Soedan is wellicht de toetssteen voor Afrika's samenhang Miniatuur-boekje [halfxhalf cm zorgzaam in de watten gelegc RE BOEKENPLANK Pockets Scheidslijn tussen noord en zuid Conflict dat continent zou kunnen splijten Kunstgeurtjes verlokken mensen muizen Lichtgelovige Argentijnen vaak bij de neus genomen Het geheim van Van Gulik Historische roman j WOENSDAG 15 JULI 1864 PR OV IN O t ALB ZBEUW8B COURANT pekijkt men Afrika op een grof geschetste wereld kaart, dan lijkt het een door de zee van de overige landmassa's van onze aarde duidelijk afge scheiden blok, waarvan de enige verbinding met een ander con- tinent de smalle isthmus tus sen Egypte en het schiereiland Sinaï door de aanleg van het Suezkanaal doorgesneden werd. Afrika is als het ware een ei land van continentformaat, vol ledig omsloten door zout water. Tekent men in de schets echter de geografisch belangrijke kenmerken zeewegen, woestijn. hoogland. moerasgebieden en wouden dan stelt men vast, dat Rode Zee en Middellandse Zee Noord-Afrika geenszins van Azië. respectievelijk Europa isoleren doch veeleer Noord- Afrika aan deze beide zuster-conti- nenten koppelen. Tegelijkertijd zal men bemerken, dat het op het eerste gezicht gesloten continent door Sa hara, Lybisclie woestijn en Abcssini- sche hoogvlakte in twee helften wordt gedeeld met het tropisch regenwoud van West-Afrika en de moerassen van de Boven-Nyl als tweede scheidslijn. Het noordelijke derde deel van Afri ka is veel nauwer met Azië en Euro pa verbonden dan met het zuidelijke deel van het gemeenlijk als een on deelbare eenheid beschouwde zwarte werelddeel. Uittocht Op dit moment is deze deling van Afrika in tweeën nog geen brandend probleem van de interne Afrikaanse politiek. De volkeren der beide helf ten van Afrika worden thans als voorheen bijeengehouden door hun gezamenlijk' probleem, de heerschap pij van hun voormalige Europese machthebbers af te schudden. In de Afrikaanse landen met een Europese minderheid is dit probleem nog altijd acuut. In het grootste deel van Afrika ech ter en wel aan beide zijden van de continentale scheidslijn zijn de Europeanen duidelijk op de aftocht en met hun verdwijnen van het Afri kaanse toneel zien de Afrikaanse vol ken zich thans tegenover elkander gesteld. In dit stadium, dat onmiddellijk voor de deur staat, zou de twee-deling van Afrika tot een ernstige aangelegen heid kunnen worden, wanneer deze niet met verziende blik en bekwaam heid tegemoetgetreden wordt in die staten, die aan weerszijden van de scheidslijn liggen, zoals bijvoorbeeld Nigeria en de Soedan. Evenals liet geweldige continent Afrika is ook de Soedan in twee delen ge spleten. De toestand daar is symbolisch voor geheel Afrika. Dat de toekomsti ge ontwikkeling van de Soedan het lot van het ge hele zwarte continent zou kunnen beïnvloeden wordt in nevenstaande beschou wing uiteengezet door de bekende Engelse histori cus dr. Arnold Toynbee. vreemden. Dat bracht hen er toe het zuiden hermetisch van het noorden af te grendelen. Het gebied te sluiten voor noordsoedanese kooplieden was. zeker in het beginstadium van de ontwikkeling van de zuidelijke Soe dan, gerechtvaardigd. De Britten sloten de deur echter ook voor de islamitische missionarissen terwyl zij die openlieten voor de christenen. Deze discriminatie Hjkt, terugblikkend, wellicht unfair of minstens onverstandig. Zjj heeft noodzakelijkerwijze geleid tot resen- ti men ten in het noorden en dit afge sloten hoofdstuk van de Soedanese geschiedenis is voor een deel oorzaak van de heden zo ongelukkige betrek kingen tussen de beide confessioneel van elkaar gescheiden landsdelen. Nu de Soedanesen van het noorden niet alleen hun eigen gebied doch ook het zuiden beheersen, proberen zij de verloren tijd in te halen. Zij willen het zuiden van hun land assimileren, een poging die onder Britse heer schappij werd verhinderd. Hun reactie is heel natuurlijk, maar ongetwijfeld moreel en politiek fout. Ongeacht zijn achterblijven heeft het zuiden thans een leidende laag, die mogelijk de wapens bezit om tegen dit streven van het noorden weer stand te bieden. Zou deze weer standsbeweging zich uitbreiden, dan zou zij in de ruimte en de wildheid van het land een sterke bondgenoot vinden. Geven en nemen Uan en ooor Ontmoetingen met koningin Wilhelmina Gerard Rutten, die in de oorlogsjaren aan koningin Wilhelmina was ter be schikking gesteld als officier van alge mene diensten, heeft voor dc Zwarte Beerreeks een persoonlijk getint boekje geschreven „Ontmoetingen met konin gin Wilhelmina". Door zijn werk was by in de gelegenheid de persoon en het werk van deze grote vorstin nader te leren kennen. Onder de vele werken en werkjes, die handelen over koningin Wilhelmina, neemt.dit boekje een aparte plaats in. Schrijver slaagt erin deze vrouw nader tot de lezer te brengen, haar toewijding en haar liefde voor het bezette land en haar specifieke optreden. Het is bovendien een boeiende mense lijke reportage geworden over de Ne derlanders tijdens de oorlog in Enge land en over het bevrijde Nederland kort na de oorlog. Voor Zeeland zijn in het bijzonder interessant de indrukken Ongetwijfeld zal men in het noorden °veJ! de „Tiendaagse veldtocht'', zoals argumenteren, dat de beide delen de reis_ van koningin Wilhelmi van de Soedan een eenheid vormen. De werkelijkheid echter ziet er an ders uit en de Soedan kan slechts naar eenheid worden geleid door we derzijdse instemming, door een geven en nemen aan beide kanten. Het zui den mag en kan slechts met eigen vrije toestemming en onder gelijke voorwaarden als het noorden, deel blijven uitmaken van de Soedan. Het probleem van deze beide lands delen is in het klein een symbool voor het probleem der beide delen van Afrika en daarom heeft de Soe dan niet alleen zijn eigen lot maar dat van geheel Afrika in handen. Wanneer het de Soedan gelukt, een verzoening tussen de beide delen van zijn bevolking te bewerkstelligen, dan heeft het constructieve pioniers arbeid voor het gehele continent ge leverd. Komt het daarentegen in de Soedan tot een open conflict, dan zal dit de spanning tussen de beide delen Afrika in hun totaliteit verhogen vroeg of laat zal dan de zuidelijke Soedan tot een brandpunt worden voor de latente ressentimenten van het zwarte Afrika tegenover Noord- Afrika. Zouden de zaken dit stadium bereiken, dan zal de splyting van het Afrikaanse continent wellicht niet meer te helen zyn. het bevrijde Zuid-Nederland noemt. Een reis, aie begon met de grensoverschrijding bij Eede, gevolgd door een rondtocht door Zeeuwsch- Vlaanderen en de oversteek naar Wal cheren. Zó was het bij Westkapelle „Een oud vrouwtje begon plotseling met dunne stem het „Wilhelmus" te zingen. Geheel alleen zong zij. De andere Zeeu wen waren te ontroerd om mee te zin gen. Het lied werd overstemd door het geluid van de branding van de zee. in de verte krjjsten een paar meeuwen". JONGENS EN MEISJES Bij dc uitgeverij Helmond versche nen in de Helmpocketserie twee boekjes, die eikaars tegenhanger zijn. Het eerste heet „Over jongens ge sproken" en het vertelt aan jonge meisjes hoe ze met jongens wel en niet moeten omgaan. Het tweede heet „Over meisjes gesproken' telt over het contact met meisjes. Het zijn prettige leesbare boekjes en er wordt heel veel goede en ook prak tische raad in gegeven, waarbij ook al'.rlci moeilijke vragen niet worden vermeden. De samenstellers van de boekjes zijn er duidelijk op uit een goede moraliteit te handhaven en dat wekt wel vertrouwen! Spanningen Noord-Nigeria ligt ten zuiden van de Sahara maar ten noorden van het regenwoudgebied en ondanks zijn voornamelijk uit negers bestaande bevolking heeft het een overwegend islamitische religie en cultuur. Noordafrikaanse en Aziatische ele menten in ras en in culturele struc tuur zijn zelfs zo sterk, dat zich spanningen voordoen tussen het noorden en het zuiden van het land. waar de bevolking uitsluitend uit ne gers bestaat en waar religie en cul tuur, voorzover niet van inheemse oorsprong, christelijk-westelijk zijn. In de Soedan staan het arabisch-isla- mitische noorden en het zwarte hei dense en christelijke zuiden tegenover elkaar, maar hier is de krachtverhou ding precies andersom. Terwijl in Ni geria. het christelijke en heidense zui den het islamitische noorden in de wedloop in de Soedan juist het ara- bisch-islamitische noorden aan de kop. Dit onderscheid is te verklaren uit het verschillend verloop van de jongste geschiedenis der beide lan den. De qrote kloof De kloof tussen de culturele niveaus in de beide delen van de Soedan was en is zeer groot. Toen de Britten het zuiden ontsloten en hier een be stuurssysteem invoerden, waren zij zich bewust van de noodzaak, de pri mitieve bevolking te beschermen te gen het gevaar "van uitbuiting door B. M. Kramer jr. in Amersfoort, verzamelaar Unieke verzameling van curiosa m te Kra mer jr. uit Amersfoort het kleinste boek uit zijn verzameling laat be wonderen. Het staat in de boeken kast, niet tussen de grote Statenbij bels en andere indrukwekkende boekwerken, waarvan de solide om slagen door de land des lijds zijn aangetast, maar apart, zorgvuldig opgeborgen tussen twee propjes watten in een glazen ampul. ..Kijk, daar is het", zegt de trotse eige naar en op de tafel valt een boekje van enkele millimeters dik met af metingen van 'jx1: centimeter. Een blik met de loep leert, dat op de omslag in gouddruk een kruis staat afgebeeld en op de eerste pa gina het ..Onze Vader". De andere pagina's zijn blanco. Het is één van de meest curieuze itgaven in de verzameling van de heer Kramer. Het boekje, fiestijds uitgegeven door een drukkerij in München, heeft geen enkel praktisch nut. Zelfs die ene pagina met het „Onze Vader" is met een sterke loep nauwelijks te lezen. Maar de heer Kramer zou het voor geen geld wil len missen. Er zijn slechts twee of drie exemplaren in Nederland te den. Van een ander boek weet de heer Kramer zeker, dat hij het enige Piast'C met ledergcur het best verkocht en NEW YORK In Amerika den zowel door de industrie consumptiegoederen i niet-lcvens- middelen) als door de detailhandel in toenemende mate synthetische reukstoffen gebruikt, die ofwel het assortiment van kunststoffen de geur van het corresponderende na- luurprodukt verlenen ofwel geheel nieuwe geurencombinaties vormen. Wat deze kunstgeurtjes ook zijn: de bedoeling van hun gebruik is er de verkoop mee te stimuleren. conserveren verloren zijn gegaan, te herstellen. Ook worden dergelijke es sences gebruikt om er een of andere onaangename reuk mee weg te druk ken. Er zijn textielfabrieken die bij de aflevering een appreteermiddel 1 toepassen en daaraan een reukje loe- voegen, dat de indruk geeft alsof het '-j materiaal lekker fris in de zon heeft gelegen. Wat de toepassing betreft: men kan er muizevallen een kaaslucht mee ge ven, men kan er affiches voor bepaal de produkten het geurtji produkten door toedienen Lokqeurtjcs In de reclame worden eveneens synthetische reukstoffen gebruikt. Zo heeft men al affiches voor wijn en fruit gemaakt, die in de drukinkt wijn- en fruitgeuren mee hadden ge kregen. Ook is het praktisch uitvoer baar gebleken in de buurt van etala ges of winkeldeur reukmiddelen te verstuiven, die de voorbijganger bewust in de door de winkelier paai. wenste richting deden komen! Een ,a„ deze Amerikaanse groente- en fruithande- men kan,laar constateerde dat zijn omzet aan- uuui lucu ICilcu i I1ICII uai, ze gebruiken om huizen, kantoren en:zienlijk steeg, naaat hij op de sloep winkels een frisse noot te verlenen. !«e geur van verse aardbeien had la- ,ien verstuiven. Fabrikanten van plastic-koffers en, E soorigciijkB opz(,, «at voor bij man die® meevallen maakte en ontdekte dat een permanente chemisch reukmiddel, dat geur van echt leder heeft. Winkeliers hebben daarbij de interessante ont dekking gedaan, dat al wijst men de klant op het feit dat de koffer of de tas niet van leer maar van plastic is, men ze toch liever koopt dan plastic produkten zonder ledergeurtje. Andere afnemers benutten de kunst matige geuren om natuurlijke geuren die bijvoorbeeld bij steriliseren of kunstmatige kaasgeur aan zijn appa raten een onweerstaanbare aantrek kingskracht op muizen uitoefende. De meest recente ontwikkeling echter is die, waarbij men met een spuitfles, een klein pompje en een ventilator woon- en kantoorruimten injecties geeft met geuren-naar-believen hetzij om de levens-, hetzij om de ar beidsvreugde te verhogen. exemplaar in Nederland bezit. Het is uitgegeven in 1648 door Frans Bal- tensz in Dordrecht. Deze man was behept met wat. men godsdienstwaan zin kan noemen. Op grond daarvan lag hij altijd overhoop met de kerke- raad in Dordrecht, die zijn inzichten niet kon delen. Baltensz ging zover, dat hij besloot een boek samen te stellen, waarin hij een eigen visie gaf op het Evangelie van Johannes. De kerkeraad weigerde dit werk uit te geven, waarna Baltensz zo razend werd, dat hij het zetsel door elkaar smeet en het boek zelf drukte. Het resultaat werd een boek in prachtige band met fraaie middeleeuwse let ters, waarvan echter geen regel te lezen, omdat alles door elkaar staat. De verzameling van de heer Kra mer is een unicum in het land. Zijn boekenkast is te klein om alles op te bergen. Vooral de indrukwekkende boekwerken uit de periode, waarin de boekdrukkunst nog in de kinderschoe nen stond, nemen veel ruimte in be slag. Eén van die tegenpolen van het kleinste boekje ter wereld is een in 1562 in Duitsland gedrukte Nederland se bijbel. De drukker schreef bij Ne- hemia 3:5 een kanttekening, die hem spoedig na het verschijnen ervan op de brandstapel bracht. In deze kant tekening vergeleek de uitgever de mensheid met een dobbelsteen, zulks ter onderscheiding van rijken, armen en middenstand. De vijf en de zes zag hij als symbool van de rijken, die weinig te dragen hebben, omdat de tegenovergestelde vlakken van de dobbelstenen een twee en een één te zien geven. De armen, één en twee, hebben veel te dragen (zes en vijf), terwijl de middenstand (drie en vier) zich in het midden bevindt. Deze vrije meningsuiting kostte de drukker het leven. In de collectie bevindt zich Statenbijbel van 1571, één van de eerste gedrukte exemplaren, die de uitgever van illustraties voorzag. Voordien verschenen met de liaud geschreven bijbels met illustraties, prachtige werken, waaraan enorm veel tijd was gewijd. Het was monnikenwerk, dat over schrijven van honderden pagina s met sierlijke en kleurige hoofdletters en zelfs de meest serieuze monnik kreeg van dit saaie werk genoeg. Hiervan getuigt een hoofdletter O in een omvangrijk boekwerk, waarin de monnik in een ondeugende bui een gezicht had getekend. Een ander te kende in een beschrijving van het scheppingsverhaal van een L een grappige zotskop. Zuinig is de heer Kramer op een Chinees boek over sterrenwichelarij, verschenen in acht delen, die omge keerd zijn ingebonden. Ook een Pa- kistaans sprookjesboek, van achteren naar voren te lezen, behoort tot de verzameling. Behalve het kleinste boekje van de wereld, bezit de verzamelaar twee andere miniatuur-boekjes. De Kern des Bijbels, een uitgave van 1750, is 5x3'i centimeter groot en bevat de belangrijkste delen van de bijbel. Het boekje heeft een fraaie omslag, com pleet met een slotje. Een tweede mi niatuur is een boekje van 6x4 met een aantal anecdoten. Dit boekje is enkele eeuwen geleden vervaardigd door een drukker, die het als proeve van bekwaamheid samenstelde om zijn meestertitel te behalen. Zo treft men in de verzameling al lerlei curiositeiten, die de heer Kra mer bijeenbracht door aankopen, het nasnuffelen van boekenstalletjes en dank zij vrienden, die hem waar devolle exemplaren ter hand stelden. Het boek van Frans Baltensz bijvoor beeld scharrelde hij op bij een boe kenstalletje in Utrecht. Prijs: een kwartje. De collectie is een psalmboek rijk, uitgegeven door Petrus Dathenum, die al vele jaren geleden de berijmde psalmen op halve en hele noten stel de. Op de pagina's staan de teksten voor bas, tenor, alt en sopraan. Overigens verzamelt de heei Kra mer niet alleen bijzondere boekwer ken. In zijn kast bewaart hij een kleitablet daterend van 1996 voor Christus uit Babyloniè. Blijkens een aantal inscripties, die de verzamelaar heeft laten vertalen, is het tablet in die tijd een kwitantie geweest van de tempel, toen men een tiende van zijn inkomen moest afdragen. Het kleita blet is afgegeven voor een hoeveel heid gerst. Ook een synagoge-kandelaar, een Egyptisch grafbeeldje met hiërogly fen, Egyptisch papyrus met niet te vertalen tekst, een gedichtenbundel, geschreven op reepjes palmblad en tal van ingelijste teksten met mid deleeuws of nog ouder handschrift, worden zorgvuldig bewaard. De heer Kramer beleeft veel ple- er van deze verzameling, die voor geen goud te koop is, maar het is niet zijn enige hobby. Hij is ook enthousi ast amateur-fotograaf en -kalligraaf, verzamelt postzegels, houdt vogels en vissen en komt tijd tekort om aan al les de nodige aandacht te besteden Het is dan ook niet zo vreemd, dat een t.v.-toestel in de bovenwoning aan de Langestraat ontbreekt. Geen tijd voor! „T andenborstel" De pastoor in Beinwil am Sec. in het Zwitserse kanton Aargau, krijgt een nieuwe kerk. De bijzon dere toren heeft bij vele dorpe lingen al de bijnaam „Tanden borstel" gekregen. Andere dorps genoten zijn het hiermee evemoel lang niet eens en vinden dat het respect verloren gaat. Enfin, in dit anders zo rustige Beimoil am See heeft men stof tot praten. „Maangrond" niet betrouwbaar Het scheepvaartverkeer koerst at links en rechts langs en onder de enorme Van Brirncnoordbrug ten zuiden van Rotterdam. Het weg verkeer zal nog enige tijd geduld n oefenen. Als de brug even wel tond Loterij-truc" blijft her doen In Rosario, de tweede stad van Ar gentinië. wandelden twee Francisca ner monniken door de straten en verzochten om giften voor 'n edel doel. Bij de vrome burgers sprak het liart, bij de minder vrome het geweten en slechts een hardvochtig politieman koesterde enig wantrou wen. Niet ten onrechte, want het bleek dat de twee monniken studenten Wat is het geheim van het grote s ces, dat de Rechter-Tiemysteries Robert van Gulik by de liefhebbers van detectiveromans hebben? Is het de eenvoudige verhaaltrant, waarin de schrijver bizarre gebeurteni: uit het oude China presenteert of is het meer het exotische aspect zijn verhalen? Waarschijnlijk spelen beide factoren een rol en komt daarbij, dat Van Gulik een bijzonder talent heeft om allerlei afgrijselijke gebeurtenissen als terloops te „verslaan" zonder dat de lezer aan zijn beschrijvingen aan stoot zal nemen. Van Guliks verha len zijn subtiel als Chinese penteke ningen, doch tegelijk spannend als de beste avonturenromans en... pikant. Rechter Tie. de held van zijn boeken, is geen muffe historische figuur, maar een levende speurder in wiens avonturen we ons graag verdiepen. Thans zyn bij N.V. Uitgeverij W. van Hoeve, Den Haag, vijf tweede druk ken verschenen van de Rechter-Tie- mysteries, ondergebracht in de typo grafisch voortreffelijk verzorgde reeks Kramer Pockets. De titels, ge nummerd 1 tot en met 5 luiden: Het rode paviljoen. Het spookklooster, Het Chinese lakscherm. De parel van j de keizer en Moord in Kanton. Met haar historische roman heeft S.j Greup-Roldanus, doctor in de ge-| schiedenis, al een zekere vermaard- heid verkregen. „De kip, die kraai de" is een bewijs, dat deze ver maardheid niet gebaseerd is op een enkele uitschieter. Het is de geschiedenis van de aan trekkelijke, maar bedilzieke Carlijn Wieme!mk in Zwolle die na vijftien jaar huwelijksleven door haar man wordt verlaten. De lastige tante wordt na veel omzwervingen, waar bij zij genadebrood moet eten bij familieleden. gouvernante-moeder van een stichting voor weduwen te Kampen, dit tot verdriet van de weduwen en tot vreugde van de familieleden. Dit boeiende, vaak hu moristische verhaal speelt, in de achttiende eeuw. Het verscheen bij de N.V. Arbeiderspers in een ABC- pocket. Van Jean Bruce verscheen „O.S.S. 117 op school", een adembenemend spionageverhaal, spelend in een op en top nagemaakt Amerikaans stad je midden in het uitgestrekte Rus land. Aan de rij detectives kunnen we gelukkig ook nog een Leslie Charteris-boekje toevoegen, „De Saint in harnas". Deze keer geen uitvoerige moordgeschiedenis, maar een aantal verhalen, waarin beeld schone vrouwen de hoofdrol spelen naast de avontuurlijke Saint. Ver der verscheen er nog een dubbele pocket van Kathirika Lannoy „De glazen muur" en „De muur stort „De vermoorde verdachte" van Ed Lacy is eveneens een uitstekende pocket. De hoofdpersoon, privé-de- tective „Touie" Moore, is een neger en dat maakt het werken voor hem dubbel moeilijk. Het lijkt een hope loos geval, waarbij Moore betrokken >aakt, maar al speurend ontdekt hij de ware toedracht van een moord, die men hem in de schoenen tracht te schuiven. Een zeer verdienstelijk detective verhaal is ook „Valstrik voor een vrouw" van Harry Carmichael. Pri- vé-detective John Piper krijgt dit maal een hachelijk karwei op te knappen en dat nog wel in zijn va kantie. Chantage en moord zijn de problemen, waarvoor hij zich ge steld ziet. waren. Ze hadden voor een toneel voorstelling de pijen nodig gehad en ze daarna maar aangehouden. Ze vielen door de mand maar had den niettemin gedurende vrij gerui me tijd van de giften een bijzonder plezierig leven kunnen leiden. Nu is dit voorval niet zonder prece dent in de politie-annalen van vrijwel alle Zuid-Amerikaanse landen. Ge bruik maken van de goedgelovigheid der burgers is weliswaar overal een lucratief bedrijf zolang het goed gaat tenminste maar in Zuid-Ame- rika vraagt men zich vaak verbijs terd af, hoe zóveel domheid mogelijk is. Onbegrijpelijk is bijvoorbeeld, dat vooral in Montevideo, de hoofdstad van Uruguay en in Buenos Aires, Argentinië, nog steeds mensen zich laten beetnemen met de lolerijtruc. Dat gaat dan als volgt: Een kenne lijk zeer gehaaste heer wendt zich tot een andere heer, in tram, bus of café, of zomaar op straat, die hij er dom genoeg vindt uilzien. Hij vertelt hem, dat hij een lot heeft, waar de hoofd prijs op is gevallen: „Kijkt u maar, hier is het lot en hier de trekkings- lijst, U ziet, dat het klopt!" Maar, vertelt hij er bij, helaas is hij niet in de gelegenheid, de prijs te incasse ren, omdat hij dringend op reis moet en eigenlijk al bijna te laat is voor zijn trein (bus, vliegtuig, schip). Hij is echter bereid, het lot mei de prijs voor de helft van de waarde te verko pen En altijd zijn er weer mensen, die werkelijk geloven, dat iemand in plaats van een grote som geld een voudig te incasseren, genoegen neemt met de helft daarvan. Verrukt over de gemakkelijke manier, waarop hun een aardig bedrag in handen gespeeld wordt, geven zij de gelukkige win naar de helft van de „gewonnen" prijs en als hij eenmaal weg is, ko men zij elke keer opnieuw weer tot de verdrietige ontdekking, dat het lot een niet was en slechts toevallig het zelfde nummer droeg als een lot, waarop bij een vorige gelegenheid eens een grote prijs viel. De trek- kingslijst, het bewijsstuk, was oud. maar dat zag de man niet in zijn vreugde over het komende buiten kansje. Onbetrouwbare grond In Brazilië deed een man uitzon derlijk goede zaken met een schit terend idee. Hij verkocht stukken grond. Het originele daarvan was echter, dat die grond niet op aarde lag, maar op de maan. Hij liet kran tenknipsels zien, waaruit bleek, dat reeds voertuigen voor de maan wor den gebouwd, toonde „ambtelijke" documenten, volgens welke hij ge rechtigd was maangrond te verkopen en vond, speciaal op het land, tallo ze geïnteresseerden, die een eerste aanbetaling deden voor de rechten op een stukje maanbodem. Ook deze man liep tenslotte te gen de lamp. maar de manier, waarop dit gebeurde is bepaald de moeite van het vermelden waard. Niet de slimheid maar juist de on voorstelbare domheid van een an der bracht hem namelijk ten val. Een klant, aan wie hij een mooi terreintje op de maan had aange boden. ging naar de politie en deed er aangifte van. dat men hem wil de bedriegen. Men wilde hem een stuk grond aansmeren op de maan. zo zei hij. Maar hij had toch zijn hele leven lang duidelijk waargeno men, dat de maan nu eens dik. dan weer dun en soms helemaal niet aanwezig was. Hoe zou je nu. na een reis van enkele dagen, daar kunnen landen, wanener hij mis schien helemaal weg was. of zo smal, dat je er niet meer bij kon? Nee, iemand, die zulke onbetrouw bare stukken grond verkocht, moest wel een bedrieger zijn. DIOGENES 1964 Voor woningzoekenden en filosofe rat, met weinig comfort en weinig 1100 jaar oude linde r an Alfernha Ich. zoals eens Diogenes in hi t tevreden stellen, zou deze holle i Wext-Duitsland vermoedeliik door de natuur geschapen hut niet te koop, tcunf :e is eigendom ran de gemeente. Enige honderden ja ren geleden werd er onder de groene kroon uon deze machtige boom nog recht gesproken. De stoel tan dc rechter heeft echter ondertussen plaats mor ten maken oor een gewone zitbank voor schadutc zoekende wande laars. s Middags, 's avonds en op vrije dagen is deze boomnis echter meestal bezet. De boer van de hofstede ernaast heeft deze bank als vas- te plaats voor zijn vrijettjdsbeslommeringenlezen, nadenken en filosofe ren uitgekozen. De „oudste" boom van West-Duitsland tmet het oog op de zeer vele bossen is de juistheid hiervan niet helemaal nauwkeurig na te gaanheeft een omvang van twaalf meterDoor de vereniging voor natuurbescherming wordt er angstvallig voor gewaakt, dat niemand ook maar een centimeter van de eerbiedwaardige schors snijdt. Een plan voor een nieuwe straatweg, waarvoor de linde bijna had moeten wijken, werd door het vastberaden optreden van de hat uurbeschermers al gewij zigd. De nieuwe straat wordt om de boom heen gelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 11