Elma en Japie legden eerste steen TWEE „WINNERS" UIT DE RITMEESTER STAL RITMEESTER Stichting Vakantieverblijven nam in Renesse „Bremhoeve" in gebruik Gemaiïipiileer met boter leverde celstraffee op Christelijke en openbare school in drie lokalen EXAMENS RAAD VAN OOSTKAPELLE ROERDE WINKELSLUITINGSKWESTIE AAN Vlissingse N.V.V., C.N.V. en N.K.V. tegen gemeenteclassificatie Bromfiets in brand BURGEMEESTER H. P. EVERWIJN OPENDE COMPLEX Vijftiende centrum in Nederland ECONOMISCHE POLITIERECHTER Tweetal uit Clinge ontgoocheld door lang voorarrest Bevorderingen lagere landbouwschool Goes DONDERDAG 16 JULI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voor gecombineerde school in Hoedekenskerke „Een eerste steen leggen wil zeggen, dat je iets te maken hebt met de bouw en dat je er blij mee bent", zo expliceerde dinsdagmiddag burgemeester mr. M. Somers van Hoedekenskerke deze sym bolische handeling voor de leerlingen van de openbare en de christelijke la gere school in deze gemeente. De kin deren hadden er dan ook alles mee te maken. Het was „hun" nieuwe gecombi neerde school, waar de gedenksteen werd aangebracht. De handeling werd namens de leerlingen verricht door de jongsten onder hen: Elma Boogaard van de christelijke en Japie Quinten van de openbare school. Voordat de jeugd naar het in aanbouw zijnde schoolgebouw dat drie lokalen telt vertrok, kwam men eerst bijeen in het dorpshuis, waar burgemeester Somers de aanwezigen toesprak. Aller eerst stelde hij de „heren die de school bouwen" voor. Dat waren de architect, de heer C. J. Klap uit Waarde, beide aannemers, de heren J. F. Peeters uit Kwadendamme en F. Nijsse uit Hoede- li ïskerke en de aannemer van het schilderwerk, de heer P. A. Lindhout uit Hoedekenskerke. Vrije-expressieweek voor schoolkinderen in Middelburg Hoofdleider P. E. Hooyer van tic stich ting sociaal cultureel opbouwwerk Mid delburg heeft het plan opgevat om in het kader van de kunstzinnige activitei ten op de Vischmarkt in de Zeeuwse hoofdstad een vrije expressieweek te ganiseren voor de jeugd van zes tot twaalf jaar. Het ligt in de bedoeling de kinderen ook een middag op de Kunst markt te laten werken. Oni de deelne- mertjes aan de vrije, expressieweek op een verantwoorde wijze bezig tc kunnen houden, zjjn minstens twintig leiders en leidsters nodig. Middelbare scholieren, onderwijskrachten, kweekscholieren en huismoeders, die deze week willen bij springen kunnen zich alsnog melden. Voor het zomerkamp dat in Aarden burg wordt gehouden van 15 augustus tot en met 22 augustus zijn reeds 17 aanmeldingen binnengekomen. Tot de zomeractiviteiten in het club- en buurt huis ,,'t Trefpunt" behoort ook een „doe-feest". Van maandag 3 augustus tot en met vrijdag 8 augustus kan er geboetseerd en getekend worden, ,,'t Trefpunt" doet de deur wijd open voor kinderen van zes tot twaalf jaar. De kinderen van zes tot en met acht jaar kunnen iedere dag van tien tot twaalf uur terecht. Voor meisjes en jongens van 9 tot en met twaalf jaar bestaat er 's middags tussen twee en vijf uur gele genheid tot knutselen. Alle werkstuk ken zullen op een tentoonstelling wor den geëxposeerd en' door een deskundige jury worden beoordeeld. Voor woensdag 12 augustus staat er een sport- en spel- dag op het programma. Deze gebeurte nis speelt zich af in de speeltuin aan de Baarsjesstraat. De organisatie ge schiedt in samenwerking met de buurt vereniging ,.'t Zand". Iédere woensdag avond bestaat er tenslotte voor de leden van de Instuif gelegenheid tot sporten op het terrein van de'rijks h.b.s. „PRESIDENT JAN LELS" HAALDE DUITSE ZEILER VEILIG TERUG De reddingsboot ..President Jan Leis uit Burghsluis heelt dinsdagmiddag moeten uitvaren om de Duitse zeiler Schrankler uit Theresen, die n lichte jachtje in de richting van de Noordzee dreef, behouden terug te ha len. De campinghouder J. Mol uit Kam perland waarschuwde de bemanning van de reddingsboot dat de Duitser, die met een triplexbootje de Ooster- schelde was opgegaan, steeds verder afdreef. Het bootje, dat niet voorzien was van een motor, kon niet meer op eigen kracht terug. Onder comman do van schipper H. Landegent voer de „President Jan Leis" uit en nam de zeiler, die verblijft op de camping „Anna Friso" in Kamperland, aan boord. Het bootje werd meegesleept. Bij de onlangs te Breda afgenomen lan delijke examens der stichting vakontwik keling verzekeringsbedrijf slaagde de heer P. A. Spruit te 's-Heer-Arendsker- ke voor het dinloma verzekeringsagent. ste steen en liet hij de steen zien, met het opschrift „A.D. 1964" en het loden kokertje, dat achter de steen in de muur gemetseld zal worden. In dit kokertje stopte de burgemeester een velletje per kament, waarop geschreven stond „De eerste steen voor deze school werd ge legd op 14 juli 1964" en een aantal muntstukken. „Voor later, als de school misschien afgebroken wordt en moge lijk niemand meer weet, wanneer hij ge bouwd was". Hierna begaf het gezelschap zich naar de school in aanbouw, waar de plech tigheid werd verricht, nadat de kinde ren zich hadden kunnen overtuigen, hoe het allemaal precies in zijn werk gaan. Na afloop van de steenlegging ging het weer terug naar het dorpshuis, waar de kinderen getrakteerd werden. De foto laat zien hoe Elma en Japie de steen op zijn plaats brengen, na dat zij samen eerst de specie aan gebracht hadden. De heer Nijsse ver leent assistentie. (Foto P.Z.C.) Verordening vastgesteld Burgemeester: „Aansturen op oprichting van een middenstandsvereniging .,Hoe lang moeien de winkels nu open blijven?" Over deze vraag is dinsdag avond tijdens de openbare vergadering van de gemeenteraad van Oostkapelle nog eens uitvoerig van gedachten ge wisseld. Aanleiding tot het aanroeren van deze zaak was de vaststelling van een verordening winkelsluitingswet, waartoe tijdens de zitting onder voorzit terschap van burgemeester F. G. Spren- ger werd besloten en waarbij wethouder C. Wondergem (a.r.) aan tekening verlangde te hebben tegenge stemd. In de vergadering van 12 mei besloten de vroede vaderen van Oost kapelle, dat de winkels in deze gemeente gedurende de maanden juni, juli en augustus elke avond tot half tien ge opend zouden mogen zijn. Dit dan tij dens alle werkdagen. Ten behoeve van het advies van de ka mer van koophandel, die adviseerde de langere openstelling alleen toe te staan voor de bedrijven waarin levensmidde len, bakkerijprodukten, huishoudelijke artikelen en genotmiddelen worden ver kocht, was bij de plaatselijke bedrijven een enquête gehouden. De uitslag toon de aan dat tien mensen zich tegen een langere openstelling uitspraken, vijf vóór langere openstelling waren, éen vóór langere openstelling voor kamp winkels en tegen de openstelling van winkels in het dorp was en twee zich uitspreken tegen langere openstelling, doch vóór wanneer de kampwinkels lan ger open zouden mogen blijven. Over leze uitslag werd gisteren met name gesproken. de raadsleden doordrongen van de noodzakelijkheid?" zo vroeg hij zich af. De heer A. Don (p.v.d.a.) viel hem bij. „De winkeliers krijgen zo geen gelegenheid om hun boeken bij te houden en in de winkel orde op zaken te stellen", betoogde deze. Niet overtuigd winkels langer open moeten blijven. vestigde er de aandacht op, dat de be staande regeling van kracht blijft tot de nieuwe officieel is goedgekeurd door G.S. Burgemeester Sprenger kon mee gaan met de gedachtengang van de heer C. den Hollander (g.b.) die vond dat de hele zaak „verkeerd gespeeld was". Hij kondigde aan, dat in verband met de vestiging van winkels aan de duinkant in de toekomst, geprobeerd zal worden aan te sturen op de oprichting van een middenstandsvereniging. „Zoals het op 't ogenblik gebeurt, doen de bedrijven elk aar schade aan", aldus de heer Spren ger. Om excessen uit te sluiten besloot de raad verder tot het vaststellen van een verordening voor de verhuur van ge meentewoningen. Dit in verband met de toeneming van het woningbezit in dr gemeente Oostkapelle. Bij de rondvraaj informeerde de heer J. de Visser (s.g.. naar de plannen ter verbreding van de Duinweg. „Precies hetzelfde als een half jaar geleden", antwoordde de voorzitter. Morgen heb ik een bespreking met het wegschap Walcheren en dan zal ik de kwestie opnieuw aanroeren, maai' mijn verwachtingen zijn niet hooggestemd", zo zei de voorzitter, die vervolgens wees op de moeilijkheden met de onteigenin gen. De heer Don was van mening dat het wegschap zich achter deze onwillen- de eigenaren verschuilt. „Als het wegschap even zeer van de noodzaak van uitvoering van de plannen over tuigd zou zijn als wij, was er allang Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee „volbloed" Ritmeesters. Adviescommissie bijstandswet Gezamenlijk schrijven aan verbondsbesluren De Vllstdngse vertegenwoordigingen van N.V.V., C.N.V. en N.K.V. (K.A.B.) heb ben, In een van hun gezamenlijke be lang* In de gemeenteraad van Vlissin- gen aangenomen motie betreffende de afschaffing van de gemeenteclassifica tie, de uitvoering van de algemene by- standwet, de prezen en de service ver lening. Ten aanzien van de uitvoering van de algemene bijstandwèt ter plaat se, gaat de voorkeur van de bestuurs organen uit naar het instellen van een adviescommissie, waardoor de moge lijkheid geopend wordt, dat ook de ver tegenwoordigers van de plaatselijke vakbeweging in dit werk worden be trokken. Ten aanzien van de prijzen en de ser vice-verlening was rnen het er ln deze kring over eens, dat het niet alleen wenselijk is aandacht te blijven beste den aan de prijsontwikkeling, maar dat daarnaast ook aandacht dient te worden besteed aan de service-verlening. Lange wachttijden, slordige afwerking, bescha digingen, nonchalante bediening en der gelijke zijn steeds meer gesignaleerde kwalen van deze tijd. Vooral waar het gaat om de aanschaf van duurzame gebruiksvoorwerpen, zo als wasapparaten en televisietoestellen, krijgt men vaak minder service dan idien men gebruik maakt van de „be- Ook landelijk gezien achten de plaatse lijke vertegenwoordigingen de gemeente classificatie een twijfelachtige zaak, al. Ook ln gevallen waar sprake is van slechte afwerking of beschadigingen van het duurzame artikel, laat de ser vice-verlening vaak te wensen over. „Uiteraard zijn daar wel een aantal argumenten voor aan te voeren, die echter lang niet voor leder geval ge bruikt kunnen worden en zeer zeker niet in die mate aangewend kunnen worden, dat een minimale of totaal geen service-verlening er door ge rechtvaardigd wordt", waren de be stuursorganen van mening. De wenselijkheid werd geopperd in dit opzicht het kaf van het koren te schei den en te kunnen onderscheiden, bij voorbeeld door middel van één of ander systeem, waardoor het mogelijk wordt dat de leden, aangesloten bij één van de drie vakbonden en de consument in het algemeen, opmerkzaam gemaakt kunnen worden op die zaken waar men een redelijke tot goede service kan ver wachten. Ten aanzien van de gemeenteclassifica tie werd besloten bij de respectievelijke verbondsbesturen er op aan te dringen krachtige druk te blijven uitoefenen om tot afschaffing van de classificatie te komen of althans een ingrijpende her ziening te bewerkstelligen. Vooral het feit, dat, voortvloeiende uit de verschillende collectieve arbeidsover eenkomsten, plaatselijk soms twee of drie verschillende gemeenteklassewaar- deringen voorkomen, acht men een on rechtvaardige zaak. „Met het wegnemen van de plaatselijke verschillen van de gemeenteklasse- waardering, door optrekken van de la ger geklaseerden, neemt men dan in feite een zekere discriminatie weg, het geen, naast een zeer minimale loonsver betering, vooral van psychologische waarde geacht moet worden", aldus de mening van de bestuursorganen. tere gemeenten en de middelgrote ge meenten. In het bijzonder waar het huren be treft ln die gemeenten waar door ver schillende oorzaken als industrievesti ging, krotopruirning, sanering enz., veel nieuwbouwwoningen tot stand komen, waardoor de huren welhaast het lande lijk niveau bereiken. Het gezamenlijk schrijven dat de plaat selijke vertegenwoordigingen van N.V, V„ C.N.V. en N.K.V. aan hun verbonds besturen en enkele gemeentebesturen verzonden, luidt aldus: Gemeenteclassificatie „De gemeenteraad van Vlissingen heeft als zijn mening te kennen gegeven dat, met het oog op de te verwachten indu striële ontwikkeling, het van econo misch belang moet worden geacht dat op korte termijn tot afschaffing van de gemeenteclassificatie moet worden overgegaan. De plaatselijke vertegenwoordigingen van de drie vakccntralen. N.V.V.. C.N.V. en N.K.V., besloten naar aanleiding hiervan ln een gezamenlijk schrijven bjj de resp. verbondsbesturen met klem aan tc dringen, bij dc daarvoor ln aanmer king komende instanties, krachtige druk uit te oefenen om te komen tot afschaf fing van de gemeenteclassificatles of al thans tot een Ingrijpende herziening. Zij merken daarbij op dat de gemeente- klassewaardering voor de gemeente Vlissingen voor de diverse bedrijf sta le ken verschillend is, voortvloeiende uit de voor de onderscheidene bedrijfstak ken geldende collectieve arbeidsovereen komsten. Voorts spreken zij als hun mening uit dat het kostenverschil in levensonder houd tussen de grote en middelgrote ge meenten een twijfelachtige zaak is. in het bijzonder waar het dé huren betreft in die gemeenten waar door verschillen de oorzaken (industrievestiging, krot- opruiming, sanering etc.) veel nieuw bouwwoningen tot stand komen". Sportdag „Aviolanda" Op zaterdag 18 juli Is er een sportdag voor jeugdige werknemers van „Avio landa" Papendrecht en Woensdrecht. Do volgende takken van sport, zullen geza- melijk beoeefnd worden: schaken, dam men. tafeltennis, touwklimmen, touw trekken, hardlopen 100 en 200 meter, zaklopen. voetbal leerlingen Papen- drecht-Woensdrecht. De wedstrijden heb ben in de ochtenduren plaats op het „Aviolanda"-terTein en in de middag op de vliegbasis Woensdrecht. Ten slotte wordt er een wedstrijd ge speeld tussen de leerlingen van Papen drecht en Woensdrecht tegen de leer meesters van Papendrecht en Woens drecht. De bromfietser A. I. K. uit Vlissingen bemerkte dindsdagmiddag toen hij met zijn bromfiets door de Paul Kru ger straat in Vlissingen reed, dat zijn voer- tuig begon te branden. Hij smeet de bromfiets tegen een gevel. Na verloop van tijd doofde de brand door benzine gebrek vanzelf uit. De oorzaak is onbe kend. EX-ZEEUWS ELFTAL TEGEN V.C.K. Een elftal, samengesteld uit ex-Zeeuws elftalspelers zal vrijdagavond a.s. om 7 uur als tegenstander fungeren van V.C. K. te Koudekerke. De opbrengst is bestemd voor „Sport steunt Zonneveld". vond hij het nodig om tegen de trage gang van zaken te protesteren. Terwijl iedereen aan de tafel zich in de snikhete raadzaal van tijd tot tijd niet de zakdoek het voorhoofd wiste en de gemeentebode rondging met frisdran ken, stelde de heer Den Hollander de vraag of er aan wordt gedacht de ijs baan in orde te maken. „Is het mogelijk de ijsbaan 30 cm uit te diepen", infor meerde bet G.B.-raadslid. Wethouder W. K. van Nieuwenhuijzen deelde hem de zaak vroeger afsluiten en het water op peil moeten honden", vond hij. Tot lid van het bestuur van de Zeeuwse bestuursschool en tot plaats vervangend lid werden respectievelijk gekozen burgemeester Sprenger en ae heer Van Nieuwenhuijzen. Zoals reeds gisteren gemeld, heeft Wes- terschonwens burgemeester H. Everwijn dinsdag te Renesse het N.V.V. en Cen trale Arbeiders Verzekeringsbank va kantieoord „De Bremhoeve" officieel geopend. „De Bremhoeve" vormt de eer ste zichtbare aanzet van de recreatie- activiteiten, die de Stichting Vacantie- verblijven in do Schouwse Westhoek wil gaan ontplooien. Er zijn namelijk ook plannen voor de bouw van een „vakan tiehuis". eveneens in Renesse. En verder Dinsdagmorgen. Zitting van de eco nomische politierechter te Middel burg. Voor het hekje: een vader en een zoon; J. H. B. en G.T.B. beiden uit Clinge. Geheel ontgoocheld waren ze een maand geleden achter de tra lies gegaan. B. senior had in zijn schuur boter op laten slaan, die in de nacht door smokkelaars met ge pantserde auto's werd weggehaald. Daarvoor zou hij 125 per keer hebben „gevangfn". De activiteiten van de zoon in deze duistere zaken beston den uit het helpen laden van de smok kelauto's. Toen vader en zoon B. een maand geleden waren ingerekend be kenden ze vlot, want uit commen taren van de douane hadden ze begre pen, dat ze daarna meteen naar huis konden. Bij de zes dagen arrest kwa men echter nog dertig dagen preven tieve hechtenis ,,U ziet dat er tegenwoordig strenger wordt opgetreden. U bent misschien een voorbeeld voor alle onbezonnen Zeeuws-Vlaamse landbouwers", zo zei de economische politierechter mr. van Empel. Drie maanden met trek eiste mr. Lebret, officier van justitie legen de vader. G. T. B, die in het vaarwater van B. senior recht was gekomen hoorde een onvi waardelijke vrijheidsstraf van maand met aftrek tegen zich eisen. Raadsman mr. Van Son wéék de politierechter erop, dat B. zich had laten ompraten. Hij betoogde voorts, dat een maand beroving van de vrij heid wel zeer ernstig is geweest. Mr. Van Son vroeg mr. Van Empel reke ning te houden met het feit, dat het onderzoek op geen enkele manier belemmerd. Ten slotte drong raadsman bij de politierechter op de uiterste clementie aan. Voor B. senior achtte mr. Van Em pel een gecombineerde straf op zijn plaats. Hij legde hem een celstraf op van twaalf weken, waarvan zes weken voorwaardelijk mei; een proeftijd van twee jaar. „Dan heeft U het grote voordeel dat er nu niet over boetes wordt gesproken", zo zei de politierechter. Van de geëiste straf voor de zoon deed mr. Van Empel twee dagen af. De uitspraak van mr. Van Empel luidde zodanig, dat de jongeman eind deze week weer in vrijheid kan worden gesteld, MEER TE VERDIENEN A. A. V. uit Koewacht had event een heleboel met botersmokkel uit te staan. Mr. Van Empel las de ten laste legging voor. „Is dat zo, zo vroeg hij" na het voorlezen van de dag vaarding. „Nee edelachtbare", ant woordde de man. De economische politierechter vertelde hem dat douane meldde, dat V. bij B. boter had afgeleverd. Ik ben nooit bij hem geweest", sprak de man, die zijn beroep van vlasbewerker plotseling in de steek had gelaten en als gros sier in boter zijn werkzaamheden her vatte. Mr. Van Empel wilde wel eens weten hoe hij zo ineens was omge schakeld op ander werk, „Daar is meer mee te verdienen", wist de man te melden. Uit de boeken van V. haalde de eco nomische politierechter verschillende posten aan, waaruit bleek, dat het V. in zijn nieuwe beroep al van het eerste moment af voor de wind ging. De boter ging met duizenden kilo's per dag de deur uit. „U voorzag bepaald in een behoefte. Het was gewoon een run op uw bedrijf zo te zien" zei mr. Van Empel. En hij vervolgde: „Aan wie verkocht U dat?" Daarover zweeg de man in alle talen. „Namen noemen doe ik niet, want dan breng ik anderen misschien in moei lijkheden" verduidelijkte V. „Nee U komt natuurlijk liever zelf moeilijkheden", merkte de politie rechter op. Mr. Lebret kwam tot een eis van drie maanden met aftrek van preventieve hechtenis. GEEN BEWIJS V.'s raadsman, mr. P. Adriaanse be toogde dat er totaal geen bewijs wgs geleverd, dat zijn cliënt met bepaalde ladingen de uitvoer van boter bewerk stelligd zou hebben. „En als er dan toch een straf moet volgen, zal die, toch aanmerkelijk minder groot moe ten zijn", aldus de raadsman. Voor mr. Van Empel was het zo klaar als een klontje. „U weet niet één bonafide! handelaar te noemen. Het zullen wel allemaal malafide handelaren zijn", zo sprak hij. De economische politie rechter kwam tot een vonnis van vier weken celstraf met aftrek van voor arrest. Daarnaast legde hij V. een geldboete van 500 op. H. uit Vlissingen had op twee mei in strijd met de voorschriften ge handeld, door bij zijn baas weg te lopen, zonder dat hij hiervoor toe stemming had gekregen van de direc teur van het arbeidsbureau. Bij de behandeling van de zaak bleek dat er tussen werkgever en werknemer „kortsluiting" was ontstaan. Gelet op de omstandigheden bepaalde de eco- DIPLOMA'S VOOR INRICHTINGS ASSISTENT Aan de chr. nijverheidsschool voor meisjes te Middelburg werden de di ploma's uitgereikt aan de inrichtings assistenten: J. P. A. Asscheman, J. E. Harinck, J. P. R. Jobse, G. F. C. Kwast, E. Stouthamer, C. J. Bogte, J, Brasser, P. A. van Loenen, G. de Nooijer, allen te Vlissingen. A. E. R. Buijs, M. Groenenberg, J. A. Huij- bregtse, J. M. Leijnse,"M. H. Mande- maker, H. K. Meijer, S. Ton, L. Vo gel, R. Willemse, M. Verstraten al len te Middelburg: J. C. Boone te Koudekerke; M. C. v. Fraassen te Waarde; M. Poppe te Grijpskerke; L. C. Brederveld, M. M. Willeboordse ite Oost- en West-Souburg; S. G. van Heiningen, L. Jobse, N. M. Knuist, te Goes; W. A. van Slrien te Wolphaarts- dijk; M. J. Spruijt te Ellewoutsdijk. De diploma's werden met een toepas selijk woord uitgereikt door de twee de voorzitter van het schoolbestuur, de heer H. Beenhakker. Verder wer den ze toegesproken door mej. T. P. S. ten Have namens de gecommit teerden en de directrice mej. A. M. Boudeling. Drie kandidaten werden afgewezen. nomische politierechter de geldboete op 50. Er werd conform de eis ge vonnist. V. uit Westdorpe zou ook al een arbeidsverhouding hebben verbro ken zonder toestemming van het gewestelijk arbeidsbureau. Raads man mr. Deinse zette echter uit een, dat de dienstbetrekking met wederzijds goedvinden was beëin digd. „Hier is geen overtreding be gaan in de zin van de ten laste leg ging", aldus mr. Deinse. De poli tierechter achtte onvoldoende be wijs in deze zaak geleverd. Hij sprak de man vrij. De eis van mr. Lebret luidde: 100 subs. 20 dagen. wil men ln Haamstede een bungalow park opzetten: daar zal plaats zijn voor 42 dubbele bungalows. Maar in 'dit on derdeel van de plannen zit nog weinig schot, omdat de rijksgoedkeuringen niet afkomen. Waar de Stichting Vacantieverblijven nu wel vaste voet onder de grond heeft, is Renesse. „De Bremhoeve" maakt deel uit van het zoals voorzitter H. A. Vis ser het noemde „net van vakantie centra" door het hele land: op Texel, in Zuid-Limburg, in de Peel, bij Oldenzaal. En hij vertelde het gezelschap genodig den, dat de opening van het eerste Zeeuwse vakantiegebied van de Stich ting meemaakte onder meer N.V.V.'s tweede voorzitter A. Kloos, secretaris R. W. van Wingerden, diverse districts bestuurders, b. en w. van Westerschou- wen, de bouwers waarom men zich met deze activiteiten bezighoudt: de beide „pijlers" van de stichting, het N.V.V. en de Centrale Arbeiders Verze keringsbank, willen ermee bereiken, dat ook ae kleine man zich sociaal en cul tureel beter kan bewegen. Aan de ene kant is daarom de Stichting Vereni gingsgebouwen in het leven geroepen, net sociale werk op recreatief gebied doet de Stichting Vacantiehuizen, 2 miljoen kampeerders, zo bracht hij in herinnering. De verwachting is, dat er in 1980 9 miljoen vakantiegangers zul len zijn. „Er kan in de Westhoek nog jwel wat bij", meende hij en de heer jEverwrjn dacht aan de grote stroom toe- risten, die zal binnenkomen als de vaste i verbindingen er zullen liggen. Ook met het oog daarop was hij verheugd, dat de stichting nog meer plannen heeft: „we zijn er van verzekerd, dat de va kantieganger bij U een goede outillage vindt", zei hij. Felicitaties waren er, bë- chitectenbureau Brakel en Buma en van de aannemers, de firma's Braber, Dor- man en Lemson. De directeur van de Stichting Vacantie verblijven. de heer H. J. van Barneveld. gaf de bezoekers ten slotte een inzicht in het tot standkomen van „De Brem hoeve" en de veranderingen, die het. ter rein zal ondergaan. Op het ogenblik is 'er 3 van de 11 hectare grond in gebruik als kampeerterrein. Rondom is er een 20 meter brede groengordel, de houten Goed recreatiezaal zal in de toekomst worden vervangen door een stenen hoofdge bouw, er komt, behalve het ene toilèt- J gebouw dat nu klaar is, nog een tweede gebouw. Verder is er een speelplaats ge- orojecteerd. Het terrein kan zo'n 1500 niveau 'ïarnPeerders bevatten. Voor de oorlog bezat het N.V.V. al twee vakantieverblijven. „Maar na 1945 is duidelijk geworden, dat er meer zou moeten gebeuren", aldus de heer Visser. „En dat dit zou moeten gebeuren op goed niveau: er moet gebouwd worden met de blik naar de toekomst, omdat bij de stijgende wei vaart de economische veroudering sterker doorwerkt dan in het verle den", zo betoogde hij. Vandaar ook, dat de stichting, verspreid door heel Nederland, voor hotelacomniodalie, bungalowparken en ook omvangrijke kampeerterreinen heeft gezorgd. Wat de financiële kant van de zaak aan gaat, merkte de heer Visser op. dat het alleen mogelijk is via renteloos geld. In 10 jaar zal de stichting 10 miljoen gul den hebben geïnvesteerd. De voorzitter wees erop, dat het bijzonder moeilijk is om dergelijke sociale projecten zonder financiële steun van de overheid te rea liseren. In dit verband attendeerde hij erop, dat de overheid m België soms voor driekwart deel subsidieert. Een ander facet, waar de heer Visser bij stilstond, was de „mateloze grond- speculatie, die een redelijke exploita tie onmogelijk maakt". Hij had een suggestie om daar iets aan te doen: „Als op de opbrengsten nu eens be lasting zou worden geheven En als die belasting dan zou worden ge bruikt voor de subsidie van dit soort projecten Nog plaats De heer Visser vond het vanzelfspre kend. dat de Stichting Vacantieverblij ven Zeeland niet voorbij gaat met haar projecten: dit gebied neemt een belang rijke recreatieve plaats in. zo meende hij. De plaats, die de Westhoek van Schouwen daarbij inneemt, was een zaak, waar burgemeester H P. Ever wijn in zijn opemngstoespraakje bij stil stond. In 1963 waren er in Nederland Afscheid directeur postkantoor Goes In Goes heeft de heer J. P. van Laan als directeur van het P.T.T.-kantoor af scheid genomen van het personeel in Goes er. in het ressort, in verband met zijn vertrek naar Middelburg, waar hij is benoemd tot adjunct-directeur van het district Middelburg. Nadat aan mevrouw Van Laar bloemen waren aangeboden, werd door diverse sprekers het woord gevoerd. Naast de gelukwensen met zijn bevordering kwam wel duidelijk naar voren, dat het perso neel de heer Van Laaar slechts node ziet vertrekken. Na het aanbieden van enige cadeaus sprak de scheidende directeur het perso neel toe. waarbij hij in 't bijzonder dank bracht voor de prettige samenwerking die hij zowel op het kantoor Goes als in het ressort heeft ondervonden. Aan de lagere land- en tuinbouwschool te Goes, die het vorigej aar, 1 september 1964 is geopend, heeft de eerste over gang plaatsgevonden. Bevorderd zijn dc volgende leerlingen: D. M. J. Boonman, J. F. Clacys, A. Geel hoed, W. P. Govers. C. L. Hage. S. op "t Hof. A. Lous, F N- Nijsse, F. L. van Oeveren. C. J. Proos. M Rijk. C. Ver- mue. J. Waverijn, J. F. Wisse. C. Nieu- wenhuijze. C. A. Oostdijk. L. Overbeeke, J. W. Poleij. J. P. Quaak, R. T. M. Rent meester. J. Verba rt. Zeven leerlingen werden niet bevorderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9