RIGOLETTO fleXa super bolknak ■IM I Vijftien dagen in oktober twee uur olympische spelen op televisie Kunstgeschiedenis in pocketvorm Radiotelescoop in Drente is eenvoudiger, maar niet minder dan kruisantenneproject DE BOEKEMK Nederlands aandeel nu groter Wedstrijden dag later op scherm VRIJDAG 10 JULI 1964 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT 9 PROF. OORT RUIMT MISVERSTAND UIT DE WEG (Van een onzer verslaggevers). De nieuwe opzet van het Nederlands-Belgische radiotelescoopproject géén kruLsantenne in het Nederlands-Belgische grensgebied doch een oost-west-antenne in Drente waarvan dezer dagen voor het eerst iets bekend is geworden uit de beantwoording van vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Goes van Naters door de minister-pre sident, betekent in kwalitatief opzicht een verbetering tegenover het oorspronkelijke project. Dit heeft de directeur van de Leidse sterre- wacht, prof. J. H. Oort, verklaard naar aanleiding van een misver stand, dat gemakkelijk zou kunnen ontstaan uit de woorden van mi nister Marijnen. In zijn antwoord aan de heer Van der Goes van Naters, die zich naar aanleiding van het kruis-antenne- project zorgen maakte over de aantasting van natuurschoon zegt hij namelijk: „om technische en financiële redenen is inmiddels van een kruisantenne afgezien en zal met de opstelling van een tiental radiotelescopen en één verplaats bare telescoop, opgesteld in een lijn oost-west, worden volstaan". Hieruit blijkt, dat een eenvoudiger op zet is verkozen boven de oorspronke lijke. Er blijkt echter niet uit en dit was ook irrelevant ten aanzien van de beantwoording van de vragen van de heer Van der Goes van Naters dat deze eenvoudiger opzet het radiotelo- scopisch onderzoek, waarin Nederland een zeer vooraanstaande plaats in neemt in de wereld juist in een snel tempo „snelheid is zeer belang rijk, je moet steeds zorgen vóór te blijven", zegt prof. Oort nog ver der in de voorste gelederen brengt. De reden, dat pas uit de beantwoor ding van vragen uit de Tweede Kamer blijkt, dat het project is gewijzigd moet gezocht worden in het feit, dat België officieel nog niet ingestemd heeft met het nieuwe project en men het onelegant vond, details over het project te publiceren, voor het ook door de Belgen was goedgekeurd. Dat minister Marijnen „te vroeg" gespro ken heeft, zoals in enkele publikaties naar voren kwam, acht prof. Oort ech ter een bepaald onjuiste conclusie: „minister Marijnen moest de vragen uit de kamer beantwoorden en dat im pliceerde publicatie van het project". jaren geleden, om te komen tot een Beneluxkruisantenne voor radio- astronomisch onderzoek zijn zowel de radioastronomie als de elektronica sterk geëvolueerd. Met een enkelvou dige radiotelescoop kan men signalen ujt de wereldruimte opvangen en zich hieruit een beeld opbouwen van het heelal. Met één enkele telescoop met een diameter van 25 meter, zoals in Dwingelo is opgesteld, kan men echter slechts op een halve graad nauwkeu rig de plaats van de verschijnselen bepalen. Wil men een honderdvoudige nauw keurigheid oplossend vermogen bereiken, dan zou men de spiegel een doorsnee moeten geven van 2500 me ter, wat natuurlijk onmogelijk is. Men kan echter wel door de opstelling in een gebied met een doorsnee van bij voorbeeld 2500 meter van een zeer groot aantal radiotelescoopspiegels het efect van één enorme spiegel na bootsen en datzelfde is het geval, wan- r men een honderd telescopen in een kruis opstelt. Een dergelijke op stelling, en vooral ook de elektroni sche schakeling om de verschillende telescopen steeds wisselend te verbin den, is uitermate ingewikkeld en zeer kostbaar. Bovendien zou de bouw te veel tijd vergen, waardoor een weten- schapelijke achterstand zou ontstaan, die Nederland zich, juist door de voor aanstaande positie, die thans Dwinge lo inneemt, niet kan en mag permitte- Geld bespaard Intussen is wel naar voren geko men, dat in de Belgisch-Nederland se samenwerking in het Benelux- kruisantenneproject aan Belgische zijde de voortvarendheid geringer is geweest, dan in Nederland. Op het stuk van samenwerking kan dit betreurd worden, maar in weten schappelijk opzicht en óók finan cieel kan dit wellicht achteraf verheugend genoemd worden. Wat is namelijk het geval? Sinds de eerste stappen werden gedaan, enkele De commissaris der koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Ho- man, heeft de helikopterhaven van het r.-k. Bonifatiusziekenhuis in Leeuwarden officieel geopend. De verbinding met deze kleine lucht haven wordt onderhouden en ge financierd door de Koninklijke Luchtmacht. De verbindingen zijn vooral gericht op de Waddeneilan den. Het ziekenhuis is hierdoor het eerste in Nederland geworden met oen eigen luchthaven. Foto: De aankomst van de eerste patiënt per helikopter. ten opzichte van een kruisantenne be staat nu hierin, dat gebruik gemaakt wordt van de draaiing van de aarde en dat de informaties niet tegelijker tijd, doch achtereenvolgens worden verkregen. Het grote voordeel van slechts tien telescopen is, dat men ge bruik kan maken van de meest geraf fineerde versterkers voor de radio signalen uit het heelal, versterkers, die eigenlijk nog in het experimentele stadium verkeren hetgeen bij hon derd telescopen, zoals van het kruis antenneproject nodig, onuitvoerbaar is. Evenmin kan men bij honderd telescopen op een andere golflengte overgaan. Want ofschoon Dwingelo zich gespecialiseerd heeft en er ook zijn wetenschapelijke roem aan te danken heeft op 21-centimetergol- ven voor o.a. het onderzoek van de waterstof in ons melkwegstelsel, men ook wel eens signalen van andere golflengte uit het heelal opvangen en dit is met tien telescopen praktisch wél uitvoerbaar. De winst zit dus in de eerste plaats in een oplossend ver mogen van 0,6 boogminuut (bij de kruisantenne was niet meer dan één boogminuut te verwezenlijken) en in de eenvoud, die praktische toepassing van de meest geraffineerde moderne technieken der elektronica mogelijk maakt. Ook uerlies Dat het Belgisch-Nederlandse grens gebied werd verlaten voor Drente de juiste plaats mag i.v.m. lopende onderhandelingen nog niet bekend worden gemaakt vindt zijn oorzaak in o.a. het feit, dat men daar werkt in de nabijheid van Dwingelo. De leider van het werk te Dwingelo, prof. Mul ler, kan in Dwingelo, dat in vol bedrijf is. niet gemist worden en niettemin is hij ook voor de nieuwe radiotelescoop onmisbaar. Vandaar dus de nieuwe plaats. Ofschoon dit niet met zoveel woorden wordt gezegd, is ongetwijfeld ook de houding van België in de ontwikkeling van het kruisantenneproject oorzaak van deze letterlijke verwijdering. Het is wel zeker, dat België zal blijven meewerken, maar ofschoon de Bene- luxcommissie voor het kruisantenne project evenveel Nederlandse als Bel gische leden telt, zal in de nieuwe op zet Nederland toch wel de boventoon voeren. De kosten ervan, 5 miljoen gulden ongeveer, worden ook door Ne derland gedragen, Het ontwerp is op de Leidse sterrenwacht uitgewerkt door een internationale groep van ra dioastronomen en ingenieurs, onder auspiciën van een Nederlands-Belgi sche commissie. HOFNAR Tegenover die winst staan ook nade-i len: het waarnemen wordt verlang zaamd en bovendien moet gebruik ge maakt worden van zeer ingewikkelde j geheugens om de na elkaar verkregen gegevens tot één beeld te verwerken. I Professor Oort zegt echter: „ik zom graag de nadruk er op willen leggen,1 dat het niet zo is, dat men nu maar noodgedwongen met een minder mooi! project genoegen neemt. Daar is geen! sprake van. De winst van grotere een- Het heelal Eenvoudiger en beter Door de evolutie van techniek en wetenschap bleek in de afgelopen jaren de mogelijkheid om in 't een voudiger en toch beter te doen. Men kan namelijk, door tien tele scopen in een oost-west-lijn over een lengte van anderhalve kilome ter op te stellen, een nauwkeurig heid bereiken van 0,6 boogminuut, dat is bijna 60 maal zo nauwkeurig als de telescoop te Dwingelo (deze nauwkeurigheid noemt men, in analogie met de optiek oplossend vermogen). Men zal gebruik maken van telesco pen, die gelijk zijn aan de radiotele scoop te Dwingelo, doch zeer flexibel zijn opgesteld en onder grote hoeken kunnen draaien. De vereenvoudiging Neem geen risici)...verf met De verf met flexabiliteit' •extra speling voot de doe-het-zelver c~Dan en uoor MARABOE FLASH Er zyn in de loop der jaren verschei dene series van die kleine, handige boekjes verschenen, die de lezer op een speciaal gebied willen instrueren specialistische werkjes dus, die in klein bestek een boel gegevens over een bepaald onderwerp bevatten. Onlangs is een nieuwe serie in de boekhandel terecht gekomen: de Ma- raboe Flash reeks. De naam suggereert een zexere vaart en zij doet dat terecht. Niet al leen zijn in een behoorlijk tempo reeds tientallen boekjes over evenzo- vele onderwerpen van de persen ge rold, maar ook qua inhoud maken zij een vlotte indruk. De uitgaven wor den voor Nederland verzorgd door A. W. Bruna en Zoon, Utrecht, die de redactie heeft overgelaten aan G. W. H. Tiebosch. De boekjes zijn sa mengesteld door deskundigen en be vatten verantwoorde illustraties, ter wijl de vertaling doorgaans uitste kend is. Om enig inzicht te geven in de verscheidenheid, noemen we een aantal titels: En nu.... dansen!; ken de stijlen (over antiek); 1001 cocktails en verfrissende dranken: Ik maak me mooi; Leef langer in goe de conditie; Weldra moeder; gymna stiek voor heel het gezin; brieven, brieven; De reis om de wereld in 80 schotels; Amerikaanse militaire vliegtuigen; Ik film; Verzorg uw haar; Judo en de zelfverdediging; Blijf jong door yoga; Woekeren met ruimte; Ik spreek Engels, Itali aans, Spaans; Spaar uw zenuwen; Ruimtevaartuigen; Russische vlieg tuigen enz. „Geen tijd voor tranen" „Daarna heb ik in Nijmegen een extra trein voor ze moeten bestellen naar Vlissingen, want van Hoek van Holland ging geen boot meer. In Vlissingen bleek dat de mannen allemaal de ver keerde bootkaartjes hadden maar de di rectie van de Vlissingen-lijn heeft ze toch meegenomen". Dit is een passage uit het boekje „Geen tijd voor tranen", waarin mevrouw Truus Wijsmuller- Mejjer aan L. C. Vrooland vertelt over haar belevenissen en het wel en wee van „haar" kinderen voor en tijdens de laatste wereldoorlog. Het boekje mag bekend worden veron dersteld: „Geen tijd voor tranen" vertelt over de moedige mevrouw Wijsmuller, die in de oorlogsjaren tegen de verdruk king in joodse kinderen redde van een zekere ondergang. Ze stelde transporten samen naar Engeland en naar Amerika en reisde zelf naar Scandinavië, België De geciteerde regels gaan over een der gelijke redding. „Geen tijd voor tranen" is het menselijke verhaal van een boven menselijke krachtsinspanning en moed van een buitengewone vrouw. Een boek je, dat men in één adem zal uitlezen. Aan het eind zal men zich verwonderen over het feit, dat dit geen verhaal is. maar realiteit is. Uitgeverij Querido herdrukte „Geen tijd voor tranen" in de Sala manderreeks. Het boze oog Het Franse schrijversduo Boileau- Narcejac, dat al verschillende span nende detectives op zijn naam heeft staan, is in de Zwarte Beertjesreeks nu met een derde boekje vertegen woordigd: „Het boze oog". Op fijnzin nige wijze beschrijft het tweetal hier in de belevenissen van een man, die te kampen krijgt met twee vrouwen en ook in zichzelf verward raakt. Daar uit komen de nodige spanningen voort. Waarbij ook de nodige span ning op crimineel gebied wordt ver wekt. Italiaanse steden De toerist die in Italië meer wil vinden dan alleen een heerlijk zon netje en een prachtige subtropische natuur, heeft in de Zwitserse au teur Jakob Job een goede gids. In zijn boek .Italiaanse steden', in het Nederlands verschenen bij Hollan- dia n.v., Baarn, beschrijft hij een aantal kleinere steden. Hij leidt zijn lezer daarbij langs vele bouw- en kunstwerken uit het romeinse rijk, waarbij hij dan tegelijk de geschie denis doet herleven. Een groot aan tal foto's completeert dit interes sante reisboek. Wat wil men precies gaan onderzoe ken met de nieuwe radiotelescoop? „Het nieuwe project is noodzakelijk als we door willen blijven werken in de voorste linies. Wij behoren nu tot de besten ter wereld. Je moet wel bij blijven, wil je met je instituut niet te gronde gaan", leidt prof. Oort zijn antwoord op deze vraag in .„We heb ben nu al een programma voor enkele tientallen jaren. Eén onderdeel is daarvan: onderzoek van het heelal als geheel. Dit is een heel ambitieuze de finitie en ik zou die ook willen toelich ten. Met een radiotelescoop kun je een stap verder komen dan met de groot ste optische telescoop. Dat is uiterst belangrijk. Waarom? Omdat je daar-! door net in het gebied doordringt waar het voor ons interessant wordt in ver band met de structuur en de evolutie, van het heelal. Je kunt zo terugblik-i ken in de tijd. tot in het verste verle den van de wereldruimte en misschien geeft dit ons een inzicht in de theorie van de begrensheid van het heelal..." Misschien rechtstreekse uitzending Syste elf uur 's ochtends op het Eurovisienet. Om twee uur 's middags is het beeld materiaal op die manier in Bussum. Daar zetelt het thuisfront, bestaande uit Aad van den Heuvel (hoofdredac teur en presentator), Bob Bremer (re gisseur en tevens eventueel presenta tor), Jan Leyendekker (regisseur en re dacteur), Ad Versney (bureauredac teur) en Koen Verhoeff (redacteur en eventueel presentator), die de band; moet terugbrengen tot twee uur, wanti meer dan twee uur mogen de Europese) landen niet uitzenden. (Van onze radio- en televisieredactie). De televisie brengt in oktober op net 1 gedurende vijftien achter eenvolgende dagen elke dag twee uur nieuws van de Olympische Spelen in Tokio; het eerste deel van half zeven tot half acht, het tweede vanaf omstreeks kwart over tien. Het gaat de Hilversumse omroepen 300.000 gulden kosten, dus 10.000 per uur bijna het dub bele voor wat een uur televisie gemiddeld mag kosten. Maar de reportages worden als film overgevlogen, want de twee satelieten die nog werken, de Telstar 2 en de Relay 2, zijn niet meer geschikt voor het overseinen van televisiebeelden en de Soncom 2 loopt met de aarde en is daarom evenmin geschikt voor het overbrengen van t.v.-seienen, want de richting Japan-Amerika is tegengesteld aan die van de sateliet. Het plan bestaat om een Syncom 3 te lanceren. De Europese radio-unie is aan geboden mee te doen aan dit project a raison van 800.000 gulden. Zou men be sluiten van de uitzendingen van Syncom 3 gebruik te maken als deze al in het luchtledige zweeft, dan wordt het aan deel van de Europese televisieorganisa tie 1.35 miljoen gulden. Nederland voelt er wel voor reeds nu deel te nemen aan het Syncom 3 project, ook al worden de kosten van de olympische programma's daarmee nog eens met 250.000 gulden verhoogd, zijnde het aandeel van Neder land in de kosten van de lancering van de sateliet en het aandeel van de kosten van het overbrengen van de televisie beelden van Japan via Amerika naar Europa. Het is een hoop geld maar het voordeel is dat de verslagen dan in Ne derland te zien zijn op dezelfde dag waarop de wedstrijden in Tokio gehou den worden. Bij de methode van het overvliegen komen de wedstrijden een dag later op het scherm. Siebe van der See, directeur van het te levisiebedrijf van de A.V.R.O., is naar Tokio geweest, om de reportages over de Olympische Spelen voor te berei den. Hij wordt chef van de equipe die in oktober naar Japan gaat en die bestaat uit de commentatoren; Jan Smits (voor zwemmen, volley bal en gewichtheffen), Koos Postema (atletiek). Piet Mulder (zwemmen), Aad van Leeuwen (roeien en voetbal) en Herman Kuiphof (hockey). Er wordt samengewerkt met de Belgische televi- die de heren Wim de Gruyter (tur- I. Rosier Moens (atletiek), Daniël Mortier (wielrennen en basketball) en Piet van der Zijpe (atletiek en hockey) uitzendt. grenzen. Een voorbeeld: het grondsta tion in Japan seint maandagavond omj tien uur een verslag van maximaal een uur (langer is niet mogelijk per sate-1 lieten) via Syncom 3 naar de westkust in Amerika. In verband met de tljdgrens komt het in Amerika diezelfde maandag aan, maar is daar dan pas 's ochtends drie uur. Om zes uur 's ochtends kan het beeldverslag aan de oostkust van Amerika zijn. De tijdgrens die door Amerika loopt werkt in dit geval nade lig- De beeldband kan niet de oceaan wor den overgeseind en moet per extra straalvliegtuig naar het vliegveld Prest- wick in Schotland dat kost vijf uur vliegen en vijf uur tijdsverschil. Om zes uur, diezelfde maandag, kan Prestwick de film op het televisienet zetten. Hil versum is dan in staat de in Nederland Russen ontdekken 100 miljoen jaar oud mangrovebos Het Russische per«bureau Tass heeft meegedeeld dat een groep Russische geologen onlangs een bezoek bracht aan het woestijn gebied in de republiek Kagakag- pak, en daarbjj een groot honderd jaar oud „ijzeren bos" o!g«- ontdekte dat was bloofgelegd door krachtige winden. De geologen waren van het bos, „dat muziek voortbracht", zo on der de indruk, dat ze het vergele ken met ,een martiaanse raket- todrome". Aanvankelijk verkeerde men in het ongewisse over de manier waarop de „muziek" werd gepro duceerd. tot men constateerde dat het wind was die door de holle van ijzer geïmpregneerde stam men blies. Het voorhistorische bos is het der de dat in een volmaakt versteen de staat wordt gevonden. De an dere twee liggen in Arizona in Amerika en in de republiek Geor gië van de Sowjet-Ünie. Sergi Sjoelts van het Russische geologische instituut in Leningrad zegt dat de rotsachtige boom stammen de resten zijn van een oud mangrovebos. Commentaar em Het systeem gaat als volgt werken: De N.H.K. de niei-commerciële radio en t.v.-organisatie, heeft als enige het recht t.v.-camera's op te stellen op de plaatsen waar wedstrijden worden ge houden. Het zyn er ongeveer dertig. De N.H.K. kan acht evenementen tegelijk bewerken. De beelden worden overge seind naar een radio en televisiecentrum in het hart van Tokio. De Europese ra dio-unie mag van al dat beeldmateriaal in totaal drie uur uitkiezen. De beeldband, welke voor alle Europese landen gelijk zal zijn, wordt 's avonds om ongeveer tiin uur op het vliegtuig gezet en gaat via de Noordpool naar Hamburg. Hamburg is gekozen, omdat daar een apparaat staat, dat de beelden van het Japanse 525-beeldlijnen- systeem kan transformeren op het 625- lijnen systeem. Kan het vliegtuig niet in Hamburg landen, dan moet het uitwij ken naar Kopenhagen of Wiesbaden. Daar wordt de drie uur durende beeld band in zijn geheel doorgeseind naar Hamburg. Normaal komt de beeldband tussen zes en acht uur 's ochtends in Hamburg aan. Er is tijdwinst geboekt in verband met de tijdgrens. Hamburg zet de band om Bij beelden hoort commentaar. Elke taalgroep krijgt in Tokio de mogelijk heid aan de algemene beeldband van drie uur eigen commentaar toe te voe gen. Dat kan gesproken worden vanuit het stadion waar de wedstrijden in kwestie plaatsvinden, of, bij gebrek aan voldoende commentaarcellen, vanaf een monitor, die in het radio- en televisie- centrum staan. In Hamburg wordt dagelijks, behalve de beeldband van drie uur, een twaalftal geluidsbanden ontvangen. De band met het Nederlandse commentaar wordt via de geluidsltfnen van de telefoon doorge sproken naar Hilversum en komt daar eveneens in de monterende handen van de thuisfrontredactie. Het thuisfront ontvangt bovendien elke dag een tien minuten filmpje over de Nederlanders, die deelnemen aan de Olympische Spelen. Cameraman Jaap Buis van Polygoon gaat met de televi- 3ie-equippe mee om dit Hollandse tien- minutenprogramma te maken. Bij het transport van het nieuws per vliegtuig verliezen de verslagen van de; wedstrijden een dag aan actualiteit. Wordt de Syncom 3 gelanceerd, dan is het mogelijk de wedstrijden van dezelfde dag te zien. Het grapje zit in de tijd- Advertentie G.G. Type haar Goed Gekamd: met ViCREM (most modern hairdressing), dus Gotd Gesoigneerd. ViCREM ver zorgt Uw haar, houdt het de hele dag in model zonder „plakken". Per pot 2.15. Per tube 1.50. Vraag Uw drogist of kapper ViCREM. Geschiedenis van de opgravingen De Duitse archeoloog Friedricb Behn heeft onder de titel „Opgra vers en opgravingen" een boeiend overzicht geschreven van de opgra vingen van de oude Oosterse cul turen en van de vondsten bij op gravingen naar resten van de Griek se en Romeinse beschaving. Met als ondertitel .Speurtocht naar de wereld van vroeger en nu" is dit werk thans verschenen in de reeks Elsevierpockets over kunst en cul tuur. waarbij aan de Nederlandse editie een hoofstuk is toegevoegd over de Romeinse nalatenschap in de lage landen. In dit deel komen de opgravingen bij Nijmegen en Valkenburg in Zuid Holland aan de orde. Voorts vertelt het boek onder meer over de legendarische Hein- rich Schliemann, die zich al op acht jarige leeftijd tot levenstaak had gesteld Troje op te graven. De Franse historicus Louis Made- lin heeft een beknopte biografie ge schreven over Napoleon Bonaparte. Dit boekje, dat verscheen in de se rie Levensbeschrijvingen in Else vierpockets, heeft echter de meeste waardé door de voortreffelijke illu straties, die het bevat. Uit de tekst krijgt men de indruk dat Madelin zich zo met Napoleon heeft bezig gehouden, dat hij hem niet meer op een afstand kan bekijken, het geen men toch een voorwaarde mag noemen voor een biografie. Thans heeft men te doen met een nogal gezwollen verhaal over ,het genie'. Van de Sesam-kunstgeschiedenis, een uitgave van Bosch en Kenning n.v. in Baarn, zijn het derde, vierde, vjjfde en zesde deel verschenen. Het boeiende van deze reeks is, dat de verschillende medewerkers dui delijk de continuiteit in de kunst uitingen van de verschillende peri oden en volken laten zien. Immers in iedere historische afbakening zit een element van willekeur dat ter- wille van de overzichtelijkheid nut tig kan zjjn, maar waaraan zeer ge leidelijk gegroeide en zich verbrei dende beschavingsvormen zich gril lig onttrekken. Het derde deel geeft een overzicht van de Kretenzich Myceense kunst en van de invloedrijke Griekse kunst. Over de geschiedenis van de kunst in Griekenland zegt profes sor dr. W. H. Schuchhardt in een voortreffelijke essay, dat zij als geen andere de wereld heeft betoverd, vooral omdat zij een uiting was van de individuele vrijheid van de Griekse mens, waartoe de grote Griekse wijsgeren in hun filosofie de aanzet hadden gegeven. De schrijver besteedt de meeste aandacht aan de beeldhouwkunst, omdat zij het zuiverst de mens weergeeft in zijn vrijheid, In deel 4. waarin dr. Zshietzsch- mann de kunst van de Etrusken en de Romeinen behandelt, komt dui delijk de invloed van de Griekse kunst naar voren. Onder de Ro meinse keizers ontstaat het ver schijnsel van de staatkunst, wat ook blijkt uit de vele beeldhouwwerken gemaakt naar de diverse keizers, en waarvan men in dit boek fraaie reprodukties aantreft. Een apart deel is gewijd aan de oudchristelijke kunst, die tot een geweldige bloei kwam in Ravenna, toen keizer Honorius in 405 hier heen zijn hof overbracht vanuit Milaan. De schrijver, prof. dr. W. Sas-Zaloziecky, noemt Ravenna ,een oase middenin een woestijn van bar baarse ontbinding van alle kunst waarden der oudheid", In het boek zijn enkele zeer fraaie kleurenreprodukties opgenomen v. de beroemde mozaïeken van Ra venna. Het zesde deel behandelt de Byzan tijnse kunst en brengt de lezer via het zeer gedegen historische over zicht van prof. dr. W. Sas-Zaloziecky en de vele reprodukties van ikonen en voorbeelden van architectuur in contact met het bloeiende kunst leven in Oost-Europa. Deze serie kunstpockets, die in to taal 18 delen z3l omvatten, geeft een voortreffelijk gedocumenteerd en geïllustreerd overzicht van de vele wijzen, waarop de mens zich in de loop der tijden op de meest gevoe lige manier heeft geuit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9