PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BOSBRANDEN TEISTEREN ZUID-FRANKRIJK Geen ongerustheid door oorlogstuigvondsten Vakantie- plaatsen bedreigd Europese politiek van Erhard ongewijzigd LIMBURGERS BOORDEN OP ACHT METER DIEPTE „AARDGAS" AAN Smal Nieuwe boring voor de Duitse kust TEVEEL GRIEKSE MILITAIREN OP CYPRUS Twee meisjes bij oversteken gedood in Nijmegen Verslag 207e jaargang - no. 261 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 2911; Zienkzee red. tel 2425 adm. tel. 2094 f i. Min. p. adv. 4,80. Ingez. StX p. regel min. IjSO) „Bneren bur. van dit blad" 25 Tierr. 15 ct Bureau' VllMing-r. Te meurenAraenaal«traat 1 teL ■er. Giro 359300 P Z.C.. Middelburg Zaterdag 11 juli 1964 Maagdenroof in Middelburg Pagina 2 HARDE WIND JAAGT VUUR SNEL OP Leger en luchtmacht staan brandweerlieden terzijde Grote bosbranden in het Esterel- gebergte in Zuid-Frankrijk be dreigen met toeristen „over stroomde" vakantieoorden. Gisteravond waren er ten minste 15 afzonderlijke branden ge meld, waarbij reeds meer dan 500 hectare bosland waren ver woest. De rook was tot in Cannes en Nice, ruim 50 kilometer van de brand verwijderd, duidelijk te zien. Een hotel in Tour de Mare, ongeveer 10 kilometer ten noordoosten van Frejus, werd door de vlammen ingesloten. De gasten konden ternauwernood worden geëvacueerd. Brandweerlieden wisten het gebouw, mede door een plotselinge verandering van de wind, te behouden. Een nabijgelegen kapel, waar het stof felijk overschot van de Franse toneel schrijver Jean Cocteau ligt begraven, i kon gered worden door een groot aantal met bulldozers uitgeruste brandweerlie-1 den. Het vuur is waarschijnlijk ontstaan in een vuilnishoop bij de in aanbouw zijnde Esterel-autosnelweg. Vandaar breidde het zich snel uit én ieder uur kwamen nieuwe brandmeldingen binnen. Leger en luchtmacht Aan de bestrijding van het vuur werd deelgenomen door de brandweerbriga- des van Frejus, St.-Paphael, St.-Maxime, Grimaud en andere plaatsen in de buurt. Zij werden bijgestaan door afdelingen van het Franse leger en personeel van de luchtmachtbasis tc Frejus. Boven dc grootste vuurhaarden vlogen vliegtuigen van de luchtmacht, die water en chemi caliën afwierpen. Op de grond werd het de brandweer lieden moeilijk gemaakt door de straffe wind, 'die nen de rook in het gezicht blies en het onmogelijk maakte tot de brandhaarden door te dringen. Rampzalig De grootste brand sloeg over de natio nale autoweg no. 7, de belangrijkste route van Parijs naar de Riviera, en woekerde niet een snelheid van 15 kilo meter per uur over een breed front in het Esterelgebergte, in de richting van de kust en de plaatsen St.-Maxime, An- theor en Trayas. De politie noemde de situatie „steeds verwarrender" en verklaarde dat de omvang van de ramp reeds rampzalig De brandweerlieden leggen zich melijk toe op het redden van afgelegen huizen en boerderijen. Men vreést een grote ramp als het vuur de dichtbe volkte kustplaatsen bereikt, die gister avond nog maar 10 kilometer van de brand aflagen. De politie en brandweer worden in hun werk belemmerd door honderden toeris ten, die het vuur van nabij willen zien. Een Franse toerist ontsnapte aan de dood toen liy een foto trachtte te nemen van een snel om zich heen grijpende brand. Zijn wilgen werd door het vuur verwoest. gebroken in de omgeving van Marseille gebroken in de omgeving van Marseilles en op het eiland Corsica. ONDANKS DRUK VAN GAULLISTEN „Geen keus tussen Verenigde Staten en Frankrijk" Deze luchtopname toont het ber gingsplatform „Tak 7". dat vrij dagochtend hij Hoek van Holland zee heeft- gekozen, om ingescha keld te worden bij de pogingen om de stikstofbren in de Duitse Bocht te dichten. (Luchtfoto A.N.P.) HELDEN STAAT VOOR EEN RAADSEL Waterput werd „aardgasspuiter" (Van onze correspondent) De Noordlimburgse gemeente Helden kan er zich op beroemen de eerste Limburgse gemeente te zijn, waar men op „aardgas" is getoten. Op het erf van de landbouwer J. Neessen aan de Vliegert is tijdens boorwerk- zaamheden die daar worden uit gevoerd voor het slaan van een waterput op circa acht meter diepte gas aangeboord. .Vadat men achter de woning van de landbouwer had geboord en daar geen water had aangetroffen, wer den de boorwerkzaamheden vóór de woning voortgezet. Toen men hier op ongeveer acht meter diepte was gekomen, en door een kleilaag was gestoten, vloog plotseling de onge-j! veer een meter lange boorputs, die!' met klei en water was gevuld, acht meter omhoog en begon het In het I boorgat te borrelen. Steekvlam Het personeel dat bij de boorwerk-1 zaamheden betrokken was. schrok niet weinig. Toen men een lucifer in I de boorput liet vallen, schoot plotse ling een steekvlam omhoog, die enige tijd bleef branden, doch vermoedelijk doordat de boorput, nu de puls eruit i verwijderd was, weer volliep met grond en water, afzwakte. Op ongeveer een meter afstand van het eerste boorgat is men gisteren opnieuw beginnen te boren. En toen men op acht meter diepte was ge-1 komen kwam ook hier gas naar bo ven Nadat wederom een lucifer in dezè boorput was geworpen kwam plaatst, werd kokend i Raadsel Burgemeester en wethouders van Helden, wier brein misschien al vol zit omtrent de exploitatiemogelijk heden van de gasbel in Helden, z(jn ter plaatse een kykje komen nemen. Vooralsnog staat men volkomen voor een raadsel, n ieder geval is er geen gasleiding in de verre omtrek, zodat van ontsnapt gas uit een normale leiding geen sprake kan zyn. Men heeft de boorpuls weer in het boorgat neergelaten en er blijft gas, zij het ook in geringe hoeveelheid ontsnappen. Mocht er vanmorgen nog gas van enige betekenis naar boven komen, dan zullen de Saats- mijnen worden gewaarschuwd. MACHTIGING VOOR INCASSO-GIRO Sommige abonnees, die ons een machtiging verstrekten voor de in- easso-giro. konden voor het derde kwartaal niet tijdig in ons incasso giro-systeem worden opgenomen. Bij déze abonnees zal over dit kwartaal nog voor de laatste keer over het abonnementsgeld per kwitantie worden beschikt. De administratie. In de Tweede Kamer heeft de heer Klcywegt deze week gevraagd of het juist is, dat de Sociaal Economische Raad een advies over de vakantleaprel- dlng heeft vastgesteld en voorts of de regering dit advies aan d<- Kamer wil overleggen. Waarop staatssecretaris Grosheide antwoordde, dat de S E.R. in derdaad op 26 Juni jl. met dit advies gereed was gekomen, maar dat de re gering over publikatie van dit stuk nog niets had beslist- Daarover moest nog worden overlegd met enkele ministers. Dergelijke advies-discussiea kunnen in Nederland wel elke dag worden gehou den. Er zijn allerlei onderwerpen, waar over de regering aan de een of andere instantie of commissie om advies vraagt, maar ais dc betrokken instelling eindelijk rapport heeft uitgebracht, is het in leder geval voorlopig ge- helm. Waarom? Men zou haast veron derstellen, dat bijvoorbeeld in dit geval ■Je Russen grote belangstelling hebben voor dit S.E.R.-advies inzake de vakan tiespreiding: de B.V.D. mag wei voor een extra wacht zorgen. Dergelijke ge heimzinnigheden zjjn echter ln feite tegen de geest van een democratie. Zo is er bijvoorbeeld op een geheel an der terrein het hier reed» véle malen ter sprake gekomen rapport van de Werkgroep WesterschH<>b«kken: pu blikatie wordt door de minister overwo gen. maar niettemin is het op dit ogen blik nog altijd ge heim, zeer geheim zelfs. Belangrijke advf de Waterstaat Weer spreekbeurt dr. Paardekoper verboden Na alloop van een gisteren gehou den vergadering van het West- duitse kabinet heeft de regerings woordvoerder Von Hase klaard, dat de Europese politiek der federale regering geen veran dering zal ondergaan. Op instigatie van gemeentebestuur en politie heeft een borstel- en veegmachinefabriek in Alkmaar donderdagmiddag op het drukke Stationsplein van die stad een proef genomen met uit borstels be staande markeringen van zebra paden. De witte borstels van vijf centimeter hoog, die in betonnen blokken zijn gemonteerd, zouden vooral hun nut bewijzen bij avond omdat zij in het licht van koplam pen duidelijk opvallen. Ook bij slecht weei en modderige wegen zouden de borstels goed zichtbaar blijven daar zij zelf geen vuil op nemen. Foto bovende borstel- markering in gebruik. Onder: het aanbrengen van de borstels bij een zebrapad. Men schat dat de bor stels een jaar meegaan. De regering zal blijven streven r Europese politieke unie op basis het samenwerkingsverdrag Frankrijk en West-Duitsland. De voorbereidingen die het Westduit- se Noordzeeconsortium treft voor een tussen tweede boring naar aardgas in de Noordzee zijn in volle gang. Een woordvoerder van de Preussag deelde Frans-Westduitse politieke samenwer- jn Ifannover mede dat geboord king in alle sectoren' is de eerste worden op het punt A-l, dat het afge- "„f-^faaTde, van^de Westduitse^regeringj iopen najaar is uitgekozen op onge- aon •„•gngao - "o ,eer kilometer ten noorden voor een Europese politieke unie, aldus woordvoerder Von Hase. West-Duitsland zou echter in geen geval een „Europa van de twee" aanvaarden De Frans- Duitse samenwerking is niet het doel, i hg. verenigd Geen heus Op het gebied van de defensiepoli tiek was er volgens hem geen sprake van een Westduitse keus tussen Frankrijk en de Verenigde Staten Alle discussies over een dergelijke keus waren slechts nadelig voor de zaak van de Duitse hereniging. Borkum Voor de voorbereidingen van de bo- Minister Luns ook naar India De afdeling Mechelen van de 'niet- politieke organisatie) ..Vlaamse Volksbeweging'' had voor gisteravond j te Mechelen een vergadering belegd jter gelegenheid van de „slag der Gul den Sporen" die vandaag door de Vla- Imingen wordt herdacht. De minister van Buitenlandse Zaken en Op die vergadering zou de Nederland- mevr. Luns, zullen op uitnodiging van se leraar dr. P. C. Paardekoper spre- India, de heer Lal Bahadur Saatri, van ken over „Taalculturele strijd en slag- 3 tot 6 augustus een bezoek aan Indiavaardigheid" de minister van Buitenlandse Zaken van brengen. Aldus een communique van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. De heer Lal Bahadur Sastri is na het Hij beheert tevens dé portefeuille van Buitenlandse Zaken. Minister Luns be zoekt India in aansluiting op zijn offi cieel bezoek aan Indonesië van 25 juli tot 2 augustus. Grote vertraging op weg Antwerpen-Brussel Aan de weg tussen Antwerpen en Brus sel zullen tot 15 augustus reparatie werkzaamheden worden uitgevoerd. De KNAC verwacht dat de talrijke Neder landse automobilisten, die van deze weg gebruik maken, met zeer grote vertra ging te maken krijgen. temming met de Belgische •ing heeft het consortium het werk- schip „Global Adventurer" gechar terd. Met behulp van dit schip zal op de verleden jaar bij boorpunt A-l ge bouwde stellage een groot platform voor de boorinstallaties worden aan gebracht, twaalf meter boven de wa terspiegel. De Preussag verwacht dat dit werk begin augustus klaar zal zijn. De voorbereidingen voor het indam men van de gasspuiter bij het boor eiland „Mr. Louie", 35 kilometer ten noorden van Juist, zijn volgen: Preussag vrijwel voltooid. Zondag zal 'het Nederlandse pompschip „Tak 7"! Rijkswacht adviseert de KNAC daarom De voormalige Westduitse minister van 0p de plaats van de spuiter aanko- deze grote weg tot half augustus te defensie Strauss, voorzitter van de af-1 men en beginnen het bariet in het mijden en indien mogeiyk om It rijden deling Beieren van de Christen-Demo-;boorgat te pompen. via Mechelen. cratische Partij, stelde woensdag In Milnchen een verbond voor van E.E.G.-1 landen die daaraan wensen deel te ne men. Het voorstel werd beschouwd als de jongste poging van Westduitse „Gaullisten" 0111 de politiek van de rege- j ring tc beïnvloeden. Gaullistische druk Bondskanselier Erhard die gisteren van zijn bezoek aan Denemarken in Bonn aankwam zei tot verslaggevers te me nen dat hrj „daar meer voor de consoli datie en eenheid van Europa had gedaan dan het geval was bij sommige gesprek ken hier" (in Bonn). Erhard gaf geen nadere uitleg voor zijn opmerking maar politieke waarnemers noemden het dui delijk dat de bondskanselier doelde op de pogingen van de Gaullistische vleugel om druk op hem uit te oefenen. In een vraaggesprek met de „Kölnische Rundschau", heeft ex-kanselier Konrad Adenauer geopperd dat Frankrijk, Duitsland, België en Luxemburg een po litieke unie zullen vormen. Een politieke eenwording van Europa, betoogde Ade nauer, kan niet langer wachten op de toetreding van Engeland Daar Italië is verlamd door een regeringscrisis en de Nederlandei's weigeren zonder Enge land aan een politieke unie deel te ne men, dienen Frankrijk, Duitsland, Bel- ~lë en Luxemburg een begin te maken BEEKSE BERGEN ZAL BRABANTS „BENELUX-SPEELTUIN" WORDEN (Van een onzer verslaggevers) Volgende week al kan voor het eerst publiek worden toegelaten tot het in aanbouw zijnde recreatieoord „De Beekse Bergen" tussen Til burg en Hilvarenbeek. Men verwacht, dat dit centrum na gereed koming omstreeks 1970 toeristen zal trekken uit de hele Benelux. De 100.000-den bezoekers zullen dan een gigantisch park binnengaan, waar niet alleen zandverstuivingen en aennebosschen „ter beschik king staan" maar ook uitgestrekte stranden "langs een groot kunstma tig meer plus wat nog nergens is vertoond; de veel besproken „wa terspeeltuin", compleet met een jungle, waar jongelui zelf vlotten kunnen bouwen of dammen aanleggen. De eerste fase van dit 10 miljoen kostende project is thans gereed gekomen: een stuk strand met daarachter enkele honderden meters ondiep zwemwater voor kinderen. (De bodem is verstevigd met ce ment). Het bij deze afgraving vrijgekomen zand wordt gebruikt voor het bouwrijp maken van industrieterreinen. Meer dan 400 ha meet straks het totale recreatieoord. Daarvan zal 70 ha bestaan uit water. Hieromheen worden dan de de attracties gebouwd; niet alleen een strand met alles wat daarbij hoort, maar ook speeltuinen en midgetgolfbanen, een camping een kabelbaan over het water, een jeugddorp een zeehondenbassin, een botenverblijf plus ook een officiële wedstrijdroeibaan langs het Wilhelminakanaal. Ook op slecht weer wordt gerekend: er komt een restaurant waar van de eerste vleugel nu al gereed is gekomen, met straks een hal voor „binnenrecreatie". Naar verluidt heeft het ministerie van justitie de spreekbeurt van dr. Paar dekoper echter verboden. Dit werd aan de Mechelse afdeling van de V.V. B. medegedeeld. Vernomen werd, dat als reden is op gegeven dat op dezelfde vergadering drs. Coppietevs, een der leiders van de V.V.B. zou spreken over „De Vlaamse politieke eisen in Belgisch perspec tief". Dit zou een „politiek karakter" aan deze vergadering verlenen, waar door buitenlandse inmening als onge wenst wordt beschouwd. De Britse regering is reeds enige tijd op de hoogte van Griekse troepencon centraties op Cyprus en heeft haar be zorgdheid dienaangaande uitgesproken bij secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties, aldus heeft een woordvoerder van het Britse mini sterie van buitenlandse zaken gisteren erklaard. )e woordvoerder zei dit in antwoord 'P vragen over berichten in de ..Gu ardian". dat de Griekse troepenmacht op Cyprus, die bij het verdrag is vastgesteld op 960 man. tot ongeveer 5000 man zou zijn uitgebreid. en van de Raad M Ibelangrijk voor bepaalde streken van ons land zijn eveneens geheim. Zo is er een lange lijst te maken van dergelijke rappor ten. In het algemeen is het in Neder land bg alle opeenvolgende regeringen een vaste, onuitroeibare gewoonte ge worden. dat adviezen, hoe belangrijk zij ook moge zijn voor de meningsvorming in en buiten het parlement, slechts bij uitzondering worden gepubliceerd. Een jaar of zeven geleden bleek tijdens een kamervergadering, dat van de rappor ten, door een vijftigtal adviescolleges aan de regering uitgebracht, een grote meerderheid (namelijk de adviezen van dertig colleges) geheim bleef. In die dagen trok met name K.V.P.-fractie- voorzitter Romme ten strijde tegen deze gang van zaken, maar het uiteindelijke resultaat was niet bijster gunstig. Aan het slot van dezelfde kamerzit ting waarin de heer Kleywegt zijn vragen stelde, hield voorzitter Van Thiel een toespraakje, waarin hij onder meer op het gevaar wees, dat de af stand tussen regering en geregeerden steeds groter wordt. Het geheim houden van allerlei belangrijke adviezen door de regering lijkt ons één van de punten, waardoor dit gevaar onnodig wordt vergroot. Door deze regeringshouding wordt een goede meningsvorming be lemmerd. Op dit stuk van zaken is de democratie in Nederland akelig smal. Op de Groenestraat in Nijmegen zijn gistermiddag twee buiurmeisjes. res-, pectievelijk vijf en zes jaar oud. bij het oversteken van de rijbaan door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. De kinderen hadden juist in een win-, kei wat klappertjes gekocht. Samen op een step rijdend, staken zij daarna tussen langs het trottoir geparkeerde auto's de rijbaan over. Zij werden aangereden en vele meters meege sleurd. De verongelukte meisjes zijn de zesjarige C. Hoekman en de vijf jarige M. P. A. van den Weerden, bei-, den uit de Brederodestraat. Naar het ons voorkomt staat er een onduidelijkheid in het jaarverslag van de Stichting Zeeland. Er wordt nameigk in de eerste zin reeds van dit stuk gesproken over „het verslag van ons bureau", een formulering, waarvan de betekenis ons ontgaat. Wij meenden nameigk, dat per 1 januari 1963 deze Stichting was gereorganiseerd en wel zodanig, dat allerlei vroegere secties (sportraad, jeugdraad, culturele raad), tot autonome instellingen waren verhe ven. De coördinatie tussen het werk van deze zelfstandig optredende insti tuten zou meenden wij geschieden door het bestuur van de Stichting Zee land (welke instelling dus een over koepelende en coördinerende functie kreeg), alsmede door het bureau der Stichting. Een dergelijke constructie moet echter terug te vinden zijn in de verslaggeving, nameigk ln die zin dat het jaarverslag in de eerste plaats zou moeten bestaan uit een reeks versla gen waarin de autonome raden melden welke werkzaamheden zij hebben ver richt. Maar m plaats daarvan lezen ij, dat het bureau d.w.z. het aan de raden dienstverlenend orgaan verslag uitbrengt. Men zal or.s wellicht tegenwerpen, dat een dergelijke onder scheiding niet heel belangrijk is, voor al niet ais uit het verslag blijkt, dat er veel werk is verricht. Maar voor ons gevoel is een dergelijke onderschei ding wel van gewicht. Want omdat er zo nadrukkelijk wordt gesproken over „ons bureau" rijst de vraag: hoe is het nu eigenlijk met de Stichting Zeeland, zijn de vroegere secties zelfstandig of niet? Zo ja. betekent dat het ver slag van de culturele bedrijvigheid der Stichting in werkelijkheid dat van de culturele raad is Is deze raad derhalve feiteiyk en formeel voor de inhoud daar van verantwoordelijk" Soortgelijke vra gen kan men ook stellen voor de an dere raden. Indien zij bevestigend be antwoord worden, is de toevoeging „van ons bureau" volstrekt overbodig en zelfs onjuist. Het zou derhalve beter zijn. wanneer een jaarverslag van de Stich ting hierover geen misverstand laat bestaan. Dat zou het geval zijn ge weest. als men niet over „het verslag van ons bureau" zou hebben gesproken, maar over „jaarverslagen van de zelf standig optredende raden". VINDPLAATSEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN, MAAR: „NIET GEVAARLIJK ALS MEN WEET DAT HET GEVAARLIJK IS" In Nederland wordt nog steeds zeer veel oorlogstuig uit de tweede wereldoorlog gevonden. Van al deze moordwerktuigen wordt een groot gedeelte in Zeeuwseh-VTaanderen gevon den. Aldus een mededeling van het ministerie van binnenlandse zaken gepubliceerd in de krant van vorige week zaterdag. Loopt het nu werkelijk zo'n vaart? Is er aanleiding tot on gerustheid? Dit zijn vragen die wellicht opkomen bij het lezen van een dergelijke mededeling. In de jaren vlak na de oorlog is het gehele land door de hulpverlenings dienst van het ministerie van binnen landse zaken afgezocht. Dat is mede mogelyk gemaakt doordat men in 1948 Duitse kaarten van mijnenvel den vond. Alle bekende mijnenvelden werden daarbij opgeruimd. Dat sys tematisch zoeken is lang geleden be ëindigd en het korps hulpverlening moet nu afgaan op meldingen. En die meldingen zijn er. Het is dui delijk. dat men indertqd niet elke vierkante meter van het land heeft kunnen afzoeken. Even duidelijk is het dat er dus zo hier en daar nog wel wat oorlogstuig in de grond steekt. Dat er in Zeeuwsch-Vlaande ren in vergelijking met andere delen van het land nog zoveel moordwerk tuigen uit de tweede wereldoorlog worden gevonden behoeft geen ver wondering te wekken. De geallieer den zijn immers in de maanden sep tember en oktober 1944 langdurig in hun opmars opgehouden in Zw.- Vlaanderen. Wekenlang zijn daar op een betrekkelijk klein stuk grond zware gevechten geleverd, waarbij de nodige munitie is afgeschoten. Lang niet al die munitie is ontploft, zodat deze nog altijd gevaar kon opleveren. Regelmatig Zeeuwsch-VIaanderen staat dus wat munitievondsten betreft aan de top. aldus de mededeling van het ministe rie van binnenlandse zaken. De juiste eyfers van het aantal vondsten zijn niet beschikbaar. Ook specifieke vindplaatsen zijn er niet. In Groede en Cadzand worden vrij regelmatig nog vondsten gedaan. „Daar zijn veel teller- en landmijnen b\j. Die schijnen vlak na de oorlog bij Vlissingen in zee te zijn gegooid. Mogelijk dat de oorlogsvoorwerpen door de stroming in de richting van Groede en Cad zand zyn vervoerd", zo gaf men ons van* de zijde van de hulpverlenings dienst te verstaan. In de maand juni van dit jaar zijn in de omgeving van Cadzand, Groede en Retranehement in totaal twee Fran se bommen, achttien landmanen en zeven zware granaten met mijnont- steking gevonden. In Philippine wer den ongeveer veertien dagen geleden een mijn en een bom ontdekt. De bom kon worden vervoerd, de mijn niet zodat men deze moest laten springen. Daarbij werd een i een kist munitie gevonden. Zo wordt er overal wel wat gevonden. De me dedeling van het ministerie van bin nenlandse zaken, dat het grootste deel van de munitie in Zeeuwsch- VIaanderen wordt gevonden, wordt min of meer bevestigd door de in druk die er in Zeeuwsch-VIaanderen (Zie slot pag. 2 kol. 6) Nieuwe processen op komst in Zuid-Afrika De Zuidafrikaan.se veiligheidspolitie Iheeft gisteren meegedeeld, dat na de poiilierazzia's van de afgelopen we lken tegen „bepaalde" mensen de „meest ernstige beschuldigingen" zul len worden ingebracht. Tot nu toe zijn naar verluidt onder de negentig-da- Igenwet meer dan veertig mensen, voor het merendeel blanken, gearre steerd bij de politiële acties, die nog voortduren. [De minister van justitie, Balthazar j Vorster, heeft verklaard dat het hier [een ,,opruimings"-operatie betreft die tot doel heeft, de hergroepering van j beweerde Communistische en links ge- zagsondermijnende en ondergronds (werkende elementen in de kiem te smoren. Volgens betrouwbare kringen zal een reeks processen het gevolg zijn, van hetzelfde karakter als het sabotage- proces van Rivonia. waarin Nelson Mandela en zeven anderen tot levens lang werden veroordeeld. Een aantal mensen zal zowel verraad als sabota- ge ten laste worden gelegd en de staat I zal in deze gevallen op de doodstraf I aandringen, aldus deze kringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1