MOTIE IN RAAD GOES TEGEN VERLIES VAN KERNSTATUS Ontslag van Vlissingse loods nietig verklaard koeikastVliebherr? Begrenzing plaats Oosterscheldedam de BILT Nota met argumenten voor behoud van faciliteiten wordt met E.T.l. opgesteld Motie Zeeuwse ALMANAK Ontslagbesluit op onjuiste grond ^^vakantie? w^=jzi.a Start van nieuwe fabriek Elvina in Sint-Maartensdijk VOORLICHTINGSCENTRUM OP DE GREVELINGENDAM VANDAAG OPEN Krediet van 535.000 gevraagd voor bouw van g.l.o.-school te Middelburg FILM EN RADIO WAREN MODERNE ATTRACTIESIN DRUK VEERE Burgemeester van Hulst zal feestelijk worden ingehaald TSfr HM implex dte fiets! Vragen kamerlid over Vogelwaarde PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 16 JULI 1964 In grote eensgezindheid front maken l'naniem heeft de gemeenteraad van Goes gisteravond laat on der meer in een motie zijn grot© teli rstelling uitgesproken over het afvoeren van Goes van de lijst van industriekernen. „Zonder er een drama van te maken, kunnen we stellen, dat Goes zeer ernstig wordt getroffen door dit beleid", zij bijvoorbeeld de C.H.-fractie- voorzitter F. P. J. Polderman. De heer M. Loeve sprak van „een klap, die Goes doet duizelen" en de heer J. H. Roose (k.v.p.) zei dit van dé nieuwe situatie: „buitenge woon somber, maar niet hope loos". Zonder uitzondering waren dt woordvoerders van de politieke frac ties in de gemeenteraad van Goes het er over eens, dat men in grote eensgezindheid zal moeten strijden voor het behoud van de kernfacilitei ten voor Goes. De raad nam een mo tie aan, waarin de raad het „ernstig betreurde, dat de kernfaciliteiten van Goes in het nieuw te voeren be leid een spoedig aflopend karakter zullen dragen". B. en w. werden zocht alle middelen te baat te nei om continuering van de kernstatus te bereiken. In overleg met het E.T. I. en de fractievoorzitters uit de raad zullen b. en w. van Goes thans een nota samenstellen, waarin alle argumenten zullen worden opgeno men. die pleiten voor het behoud van de kernstatus voor Goes. De raad besloot de motie ter kennis te brengen van het provinciaal bestuur van Zeeland, de leden van de Staten-Gene- raal en de geëigende instanties en per- De motie luidt: „de raad der gemeente Goes, kennis ge nomen hebbende van de nota inzake het te voeren industriespreidingsbeleid 1965- 1968 van 1 juli 1964, gezien de in deze nota uitgesproken wenselijkheid tot sterkere concentratie van het regionale industrialisatiebeleid, van mening zijnde, dat de in deze nota gestelde normen en opgenomen overwe gingen zich geenszins verzetten tegen, doch veeleer pleiten vóór het bij voort during als primaire kern betrekken van Goes in het stimuleringsbeleid, daarom ernstig betreurende, dat de kernfaciliteiten van Goes in het nieuw te voeren beleid een spoedig aflopend karakter zullen hebben, spreekt de verwachting uit, dat bij de huidige komende ontwikkeling van Zee land het tot nu toe gevoerde beleid en de met betrekking tot Goes ontvangen steun onverminderd zullen worden ge continueerd en draagt het college van b. en w. op al die middelen te baat te nemen om daarvan verzekerd te blij ven". „Zonder er een drama van te maken, moet ik toch zeggen, dat Goes zeer ern stig is getroffen door het nieuwe beleid", zei de C.H.-woordvoerder F. P. J. Pol derman, die als nestor van de raad het kernaanwijzingsdebat opende. Gezien de uitzonderlijke plaats van Goes achtte hij het van groot belang, dat Goes een pri maire industriekern blijft. „Vele plannen van Goes komen door deze beslissing van de staatssecretaris in gevaar", ver volgde de heer Polderman, die aandrong op een motie over deze zaak, later ge volgd door een nota met duidelijke, goed gefundeerde argumenten. De heer RL Haasdonk (v.v.d.) wees met name op een eendrachtig stand punt van de raad. „We moeten één geluid laten horen", was deze spre ker van oordeel. Ook hij pleitte voor een motie nu en later een nota met argumenten. „In die nota moeten we zeggen, dat het nodig en nuttig is", aldus de heer Haasdonk, „dat Goes industriekern blijft". Voor het sa menstellen van die nota moeten vol gens hem alle krachten worden ge mobiliseerd. „Het moet zo zijn, dat Goes staat en vecht als één man voor zjjn stad", ging de V.V.D.-fractle- leider verder. Klap De heer Loeve noemde de uitsluiting van Goes „een klap, die ons doet duizelen". Hij vervolgde: „Ook bij het provinciaal bestuur is men verrast door het weg vagen van Goes. Hij vond dat Goes on herstelbaar verlies zal lijden als de nota ongewijzigd wordt aangenomen in de beide Kamers der Staten-Generaal. Niet gerust was spreker over de zuigkracht op de Bevelanden, welke straks zal uit gaan van de kernen Bergen op Zoom en Flessen In Sluis heeft een onderwijzer een zogenaamde fle-ssenactie gevoerd: tot steun van een verdrukte groep konden de jongens en meisjes ge leegd glaswerk tn een pakhuisje achter de school deponeren. Een onbekend gebleven, maar be trouwbare organisatie stelde voor iedere fles, zonder aanzien van het etiket, een dubbeltje in het vooruitzicht. 't Werd een enorm succes. Keer op keer moest men met inschakeling van een vrachtwagen liet pakhuis- je ontruimen, hetgeen vooral te danken was aan de achtjarige Al- phons, die zich met hart, ziel en lichaam aan de actie wijdde op zijn nog schriele schoudertjes droeg hij het glaswerk met kis ten tegelijk het pakhuisje binnen. De actie is volledig geslaagd. Maar Alphons moest, zo jong al, ervaren, dat de werken van lief dadigheid geen dank vragen. Zijn vader is caféhouder. Zijn vader was caféhouder. Het bedrijf is wat je noemt op de fles gegaan. Zuid-SIoe. Overigens had de heer Loeve verschillende tegenstrijdigheden in de nota van staatssecretaris Bakker ont dekt. „Vele argumenten in de nota be treffende de ruimtelijke ordening gelden voor Goes. Soms lijkt het alsof de staats secretaris een pleidooi houdt voor Goes", stelde de A.R.-woordvoerder. Hij wist weinig argumenten voor wat hij noemde „de val van Goes". Hij zei verder: „We zjjn te licht bevonden door de staats secretaris. Dit is een voorbarig oordeel". En verder sprak hij over de niet-conti- nuering van de kernstatus voor Goes als „een zuinigheid, die de wysheid be driegt". Ook hij was van oordeel, dat Goes de argumenten, die pleiten voor behoud van de kernstatus, bijeen moet brengen. Injectiestop „Het nieuwe beleid zal voor Goes funest zijn", was ook het oordeel van de P.v.d. A.-woordvoerder Ph. Haverhoek. „Goes zal alles moeten proberen om dit nieu we beleid om te buigen. Dat zal mis schien een harde dobber zijn, maar bij mfj wil het er niet in, dat de injecties reeds na vier jaar ophouden. Wij hebben geen tijd gehad te bewijzen, dat we de kernaanwijzing waardig zijn", betoogde de heer Haverhoek. Evenals de vorige sprekers voelde hjj veel voor een nota met argumenten. „Als we eensgezind optreden", ging hij verder", is er moge lijk iets te bereiken. We moeten niet bij de pakken gaan neerzitten. We moeten de regering en de Kamer overtuigen van liet grote belang, dat Goes kern blijft". De S.G.P.-er A. Maljaars toonde zich bijzonder verheugd, dat er zo sterk werd aangedrongen op een eensgezind geluid, met name door de heer Haasdonk. Hij kon akkoord gaan met een motie en la ter een nota. De heer J. H. Roose (k.v.p.) zag de zaak buitengewoon somber in, maar toch ook weer niet hopeloos. „We zullen buitengewone krachten moeten bunde len om wat te bereiken", merkte hfj op. Gezocht zal volgens deze spreker moe ten worden naar een maximale aanslui ting by het provinciale beleid en de pro vinciale zienswijze. Hij was voorts van mening, dat „als we via de provinciale overheid de rijksoverheid willen berei ken moet dit gaan via een maximale eenstemmigheid van de raad en het be leid ten aanzien van Goes". De heer Roose wilde niet nader ingaan op het beleid van Goes, maar wel merk te hij op, dat Goes wat zakelijk beleid betreft de hand in eigen boezem kan steken. „Er zijn beleidsfouten gemaakt. Nagegaan moet worden, waar correctie op het beleid nodig Is", aldus de heer Roose, die naast een motie „het is bijzonder gemakkelijk met moties te zwaaien" allo zakelijke argumenten wilde samenvatten in een nota, die dan later kan volgen. Burgemeester Huber zei in een korte slotopmerking het bijzonder op prijs te stellen, dat de raad het belang van deze zaak op de juiste wijze zag. Ver volgens gingen b. en w. en de frac tievoorzitter in beraad om de motie op te stellen. Uitspraak Centrale Raad van Beroep De Centrale Raad van Beroep heeft woensdag het ontslag van binnenloods A. L. B. ten B. nit Vlissingen, die vorig jaar heeft geweigerd een schip bij duis ternis van Zierikzee naar Willemstad te beloodsen. ongegrond en nietig ver klaard. De raad vernietigde daarmee te ens de uitspraak van het ambtenaren gerecht Rotterdam, dat het beroep van Ie loods niet-ontvankelyk had ver klaard. De Centrale Raad zegt in zijn uitspraak, dat het bestreden besluit op een onjuiste feitelijke grondslag berust. De Raad be taalde tegelijkertijd dat uit 's rijks kas Ie onkosten moeten worden vergoed, die de ontslagen loods moest maken om zijn zaak door een getuige-deskundige bij de Centrale Raad te laten toelichten. De loods had opdracht gekregen een schip 's nachts over de Oosterschelde te loodsen. Door gebrek aan praktische er varing achtte hij het niet verantwoord deze opdracht uit te voeren, reden waar om hij adviseerde een particuliere loods voor dit werk in te schakelen. De supe rieuren van de loods namen hem dit laatste zeer kwalfik. Resultaat: ontslag per 1 oktober 1963. Ambtenarengerecht Onmiddellijk ging de loods tegen dit besluit in beroep bij het Rotterdamse ambtenarengerecht. Dit college be sliste op 7 november, dat zijn beroep niet gegrond was. Men was van oor deel, dat het ontslagbesluit niet in strijd was met het. algemeen beginsel van behoorlijk bestuur. De loods ging in hoger beroep bij de Centrale Raad. zaak en toog zelfs naar Vlissingen om daar 19 loodsen te horen. In Vlissingen vernamen de leden van de raad dat het vrij veelvuldig voorkomt dat rijksloodsen schepen, die bij nacht over de Ooster schelde willen, naar particuliere lood sen verwijzen. Kan een particuliere loods hun taak niet overnemen, dan ad viseren de rijksloodsen de kapiteins vaak maar voor anker te gaan en het dag licht af te wachten. Advertentie Al maanden geleden hadden alle lood- ~~i in Vlissingen, op twee na. in een ing over het ontslag vi collega Ten B. uiting gegeven. In d. ze verklaring bevestigden zij, dat geen van hen onder deze omstandig heden de opdracht had aanvaard. De vereniging „De Nederlandse Loods", waarvan de Vlissingse loods lid is, had de behartiging van deze zaak in handen gegeven van de heer G. Kenemans, lid van het dagelijks bestuur van de cen trale van rijkspersoneel en vertegen woordiger namens het ambtenarencen- trum in de centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenarenzaken. Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid? Laat uw vakantie niet bederven Neem 'ASPRO' mee Want u weet 't: 2 'ASPRO'* ■ètzCSféntioeet jït.' RIorgen, vrijdag 17 juli, start In Sint- Rlaartensdijk op het industrieterrein de produktie van de nieuwe fabriek van Elvina. In 1956 vestigde de fabriek zich in de gemeente Sint-Maartensdijk. Daarvoor bestond de fabriek al. Elvina heeft in vijftien jaar tijds een groei doorgemaakt van een éénmansbedrijf tot een grote fa briek met meerdere vestigingen in de vorm van ateliers en fabrieken. De nieuwe fabriek te St.-Maartensdijk is een aantrekkelijk, modern gebouw. In de fabriek zijn moderne machines ge plaatst, die zorgen voor een stijgende -«roduktie. Om meisjes in de gelegen- leid te stellen in de fabriek te komen werken, ligt het in de bedoeling een eigen vervoersdienst op te richten, die het heen en weer reizen naar elk deel van Tholen zal vergemakkelijken. Gebroken sleutelbeen na botsing met auto De zesjarige jongen O. H. uit Vlissingen heeft woensdagavond bij een verkeers ongeval in Vlissingen zijn sleutelbeen gebroken. Hij kwam met zijn fiets de obeinstraat uitrijden de Paul Kruger- straat op en gaf daarbij geen voorrang n de bestelauto van de Vlissinger M. Dokter J. Vader constateerde een ge broken sleutelbeen en liet de jongen overbrengen naar het ziekenhuis Bethes- da. Na behandeling kon hy weer naar huis terugkeren. Vandaag -donderdag zal op de Grevelingendam hét voor lichtingscentrum 'worden geopend. Nog vo.or de gondeliers met hun stenen lasten de „laatste loodjes" bij de experimentele slui ting van de Grevelingendam voor hun rekening nemen, kunnen de bezoekers tekst en uitleg krijgen van de dingen, die staan te gebeuren. Een maand geleden konden wij melden, dat er een initiatief genomen was om een dergelijk voorlichtingscentrum op de Oostkop van de Grevelingen dam op te zetten: De manifestatiecommissie, die vorig jaar in Zierikzee werd geïnstalleerd om Schouwen-Duiveland bij het bereiken van zijn vaste oeververbinding met Holland in de schijnwerper te plaatsen en de stichting „Hadex", die in het Haringvliet het voorlichtingscentrum „Deltaschouw" exploiteert zochten voor dat doel contact met elkaar. Het resultaat is er nu: vanmiddag wordt het voorlichtingscentrum officieel geopend. Om half vier 's middags verzamelt het gezelschap genodigden zich in de Milkbar van de R.T.M. op ZUpe. Vandaar vertrekt een bus naar de Oostkop: het gezelschap maakt dezelfde rit als de toeristen straks. Aan het slot van deze tocht gaat het centrum officieel open. (Slot van pagina 1) platen zjjn zo uitgestrekt dat de dij li- lengte in diep water sterk beperkt kan worden. Als de dam ten oosten van de Neel- tje Jansplaat wordt gelegd, wordt de lengte waarover de dijk in diep water moet worden gebouwd, aanmerkelijk groter, hetgeen grote technische moeilijkheden meebrengt. Overigens hangt dit wel af van de methode van sluiting die zal worden toegepast, al dus het artikel in „Deltawerken". Hoewel het grondmechanisch en geo logisch onderzoek nog niet is afge sloten, heeft het al uitgewezen dat er, wat betreft de grondslag, geen doorslaggevende argumenten zijn aan te voeren om het tracé op de Het gearceerde deel op deze kaart is de strook waarbinnen de dam door de Oosterschelde zal komen te liggen. De meest linkse en meest rechtse stippellijn geven de gren zen aan van het model van de Oos terschelde dat gebruikt wordt in liet waterloopkundig laboratorium „De Voorst". De gemeenteraad van Middelburg krijgt tijdens de openbare vergadering van aanstaande maandag een voor stel te behandelen waarin b. en w. vragen een krediet van f 535.000,te verstrekken voor de bouw van een g.l.o.-school in het uitbreidingsplan Rïagistraatwijk. Het plan voor de bouw van een zeslokalige bijzondere school voor lager ondecwijs heeft de zer dagen de goedkeuring van de in specteur van het lager onderwijs ge kregen. Thans zal zo spoedig moge lijk de bouw gerealiseerd dienen te worden. De kosten van het bouwwerk worden geraamd op f436.730,inclusief de centrale verwarming en exclusief de inrichting. De kosten van de grond zullen f 58.000,bedragen: bij elkaar dus een bedrag van rond de f 495.000. Bij de beschikbaarstelling dient reke ning te worden gehouden met een verhoging van de kosten van f 40.000. Ongeval met perswals In de kustvezelfabriek E.N.M.E.V. te Walsoorden had de werknemer B. het on- eluk met zijn linkerarm bekneld te ra- :en tussen een perswals, die in bewe ring was. B. liep een vleeswond en en- :ele kneuzingen op. Andere arbeiders konden gelukkig direct ingrijpen en hulp bieden, zodat het ongeval nog betrekke lijk goed af liep. B. werd voor een me dische behandeling overgebracht naar het ziekenhuis te Hulst. oostelijke helft van de Noordbeve- landse oever te doen aansluiten. De tot dusverre beschikbare gege vens betreffende de golfhoogten wij zen er ten slotte op, dat de verbin dingslijn tussen de zuidpunt van de Schouwse duinenrij en de westelijke punt van Noord-Beveland een nogal markante scheidingslijn ïs. Zee waarts nemen de golfhoogten name lijk snel toe, ten gevolge waarvan het aantal werkbare dagen in het bouwseizoen afneemt. Vanaf scheidingslijn oostwaarts zijn de ver schillen in golfhoogte van veel min der betekenis. De voorgaande overwegingen en be schikbare gegevens leidden tot het vaststellen van een strook, waarbin nen op grond van de momenteel be schikbare gegevens het tracé bij voorkeur zou moeten liggen. Definitieve keuze Voor een definitieve feenze van het tracé zyn allereerst waterloopkun dige overwegingen van belang. Bere keningen en proeven in het over zichtsmodel der benedenrivieren in het Waterloopkundig Laboratorium te Delft zullen moeten uitwijzen op welke stromingen in de verschillende bouwstadia gerekend moet worden in de sluitgaten van enkele in de strook nader te onderzoeken tracés. Op grond van deze uitkomsten, van de resultaten der nog gaande onderzoe kingen en van economische overwe gingen zal een voorlopig tracé kun nen worden vastgesteld. Op deze keuze zullen bijkomstige aangelegen heden nis wegaansluitingen, wa- terhulshoudkundige overwegingen en toekomstige ontspanningsmogelijk heden zijdelings van invloed kun nen zyn. Inmiddels is men in het Waterloop kundig Laboratorium „De Voorst" begonnen met de bouw van een mo del va,n de Oosterschelde, waarin het gekozen tracé nader kan worden on derzocht. Het ligt Ln de bedoeling dat dit model in eèn loods zal worden ondergebracht, omdat het bij de ge wenste schalen (horizontaal 1 300, verticaal 1 100) dusdanige afme tingen zou verkrijgen dat de wind bij metingen in de open lucht storend zou kunnen werken. Dit model zal geschikt zijn voor proeven met getij-stroming, aldus „Deltawerken". De nieuwe burgemeester van Hulst, de heer P. J. G. Molthoff zal op zater-, dag 18 juli aanstaande 's middags om] drie uur tijdens een buitengewone raadsvergadering worden geïnstal leerd. De burgemeester en diens ge zin zullen aan de Tivoliweg worden verwelkomd door een commissie van ontvangst. Na de raadsvergadering bestaat gelegenheid de burgemeester in de raadzaal toe te spreken. Daarna zal het gezin Molthoff een zanghulde worden gebracht. Om half zes begint de receptie voor genodigden, om zes uur voor de gehele bevolking van Hulst, waarna de koninklijke stedelij ke harmonie op de kiosk aan de Hout markt een concert zal verzorgen.' Hulst maakt van de intocht van de nieuwe burgemeester een feestdag. Alle ingezetenen wordt verzocht de vlag uit te steken. „In alle daartoe geschikte gelegenheden", zo vermeldt het feestprogramma voorts, „bestaat gelegenheid tot dansen". Tom-Dorus-Manders aan laatste opnamen bezig Veere stond gistermiddag en •avond op stelten. Niet alleen was er de extra „attractie" van de aan wezigheid van de filmploeg met Tom „Dorus" Manders: ook een aantal radio-mensen was in het stadje aan het Veerse Meer neergestreken om er twee recht streekse uitzendingen te gaan ver zorgen. De uitzending van 's mid dags betrof de primeur van het programma „33-45", dat door de VARA de lucht in werd gestuurd. Presentator bij het „burengebeu ren" was reporter Kees van Maas- dam, die gewapend met een micro foon op de kade van Veere had postgevat. Hij maakte genoeglijke praatjes met toeristen en voorbijgangers, die aan het eind van het Interview de vraag gesteld kregen: Welk plaatje zou U willen ho ren. Hiervoor kon men een ruime keus maken uit een lijst van meer dan tach tig platen. De verzoeknummers werden langs een rechtstreekse lijn doorgege ven naar de studio in Hilversum, waar Lieke van Bommel ze opving en in het programma verwerkte. Op de kade in Veere kregen de vele belangstellenden de aangevraagde plaatjes via een luid spreker te horen Kees van Maasdam bracht naast een aantal vakantiegangers en dagjesmen sen verschillende inwoners van Veere voor de microfoon. Gemeentesecretaris L. van de Hiele hield een gloedvol be toog over dc schoonheid van Veere, de heer Van de Broeke ambtenaar ter se cretarie somde in enkele tellen de be zienswaardigheden van .Veere op en dorpsomroeper Joannes Brouwer liet de luisteraars in het land horen op welke wijze hij zijn dorpsgenoten had laten weten welke activiteiten er voor de avonduren in Veere op het programma zouden staan. Henk Bongaards en Ko de Kloet hadden de eindregie by de uit zending, die volgende week vanuit Oost- voorne plaats vindt. Vijftig passen van VARA-man Van Maasdam verwijderd maakte cineast Piet Terlaag gistermiddag veruit de inMAM/VVWVWWVVVWWVWWWVVVWWWVWM Ineke van de Hielle, het dochtertje die gistermiddag door Kees van Veere was een van de vele tieners (liegistermiddag door Kees van Maasdam werd geïnterviewd. (Foto P.Z.C. laatste buitenopnamen voor de nieuwe Zeeuwse Dorus-film: „De gestolen Wil lem ni". „Nog twee dagen en we zijn ermee klaar. We zouden al eerder ge reed zijn gekomen, maar gisteren had den we pech door het weer" zo vertelde Tom Manders. zijn onafscheidelijke le ren hoedje achter op het hoofd druk kend. Overigens was het gisteren bij het maken van de straatopnamen weer een vrolijke bedoening. Talrijke nieuwsgierigen dromden rond om de filmploeg bij het stadhuis om toch vooral niets van de gebeurtenissen te hoeven missen. Ze genoten zichtbaar, "t Is zo veel leuker dan dat je het voor de televisie ziet", zeiden sommigen. Het drie kwartier durende amusements filmpje, dat zoals gemeld niet op de Ne derlandse beeldbuis komt, maar wel on der meer in Duitsland en België via de wordt uitgezonden, zal waarschijn- Veere in premiè- lijk eerst in oktober ii KUNST Openluchtspelers met „Sabijnse Maagdenroof Theater Torenvliedt Middelburg Een fraai ouderwets stuk: „De Sa bijnse Maagdenroof", een blijspel dat Sisteravond in Torenvliedt door de penluchtspeler^ werd opgevoerd. Negentiende eeuws in alles, in de om slachtige en tevens al te simpele in triges, in de hele vormgeving, in de „terzijdes", kortom het gaat hier om een stuk dat bij balletjesgordijnen en spiegeldressoirs hoort. Niettemin: voor een zomeravond een leuk geval, waarmee het publiek veel plezier heeft. De Openluchtspelers hadden hun keus op dit stuk laten vallen, om dat door ziekte in hun gelederen het ambitieuze plan om de Midzomer- nachtsdroom van Shakespeare op te voeren niet kon worden verwezenlijkt. Om diezelfde redenen vroeg voorzitter Geljon aan het begin van de voorstel ling enige clementie: de tijd van voor bereiding was wel erg kort geweest. Wat ons betreft: die clementie was niet nodig, want het groepje spelers heeft voor een eerste opvoering bijzonder vlot en aantrekkelijk spel geleverd. Over het algemeen had men voor qua spelkwaliteiten weinig uit eenlopende groep gezorgd, zodat als geheel een redelijk niveau werd be reikt. Toegegeven: het stuk is niet indrukwekkend, het stelt niets voor en is bovendien helemaal geen openlucht theater, maar als alles meewerkt zo- als gisteravond, niet te veel haperin gen, goed weer, welwillende toeschou wers, dan wordt het alles bijeen een plezante voorstelling. De namen van de spelers: C. van Hoek, die een mooi type maakte van professor Gollwitz, een rol geknipt voor deze speler, omdat zij het hem mogelijk maakte eigen clowneske ac centjes te plaatsen; A. van Bergen, een zwierige, welsprekende toneeldi recteur; P. Vlieger als de oude heer Grosz, een uit de Camera Obscura weggelopen figuur a ia buikje; E. Wil- mink, een vaardige jeune premier van nadrukkelijk goede familie; P. A. de Leeuw, die een vlotte doctor Neumeis- ter bleek; mevrouw C. Holthuis-de Nijs als een goedmoedige dienstbode, mevrouw M. van Hoek-Scheij beier, die de Xantippe-achtige mevrouw Gollwitz speelde, en ten slotte me vrouw L. van Starrenburg-Hidding, met een Ophelia-achtige vertolking van de jongste Gollwitz, Paula. Toine van Bergen had het zich niet gemakkelijk gemaakt: én regie én een hoofdroL Van beide functies kweet hij zich met vakmanschap. Als regisseur had hij bovendien kans ge zien om dit theaterstuk acceptabel te maken voor de openlucht, had met weinig middelen een decor gemaakt, dat aangepast was aan de omgeving en het is al eerder gezegd: het ge heel deed het leuk. Het aardige van de regie was o.m. dat men dit stuk in kleine details negentiende eeuws had gelaten, een gestileerde negentiende eeuw. De grime was van A. P. Lorier, de belichting werd verzorgd door C. Dresens. Veel belangstelling en aan het slot een dankbaar applaus voor de medewerkenden. deK. HET WEER IN EUROPA Londen, licht bewolkt Luxemburg, half bewolkt Nice, onbewolkt MUnchen, onbewolkt Locarno, onbewolkt Innsbruck, licht bewolkt 26 gr. C. 33 gr. C. 28 gr. C. 30 gr. C. 30 gr. C. 29 gr. C. 33 gr. C. Advertentie Gemonteerd mot Vrodootein banden. Tweede uitzending Veere was woensdagavond opnieuw in de ether, dit keer voor het programma „Waarheen dc wind waalt". Lag het oorspronkelijk In de bedoeling er een rechtstreekse uitzending van te maken, met het oog op dc snel invallende duisternis hegon «Ie Down Town Jazz band, die het leetiwennandec) van het programma zou verzorgen, reeds om even over acht met haar optreden op de kiosk. De vele belangstellenden kre gen ook zangeres Ann Burton te horen. AANHOUDEND ZOMERWEER Tussendoor interviewden Henu van Sti-1 Droog enoverwegend zonnig. Zwakke priaan en Kees Buurman een aantal j wind uit richtingen tussen noordwest Veerenaren. Burgemeester 1, F. den'en noordoost. Aanhoudend warm. Beer Poortugael vertelde het een en an-' VERWACHT. der over de geschiedenis van het stadje en sneed terloops het herindelingsvraag- stuk aan. De stadsomroeper kwam op nieuw aan bod. Wim Abeleven werd voor de microfoon gehaald, het echtpaar Vertinde kwam aan het woord, midden standers lieten van zich horen en Kees Buurman ging een kijkje nemen in de O.L.V, Kerk. Ni' STRANDVERW ACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Het lichtschip Noordhindei voor de Zeeuwse kust meldde woensdagavond een vrij dichte mist. Deze mistbanken lossen in het kustgebied snel op. Ook vandaag fraai strandweer met zon nige perioden. Zwakke, naar het noordoosten ruimende wind. Overdag 24 graden. Zeewater 18 graden. afloop deed zich eon klein incident voor. Bij liet terugluisteren van liet pro gramma in do reportagewagen van de. vnoiMur/jruiirx Nederlandse radio unie gaf Kufie Hue- r- VOORUITZICHTEN ting in niet mis te verstane bewoordin- ^e.n, "leuw hogedrukgebied trekt van gen /.ijn misnoegen te kennen over het Ziud-Engeland naar Denemarken, zo- feit, dat men de muziek van de Down dat het fraaie strandweer voortduurt. Town Jazzband tijdens diverse inter views op de achtergrond had gehouden. Tegenover programmaleider Tom Pau- 1? juli ka trok hij hierover fel van leer. Later Zon op 04.40 onder 20.51 kon de zaak worden bygelcgd. I Maan op 14.15 onder 00.21 ZON EN RIAAN Het Tweede-Kamerlid, de heer Franssen (p.v.d.a.), heeft aan de minister van binnenlandse zaken schriftelyk ge vraagd of het juist is dat de gemeen te Vogelwaarde in grote financiële nioelijkheden is gekomen door do li quidatie van de VVesterschclde tex tielfabrieken, aan welke onderneming zy een lening tot een bedrag van 1,8 miljoen had verstrekt. Tevens vraagt hy, wie destijds het initia tief tot het verstrekken van dezo geldlening heeft genomen, alsmede of het raadsbesluit daartoe steunde op adviezen van deskundigen. Ook wil hij weten, ivelke de financiële gevolgen van de liquidatie van de on derneming voor dc gemeente Vogel waarde zijn, alsmede of de begroting 1964 van deze gemeente, wanneer met die gevolgen rekening gehouden wordt, nog sluitend zal zijn. „Indien de gemeente Vogelwaarde niet meer in staat zal zijn haar normale taken te vervullen, is de minister dan bereid in enigerlei vorm financiële hulpverlening te overwegen zo vraagt de heer Franssen. Mem brak been bij Grevelingenkabel Bij een ongeluk bij de Grevelingenkabel in Bruinisse heeft dinsdagavond een ar beider, de heer J. K. uit Zierikzee een been gebroken. Het ongeval gebeurde bij het demonteren van een zware katrol op de middenpilon van de kabelbaan. Er sprong een sluiting los, waardoor een takel weggeslingerd werd en tegen K. sloeg. Het vervoer van de gewonde per brancard kostte nogal wat moeite, om dat de gondel te klein bleek voor het vervoer van de brancard. Men heeft toen brancard en gewonde op de gondel vastgebonden en naar de wal vervoerd. Daarna is de man naar het Zweedse Ro de Kruisziekenhuis in Zierikzee ge bracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2