PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOG TE VROEG VOOR OORDEEL OVER AANVAARDBARE LOONKOSTENSTIJGING Koningin Juliana zal Sloehaven openen Beperkte ontspanning op de arbeidsmarkt Munitieschip ontplofte in Algerijnse haven- meer dan 40 doden POSTSTAKING IN ENGELAND WERD VOORLOPIG AFGEWEND Parlement en controle MINISTER LUNS NAAR INDONESIË VERTROKKEN H 207e jaargang - no. 273 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Panter. HooldredactleW. Leertouwer en O. A l_ Walst raat 58-80, tel 2355 <b g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 'b.g.g. red. 2078/3163 2911; Zierlkzee' red. tel 2425. adm. tel. 2094 Adv. pr 32 ct, p, mm. Min. p. adv. M80 tngex. med 3 x tarief. Kleine adv. i ax, 8 regels) 32 ct. p. regel min. 1.80). „Brieven bur. van dit blad" Giro 359300 P.Z.C., Middelburg Zaterdag 25 juli 1964 Het geheim van ie tophit" wordt onthuld Pagina 3 S.E.R.-ADVIES OVER DE A.O.W. VERDEELD Aanduiding loonkostenstijging pas in vijfde economische rapport 29 MILJOEN BRIEVEN WACHTEN Onderhandelingen De Sociaal-Economische Raad is in zijn gisteren gehouden beslo ten vergadering onder meer tot de conclusie gekomen dat het niet goed mogelijk is, en het hem ook niet gewenst voorkomt, voor 1 augustus te voldoen aan het verzoek van het kabinet advies uit te brengen over de voor 1965 aanvaardbare loonkostenstijging. De raad acht het uitbrengen van zulk een advies voor 1 augustus niet goed mogelijk omdat thans nog grote onzekerheid bestaat over de basisgegevens die voor het uitbrengen van dat advies onmis baar zijn en wel met name de gegevens over de te verwachten ontwikkeling van de arbeidskosten in het buitenland. De raad acht het uitbrengen van zulk een advies voor 1 augustus ook niet gewenst omdat het in een vroeg stadium noemen van looncyfers aanleiding kan geven tot het ontstaan van onrust in het bedrijfsleven, zeker in tijden van zeer krappe arbeidsmarkt. De praktijk heeft bovendien geleerd dat het erg moeilijk is de gegevens over looncyfers geheim te houden. Omdat de loononderhandelingen in het laatste kwartaal van dit jaar zullen wor den gehouden, kan, aldus de S.E.R. in zyn conclusie op dit punt, in een later stadium een aanduiding van de aan vaardbare loonkostenstijging worden ge geven. De raad is voornoinens die aanduiding te geven in het vijfde halfjaarlijkse eco nomische rapport. Het uitbrengen van dat rapport zal zoveel mogelijk worden bespoedigd. Ontspanning Op grond van terreinverkenning, op verzoek van de S.E.R. door het Centraal Plan Bureau opgesteld, komt de raad tot de conclusie dat volgend jaar een beperkte ontspanning op de arbeids markt tot stand zal komen: een stij ging van de arbeidsreserve met 10 tot 20.000 man. Van een algemeen betalings- balansevenwicht zal echter geen sprake zijn. Een herstel van het evenwicht zou gepaard moeten gaan met een belang rijke daling van de consumptie, c.q. het reële inkomen per hoofd voor de werk nemers. Of deze inkomensdaling te verwezen lijken valt, zoals de regering meent, wordt door de S.E.R. in twijfel ge trokken. Zij acht de beleidsvoorne mens en de doelstellingen van de re gering niet geheel met elkaar ver enigbaar. „Zou het totale beleid aldus de raad, „onvoldoende worden afgestemd op de omstandigheden, dan zou dit tot gevolg hebben dat Den Haag heeft beschuitaffaire TWAALF STUKS IN EEN PAK IN PLAATS VAN DERTIEN Den Haag is in last. In de rollen beschuit, die geleverd worden door de grootste broodfabriek in Den Haag, een onderneming die ongeveer een monopoliepositie inneemt, zitten niet dertien knappende exemplaren, zoals het hoort, maar slechts twaalf. Tot nu toe hadden de Haagse huisvrouwen, die blijkbaar een groot vertrouwen in hun leve ranciers stellen, dit niet ge merkt, maar een van de klan ten heeft het thans ontdekt. De herhaalde oproepen van de laatste maanden om prijs- en kwaliteitsbewust te zijn, zijn bij haar niet zonder gevolg geble ven en zij waarschuwde dus di rect het Consumenten Contact Orgaan, het C.C.O., dat begreep dat er in een enkel pak wel eens twaalf exemplaren kunnen zit ten, zeker als de beschuiten wat dik uitgevaJen zijn, maar dat toch van mening was, dat dit hoge uitzondering behoort te zijn. Om zekerheid hieromtrent te krijgen liet het onmiddellijk in de winkels van de firma in Scheveningen, Rijswijk, Voor burg, de Haagse binnenstad en de Haagse buitenwijken vijftig rollen beschuit kopen. Toen bleek, dat alle pakken slechts twaalf beschuiten bevatten. Het C.C.O. wendde zich tot de firma om opheldering en kreeg ten antwoord, dat hier van een toevalligheid sprake geweest moet zijn, doordat de machines misschien verkeerd afgesteld waren. Men deed het voorko men, of er eigenlijk niets aan de hand was en dat een incidentele afwijking geconstateerd was. Deze lezing van het geval werd echter gelogenstraft door de vijftig pakken beschuit, die uit verschillende verkooprayons van de firma betrokken waren. Daarom heeft het C.C.O. de handelwijze van de firma voor gelegd aan enige leden van de in Den Haag gevestigde vereni ging van beschuitfabrikanten en aan het ministerie van economi sche zaken, dat op ontoelaatba re prijsstijgingen en kwaliteits verminderingen toeziet. De vereniging van beschuitfabri kanten heeft haar afkeuring uit gesproken over de vermindering van het aantal beschuiten in een normaal pak, zonder dat daar van aan de klanten enige mede deling gedaan is. Het ministerie van economische zaken stelt thans een onderzoek in. het externe evenwichtsherstel slechts zou kunnen worden afgedwongen langs de weg van een nog grotere teruggang van de bedrijfsinvesterin gen. Dit wordt ongewenst geacht". Aanpassingen De raad is van oordeel dat onder de huidige omstandigheden op korte ter- mijn in de overheidssector budgettaire aanpassingen onder het ook moeten wor den gezien. De daaruit eventueel voort vloeiende beperkingen dienen echter niet gezocht worden in een vermindering van de voor de nationale economie ur gent te achten overheidsinvesteringen. A.O.W. Een deel van de S.E.R. heeft het een moeilijkheid geacht dat geen inzicht be staat in de modaliteiten van de belas tingverlaging. Beoordeling van het ef fect van deze maatregel op de verdeling van het nationale inkomen over de on derscheidene groepen was daardoor niet mogelijk. Dit deel van de raad blijft, wat de ver hoging van de A.O.W. betreft, op zijn reeds eerder ingenomen standpunt staan: dit deel bepleit een verhoging van de A.O.W. met als uitgangspunt 3250 per jaar per midden 1963, ver hoogd op basis van de sindsdien voor- fekomen loonontwikkeling. Dit deel van e raad meent dat de bijdrage uit de algemene middelen zo moet worden ver hoogd dat de lasten gelijkelijk worden verdeeld via premiebetaling en financie ring uit de overheidsmiddelen. Bij een dergelijke verhoging van de schijnlijk niet mogelijk zijn de belasting verlaging in de door de overheid aange kondigde omvang te handhaven. De resterende mogelijkheden van belas tingverlaging zullen dienen te worden ring van het progressie-effect voor de middengroepen Afwijzing Een ander deel van de raad blijft bij zijn afwijzing van het door het voor gaande deel van de raad reeds eerder gen en de daarbij voorgestelde finau- bepleite niveau der A.O.W.-uitkerin- ciering. Dit andere deel van de raad is wel be reid de aangekondigde verhoging van de A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen als een feitelijke beslissing van het kabinet Zie slot pag. 3 kot 2) worden voortgezet De Britse vakbond van postbe ambten heeft gistermiddag be sloten de voor zaterdag-nacht aangekondigde algemene sta king af te gelasten in afwach ting van onderhandelingen met de regering over het gerezen loongeschil. Een verklaring van de vakbond voor postbeambten luidt ..uiteindelijk hebben wij een onderhandelings positie bereikt, onze stakingsactie is daarom afgelast om een voort zetting van de onderhandelingen mogelijk te maken". 'erd verwacht dat een algemene 'a"*s Internat..*,.,Ie Specti- poststaking het zakenleven In het «T beschouwing geleverd over land ernstig zou treffen. Op het ogenblik liggen Ln Londen het parlement en het buitenlandse be leid. Daarbij heeft hij de vraag ge alleen al ongeveer 29 miljoen onge- steld <>f d* die ln de Parle, sorteerde brieven op bestelling te mentaire praktijk zulk een grote rol wachten I speelt, in het huidig tijdsbentek in tel- I te niet verhindert, dat de controle op Zover bekend heeft de regering ge- het buitenlands beleid zo doelmatig weigerd haar aanbod van een mogelijk is georganiseerd. Professor loonsverhoging van vier percent te Samkalden bepleit in dit verband een verhogen. Volgens goed ingelichte bredere toepassing van een parie kringen zou de vakbond hebben be- mentair onderzoek, waarbij bijvoor- sloten met een loonsverhoging van beeld aan een kamercommissie op- 7.5 percent genoegen te nemen. OOSTDUITSERS KWAMEN ZONDER DOCUMENTEN FRANKRIJK dracht wordt verleend over een be paald onderwerp van het regeringsbe leid overleg te plegen met de rege ring en anrlere betrokkenen. In het jongste verleden is dat driemaal ge beurd: in de Tweede Kamer voor het het militair aankoopbeleid (helmen affaire) en voor de toepassing van de krankzinnigenwet (zaak-Meulenbelt) en in de Eerste Kamer voor het justi tieel beleid (schrootfraude). I Zoals bekend moeten Oostduitsers die Een staking van een dag en een lang- naar x.A.V.O.-landen willen reizen /.aam-actie heeft het postverkeer vjsa aanvragen bij het geallieerde in het verenigd koninkrijk reeds reisbureau in West-Berlijn. Zij krij- ernstig doen stagneren. Algemeen gen deze alleen indien er geen spra ke is van politieke activiteit tijdens Uit de verklaringen die het uitvoe- De geallieerde autoriteiten in West-' rend comité van de vakbond heeft Berlijn hebben Frankrijk gevraagd XTu met name de Tweede Kamer uitgegeven blijkt dat de vakbonds- hoe het mogelijk was dat een delega- IN voorzichtig bezig is haar werkwij- leider Ron Smith en een delegatie tie van de Oostduitse communistischeIze wat te moderniseren cn daarbij bestaande uit 29 man,met de „post- partij vorige week Parijs kon bezoe- vooral aandacht schenkt aan een nieu- master general". Reginald Bevins, ken zonder de vereiste documenten. we begrotingsbehandeling mag de de loononderhandelingen zal voort- De delegatie iiep voorop in de stoet vaag van professor Samkalden wor- zetten. I de Franse cimmumstische partij-i herhaald ten aanzien van het bul- it. J 'eider Maurice Thorez naar zijn laat- «nlandae be.eid voor eer. aanztenhjk Achterstand s» run*»» bwhwt. ?rederh" ver *- iiwiumiuiiu e- den immers heeft de parlementaire geschiedenis enige voorbeelden te zien gegeven van een onvoldoende controle. Wij denken ln dit verband aan de hele oesterproefaffaire. waar bij ten slotte de via een tweetal mi nisters aan het parlement meegedeel de mening van deskundigen de door slag heeft gegeven. Er waren echter op dat moment voldoende redenen voor de Kamer om zelf eens tot toet sing van deze deskundigenopvattin gen over te gaan, omdat het een pu bliek geheim was dat over deze zaak achter de schermen volstrekt geen eenheid bestond. Hier kwam in fei te in het geding de functie van het deskundigenapparaat in de democra tie, een functie die steeds belangrij ker wordt. Een groot deel van het re geringsbeleid steunt op de adviezen van departementale en andere deskundi gen, waardoor ech ter de discussie in het parlement vaak Zeeland het zonnigst Vooral in het noorden van ons land bleven de afgelopen juli dagen vrij somber en veel te koel voor de tijd van het jaar. De meeste uren zonneschijn kreeg Zeeland, waar het weer voornamelijk onder invloed van het hogedrukgebied ten zuidwes ten van Ierland is. Ook het week einde zal een overwegend zon nig en zomers karakter hebben doordat de storingsfronten van Schotland naar Denemarken trekken en daarbij voornamelijk de bewolking in het Waddenge bied doen toenemen. De mid- dagtemperaturen liggen in de buurt van ruim 20 graden. Gistermiddag minister van J. M. buitenlandse zaken, ergezeld van zijn vrouw en enkele ambtenaren, met het lijntoeste! van de K.L.M. van Schiphol naar Djakarta vertrokken. Zoals bekend brengt de minister een be zoek van een week aan Indonesië op uitnodiging van zijn Indonesische ambt genoot, dr. Soebandrio. Daarna zal hij zich op verzoek van de Indiase rege ringsleider, de heer Lal Bahadur Sfastri, naar India begeven, waar hij tot 6 augustus zal blijven. Vlak voor z'n vertrek zei de bewindsman in een korte persconferentie dat hij wei nig had toe te voegen aan hetgeen hij de laatste dagen reeds aan de pers had meegedeeld. De minister hoopte, dat zijn bezoek aan Indonesië zou bijdragen tot verbetering van de betrekkingen tussen beide landen. Het verheugde hem, dat er de laatste jaren reeds een grote voor uitgang te constateren viel. Voorts deelde minister Luns mede. dat er behalve politieke ook financiële, eco nomische en culturele aangelegenheden besproken zullen worden. „Ook de re patriëring van Indonesiërs en de ambas sadeurskwestie zullen ter sprake ko men", aldus de bewindsman, „en wat het laatste betreft voorzie ik dat het nog dit jaar in orde zal komen". Luns op de vlieg AAN SABOTAGE TE WIJTEN De ontploffing op het Egyptische munitieschip „Ster van Alexan- drië", die donderdagavond in de Algerijnse haven Bone plaatsvond, heeft waarschijnlijk het leven ge kost aan meer dan 40 mensen. Er zijn al 40 lichamen geborgen, maar het aantal slachtoffers zal wellicht nog stijgen. Vermoede lijk is er sabotage in het spel. Het ministerie van defensie te Al giers heeft onmiddellijk een uitge breid onderzoek gelast. De ontplof fing vond plaats 24 uur nadat zich in de kazerne Sidi Ferruch bij Al giers een andere munitieontploffing had voorgedaan, waarbij vier bur gers en een onbekend aantal solda ten gedood en ten minste 30 perso nen gewond werden. De „Ster van Alexandrië" was des avonds de haven van Bone binnen gelopen. Ruim 50 havenarbeiders wa ren bezig de ruim 2000 ton munitie te lossen toen zich om 11 uur 's avonds de explosie voordeed. Kapitein Abdel- la Ghaleb en de meesten van de 45 bemanningsleden waren toen niet aan hun bezoek. De delegatie had geen visa aange vraagd en zou deze volgens een woordvoerder van het geallieerde bu reau ook niet gekregen hebben. Men neemt aan dat de Oostduitsers in een Oosteuropees vliegtuig naar Pa rijs zijn gereisd. MALEISIËRS BRACHTEN INDONESISCHE BOOT TOT ZINKEN Een Maleisische patrouilleboot heeft gisteravond in de territoriale wateren leen spiegelgevecht van Singapore een klein Indone«i„ch! 's Setoorden: het besluit is eigenlijk 1 reeds gevallen in het overleg tussen motorschip tot zinken gebracht, zo minister- en de vakman op het een of deelde het Maleisische ministerie van'ander terrein. Bij de oesterproef wa- defensie mee. Drie Indonesiërs verlo- ren er twee categorieën in het ren daarbij het leven. IfS8 hlologan. Steeds meer klemt nu de vraag hoe Bij het treffen werd een Maleisische het parlement ten aanzien van des- atroos gedood_en raakten drie an- kundigen tot een doeltreffende con- j^Antlijn deren gewond. Welingelichte kringen in Singapore zeiden eerder, dat ver scheidene Indonesische kannonneer- boten de patrouilleboot hadden aan gevallen. boord. De ontploffing deed gebouwen in de omgeving schudden en veel ra men springen. De meeste arbeiders aan boord werden op slag gedood. Het vuur dat daarna ontstond woed de drie uur voordat men het onder controle kreeg. Radiostations in de omgeving riepen mensen op om hulp te bieden bij de reddingswerk zaamheden en artsen stroomden samen bij de twee ziekenhuizen om hun diensten aan te bieden. Gistermorgen waren de reddings ploegen nog steeds bezig met het identificeren van de slachtoffers. Meer dan 100 gewonden werden naar het stadsziekenhuis overgebracht. Ruim 450 personen konden na behan deling het ziekenhuis verlaten, maar anderen waren er ernstig aan toe. Het munitieschip zonk langzaam naar trole kan komen. In de naaste toe komst zal dit bijvoorbeeld weer spelen rond het ,,kern"-beleid, de regionale inaustrialisatiepolitiek. In kringen van gemeentebesturen is er in het verleden herhaaldelijk op gewezen, dat dit industriebevorderencie (maar daardoor tevens automatisch óók dis criminerende) beleid zich onttrok aan een redelijk geachte nadere toetsing. Was eenmaal een kern aangewezen, dan was geen beroep mogelijk, hoog stens kon men trachten het parle ment in te schakelen. Maar dat par lement bepaalde zich tot de grote lijn, zodat in dit opzicht een volstrekt onbevredigende toestand ontstond: Den Haag sprak en daarmee was de kous af. et kernbeleid is een beleidsbeslis- hij baseert zich op rapporten van des kundigen en op adviezen van provin ciale besturen. Een parlement heeft op deze gang van zaken geen redelij ke controle: de vaste commissie voor economische zaken doet in dit geval wat zij kan, reist het hele land af, luistert hier en daar, maar veran- KONINGIN JULIANA zal de nieuwe Sloehaven bij Vlissin- gen openen. Hare majesteit zal dit doen op dinsdag 1 of woensdag 2 september. Het meest waarschijnlijke is, dat deze koninklijke opening zal geschieden in de namiddag van woensdag 2 september. De koningin zal op deze twee dagen een bezoek brengen aan de waterstaatswerken in Zee land en Zuid-Holland. Het pro gramma van dit bezoek is nog niet definitief vastgesteld. Wel is bekend, dat de koningin ook een bezoek zal brengen aan de in aanbouw zijnde Oosterschel- debrug. Enige tijd geleden vertoefde de heer G. H. C. van Oosterhout, hoofd van de afdeling voorlich ting van het departement van verkeer en waterstaat, in de provincie Zeeland teneinde de eerste voorbereidingen te tref fen voor het programma van het koninklijk bezoek aan Zee land. De comimssaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, deelde ons gister avond desgevraagd mee, dat het hem reeds geruime tijd bekend was, dat koningin Juliana voorne mens was opnieuw een bezoek aan Zeeland te brengen, juist in ver band met de opening van de nieu- ,,Nu het definitief bekend is, dat de koningin heeft toegezegd de nieuwe haven bij Vlissingen te ope nen, kunnen we gaan werken aan het programma voor dit koninklijk bezoek", aldus de heer De Casem broot. De „dienstregeling", zoals de commissaris het noemde, is voor dit bezoek nog niet vastge steld. Aan de details van het ko ninklijk bezoek moet nog gewerkt worden. Helemaal als een verrassing komt dit bericht voor Zeeland niet. Men zal zich herinneren, dat in de jongste statenzitting de commissaris der koningin op vragen van drs. Th. J. Wester hout (p.v.d.a.) meedeelde in overleg met de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te zullen nagaan in hoeverre het mogelijk zou zijn de opening van het Zuid-Sloeproject een bij zonder cachet te geven Wanneer men daarbij in aanmer king neemt, dat met name sedert de ramp in 1953 het koninklijk ge zin grote belangstelling heeft ge toond voor het gehele Deltagebied en voor Zeeland in het bijzonder, past dit thans aangekondigde be zoek geheel in dit „patroon". Zo was hare majesteit de koningin ook aanwezig bij de opening van het provinciehuis in Middelburg op 17 mei 1960. Ook gaf koningin Juliana persoon lijk het beslissende teken voor de sluiting van het Veerse Gat, de eer ste belangrijke sluiting in het ka der van het Deltaplan. De laatste maal, dat koningin Juliana een be zoek aan Zeeland bracht was ter gelegenheid van haar zilveren hu welijksfeest. toen zij met prins Bernhard en de prinsessen in Mid delburg vertoefde. de bodem van de haven en gisteren den in feite mets aan'het beleid, ook stak alleen de opbouw nog boven wa-lal zou zij het er niet mee eens zijn. teru,t |De vraag van professor Samkalden over de toetsing van het buitenlandse beleid moet. zo blijkt herhaaldelijk, in breder verband worden herhaald: wil namelijk de parlementaire con trole doeltreffend zijn. dan zal meer dan vroeger met speciale commissies moeten worden gewerkt, commissies :die niet alleen met leden van de re- i gering spreken, maar een veel breder i onderzoek instellen. Zij zouden zelfs opdrachten kunnen ge ven, zoals bijvoorbeeld (professor Samkalden herinnert er aan) de Ame rikaanse senaatscommissie voor bui tenlandse zaken. Aan deze commis sie is een aantal voortreffelijke rap porten over Amerika's buitenlandse politiek te danken. Maar als in Nederland het parle ment zich inderdaad zou gaan ontdoen van vastgeroeste tradities en zich zou omvormen tot een modern werkend controle apparaat, dan bete kent dat tevens da: het mes gezet moet worden in verkeerde toestanden, r-én willen wij hier noemen: de mo gelijkheid dat een kamerlid zijn man daat kan combineren met allerlei an dere functies. Er is bijvoorbeeld een fractievoorzitter, die zelfs gemeente secretaris is. Fout. Laat de volksver tegenwoordigers een goed salaris krij gen, maar dan zal men er tevens van uit moeten gaan. dat in deze tijd een parlementariër er geer. volledige func tie naast kan hebben. Op dit stuk van zaken in de eerste plaats zijn maat regelen nodig: het aantal onverenig bare betrekkingen dient sterk te wor den uitgebreid. Het is vurig te hopen, dat deze gehele problematiek beter en dringender de aandacht krijgt dan tot dusver Torenhoge kranen en grote zee schepen bepalen reeds het beeld- van-alle-dag in de nieuwe haven in het Zuid-Sloe. Deze haven zal be gin september officieel geopend toorden door koningin Juliana. (Foto P2.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1