ONTMOETING SOEKARNO- MR. LUNS IN BIJZONDER HARTELIJKE SFEER Deze week weer een gesprek OAS.-ministers besloten tot ingrijpende sancties tegen Cuba Ontploffing in Bone eiste reeds 92 doden BRUINISSE „presenteerde" zijn mosseltjes Vlootschouw, waterskiën, muziek en zon Reeds akkoord met minister Soebandrio over agenda OPNIEUW GEVECHTEN TUSSEN BLANKEN EN NEGERS IN V.S. Einde staking in Brits-Guyana Alle handel moet worden stopgezet Politie schoot in Noord-Rhodesië 14 mensen dood MEER SOLDATEN VAN V.S. NAAR ZUID-VIETNAM Makarios niet tot concessies bereid Thant wenst geen 2e ambtstermijn Meer dan dertig doden bij treinramp in Portugal p. regel min. 1.60). ..Brieven b ER IS in Bruinisse zaterdag weer massaal mosselen gegeten. De geroutineerde kokers in hun hemdsmouwen achter de dam pende ketels kwamen haast handen tekort om aan het eind van de middag het consumptie tempo van de vele honderden toeristen, eilandbewoners en mensen uit het eigen dorp bij te houden. Na een dag van vlootvertier, spektakels en wa terskiërs. na een ontmoeting met de charmante mosselko ningin 1964 Adrie Okkerse en met nog een vrolijk avondver- volg van het feest in het ver schiet, waren ze aan hun mos selmaaltje toe. Want dat is en blijft toch steeds dé attractie aan het begin van een nieuw seizoen zeebanket, waarmee Bruinisse „presenteert''. De gast envan Bruinisse hebben zich de mosseltjes zaterdag goed laten smaken. En dat kon. want het belooft weer een goed mosselseizoen te worden. De eerste korren van de nieuwe oogst waren van uitstekende kwaliteit 3ruinisse had dus reden om feesi te vieren. Er was muziek, er naren wedstrijden, de vloot lag weer vrolijk gepavoiseerd in de haven te deinen en trok 's middags met een paar dui zend gratis passagiers aan hoord een wit, opspattend Y-spoor langs de Gre- velingendam en toen de zon zich 's avonds eindelijk van het feestterrein had teruggetrokken spetterde nog een luidruchtig en kleurig vuurwerk tegen de strakke sterrenlucht. Vele autoriteiten maakten het mos- selfeest mee: de commissaris der ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot met zijn echtgenote, de men sen van Zeelands overkoepelende vis serijorganisatie „Zevibel autoritei ten uit de omliggende plaatsen en de andere Zeeuwse visserijcentra, de kij kers en genieters en natuurlijk ook de vissers op hun kotters. Uit Yer- ?°ke. uit Tholen. uit Zierikzee Dit maal zonder truien met hoge collen Daar was het te warm voor. Ze volg den het voorbeeld van de vakantiebê- manning op de witte plezierjachtjes rondom. Wolk Al was er op deze zomerse julizater- dag geen vuiltje aan de lucht. de donkere wolk boven de Zeeuwse vis serij wierp nog wel een flinke slag schaduw over het feest. Heeft Bruinisse samen met hc'. E.T.I. voor Zeeland intussen een rapport opgesteld om daarmee een ..nieuwe hasis" voor het vis sersdorp te creëren wij komen op dit rapport nader terug ook zaterdag viel in de toespraken weer veel te beluisteren over deze „slagschaduw". Burgemeester C. H. v. d. Linde zei bij de officiële ontvangst van de ge nodigden in het hervormd vereni gingsgebouw: ..Ik ben van mening, dat ons dorp zich in een van haar belangrijkste en moeilijkste periodes bevindt. De uitvoering van het Delta plan heeft het voortbestaan van de schelpdierencultuur in de Zeeuwse wateren in'groot gevaar gebracht. Bij de vissers bestaat in hoge mate onrust en onzekerheid over de maat regelen die de regering denkt te ne men om het gehele vraagstuk in goede banen te leiden ,.Ik zou het juister achten indien onze praktijkmensen en onze provin ciale technici ingeschakeld konden worden bij het bereiken van een op lossing die reëel aanvaardbaar moet worden geacht. Hierbij denk ik bij voorbeeld aan het nu reeds doen aan vangen van het nemen van proeven met het kunstmatig verwateren van mosselen in VVemeldinge. D.-.ar zou den zonder noemenswaardige inves teringen thans reed# erv aringen kun nen worden opgedaan. Bij de Zeeuw se vissers zou dan ook meer begrip •n vertrouwen ontstaan dat hun belangen op de juist.- vrij/.- worden iiehartiga. Temeer, omdat eerst medio 1965 met de proef in het noor den een aanvang kan worden ge maakt en omdat die proef drie jaar in beslag zal nemen. De voorzitter van Zevibel. de heer A. L. S. Lockefeer uit Huis:, ging er later bij de geanimeerde mossel maai tijd voor de officiële gasten nog even (Zie slot pag. 2 kol. 2 VOORUITZICHTEN VOOR OVERLEG ZIJN VEELBELOVEND (Van onze speciale verslaggever in Indonesië) Tijdens een rijsttafel in het presi dentiële paleis te Bogor, die vol gens vice-minister-president Soe bandrio wat hartelijkheid betreft zijns gelijke niet heeft onder staatsbezoeken, heeft president Soekarno gistermiddag minister Luns en Nederland de vrienden hand toegestoken. Na de hoffelijke ontvangst door de pre sident en mevrouw Hartini brak het ijs tijdens eeu autotocht door de wereldbe roemde plantentuin, toen president Soe karno, alvorens de voclitighete kassen met orchideeën te betreden, zijn tuniek van luchtmacht-generaal uittrok en mi nister Luns hielp diens lichtgrijze .jasje uit te doen. Na zijn kopiah te hebben verwisseld voor een tropenhelm toonde president, Soekarno. in bretels, het echt paar Luns 's werelds zeldzaamste orchi deeën. Bij het verlaten van de orchi- deeënkasscn riep h\j honderden kinderen rond zijn gasten een een trotse president zong uit voile borst het nationale volks lied „Indonesia Raya'. „Teteatete" Een uur later, aan het einde van de maaltijd, toen president Soekarno mi nister Luns voorging naar de salon, zei hij plotseling: „Ik stel er prijs op later in de week nog een tête k tête met u te mogen hebben". Die uitnodiging volgde op wat Soebandrio noemde de meest in formele maaltijd welke hij ooit met bui tenlandse officiële vertegenwoordigers ten paleize had meegemaakt. „Het is in m-rip", zei een zichtbaar opgeluchte Soe- orde", bandrio, toen de president* minister Luns voor een tête a tëte had uitgenodigd. Eerder in de ochtend, tijdens de op wachting in Soebandrio's woning, hadden beide ministers van buiten landse zaken volledige overeenstem ming bereikt over enkele delicate moeilijkheden en wat daarvan wel en niet ter tafel zóu worden gebracht. „Het is mij gebleken, dat minister Luns geen interne aangelegenheden zal aansnijden", verklaarde Soeban drio mij tijdens een lang gesprek dat ik met hem mocht hebben in de pre sidentiële villa te Tjipanas boven de Puntjak-pas, welke door president Soekarno ter beschikking was ge steld van minister Luns en diens echtgenote voor de zondagnacht. Moratorium Tijdens dit gesprek deelde minister Soe bandrio mij mede: „Het spreekt vanzelf, dat wij oude kwesties zoals schuldenre gelingen moeten en willen oplossen. Al- Bruinisse heeft zaterdag het mos- vetfeest 1HH1, gevierd hier steekt oen comitélid een handje toe om mosselkoningin Adrie Lokkerse aan I wal te brengen. (Foto P.Z.C.J leen. men kan tot oplossingen komen, zonder dat wij meteen volgend jaar al beginnen met schulden te betalen aan Nederland. Terwijl wij op de 17e augus tus zullen moeten verklaren voor het hele volgende jaar geen rijst meer te kunnen importeren en wij een morato rium zullen moeten afkondigen voor be talingen op schulden aan de Sowjet- Unie en aan andere landen, zou het In donesische volk niet kunnen begrijpen dat wij wel schulden aan Nederland be talen." In kringen van de Nederlandse delegatie vernam ik, dat als Indonesië ietalen van schulden aan andere landen moet staken, het moeilijk te ver wachten valt, dat er wel aan Neder land wordt betaald. Zowel de Nederlandse als Indonesische autoriteiten waren gisteravond gelijke lijk van mening, dat de uitzonderlijk hartelijke ontvangst, waartoe president .Soekarno bewust moet hebben besloten, 'eelbelovend is voor het verloop van de erdere besprekingen in het Tampaksi- ring paleis op Bali, dat door de presi dent zelf is gebouwd. Het bezoek van minister Luns aan In donesië begon zaterdagavond op het vliegveld Kemajoran reeds met duidelij ke tekenen van hartelijkheid en eerbe toon, in tegenwoordigheid van meer dan twintig ambassadeurs uit alle delen van de wereld. Toen precies 22.15 uur de deur van de D.C.-8 openzwaaide werd minister Luns, met bijna witte hoed in de hand, in volle lengte zichtbaar en overzag hij een menigte van enkele hon derden autoriteiten onder wie vice-mi- nister-president Soebandrio. de minis ter van luchtvaart Iskander en twee on- derministers van buitenlandse zaken. Nadat aan de voet van de vliegtuigtrap de Nederlandse zaakgelastigde in Indo nesië. Barkman, beide ministers elkaar had laten ontmoeten heette Soebandrio zijn Nederlandse collega Luns Nederlands welkom. Minister Luns ant woordde blij te zijn, weer voet te mogen zetten „in dit mooie en grote land". Te- zelfder tijd omhelsde mevrouw Soeban drio, Indónesië's sterke vrouw, mevrouw Luns en zoende haar op beide wangen, alvorens haar een boeket zeldzaam fraaie archideeën te overhandigen. Vervolgens reed men in de warme, maar heerlijke avond door het schilder achtige, maar van mensen, auto's en betjaks krioelende Djakarta naar het gastenverblijf van Soebandrio aan Me- ïian Merdeka Barat, het vroegere Ko ningsplein West, waar het echtpaar Luns de eerste nacht in Indonesië zon doorbrengen. De aankomst van minister en me vrouw Luns in Djakarta, waar zij begroet werden door minister Soe bandrio. DRIE DAGEN VAN GEVECHTEN IN ROCHESTER Negers plunderden winkels - groot aantal gewonden I en ruilen ingc kwam om het door een klap oj Arrestatie in moordzaak De politie in Rotterdam heeft zater-| dagmorgen meegedeeld, dat zij tot de| voorlopige arrestatie is overgegaan van een man. die tot de kennissen kring van de in de nacht van woens dag op donderdag vermoorde Eleono- ra Hagers-Segov behoorde. De man ontkent echter hardnekkig iets met de geweldadige dood van de vrouw te maken te hebben. De poli-| tie heeft tot nu toe geen reden hem aa.iii.cn gc;rvgiiucü oven als de dader te kenmerken, maar] werden venst hem wel uitvoerig te horen. In de Amerikaanse stad Rochester eerd. De gev (in de staat New York) hebbeni^ndagochteriri gisteren voor de derde achtereen- «ie gemeenten volgende dag ongeregeldheden ten begonnen plaatsgehad tussen negers blanken. Zaterdagavond werden in iVgTdie Rochester een lid van de burger- werk moes-en lijke verdediging gedood en vijf e,Znl politieagenten ernstig gewond, meerd De toen honderden negers, sommigen gewapend, de straten introkken en meer dan 100 winkels plunder- x den. Zaterdag hebben de stakende arbeiders van de suikerondernemingen in Brits- Guyana besloten vandaag het werk te hervatten. De staking, die zoals be kend, gepaard ging met gewelddaden op grote schaal op dc suikerondernemingen en in andere delen van het land, heeft 161 dagen geduurd. De ongeregeldheden hebben aan 159 mensen het leven gekost en voor mil joenen Wcstindische dollars schade a gericht. De aanleiding tot de staking is geweest de eis van de Guyana Agricultural Wor ker Union,' om te worden erkend door de organisatie van werkgevers in de suikerindustrie, die in Londen is ge vestigd. Tot nu toe hebben de suiker-werkgevers alleen de „Manpower Citizens Associa tion (M.P.C.A.) erkend, die een strijd op leven en dood voert tegen de voren genoemde G.A.W.U., waarin de regering zeggenschap heeft. Naar zaterdag vernomen werd, hebben werkgevers ingestemd met een hervat- ':ng van het werk onder bepaalde voor aarden, maar daaronder komt niet oor een stemming onder de suikerarbei- öers over de vraag, welke vakbond zij wensen. Deze stemming had de G.A.W. U. oorspronkelijk geëist. Zege voor Amerikaanse politiek De ministers van buitenlandse zaken van de landen die deel uitmaken van de organisatie van Amerikaanse staten (O.A.S.) hebben zater dagavond in openbare zitting met 15 tegen 4 stemmen hun goedkeu ring gehecht aan economische en diplomatieke sancties tegen het be wind van de Cubaanse premier Fidel Castro. Bolivia, dat zich op de eerder gehou den bijeenkomst van de algemene] commissie van de conferentie achter gesloten deuren van stemmen had onthouden, koos korte tijd later de zijde van de tegenstemmers Mexico, Uruguay en Chili. Deze 4 landen zijn de enige van het westelijk halfrond die nog diplomatieke betrekkingen met Cuba onderhouden. Strengste De maatregelen waartoe de op ver zoek van Venezuela gehouden con ferentie heeft besloten zijn de streng ste die ooit tegen Castro's bewind zijn uitgevaardigd. De resolutie die als een overwinning voor de Amerikaan se politiek wordt beschouwd mi nister Rusk toonde zich dan ook bij zonder tevreden zegt dat „de re gering van de Amerikaanse staten geen diplomatieke of consulaire be trekkingen met de regering van Cuba zullen onderhouden". Voorts moet elke handel met Cuba, direct of indirect, worden stopge zet ..behalve wat betreft levens middelen en medische uitrusting d naar Cuba zouden worden ge zonden om humanitaire redenen Ook aan elk vervoer over zee tus sen de Amerikaanse republieken en Cuba, uitgezonderd dat wat nodig zou zijn om humanitaire redenen, moet een einde komen. De ministers waarschuwen Cuba i der dat, als het doorgaat met „agres sie en interventie" tegen enig lid van de O.A.S., de lidstaten hiertegen ge wapenderhand zouden kunnen optre den totdat de O.A.S. stappen zou heb ben genomen om vrede en veiligheid op het halfrond te verzekeren. De maatregelen hebben voor de lid staten een bindend karakter. Hoe de houding van de tegenstemmers zal zijn is nog niet duidelijk. In de resolutie wordt ook de hoop uit gesproken, dat het Cubaanse volk zich gesterkt zal voelen door de solidariteit van de Amerikaanse volken en rege ringen en dat het zichzelf in een na bije toekomst zal kunnen bevrijden van de tirannie van het communisti sche bewind. - ken opnieuw «niusu-n negers maakten het j echter in Icontrole te V. politie niet h de rell n van de negerw k Rochester erur relletjes waren reeds vrijdag avond in een noordoostelijke wijk van Rochester uitgebroken, toen een ne ger wegens wanordelijk gedrag werd gearresteerd. De hele negerwijk ver keerde ai spoedig in rep en roer en het kwam tot grote vechtpartijen, eerst met de politie en later ook met blanke vechtlustigen. Het gemeente-] bestuur zag zich genoodzaakt de noodtoestand af te kondigen. De ongeregeldheden duurden de ge hele nacht voort en pas zaterdagmor gen om tien uur was de politie de toestand weer meester. Bij de nach-] telijke gevechten werden 98 mensen.' waarbij 24 politiemannen, gewond. Volgens een Meer dan 80 oproerkraaiers werden ring gearresteerd. Een helikopter van d«- burgerlijke ver dediging die boven de negerwijk pa trouilleerde stortte gisteren neer op een auto. waarbij de piloot en drie anderen om het leven kwamen. erkraring van de rege- Noord-Rhodesië heeft de po litie zaterdag tijdens een vuurgevecht in het dorp CiiiiiHiili 14 dorpelingen ge dood en 17 gewond. 36 personen, onder wie S3 vrouwen, werden gearresteerd. De politie wilde in het dorp een onder- Zaterdagavond kwam net eenter ,ndrellen na de moord op twee r-o- opnieuw tot onlusten, toen hond er-, jjtiemannen eerder op de dag. Toen zij den negers niettegenstaande het|ec-hter het dorp naderden werd zij ont- uitgaansverbod op straat bleven en' vangen met een regen van pijlen, speren Traangas de politie uitdaagden. Ongeveer 200i en kogels uit kl< man staatspolitie, die met auto-i A an vankei ijl bussen in allerijl naar de betrok-- -* wapens. HPPHn de politie het rer- an de aanvallers door middel ken plaats werd gebracht werd ont-| traangas te breken, dit had echter niet vangen met een regen van stenen De politie maakte gebruik van traangas om de negers te ver spreiden. TWEE DODEN BIJ BOTSING Gistermiddag is op de weg Zutphen- Apeldoorn in de bocht by Empe (ge meente Brammen) een verkeersongeluk gebeurd, waarby een motorrijder en zyn duopassagiere op slag gedood werden. De bestuurder A. Lentink met J. Bakker Zaterdag is te Washington van gezag hebbende zijde vernomen dat president •Johnson heeft besloten de ongeveer zes tienduizend Amerikaanse militairen het minste effect waardoor „schieten onvermijdelijk werd". Volgens de politie toonden de dorpelin gen ook voor de kogels niet rf<- minste angst in de veronderstelling dat «to verkracht" hen zou beschermen, President Makarios van Cyprus heeft in een vraaggesprek met hc-t rege ringsgezinde Griekse blad ...Macedo nia" verklaard, dat zijn regering niet bereid is tot concessies of het aangaan van een compromis. „Druk cn drei gementen zullen geen effect hebben. Cyprus is een ondoordringbaar fort Zuïd-Vietnam met vijf- tot zesduizend I geworden", aldus de aartsbisschop, man uit te breiden, dit in een krachtige Het Turkse ministerie van binnen- poging om een einde te maken s communistische guerrillaoorlog ii de .andse zaken werkt aan een lijs: van het 500 Griekse onderdanen, cie zullen ■worden uitgewezen, omdat „zij zich De premier van Zuid-Vietnam, generaal I schulci4-g gemaakt nebben aan een XT„Ii. v ïnnr Turkt.» sphoHi. nl-n 5 Ngoeyen Khanh had vorige week tot de Turkije schadelijke activiteit" breiden. Volgens welingelichte kringen in Sai gon groeit onder de Amerikanen in Zuid-Vietnam de bezorgdheid, dat pre- als duorijder naderden met grote snel- J5?Ui°hL cZOnder heid de bocht bij Empe en botsten tegen 6611 J aanval op Noord-Vietnam zal onderne men. Vorige week zei de eerste minister premiers van 34 landen een verzoek ge- I Turk se persbureau Anatoha, riat richt om hun hulp aan zijn land uit te bekendmaakte, zei dat - Dl" 11-17 7 C. rrc'.f.^ -T --it «n- ver 1017 Grieken zijn uitgewezen. op een massa-bijeenkomst, dat zijn re- -Secretaris-generaal der Verenigde Na- gering niet onverschillig kon blijven 'ies- Thant. heeft gisteren in Rangoon voor „eisen van het volk voor een verklaard dat hij ge«-ii tweede ambts mars naar het noorden". Amerikaanse termijn als secretaris-generaal /al s adviseurs in bepaalde delen van Zuid- Vietnam zouden opdracht hebben, troe penbewegingen te raporteren. vaarden als zijn vierjarige ambtstermijn I in november 1966 afgelopen is. Tijdens een maaltijd voor 100 personen in een boeddhistentempel verklaarde Thant tot het eind van zijn ambtstermijn steun van de wereldmachten te verwach ten. Thant geloofde niet dat hij tijdens zijn ambtstermijn vijanden gemaakt had. dat he* het niet mogelijk L alle leden van de wereldorganisatie naar de zin te maken. Sprekend over enkele wereldproblemen zei de secretaris-generaal dat president agons bestaande diesel- Johnson bij de verkiezingen in novern- idag op 9 her gemakkelijk de repu ikein Barry Goldwater zal verslaan. Do u-- - .-t De niet-officiële balans van de ontploffing aan boord van het Egyp- I tische schip „Star of Alexandria" in de haven van Bone, is, volgens radio-Algiers, 92 doden, 162 gewonden en een schade van ruim 100 twee miljoen franken (ongeveer 75 miljoen gulden). trein die voUedig bezet is Behalve de munitie die het schip vervoerde zijn 400 ton tabak en enige 1pn van de Portugese stad Oporto .au r c, - de rails gelopen en omgeslagen. Vol- ',v rr-L T honderden tonnen suiker verloren gegaan. Ooggetuigen hebben medegedeeld geDS de 8Chattingen van de poli- dat het grootste gedeelte van het havengebied van Bone is verwoest. j tie zijn er meer dan twintig doden en De „Star of Alexandria" had reeds twee dagen lang amunitie gelost, toen tweehonderd gewonden. de ontploffing zich voordeed. Een ooggetuige verklaarde dat hij in de puin- Het ®nSf'"k gebeurde tussen Custoias dat na de presuk-ntsv hopen mortiergranaten had aangetroffen, die het jaartal 1943 droegen. IvArzim^op weg naar'oportr^ *>0*0a de erenigde Sta.' aldus Thant. TijdenÉ zijn verblijf van drie dagen in Birma zal hij voortdurend met de toestand op Cyprus op de hoog te worden gehouden.' Thant" verwacht ringen in de WKÊfÊÊÊ ideringen In Zuidoost-Azië zullen optreden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1