Minister over kosten verhoging van bestaande waterkeringen ANTWOORD OP VRAGEN MR. SCHILTHUIS Voor extra kosten bijdrage van rijk ASPIRIN© COMMISSIE RUILVERKAVELING IN KOEWACHT GEÏNSTALLEERD VLASFABRIEK IN HEIKANT BRANDT GEDEELTELIJK AF Graf van Bormann was leeg schrijft Bild Zeitung AMERSF00RTS LYCEUM WON SCH00LTENNIST0ERN00I ZEEUWS-VLAAMSE NEVEN WONNEN BEIDEN NATIONALE WEDVLUCHT DONDERDAG 36 JULI 1984 PROVINCIALE ZB EÜVJ SB COURANT (Van onze Haagse redactie) Bij de vaststelling van de voor schotten, die het rijk geeft in de kosten van de verhoging van de bestaande waterkeringen ingevol ge de Deltawet, kan rekening wor den gehouden met de kosten van voorbereiding en toezicht, voorzo ver deze niet vallen onder de nor male personele en materiële uit gaven van het uitvoerend lichaam Dit deelt de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartsen, mee in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A., mejuf frouw mr. Schilthuis. Indien extra personeel in dienst moet worden genomen, zo gaat de minis ter verder, kunnen de daaraan ver bonden kosten derhalve uiteraard na verkregen instemming van de mi nister voor de berekening van het voorschot in aanmerking worden ge bracht. Inschakeling van ingenieurs bureaus is voor de werken tot verster king van de waterkeringen niet ge bruikelijk: slechts kort na de water snoodramp is door enkele kleinere ge meenten bij de versterking van zwak ke plaatsen met instemming van de minister van de diensten van een in genieursbureau gebruik gemaakt. De vraag of uitbreiding van de r male personeelsbezetting van de tech- Balletdanser Noerejef bij de film Rudolph Noerejef, de beroemde Rus sische balletdanser die twee jaar ge leden naai het westen vluchtte, gaat zijn eerste filmrol spelen. Hij zal in de Adam en Eva scène in de produktie van „De Bijbel" van de Italiaanse regisseur Dino de Lauren- tis de rol van de slang dansen. De Laurentis zei, dat de danser geen speciaal kostuum zal dragen doch dat zijn lichaam zal worden geverfd. Leven zonder pijn met Aspirin daar staat BAYER achter. nische diensten van openbare licha men met het oog op de voorbereiding en uitvoering van de werken tot dijk verhoging nodig zal zijn, is volgens de minister moeilijk in algemene zin te beantwoorden, omdat hierbij ver schillende factoren van invloed zijn, die van geval tot geval aanzienlijk kunnen verschillen. Naast de omvang en de bezetting van de betrokken technische diensten zul len b,v. mede van belang zijn de om vang van de tot stand te brengen versterkingswerken en met name ook het tempo, waarin deze tot stand wor den gebracht. Voorts kan ook nog een rol spelen de omstandigheid, dat door de uitvoering van de ingevolge de Deltawet vereiste werken bepaalde werken tot onderhoud of verbetering van de waterkeringen, welke anders ter hand zouden zijn genomen, thans achterwege kunnen blijven. Overleg Indien de beheerder van een wa terkering uitbreiding van zijn tech nische dienst ten gevolge van de. voorbereiding en/of uitvoering van de werken tot dijkverhoging nodig acht. zal hü ter zake nader in over leg met de minister kunnen treden. In aanmerking nemende, dat de kos ten voor voorbereiding en toezicht, voorzover deze leiden tot epn verho ging van het normale buaget, voor een bijdrage van het rijk in aanmer king kunnen worden gebracht, meent de minister, dat van een te zware be lasting voor de betrokken beheerders van waterkeringen geen sprake zal zijn. Van enige stagnatie in de voor bereiding van de plannen is tot nu toe dan ook niet gebleken, aldus mi nister Van Aartsen. Ir. Dorst: „U wacht zware taak'' Oppervlakte WAARSCHIJNLIJK NIEUWE WINPLAATS DRINKWATER Ir. J. Dorst, Ud van de centrale cultuur technische commissie, heeft woensdag middag in Koewacht de voorbereidings commissie voor de toekomstige ruilver kaveling Zuiddorpe-Clinge officieel ge ïnstalleerd. Hg wees daarbij op de uiter mate zware en moeilijke taak, welke de 7 commissieleden juist in deze streek van hoofdzakelijk zandgronden staat te wachten. „Het is één van de moeilijkste ruilverkavelingsgebieden, die ik in mijn loopbaan ooit heb meegemaakt", aldus ir. Dorst tot de vele genodigden op deze bijeenkomst. Voorts wees de heer Dorst op het feit dat het uitvoeren van een ruilverkaveling tegenwoordig veel meer betekent dan alleen maar ee> herverdeling van kavels. Nu wordt een gebied als het ware ge heel doorgelicht. Veel betekenis hechtte hij aan het feit, dat in de streek reeds 4 jaar lang een streekverbeteringscom- missie aan het werk is geweest onder dezelfde voorzitter als die van de juist geïnstalleerde voorbereidingscommissie. Dat de felheid tegen voorgenomen ruil verkavelingen vrijwel geheel is verdwe nen, toonde de heer Dorst aan met en kele veelzeggende cijfers. Op 31 decem ber 1963 waren 200.000 ha grond ver kaveld. 357.000 ha in uitvoering, terwijl voor gebieden ter grootte van 1.200.000 ha ruilverkaveling is aangevraagd. Men staat als het ware in de rij te wachten, zo vervolgde ir. Dorst, die als enige remmende factor het gebrek aan vol doende financiële middelen noemde. De brandweer van St.-Jansteen Is tot woensdagmorgen tien uur beziggeweest met nablussingswerk in de vlasfabriek van de fa. F. X. d'Hooghe en Zn. aan de Magdalenastraat te Heikant, die dins dagavond door brand gedeeltelijk werd verwoest. Het vuur ontstond om onge veer half zes in of bij een in de hoek opgestelde machine. Naar de oorzaak vermoedelijk kortsluiting of een warm gelopen as is gistermiddag een on- lerzoek ingesteld door een brandweer- expert uit Den Haag. De brand werd ontdekt door enkele ar beiders. die aanvankelijk de vlammen met handblussers te lijf gingen. Zij moesten echter de loods verlaten toen het vuur zich snel uitbreidde. De brand weer van St.-Jansteen, die snel ter plaatse was. heeft er allereerst voor ge zorgd. dat de vlammen niet konden overslaan naar de naast de loods ge legen turbinezaal. Pas daarna is net eigenlijke blussingswerk ter hand ge nomen, dat werd bemoeilijkt omdat net vuur in het samengeperste vlas bleef smeulen. Men heeft dit zoveel mogelijk naar buiten gebracht, waar het op het Jegveld" definitief kon worden geblust. De schade bedraagt ongeveer een half miljoen gulden. De loods, waarin de brand ontstond, is zwaar beschadigd evenals het meren deel van de daarin opgestelde machines. De turbine bleef behouden, evenals het turbinegebouw dat slechts lichte brand schade opliep. Het bedrijf, dat aan het uitbreiden was, is verzekerd. De weder opbouw zal zo spoedig mogelijk ter hand worden genomen. Het gebied van de ruilverkavelings plannen, die men rond de jaarwisse ling 1966-1967 in stemming hoopt te brengen, is gelegen langs de Belgi sche grens vanaf Overslag tot op het grondgebied van Clinge. Het ge bied beslaat een oppervlakte van 5600 ha. Met de hoop, dat de voor bereidingscommissie haar taak tot een goed einde zal brengen, verklaar de hij deze voor geïnstalleerd. Gasten Tot hen, die de installatie bijwoonden, behoorden onder meer gedeputeerde J. M. A. C. van Dongen, de hoofdingenieur directeur van de cultuurtechnische dienst in Zeeland, ir. D. van der Zaken, de bur gemeesters van de gemeenten Koewacht, Overslag. Zuiddorpe, Clinge en St.-Jan steen, afgevaardigden van diverse land bouworganisaties, vertegenwoordigers van andere ruilverkavelingscommissies van diensten, welke in de toekomst direct met deze verkaveling te maken zullen krijgen. De voorbereidingscom missie is samengesteld uit de heren C. J. Vercauteren, Hulst (voorzitter), G. Dierick, Koewacht, H. van Hoecke, Zuiddorpe, H. van Waes, Zuiddorpe. A. J. M. Rottier. Sint-Jansteen. C. Koster, Overslag, en J. Dobbelaer, Sint-Jansteen. Als secretaris zal optreden ir. H. Bos, hoofdingenieur van de cultuurtechnische dienst in Zeeuwseh-Vlaanderen. Gedeputeerde Van Dongen noemde het komende werk van de commissie zwaar, moeizaam doch mooi. De mensen, met wie U te maken krijgt, zullen onder meer moeten leren, dat er andere be langrijker dingen zyn dan alleen maar garantieprijzen voor bieten en granen, zo merkte hij onder meer op. Water Ir. Van der Zaken bleek reeds een be hoorlijke dosis materieel over het be trokken gebied te hebben verzameld, aan de hand waarvan hij een nadere uit eenzetting van de verschillende aspecten kon geven. Een bijzonder facet noemde hij het feit, dat de waterleidingmaat schappij „Zeeuwseh-Vlaanderen" belang stelling heeft voor deze ruilverkaveling. Er is al enig contact geweest, ten einde te trachten in de toekomst het bruik bare water in het gebied (en dat moet veel zijn) op te vangen en door te pom pen naar een bassin, van waaruit het voor consumptiedoeleinden kan worden gebruikt. De technische mogelijkheden moeten evenwel nog geheel worden on derzocht. aldus ir. Van der Zaken. De mogelijkheid is dus niet uitgesloten, dat door deze ruilverkaveling een bijdrage wordt verleend aan de watervoorziening in de streek. Vertrouwen in de pas ge- installeerde commissie werd uitgespro ken door Clinges burgemeester P. V. M. Vercauteren. namens de landbouworga nisaties N.C3, Z.L.M. en C.B.T.B.. en door Zuiddorpes burgemeester A. J. M. Kesbeke, namens alle bij de verkaveling betrokken gemeentebesturen. Medewer king werd toegezegd door de Zeeuws- Vlaamse rjjkslandbouwconsulent ir. J. de Wit en namens de kadastrale ruil- verkavelingsdienst door de heer J. H. Meiborg. K.R.O. OVER RECLAME-T.V. (Van onze radio- en t.v.-redactie) In de K.R.O.-gids voor de volgende week wordt onder de titel „Reclame-ja, R.E.M. nee" een artikel gewijd aan de ontwikkelingen rond het R.E.M.-eiland in de Noordzee, waarin o.a. wordt ge steld: „gelukkig is gebleken dat de meerderheid van de Tweede Kamer ten onrechte werd verdacht te hebben ge weigerd het wetsontwerp inzake de R.E.M.-televisie nog voor augustus af te handelen, aangezien de Kamer haar va kantie dan een week had moeten uit stellen". Dat C.H.U. en V.V.D. er anders over dachten, d.w.z. over de vraag of er des noods een weekje vakantie af kon. zal 'm". volgens het artikel, „wel zitten in de vurige verwachting, dat een paar dure weken zee-t.v. in elk geval de ge dachte aan een legale commerciële t.v. alleen maar zou kunnen bevorderen". Volgens de K.R.O. is het allemaal anders gelopen omdat minister Scholten de zaak nu juridisch hee Iserieus wil aanpakken. ..Dat komt ervan, als men de juridische weg, b.v. zoals die in Scandinavië en België gevolgd is, te eenvoudig vindt. Waarom eenvoudig als het misschien ook ingewikkeld kan". Met enkele krantecommentaren betreurt ook de K.R.O.dat de R.E.M -affaire niet ts voorkomen door een eerder be sluit van regering en Tweede Kamer reclame in de t.v. toe te laten: op het eerste gezicht ware dat nog eenvoudiger geweest. Niet ten onrechte, aldus de K.R.O., wenst de minister van o. k. en w echter het gevraagde advies van de pacificatie-commissie af te wachten. In elk geval lijkt het de K.R.O. waar schijnlijk en wenselijk, dat de minister prompt na ontvangst van het advies van de pacificatiecommissie Inzake de reclame met positieve voorstellen voor de Kamer verschijnt, hoezeer ook de V.V.D. en andere voorstanders van de commerciële t.v. dat zouden betreuren. Beiden vielen reeds eerder in de prijzen De heer W. de Putter uit Axel en de heer A. P. de Putter uit Cadzand heb ben meer gemeen dan hun naam alleen. Dat is misschien niet zo verwonderlijk als men weet dat zij voile neven zijn. Daaraan zou het tenminste kunnen lig gen dat zij behalve hetzelfde beroep landbouwer ook dezelfde liefhebbe rijen het houden van duiven beoe fenen. Een liefhebberij die hen boven dien geen van tweeën windeieren legt, gezien de resultaten van de laatste we ken: de heer W. de Putter won op 13 juni de hoofdprijs in de nationale wed vlucht op Orleans. Zijn neef liet het er niet bij zitten en sleepte enkele weken later zo mogelijk een nog grotere over winning in ue wacht: de hoofdprijs van De heer A. I'. de Putter met in zijn hand de winnende duif. Naast hem zijn zoon, die de hokken van de duiven verzorgt. Plan voor nieuw stadhuis Amsterdam gaat niet door B. en w. van Amsterdam hebben beslo ten het advies van de bouwcommissie nieuw stadhuis te volgen en do opdracht aan de architecten prof. ir. G. F. Berg hoef en ir. J. J. M. Vegter om een ont werp te maken voor een nieuw stadhuis in de hoofdstad te beëindigen. Dit heeft burgemeester mr. G. van Hall in de af gelopen nacht, na een informele raads- bijeenkomst waarin de architecten hun gewijzigde ontwerp hebben toegelicht, tijdens een persconferentie medegedeeld. Het voorstel waarin b. en w. de raad voorstellen de opdracht te beëindigen zal dit najaar in een openbare raadsver gadering worden behandeld. Het staat vrijwel vast dat de raad het voorstel van b. en w. zal aanvaar den, omdat alle fractievoorzitters zit ting hebben in de bouwcommissie die het advies heeft uitgebracht. In oktober 1961 keurde de raad het definitieve ontwerp voor het stadhuis goed, echter met de bepaling dat mer nogmaals gehoord zou worden om trent de wijzigingen die in het plan moesten worden aangebracht. De bouwcommissie heeft het oordeel van de schoonheidscommissie gevraagd over het uitgewerkte plan. In het rap port van de schoonheidscommissie werd gezegd dat het uitgewerkte plan principieel afwijkt van het ontwerp zoals dat door de raad is goedgekeurd in 1961. Dit standpunt is door de bouw commissie overgenomen. B. en w. hebben daarna het advies van de bouwcommissie om daarom de op dracht te beëindigen, nu overgeno men, zo deelde mr. Van Hall mede. Het graf waarin Hitiers plaatsvervan ger Martin Bormann in mei 1945 zou zijn begraven, is onlangs geopend en leeg bevonden, aldus het Westduitse blad Bild Zeitung van woensdag. Het blad schrijft dat twee openbare aankla gers uit Frankfort naar Oost-Berlijn gingen om het graf te gaan onderzoe ken. Zy hadden aanwijzingen gekregen van een Tsjechoslowaakse boer. Ja- roslaw Dedic, die ten tijde van de ineen storting van Duitsland in Berlijn een begrafenisafdeling leidde. Hij beweerde het lichaam van Bormann by Hitlers kanselarij te hebben gevonden. Het Tsjechoslowaakse persbureau Cete-j ka meldde in april dat Dedie had gezegd tezamen met zeven andere S.S.-ers Bor-, mann te hebben begraven op een ge bombardeerd stuk grond btj de Karl- strasse. Bild Zeitung schrijft nu dat dr. Bauer, een der openbare aanklagers, van Dedic nauwkeurige bijzonderheden heeft gekregen. Nu het lichaam van Bormann niet gevonden is bestaat er meer grond voor 't vermoeden dat "t in Paraguay is geweest, of daar nog is. zegt het blad. Bormann verdween in de- laatste oor logsdagen in Berlijn en werd door het Néurenbergse gerechtshof bij verstek ter dood veroordeeld. Marie Cécile Moerdijk voor radio en t.v. De bekende Zeeuwse zangeres Marie Cécile Moerdijk heeft van de directie van het Noordzee festival in het Ca sino Oostende de uitnodiging ontvan gen om twee folkloristische program mal te brengen en wei een oud-Hol lands en een Russisch. Hel Russische programma zal bestaan uit oude en hedendaagse liederen. Ze wordt be geleid door haar broer Carlos. Deze uitvoeringen zullen later door de Bel gische t.v. en radio worden uitgezon den. De Nederlandse t v heeft inmid dels al een Russisch program van haar opgenomen, waarmee het nieu we seizoen zal worden geopend. Aan o't programma hebben dansers en een balalaika-orkest meegewerkt. Op 30 juli zal de AVRO-televisie een Zuid-! Amerikaans programma uitzenden, ~'aar aan Marie Cécile Moerdijk mee- 'erkt. die werd gehouden op 27 juni. „Het zit hem waarschijnlijk in de fami lie", schijnen vele Zeeuws-Vlaamse dui venmelkers opgemerkt te hebben toen zij dit weekeinde de uitslagen van beide vluchten onder ogen kregen. Welnu, het zat hem inderdaad in de familie. Niet alleen de eigenaars van de beide win- nende duiven zijn neven, maar ook de diertjes zelf kunnen op deze familiever wantschap ten opzichte van elkaar bo gen. De fraai geschelpte doffer van de heer W. de Putter en de eveneens ge schelpte witpen van de heer A. de Put ter komen enkele generaties terug uit hetzelfde nest. „Dat nest was trou wens in het Cadzandse duivenhok", ver telt de Axelse prijswinnaar daarvan. „Ik ben in 1957 begonnen en toen heb ik al mijn duiven bij mijn Cadzandse neef gehaald. De vader en de moeder van mijn prijswinnaar komen recht streeks van nem". aldus de heer W. de Putter. lijke resultaten die hij met zijn 18 deel nemende duiven op Chateauroux be haalde en waarin hij behalve de hoofd prijs ook nog de 21ste, de 26ste, de 51ste en de 69ste prijs behaalde. Maar ook blijkt dat uit zijn vroegere resultaten. ,Jk ben al 11 jaar de generale kampi oen van de plaatselijke vereniging „De getrouwe duif", zegt hjj niet zonder trots. De eerste prijs van Chateauroux slaat echter alles. Onder meer leverde die de heer De Putter een koelkast, een televisie-apparaat, een wasautomaat, een radiocombinatie, een cassette, een hoogtezon, een horloge en een gasfor nuis op. Dat is nog niet alles, want daarbij komen dan nog kleinere prijzen uit de gewestelijke wedstrijden en het Z.N.B.-bondsconcours. Zijn witpen legde de afstand van 522 kilometer af met een gemiddelde snelheid van 1012 meter per minuut. Het diertje Is geboren in 1961 en vloog op weduwenschap. Zijn eige naar had hem gepouled tot 5. Overi gens waren er in de afdeling Noord van iet concours nog twee snellere duiven maar deze worden apart beoordeeld. De voorgaande successen van de heer De Putter hebben hem onder meer een te levisieapparaat, een scooter en vier gou den horloges opgeleverd. Daarnaast heeft hii een stroom van kleinere prijzen in zijn huis. Belde neven zijn met het huidige materiaal uiteraard best tevre den. Ook de laatste wedvluchten hebben voor hen alweer reële kansen opgele verd. En ook de Zeeuws-Vlaamse dui- venliefhebbers zijn weer gesterkt in hun mening dat het geluk ook wel hij hen kan vallen. Kunnen De heer W. de schelpte doffer. Het diertje, dat dit jaar voor het eerst vliegt, heeft trouwens al van zyn kun nen blyk gegeven door de rijfde prijs op Mons en de 21ste op Xoyons te vliegen. Maar de vlucht op Orleans sloeg alle re cords: 402 kilometer in 10.34.42 uur of wel een snelheid van 1390 meter per mi nuut. Deze prestatie leverde zijn eige naar een hoofdprijs op van 800,c~ kleinere prjjzen tot een totaal vs 300,Daarbij komen dan nog de af-1 aelingspryzen. „Het is jammer dat ik hem maar tot 11 gepouled heb", vindt de heer De Putter.1 Maar dat is een tekortkoming die de eenjarige duif ook wel weer zal goed maken. Putter met zij* treat 3e-|De h0er A p de putto. Cadzand gewend de zaken groots aan te pakken. i Foto P.Z.Cuat blijkt niet alleen uit de uitzonder- Spelpeil weer gestegen Zaanlands lyceum bij meisjes kampioen De kampioenen in de verschillende groepen van het Vlissingse schoolten- nistoernooi mochten gisteravond in hotel „Britannia" uit handen van de Vlissingse wethouder van sociale za ken en sportbelangen, de heer Ch. J. Gillissen Verschage. de wisselbekers, die aan deze kampioenschappen ver bonden waren, ontvangen. In de: sterkste groep, de groep jongens-A werden de grote favorieten, de vier tennissers van het Amersfoorts ly ceum, evenals vorig jaar kampioen. Toch was de tegenstand van nummer twee, het Zaanlands lyceum, nog gro ter dan algemeen werd verwacht. In deze groep werd het team van de Vlis singse r.h.b.s. derde en het Goese ly ceum vierde. In de groep jongens-B werd het Jacob van Maerlantlyceum uit Den Haag eerste, gevolgd door het Grotius Col lege uit Heerlen en het Petrus Hondi- uslyceum uit Terneuzen. In de groep jongens-C was de De Ruyterschool uit Vlissingen dinsdag reeds kampioen geworden. Slotavond Het toernooi werd woensdagavond I besloten met de prijsuitreiking en met' een dansavond met medewerking van „De Sabres" onder leiding van Peter Schaar. Wedstrijdleider Willem Revnierse noemde het toernooi zeer geslaagd, een mening die gedeeld werd door de heer Gillissen Verscha ge. Deze verklaarde dat de gemeente Vlissingen volledig achter dit toer nooi staat en complimenteerde de or ganisatoren met ae goede regeling Namens alle deelnemende jongelui! dankte Gerbrand Vleugels Schutter iedereen die meegewerkt had aan het welslagen van dit tennisevenement voor de schoolgaande jeugd Namens de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond reikte mr. J. W. Muller, bondsgedelegeerde, de me dailles van de K.N.L.T.B. uit. Bij de meisjes ging die uiteraard naar het Zaanlands lyceum en bij de jongens naar het Amersfoorts lyceum, ilij zei met genoegen geconstateerd te heb ben, dat het spelpeil dit jaar weer ge stegen was. Hij dankte ten slotte me vrouw Hermsen voor de financiële administratie en de tennisclubs D.O.S., ..De Schelde" en Racket voor* het beschikbaar stellen van hun ba nen. Meisjes In de groep meisjes-A werd even eens een spannende strijd geleverd tussen de dames van het Grotius College, die de twee vorige jaren de beker wonnen, en de ploeg van het Zaanlands lyceum, die in haar gelederen onder meer de subliem spelende Mieke Hogendijk had. Zo wel de dubbelspelen tussen de bei de schoolteams als de enkelspelen leverden een gelijke stand op," maar door slechtere setstanden werd het Grotius College dit jaar onttroond door de meisjes uit Zaandam. In de groep meisjes-B legde de rJi.b.s. uit Vlissingen beslag op de eerste plaats, gevolgd door het St.- Catharinalyceum uit Eindhoven en de m.m.s. uit Middelburg. Utrechtse jongens willen graag vegen Het aantal jongens, dat tegen beta ling) de gemeentelijke reiniging- dienst te L'treoht wil helpen straat ve lgen in de zomervakantie, is zo groot dat twee ploegen van 15 personen al Izijn volgeboekt Men heeft veel meer aanmeldingen gekregen d3n nodig waren. Maandag 20 juli treedt de eerste ploeg aan in witte overals, die in bruikleen worden gegeven door de reiniging. Onder leiding van personeel van de reinigingsdienst gaan de scholieren dan drie weken van vijf dagen vegen. Elke werkdag van 8 tot 11 30 en van, 13 tot 16.30 uur. De beloning is voor 16-jarigen 35 per week en loopt op voor 20-jarigen tot 55. voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) (Advertentie) Op Chateauroux en Orleans

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7