HALFZWARE SHAG „Tijd is nog niet rijp voor een samengaan van C.H.U. en A.R.P." Tegenstander van t.v.-reclame in handen van de dagbladen CYPRUS UIT GEMENEBEST? Haringvangst zal worden beperkt REACTIES KAMERLEDEN OP DE KANDIDATUUR VAN G0LDWATER Cadet overleed door warmtestuwing Zeg het met bloemen NEDERLANDSE MEISJES WONNEN HET SONGFESTIVAL VAN KNOKKE VRIJDAG 17 JULI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S CIGARETTES IMPORT CV V/H A. I. BLOK, SCHEVENIHGEN een karaktervolle halfzware shag, een creatie van top-melangeurs Het samengaan van de C.H.U. en de A.R.P., waarover de laatste tijd de discussies weer gaande zijn, is geen zaak die geforceerd kan wor den, zo heeft mr. H. K. J. Beernink, voorzitter van de Christelijk-His- torische Unie en voorzitter van de C.H.-fractie in de Tweede Kamer, gisteravond in de zomerconferentie van deze partij op „Woudscho- ten" gezegd. De heer Beernink wees verder in zijn politieke redevoe ring op het maken van reclame tijdens de televisieuitzendingen door bemiddeling van de dagbladpers af. De mogelijkheid is namelijk zeer groot dat de pacificatiecommissie in meerderheid zal adviseren de zorg voor de televisiereclame in handen te leggen van de dagbladpers. Wat het R.E.M.-eiland betreft, maande hij tot de grootste voor zichtigheid. omdat een wet die er tegen optreedt volkomen water dicht dient te zijn en het volken recht, dat in deze zaak een belang rijke rol speelt volop in beweging is en een aantal onzekerheden in houdt. Contra Berghuis Mr. Beernink reageerde in het gedeelte van zijn rede, dat het samengaan van de C.H.U. en de A.R.P. tot onderwerp had, op de uitlating van de voorzitter van de A.R.P., dr. Berghuis, op het An tirevolutionaire partijconvent, dat de C.H.U. kleur dient te bekennen en dan in deze zin, dat zij nu maar eens moet zeggen, of zij voorstandster is van één reformatorische partij, ja of neen. De heer Beernink had begrip voor de op- nierking van de heer Berghuis, maar hij meende dat hij de zaak," waarom het hier gaat er niet mee heeft gediend. De heer Berghuis heeft namelijk wel veel reacties in eigen kring en die van de C.H.U. gewekt, maar hij heeft verder niets bereikt. Vruchtbaar achtte de heer Beernink de besprekingen die op 22 mei en 10 juli gevoerd zjjn door de dagelijk se besturen van de A.R.P. en de C.H.U. AZs U verstandig bent en uw toch al zo spaarzame tijd beter wilt gebruiken, dan volgt U mijn raad en leest U geen let ter meer van alles wat er tussen nu en de definitieve uitslag der A meriknmise presidentsverkie zing, aan voorbeschouwingen in de pers zal verschijnen. Want dat. zal héél wat zijn: reeksen redevoeringen van de beide kan didaten, commentaren, voorspel lingen, debatten, poll-ci jfer s, kansberekeningen U kunt uw tijd beter besteden met het maken van een gezonde wandeling, met theedrinken met uw favoriete theedrinkster, met een uurtje naar de jagezellig, met lek- ker-lui met de toffels-an voor de t.v. kortom met alles wat goed is voor het zieltje en groeizaam voor het hartje, want ten slotte telt d'uitslag alléén. Ten slotte gaat het er alleen maar om of Barry of Lyndon het wordt en al les wat daarvóór geschreven, ge- zeid, gepolld en gevoorbeschouwd wordt is waterverf-zonder-sub stantie. Bovendien kan er menselijkerwijs nog van alles gebeuren dat een wending kan geven aan de loop der dingen, die al het vóórgebab- bel helemaal waardeloos maakt. Ik heb nooit goed begrepen waar toe voorbeschouwingen over ge beurtenissen dienen Of dat nu over een voetballerij gaat, over effectenkoersen of over Barry en Lyndon. Het enige, niet te onderschatten, nut dat zij hebben is dat zij dui zenden nijvere mensen: journalis ten, pollder jong ens, kijkkast- commentatoren, een schijnbaar recht van bestaan en een reële boterham geven plus een stralen krans van wijsheid en gewichtig heid. Overigens: het komt ten slotte toch alleen maar neer op de laat ste dag. Waar in dit speciale geval dan bovendien nog bijkomt dat wat ik nu reeds en zonder enige aar zeling, U bij voorhand verzeker Lyndon 't worden zal. Onthoudt U dit event U zult het zien. Ik kan good old 3arry nu reeds voorspellen dat alle moeite die hij de komende maanden zich zal ge ven, tevergeefs zal blijken te zijn. Laat hij tocli verstandig wezen en haar mij Luisteren: mr. sena tor from Arizona ga toch liever een gezellig bioscoopje pikken, in plaats van op iedere Jóhnsonslak zout te leggen, kindertjes van Icie- zertjes te knuffelen en al die handen te drukken. Maar, nee hoor meneer moei zo hevigmeneer moet het lano door om iedereen te vertellen hoe voortreffelijk meneer is me neer moet het land verzekeren dat meneer al het gelijk van de wereld heeft en .at zonder meneer in 't Witte Huis de States en df wereld naar de knoppen gaan. En meneer Johnson van het zelf At laken een pak. Hoe dom moet een man zijn om zulke dingen met overtuiging te kunnen zeggen! En hoe dom de mensen die. het alle maal willen horen en lezen. ELIAS WATER EIST ZWARE TOL Gistermiddag is in het zwembad het natuurpark „De Efteling" Kaatsheuvel de 13-jarige Henny Holt- maat uit Luttenberg verdronken. De jongen kon niet zwemmen. Hij had zich desondanks in het diepe gedeelte van het zwembad begeven. Ilij was met een groep kinderen op vakantie in Udenhout. De 14-jarige jongen Hadde van der Mijde uit Rozenburg is gistermiddag in het Brielse Meer verdronken. De jongen kon niet zwemmen en ging buiten het afgebakende gedeelte van het zwembad in het Brielse Meer. Omstreeks half drie miste een vriend je hem, waarna de rijkspolitie van Rozenburg en de rijkspolitie te water de omgeving van het zwembad af zochten. Omstreeks half vijf is de jon gen levenloos boven water gehaald. De elfjarige Fietje van de Kraats uit Veenendaal is gisteren in een zwembad in Veenendaal verdronken Het meisje sprong na een warme fietstocht vanaf de duikplank in het water van het Bergbad in Veenen daal. Toen zij niet aan het opervlak verscheen, ging haar tweelingzusje te water om haar te zoeken. Met assis tentie van de badmeester werd het T'xxst sssi' geëxploiteerde reclame toe te laten, de in juli 1964 zou tot gevolg hebben het kijkers, de omroepverenigingen, de con-L ilo jer oprichten zowel sumenten en de adverteerders niet, maarifondsenbad te Zaltbommel de 9-jarige MR. H. K. J. BEERNINK IN WOUDSCHOTEN: sprak voor een samengaan, bracht de heer Beernink tot hun juiste proporties terug. Het ondervraagde aantal perso nen was hem te klein en de door het N.I.P.O. gestelde vraag „Bent U vóór of tegen samengaan van A.R. en C.H. in een nieuwe politiek-christelijke partij?" achtte hij voor iedereen met „ja" te be antwoorden, als de t(jd er rijp voor is. Dat is tha-ns nog niet het geval. Televisie IVel samenwerken Een fusie van de A.R.P. en de C.H.U. onmiddellijk weer oprichten zowel van de oude A.R.P. als van de C.H.U. aldus mr. Beernink. Een groot deel van de Nederlandse bevolking laat zich leiden door theologische en ker kelijke uitgangspunten. Hij betreur de de kerkelijke gescheidenheid in Erotestants Nederland en hij hoopte aar nog eens te zien verdwijnen, maar op dit ogenblik zou een fusie electoraal stellig geen succes zijn. Voor samenwerking voelde de heer Beernink wel. Zij is reeds stukken beter dan vroeger. De resultaten van een recent N.I.P.O. onderzoek, waarbij een groot deel van de ondervraagde C.H.-mensen zich uit- Mr. Beernink wilde glechts reclame in de televisie toelaten als er waarborgen komen voor betere programma's. Als de dagbladen voor de reclame in de tele visie gaan zorgen, zit dat er naar zijn oordeel niet in. Het merendeel van de opbrengsten van de reclame-uitzendin gen zal namelijk naar de dagbladpers gaan. De kranten kunnen deze bedragen dan besteden als vergoeding voor het sumenten en de adverteerders niet, maar de dagbladen zelf ook niet. Laten we eri„ ele vfn Dam verdronken, dan niet toe overgaan. Het meisje werd gevonden in het kin derbad met een been vastgezogen in Wat. het R.E.M.-eiland aangaat is geble-ieen afvoerbuis, die was aangesloten ken aldus de heer Beernink dat eriop een pomp. Direct werden pogingen op zijn minst twijfel bestaat omtrent ondernomen het been uit de buis te net al of niet waterdicht zijn van de be-'bevrijden maar dit lukte niet door de palingen van de anti-R.E.M.-wet. Er is;grote zuigkracht van de pomp. Ook CTole vooracht.cl'Md seboden. toen deze was uitgeschakeld duurde -„.I l. rV'u ,"",,.'1, ,e cd neg enige tijd voor het meisje bo- •UShe de t„d wil hphhen om ot. ven w« £on %,„den gebrach,J Daarom ol regering rustig de tijd wil hebben les nog eens te bestuderen. Zou het be slist noodzakelijk zijn om het reces van de Tweede Kamer te onderbreken voor de behandeling van het wetsontwerp, dan zal de Kamer daartoe moeten be slissen. Britse militairen zouden zijn gedood Het Cypriotische parlement is gis teren bijeengekomen om „maatre gelen te overwegen tegen de on aanvaardbare activiteiten van de Britten op Cyprus". H. VAN EYSDEN OVERLEDEN Het Wereldgebeuren In het Dljkzigtzle- m kenhula in Rotter dam la donderdag- Senator-triomfator avond op 60-jarlge p.e republikeinse conventie heeft sena» leeftijd overleden i\J tor Barry Goldwater tot haar kan- heer H. van Eysden, voorzitter van de A Jt -frac tie in de Tweede Kamer. De heer Van Eys den, die in Rotter dam werd geboren, doorliep na de la gere school de handelsschool, waarna hij de mid delbare akten staatshuishoudkunde en statistiek behaalde. Vele jaren was hij in het bedrijfsleven werkzaam. Van 1946 tol 1963 was hij directeur van de Christelijke Bond van Textieldetail- handelaren. In 1903 werd hll voor de Anti-Revolu tionaire Partij 11a van de Tweede Kamer. Op 16 mei vorig Jaar volgde hij dr. J. A. H. F. J. Bruins Slot op als fractievoor zitter. Hij nam nog deel aan de bespre kingen voor de kabinetsformatie. In juli overviel hem een ziekte waarvan hij niet meer genas. De begrafenis zal maandag In Rotter dam plaatshebben. Besloten werd om volgende week in een speciale zitting van het Cypriotische Lagerhuis bijeen te komen om tot een beslissing te komen over drie punten: De terugtrekking van Cyprus uit het Gemenebest: De eis tot opheffing van de drie Britse militaire bases aan Cyprus' zuid kust: De eis tot terugtrekking van alle Britse militairen uit het V.N.-vredesle- ger op Cyprus. Ondertussen wordt ernstig gevreesd dat de Britse majoor Phillips die sinds woensdag spoorloos is verdwenen het schap. Een te grote aanvoer zou ook on- zelfde tragische lot heeft ondergaan als j gunstig werken op de buitenlandse af- majoor Macey en zijn chauffeur Platt zetmarkten. Rekening houdend met de die sinds 7 juni worden vermist en' waarover gisteren inlichtingen zijn bin nengekomen dat zij hoogstwaarschijn- Sk om het leven zijn gebracht, un lichamen zouden zich in een put berinden. waarnaar door Ierse V.N.-mi- litairen koortsachtig is gezocht. De Turkse regering heeft gisteren een nota van de Cyprische regering tegen het ontschepen van Turkse militairen en wapens op Cyprus van de hand ge- Het produktschap voor vis heeft giste ren besloten dat de haringvangst dii jaar zal eindigen, als 525.000 kantjes ge- zouten haring zyn aangevoerd. Vorig Jaar was de aanvoer 630.000 kantjes, toen moest veel haring uit de markt worden genomen en tot vismeel worden verwerkt. In 1962 werden 448.500 kantjes aangevoerd. De reders hebben op deze beperking aangedrongen. Een onbeperkte aanvoer zal leiden tot een zeer sterke daling van de prijzen, maar bovendien tot een vol strekt verliesgevende positie van het visserijbedrijf, zo verklaarden zij triste- op de vergadering van het pi xlukt- vorige jaren komen zij tot een aanvoer van 500.000 kantjes plus het aantal dat naar Rusland zou kunnen worden geëxporteerd. naar schatting 50.000 kantjes. Omdat de aanvoer in mei, juni en begin juli 25.000 kantjes minder heeft bedragen dan in 1963 is dit aantal weer van de 550.00 afgetrokken. Geen verrassing groter is dan wie ook had kunnen ver- „ZORGELIJKE POLITIEKE ONTWIKKELING" Duidelijk onbehagen in politieke kringen (Van onze Haagse redactie) In Nederlandse parlementaire kring was gisterochtend een dui delijk onbehagen te beluisteren over de verkiezing van senator Barry Goldwater tot republikeins kandidaat voor het president schap. De reacties onder de weinige Kamerle den, die nog voor commentaar bereik baar waren, varieerden van „een zorge lijke politieke ontwikkeling" tot „een duidelijk verkeerde keus". De kans dat Goldwater uiteindelijk tot het Witte Huis zou doordringen, achtte men niet groot, omdat de positie van Johnson veel sterker wordt gezien. Maar men vraagt zich wel met zorg af hoe sterk dit radicalisme in de Verenigde Staten weerklank heeft gevonden. dokter kon slechts de dood constate ren. Direct na het ongeluk werd het| bad gesloten. Vandaag zal het w open zijn. In de rivier de Waal by Hellow zijn donderdag twee 16-jarige jongens ver dronken. Het zijn de uloleerlingen Jan Willem van Horssen en zijn buurjon gen Henk van Horssen. Beide jongens die niet konden zwemmen, waren in het water toen omstanders merkten dat er iets niet in orde was. Aanvan kelijk meende men dat de jongens gekheid maakten. Maar toen men te hulp wilde komen waren ze beiden reeds in de diepte verdwenen. „Indien deze keuze inderdaad de ge steldheid weergeeft onder een brede laag van het Amerikaanse volk dan acht ik deze politieke ontwikkeling bij- ?s»r6unn0H!e!^;.^ldUS h.,et ?°IFnea- B« h<?t onderzoek naar het overlijden THHi^w p Tlf va" c'e A.R.-par- Van cadet-sergeant Meerdink Veldboom i fj" ?®rS.huis- ben van het 0p 14 juli konden geen organische af- begin af aan steeds weer geschrokken wijkingen worden vastgesteld YVarmte- Gomwaters opvattingen, die een stuwing zal de oorzaak zijn geweest van duidelijk gevaar inhouden. Laten we ho- de bewusteloosheid en het overlijden, zo pen dat het gezond verstand overwint", deelde de L.V.D. mede. Kampeerders raken slaags met woonwagenbewoners In het woonwagenkamp te Arcen heb ben zich moeilijkheden voorgedaan toen een aantal woonwagenkinderen in het nabij de camping „Maasvallei" gelegen zwembad gingen zwemmen, hetgeen niet naar de zin was van de vakantie gangers. Toen ook een oudere vrouw uit het woonwagenkamp zich in het parti culiere zwembad wilde begeven, werd haar zulks door een der campinggasten, die de vrouw bij de haren vasthield om haar aan de politie over te geven, belet. Van alle kanten schoten nu woonwagen bewoners toe en er ontstond een vecht partij, met vooral veel geschreeuw en lawaai. Onmiddellijk werd de rijkspolitie gealarmeerd, die ook assistentie vroeg aan de omliggende rijkspolitieposten, zodat spoedig enkele tientallen politie mannen met radiowagens op de been waren. Met veel tact wist de rijkspolitie de orde te herstellen. Teneinde deze ook verder te handhaven is een bewa king van het woonwagenkamp en de camping ingesteld. Een der woonwagen bewoners, W. J. en ook een der kam- peergasten zijn in het bureau van de rijkspolitie aan een verhoor onderwor pen. Het Tweede-Kamerlid mr. J. A. Mom- mersteeg (k.v.p.) is van mening, dat de kandidatuur van Goldwater voor nie mand meer een verrassing kon zijn. De overige kandidaten hebben hun eigen kansen overschat en die van Goldwater onderschat. Bovendien zyn ze te laat met hun campagne begonnen. „Ik ge loof niet dat Goldwater nu kansen maakt op het presidentschap. Integen deel. die van Johnson zijn gestegen. Hij bezit voldoende vertrouwen en indien de huidige president met grote meerder heid wordt gekozen dan is dat een dui delijke bevestiging van het constructie ve buitenlandse beleid dat Kennedy en hij hebben gevoerd. Zijn politiek zal aan kracht winnen". Volgens mr. Mommer- steeg mag niet de conclusie worden ge trokken. dat nu het radicalisme in Amerika krachtiger is geworden dan vroeger De secretaris van de P.v.d.A.-fractie mr. Th. J. A. M. van Lier is van oor deel, dat Goldwater weinig kansen zal maken. „Het Amerikaanse volk lykt mij mans en democratisch ge noeg om een gezonde keuze te ma ken". Reactie „De verkiezing van Goldwater is mis- S scliien mede een reactie geweest op de J 5 felle bezwaren die in het buitenland te- j S gen zijn radicale uitlatingen zjjn gere- 2 zen. Opmerkelijk is dat do repnblikei- w en democraten, die vroeger allebei r het centrum neigden, thans verder uit elkaar zijn gegaan. De republikeinse, partij heeft duidelijk een rechtse koers ingeslagen". WMWMMmMmMmmMmmMmmmrwMmMrwMmmmmmmwmmMMWMtrwwMMMMMMMmmMmmmMMMWMMMMwmMmmMMmwmmwMi SYMPATHIEKE REACTIES VAN BELGISCHE PUBLIEK dldaat voor het presidentschap gekozen tot ontsteltenis van, naar het schijnt, vrijwel alle politiek meelevende mensen In de hele wereld en tot teleurstelling van het overgrote deel van de Ameri kaanse pers. Amerika staat vanouds bekend aJs het land van de zeer vele mogelijkheden. Goldwaters verkiezing ls het bewijs, dat ook in de Amerikaanse politiek alle* mogelijk ls. Met verbazing vragen velen buiten Amerika zich af. hoe het kon ge beuren, dat een man al* Goldwater. die in alle publieke opiniepeilingen slecht genoteerd stond er in geslaagd ls een veel populairdere figuur aLs gouverneur Scranton te verslaan. Het antwoord is, dat zoiets alleen in Amerika kan. waar het verkiezingsstel sel tot de vreemdste gevolgen kan lel den. De enige troost- en hoopgevende conclu sie die men kan trekken is, dat er blijk baar een groot verschil is tussen de van de republikeinse conventie en die van het Amerikaanse volk. Vele Amerikaanse bladen hebben er op gewe zen, dat Goldwater niet werd gekozen door het republikeinse volksdeel, maar door een groep machtige republikeinse leiders, die een greep naar de macht hebben gedaan, welke al vele jaren ge leden werd voorbereid. Goldwater zette de eerste schreden op het pad dat naar de nominatie voert in 1954, toen een groep republikeinse leiders in de senaat hem aan het hoofd plaatsten van een commissie voor de senatorcampagne. Het voorzitterschap van deze commissie werd weinig be geerd omdat het geen voordeel oplevert en bijzonder veel vermoeiend werk met zich brengt. Maar Goldwater was niet bang voor dat werk. Zijn voornaamste taak was geld los te krijgen en dat was hem altijd goed afgegaan. Zes Jaar lang reisde hij de Verenigde Staten door, sprekend op vergaderingen van de re publikeinse partij en op bijeenkomsten van republikeinse vrouwenbonden. Nu mag Goldwater reactionair zijn tot en met en er vreemde, soms tegenstrij dige opvattingen op na houden, maar spreken kan hij. Op het spreekgestoelte maakt hij zelfs een gemoedelijke Indruk want hij houdt niet van pathetische ge baren en een nadrukkelijke betoogtrant. De meesten die Goldwater persoonlijk hebben ontmoet, zijn onder de indruk gekomen van zijn onbevangenheid, zijn vriendelijk optreden en zijn opvallende eerlijkheid. Door deze eigenschappen heeft hij ln zes jaar tijd niet alleen veel geld voor de partij losgepraat, maar ook vele vrienden gemaakt onder invloedrijke partijleiders en deze vriendschappen zijn hem thans van pas gekomen. sident worden gekozen', aldus mr. Lier, „dan behoeft dat niet te betekenen dat alles wat hij de laatste maanden heeft uitgebazuind in de praktijk wordt gebracht. In zijn omgeving is veel ma tigheid en wijsheid en deze zal zeker een ernstige rem op zijn handelen beteke nen Mocht hij gekozen worden, dan moeten we als conclusie trekken dat het gevoel van politieke onzekerheid in Amerika ONGELUK BU AANLEG VAN AARDGASLEIDING Gistermorgen om ongeveer half twaalf is de 55-jarige J. Schipper uit Nieuw-Buinen bij werkzaamheden voor het aanleggen van de aardgas leiding van Slochteren naar Zutfcn bij Westerbork om het leven gekomen. Hij was bezig bij een dragline om de gasbuizen te leggen en is daarbij ko men te vallen. Hij is doodgedrukt lus sen de dragline en een gasbuis. PERSPRIJS VOOR BRITSE (Van ohze correspondent). Zoals algemeen verwacht won nen gisteravond de vijf Neder landse zangeresjes onbedreigd de zesde Europa-beker voor zangvoordracht in het propvol le en snikhete Casino van Knokke. De finale werd een zui vere Benelux-aangelegenheid, omdat Nederland het moest op nemen tegen het Belgische team, dat praktisch kansloos van wal stak. Onze zuiderburen verloren eervol met 385 punten tegen 449 voor Nederland. De toeschouwers, die de vertegen woordigers uit eigen land geest driftig hadden aangemoedigd, juichten nu staande de vijf sympathieke Nederlandse meis jes toe. De prijs van de pers, voorbehouden aan de zanger of zangeres, die blijk geeft van de grootste persoonlijkheid werd toegekend aan de uitste kende Britse jazz-zangeres El- kie Brooks. Het Nederlandse vyftal, dat samen slechts 95 lentes telt, was in alle opzichten de revelatie van het Knok- se songfestival. De Nederlandse im presario Lou van Rees, die tydens de vorige uitgaven van de Europabe ker voor Zangvoordracht herhaalde lijk herrie schopte, zorgde ditmaal voor een hijzonder jeugdige en voor al homogene ploeg, die vooral uit muntte door een gedegen vakkennis. Men zal zich herinneren dat Lou van Rees twee jaar geleden de Nederland se. ploeg naar huis stuurde midden in de competitie, omdat liy van oordeel was dat de jury knoeide by het toe kennen van de* punten. Op dit stuk had hij vroeger reeds minder prettige ervaringen opgedaan Shirley: een belofte Moeilijk en ondankbaar is het de vijf Nederlandse zangeresjes als bij een prijsuitreiking op school op een rijtje te plaatsen in verhouding tot hun prestatie. Wij doen het ook niet, maar wel moet Shirley even op een voetstuk geplaatst worden, want zij was ongetwijfeld de sterkste troef in het team. Voor haar wordt Knok ke zeker een sterk verende wipplank naar de roem. Zli beschikt over een mmmMmwmmMMMrMMMmmMmmmmMawMo krachtige, ietwat gesluierde stem. is bijzonder knap en acteert ook vlot. Zij oogstte in het casino een overwel digende bijval. Willeke Alberti voorstellen is wel volkomen onnodig. Zij is immers reeds internationaal bekend. Trea Dobbs, alias Van der Schoot is pas zeventien. Ze heeft een heldere stem met veel mogelijkheden. Zij be wees dit zowel met tienerliedjes als in het meer romantische genre. Rita Hovinck ontpopte zich als een bijzonder zelfverzekerde zangeres. Zij is 20 en echtgenoot van de K.R.O.- pianist Jimmy Einmahl. Ten slotte is er nog Ilonka Biluska, uit Den Haag. Zij is 23. Ook voor haar wordt Knokke beslist een ele ment met goudwaarde in haar loop baan als zangeres. Britten en Belgen Van de andere ploegen maakte het Britse team een zeer goede indruk. Het leek er aanvankelijk dan ook op, dat dit tern in de finale zou komen. Er1 steekt dynamisme en homogeni teit in dit vyftal. Voor Nederland was dit zeker de gevaarlijkste tegenstan der. Het is eveneens een jong team. samengesteld uit Elkie Brooks, Mel Gaynor, Chris Bellman. Barry Ber- aett en Peter Lee Sterling. Frankrijk, dat verleden jaar verdiend won, daagde dit keer niet een Knok- keploeg op. waarin geen hoogvliegers «aren opgesteld. .Alleen Pièrre Ba- rouh, die zelf zijn liedjes schrijft, verhief zich enigszins boven de goe de middelmaat. In het Belgische team staken wel enige hiaten. Beneden peil was Ben Amaury, die liedjes voordroeg met een slechte tekst. Rond Kalinka wordt de laatste tijd heel wat pu bliciteit gevoerd. Het is een knap meisje, dat aardig wat kan zingen, maar ze moet beslist kieskeuriger zijn by de samenstelling van haar repertoire. De andere drie vertegen woordigers van onze zuiderburen ko zen het typische Franse chanson. Jean-Marc Bertrand zweert blijkbaar bij Brei, maar een geheel eigen klank- brengt Louis Lava, die de Knokse Casinobezoekers vergastte op enkele spirituële, geestige liedjes, die overi gens bijzonder veel bijval genoten. Dit laatste geldt eveneens voor José Thomas, die ook zelf zijn chansons schrijft. Ze hebben alle een tere poëtisch-literaire achtergrond. Tho mas, die verbenden is aan de Bel- frische, Franstalige radio-omroep ijkt wel een man met toekomst te zyn. Handige Peter Rapp Tot slot nog een pittig voorvalletje uit deze zesde Europbeker. Peter Rapp is een jong Weens journalist. Hij is pas 20 jaar en twee jaar ge leden reeds kwam hij in dienst van de Oostenrijkse krant „Die Express". De niet bijzonder populaire commissie heeft Goldwater handig uitgebuit. Reeds in 1960 wilde een aantal vooraan staande republikeinen hem op de nomi natie plaatsen, toen Nixon aan de strijd deelnam. Maar Goldwater achtte de tijd nog niet gekomen en hjj bedankte voor de eer. In december 1962 was er een geheime vergadering van enkele tientallen vrien den van Goldwater in een hotel in Chi cago, waar werd besloten dat Goldwa ter een kansje zou wagen. Dat was ln de tijd, dat de Newyorkse gouverneur Nelson A. Rockefeller de populaire man was in het republikeinse kamp. Inderdaad had Goldwater toen geen schijn van kans, maar hij ging door met het voorbereiden van zijn campagne, waarna Rockefeller ineens alles bedierf door na zijn schelding te trouwen met een eveneens gescheiden vrouw. De ster van Goldwater steeg snel en het verzet faalde. Scranton kwam te laat ln actie om het onheil te voorkomen. Het onmogelijke gebeurde. Zelfs de kranten in Amerika konden door gezamenlijke krachtsinspanning de situatie niet meer keren. En zelfs Goldwaters ongelukkige uitlatingen over atoombommen op Noord-Vietnam, een mogelijke verbre king van de betrekkingen met Rusland en het uittreden van de Verenigde Sta ten uit de organisatie der Verenigde Na ties, konden zijn zaak geen schade meer doen. De verklaring voor deze gang van zaken is, dat Goldwater handig gebruik -.heeft gemaakt van dc conservatieve machtsconcentratie in de partij en dat zijn impulsieve kritiek weerklank heeft gevonden bij de republikeinen, die al lan ger een gevoel van onbehagen niet kun nen onderdrukken. Intussen zijn de reacties in de Ameri kaanse pers vernietigend en klinkt ver ontrusting door in de commentaren der bladen in het buitenland. In Engeland bijvoorbeeld beschouwt men algemeen de benoeming van Barry Goldwater als slecht nieuws. Vanaf het moment, dat Goldwater genoemd werd als serieus mededinger naar de positie van kandidaat, is er in de Britse pers geen woord geschreven ten gunste van de senator uit Arizona. In particuliere gesprekken hebben de Labourleiders zo wel als de leiders van de conservatieve partij hetzelfde geluid laten horen als men hun mening vroeg over Goldwater. De mogelijkheid van een overwinning van de senator uit Arizona bij de ko mende presidentsverkiezingen werd door hen „een echte nachtmerrie" genoemd. Het conservatieve Deense blad ,.B T". meent, dat „Goldwaters overwinning op een akelige manier de opmerking van de Gauile onderstreept, dat men Ame rika niet kan vertrouwen omdat men niet kan weten wie president wordt". 1 Goldwaters agressieve anti-communisti- g sche politiek, aldus het blad. zal een breed is als de Atlan- I ontstaan, die z 5 tische Oceaan. ^|Het Poolse blad „Slowo Powszechna" Ui schrijft dat Goldwaters succes hoofdza- gi kelijk te danken is aan het feit. dat hij M appelleert aan die geesten die bang zijn S" voor veranderingen, dat wil zeggen aan conser"~*;•--* j type. - - ggen J conservatieve geesten van het klassieke 2 type. ..France Soir" ziet in de benoeming van ij Goldwater „een stap terug, die commu- nisten die twijfelen aan de geest van ontspanning in de V S. en Europeanen 2 die geen vertrouwen hebben in de saam- 2 horigheid van Amerika en Europa, nieu- 2 we argumenten zal verschaffen. jongeman heeft ook een hobby: zin- Sen. Hij wilde deel uitmaken van de ostenrrjkse Knokkeploeg, maar werd er tijdens een van de laatste schiftingswedstrijden net uitgewipt. Op eigen kosten en met een paar dagen verlof mocht hij natuurlijk wel naar Knokke reizen. Hij kwam als „waarnemer" in de hoop wel een goed verhaal naar zijn krantof naar een ander te sturen. Heimelijk hoopte hij een stunt te kunnen uitha len, waardoor zijn reisje naar België toch winst zou opleverenen hij kreeg wat hij wenste, zonder zelf het geluk een handje te moeten toe steken. j Onder leiding van Lou van Rees hijsen (v.l.n.r.) Trea i Dobbs, Willeke Alberti, Rita c s Ho vink, Shirley en Ilonka Bi- l luska de Nederlandse vlag op c het Casino in Knokke. Een van de leden van de Oostenrijk- rykse ploeg, Heinz Wimmer, moest verstek laten gaan. Hij lag met 39 graden koorts en keelpijn in bed en kele uren voor het optreden tegen Engeland. Peter Rapp kreeg de kans van zijn leven: hij moest insprin genNatuurlijk werd hij de ster van de avond en hij verdedigde zich bovendien Innf ni<u zo lovaad. *"*WWWMWMMWWMWMirMWWWMMMM*MWWjrMWMMafMMMWWMWMWMMMWWMMmMMMMWWWWMrrWMMWWMmi BARRY GOLDWATER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3