ERHARD WENST TOPCONFERENTIE OVER REORGANISATIE VAN N.A.V.0. Tankwagen van politie reed op Tour-publiek in - acht doden Zender Antwerpen wordt in Zeeland gestoord Weg vrijmaken voor een Europ ese unie Nog steeds twijfel aan eenheid binnenC.D.U.-C.S.U. AMERIKAANSE STRAALJAGER BOVEN LAOS NEERGESCHOTEN Generaal Khanh van Z.-Vielnam: „invasie gaande" Leider van Franse communisten, Thorez. overleden Russische satelliet nadert Venus MINISTER LUNS BEZOCHT KIEW „Oldenburg" onder gunstige condities de boosdoener Bosbranden aan de Franse Rivièra vrijwel bedwongen 207e jaargang - no. 262 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie; P. van de Velde, P. B. den Boei en W. de Pagtex. Hoofdredactie: W. Leertouwer en O. A. de Kok Abonnementsprijs 75 Walstraat 58-60 tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red- 2078/3169. adv. 2375): Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 'b.gg. red. 7853. adv. 52:3): OoMbur 2911 Zierlkzee red. tel 2426 adm. tel. 2094 Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. 4.80. In get med jg* J~ - per week. 9.75 per kw.. franco per post 10.- p. kw. Losse ilarkt 2. tel. 6140 fb.g g. red. 7853, adv. 5213): OoMbtire: tel. tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct. p. regel min. 1)50). ..BrieTen bur. van dit blad" 15 ct. Bureaus: Vlitslngen: TerneuienArseaaalstraat 2. tel. 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Maandag 13 juli 1964 Rirtgrijders in oliegoed Pagina 2 EX-MINISTER STRAUSS HOUDT VOET BIJ STUK Bondskanselier Ludwig Erhard van West-Duitsland heeft gisteren in een grote rede op het jaarlijkse congres van de Beierse Christe- lijk-Sociale Unie (C.S.U.), de zusterpartij van Christen-Democra tische Unie (C.D.U.), zijn Europese politiek verdedigd en zich uitgesproken voor een topconferentie van de regeringsleiders van de grote N.A.V.O.-landen na de verkiezingen in Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Op deze conferentie zou gesproken moe ten worden over een reorganisatie van de N.A.V.O. Een dergelijke topbijeenkomst zou naar het oordeel van de bondskanselier de Eu ropese vraagstukken gemakkelijker helpen oplossen. Het streven naar een Europese unie kan niet worden losgemaakt van de defen siepolitiek, aldus Erhard. Tweemaal mislukt De bondskanselier merkte op, dat zijn pogingen om de Europese politieke een wording te stimuleren tweemaal mis lukt zijn. President de Gaulle van Frankrijk had hem gezegd, dat hij zelf Erhard legde er in zijn toespraak de na druk op, dat hij het recht heeft, de richtlijnen van de VVestduitse politiek vast te stellen. Hij zei tot de ongeveer tweeduizend afgevaardigden en geno digden dat hij zijn huidige politiek, met name wat Europa betreft, zal voortzet ten. Men moet vertrouwen hebben in de Westduitse politiek. De grondslag daar van is de regeringsverklaring, die door de Bondsdag is goedgekeurd. „De buitenlandse politiek van de bonds regering is mijn politiek, waarvoor ik de verantwoordelijkheid moet dragen. Ik kan en wil die niet afstaan", aldus Er hard. Wanneer iemand een andere poli tiek wenst, moet hij dat openlijk zeg gen. De grondwet kent de constructieve motie van wantrouwen als wettig mid del, om zich van een kanselier te ont doen. Geen breuk Fel keerde Erhard zich tegen de „verdraaiingen en verdachtmakin- fen", als zou Bonn een openlijke reuk met Parijs willen uitlokken en in de grond van de zaak geen eigen buitenlands beleid hebben, omdat het zich te zeer van de Verenigde Staten afhankelijk voelt. Dubbele lancering in Sowjet-Unie Met behulp van een krachtige raket zijn zaterdag in de Sowjet-Unie twee weten schappelijke stations gelanceerd, Elec- tron-3 en -4 genaamd. Hun banen om de aarde vertonen een groot verschil. Door middel van de beide satellieten zal men de stralingsgordels rondom de aar de verder bestuderen, alsmede de diver se soorten straling uit de kosmische ruimte, het magnetische veld van de aarde en de samenstelling van de boven ste lagen van de atmosfeer. De satellie ten zijn enige tijd na elkaar door de raket uitgeworpen. Volgens de eerste gegevens beschrijft de Electron-3 baan met een kleinste afstand tot de aarde van 405 km en een grootste van 7040 km. Voor de Electron-4 zijn deze cijfers 459 km en 66.235 km. Zij leggen hun baan af in respectievelijk 2 uur 48 minuten en 21 uur 54 minuten. pes Duits plan zou steunen. Italië en Nederland hadden echter zon der omwegen het denkbeeld van een po litieke unie zonder gelijktijdige toetre ding van Groot-Brittannië verworpen. „Ik berust daar niet in. zulke dingen kunnen niet reeds in het allereerste be gin tot stand komen", zo riep Erhard verlaten. Hij verklaarde echter opnieuw dat zijn partij niet graag zou zien. dat de geweldige aanloop naar Europese eenwording „weer aan bezieling en dy namiek zal inboeten". Drie Nederlanders in Frankrijk omgekomen De echtgenote van de heer A. A. Pieter- sen uit Vlaardingen en twee dochter tjes (10 en 3 jaar) zijn zaterdagmorgen by een verkeersongeluk in Frankrijk omgekomen. De heer Pietersen zelf èn een 7-jarig dochtertje werden zwaar ge wond in een ziekenhuis in Laon opge nomen. Het ongeluk gebeurde in Cor- bony (Aisne). De auto van de heer Pietersen is in botsing gekomen met een tankwagen, die 20.000 liter melk vervoerde. De per sonenauto werd verscheidene meters meegesleurd en kwam ten slotte tegen een kerkmuur tot stilstand. Twijfel Ondanks de vriendelijke woorden aan het adres van Erhard, waarmee C.S.U.- voorzitter Franz-Josef Strauss de laat ste dag van het congres had geopend, is de twijfel aan de eenheid binnen de C. D.U.-C.S.U. blijven bestaan. Naar giste ren op het congres werd meegedeeld heeft in de werkcommissie voor de bui tenlandse politiek „de overgrote meer derheid de door Strauss vrijdag gefor muleerde beoordeling van de buitenland se politiek en de doelstellingen van de C.S.U." bevestigd. In zyn openingswoord had Strauss een politieke statenbond van de zes E.E.G.- landen en daaraan voorafgaand een vv samengaan van Fankrijk en Duits land bepleit. OVER LOT VAN PILOOT NIETS BEKEND /olgens hem uit de steden Haipong maakt kwamen Noordvietnamese Thanh Hoa. „Generaai Khanh liet weten dat de gering spoedig nieuwe speciale stappen zal nemen om deze communistische vasie een halt toe te roepen", aldus het Zuidvietnamese persbureau. De communistische troepen in werd ei»'"'» i ï-i-i j j j - i I Zuidvietnamese troepen, gestennd door LaOs hebben donderdag J.l. een artillerie en gevechtsbommenwerpers, Amerikaanse straaljager van het bij Vinh Tsjaoe een felle strijd van acht type T-28 neergehaald, ZO is giste-uur hebben geleverd met twee Vietcong- ren berirht dnor het Chinese ners-bataUons. Aan regeringszijde vielen 30 ren Dencnt aoor nee cnmese pers ,oden en ruim 100 gewonden. Minstens bureau „Nieuw China |tien communistische guerrillastrijders Maurice Thorez, voorzitter van de I'ranse communistische partij, is zater dagnacht aan boord van bet Kussisclie passagiersschip „Litva" (Litouwen), waarmee hy op iv iz, die op zyn laatste vergezeld door zyn ccbtgeno- Vermeerscn, is 34 jaar se- jeneraal geweest vau oe r'ran- unisiische party, id met zyn aieeiue gezondheids toestand werd hij op .17 mei 1964 als zo danig opgevolgu uoor zijn plaatsver vanger, waldeck Kochet. Hel overlijden van Maurice Thorez wordt in uc Sowjet-Unie als een groot verlies beschouwd. Thorez. die in Kus- land zijn tweede vaderland was gaan zien, heeft de Franse partijlijn steeds nagenoeg parallel laten lopen aan die van de Russische communistische partij. In het te Londen opgevangen bericht „Nieuw China" werd gezegd dat het neergehaalde toestel er één uit groep van zes was geweest en dat de liegtiiigen waren gebruikt by bombar dementen en beschietingen van de in de provincie Xieng Khouang gelegen ge bieden Lap Pao en Moeong Ken. Over liet lot van de piloot werd niets gezegd. De Chinese volksrepubliek en Birma hebben „hun ernstige bezorgdheid uit gesproken over de verslechterende toe stand in Zuidoost-Azië en bepleiten met klem een veertieniandenconferentie over Laos. zo staat in een gemeenschappe lijk Chinees-Birmaans communiqué dat gisteren in Peking is gepubliceerd. Het communiqué is ondertekend door pre mier Tsjoe-En-Lai van China en gene raal Ne Win. de Birmaanse premier. Tsjoe En-Lai heeft een bezoek aan Bir ma gebracht. Hij keerde gisteren in Pe king terug. Invasie Premier Ngoeyen Khanh van Zuid- Vietnam heeft gisteren verklaard, dat een invasie van Zuid-Vletnam door de strijdkrachten van commu nistisch Noord-Vietnam gaande is, zo meldde het officiële Zuidvietnamese persbureau. De Zuidvietnamese regeringsleider zei een bijeenkomst van tienduizend mensen te Hoi An, de hoofdstad van de noordelijke provincie Golang Nam. dat geregelde troepen van het Noordvietna mese leger de afgelopen dagen andere noordelijke provincies hadden aangeval len. De krijgsgevangenen die waren ge sneuvelden. Een Russische ruimtesatelliet is in de buurt van Venus gekomen en zal waarschijnlijk trachten te- lefoto's van de planeet naar de aarde terug te zenden. Dit is mee gedeeld door Sir Bernard Lovell, direéteur van bet astronomische radiostation te .Jodrell Bank in Engeland. In een interview met het Britse blad „Sunday Times" verklaarde hij dat men in het midden van deze week te Jodrell Bank zal trachten de satelliet op te sporen en zo mogelijk de signalen op te vangen. Op 2 april maakten de Russen be kend dat zij een satelliet. Sonde 1, in de ruimte hadden geschoten. Ofschoon zij nooit hebben toege geven dat de satelliet voor ver kenning van Venus bestemd was, werd dit algemeen aangenomen, omdat de tijd van het jaar voor een dergelijke vlucht gunstig was en omdat de methode van lance ring vanuit een andere satel liet in de ruimte dezelfde was als bij vroegere Russische inter planetaire satellietlanceringen. De radiotelescoop te Jodrell Bank, bi) Manchester, kwam de „Sonde 1" spoedig op het spoor, maar ver loor hem na een week uit het oog. Sir Bernard Lovell verklaarde dat de Russen geen antwoord hebben gegeven van de tijd waarop de satelliet uitzond. Foto boven: Over de leuning van de brug kijken de Tour de France- renners naar het bergingswerk be neden in het water. Foto onder: Staande op de tankauto bergen redders hier een van de slachtoffers. „Ik ben blij een vriendschapsbezoek aan ile Oekraïne te brengen", heeft minister Luns gisteren in Kiew gezegd tegen de Oekrainse minister van buitenlandse za ken, Loeka Palamarskjoek. „De Neder landers zijn even vredelievend als de Ooekrainers en strijden voor het be houd van de vrede. Ik bewonder het Oekrainse volk, dat in 7.0 korte tijd zijn door de oorlog vernielde economie heeft herbouwd, evenals de prachtige hoofd stad Kiew". „De betrekkingen tussen Nederland en Rusland zijn nooit bedorven door een oorlog", zei minister Luns op een lunch, die voor hem werd gegeven door minis ter Palamarskjoek. „Én in de jongste oorlog waren de volken van Nederland en dè Sowjet-Unie bondgenoten". In antwoord op de verklaring van mi nister Palamarskjoek, dat hij de vriend schap en samenwerking tussen beide j volken wil versterken, zei minister Luns: „Wij wonen op dezelfde planeet j en doen alles wat in ons vermogen ligt om in ons gezamenlijk streven naar versterking van de vrede te slagen". i Later op de dag keerde minister Luns met zijn gevolg naar Moskou terug. TIENTALLEN MENSEN WERDEN MEEGESLEURD Acht. doden, waaronder vier kinderen, en elf gewonden, Van wie vier zeer ernstig, dat is de trieste balans van een ongeluk dat uniek is in de annalen van de Ronde van Frankrijk. Auto vloog uit de De regering van Zanzibnr heeft de land- uw op het eiland onder staatsbeheer ge steld. De grond is in het vervolg staatseigen dom en de boeren zullen door de regering worden betaald. Sedert 1944 hebben 8.500.000 Russische rouwen meer dan vijf kinderen ter wereld gebracht, zo schrijft het Russische blad „Iz- Bijna 80 000 vrouwen kregen de „moeder held"-medaille om dat zij tien kinderen had den gekregen- bocht en schoot door brugleuning Het ongeluk gebeurde in het plaatsje Port de Couze van het departement Dordogne, toen zaterdag een tankwagen van de Franse gendarmerie, geladen met kerosine voor een hefschroefvlieg- tuig dat boven de route van de Tour vliegt, uit een flauwe bocht van de weg schoot en zich door een brugleuning boorde. De gevolgen waren verschrik kelijk. Tientallen mensen die zich op die plaats bevonden werden door de tankwagen meegesleurd de rivier in. Volgens ooggetuigen had de wagen een snelheid van zeker 90 km per uur en de chauffeur moet de flauwe bocht in de weg, die op een brug, volgepakt met toeschouwers, uitmondt, pas op het al lerlaatste moment gezien hebben. Of schoon de chauffeur nog trachtte te remmen kon hij de wagen niet rneer in RASTER DOOR HET TELEVISIEBEELD Er is de laatste weken langs beide kanten van de Wester- schelde een steeds grotere groep mopperaars onder de te levisiekijkers, die hun apparaat regelmatig afstemmen op Bel gië (Vlaams). Niet, dat zij geen waardering hebben voor de pro gramma's, die Brussel-Vlaams brengt. Verre van dat zelfs. De grief van vele televisiebezitters is rechtstreeks gericht tegen een voor velen onbekende zen der, die op een vervelende wijze de programma's van de Belgi sche t.v. doorkruist. Herhaal delijk komt het de laatste we ken voor, dat de Duitse zender Oldenburg als een soort raster door het beeld komt. De storin gen zijn soms van zodanige aard, dat het Vlaamse beeld min of meer verdwijnt of al thans ernstig wordt verminkt en er voor de kijkers weinig ple zier meer aan de uitzending te beleven is. De storingen doen zich voor op ka naal 2, de stcunzendcr Ruijselede achter Antwerpen, die de Vlaamse programma's van Brussel (kanaal 10) „doorgeert". Zolang men het ei gen t.v.-toestel op kanaal-10 kan af stemmen is er geen vuiltje aan de lucht. Maar wanneer men buiten het bereik van „10" ligt en men het Vlaamse programma alleen kan kry- gen via „Antwerpen" kanaal 2 dus zit men plotseling midden In de storingen. Althans de laatste we ken. De verklaring Is héél eenvoudig. Er gens ver weg, Ln Noord-Duitsland, maakt de zender Oldenburg eveneens gebruik van kanaal 2. In normale omstandigheden hebben „Antwer pen" en ..Oldenburg" hun eigen, be perkt bereik. Zij komen in norma le omstandigheden zelfs niet in de buur van elkaar. Er ligt televisie- technisch gezien een veilige marge tussen Antwerpen en Oldenburg. Maar in de zomermaanden juni, juli en augustus en soms ook nog wel september gaat deze regel vaak niet op. Bepaalde atmosferische invloeden doen zich dan gelden. Zij scheppen zodanige gunstige condities in de at mosfeer. dat zenders, die op dezelfde frequentie zitten en die elkaar onder gewone omstandigheden niet storen, Slotseling veel verder reiken. Re- exies van golven dragen het beeld soms vele honderden kilometers ver. zij het. dat dan technisch gezien be paald geen sprake is van een goed beeld. Niettemin veroorzaakt de een bij de ander soms storing, zoals de laatste weken met name op Zuid-Be veland en Walcheren het geval is. Daar wordt het „Antwerpse" beeld vaak vertroebeld door een vaag, maar hardnekkig rasterwerk, af komstig van de Duitse zender Olden burg, die op dat moment, dank zij de gunstige condities van de atmosfeer zover kan doordringen. Randgebieden bieden dus, die vrij ver van de zender verwijderd liggen, maar waar men toch nog een" aanvaardbaar beeld krijgt. Dat is op Walcheren en Zuid- Beveland en in geringere mate ook in delen van West-Zeeuwsch-Vlaan deren het geval. Hoe dichter bij de zender, hoe minder last men over het algemeen van dit soort storingen zal hebben. Dank zy het feit. dat de Vlaamse t v. over twee kanalen komt 2 en 10 behoeft men in gebieden, waar beide kanalen doorkomen, slechts op ka naal 10 af te stemmen om geen last te hebben van eventuele storingen door Oldenburg. Dat geldt voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen en voor het zuid-oostelijke deel van West- Zeeuwsch-Vlaanderen. In plaats van op kanaal 2 stemt men hier af op kanaal 10, mits men daarvoor een antenne heeft, en de ontvangst is uitstekend. Op Zuid-Beveland en op Walcheren en in sommige delen van West- Zeeuwsch-Vlaanderen liggen de kaar ten echter anders. Deze gebieden val len buiten het bereikt van kanaal 10, maar tot- daar dringt wel door de stcunzender Antwerpen, kanaal 2 dus, dan moet men bij tijd en wyle de storingen van Oldenburg op de koop toe nemen. Er is geen remedie tegen! verloor hij de macht Minuut stilte Enkele minuten na het ongeluk pas seerde het grote peloton de brug. Als één man stopten de renners en na men een minuut stilte in acht, waar na zij weer wegstoven naar hun einddoel Brive. De autobestuurder kon op het aller laatste moment nog uit de auto sprin gen en werd slechts licht gewond. Van officiële zijde werd zaterdagavond mee gedeeld dat tegen de chauffeur een ge rechtelijke vervolging zal worden inge steld wegens dood door schuld. De chauffeur moest na het ongeluk door de politie in bescherming worden genomen, omdat het publiek hem dreig de te lynchen. Aanvankelijk liet het zich aanzien dat er veel meer doden en gewonden te be treuren zouden zijn, maar volgens offi ciële cijfers bedraagt het dodental nu acht en zijn er elf gewonden. (Zie ook pagina 3) Twee meisjes uit Zaandam verdwenen (Van onze correspondent.) De ouders van de twee 18-jarige Zaan- damse meisjes Erna de Haan en Carla Meijns, verkeren sinds zaterdag 4 juli in het ongewisse over de verblijfplaats van hun dochters. Ze zijn vanaf die dag namelyk verdwenen, waarschijnlijk naar Parijs. De ouders van Erna de Haan vonden bij hun thuiskomst van een achtdaagse vakantiereis in Luxemburg hun dochter niet thuis, maar wel een briefje met de mededeling: „U zult wel niet zo n prettige thuiskomst hebben, maar ik ben voor een lange poos weggegaan Ik wil eens uit de sleur van elke dag werken, eten en slapen vandaan. Haal maai geen rare gedachten in uw hoofd, want ik ben niet ontvoerd of vermoord... L' zult er wel gauw over heen zijn..." Hoewel daarvoor elk bewijs ontbreekt; neemt men aan. dat de meisjes moge lijk in gezelschap van een vriend "uit Amsterdam naar Parijs zijn gegaan. Ze zijn daar eerder geweest tijdens een yakantietocht. Premier Tsjombe naar Afrikaanse topconferentie Premier Tsjombe heeft zaterdag me. gedeeld dat hy president Kasavoeboe zal vergezellen naar de conferentie van Afrikaanse staatshoofden, die vrijdag in Cairo begint. De nieuwe premier zei ook dat hij de binnenlanden van Kongo zal bezoeken voor hjj naar Cairo gaat. VERKIEZINGSPROGRAMMA VAN DE REPUBLIKEINEN De republikeinse party beschuldigt de democratische regering van president Johnson van „zwakheid ten opzichte van het communisme". In het verkiezingsprogramma van de republikeinen voor de aanstaande pre- siaentsverkiezingen wordt de democra tische regering beschuldigd van het voeren van een politiek die leidt „tot potentiële gelijkheid van macht in plaats lan tot een volledige Amerikaanse su perioriteit". De democratische regering, die volgens het programma bestaat uit „federale extremisten" wordt beschuldigd van het „spelen met de aspiraties van minder heidsgroepen, het aanmoedigen van on ordelijke en wetteloze elementen en on doelmatige toepassing van de wetten". Volgens het programma had de rege ring de communistische agressie in Zuid-Vietnam aangemoedigd door „schijnbaar grenzen te stellen aan de Amerikaanse bereidheid tot handelen" en later, door het „offeren van men senlevens van Amerikanen en geallieer den door het niet beschikbaar stellen van moderne uitrusting". Over West-Duitsland zegt het program ma dat de regering „lijdelijk had toe- f;ezien toen een prikkeldraadversperring n Berlijn een muur van schaamte werd. die iedere Amerikaan vernedert en ieder vrij mens overal te schande maakt". De regering had verder het Indonesisch imperialisme geholpen bij het verwerven van grondgebied dat aan Nederland be hoorde en bij het vestigen van Indone sisch bestuur over het papoea-volk", al dus het programma. De republikeinse partij belooft volledige toepassing en getrouwe uitvoering" van de nieuwe wet op de burgerrechten. Verscheidene amendementen die gou verneur Scranton wilde aanbrengen, werden na een marathonzitting van 20 werd be- afgewe- Een hoofdpunt van het verkiezings programma, dat naar verwachting dins dag aan de conventie zal worden voor gelegd, behelst een verandering in de Verenigde Naties in die zin. dat het verschil in bevolkingsaantal tussen grote en kleine landen daarin wordt weerspiegeld. Het plan bedoelt de in vloed van kleinere landen te verminde ren. Aan de grote bosbranden die dagenlang in het gebied langs de Franse Riviêra hebben gewoed en waarbij twee men sen het leven verloren en ruim 10-000 ha bos zijn verwoest, was gisteren vrijwel een eind gekomen. De brandweer reken de erop. het op enkele plaatsen nog smeulende vuur spoedig te kunnen do ven. Een zwakke wind kwam in de plaats voor de mistral, die een snelle verspreiding van het vuur beert veroor zaakt. i tachti uit Gi ge week aan de rijI uie stad is geslaagd toraal examen fil Groefsema, oud-hoofd tclijke lagere school studeerde in de i\ tijd reeds voor het staats- iti 1926 slaag afin de Gro- ersiteit zijn kandidaats, senaat van de universiteit heeft krasse student het gedenkboek 1 de universiteit aangeboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1