Coopvaett 8.E.R. adviseert een vervroeging van de vakantieperiode tot 1 juli KLANKBORD Unificatie nodig van verzekeringswetten Duitser lichtte bank en zijn compagnons op Afrikaanse „top" in Cairo begonnen Ruzie in comité huwelijksgeschenk prinses Irene' MEESTE HUIZEN IN DIDAM WORDEN IN DE VRIJE TIJD GEBOUWD Jji BHH a ZATERDAG 18 JULI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Spreiding door regionale verdeling afgewezen Spreiding vakantie in ons land is gewenst De Sociaal-Economische Raad is van oordeel dat een spreiding van de vakantieperiode in ons land ge wenst is. Een spreiding wordt ech ter zeer bemoeilijkt door de sterke gebondenheid van vakantiegan gers aan vakantieperioden van be drijven waar de arbeid wordt ver richt en aan de vakanties van scholen. Een spreiding van de vakantieperiode tussen bedrijven wordt blijkens het resultaat van een door de S.E.R. gehouden enquête technisch en eco nomisch mogelijk geacht, maar tegen gewerkt door de noodzaak die be- drijfsvakanties te laten samenvallen met onderwijsvakantïes, vakanties in streken of de vakantie van de bouw vakkers c.a. Het bouwbedrijf acht een spreiding zonder nadelige gevolgen voor zijn produktie niet mogelijk. De klimatologische omstandigheden in Nederland bieden echter slechts be perkte mogelijkheden voor een sprei ding van de vakantieperiode, in het bijzonder wat een verblijf aan de kust betreft. Geen regionale verdeling De raad wijst in zijn advies aan de regering dat in de besloten ver gadering van de raad van 26 juni jl. is vastgesteld en dat eerst gisteren voor publikatie is vrijgegeven eer spreiding door een regionale verde ling af. Bij zulk een verdeling zouden zowel het onderwijs als het bedrijfs leven in de verscheidene delen van het land van elkaar afwijkende vakan tieperioden kunnen aanhouden. Daar door zouden nadelige gevolgen ont staan voor de produktiviteit in de bouwnijverheid en bovendien zouden moeilijkheden ontstaan bij het onder wijs. De raad bepleit een zo min mogelijk samenvallen van collectieve vakanties van bedrijven. Er zou een regeling moeten worden getroffen voor de me taalbouw-, textiel en confectienijver- heid. Rapport Een verlenging van de vakantie van scholen zou naar de raad vreest een verzwaarde taak op de schouders van ouders leggen. De bezwaren zouden lichter wegen als zou kunnen worden voorzien in op vangmogelijkheden van kinderen gedurende de vakantieperiode, zo als bijvoorbeeld is voorgesteld in een rapport van de Nederlandse Onderwijzersvereniging van veer tien jaar geleden (1950). Volgens open moeten blijven voor sport, dat rapport zouden de scholen spel, excursies e.d. De raad meent dat de realisering daarvan zou moeten worden nagegaan. De raad heeft geen uitspraak gedaan over de belangen van het onderwijs bij een spreiding omdat een ambte lijke werkgroep van de inspectie van het onderwijs aan de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en weten schappen heeft voorgesteld, zonder wijziging van de duur van de vakan tie, de lagere schoolvakanties te laten beginnen op 1 juli en de herfstvakan tie zes dagen te laten duren. 1 juli De ambtelijke werkgroep heeft voorts geadviseerd de begindatum van het hoger en middelbaar onderwijs, met „ORANJE" EN „RUYS" BRACHTEN RESPECTIEVELIJK 13 EN 33 MILJOEN OP Een kleine verbetering van de vrach- lenmarkt in de grote vaart, heeft er toe geleid dat er, in vergelijking met het eerste halfjaar van 1963 in Neder land minder verkopen van schepen plaatsvonden, zo meldt de Shipping and Trading Compagny in Rotter dam. De prijzen van de vrachtsche pen in de grote vaart, zijn dan ook belangrijk gestegen. De standaard AP2-Victory, waarvan er nog een aantal onder Nederlandse vlag varen, bracht ca. 100.000 pond sterling op in het begin van 1963, ter wijl men dit jaar 158.000 pond sterling heeft verkregen voor een dergelijk schip. handhaving van de duur der vakan- De verkoop van de passagiersschepen tie, afhankelijk te stellen van de vaste ..Oranje" en ..Willem Ruys" voor van het begin der vakantie. Mocht het ongewenst blijken dat de begindatum van het schooljaar niet vaststaat, dan acht de werkgroep het verdedigbaar de zomervakantie voor het v.h.m.o. te verlengen tot twee maanden. De werkgroep acht het gewenst de voorgestelde vervroe ging van het begin der zomervakan ties voor de scholen in twee etappes te verwerkelijken en wel in 1966 te beginnen met één week vervroeging en in 1967 met twee weken. Er kan in 1965 niet met die vervroeging wor den begonnen omdat de data voor het afnemen van examens in dat jaar al zijn vastgesteld. liet stampvol. U moet daar «ief gering over denken. Op mijn voormaligelievelingseiland Ter schelling hebben zich maar even tjes vijftienduizend vakantiegan gers bij de bevolking, dóe dit aan tal lang niet haalt, gevoegd. En op de andere eilandjes is het net zo. Het zit en ligt er nu allemaal mannetje aan vrouwtje aan man netje aan vrouwtje en de boten van Den Helder en Harlingen voeren met de mensen ook hun auto's aan; duizenden van die blikken huisdieren rollen en blaf fen over de wegen van de eiland jes, plus de brommers, de scoo ters, de fietsen. Er is een tijd geueest dat Ter schelling mijn geliefkoosd rust oord binnen 's lands grenzen was: een verrukkelijk wijd land met steeds wisselende natuurtaferelen weilanden en akkers, bos en duin en een onvergelijkelijk breed, ivit en leeg strand. Een paar fraaie dorpen, waar het gezellig slente ren door de hoofdstraat met de kleine winkeltjes, was, en een paar hotels en pensions, eenvou dig, huiselijk en goed-van-eten. Voor een gulden of tien per dag kon je er alles en alles goed terecht. De aankomst van de boot- van-Doeksen was liet hoogtepunt van iedere dag. Je ging dan naar de haven om te zien of er mis schien kennissen van 't vasteland meekwamen. En zaterdagavond was er bioscoop in een houten gebouwtje, tien schreden van de zee. Dat was alles, 's Avonds be gon de oude vuurtoren Brandaris zijn lichtwieken over de stilte te wentelen. Eindeloze wandelingen heb ik er gemaakt. Langs het strand. Door de bossen. Over de Bosplaat met. zijn duizenden vo gels. Naar de stille duinmeertjes... Als er tweeduizend badgasten wa ren was het veel. Maar die gingen verloren m al die wijdheid. Het was helemaal primitief en heer lijk. Werkelijk vakantie Dat is nu natuurlijk allemaal ver verleden tijd. al is het nauwelijks tien jaar geleden. Er zijn hotels bij gekomenwaar de hoogge ëerde gasten zelf voor het schoon houden van hun kamers mogen zorgen en waar het eten aan de kamerdeuren wordt gezet Het aantal kampeerplaatsen is uitge breid. Evenals dat der huurka mers, der strand gelegenheden, der massale vermakelijkheden. Een paar jaar geleden ben ik er even terug geweest en ijlings weer weggevlucht. Van het vroegere was niets meer over. De werke lijkheid maakte de herinnering onherkenbaar. Zo tegen midden- september is alles weer hij het oude, vertelde mij een oude ken nis van het eiland. Éérst moet cr goud verdiend worden aan de kamers, dc petatten, de flesjes frisdrank. Het wordt er allemaal bij tonnen en hectoliters verzwol geni. En met de lelijke souve nters „Groeten van Terschel ling" gaat het aan de lopende band. De V.V.V.'s op de Waddeneilan den zijn ermee in hun sas en de in woners van zelf ook. En wie zou zich dan bekommeren om het ge zeur van hen, die zich andere omstandigheden herinneren en het betreuren dat het geworden is zoals het nu is f Bovendien; men moet zijn lievt medemensen hun plezieren gun nen, nog maar een weck of ze ven, nog maar vijftig dagen en de rust is weergekeerd'. Kun je weer uren over (ie prachtige stranden lopen, over dc bospaden en door dc weilanden en dromen aan het stille, duinmeertje ovejr hoe alles geweest is toen het allemaal an ders was ELIAS C. J. VAN MASTRIGT VOOR C.H.U. A.O.W. vervangen door een algehele pensioenregeling (Van onze parlementaire redacteur) In een redevoering, die de heer C. J. van Mastrigt gistermorgen op de zomerconferentie van de Chris- telijk-Historische Unie op „Woud- schoten" heeft gehouden, heeft deze vakverenigingsman en politi cus uiteengezet wat volgens hem in de sociale verzekeringswetge- ving-in Nederland behoort te ver anderen. De sociale verzekering is in Nederland zeker niet slechter dan in andere lan den, zo betoogde hy. In velerlei opzicht is zij zelfs beter. Wel bestaat er een grote noodzaak tot unificatie én coördi natie. De tijd is aangebroken om alles in nieuwe wetgevende vormen te gieten. Voor de loon- en salaristrekkenden moeten we komen tot een sociaal wet boek. aldus de heer Van Mastrigt. We moeten af van het broddelwerk. Wat de kwestie premiebetaling of betaling uit ling uit de algemene middelen noem de hij hierby een verdedigbare zaak. van de arbeidsongeschikt- resp. f 13.050.000 en f33.250.000 beïn vloedt de totale waarde van de naar het buitenland verkochte schepen ten zeerste. De schepen zullen dit najaar opgeleverd worden. Opmerkelijk hoge prijzen zijn verkre gen voor de 2 sleepboten van Bureau Wijsmuller „Utrecht" en „Zeeland" De schepen hebben samen ruil f 3.300.000 opgebracht. Hoewel men in kustvaartkringen de toekomst somber inziet, speciaal in verband met de forse gageverhogïn- gen en de dit jaar uitgebleven hogere vrachten in het houtseizoen, is het aantal naar het buitenland verkochte schepen aanzienlijk verminderd. Het blijkt, dat ook in het buitenland, al Zweden, de animo voor de aankoop van tweedehands kustvaartuigen sterk is afgenomen. De totale waarde van de geëxporteer de tweedehandsschepen gedurende dit eerste halfjaar, bedraagt ruim f 67.000.000 tegen f 28.000.000 over het eerste halfjaar 1963. De tweede Afrikaanse topconferentie is gisteren in Cairo geopend. Bij de opening waren 26 Afrikaanse staats hoofden en 7 vertegenwoordigers van Afrikaanse staten aanwezig. heidwet wenste hy, dal zy zal gelden De openingsceremonie werd verricht voor alle loon- en salaristrekkenden. Er I door keizer Hailie Selassi van Ethio- behoort dus geen loongrens meer te zyn, pië in zijn functie van voorzitter van wél een premie- en uitkeringsgrens, die'de verleden jaar gehouden eerste niet laag moet zyn. Vooralsnog helde ..Afrikaanse top", hij niet naar de gedachte van een volks- verzekering over. Onmiddellijk na de officiële opening sprak president Nasser van de Ver- Hij vond het voorts wenselijk de algeme- enigde Arabische Republiek een ope- ne bijstandswet uit te breiden tot hen. nin°srede ui* di€ invalide zijn geboren of het zijnje- Kongo (Leopoldstad) schitterde door S2I3S? Z>1 de haad,:° afwezigheid Nadat vele Afrikaanse bereUrtomte gaan werken. leiders tegen de eventuele aanwezig- De heer Van Mastngt pleitte voor de i - j verdwijning van da loongrens uit fleheld van p emier Moise Tsjombe had- werkloosheidswet. voor verlenging vanide" geprotesteerd, besloot Leopold- de uitkeringsduur en voor uitkeringen Istad cd'S? daSa" geleden geheel af te bij zeer langdurige werkloosheid. Deze "en van het zenden van een delegatie werkloosheidswet zou in de algemene na3r bijstandswet kunnen worden opgeno men. Wat de A.O.W. betreft, zitten we thans in grote moeilijkheden, aldus de heer Van Mastrigt. Om daaruit te komen zijn maatregelen in twee etappes nodig. De eerste moet zijn de A.O.W. te brengen naar een sociaal minimum, zoals dat door de meerderheid van de S.E.R. en ook door minister Veldkamp wordt voorgesteld. Bij de tweede etappe gaat het om een algehele herziening van het naar Cairo. President Johnson heeft een bood schap gezonden naar de deelnemers aan de staatshoofdenconferentie. Johnson zond de gedelegeerden zijn beste wensen en sprak de hoop uit dat de O.A.U. dit jaar met succes de nieu we problemen zou oplossen. De bood schap was gericht aan de gastheer van de staatslieden, president Gamal Abdel Nasser van de Verenigde Ara bische Republiek. de algemene middelen aangaat, achtte stelsel van pensioneringen, zoals we dit hij het gewenst om ten aanzien van een nu kennen. Deze etappe zal moeten in- j i I houden een algehele pensioenregeling,!! redelijk, met de thans aantal middelen te putten. Hij vond verder de omzetting gewenst van bepaalde werk nemersverzekeringen in volksverzeke ringen. Hierbij dacht hij bijvoorbeeld aan de ziektekosten, waarvoor een over heidsbijdrage op zijn plaats is. In feite wil de heer Van Mastrigt één volksver zekering voor ale medische kosten. Eén kinderbijslagwet Hij pleitte verder voor één wet, waarin de kinderbijslag voor alle Ne derlanders is geregeld, met een ge lijke behandeling van allen. De beta- De initiatiefneemster van de actie „huwelijksgeschenk prinses Irene", vrouw J. E. M. B. Bahlmann-Ver- hoeven uit Nijmegen, wil niets meer te maken hebben met het inzame lingscomité, dat reeds een bedrag rond vijftig duizend gulden bij een heeft. Zij heeft haar functies van secretaresse en penningmeester bij dit comité neergelegd. Ze is boos weggelopen uit de laatste, in 's-Herto- genbosch gehouden vergadering van het comité. In een brief aan de mede- vtéleden rechtvaardigt zü nog- -ls haar houding, naar zij mee deelde. Mevrouw Bahlmann, echtgenote van een Nijmeegse huisarts, wijt alle moeilijkheden aan de voorzitter van het comité, de Nijmeegse leraar en voorzitter van de K.V.P.-afdeling Nij megen, dr. J. P. Gribling. In de brief beschuldigt zij hem ervan, bij her haling te hebben getracht persoonlijk voordee' uit de inzamelingsactie te trekken, omdat zij rekenschap van haar houding wil afleggen tegenover de duizenden Nederlanders, die geld hebben gezonden, én dat zij geen ver antwoording meer wil dragen voor de besteding van de gelden. Mevrouw Bahlmann deelt in haar brief mede, dat voorzitter dr. Griblin het plan had, samen met een Amster damse uitgeverij een kostbaar foto boek uit te geven over het huwelijk van prinses Irene. Hij zou de tekst verzorgen en zou financieel belang bij een zo groot mogelijke oplage heb ben. Hiertoe zou hij de lijst hebben opgevraagd van de adressen van hen, die geld voor het huwelijksgeschenk hadden gezonden. Mevrouw Bahlmann schrijft dit een schending van trouwen en niet overeenkomstig de waarheid van het comité te vinden, Zij wil de adreslijsten niet afgeven. Dr. Gribling zei in een kort telefo nisch commentaar de brief van me vrouw Bahlmann zeer te betreuren. Hij deelde mee, dat mevrouw Bahl mann halverwege de laatste, 's-Hertogenbosch gehouden vergade ring van het comité is weggelopen. „Het comité heeft na haar vertrek een motie aangenomen, waarin het beleid van de voorzitter volledig werd goedgekeurd", aldus dr. Gribling. Desgevraagd zei dr. Gribling. dat toen tien van de achttien comitéleden aanwezig waren. Gevraagd naar de oorzaak van de moeilijkheden zei dr. Gribling: „er niets aan de hand. Ik geloof zeker de eerlijke bedoelingen van mevr. Bahlmann. Zij heeft ook heel hard gewerkt voor de inzamelingsactie, maar ik denk dat zij sommige zaken verkeerd ziet". die voor ieder door hem beklede functie en met het thans in die functie verdiende loon over eenstemmend pensioen waarborgt. Weer arrestaties na diefstallen in West-Brabant Het aantal arrestaties In verband met een tot nu toe onoverzienbare reeks dief stallen in westelijk Noord-Brabant is met twee toegenomen. De arrestanten, A. van P. sr. en jr. uit St.-Willebrord, zijn familieleden van A. van P., eveneens uit St.-YVïIlebrord, die tot de eerste ar restanten behoorde en die gegrepen werd bij een poging tot inbraak in Steenber gen. Van de nieuwe arrestanten heeft één be kend. Het aantal arrestanten is nu tot zeven gestegen. Allen worden verdacht van insluipingen en diefstallen uit ge parkeerde auto's. Indonesië vraagt om krediet Indonesië heeft Nederland benaderd voor het verlenen van krediet voor het verbeteren van de outillage op het vliegveld Kemajoran. Het verzoek werd gedaan tijdens een bijeenkomst tussen de Nederlandse zaakgelastigde C. D. Barkman en nister van luchtvaart Iskander. Stapels post hopen zich op in het postkantoor van Londen, het groot ste ter wereld. Een en ander is het gevolg van een staking van het per soneel. Het is de eerste staking sinds 1891 DOUWE EGBERTS Het Wereldgebeuren Zachte geurige pijptabak kSBSa» j VOOR TIENDUIZENDEN GULDENS Op naam van zoon ongedekte cheques afgegeven Mr. Conservatives partner De republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap se- f na tor Barry Goldwater is hoewel hij tot voor kort met tot de topfiguren Ider partij werd gerekend een man die een zekere reputatie geniet in re publikeinse kringen. B6vtnriien heeft hij de naam enigszins excentriek te zijn, waartoe de vreemde inrichting van zijn huis in Phoenix, Arizona niet het minst heeft bijgedragen. Heel Amerika weet nu dat „mr. Conserva tive" een rotsluin heeft met een wa tervalletje en dat het geluid van het neervallende water via een microfoon en een versterker te horen 1$ ln de ka mer van Goldwater. Ook is iedereen op de hoogte van het vreemdsoortige ceremonieel dat zich iedere ochtend in de tuin voltrekt. In de tuin staat namelijk een vlaggestok, voorzien van een foto-elektrische cel. Zodra de eer ste stralen van de zon de woestijn van Arizona in een rode gloed zetten, doet de foto-elektrische cel een me chanisme in beweging stellen en gaan de ..stars and stripes" in Goldwaters tuin omhoog zonder dat er mensen handen aan te pas komen, 's Avonds bij het ondergaan van de zon wordt de vlag weer automatisch gestreken. En dan kent men Goldwater als de vriend en kenner van de pueblo-india nen, die hij op zijn zwerftochten tij dens lange weekeinden bezoekt, waar bij hij hen fotografeert en uitboort over het verleden. Zijn foto's zijn zelfs gebundeld in een album, dat tijdens zijn campagne voor vele honderden dollars te koop was en dat gunstige beoordelingen kreeg van bekende Amerikaanse beroepsfotografen. Ten slotte kent iedereen die misschien niet op de hoogte is van Goldwaters beroemde cacteeënverzameling. dan toch zijn warenhuizen, een erfenir van zijn vader, waardoor de „Colden Boy" van Arizona tot het illustere ge zelschap van Amerikaanse miljonairs behoort. Een Duitse zakenman, de 57-jari- niet bekend, of de zóón ervan afwist, ge H. uit Anholt, heeft met een ongedekte cheque de boerenleen bank te Gendringen voor ongeveer 30.000 opgelicht. Ook zijn beide Nederlandse compagnons in een Goldwater's nieuwe partner, de man die als Goldwater president zou worden, het vice-presidentschap voor a 'zijn rekening zal moeten nemen. Wil- tigd. de zaak ui Arnhem was een filiaal. ]iam :vijner js Da- iaat jp nnlitiek H. zou ook 260.000 DM uit de kas van is pas politiek de N.V. hebben overgemaakt op zijn pri- IJ, n g Pet blJzonder vérekening. Wat met dit geld is ge- k° J VÜ0Jzi"«r beurd, is nog niet bekend omdat de ,a"i?et nationaal bestuur van de Re- bank ln Duitsland zich beroept op de Ei1.,,ükeinse Partij was geworden, plicht tot geheimhouding. William Miller is ook geen miljonair. H. heeft de ongedekte cheques uitgege- H0 zi.-.er weliswaar tamelijk warm- op naam van zijn zoon. Het is nog PÏes by, maar dat heeft hij niet te - - danken aan zijn familie, want die heeft nooit over miljoenen de beschik king gehad. William Miller heeft door TON VOOR JUBILERENDE KARDINAAL ALFRINK hard werken een advocatenpraktijk opgebouwd en hy is een typische ver tegenwoordiger van de gegoede mid denstand in de Verenigde Staten. Slechts één ding heeft hij gemeen N.V. te Arnhem in elektrishce ap- De jubilerende kardinaal Alfrink heeft Goldwater en dat is zijn conser- paraten, hoofdzakelijk televisie- *^££.^5 M.«.Tzl toestellen, (N.V. Alvesa) heeft hij gelovigen afkomstig uit het gehele kenmensen en kleine zelfstandigen, VOOr enkele tienduizenden guldens aartsbisdom Utrecht. Tijdens deze !?l®"Lsen ui de vrije beroepen, be hou- opgelicht. Deze compagnons zijn"«j""» werd het sesfhenk van de c<""> van r. .u -i. rr r> i katholieken uit het aartsbisdom sym- afkomstig uit Zutphen en Goresel.:boiisch aan de kardinaal aaneebodenM 7 rï v een hedratr van 90 a 160 duizend irnl- 1 draal Uaa^ rechts die de Repu- H. is voortvluchtig en zou thans in Ier- bedrag van 90 a 100 duizend gnl I blikeinse Partij op de conventie van land zijn. Zijn zoon, in Anholt, moet zich uen- |san Francisco heeft gemaakt en regelmatig bij de politie'melden. H.Kardinaal Alfrink heeft beslist dat dit duidt erop dat Goldwater getrouw tX geld Zal W^en g?br-?ikt °m rn te'aan opvattingen, elk ^oldiek aan opnenung scnuiaig gemaant. tot geven aan lekenactiviteiten m de mis- comnromis nm hp voT-iriorinsehaci. O" juiste «mvaug van het bedrag ^™»s. de t.rk.ezmgsbas.a televisiefabrieken. die toestellen heb ben geleverd ter waarde van ca. DM 50.000 en DM 20.000, die ook taald met ongedekte cheques. Het hoofdkantoor van Alvesa G.M.B.H. was in de woning van H. in Anholt geves- is nog niet bekend, omdat nog niet alle bijdragen der parochies binnen zijn. In zijn predikatie ging de kardinaal vooral in op de betekenis van het ambt van priester en bisschop. Het ambt van priester, dat hij nu veertig jaar bekleedt en het ambt van bis schop dat hij 12'2 jaar vervult. Hoe kerkelijk en geestelijk dit ambt ook mag zijn, het wordt gedragen door een mens en het draagt ook altijd het ka rakter van die mens, met alle tekort komingen en gebreken, die de mens eigen zijn, aldus de kardinaal. „NEWSWEEK" VERBODEN IN INDONESIË van de party te verbreden, afwijst. Volgens de partijstrategen heeft de keuze van Miller twee belangrijke voordelen: hij vertegenwoordigt het industriële noordoosten van de V.S., terwijl Goldwater vereenzelvigd wordt met de traditionele belangen van de landbouwgebieden van het zuidwesten. Maar bovenal: Miller is katholiek. Dit betekent dat hij voor de Republikeinen een deel van de bevolking kan mee krijgen dat niet geneigd zou zijn de protestant Goldwater zijn stem te ge ven. De senator uit Arizona, wiens grootvader van joodse afkomst was, behoort tot de Episcopaalse kerk. I de staat New York geboren. I zijn rechtenstudie werd hij in 1938 ad vocaat. Tijdens de oorlog maakte hij Het Amerikaan.e tüdaehrllt „New.- j~'j* d'e"S,€" 52 ÏÏÏ5 week" is in Indonesië verboden wegens die z*^b bezighielden met ae geo.agm- anti-Indonesische artikelen.- zo meldde ,yan. Duitse oorlogsmisdadigers, het Indonesische volksdagblad gisteren. Uit dien hoofae nam hy als plaatsver- Het blad meldde niet wanneer het ver- vangend-procureur-generaal deel aan bod is ingegaan Er is reeds eerder ge- bet proces in Neurenberg, meld dat „Newsweek" verboden was, In 1950 werd hij in het Huis van Afge- maar er zijn nog steeds exemplaren vaardigden gekozen. Hij was sindsdien lid van de juridische, commissie van het Huis. In 1960 werd hij voorzitter van het nationaal partijbestuur. Hij is gehuwd en vader van vier kinderen. verkrijgbaar. Vrije onderneming in Boelgarije De Boelgaarse regering heeft onlangs een wet aangenomen volgens welke de vrye onderneming voor een deel naast het normale produktieplan wordt toege>- staan. Volgens een radioboodschap van Radio-Sofia mogen kleine zakenlieden in het. land werken volgens het systeem van vraag en aanbod De prijzen zullen echter worden vastgesteld door indus triële- en handelsondernemingen en zul len niet afhangen van wat het volk be reid is te betalen. Minister Bogaers gaat zelf eens een kijkje nemen Familie en vrienden helpen elkaar bij bouwen van woning Van de particuliere woningen in Didam een gemeente in de Gelderse Achterhoek wordt de laatste jaren zestig tot ze ventig procent in de vrije tijd gebouwd. Dat hoeft niets bij zonders te zijn, als er in een ge meente van rond elfduizend zie len weinig wordt gebouwd. Dat is in Didam evenwel niet het ge val. Thans worden niet minder dan 62 bouwplannen uitgevoerd in de vrije tijd. Het tempo van de bouwvakkers-Didammers ligt zeer hoog. Met de meeste huizen begon men in maart en verschillende ervan zijn reeds „onder de kap''. Een en ander is voor de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers. aanleiding om eens een kijkje in Didam te ne men. Dat gaat hij op 23 juli doen. Ongeveer tachtig procent van de wo ningen in Didam is particulier eigen dom. De wens van de Dldammer om Gewoonte Dit verklaart nog niet, waarom veel Didamniers in staat moeten worden geacht hun eigen woning te bouwen. Opheldering hierover verschaft de historie. Reeds jaren is het gewoonte in Didam om elkaar te helpen bij de bouw van een huis. De ontwikkeling bracht ook met zich, dat Didam in verhouding veel bouwvakkers heeft: meer dan 850 personen. Anders ge zegd: ongeveer 26 procent van de beroepsbevolking van Didam is werk zaam in de bouwvakken. Van oudsher had Didam een overwe gend agrarische bevolking, die honk vast mag worden genoemd. Industrie ontbrak er. Een overschot aan ar beidskrachten werd er niet opgevan gen dan in de eerste plaats door de agrarische bedrijven te verbrokkelen Op de tweede plaats vloeiden ar beidskrachten af naar andere beroe pen. Dit laatste kwam met verloop van tijd steeds meer voor. rij, bovenal uitging naar ander werk in de open lucht. Een en ander leidde er toe, dat Didam een zeer groot aan tal vakbekwame bouwvakarbeiders heeft gekregen. De hang naar een eigen woning mag de Didammer dan kenmerken, een voudig is het niet in het bezit van een eigen huis te komen. Maar dit laat ste wordt meer haalbaar, wanneer een groot deel van het werk zelf wordt verricht, wat in Didam zeer zeker geen uitzondering is. en wan neer men elkaar helpt, wat in Didam ook de gewoonste zaak van de we reld is. Plannen Bouwvakkers Het surplus aan arbeidskrachten bracht geen industrie naar Didam. Voor de hand lag het, dat dc agra riërs een afkeer hadden voor routine werk. zeker en vooral ais dat werk moest worden verricht in een beslo- tenruimte. Geen wonder, dat de aan dacht van de boerenzoons, voor wie er geen werk meer was op de boerde- Het gemeentebestuur heeft de bouw- lustige ingezetenen een handje wil len helpen. Dat ging niet zo vlot als aanvankelijk wera verondersteld. Eind vorig jaar maakte de dienst van gemeentewerken twee plannen voor zogenaamde Bogaerswoningen. Kwaliteit en woongerief van deze woningen waren boven aan het pro gramma van eisen geplaatst. De ge meentedienst was wel uitgegaan van het standpunt, dat toch geprobeerd moest worden de woning zo goedkoop mogelijk te houden. Het gevolg was, dat de provinciale directie van volks huisvesting deze plannen niet accep teerde als plannen voor goedkope woningen. De desillusie veranderde evenwel in hoopvolle verwachtingen. Van het ministerie van volkshuisves ting moest getracht worden onbenut te bouwcapaciteit aan te wenden. Daardoor werd het mogelijk rijks goedkeuring te verlenen voor de bouw van uoningen in de vrije tyd. Deze bouw valt buiten het contingent, dat de gemeente is toegewezen. Eis is, dat de aanvrager zelf bouwvakarbei ders is en over een ploeg bouwvak kers beschikt, die heni in de vrije tijd wil helpen. Deze gunstige ontwikke ling bracht tal van mogelijkheden voor Didam en in korte tijd werden tal van aanvragen ingediend. I)e bei de gemeentelijke bouwplannen sti muleerden de hoge vlucht, die het aantal aanvragen nam. Dit komt ook tot uiting in het feit. dat van de 62 huizen in aanbouw in de vrije tijd er 34 volgens ge meentelijke en de overige 28 volgens particuliere plannen worden gebouwd. «BK» WILLIAM E. MILLER ...géén miljonair... Bedrijvigheid De woningen volgens de gemeente lijke plannen worden geconcentreerd Daardoor is er een enorme bedrijvig heid in de avonduren en op de zater dagen. Groepjes familieleden of vriender bouwen voor een van hen een wo ning. Niet zelden is dit hulp bij toer beurt: is de woning klaar, dan wordt een ander lid van de bouwgroep ge holpen bij de bouw van zijn huis Over het algemeen helpt men elk aar om niets. Het gemeentebestuur is op deze ac tiviteit wel een beetje trots. Maar vooral zijn deze activiteiten zeer wel kom omdat, volgens het gemeentebe stuur de woningnood in Didam rela tief zeer hoog is. Vliegtuigmotoren voor opwekking elektriciteit Het Tweede-Kamerlid mejuffrouw mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra (v.v.d.) heeft aan de ministers van defensie en van economische zaken gevraagd of het in Nederland mogelijk is vliegtuig- straalturbinemotoren te gebruiken in elektronicitcitsbedryven. Zij wijst er op dat in Engeland deze mo toren op ruime schaal worden toegepast I voor het opwekken van elektrische ener- i gie tijdens de piekbeiasting der lektri- gie centrales. Indien het iui3t is dat in het kader van de operatie chirurg bij het departement van defensie plannen bestaan om o.m. vliegtuigstraalturbines via de dienst der domeinen te verkopen wil mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra weten of de ministers bereid zijn om na te gaan of deze voor de Nederlandse elektriciteitsbedrijven bruikbaar zijn. Het gebruik van straalturbinemoioren voor het opwekken van elektrische ener gie wordt beschreven in een uitvoerig artikel in De Ingenieur van 3 april 1964

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3