Sluiskils kanaaleiland straks dubbel zo groot Zeeuwse zeilers naar wereldkampioenschap /HÉ ©13 Herman Willemse won zwemmarathon in V. S. CASSIS VAN Van 12 naar 23 ha Bedrag van 5000 dollar verdiend ZWARE DAG IN VIERDAAGSE VAN APELDOORN RENÉ PIJNEN ZETTE IN GOES OVERWINNINGENREEKS VOORT MET ULTRA-WASWERKING WEINIG VERRASSINGEN BIJ JEUGDTENNISSERS IN GOES 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 23 JULI 1964 VOOR KUST ATLANTIC CITY gehad om in te klinken. De bijgespoten gronden zijn bestemd voor de vestiging van „droge" bedrijven, dat wil zeggen, bedrijven, die niet gebonden zijn aan een ligging aan vaarwater. Over de lengte as van het eiland komt een weg, die op het oude gedeelte al voor de helft ge reed is. Na de metamorfose is er plaats voor ongeveer twintig bedrijven. Schapen ruimden het veld voor industrie Een groeiend eiland, zo zou men het kanaaleiland bij Sluiskil, dat enkele ja ren geleden geschikt werd gemaakt voor de vestiging van kleinindustrie, kunnen noemen. Binnen enkele jaren zal de totale oppervlakte, die nu 12 ha be draagt. door het „bijspuiten" van nog eens 11 ha bijna verdubbeld zijn. Dit al les, omdat de bocht in het verbreedde kanaal van Terneuzen naar Gent zoveel ruimer wordt, dat het kanaalgedeelte langs het eiland „verschuift" in ooste lijke richting. Na het gereedkomen van het nieuwe gedeelte wordt de oude ka- naalarm gedempt, waarmee de „groei" van het eiland een feit zal zijn. Het kanaaleiland, dat bij de verbreding in het begin van deze eeuw „toevallig" ontstond, heeft vooral de laatste jaren een stormachtige ontwikkeling doorge maakt. Door de slechte grond en de on bereikbare ligging werd net tot ongeveer 1960 slechts gebruikt voor het weiden van een kudde schapen en het verbou wen van een enkel perceeltje suikerbie ten. Maar het merendeel van het 1600 meter lange en gemiddeld 80 meter bre de strook grond lag braak temidden van het drukke scheepvaartverkeer naar en van Gent, In 1954 liet het gemeentebestuur van Westdorpe een goedkeurend oog val len op dit tot dan toe vergeten hoekje van de gemeente. Men kwam tot de conclusie dat het eiland uniek was gelegen voor de vestiging van indus trieën, die belang hadden bij een lig ging aan open vaarwater. Voorwaarde was echter, dat het eiland door middel van een dam bereikbaar zou worden. De dienst der domeinen bleek echter weinig genegen het eiland in eigendom aan de gemeente over te dragen, waarna deze haar interesse goeddeels verloor. Het was toen 1959 en de gemeente had inmiddels de techni sche plannen voor ontsluiting van het eiland door middel van een dam door de westelijke kanaalarm volledig gereed. In 1960 toonde rijkswaterstaat zich be reid de door de gemeente opgestelde plannen uit te voeren. In de zomer van 1961 kwam de dam klaar en reden bull dozers en draglines het eiland op om de grond te egaliseren en bouwrijp te ma ken. Achter hen kwamen de construc tiewerkers, die begonnen met de bouw van het eerste bedrijf, een groenvoeder- drogerij, die ruim een jaar later door de commissaris der koningin feestelijk in gebruik werd gesteld. Korte tijd later volgden nog drie andere bedrijven, waaronder een reparatiewerf voor bin nenschepen. Binnen afzienbare tijd ko men er nog eens drie andere vestigin gen bij, zodat reeds enkele jaren na het beschikbaar komen van de grond zeven industrieën een plaatsje hebben gevon den op het kanaaleiland bij Sluiskil. Insteekhavens De dam, die indertijd halverwege het eiland werd gelegd, had tot gevolg dat er „automatisch" twee insteekhavens ontstonden van elk 800 meter lang. Ie der bedrijf heeft daarom zijn eigen los- en laadkade. Enige tjjd geleden is de dam nog enkele meters breder gemaakt, onder meer om ruimte te krijgen voor het leggen van kabels en buizen voor elektriciteit, gas en waterleiding. De strook waarin die leidingen liggen zet zich dwars over het eiland voort om aan de andere kant onder het kanaal door te duiken. Ook in de toekomst zal deze strook niet worden bebouwd. Oor spronkelijk lag het in de bedoeling alle leidingen door het verzorgingstunneltje onder het kanaal door te voeren, maar de bezwaren van technische en finan ciële aard bleken onoverkomelijk, zodat hiervan is afgezien. Bij de aanleg van wegen op het eiland is men duidelijk uitgegaan van de toe komstige vergroting. Het nieuwe ge deelte zal vermoedelijk in 1967 voor be bouwing geschikt zijn. De grond heeft dan al anderhalf tot twee jaar de tijd De graanvoederd.rogerij op het kanaal eiland, bij Sluiskil. Foto P.Z.C.) Vanaf 1 augustus begint Veronica 's morgens 7 uur Radio-Veronica begint van 1 augustus af 's morgens om 7 uur uit te zenden. Elke morgen zal worden begonnen met, een „ochtendshow" tot 9 uur, met tijd meldingen, te verzorgen door Harmen Siezen. Van 1 augustus af zal radio-Veronica derhalve van 's morgens 7 uur tot 's nachts 1 uur onafgebroken te beluis teren zijn. Volgens programmaleider Ton Koot is daardoor een nieuwe stap gezet in de richting van 24 uur non-stop uitzenden. Herman Willemse, de 30-jarige on derwijzer uit Utrecht, is voor de vijfde maal in successie in ge slaagd de marathon zwemwed strijd over 26 mijl (41.8 km) voor de kust van Atlantic City te win nen. Een eclatant succes voor de Nederlander die tevens zijn re cord, dat met 10 uur 30 min. en 5 sec. op zijn naam stond met een tijd van 10 uur 8 min. en 15 sec., aanmerkelijk scherper stelde. Herman Willemse toonde zijn uitsteken de vorm door van start tot finish naar een onbedreigde zege te zwemmen. Hal verwege de race had hij reeds 2000 me ter voorsprong en de meeste tegenstand ondervond de Utrechter in de beginfase van de 25-jarige Zuidslaviër Dicki Bo- zadji. Maar Bozadji had teveel van zijn krachten gevergd, kon het hoge tempo van de Nederlander niet volgen en moest met een zesde plaats genoegen nemen. Willemse won 5000 dollar, ongeveer 18000 gulden, na de ruim 10 uur durende strijd tegen de elementen en toen hij bij Atlantic City aan de wal klom juichten duizenden toeschouwers, die hem zo langzamerhand als een oude bekende be schouwen, de Nederlander toe. Een dra matisch duel ontspon zich voor de ogen van het publiek tussen de Egyptenaar Abdel Latif Abou Heif, een 37-jarige of ficier en de Canadees John la Coursiere. De marathonrace tussen beiden, met de tweede plaats als inzet, werd met slechts eentiende seconde verschil ge wonnen door de berensterke Egypte naar. Tijden respectievelijk 10 uur 31 min. 23 sec. en 10 uur 31 min. 23.1 sec. Abou Heif won ongeveer 7000 en La Coursiere 3500. Greta Andersen, de Deense olympi sche kampioene, die in Amerika woont en maar liefst zevenmaal de officieuse wereldtitel die aan deze race verbonden is won, werd nu ver slagen door de 21-jarige Amerikaanse Marty Sinn uit Ann Arbor. Zij kwam als eerste vrouw, zevende in de race, binnen in de recordtijd van 10 uur 37 min. en 15 sec. en verdiende in die tijd 3600. Strategie Willemse zei na afloop van de race in Atlantic City dat hij zich „heerlijk en sterk" voelde en dat hij dit jaar van strategie was veranderd in verband met getij in het laatste kwart van de race. Ook deelde hij mee op 1 augustus in New-Brunswick, Canada, aan een Ma rathon te zullen deelnemen, en daarna in dit zelfde land aan nog drie wedstrij den. Twee leden van „Wolphaartsdijk" DEELNEMERS IN OK-KLASSE Twee zeilers van de watersportvereni ging „Wolphaartsdijk", de heren A. Kik en YV. van Kcrncbcek, zullen van 4 tot 8 augustus deelnemen aan de wereld kampioenschappen zeilen in Roskilde (Denemarken). Zij komen beiden uit in de OK-klasse, een nieuwe eenmans zwaardboten, die in Nederland nog niet officieel is erkend. Het is dit jaar de tweede maal dat de wereldkampioen schappen in deze klasse worden georga niseerd. De heer Van Kernebeek heeft vorig jaar deelgenomen aan deze kampioen schappen in Maubuisson (Frankrijk). Hij werd toen vijftigste van de 75 deel nemers. De heren Kik van Kernebeek hebben beiden al enige wedstrijderva ring. want zij doen ook mee aan de twee wedstrijden die jaarlijks in deze klasse worden gehouden op het Veerse Meer. A. KIK .iedere avond trainen. Gehuld in plastic heeft woensdag het vierdaagse legioen in Apeldoorn de tot nu toe zwaarste dag van het wan delevenement beëindigd. Er waren tien uitvallers en dat is gezien de om standigheden weinig. Het parcours leidde over zand- en grindwegen door het heuvelachtige gebied rond Assel, Kootwijk, Nieuw Millingen en Hoog Soeren, terwijl de plotselingen tempe- ratuursdaling en de hoge vochtig heidsgraad van de atmosfeer oorzaak waren van veel klachten over stijven spieren en blaren. De E.H.B.O. had het dit keer bijzonder druk. Nabij het vakantiecentrum Rabbit Hill werd een jeugdige wandelaar uit Utrecht door een onoplettende automobilist aange reden. De jongen, die een ernstige blessure aan de hand had, werd door de E.H.B.O. verbonden kon de tocht voortzetten. Bij aankomst in Apel doorn is hij toch nog in een ziekenhuis behandeld. Donderdag gaat de tocht naar Vaassen en Epe. De veertigers en vijftigers maken een omweg over Gortel. Adzjoebei brengt bezoek aan Erhard De, schoonzoon van premier Kroesjtsjew, Alexoi Adzjoebei, die momenteelWest- Duitslnnd bereist, za! a.s. dinsdag op het paleis Schaumburg door kanselier Er hard worden ontvangen. Adzjoebei, die hoofdredacteur is van het Russische regeringsblad Izvestia, had enkele dagen geleden via de Russi sche ambassade om een ontmoeting met Erhard gevraagd. Velen menen dat de Westduitse tournee van Adzjoe bei als een voorloper van een bezoek van Kroesjtsjew zelf moet worden ge zien. Elly Over 61, 75. Els Borgerding versl. Meggy Staal 63, 64. Josine v. d. Koogh versl. Roelien Noorman 6 3. 6i. Halve finale: Gaby v. d. Lande versl. Mieke Bonte koe 62. 36, 75. Els Borgerding versl. Josine v. d. Koogh 64, 64. T raining Dit jaar nemen 5 Nederlandse zei- Iers deel aan de wereldkampioen schappen. In totaal doen 120 zeilers mee, van wie na 2 dagen de 40 best geklasseerden de laatste wedstrijden voor de eindklassering zeilen. De bei de Zeeuwse deelnemers zijn1 bijzonder enthousiast, dat zij aan deze wedstrij den kunnen deelnemen. De heer Van Kernebeek verklaarde deze kam pioenschappen veel spannender te vinden, dan de gewone wedstrijden. Hij heeft overigens alleen maar in de weekeinden gelegenheid te trainen. Zijn baan, keurmeester bij de keu ringsdienst voor waren, brengt mee dat hij ook vaak 's avonds bezet is. De heer Kik is leerling op de school voor werktuigkunde in Middelburg. Daardoor is hQ veel vaker in de gelegen heid te trainen. Hij zeilt iedere avond en nu in de vakantie de hele dag. 's Winters doet hij speciale turnoefenin gen, omdat het voor de zeiler in de OK-boot van belang is dat hij op het juiste moment over de rand gaat han gen om de boot in evenwicht te hou den. In dit verband is het van belang dat beide zeilers behoorlijk zwaar zijn (80 kilo). Wanneer er veel wind staat kan hen dit voordeel opleveren. Bij rustig weer is het een handicap. De heer Kik zeilt overigens al vanaf zijn zesde jaar. Hij heeft wedstrijdervaring opge daan in de nationale wedstrijden op het Veerse Meer. Hij zal dit jaar ook nog deelnemen aan de Sneekweek van 13 tot 22 augustus en aan de wedstrijden in Wolphaartsdijk op 22 en 23 augus tus. De heer Van Kernebeek neemt in Suml Fan Overveld won bij aspiranten reeks voortgezet. In het avondcrite rium te Goes had hij zich juist bijtijds in de kopgroep gewerkt en toen de ze renners de laatste bocht doorgingen zette hij zich resoluut op kop en geen van zijn concurrenten kon nog langs hem komen. Dit avondcriterium was georganiseerd door de Zeeuwse wielervereniging ,,Theo Middelkamp" en was bedoeld als een soort vervanging van de Ron de van Midden-Zeeland, die dit jaar niet doorgaat wegens interne moei lijkheden in het comité. Voor het vol gende jaar hopen de Middelkampers echter weer een bekwaam comité sa men te stellen, zodat dan deze ama- teurklassieker weer kan worden ver reden. Als tussenfase dus dit avond- criterium, dat begon met een wed strijd voor de adspiranten. Adri van Overveld, die zaterdag jl. kampioen van Nederland werd, liet zich in deze wedstrijd niet vaak zien, maar toen de overgebleven renners in de eind sprint kwamen, kwam de nationale kampioen toch als eerste over de meet Het verschil met zijn tegenstanders was echter uiterst gering. De uitslag werd: 1 A. van Overveld, Zegge 25 km in 36 min., 2 B. Lobbe- zoo, Dordrecht op V* wiel, 3 C. de Smit, Hoofdplaat, 4. J. Blok, Krui- ningen, 5. M. Schouwenaar, Kruinin- gen, 6 B. Fransse, 's Heerenhoek, 7 S. Vijhoff, Vriezenveen, 8 W. Gom- mers, Zundert, 9 C. Frijters, Zegge, 10 A. Stroosnijder, Kruiningen. Bij de nieuwelingen kwam de eer ste aanval van J. de Goede, die echter spoedig door Rini Wagt- mans tot de orde werd geroepen. Een tijdje bleef alles toen bij elk aar, maar na 20 km fietsen meen de van Dijk dat hij niet voor niets helemaal uit Almelo naar Zeeland was gekomen en hij flitste weg, Snel bouwde hij een flinke voorsprong op, maar hij kon toch niet voorkomen dat na een felle jacht Henk Mol en de kleine Van Hasselt zich bij hem voeg den. Toen kwamen de favorieten in het geweer, Kees Rentmeester sprong alleen weg, even later gevolgd door een groep met Pijnen, Beun, Wagt- mans en Roosendaal. Deze 8 renners kwamen bij elkaar en ze zouden door een geweldig hoog tempo te draaien, niemand meer toestaan bij te komen. Wagtmans en Van Dijk probeerden nog enkele keren om alleen weg te komen, maar het tempo lag te hoog en de sprint moest de beslissing bren gen Pijnen won natuurlijk, maar Sjaak Beun, die zijn vorm weer schijnt te hebben gevonden bleef lang een ernstige bedreiging. De uitslag: 1. R. Pijnen, Woensdrecht 55 km in 1.15, 2. J. Beun, Biervliet, 3 C. Rentmeester, Ovezande, 4 R. Wagtmans, Zundert, 5. J. Roosendaal, Steenbergen, 6 E. van Dijk, Almelo, 7 T. van Hasselt, Roosendaal, 8 H. Mol, Lewedorp, 9 YV. Meeskens, Bor ne op 25 sec., 10 J. de Goede, Bever wijk op 40 sec. Hierna kwam in dezelfde tijd de rest van het peloton. Hierin eindigde W. Evertse als 13e, Ko de Vrieze 17e en Kees de Wolff 18e. Er- namen 21 ad- spiranten en 46 nieuwelingen deel aan deze wedstrijden. Kampioenen 1963 in de finale Langste wedstrijd duurde drie uur Er is woensdag weer hard gevochten op de Goese tennisbanen, waar deze week de nationale jeugdkampioenschap pen tennis gespeeld worden. Hard ge vochten weliswaar, maar steeds op sportieve manier, een aspect, waaraan in de door de jeugdcommissie van de K.N.L.T.B. georganiseerde- wedstrijden altijd veel aandacht wordt besteed. Nadat 's ochtend eerst de laatste set van een tweetal wedstrijden uit de gisteren gespeelde eerste ronde was gespeeld, werd begonnen met de tweede ronde. Hoe meer de tijd verstreek, des te meer werd ook duidelijk, clat de wedstrijden over het algemeen volgens de prognoses verliepen. Niet geheel echter, want bij de jongens kwam onverwacht Herman Deters naar voren, die in de tweede ronde Lard Kemmerling met i, 64 uitschakelde. In de halve finale echter moest Deters zijn meerdere erkennen in Richard Kasten, hoewel de laatste in de eerste set wel even moeite met zijn te genstander had. In de finale verschijnen dus vandaag Richard Kasten en de kampioen van De eindsprint van de adspiranten- wedstrijd in het avondcriterium te Goes. B. Lobbezoo uit Dordrecht flinks vooraanmaakte het A. van Overveld wit Zegge (redhts naast Lobbesoo), die sou toinnen, bijzon der moeilijk. (Foto P.Z.CJ a J963 tot in de finale doorgedron gen. Ada Bakker zal dan haar titel moeten verdedigen tegen Annemieke Blom. Verleden jaar bleek zij tegen dezelfde tegenstandster de sterkste. Annemieke Blom had in de tweede ron de gisteren een zware strijd uit te vech ten tegen Tine Zwaan. Niet minder dan drie uur en 42 sets waren er nodig, voordat zij zich winnares kon noemen. De stand was 57. 86, 79. Even leek het in de halve finale, die Annemie ke tegen Anneke Dekker speelde, er op, of de geschiedenis zich zou gaan herha len, de eerste set werd 86 voor Anne mieke Blom. Na af en toe bijna einde loze games kwam Anneke in de tweede set met 20 voor te staan, maar daar- Woensdag werden tevens de eerste twee rondes en dc halve finale het troosttoernooi gespeeld, waa alle spelers uitkwamen, die het niet tot de tweede ronde van het kam pioenschap hadden kunnen brengen. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden waren Eerste ronde jongens: Deters vesl. Ehrlich 36, 75, 75. Eerste ronde meisjes: Judith Salomé versl. Elly Over 46. 6—3, 6—3. Tweede ronde jongens: Peter Soeters versl. Tiel Verbeek 61, Wim Pufkus versl. Bobby v. d. Kwast 61, 60. Richard Kasten vesl. Henk Tijveleyn 6—4, 7—5. Herman De ters versl. Lard Kemmerling 64, 4. Tweede ronde meisjes: Ada Bakker versl. Ineke van Wezel 63. 60. Astrid Suurbeek versl. Tru dy Klop 60, 63. Annemieke Blom versl. Tine Zwaan 57, 86. 97. Anneke Dekker versl. Judith Salomé 6—2, 6—3. Halve finale jongen Soeters versl. Pufkus 60, 62. Kasten versl. Deters 64, 62. Halve finale meisjes: Ada Bakker versl. Astrid Suurbeek 6 3, 63. Annemieke Blom versl. Anneke Dekker 86, 62. Uitslagen troosttoernooi: Jongens: Eerste ronde: Henk Korveling bye. Eric Verkade versl. Jaap Berger 60, 8—6. Wouter v. d. Bergh bye. Nanno Kranenborg versl. Boetie Reekers 62, 63. Rob van Vee- Ien bye. Wim Derks vesl. Jos Hermsen 75. Wllly Selman versl. Tweede ronde: Korteling versl. Verkade 63, 6—3. Kranenborg versl. Van de Bergh 63, 62. Van Veelen versl. Derks 6—2, 6 3. Ehrlich versl. Selman 86. 83. Halve finale: Korteling versl. Kranenborg 63, 61. Ehrlich versl. Van Veelen 62, 63. Meisjes: Eerste ronde: Mieke Bontekoe bye Iteke de Jongh Elly Over bye. Gaby v. d. Lande il. Marthe Blom 4—6, 6—2, 63. Els Borgerding bye. Meggy Staal versl. Wilma Braak 63, 62. Josine v. d. Koogh bye. Roelien Noorman vesl. Co- rien Schamhardt 62, 62. Tweede ronde: Mieke Bontekoe versl. Iteke de Jongh 7—0, 60. Gaby v. d. Lande versl. Bij het zeilen met de lichte O.K.- boot, die geen kiel heeft, is de be hendigheid van de zeiler van groot belang bij het in evenwicht hou den van deze eenmans-zivaardboot. De foto laat zien hoe dc heer A. Kik helemaal buiten de boot hangt om zijn vaartuig in balans te hou den. september deel aan de nationale wed strijden in Haarlem. Eenmansboot Beide heren zijn enthousiast over de OK-boot als eenmansboot. Het zjjn snel le boten die slechts 72 kilo wegen en geen kiel hebben. De boten hebben al leen een grootzeil. Bovendien zijn deze boten vrij goedkoop: 1600. De Nederlandse Watersportbond heeft als eenmansboot gekozen dc Soloklasse. Volgens de heer J. J. Ruisaard, secre taris van do watersportvereniging, is de OK-eenmanszwaardboot in YVolphnarts- dyk populair geworden sinds Belgische zeilers deze daar hebben geïmporteerd. De OK-klasse is in België wel als wed strijdboot erkend. In Nederland ijvert men ervoor ook hier de boot erkend te kry'gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4