Gent der Artevelden herrezen in historische Lakenhalle Vermakelijkheidsbelasting op vaartochten naar Deltawerken Sport en wedstrijden BlViiriitus Uncjuentum Restanten kerk Hannekenskerke verdwijnen BEVORDERDEN EN GESLAAGDEN AAN DE H.T.S. VLISSINGEN Nederland veroverde CentroDacup Minister spreekt zich niet uit VLISSINGSE REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN 40 JAAR Overdekt zwembad nodig voor training PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 21 JULI 1004 Gent heeft er sinds kort een toeristische attrac tie bijeen „audio-visueel spel" in de Laken halle. In deze historische Lakenhalle, met het Belfort een van de meest imposante monumen ten in het centrum van de stad, is het Gent, zo als het er in de veertiende en vijftiende eeuw moet hebben uitgezien, gereconstrueerd in een vijf bij zes meter grote maquette. Het begrip „audiovisueel" spel. waarmee de maquette is geïntroduceerd, wekt eigenlijk we zullen niet zeggen te hoge maai' andere verwachtingen. In de Lakenhalle beluistert men rond de maquette 1 een twintig minuten durende bandopname, waarop de historie van de stad der Artevelden in de middel eeuwen wordt verteld. Boven de maquette hangt een installatie, waaruit licht valt op de verschil lende monumenten en delen van de stad, wanneer deze tijdens de vertelling ter sprake komen. Wat niet wegneemt, dat men respect en bewondering moet hebben voor de wijze, waarop dit oude Gent in mi niatuur is herbouwd, met zijn vijfduizend woningen, patriciërshuizen, kapellen, kerken, burchten, kloos ters, rivieren, bruggen, poorten en stadsmuren, al les, voor zover verdwenen, gereconstrueerd aan de hand van oude prenten, tekeningen en ander mate riaal uit de oude archieven. Achter dit uit hout en kurk in twee jaar tijds opgetrokken oude Gent Een fragment van de maquette, zoals die in de Gentse Lakenhalle te bezichtigen is. staat de kunstschilder Alex Wouters, het hoofd van het Tekenbureau van de stad. „Het aantal tekenin gen, oude documenten en schetsen, ter documenta tie verzameld, liep in de honderden", schrijft de directeur van de Stedelijke Dienst Toerisme in een toelichting op het spel. „De bouwer van de maquet te moest in zich verenigen: zin voor architectuur en voor geschiedenis en vooral kunstsmaak. Hij moest zich in zekere zin de atmosfeer van de XlVde eeuwse stad eigen maken en ten slotte zijn maquette bouwen met het rotsvaste voornemen zo getrouw mogelijk de stad van de XlVde eeuw weer te ge ven." T^en meubelmaker, een decorateur'en drie hulp- L- krachten gaven in twee jaar tijds gestalte aan dit voornemen. Met liefde voor detail verrees op dertig vierkante meter het oude Gent met zijn mo numenten, gebouwen en neringen, die getuigen van de grote bloei, zoals de stad der Artevelden in de middeleeuwen, politiek en economisch zo belangrijk voor Gent de opkomst der lakennijverheid die kende. Wie het nieuwe Gent, met zijn honderdvijftigduizend inwoners andermaal een bloeiende stad, bezoekt, kan in de maquette de sfeer van het oude Gent te rugvinden. Kamperdijk kreeg carterexplosie in De Wielingen Het 5290 ton metende motorschip .Kam perdijk"' van de Holland Amerika Ljjn heeft in de nacht van zondag op maan dag een carterexplosio gehad, terwyl het schip in De Wielingen voer. Hierbij deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De bemanning kon een brand, na de ontploffing uitbrak, snel be dwingen. Het schip, dat niet meer kon varen, heeft in afwachting van sleepboothulp enige tijd voor anker gelegen. De sleep boot „Scaldis" uit Vlissingen heeft het schip naar de Noordzee gebracht, waar de sleepboot „Clyde" van Leen Smit de Kamperdijk heeft overgenomen om hem naar het kruitelland bij Rotterdam te brengen, waar een gedeelte van de la ding munitie zal worden gelost. De „Kamperdijk" was met deze munitie onderweg van New York naar Terneu- zen. Het staat nog niet vast op welke werf het schip zal worden gerepareerd. De schade aan de motor van de vijf jaar oude „Kamperdijk" is vrij aanzienlijk. Schorreblomrit De vereniging voor vreemdelingenver keer te Cadzand houdt vrijdag 24 juli, evenals vorige jaren de traditionele Schorrebloemrit, de 7e achtereenvolgen de oriëntatierit voor auto's, motoren, scooters en bromfietsen. De start vindt plaats in café „De Com merce" om 18 uur. Het eindpunt van deze rit en de prijsuitreiking is in café „Buitenlust". van die jonge Edammer, ^belegen Goudse of oudeLeidse Aan de h.t.s. te Vlissingen werden de volgende leerlingen toegelaten of be vorderd. Van de schakelklas naar de eerste klas wer den bevorderd: D. van Belzen, Middelburg; W. L. Bil. Kerkwerve: J. H. Calbo, Temeu zen; J. Gabiielse, Westkapelle: I. J, le Grand, Oostburg; J. C. Katsman, Wolphaartsdijk; A. de Kraker, Axel: M. Leijdens. Ellemeet; H. de Schipper, Breskens; J. Simonse, West- kapelle: F. J.. Slager, Haamstede: W. F. Vreeke, Vlissingen. Niet bevorderd 2 leerlingen. Van klas W 1 naar klas W 2 werden be vorderd: P. J. P- de Bakker, Kloosterzande; P. A. de Bert, Vlissingen: H.A. Carpentier, Goes; J. L. Hage. Zierilczee; J. P. Hooftman, Breskens; A. Jobse, Middelburg; L. de Kam, Westkapelle: R. A. van Kerkhoven. Kloos terzande; J. Midavaine, Middelburg; G. F. J de Punder. Kwadendammo; A W. J Riet bergen. Vlissingen: J. M. van de Sande. Westkapelle; J. J. Sturm. Middelburg; J A. Weemaes, St.-Jansteen: J. J. Wouters, Rit- Niet bevorderd 1 leerlingen Herexamen 1 leerling. Van klas W 2 naar klas W 3 werder. be vorderd: L. H. E. M. van Beers. Vlissingen; K. de Buck, Biggekerke: F M de Feijter. Axel: J. W. de Feijter, id.; J. C de Groot, Koewacht: A. D, van der Haar. Middelburg: J. J. den Earner, Axel: A. H. Hoolhorst. Oostburg; J. A. S. Kaashoek en J. de Kok. Vlissingen; P. R. Leroux, Terncuzen: C. H Anja Lepoutre, Tom Okker en Jan Ha- jer hebben zondag in het Italiaanse Pes- cara beslag gelegd op de Centropa Cup, de inzet van een landentoernooi, waar voor elk land twee heren en een dame tot de leeftijd van 23 jaar mocht in-, schrijven. In de bijna tropische hitte (35 graden) maakte de Nederlandse verte genwoordiging een uitstekende indruk. Onze landgenoten verzamelden elf pun ten. Tsjechoslowakije bezette in het klassement met acht punten de tweede plaats, Duitsland werd met eveneens acht punten derde. Tom Okker zege vierde tweemaal in een finale. In het herenenkelspel versloeg hij in de finale de Italiaan Majoli en in het dubbelspel bleeg hij met Jan Hajer de meerdere van het Oostenrijkse duo Blanke-Paz- derka. De Nederlandse uitslagen luiden: enkel spel: Okker versl. Varga (Hong.) 63, 63. Halve finale: Okker versl. Bolog na (It. b) 6—4, 1—6, 6—3. Finale: Okker versl. Majoli (It.) 63, 6—3. Herendubbel: Okker/Hajer versl. Esco- vito/Palieri (Tsj.) 6—4, 64. Halve fi nales: Okker/Hajer versl. Holecek/Suk (Tsj.) 60, 64. Finale: Okker/Hajer versl. Blanke/Pazderka (Oost) 62, Gemengd dubbel: Anja Lepoutre/Hajer versl. Leyrer/Pazderka (Oost) 61, 60. Halve finale: Schildknecht/Ploetz (Did.) versl. Lepoutre/Hajer 63, 64. Damesenkel: Annemarie Studer (Zwi.) versl. Anja Lepoutre 64, 62. Eindstand: 1. Nederland IJ pnt.; 2. Tsjechoslowakije 8; 3. Duitsland 8; 4. Hongarije 4, 5. Italië a 4. Mannanrt, Vlissingen: C. M. Martens, 's- Heerenhoelc; 3. Meliefste, cn B. Nieuwen- huizen. Middelburg: J. M. Rijk, Hansweert; P. R. Schrier, Kruiningen: C. A. R Seij, Axel; J. H. M. Smet. St.-Jansteen; C. P Suurmond, Middelburg; H. Westerbeke, Westkapelle, Niet bevorderd: 9 leerlingen. Herexamen 3 leerlingen. Van klas W 3 naar klas W 4 werden bevor derd: P. C. G. Beun, Cadzand; J. de Blauw, Andrles-Brugge; T. J. van den Broeke, Veere; P. C. Cruson, Breskens; A. G. den Exter, Vlissingen; E. J. J. Fijma. Sluiskil; F. K Hamelink. Zaamlsag; D. M. Hart. Noordwelle; J. G. Haseslager, Koewacht; A. J. Koops, Middelburg; J. Lipjes, Sluis kil: G. R. van Marion. Vlissingen: M Mat- thijsse. Souburg; A. M van de Plasse en H. J. van de Plasse. Oostburg; P van Stee, Vlissingen: I. P. de Winne, Retranchement; W. Wondergem. Oostkapelle; M. Wijkhuijs, Vlissingen. Van klas E 1 naar klas E 2 werden be vorderd: A. J. Dekker, Kapelle: H. van Dor- molen, Papendrecht; H. J. Geernaart, Groe- de; M J. Hoogstrate, Kapelle: T. Kerkhof. Goes; A. J. Leijnse, Middelburg; G. Moer land, Baarland; J. L M, Moorman, Kloetinge; A. C Schlllemans, Vlissingen: R. C. Stae- lens, Eede-Aardenburg; C. A. de Wilde. Sluiskil Niet bevorderd 3 leerlingen. Herexamen 3 leerlingen. Van klas E 2 naar klas E 3 werden bevor derd: J. J. Bekenes. Kapelle; A. I. Bur gers. Breskens: L. E. A. Catle. Temeuzen: J. J. T. G. van Doorn. Vlissingen: P. A. Geene. Temeuzen; G. J. Hoebeke, Vlissin- M C. Janssen, Bergen op Zoom: L. Kodde, Biggekerke: I Luteïjn. Zuidzande; Mal j aars, Oostkapelle: W. M. Meijer. Middelburg: R. Munikhof. Goes; E. J. Nijs- Terneuz§n; J. Post, Vlissingen: N. J. Slager, Haamslede; P. C. J. Vael en C. Ver laan. Vlissingen. Niet bevorderd 3 leerlingen. Herexamen 3 leerlingen. Van klas E 3 naar klas E 4 werden bevor derd: J. G. den Exter. Vlissingen; A. P. S. der Heijden. Axel: J. C. van Hoeve. Zuidzande: C. Huygcn, SchoondQke; R. F. Jongbloets, Middelburg: K. Kooger, Vlissin gen: P. Matlhijsse. Souburg: M. Nijsse. Baar land; A. J. Paardekoper. 's-Heer Hendriks kinderen: J. Ultee. Middelburg: R. F. Was senaar. Goes: T. J. O. de Wispelaere, Sluis: T. E. Zoetewey, Yersoke. Niet bevorderd 1 leerling. Van klas Ww 1 naar klas Ww 2 werden be vorderd: D. C. Bareman, Zaamslag; E O. Calle, Temeuzen: R. D. Dankelman en K. A. Delfsma, Middelburg; J. L. Goedbloed, Spijkenisse; P Hengst. Wastkapelle; J. P. Jansen, *s-GravenpoIder; W. J. Jansen. Lindcnberg. F. C. Mol, Vlissingen; J, Pleijte, Middelburg; W. Rietbergen, C. J. L. Sanderse, J. M. Somers. Vlissingen; A. Spruit, Nieuwdorp; A. H. Verharen en C. Versluis, Vlissingen; W. M. Vinke, Bres- C. Wondergem. Kapelle; M. L. Zan- dee, Oudelande. Niet bevorderd 3 leerlingen. Herexamen 4 leerlingen. Van klas Ww 2 naar klas Ww 3 werden be vorderd: R. J. Aarnoudse, Anna Jacobapol- der: W. Bosselaar, Wissenkerke; C. J. van den Bos, Wolphaartsdijk: M. Huijsman. Vlissingen: C. M. de Jager, Kapelle; J, H. an Koeveringe, Kruiningen; A. de Koeyer, i-Heer Arendslcerke; W. H. A. van Kruinin gen, Middelburg; J. Llndenberg, Vlissingen; an der Moer, Arnemulden; C. J Mom- maas, Vlissingen: A. van Oorschot. Sluis; Pieterse, Goes; P. Hoelse, Westkapelle; Schreijenberg, Biggekerke; E. J. M. de Smit, Sluiskil, M. P. Wilderom, Koudekerke; L. J. Zietse, Vlissingen. Niet bevorderd 3 leerlingen. Herexamen 4 leerlingen. Van klas Ww 3 naar klas Ww 4 werden be- orderd; H. A. P. Barten, Vlissingen: J. P. Bom, Yerseke; J. Consemulder, W. C Geuze, Middelburg: P. J. L. M. van Hoek. Hooger- heide: B. van JJere, Goes; F. Lous, West kapelle. L. A Louws. St.-Laurens; F A. Minderlioud. Middelburg: P. Nijsse. Wol phaartsdijk; H G A. de Ru. J J. van Tui- i, G- A. W. Waardenburg, Middelburg; M. Wilderom. Koudekerke. Niet bevorderd 3 leerlingen. GEMEENTE HELLEVOETSLUIS: (Van on De minister Haagse redactie) an binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, wil zich niet uitspreken over de vraag or het juist is, c.q. aanvaardbaar, dat be zoeken aan de Deltawerken als ver maak worden aangemerkt. Wel is de minister van mening, dat van een winstobject in de gangbare zin het woord in casu niet kan worden gesproken. De minister zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van de heer Assniann (k.v.p.) in verband met het besluit van de raad der ge meente Hellevoetsluls tot hot heffen van vermakelijkheidsbelasting op vaartochten naar do Deltawerken. De gemeente maakt hier slechts ge bruik van haar wettelijke bevoegd- Zeeuwse atleten op wedstrijden van Thor te Roosendaal Vorige week kwamen diverse Zeeuwse atleten uit op de door THOR in Roosendaal georganiseerde avondwed strijden. Door het gebrek aan juryleden werden diverse nummers te laat afge werkt, waaronder vooral de technische nummers te lijden hadden. In totaal be haalden de Zeeuwen niet minder dan 10 eerste plaatsen. Bij de dames zagen we Ester Schot (Delta Sport) met een over winning op het kogelstoten dames met 12,42 meter. De ploeg uit Zierikzee deed het bijzonder goed. Bij de meisjes C won mejuffrouw M. Sies het verspringen, bij de dames D mejuffrouw J. Schot het bij de meisjes zowel het verspringen .4,77), het kogelstoten (10,29) als het hoogspringen meisjes B won met 1,35. De 100 meter meisjes A werd een over winning voor Ineke ten Hacken (Zee land Sport) in de aardige tijd van 13,9 see. Mulder (Dvnamo) leverde een prachtig revecht mét P. de Haas van Metro. Op le enorme lange eindsprint van De Haas had Mulder geen antwoord en hij werd tweede in 8.42,8 min. Tijd van de win naar 8 37 3. De enige 'overwinning b(j de heren in de A-klas kwam van de zijde van Rinus Grootjans (Zeeland Sport) die een over winning behaalde op het kogelstoten met 13,45 meter, voor Schiffer, Roosen daal met 13,03. De B-junior Jan v. d. Dries (Zeeland Sport) ging met twee overwinningen strijken. Hij won zowel de 300 meter als de 100 meter junioren in resp. 37.2 en 11,6 sec. i deelnemende Zeeuwen behaalden verder de volgende plaatsen: 100 m jon gens B eerste serie: 4. W. Denekamp, leeland Sport, 13,4 sec.; tweede serie: 4. C. van Bulck, Zeeland Sport, 13,6 sec., 5. W. de Grave, Zeeland Sport, 13,7 sec. Kogelstoten meisjes B: 5. M. Hoger- heide. Delta Sport, 8,43. Hoogspringen dames: 4. J. Schot, Delta Sport, 1,35 m. 300 meter jongens derde serie: 3. C. van Bulck, Zeeland Sport., 41,9 sec., 4. W. de Grave, Zeeland Sport, 42,9 sec. Ver springen meisjes A: 3. I. ten Hacken, Zeeland Sport, 4,18 meter. 3000 meter heren A-B. 6. P. Tolhoek, B Dynamo, 9.36,9 min. 3000 meter heren C-D: 10. C. Wurtz, D. Delta Sport, 10,20 min. Ko gelstoten jongens B: 3. W. Denekamp, 'eeland Sport, 11,86 meter. NIEUW EUROPEES RECORD VOOR CHRISTINE CARON De Francaise ,,Kiki" Christine Caron verbeterde tijdens een landenwedstrijd tegen Finland in Parijs, het Europese record 200 meter rugslag. De Francaise noteerde een tijd van 2 min. 29.6 sec. waarmede zij het wereldrecord van de Japanse Satako Tanaka (2.28.2) al dicht benaderde. Het oude Europese re cord stond sedert 8 september 1963 met 2 min. 32.1 sec. reeds op haar naam. Motor-wereldtitels voor Max Deubel en Mike Hailwoord De grote prijzen van Duitsland, dit weekeinde voor ruim 200.000 toeschou wers bij drukkende hitte op de Solitude- ring gehouden, hebben de eerste motor wereldkampioenen van 1964 opgeleverd. De Britse miljonairszoon Mike Hailwood boekte in de halve literklasse zijn vijfde zege in successie waardoor het derde wereldkampioenschap de MV Augusta- rijder niet meer kan ontgaan. Max Deubel, winnaar in Frankrijk en België, prolongeerde bij de zijspannen zijn titel eveneens. De tweede plaats achter de Zwitser Scheidegger wa~ daarvoor al voldoende. Frankrijk verslaat Duitsland in halve finale Daviscup Zweden heeft West-Duitsland in de hal ve finale voor de Davis Cup met 3 tegen 2 verslagen. In de laatste wedstrijd sloeg Jan Erik Lundquist de Duitser Wilhelm Bungert 36. 63, 86. 75. Daarvoor had de Zweed Ulf Schmidt verrassend met 3— 6. 64. 61, 64 van de Duitser Chris tian Kuhnke gewonnen. Zweden zal nu uitkomen tegen Frank rijk. De Europese finale wordt van 31 juli tot 3 augustus in Baastad gespeeld. Fransen verbeterden Euopees record Een Frans estafette-atletiekteam be staande uit Jean Louis Brugier, Paul Genevay, Bernard Laidebeur en Joceleyn Delecour verbeterde zaterdag in de lan denwedstrijd tegen Italië het Europese record 4 x 100 meter tot 39.2 sec. Het oude record stond eveneens op ni van Frankrijk met 39.3 sec. Het wereld record staat op naam van Amerika met 39.1 sec. Deze prestatie, werd 15 juli 1961 in Moskou geleverd door Jones, Budd, Frazier en Drayton. Het Italiaanse team noteerde een tijd van 39.3 sec., waarmee het oude record werd geëgaliseerd. heid tot belastingheffen. De bewinds-; man kan dan ook het bevorderen van onthouding van de goedkeuring aan hot betreffende raadsbesluit niet in overweging nemen. De gemeenteraad van Hellevoetsluis had de gemeentelijke verordening op de heffing van belasting op vermake lijkheden in die gemeente aangevuld in dier voege, dat als vermakelijk heden in de zin der verordening worden aangemerkt de voor ont spanning of vermaak georganiseer de rondvaarten, welke geheel of hoofdzakelijk binnen de gemeente worden gehouden. De minister is met Ged. Staten van Zuid-Holland van oordeel, dat deze aanvulling zich verdraagt met het bepaalde in artikel 277, leter I der gemeentewet, waar de gemeentebe sturen de bevoegdheid wordt gege ven een belasting te heffen op toneel vertoningen en andere vermakelijk heden. In dit verband brengt de bewindsman een arrest van de Hoge Raad van 11 maart 1959 onder de aandacht, waar in ten aanzien van een bepaling van gelijke strekking in de verordening op de heffing van een belasting op vermakelijkheden in de gemeente Amsterdam wordt overwogen, dat niet alle rondvaarten als vermake lijkheden worden aangemerkt, /doch enkel die, welke voor ontspanning of vermaak worden georganiseerd en dat voor ontspanning of vermaak georganiseerde rondvaart is een ver makelijkheid in de zin van genoem de wetsbepaling. De minister zegt, dat het hem bekend is, dat het gemeentebestuur van Hel levoetsluis de binnen die gemeente georganiseerde rondvaarten met be zoek aan de in het kader van de Deltawerken aangelegde bouwput in het Haringvliet als vermakelijkheden in de zin der verordening zal aan merken. De (belasting)-rechter is aan deze in terpretatie niet gebonden. Deze zal in een eventuele beroepszaak ge noemde rondvaarten zelfstandig kun nen toetsen aan het begrip verma kelijkheid, aldus de minister. Met het ook op deze beroepsmogelijkheid meent de minister zich van een oor deel te dezer zake te moeten ont houden. Diploma-uitreiking Aan de u.t.s. „Antonie Keldermans" reikte burgemeester ir. L. A. H. Peters de getuigschriften uit aan de leerlingen die met goed gevolg deze opleiding had den gevolgd. Voor de afdeling werktuigbouwkunde slaagde onder anderen: M. Cornelisse, uit Tholen. Het diploma voor het theo retisch examen werd uitgereikt in de af deling elektriciteit aan J. Elenbaas uit Tholen en A. Verjaal uit St.-Maartens- dijk. In d (Thee Bal, L. Berrevoets, P. Bout en S. Soo- mers uit Tholen: J. van Doorn (met lof) uit Scherpenisse; J. Rcmljn uit 's-Heer- Arendskerke. Auto verleende geen vcxDrrang Zaterdagavond had tè Bergen op Zoom op de kruising NoordsingelWijngaard straat een aanrijding plaats tussen een die over de Noordsingel reed, geen voor rang verleende aan J. S. Deze kwam vanuit de Wijngaardstraat en reed de Noordsingel op. De auto van G. werd zwaar bescsadigd. C. G. bleek onder in vloed van drank te verkeren zodat hij niet in staat werd geacht de auto naar behoren te besturen. Zijn rijbewijs werd ingevorderd en tegen hem werd proces verbaal opgemaakt. Actief bij diverse manifestaties De „Dr. A. Staverman brigade" Vlissingen, vroeger geheten de „Vlis- singse vrijwillige brigade tot redding van drenkelingen" bestaat 40 jaar. Deze brigade die aangesloten is bij de „Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen" is bij diverse evenementen in of op het wa ter aanwezig om in noodsituaties de helpende hand te bieden. Zo zit in ieder volgbootje bij de jaarlijkse Scheldebekerzwemwedstrüd een lid van de brigade, en waren op verzoek van het comité „Vlissingse zomer- show" 4 leden aanwezig op de Show boat. Deze brigade, die thans 50 leden telt, van wie de helft dames, traint in de periode van half mei tot half septem ber iedere avond in de zwemschool in het Kanaal door Walcheren. De heer G. J. van Rooy, lid van het hoofdbe stuur en secretaris van de Vlissing se brigade tevens hoofd van de tech nische leiding, vindt dit geen gunsti ge toestand. „De situatie in dit zwem bad is niet ideaal. Het is bijzonder moeilijk er goed te oefenen, omdat er zoveel stenen op de bodem liggen. In noodsituaties zouden onze mensen natuurlijk direct in zo'n water duiken, hoe gevaarlijk het ook is. Maar bij training wordt dat anders, als jc weet dat er zoveel gevaarlijke rommel ligt. Bovendien kunnen wij alleen maar 's zomers trainen, waarbij je dan re gelmatig mensen moet missen, die voor een examen zitten of die op vakantie zijn. Andere brigades trai nen uitsluitend 's winters in een over dekt bad. Het is te hopen dat hier ook zo gauw mogelijk een overdekt bad komt. Maar daar is onze brigade hele maal niet in gekend," zei de heer Van Rooy. i HieuMi voot i Heöetlann De natuurlijke schoonkeidscrèm© voor dag èn voor nacht gevitamineerd met komkommersap Ontdek de wonderbaarlijke werking van Divinitus Unguentum. Vraag gratis monster bij Uw drogist. T rainen De leden van de brigade trainen zich in het zwemmend redden en het vervoeren van drenkelingen. Er bestaan in totaal 10 diploma's, die de leden kunnen behalen. De vereniging had juist vorige week een nieuwe duikpop gekocht voor 250, die, in het water gegooid ge leidelijk volloopt, en dan dóór de leden omhoog moet worden ge haald. Ook beschikt de brigade over twee reddingsvletten met buitenboordmo tor, waarvan er één is gestationeerd op het Vlissingse badstrand en de andere in de jachthaven ligt. Op ver zoek van instanties houden leden van de brigade soms toezicht bij zwem wedstrijden. Voorts geven zij demon straties in zwemmend redden en ne men zij deel aan wedstrijden. Ter viering van het 40-jarig jubileum neemt de Vlissingse brigade in okto ber deel aan districtswedstrijden in Eindhoven. Andere plannen voor de viering verkeren nog in een groeista- dium. De dragline-periode van de opgraving naar restanten van de grote kerk te Han- nekenswerve is afgesloten. Ongeveer een honderdvijftig vrachtwagens puin werden naar elders weggebracht o.m. om te dienen voor een parkeerterrein bij een hotel aan de Braakman. In de cursusweek voor amateur-archeolo gen van de Archeologische Werkgemeen schap West-Nederland (A.W.W.N.) van 1825 juli a.s., mag deze opgraving als studie-object dienen voor de amateur-ar cheologen. Ze zullen worden uitgerust met spade en krui wagens en voorzichtig de laatste vijftien cen timeter puin mogen weghalen die de vloer en de grafzerken nog bedekken. Daarna de grafzerken schoonborstelen, in tekening brengen en fotogra feren. situatie-tekeningen en foto's maken, hope lijk ook een overzichtfoto vanuit een naastby- zijnde telefoonpaal, de grafzerken lichten en de grond eronder onderzoeken of er mogeiyk nog iets te vinden is. Daarna, als de cursisten weg zijn, zullen alle res tanten van de kerk die boven de grond uitsteken worden afgebroken, waarna het terrein geheel schoongemaakt en geëgaliseerd zal worden om als grasland in gebruik te kunnen worden geno men. Wel wordt overwogen door afbakening van ste nen de vorm van clc kerk voor zover die bekend is geworden, vast te leggen. Nu de dragline-periode achter de rug is, is er een korte periode van rust ingetreden waarin de ba lans kan worden opgemaakt betreffende het ge vondene. Helaas is dit niet zoveel als men aan vankelijk hoopte en vernachtte, maar toch zijn er nog interessante zaken gevonden. De oorzaak dat de vondsten niet zo overvloedig waren als men had verwacht, is hoofdzakelijk toe te schrij ven aan het feit hetwelk aan de achtergelaten sporen duidelijk kon worden vastgesteld dat de kerk de soldaten van Prins Maurits tijdelijk als schans en militair steunpunt heeft gediend: in de eerste plaats om de toevoer van levens middelen voor de stad Sluis af te grendelen die Prins Maurits tot overgave wilde dwingen en wlke stad zich daardoor Inderdaad in augustus 1604 gewonnen moest geven zonder dat verdere geweldpleging nodig was. De soldaten hebben tijdens hun verblijf in de kerk van de gelegenheid gebruik gemaakt alle graven grondig te onderzoeken. Waarschijn lijk is geen grafzerk op zijn plaats gebleven en menige, mooie geglazuurde of natuurstenen gave vloertegel van de kerk zal zijn ingeruild voor een pint bier dat toentertijd eten en drinken tegelijk was Eén van de interessantste vondsten was een grat waarin duidelijk het textiel aan het voeteneinde van de dode op 'n hoop was gegooid. Een stuk van het scapulier echter (het scapulier is het schou derkleed dat door sommige orden op borst en rug over het habijt wordt gedragen of als het een leek betreft twee lapjes gewijde stof door linten verbonden over borst en rug ónder de kleding) was in half vergane toestand aan het hout van de bodem van de doodkist blijven kleven. In dit éénmans grafkeldertje werden veel beenderen en restanten van drie doodshoofden aangetroffen. Bij het zoeken naar waardevolle voorwerpen werden kennelijk de afgezochte skeletten daarin gedeponeerd. Dit grafkeldertje was bepleisterd en zéker beschilderd, maar alles In zover vergane toestand dat er niets meer uit op te maken viel wat de schildering betrof. Ook werd een brok grafzerk uangetroffen met diepe insnijdingen voor metalen inleg met in scriptie over de dode, meestal van koper, maar soms ook van zilver en zelfs wel van goud. Welk metaal het geweest moge zijn, in elk geval was het eruit verdwenen. Voel puin werd gevonden van bewerkte natuur steen. Duidelijke bewijzen dat de kerk niet alleen groot maar ook fraai geweest moet zijn. Bij het balans opmaken van het gevondene kan als resultaat vermeld worden: restanten van de muren van het transept, dal is de dwarsbeuk aan een kruiskerk; de pijlers van de vieringtoren; de viering is de vierkante ruimte tussen de presbyterie en het schip van de kruiskerk; restanten van de muren van het koor, de ruimte waar zich het hoogaltaar bevindt en waar hel breviergebed door de officianten gezonden wordt; de restanten van dc muren van do aangebouwde kapellen ter weerszijden, de Lieve Vrouwe Kapel en de Sint-Nicolaas Kapel; gedeelten van het driebeukige voorschip van de restanten van een natuurstenen trap. Wat de vorm en de her- en verbouwingen van de kerk betreft zal er nog heel wat opgelost moeten worden. De twee aangebouwde kapellen namelijk steken ter weerszijden twee meter vóór het koor uit. Iets wat wel ongewoon is bij de kerkbouw. In de Mariakapel aan de noordzijde, wat ook ongewoon is, was nog een restant fundament van het altaar aanwezig, maar het altaar in liet koor was volkomen uitgebroken, waarschijnlijk i.v.m. de hiervoor al genoemde redenen. Wat de afmetingen betreft is de breedte van het voorschip van de kerk 12 meter en van het transept binnenwerks 18 meter. De lengte van de kerk kon nog niet worden vastgesteld omdat de fundamenten waarschijnlijk lopen onder het huis van de heer De Bruyne. Er is uit schriftelijke bronnen geen enkel gegeven bekend over vorm en grootte der kerk. Alleen het graven van proef- sleuven op het erf van de heer De Bruyne zou dus misschien de oplossing kunnen brengen over de westmuur van de kerk. Maar het is begrijpe lijk dat hij daar bezwaar tegen heeft. Ook de be staande autoweg maakt het waarschijnlijk onmo gelijk dat nog iets van het westelijk deel dezer kerk zal worden gevonden. De allereerste kapel werd zo'n duizend jaar terug gebouwd op een terp die zeker 3 meter boven het toenmalige zeeniveau uitstak. Zelfs nu de zee sindsdien is gestegen of de bodem gezakt of beide, is het plaatselijk N.A.P. zelfs nog 2.35 m. De plaats van de kerk was dus uitmuntend ge kozen. Toch heeft deze alle rampen waaraan zij heeft blootgestaan niet overleefd en nu gaan dan de laatste restanten verdwijnen. Alleen dc rap porten bij dc rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek zullen nog van haar bestaan, ééns, getuigen. Na ingewonnen informaties bij de heer H. J. E. van Beuningen (Van Beuningen Museum Rotter dam) deskundige op het gebied van middeleeuws aardewerk, en met medewerking van ds. W. M. Bergsma, Waterlandkerkje, kon de tekst van het baardmankruikje, hetwelk één der eerste dagen van de opgraving gevonden werd, en dat tc oordelen aan de vorm van de letters, pl.m. 1580 gedateerd wordt, vastgesteld worden als volgt: DRINC UND ES GOT NIE VERGES 'Drink en eet, God niet vergeten). HZ.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 16