelen het juiste aantal slachtoffers vast te stellen. Volgens het avondblad „Diaio de Norte' zijn 92 passagiers van de achterste wa gon van een uit drie wagons bestaande dieseltrein om het leven gekomen. De wagon was negen km ten noorden van Oporto losgeraakt en tegen een stenen bruggehoofd gebotst. De naar schatting 200 personen die zich in de wagon be vonden, raakten verward in een grote massa verwrongen staal. Het waren va- (Van onze speciale verslaggever in Indonesië) Tijdens de eerste ontmoeting tus sen president Soekarno van Indo nesië en minister Luns is nog niet gesproken over een mogelijk be zoek van president Soekarno aan Nederland. Voor wat de vorm van de uitnodiging betreft: deze hangt af van het verdere verloop van de besprekingen op Bali en in Dja karta maar het kan hier nu wel al zeker worden beschouwd, dat minister Luns tijdens het tête tête met president Soekarno in de tweede helft van deze week het initiatief tot zulk een uitnodiging zal nemen. Het eerste door de Nederlandse dele gatie geboekte resultaat van de on verwacht hartelijke ontmoeting tussen minister Luns en president Soekarno de jasjes gingen zelfs uit!was de bereidheid van minister Soeban- drio om de Indonesische delegatie tij dens het bezoek aan Bali uit te brei den, waardoor de besprekingen met de Nederlandse deskundigen op dit eiland zo diepgaand kunnen worden, als door de Nederlanders gehoopt was. Aan de Indonesische delegalie zijn thans toegevoegd minister Moeba Djali, tevens gouverneur van de Bank van Indonesia, voorts een directeuru van de Bank van Indonesia, alsmede een vice-minister voor de basis-indus- trieën en de mijnen, die vice-minister- president Chaerul Saleh zal vertegen-ij woordigen. kantiegangers die van een verblijf in dan 10 minuten, die mij eeuwen toeleken,Maar de familieleden de badplaats Povoa de Varzlm naar Oporto terug reisden. Twee theorieën Er zijn twee theorieën over de oor zaak van de ramp. De ene veronder stelt dat een koppeling brak toen de dieseltrein het viadukt naderde. Volgens de andere was de overvolle wagon te zwaar om de bocht te ma ken waardoor zij ontspoorde. Conducteur Orlando Mendonca overleef de de ramp. maar kan niet zeggen hoe. „Wat ik het ergste vond was de duister nis die alles omhulde" zei hij. „ondanks ons gegil bleef het donker. Pas na meer vele slacht- S.E.R. IN HALFJAARLIJKS RAPPORT zag ik buiten licht flikkeren". Het onge-offers kunnen nog niet op de hoogte luk gebeurde tien minuten voor de trein 1 worden gesteld wegens de schier on- in Oporto zou arriveren. Het nam zevenmogelijke taak om de verminkte licha- uur in beslag om alle slachtoffers uit j men te identificeren Artsen en ehirur- het in elkaar gedrukte rijtuig te bevrij- gen werken in vijf ziekenhuizen. Vele den. Artsen, verpleegsters, politieman- mensen gingen van ziekenhuis naar zie- nen, brandweerlieden, priesters en ar- kenhuis om naar hun familieleden te in- beiders met snijbranders haastten zich formeren. Uit het Santo-Antoniozieken- naar de plaats van de ramp. huis zijn inmiddels 53 personen ontsla- II gen terwijl 35 anderen werden opgeno- nnndprd TTIPTISPTI men Een tellir|g van doden en ge- IIUIIUCIU IlltlldtU wonden zal waarschijnlijk nog enkele Volgens overlevenden stonden onge-dagen in beslag nemen veer honderd mensen voor en achter De Portugese spoorwegmaatschappij gaf gisteravond een officieel communi qué uit waarin gezegd werd dat in het verongelukte rijtuig 68 personen zaten en 44 anderen stonden. Deze cijfers ko men niet overeen met het grote aantal doden en gewonden In het communiqué 1 gekondigd dat een bijzondere onderzoek zou instellen. in de wagon en op het middenpad. Alle 50 mensen die zich rechts in het rijtuig bevonden kwamen om het le ven. conomische Raad heeft enkele regeringsplan- ging van dc A.O.W.- (en A.W.W..) uitkeringen per 1 januari a s., de be taling van deze verhoging uit premie verhoging en/of via de schatkist, en een eerste verlaging van de loon- en De Raad is niet tot een eenstemmig advies gekomen. Dat moet betreurd worden, ook al was het d al duidelijk geworden, dat eensten migheid niet wel mogelijk zou zijn. In zijn advies van 28 februari jl. over de verhoging van de reeds genoemde so- rjaar ale ftanliiin Nu de herziening van de collec tieve arbeidsovereenkomsten goed deels ltaar beslag heeft gekregen, blijkt de gemiddelde loonkosten stijging uit te gaan boven hetgeen in bet akkoord van de Stichting van den Arbeid van 29 oktober 1963 was overeengekomen. Aldus een der conclusies van de Sociaal- Economische Raad in zijn vierde half jaarlijkse economische rapport. Dit rap port is in de besloten vergadering van de raad van vrijdag jl. vastgesteld. Per 2 juni jl. bedroeg liet gewogen gemid delde van de goedgekeurde loonsverho gingen 13,8 procent. Dat gemiddelde had betrekking op 1,7 miljoen werknemers, of wel ongeveer tachtig proeent van de erknemers die in totaal vallen onder a.o.'s, welke voor een herziening in mmerking komen. In deze loonstijging is een aantal secun daire verbeteringen begrepen, waar onder een verkorting van de arbeidstijd voor zover deze is overeengekomen. Het gaat dus om een loonkostenstijging. Differentiatie In het cijfer van 13,8 procent is de on dernemingsgewijze loondifferentiatie die in een aantal arbeidsovereenkomsten is opgenomen slechts zeer ten dele ver werkt. De effectuering van deze moge lijkheid tot differentiatie blijkt minder snel te verlopen dan was verwacht. De maximumdifferentiatie per bedrijfstak bedraagt 5 procent. Per 20 april was het percentage waarmee de loonkosten, over het gehele bedrijfsleven gemeten, op grond van de differentiatiemogelijk heid zou kunnen stijgen 2,6. De rage van de transistorradio's is er de laatste tijd een beetje uit, maar toch zijn er nog altijd met name jongelui, die moeilijk af stand kunnen doen van een derge lijk apparaat. Deze foto werd geno men op de Vlissingse boulevard, waar deze twee jongedames met zichtbaar genoegen de muzikale klanken beluisterden, die uit de „transistor" stroomden. (Foto P.Z.C.) Bij de waardering van het percen tage van 13,8 moet in aanmerking worden genomen dat het effect van de loonoperatie op de omvang van de zwarte loonvorming tot dusverre ze ker niet onbevredigend is, aldus de S.E.R. De gegevens van de looncontrole- dienst over het eerste kwartaal van 1964 geven een daling van het zwar te loon te zien met ongeveer een der de (ongeveer 2,5 procent). Op grond hiervan komt het Centraal Planbureau tot de conclusie «lat het re delijk lijkt te veronderstellen dat er in 1964 geen zgn. incidenteel loonaccres zal itreden. Hiertegenover worden enige einere posten (overloop uit 1963 en mutaties in sociale lasten) fractioneel hoger geschat. Als raming van de loonkostenstijging per werknemer op jaarbasis geeft het Centraal Planbureau thans vijftien pro cent aan, met een onzekerheidsmarge van één tot twee procent naar beiae kanten. (Bij het bepalen van het gewo gen gemiddelde van de goedgekeurde loonsverhogingen per 2 juni jl. is geen rekening gehouden met de huurcompen- satie van 1.6 procent). In het rapport is een tabel opgenomen van de spreiding, per 2 juni jl., van de bij contractsver nieuwing overeengekomen loonkosten- verhogingen. (Ook in deze tabel is geen rekening gehouden met de huurcompen- satie per 1 juli). Ondernemingen Uit die tabel blijkt onder meer, dat de loonkostenverhoging voor ondernemin gen hebben bedragen: minder dan tien procent, omvattende in totaal 1780 werknemers: van tien tot twaalf pro cent loonkostenverhoging voor onderne mingen waar gezamenlijk 658.200 werk nemers werkzaam zijn; van twaalf tot veertien procent voor ondernemingen waar 296.194 personen werkten; van veertien tot zestien procent voor onder nemingen waarin 248.190 werknemers werkten; van zestien tot achttien pro cent voor ondernemingen waarin 109.200 personen werkzaam waren; van achttien tot twintig procent voor onder nemingen met in totaal 331.530 werkne mers en van twintig procent en meer voor ondernemingen met in totaal 56.000 werknemers. Toeneming welvaart De raad is van mening dat kan worden gesteld dat de overgrote meerderheid van de werknemers gedurende 1964 de reële welvaart als gevolg van de loon operatie hebben zien toenemen. gehele jaar genomen ioonstijging worden gesteld op zeven procent. Daarbij wordt afgezien van verzwaring van dé belas tingdruk door de progressiefactor en daarbij wordt aangenomen dat de prijs ontwikkeling gedurende 1964 binnen de door het Centraal Planbureau verwachte grenzen blijft. Zoals het zich thans laat aanzien acht de S.E.R. het laatste een reële veronderstelling. (Van onze t.v.- en radioredactie) Behalve .Jan de Visser die in een gezamenlijk programma van A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V., Vara, V.P.R.O. en Wereldomroep, in principe iedere dag na het nieuws van één uur reportages vanuit In donesië verzorgt, zijn voor A.V.R.O.'s Televizier Joop van Tljn en Piet van Strien momenteel in Indonesië. Vrijdag 7 en dinsdag 11 augustus zullen filmverslagen van de reis van minister Luns door Indonesië in A.V.R.O.'s Televizier worden uitgezonden. Jan de Visser zal be halve reportages ook enkele klankbeelden voor de radio met eigen impressies maken. In de provinciale hoofdstad Kin- doe zijn zaterdag door opstande lingen vier Belgen vermoord, aldus radioberichten die gisteren zijn ontvangen in Leopoldstad. De slachtoffers zijn de Belgische zaken man A. Cordier. zijn twee zonen en een katholieke priester, pater Lucien van Damme, 30, uit Tielt. Leiders van de opstandelingen in Km- doe hebben verklaard dat de schuldigen zullen worden geëxecuteerd. Verdere bij zonderheden zijn nog niet bekend. In Kindoe werden verleden jaar 13 Ita liaanse piloten in dienst van de Verenig de Naties vermoord. Opstandelingenleider Louis Olanga heeft intussen de overige 70 Europeanen die in Kindoe verblijven verzocht normaal aan het werk te blijven. Hij zei hun vei ligheid persoonlijk te garanderen. De meeste Europeanen in Kindoe zijn Por tugese en Griekse handelaren. De mees te gezinnen werden geëvacueerd voordat de stad in handen van de rebellen viel. Wordt wel rekening gehouden met de belastingverzwaring dan bedraagt de reële wolvaartsverbetering gemiddeld over het gehele jaar vijf tot zes procent. Afnemend Daar de loonstijging grotendeels haar beslag heeft gekregen in het eerste kwartaal van 1964 terwijl de prijsstij ging meer geleidelijk over het hele jaar optreedt, is het. naar de S.EJt. meent, uiteraard onvermijdelijk dat de reële vooruitgang van de werknemers het grootst is geweest in het begin van het jaar en dat die in de loop van het jaar in betekenis afneemt. Terwijl het loonniveau eind 1964 niet meer dan twee procent boven het ge middelde van 1964 ligt, zal het prijs niveau dan ruim drie procent hoger zijn dan het jaargemiddelde. Dit betekent, aldus de S.E.R., dat het reële looninkomen eind 1964 ruim één procent beneden het gemiddelde van het jaar zal liggen. DERDE DAG IN INDONESIË (Van onze speciale verslaggever in Indonesië) Op de derde dag van zijn verblijf in Indonesië werden minister Luns en zijn echtgenote te Djokja ontvangen door sultan Hamengkoe Boewono IX in Ge- doeng Agoeng, het voormalige gouverneurspaleis, van waaruit president Soekarno de vrij heidsstrijd van de Indonesiërs leidde tegen de Nederlanders. In de grote ontvangsthal, te midden van geschilderde portretten van de helden van de Indonesische revolutie, te be ginnen met Diponegoro en onder meer Soetomo, gebruikte minister Luns met een roodwitte bloemen slinger om zijn hals, de thee. gezeten tussen de sultan en Soebandno, ter wijl dames, gekleed in fleurige ge waden en behorend tot de oudste In donesische geslachten, het omvang rijke Nederlandse gezelschap in deze historische omgeving gadesloegen met een mengeling van nieuwsgierig heid en geamuseerdheid. Het ministeriële gezelschap was 's mid dags om drie uur met een „Electra" van de Garoedia uit Djakarta naar Djokja vertrokken. In het vliegtuig zag vice-minister-president Soeban- drio als gastheer er nauwlettend op toe. dat zijn vele gasten ruimschoots werden onthaald en dat het niemand aan iets ontbrak. Rustig welkom Bij aankomst van het vliegtuig te Djok ja bleek een grote menigte aanwezig, welke het gezelschap eon rustig wel kom verbeidde. Nauwelijks opvallend te midden van de wachtenden bevond zich de sultan in een generaalsuni- PHILIPS TAL T.V.-NET IN INDONESIË VERDER UITBREIDEN (Van .ndonesië) De minister' van voorlichting in Indone sië, minister Roesian Abdoelgani, heeft ons tijdens een gesprek te zijnen huize meegedeeld, dat Indonesië met Philips I form: hij verwelkomde minister Luns in zjin hoedanigheid van gouverneur van Djokja. Gedurende de negen kilometer lange tocht naar de stad. onder sirene- geloei van zeven opvallende politie motoren, renden velen uit de kam pongs en van de prachtig groene sa- wahs naar de weg: maar nun nieuws gierigheid leek groter dan hun ver heugdheid. hoewel in het strijdcen- trum van de revolutie ook geen teke nen van afkeuring vielen waar te nemen. Wel draaide, bij de oorverdovende na dering van de stoet, een inwoner van Djokja bijna opvallend zijn rug naar de weg om demonstratief een band van zijn fiets op te pompen, alsof het hem ontging dat twee meter ach ter hem een gillend motorescorte voorbijstoof In het paleis heerste echter een opgewekte stemming. Ballet In de avonduren hebben minister Luns, diens echtgenote en de leden van het Nederlandse gezelschap, op de laat ste avond vari de volle maan, in de dat dansen uitvoerde gebaseerd op het klassieke hindoeverhaal over de god Siwa, die in dit deel van Java van even grote betekenis is als Wis- Urenlang volgden minister Luns en zijn gezelschap, in het betoverende licht van de volle maan, geboeid de fasci nerende dansen. Zij brachten daar voor na afloop dank aan mevrouw Soebandrio. die een bezoek aan het Een autobus met 27 inzittenden is nabij Epinal. in Oost-Frankrijk, door de leuning van een brug ge schoten, om vervolgens met de wielen omhoog, op een lager ge legen spoorwegbaan terecht te ko men. Negentien inzittenden, onder wie de bestuurder, zijn hierbij om het leven gekomen. De acht ove rige passagiers zijn gewond, de - meesten van hen ernstig. overleg pleegt over planm sluiting van Djokja, Palembang, Medan E,„, lati So^baj. op 'Frankrijk, afkomstige groep volksdan sers en -zangers, die. ter gelegenheid De besprekingen waren aanvankelijk I van een te Senones gehouden Europese vastgelopen doch zijn recentelijk weer wedstrijd voor dergelijke groepen, aldaar heropend. Met Philips is reeds een over-een voorstelling hadden gegeven. Het eenkomst gesloten voor de levering van j verkeer op de spoorweg was na het on- drie zenders van 120 kw en een aantal geluk volledig gestremd Het treinver- kleinere zenders. keer moest worden omgelegd De zomer 1964 is in alle herigheid losgebarsten. Mocht men dat nog niet zo merken aan de tempera tuur, dan toch wel aan de mensen zee, die onze provincie en vooral de badplaatsen heeft overspoeld. Die grote toevloed van mensen be weegt zich niet bepaald geruisloos door de badplaatsen, maar dat is te verwachten. Rijst de vraag, of er ook onnodig lawaai wordt ge maakt, een onderwerp, waarover velen zich bezorgd maken. Zij wijzen op het geknetter van brom fietsen, de eindeloze files auto's met hun onvermijdelijke getoeter, maar ook op de zegening van de laatste jaren, de draagbare radio. Vooral dit laatste doet velen het voorhoofd fronsen. Maar is het wel zo erg met die draagbare radio's op stranden en terrassen, zoals velen doen voorkomen? Heeft men inderdaad over-j last van het geluid van die radio's I Velen zijn van mening, dat het zo'nj vaart niet zal lopen. Wij hebben ons in' verbinding gesteld met politiefunctiona-1 rissen in diverse badplaatsen, met hou ders van restaurants met terrassen en met gewoon maar mensen op vakantie. Mode Een jaar of drie geleden was het veel erger gesteld met de draagbare radio's. Het was toen mode om niet zo'n ding onder je arm door de straten, langs de boulevards te flaneren. En dan de muziek hef liefst zo hard mogeljjk. Dat dit over het algemeen jon- geren waren, hoeft geen betoog. Dat de; ouderen niet zo erg gesteld waren op de 1 muziek van die jongeren, hoeft ook geen betoog en het is een feit, dat er een tjjd is geweest, dat men vaak overlast had van het lawaai. Nu is dat voorbij. De rage is uitgewoed. Niemand vindt een draagbare radio meer bijzonder. Natuurlijk: er zijn nog mensen, die een draagbare radio mee-l nemen op het strand, naar een terras. Maar over het algemeen wordt er geen misbruik van gemaakt. „Als er iemand bij ons op het terras komt. die een; draagbare radio heeft en die zacht laat spelen, zeggen wij daar niets van", zegt de heer C. Simons, assistent-directie van „Britannia" in Vlissingen. „Pas als andere mensen op het terras bij ons kla gen, maken wij er een eind aan maar dat komt haast niet voor". Ook de politie heeft vrijwel nooit klach ten. „Ik heb in ieder geval nooit van klachten gehoord", vertelt ons inspec teur G. J. Schutter van de Vlissingse gemeentepolitie „Ik kan me voorstellen, dat het voor het verkeer wel eens hin derlijk is. Als je op de fiets rijdt en je hoort opeens een hard geluid, dar. ben je geneigd om te kijken. Maar dit blijft een theoretisch geval. In de praktijk komt het haast niet voor". Inspecteur Schut ter gelooft ook niet, dat een artikel in de politieverordening van enig nut zou zijn. „Met een beetje tact is zoiets toch wel op te lossen", is zijn mening. Verordening B\j de rijkspolitie in Vrouwenpolder is men dezelfde mening toegedaan. In Vrouwenpolder kent men wel een poli tieverordening, in die zin, dat het ver boden is een radio te laten spelen, die vanaf de openbare weg te horen is. „Maar dat is hoofdzakelijk bedoeld vnnr de radio's die voor open ramen spelen", vertelt opperwachtmeester W. Speyer. „Want daar hebben de mensen vaak wel last \an. Voorts is die verordening be doeld tegen cafetaria's met een juke box. Als het warm is en de deur wordt opengezet is he lawaai van zo'n ding bij zonder storend". Maar verder vindt opperwachtmeester Speyer, dat het allemaal wel mee valt. ..Een enkele keer moet ik zeggen: kom jongen doe die radio een beetje zach ter". Want dat het over het algemeen de jongeren zijn, die m't spelende draag bare radio's lopen, daar is iedereen wél van overtuigd. „Het is erg irriterend, als je rustig op een terras zit en je hoort opeens de Beatles naast ie zingen i en spelen. Dan is vaak je middag ver knoeid, want waar blijft je rust dan", hoorden we iemand zeggen. Dat is vaak de moeilijkheid. Iemand, die één keer gestoord is door een draagbare radio, zal altijd over hinderlijke dingen praten Dat is logisch De ideale oplossing is niet zo moeilijk Als iemand naar het, strand een radio mee wil nemen, of het nu om een concert, teenermuziek of de sportberichten gaat. dan kan hij het beste een radio meenemen met ..oor knopjes Hij kan de radio dan zo hard aanzetten als hij zelf wil en niemand hoeft er dan van mee te „gemeten". namelijk di S.E.R. ook al met een driedelig ad vies gekomen, waarin werkgevers, werknemers en kroonleden elk een eigen standpunt verdedigden. Nadien hebben de "werkgevers en werknemers zich alleen nog maar steviger vastgelegd op dat eigen standpunt, zodat de pogingen van de S.E.R .-voorzitter, de heer De Pous, om deze maand alsnog tot een com promis te geraken, tot mislukken wa ren gedoemd. Zoals men weet had de regering onder meer het plan de A O W.-uit kering op te trekken tot 3540 gulden per jaar voor gehuwden en wilde zij een bedrag van 150 miljoen uit de schatkist aanwenden om de verhoging van de premielast iets te matigen Voorts dacht de regering aan een be lastingverlaging per 1 juli 1965 tot een totaal bedrag van 500 miljoen met nog verdere verlagingen in het uitzicht. De werknemers wilden een hogere A. O. W.-A.W.W.-uitkering en een gro tere bijdrage uit de schatkist. De werkgevers gaven aan belastingver laging een grotere prioriteit en de kroonleden worstelden met tussen voorstellen. Wat moet nu het kabinet Manjnen doen met zo'n driedelig advies' Dat kabinet heeft er weinig aan, maar toch wel iets. Men kan het machteloze advies van de S.E.R. namelijk ook zó uitleggen, dat de S.E.R. tot de rege ring zegt: „wij zijn verdeeld. U kent thans onze standpunten, hakt Uzelf nu maar de knopen door" Vrijwel zeker zal het kabinet-Marij- nen deze uitleg kiezen. Het zal de [„bouwstenen", welke de S.E.R. heeft aangedragen gebruiken voor een rege ringsvoorstel. dat het meest nog het oorspronkelijke regeringsvoorstel zal benaderen. Daarbij moe' dan wel de vrees be staan. dat zij. die op belastingverla ging per 1 januari a s. rekenden een teleurstelling zullen ondervinden. Die verlaging zal iets minder zijn dan waarop werd gehoopt en ook iets later afkomen. Maar dat er over enkele maanden een compromis uit de bus komt, is zeker. Tot zover de punten, waarop binnen de S.E.R. geen eenstemmigheid was te bereiken. Er kwamen in het S.E.R.-advies ook enkele punten voor, waarover men het wel eens was. De S.E.R.-leden stelden vast, dat men niet kon voldoen aan het verzoek van de regering om vóór 1 augustus a.s. advies te geven over de voor 1965 aanvaardbare loonkostenstijging. Ook was men het erover eens, dat in de overheidssector bepaalde beste dingsbeperkingen doorgevoerd moes ten worden, opdat de investeringen van het bedrijfsleven niet verder te ruggedrukt zouden worden. Nu zijn dat twee punten, waarover nog wel iets te zeggen valt. Naan onze mening zou het niet zo moeilijk geweest zijn voor de S.E.R om op 1 augustus met een loonkostenadvies voor 1965 te komen, maar de heren hadden daartoe weinig lust. Zij wilden nog even de ontwik keling afwachten en zowel van werk gevers- als van werknemerszijde wil de men zich niet binden aan de voor uitzichten van vandaag. Die vooruit zichten zijn. dat er maar heel weinig ruimte voor loonsverbetering zal zijn in 1965 en dat de consumptieve beste dingen eerder ingeperkt dan uitge breid moeten worden. Men weet nu al - ook al zegt men het niet - dat die vooruitzichten in oktober a s. nog de zelfde zullen zijn. Het is dus wel dui delijk. dat de S.E.R.-leden als de be faamde kat om de hete brei hebben heen gelopen. Wat de beperking van de overheids bestedingen betreft ligt de zaak niet zo eenvoudig, dat men een uit spraak van de S.E.R. die beperking ook tot werkelijkheid wordt. In elk ministerie en bij tal van over heidsinstanties zal men zich over die beperkingen moeten beraden en er zal heel wat bezwaar soms bijzon der gegrond bezwaar tegen beper kingen bestaan Dat wordt uiteinde lijk een hevige strijd, die ook binnen het kabinet moet worden uitgevoch ten en waarover het parlement later zijn kritisch licht moet laten schijnen. Ook dit „eenstemmige" advies van de SER. is dus niet bepaald een advies, dat diepe indruk kan maken op de lezers van het jongste S.E R.-rapport. Daarvoor is het in zijn algemeenheid veel te vaag! Maar mt***»tal is h«-t zo. dat men wil pronken niet zijn bezit. Als kleine poten taatjes zit men dan op het strand en laat de radio „brullen" Want niemand kan daar iets tegen doen „We kunnen niemand sommeren om dat ding zachter te zetten", is de mening van inspecteur Schutter. „Zeker overdag niet, want dan verstoor je niemands slaap". Een van de warme dagen, die achter ons liggen, zijn we naar het strand ge gaan om zelf te luisteren naar de ra dio's. Op het drukke strand troffen we er twee aan. Op de terrassen op de Vlis singse boulevard niet een. Van die twee radio's op het strand was er een met „oorknopjes" De ander stond zacht te spelen. Een door de zon geteisterde man. die iets verder op lag, hebben we gevraagd, of hij last had van het geluid. Hij ging rechtop zitten en keek verbaasd rond. „Ik heb hem nog niet gehoord", zei h(j. maar hij voegde er aan toe, dat hij wel maatregelen zou nemen, als hij er last van zou krijgen. Dat is ook een oplossing. Zoals de poli tie al zegt: met een beetje tact is alles op te lossen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1