PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOODWEER VERRAST VAKANTIEGANGERS Mensen verdronken en door bliksem gedood Nachtelijke strijd in New Yorks negerwijk Zwaar onweer boven Zeeland eiste eén dode DAKEN VERNIELD, BOMEN ONTWORTELD, KELDERS ONDER WATER Kapitein voorkwam paniek op vastgelopen veerboot Dode en vele licht gewonden Drie Eindhovenaren in Italië omgekomen Zes mensen werden ernstig gewond Vele doden door overstromingen in Japan Incidenten aan Israëlische grens Tal van jachten in moeili jkheden 207e jaargang - no. 268 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie, f van de Velde. F". B. den Boei Walstraat 68-60 tel 2355 (b. 2911 Zlerlteee red tel 2425 adm. tel. 2094 Adv. pr 32 ot. p. t 15 et. Bureaus: Vllsalnjen: -Oostburg. tel. 2395; Temeuzen: Arsenaalstraat 2. tel. Min. p! adv' }'<M. Ingêz. med 3 z tarief. Kleine adv. (ma*. 8 regeisï 32 ct. p. regel min.°/*1.80). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct, meer. Olro 359300 P.Z.C.. Middelburg. de Pagrer Hoofdredactie. W. Leertouwer en Q A. de Kok 4 Maandag 20 juli 1964 Veerse Meer, geen recreatie maar mosselen Pagina 2 BESPREKINGEN OVER AIR UNION UITGESTELD De besprekingen, die morgen in Brussel zouden worden voortgezet, over de op richting van „Air Union" z\jn uitgesteld, aldus is van officiële zijde in de Belgi sche hoofdstad meegedeeld. Een nieuwe datum voor het verdere overleg is nog niet vastgesteld. Tijdens noodweer is zaterdag-j avond de 28-jarige gehuwde Cor van Oyen uit Druten op de Maas dijk in het Gelderse Alphen door de bliksem gedood. In Vaassen, Nieuwenhoorn en Beemster wer den boerderijen door het hemel vuur verwoest. Het noodweer bewoog zich in noordoostelijke richting over ons land met een snelheid van onge veer 55 kilometer per uur. Het richtte veel schade aan en nam gaandeweg in kracht af. Vele bo men ontwortelden. Het verkeer stagneerde. Gebouwen kregen storm- en waterschade. Honder den t.v.-antennes hielden geen stand. Politie en brandweren kre gen het razend druk. Talrijke kampeerders zagen hun tenten de lucht in zwiepen. In West-Brabant viel de elektriciteitsvoorziening I in drie daar staande kastanjebomen. Zij uit. Zuidwest-Nederland was het de zwaarst getroffen gebied. smakt. Vele waren direct dood. De ove- j rigen vonden een onderkomen in de ver- warmde auto. Gistermorgen vroeg kre- j gen zij, bijgekomen en opgedroogd, hun vrijheid terug. Ongeveer 50 vogels heb- j ben het logies niet overleefd. Zijn mede-opvarende, een Engelsman, slaagde er in zwemmend de vier ki lometer verder gelegen Knardijk te bereiken. Gistermorgen spoelde het lichaam van de verdronken zeiler aan. De heer Ten Pierick was secre taris van de watersportvereniging „Flevo" in Harderwijk. In het Braassemer Meer bij Roelofs- arendsveen is tijdens het noodweer za terdagavond de 43-jarige fotograaf J. A. Schiet uit Amsterdam verdronken. Hij was met zijn zestienjarige dochter en haar even oude vriendin aan het zei len, toen een rukwind de boot deed kap seizen. De meisjes wisten zich aan de boot vast te houden en om hulp te schreeuwen. De heer Schiet zwom nog even rond, greep de boot vast, maai werd losgeslagen en verdween in de gol ven. Honderden vogels hebben hun voortbe staan te danken aan de bestelwagen van de heer Van Nuchteren uit de Bouw manstraat in Rotterdam. Hij stelde terdagavond deze auto ter beschikking van mensen die honderden drijfnatte versufte spreeuwen en mussen van straat opraapten. Op de hoek Regenstraat-Aron^w eg Rotterdam-Zuid hadden tijdens het nood de diertjes een toevlucht gezocht, Onweersbuien op een hoogte van twaalf tot dertien kilometer werden boven ons land vergezeld door een rolwoik, voor namelijk aan de voorzijde van het buien- veld. Veel koude lucht stortte als het ware naar beneden. De temperatuur daalde in korte tijd acht graden. Er zijn windstoten gemeten van meer dan hon derd kilometer per uur. Een enorme hoeveelheid regen viel er: op de eilan den plaatselijk veertig millimeter. Het gemiddelde voor ons land in de maand juli bedraagt rond tachtig mm. In de Krammer strandde een Engels jacht. De drie opvarenden werden door een racebootje van boord gehaald en ongedeerd in Steenbergen aan land ge zet. Het jacht werd door een vracht vaarder aangetroffen die het naar Din- teloord bracht. In de haven van Moerdijk sloeg een an der Engels plezierbootje om, waarvan de drie opvarenden zich konden redden. In het Volkerrak raakte de veerboot „Gormchem 5" aan de grond. Onder de ongeveer 200 passagiers brak pa niek uit. De kapitein van de boot wist de gemoederen tot rust te bren gen. Bij opkomend tij kwam de boot vrij en kon worden doorgevaren naar Ooltgensplaat. In Rotterdam moest de rivierpolitie enkele losgeslagen binnenschepen naar hun ligplaats terugbrengen. Uit tal van plaatsen kwamen meldingen binnen, dat bomen niet tegen het geweld waren opgewassen, pannen van de da ken waaiden, en straten onder water stonden. Masten van het elektriciteitsnet van de P.N.E.M. in West-Brabant woeien om. Extra ploegen van de storingsdienst moesten worden ingeschakeld om de stroomvoorziening weer overal op gang te brengen. In Dinteloord stonden de straten blank, evenals in Den Haag, waar de politie een viaduct voor het verkeer afsloot, omdat t meer dan een halve meter water in bleef staan. Water stroomde in Rotter dam en Den Haag vele kelders binnen, terwijl in de lagere stadsgedeelten van «otterdam ook woningen onderliepen. Branden De blikseminslag veroorzaakte bran den en brandjes. Een duinbrand in Den Haag werd door de regen ge blust. De brandweren konden weinig uitrichten tegen de laaiende gloed, die boerderijen met hooioogst verteer den, zoals in Vaassen, waar de schade op 150.000 werd geraamd, in Nie- wenhoorn 130.000), in Beemster waardoor ook twee gezinnen dakloos werden. De windstoten teisterden vele kampeer plaatsen zoals „Katjeskelder" in Ooster hout, „Liesbosch" bij Breda, „Dellewal" den was weggewaaid, zochten onderdak in kampeerhuisjes, kampschuren, kanti nes e.d. Vallende bomen troffen op de weg Bre daTilburg een man, die in zorgwek kende toestand in een ziekenhuis moest worden opgenomen, op de weg Breda Etten een personenauto, in Nieuw-Lek- kerland een vrachtauto, en in Terschuur een woning. De bewoners van dit huis waren op vakantie. Betogers vielen politie aan In Harlem, het hoofdzakelijk door ne gers bewoonde deel van New Vork, hebben zich zaterdagnacht gc-durende zeven uur ernstige wanordelijkheden voorgedaan, die hebben geduurd tot het aanbreken van de dag. Een jon ge neger werd gedood, toen hij. hij een aanval door meer dan vijfhon derd negers op het politiebureau in Harlem, een politieman met een bak steen wilde bekogelen. Vier politieagenten werden niet-ern- stig gewond. Meer dan tachtig perso nen moesten in ziekenhuizen in Har lem wegens tijdens de gevechten tus sen de negerbetogers «-n de politie opgelopen iichte verwondingen wor den behandeld. De politie heeft ruim veertig betogers gearresteerd, op be schuldiging van wanordelijk gedrag, het aanvallen van de politie en dief stal. De beschuldigingen van diefstal spruiten voort uit het plunderen van winkels door henden jonge negers, die eerst ae winkelruiten hadden stuk geslagen of ingeworpen. Dodelijke schot Verkeersongevallen In <le Bruca mat rassen fabriek te Almelo sloep de bliksem in, waar door een felle brand ontstond. Het gebouw, machinepark en voorraden gingen verloren. Schade: ongeveer een half miljoen gulden. Duitse hereniging door de Russen afgewezen DEENSE FABRIKANT STAAKT PRODUKTIE SIGARETTENAUTOMATEN De wanordelijkheden braken uit nadat negers hadden betoogd te gen het doodschieten van een jeug dige» neger door een politieman. De neger had de politieagent met een mes aangevallen, waarop deze in zelfverdediging had geschoten, waardoor de aanvaller dodelijk werd gewond. Ruim vijfhonderd negerbetogers wil den het politiebureau in Harlem bin nendringen. De politie slaagde er door overreding in hen van dit voornemen af te brengen, doch daarop begon een wild gooien van flessen, stenen en andere voorwerpen naar de politie mannen. Deze zetten daarop hun hel men op, trokken de gummistok en be gonnen te chargeren, terwijl tevens honderden waarschuwingsschoten in de lucht werden gelost. Enige jaren nadien toen ik bij toeval l Een neger wierp een zelfgemaakte Angela Öismueller met de kleine Bngit- bom jjj een politieauto, die daarin i!J- inlu,t,c'' d» [ontplofte. Een der inzittende trerd hierdoor licht gewond. Nadat de po- j litie versterkingen had laten aanruk ken, slaagde zij erin, na zeven uur BABI/VERWISSELING WERD NA 15 JAAR ONTDEKT Na eerst thans bekend is geworden heeft zich 15 jaar geleden in de kraam kliniek van liet Oostenrijkse plaatsje Scheibos een tragisch geval van baby- verwissel i n g v oo rgedaa n De meisjes waaraan mevrouw Arzt en Angela Öismueller op 24 juni 1949 bin nen een half uur na elkaar het leven hebben geschonken zijn blijkbaar direct na de geboorte verwisseld. Mevrouw Arzt beweert, dat bijna on middellijk na de bevalling, toen zij Ger trude bij mij brachten een gevoel van twijfel mij aangreep. Maar niemand zelfs mijn man wilde mij niet geloven Brigitte mijn kind was' De verwisseling kwam aan het licht, toen de man die 15 jaar alimentatie voor de dochter van Angela Öismueller had betaald zich aan deze plicht wilde onttrekken door de aanspraken op zijn vaderschap te betwisten. Het gerechtelijk onderzoek wees uit, dat de beweerde vader en Angela Öis mueller niet de ouders zijn van Brigitte en dat Gertrude niet de dochter is van Ergst sinds jaren Nadat de orde was hersteld, belegden Karl en Christine Artz. Het omgekeerde politiefunctionarissen een bijeenkomst bleek waar te zijn. met leiders der negergemeenscbap in Harlem, met het doel te beraadslagen over de wijze, waarop verdere orde verstoringen zouden kunnen worden voorkomen. Men meent dat de wan ordelijkheden, die zich zaterdagnacht De gouverneur van Alabama. George hebben voorgedaan, de ergste zijn Wallace, heeft v'J- Gouverneur Wallace trekt zich terug gemaakt, dat hy zich terugtrekt als kan didaat voor het presidentschap. Men had verwacht, dat de de De 41-jarige heer J. Zeugers zijn 36- jarige echtgenote A. Zeugers-Marij- Drie Eindhovenaren zijn zaterdag'nissen, en de 44-jarige heer L. Croux De grootste Deense producent van ver- koopaulomaten heeft bekendgemaakt de produktie van sigarettenautomaten te zullen staken vanwege he.t verband tus sen longkanker en het roken van siga- ziin 18-iariee verloofde Marlies Directeur Erik Wittenborg van Witten- j gerrechtên te accentueren. Kuik uit Eindhoven de 24-teriee 1 R an zaterdagavond een geal- borg A'S zei te hehben besloten dat zijn Waarnemers verwachten SüïJÏÏ ..I "i, j. iteerd verzoek om ii- hereniging van maatschappij de produktie op 1 augus-Wallace een gunstige Invloed zal jdnge Duitsland op basis van vrije verkiezin-lus za] staken omdat hij niet wenst bij 1 hebben voor de kansen van senator Bar- gen te laten geschieden van de hand ge-te dragen aan een gewoonte die een ge- aar voor de gezondheid was gebleken. (Iaat voor het MBHB lemocrati- sche gouverneur in wellicht 25 staten zou meedingen om zijn meningsverschil len met president Johnson over de bur- dat het besluit bij een verkeersongeluk in Noord- Italië omgekomen. Zes Eindhove naren werden zo ernstig gewond, dat zij in een ziekenhuis in Bolzano moesten worden opgenomen. Bij de Brennerpas werd een Neder landse auto door een vrachtwagen van de Italiaanse marine tegen een muur gedrukt. De vrachtwagen reed de personenauto voorbij en ramde een andere Nederlandse auto om ten slot te tegen een Deense personenauto te botsen. Er ontstond een énorme ravage. Drie Eindhovenaren bleken te zijn gedood. Behalve zes Eindhovenaren werd ook een Deense vrouw zwaar gewond. An deren werden lichtgewond. De be stuurder van de vrachtwagen en zijn bijrijder, op weg met een boot voor deelname aan een regatta in Zweden, kwamen met de schrik vrij, evenals de bestuurder van de Deense auto en enkele Nederlanders. allen uit Maastricht, werden op slag gedood bij een verkeersongeluk m Bel gië. De 38-jarige mevrouw M. Croux- Clignes werd zeer ernstig gewond in het ziekenhuis te Hoei opgenomen. Het ongeluk gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag in de ge meente Mean, op de weg naar Luik. Bij de parkeerplaats „Deux Piliers" werd, volgens het persbureau Belga, door een in ongerede geraakte tank-j auto, gemanoeuvreerd op aanwijzin gen van een bijrijder. Deze zou de bestuurder van de Nederlandse auto seinen hebben gegeven, die niet zijn opgemerkt en waardoor de personen auto in volle vaart tegen de tank auto botste. Slachtoffer De omgekomen vakantiegangers uit Eindhoven zijn de 22-jarige Piet Sporen, de 16-jarige Francine van Beek en de 46-jarige Geraraine van der Meer. Zwaar gewond zijn de 17-jarige Henrietta de Groot en haar 18-jarig zusje Maria, de 21- jarige Kees Soomer uit Leerdam In een officiële bekendmaking in ant woord op de driemogendhedenverklaring van 26 juni maakt Rusland de Verenig de Staten, Frankrijk en Engeland er op merkzaam op, dat alleen directe onder handelingen tussen Oost- Duitsland tot een oplossing v Duitse vraagstuk kunnen leiden. West- ui het Vlaggen uit op verjaardag Irene Het kabinet heeft beslist, dat op de ver- jaardag van prinses Irene 5 augustus officieel de vlag zal worden uitgesto- Gewonde lag op rijwielpad maar iedereen reed door Geen voorrang Gistermiddag om kwart voor vijf zijn op een kruispunt in Schinveld (L.) twee vakantiegangers uit Rotterdam verongelukt. De slachtoffers, de 18- jarige P. H. den Beste en zijn zusje, de 16-jarige G. A. den Besten ver leenden, rijdens op een bromfiets, geen voorrang aan een autobus. Zij werden aangereden en waren op slag gedood. In de nacht van vrijdag op zaterdag om ongeveer half een trof de rijkspolitie in Dubbeldam op het rijwielpad naast rijks weg 16 bij de Moerdijkbrug de 34-jarige Zware overstromingen in midden-Japan. Rotterdamse ijzerviechter P. K. liggend die door dagen van hevige regenval zijn onder zijn bromfiets aan. De man was •eroorzaakt. hebben tot nu toe aan 82 ernstig gewond en moest naar het personen het leven gekost, terwijl er 48 Dordtse gemeenteziekenhuis worden ge- orden vermist. Er zijn voorts 62 ge- bracht. .vonden, terwijl dertigduizend mensen Bij een onderzoek bleek dat in totaal 7 ken. Dat betekent dat die dag van alle dakloos zjjn geworden. I bromfietsers bij hem waren gestopt. Zij rijksgebouwen en marineschepen de na- Het water staat hoog boven de stratenhadden wel maatregelen getroffen voor tionale driekleur zal wapperen. I van kuststeden. Reddingsploegen maken j medische verzorging, maar waren daar- De laatste tijd waren er van verschillen-j van boten gebruik bij het afvoeren van na doorgereden in ae richting Breda. de rijksdiensten vragen gekomen of er all doden en gewonden naar hoger dan niet gevlagd moest worden. In het i plaatsen, kabinet is toen overleg gepleegd of het1 algemene criterium, dat op de verjaar dag van ieder lid van het Koninklijk Huis gevlagd wordt, wel gehandhaafd kon blijven nu een prinses zich in het buitenland heeft gevestigd. Het kabinet zei „ja", van deze beslissing werden alle rijksdiensten deze week per circulaire op de hoogte gebracht. INDIASE MINISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN Sardar Swaran Singh, tot op heden mi nister van industrie en handel van India, is benoemd tot minister van buitenland se zaken. Deze portefeuille werd voor dien beheerd door premier Sjastri. Tienduizenden toeristen uit voorna melijk Duitsland, Frankrijk en België trokken vanaf vrijdag Zee land al binnen op weg naar voor al de strandgebieden en de andere streken met waterrecreatie. Op talloze campings stonden de ten ten en caravans vlak bij elkaar, pensions en hotels waren overvol. Op Walcheren was vrijwel geen ruimte meer te vinden, iaat ook gold voor Wester schouwen, West- Zeeuwsch-VIaanderen en verschil lende andere Zeeuwse toeristenge bieden. Duizenden automobilisten parkeerden hun auto's in de berm van de weg bij de Veerse dam en tallozen voeren met de veerboten over naar Schouwen. Alle veerdien sten hadden met een aanzienlijk aanbod can automobilisten, scoo ters en bromfietsers te maken. Zo wel de veerdiensten naar Schouwen als naar Zeeutcsch-Vlaanderen leg den extra boten in. Zaterdagmor gen kwam een tweede stroom toe risten via de Zeeuwse rijksweg ver koeling zoeken aan zee. Hoe het er in de weekeinde™ uitzag op de cam pings toont deze foto. (Foto P.Z.C.) Een Syrische militaire woordvoerder heeft meegedeeld, dat gisteren aan dei Syrisch-Israëlische grens zes Israëliërs zijn gesneuveld of gewond en een Syriër is gewond by een artillerieduel van een 1 lialf uur. Een woordvoerder van het Israëlische le ger heeft gezegd, dat gisteren een Is raëlische patrouille is beschoten door een Syrische post. De Israëliërs vuurden terug. Aan Israëlische zijde waren er TOERISTENSTROOM WAS ZEELAND AL BINNENGETROKKEN Schade aan huizen Naast de talrijke schoorstenen die het begaven, pannen die een luchtreisje maakten, en ruiten die werden inge drukt, werd gemeld, dat in Benthuizen een dakkapel van een woning werd ge rukt. In de stadswijk Hillegersberg in Rotter dam werden de galerijwanden van drie etages van een bejaardenflat over een lengte van zestien meter een halve me ter naar buiten geduwd. Het verkeer rond het gebouw moest worden verbo den. In Amsterdam kwamen een schoorsteen en een schildersstellage op auto's te recht, een balkon viel er van de gevel. In Den Haag dichtte de brandweer met een dekzeil een groot gat voor de bouw van een duiventil gemaakt in het dak van een woning. In Lekkerkerk woei een voorgevel uit een huis en zeilden rietmatten door de lucht als in een oosters prookje. Op het Uselmeer is zaterdagavond de 27-jarige gehuwde C. ten Pierick uit Harderwijk omgekomen. Hij was met een zeilboot het water opgegaan. Terwijl de stroom toeristen nau-In het Tholense Gat sloeg door een welijks Zeeland was binnengeval- "indstoot o^treeks half zeven het Bei- gische jacht „Lagaffe om, nadat de leil en zich lil zomerhuisjes, cara- bemanning, de heer P. G. d'Ieteren, zijn vans, tenten en weekendverblijven had geïnstalleerd, heeft zich za terdagavond een zwaar onweer bo ven Zeeland ontlast. Op tal van plaatsen liet het noodweer een spoor van vernieling achter. Niet alleen werd op vele plaatsen grote schade veroorzaakt, maar het on weer eiste ook een mensenleven. Op de Oosterschelde sloeg een Bel gisch zeiljacht om, waarby een Brusselse dame om het leven kwam. Talloze 'andere sportvissers en zei lers geraakten in moeilijkheden op de Ooster- en de Westerschelde, op liet land sloeg de bliksem in onder meer een kapschuur in Burgh en op andere plaatsen kwamen de toeris-1 weer overvallen. Zij stapten over op een ten op campings in moeilijkheden, motorsloep, waarmee ze de wal bij In de omgeving van Zaamsiag en Steenbergse vliet bereikten. Een pas- Axel kwam men enige tijd stroom-serend binnenvaartuig nam hen mee Op het land veroorzaakte het noodweer loos te zitten, omdat ontwortelde; naar Dordrecht. Bij Kruiningen kwam abnormaal veel water in "ïerseke, waar bomen de bovengrondse elektrici- het Duitse jacht ..Marjan", dat deel-ruim een uur, vanaf omstreeks half teitsleidingen hadden geraakt. nam aan zeilwedstrijden van Antwer- zeven, de regen in stromen neerviel. De pen via de Westerschelde naar Oosten- rioleringen konden de watermassa s de. in moeilijkheden. Het schip kap-"iet verwerken, met als gevolg, dat de seisde. straten blank stonden. V erschillende j schoorstenen, t.v.-masten en golfplaten De bemanning van de provinciale op gebouwen begaven het. terwijl op veerboot Kruiningen-Perkpolder pik- J- -- J- T te de drenkelingen op en bracht ze naar Kruiningen. Het jacht werd de haven van Hansweert binnenge sleept. 54-jarige echtgenote en zijn vrienden J. Cortvrïendt en H. Goethals, hadden ge tracht de zeilen te Stryken. De drie mannen konden zich in rubberboten in veiligheid stellen, mevrouw d'Ieteren was in de kajuit en verdronk. W ateroverlast Zandijk en de Postweg stukken uit Zie slot pag. 2 kol. 5) Bij Yerseke werden zaterdagavond vier Het zeiljacht was 's morgens uit Wol-1 vaartuigjes met Belgische sportvissers phaartsdijk vertrokken naar Tholen. De vermist. Vanuit de haven voeren ver vissersschepen Tholen 3 en 7 trokken scheidene schepen uit om naar hen te het gekapseisde vaartuig later weer recht, waarna de bemanning van het rijkspolitievaartulg RP 18 het stoffe lijk overschot heeft geborgen en in Tho len aan wal heeft gebracht. Het is later overgebracht naar België. Veerboot hielp zoeken. Ze werden op de Yersekebank aangetroffen. De bemanning van het scheepje „Zeeduivel" uit Antwerpen was er in geslaagd om van een stuk; trui, gedrenkt in olie een vuurseïn te! maken, dat werd opgemerkt door dej mosselvisser Van Oosten, die hen vanuit! het Koeiegat 's nachts om twaalf uur de haven van Yerseke binnentrok. Ook bij Bergen op Zoom geraakten ver-j schillende sportvissers en zeilers Inj moeilijkheden. DRIELING IN HAARLEM De 28-jarige mevrouw A. C. Wil- lemse in Haarlem, heeft het leven geschonken aan een drieling, twee meisjes en een jongen. De baby's, Robby (2120 gr), Annemieke (1700 gr) en Roosje (2170 gr), liggen in de couveuse. Moeder en kinderen maken het goed. Het echtpaar Willemse had al een zoontje van drie jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1