Belgische historicus heeft scherpe kritiek op Schelde-Rijnverdrag Gronings landbouwbureau kreeg in Zierikzee brouwgerstprijs POLLE PELLI EN PINGO T Belgisch parlement moet het verdrag afwijzen' WEENSE GOEDMOEDIGHEID, MAAR OOK ZWEEDSE VRIJMOEDIGHEID „Brede Watering van Z.-Beveland" in Goes bijeen Commissaris opent boerenleenbank in Nieuw-Namen Raad Waarde stelde krediet beschikbaar voor demping sloot Vogelwaarde haalt grote strop aan Meyer ink en Co. VERNIEUWING HYPOTHECAIRE INSCHRIJVINGEN IN ONS LAND I PUISTJES en PUKKELTJES I DDD I P. J. Dobbelaar, G. J, Wilbrink M. v. d. Kreeke VRIJDAG 10 JULI 196-1 PROVINCIALE ZE BÜW 8 E COURANT 1 „WAARBORGEN VOOR BELGIË WEGGEVALLEN" De internationaal bekende histori cus prof. Charles burggraaf Ter linden, hoogleraar aan de Leuven se universiteit, heert een scherpe aanval gedaan op het Belgisch- Nederlandse verdrag voor de ver betering van de verbinding tussen se universiteit, heeft een scherpe In een artikel, dat het blad „La Libre Belgique" op zijn voorpa gina publiceert, schrijft hij, dat het verdrag door het Belgische parlement moet worden afgewe zen of op zijn minst ingrijpend moet worden gewijzigd voordat het kan worden aanvaard. „Slachtoffer van de Beneluxgedachte en in het verlangen aan zijn buur land een herhaling te besparen van de verschrikkelijke overstromings ramp van 1953, heeft België zich laten overwinnen door de uitput- tingspolitiek, waarin onze noorder buren zo uitblinken. Terwijl zij trouw zijn gebleven aan hun devies „Je Maintiendrai" hebben wij ten slotte het enige voordeel van een kanaal van Antwerpen naar de Rijn gekocht door gevaarlijke capitulaties, die op andere punten zelfs ontoelaatbaar zijn", zo schrijft hij. Uitvoerig behandelt schrüver de voorziening van de haven van Gent met betrekking tot do Schclde-Ryn- vorbinding. Hierover zegt hij het vol gende: „De belangen van de haven van Gent zyn in deze zaak volkomen verontachtzaamd. Tot nu toe kon de ze haven gebruik maken van het ka naal Hansweert-Wemeldinge, maar zal deze waterweg nog verder in stand gehouden worden door de Ne>- derlanders? Men kan hieraan sterk twijfelen na lezing van artikel 33 pa ragraaf 2 van het akkoord. Het ka naal zou eenvoudig kunnen worden afgeschaft onder meer om te ver hinderen, dat het Zeeuwse Meer zout water zou ontvangen van de Wester- schelde. Wel zou een dergelijke beslissing geno men moet enworden in gemeenschappe lijk overleg met België, maar eigenlijk is het niet veel meer dan een formali teit. In werkelijkheid zijn door dit ver drag alle waarborgen weggevallen, ver worven in vroegere akkoorden, die on der meer bepaalden, dat Nederland de Schelde-Rijnverbinding in goede staat zou onderhouden, zodat de scheepvaart er steeds mogelijk zou zijn". Burggraaf Terlinden meent, „dat Ne derland thans ontslagen wordt van deze verplichting, voor wat betreft het ka naal van Hansweert naar Wemeldinge". „Door het nieuwe verdrag zal België ook de controle verliezen op de Maas. Nederland neemt hier weerwraak op het besluit van 28 juni 1959 waarbij het internationale gerechtshof in Den Haag aan onze noorderburen het recht ont zegt België te verhinderen zich van het water van de Maas te bedienen om het Albert Kanaal te voeden". Inderdaad, aldus de schrijver in „La Libre Belgique", geeft het nieuwe ver drag aan Nederland het toezicht op de waterafname van de Maas in België en het verplicht België ertoe het Zeeuw se Meer van zoet water te voorzien, wat bjj een droogteperiode de scheep vaart op het Albert Kanaal zal kunnen lamleggen. „Dit zou zeer ernstige ge volgen kunnen hebben voor de econo- Mulo-examens in Goes Voor het in het „Schuttershof" te Goes gehouden mulo-examen slaagden voor het A-diploma: de dames R. Harmsen, Goes; J. Bosselaar, Oude- lande; J. L. Dieleman, Axel; J. W. v. d. Boomgaard, Kortgene; J. N. de Smit, Wissenkerke; E. R. Steur, Kam perland, A. Wattel, Wissenkerke, J. F. van Kooten, Hansweert (m); C. J. Punt, Philippine; J. van Damme, Haamstede; Y. Schaap, Zierikzee (m); M. K. Kok, Krabbendijke (m); C. K. van Fraassen, Waarde (m); J. Openneer, Kruiningen; N. J. Paauwe, Hansweert (m); J. J. A. Lobbezoo, Krabbendijke; L. M. Verhage, Hans weert; de heren: G. J. Freie, Goes, A. D. Ie Clercq, Goes, J. Hamelink, Axel; H. J. Hoebé, Axel; K. Sanderse, Goes; M. F. Sinke, Kapelle; J. Rie- mens, Kamperland; E. W. Meulen- berg, Wissenkerke; C. P. de Visser, Kamperland; H. M. v. d. Sluys, Wes- terschouwen; A. J. Flikweert, Brou wershaven; M. Schouls, Zierikzee; P. C. bij de Vaate, Middenschouwen; J. P. Holstegge, Bergen op Zoom; L. C. Lavooy, Kruiningen (m)C. Schou- wenaar, Wemeldinge (m)G. F. M. Huiskes, Krabbendijke (m). Voor het diploma B: de dames W. C. Haak, Axel; G. Jansen, Axel; de he ren J. A. Koster, Kruiningen; J. den Hartogh, Terneuzen; R. A. Vermeu len, Vïissingen; B. de Hullu, Axel; C. H. de Braai, Nieuwerkerk; J, A. Gaanderse, Scharendijke; T. J. Boon, Axel; L. de Regt, Axel; P. Scheele, Kapelle, J .L. Krijger, Goes. Afgewezen: 7 kandidaten. De met (m) gemerkten behaalden te vens het middenstandsdiploma. Voor het mulo-A examen slaagden te Goes de dames: B. M. Goossen te Axel. (x) E. Hameünk te Zaamslag. T A. de Vos te Zaamslag (x). J. Herrebout te Zaamslag (x), N, J. Plcijte te Kloetinge en de heren: A. Murer te Baarland, C- Soeters te Goes, J. A. Maris te Zaamslag (x). J. P. van Strlen te Terneuzen (x). J. L. Stoel te Zierikzee, C. Wissekerke te Nieuwdorp, W. Stouten te Oosterland. W J. Radewalt te Nieuwerkerk, I G. J Geschiere te Zierikzee. P A van Duurcn te Zierikzee. C. L Rison te Hooger- heide. A J. Poortvliet te Oud-Vossemeer. A P van de Kreeke te Halsteren. M C Sakko. te Bergen op Zoom, T W Moerland te Sinl- Annaland. J. Tholenaar te 's-Heer-Arend.«- kerke en J. van Bergen te Zierikzee Voor het mulo-B-examen slaagden te Goes de dames- D. A. van de Weele te Kloetinge fx). A J. v. d- Schraaf te Ellewoutsdijk (x). W. Toorenaar te Kapelle fx). L. E. bij de Vaate te Zierikzee, P G Versluijs te Wissen kerke. E. J. de Koeijer te Terneuzen. I. G. Zegers te Terneuzen en de heren W J. in 't Anker te Schore (x). E. Akkerman te Ril- land-Bath (x). A. de Bruine te Kortgene. P Jonker te Zierikzee. J. M. Verwijs te Zierik zee. P. v d. Doel te Westerschouwen. J. Eg- gebeen te Wolphaartsdijk, J. H. de Vente te Hansweert en A Schoolmeester te Nieuw - De met txi gemerkte kandidaten slaagden voor het middenstandsdiploma. mie van bepaalde streken in Wallonië, die deel uitmaken van het Sambre- en Maas bekken". Schepen Delwaide Besluit bezwaren ongegrond Burggraaf Terlinden besluit dan als volgt: „wy hebben ons laten beetnemen met het nieuwe kanaal vooral omdat wij gevaarlijke en volstrekt onaanvaard bare toegevingen hebben gedaan op talrijke punten, die van levensbelang zijn". „Het verdrag van 13 mei 1963. moet zoals het nu is opgesteld, door de Bel gische kamer worden verworpen of ten minste ernstig worden gewyzigd, al vorens het definitief zou kunnen worden aanvaard. Wij kunnen dit doen zonder gewetensbezwaren' „Men zou het moeten verwerpen of de vraag tot herziening van dit verdrag zou moeten samenvallen met een diplo matieke campagne in andere landen, die betrokken zyn bij de Rynvaart. De wa terweg, die naar Antwerpen moet wor den aangelegd is een verlenging van de Ryn en het is dus logisch, dat dit vraag stuk onder de rechtsmacht zou ge plaatst worden van de centrale commis sie voor de Rynvaart, waarvan België en Nederland deel uitmaken. Het is on aanvaardbaar, dat de commerciële riva liteit tussen Rotterdam en Antwerpen de Nederlanders een rivierpolitiek en een protectionisme van vorige eeuwen zou moeten toepassen op een ogenblik, dat alle landen hun soevereine rechten moeten beperken om een verenigd Euro pa te vormen. De internationalisatie van dit probleem lykt het enige middel te zyn om tot een definitieve en recht vaardige oplossing te komen", aldus de schryver in het blad. Het Belgische kamerlid L Del waide, schepen van Antwerpen voor havenwerken, tevens rappor teur van het wetsontwerp over de nieuwe Schelde-Rijnverbinding, heeft tegenover U.PJ. verklaard dat de bezwaren, die tegen het verdrag zijn aangevoerd door burggraaf Terlinden in „La Libre Belgique" „getuigen van een f;eest, die niet meer van deze tijd s". Delwaide zei, dat de nieuwe Schelde-Rijnverbinding een le vensnoodzaak was voor de haven van Antwerpen. „Indien de heer Terlinden zich zo opwindt over het zogenaamde gevaar, dat daar in schuilt voor de haven van Gent, dan dient hij te bedenken, dat de Gentse kamerleden het verdrag reeds hebben goedgekeurd". „De verhoudingen tussen Neder land en België zijn dank zy Bene lux ingrijpend veranderd en de kritiek van de Leuvense professor is een uiting van wantrouwen in de Nederlands-Belgische samen werking. Wat het zogenaamde gebrek aan garanties betreft, waarover de schrijver het wetsontwerp aan valt, dergelijke garanties beston den in dè negentiende eeuw wel maar zij hebben toch niet verhin derd, dat Nederland zijn plannen voor afdamming van het Kreek rak uitvoerde, ondanks de nadelen voor België", aldus schepen Del waide. FILMS IN ZEELAND De Sica maakte een Duits drama Een Weense film betekent Weense goedmoedigheid, muziek en een be hoorlijke portie romantiek. Wie daarvan houdt mag niet nalaten dit weekeinde naar CITY (Middel burg) te gaan waar Conny Fro- boess, Peter Weck en Rudolf Prack te zien en te horen zijn in de komedie „Mariandl is verloofd". Het is een heel vrolijke film vol mar kante en vertederende figuren, zoals opa Windischgruber uit „De gouden gans" en zijn rivaal in zaken Gust Pftilier, de eigenaar van het riante Slothotel. En dan is daar natuurlijk Conny als Mariandl, een meisje met ideeën, een pracht stel ouders en haar lastpost van een verloofde. Mariandl domi neert in dit gezelschap, dat steeds weer door misverstanden uiteen dreigt te vallen, maar het ten slotte toch eens wordt. Een zeer amusante schiedenis door Werner Jacobs kleuren op het doek gebracht. In het voorprogramma brengt CITY de Polygoonreportage van het konink- lyk bezoek aan México, eveneens in kleuren. Zeer de moeite waard. Een Duitse film, ook al vol romantiek, wordt voorts vertoond in ELECTRO (Middelburg). „Freddy und das Lied der Südsee" is eveneens een werkstuk van Werner Jacobs, een regisseur, die graag de jeugd aan het woord laat in overigens vaak nogal onwerkelijk aan doende films, waarin het doorgaans helaas vrij smelterig toegaat. De Zweden Een heel andere kijk op de jeugd hebben de Zweden, zoals bijvoor beeld Gösta Werner, wiens film „Mogen wij zwijgen?" vertoond wordt in LUXOR (Vïissingen). De ze rolprent heeft een voorlichtend karakter en werd gemaakt met advies van artsen. Zweedse vrij moedigheid gaan hier samen met Zweedse ernst. De hoofdrollen in deze realistische rolprent over de liefde (gevaren) worden vervuld door Doris Svendlund en Per Os car son. Een soortgelijk onderwerp behandelt Gerald O'Hara in de Britse produktie „Zo'n soort meisje", ALHAMBRA (Vïissingen). De geschiedenis speelt zich af in Londen en het meisje in de hoofdrol is een Oostenrijkse hulp in de huishouding (Margaret-Rose Keil), die in moeilijkheden komt. Ook dit is een film uit de categorie „leerzame rolprenten". GRAND (Goes) zeokt het amusement deze week in Amerika. Elvis in Aca- Wachtmeester uit Rilland koninklijk onderscheiden voor redding van vlieger De wachtmeester der eerste klasse der artillerie Ch. H. G. Verheyden uit Ril- land-Bath heeft gisteren, donderdagmor gen, in de legerplaats Ossendrecht voor het front van de troepen de erepenning voor menslievend hulpbetoon in brons ontvangen uit handen van de waarne mend commandant van de legerplaats, luitenant-kolonel Th. Verhaar. Wachtmeester Verheyden kreeg deze medaille, uitgereikt namens H.M. de Ko ningin, en de daarbij behorende oorkon de voor zijn moedig optreden bij de redding van een Belgische leerling-vlie ger, die beklemd zat in het wrak van een neergestorte straaltrainer. Het gebeurde gisteren precies een jaar geleden, op 9 juli 1963. Het toestel, een T-33 van de vliegbasis Woensdrecht. stortte enige honderden meters voor de landingsbaan neer. toen de leerling-vlie ger een verkeerde manoeuvre maakte. Jie de instructeur niet meer kon corri geren. De instructeur wist zich snel uit het wrak te bevrijden, maar de Belgi sche piloot zat beklemd. Hulp kwam snel opdagen in de vorm van twee in de buurt aan het werk zynde landbouwers en wachtmeester Verheyden. die juist op zyn bromfiets passeerde. Gedrieën wis ten zij terwijl het bos rondom reeds brandde de bestuurder uit het wrak te bevryden. De beide landbouwers, de gebroeders A. en L. van Wezel, ontvingen donderdag avond in de raadzaal van Huijbergen dezelfde erepenning met oorkonde uit handen van de burgemeester, de heer A. van Agtmaal. pulco" behelst de lotgevallen van de jachtschipper-trapezewerker Mike Windgren (Elvis Presley) in de toe ristenbadplaats Acapulco. We horen natuurlijk diverse EJlvis-hits, uitge voerd tegen een fraai exotisch decor en er tussendoor weet onze zanger dan nog betrokken te raken bij allerlei ro mantische avonturen. Zeer onderhou dend, maar men moet wel een fan van Elvis Presley zijn want alles draait om hem. De zondagmiddag is in GRAND (Goes) gereserveerd voor „Freddy und das Lied der Südsee". In LUXOR (Vïissingen) is de zondag middag voor „Mijn vriend Kazan", de gefilmde lotgevallen van een zwerven de herdershond, een schrander dier, dat de mensen in de film herhaalde lijk te slim af is, zullen vooral de jeugd interesseren. Drama Vanaf zondag is dan in ALHAMBRA (Vïissingen) Vittorio de Sica's indruk wekkende drama „De verdoemden van Altona" te zien, waarin verhaald wordt hoe een Duitse familie, die de oorlog overleefd heeft, gebukt gaat on der de gebeurtenissen uit de Hitler- UJd, waarbij zij zelf zo nauw en op een weinig fraaie manier betrokken was. Sophia Loren speelt een zeer goede rol in deze rolprent, die opmerkelijk ge noeg vrijwel geheel door niet-Duitsers werd vervaardigd. Het waterschap „De brede watering" van Zuid-Beveland" houdt maandag 20 juli in de beurszaal van hotel „De Ko renbeurs" te Goes een algemene ver gadering. Aan de orde komen onder meer voorstellen om de waterafvoer van het zujdelijk gedeelte van de Nieuwe West-Kraayertpolder te verbeteren door het verlagen van de vloer van de duiker in de dyk tussen de calamiteuze polder Borsscle en de St. Antonypolder en het maken van een afsluitbare duiker tus sen de cal. polder Borssele en de Nieuwe West-Kraayertpolder. Verder vraagt het dagelijks bestuur machtiging om grond aan te kopen voor de verruiming van een waterleiding in de cal. polder Bors sele. Een andere wijziging van de wa terafvoer geldt voor het gebied Krab- bendyke en omgeving, dat momenteel loost door de sluis van de Emmanuël- polder en dat het dagelijks bestuur in de toekomst wil laten gebeuren via de polder Waarde. Daarvoor wil men het gemaal te Waarde uitbreiden, een deel van de waterleidingen verruimen, in de binnendyk tussen de polders Waarde en Valkenisse een afsluitbare duiker met stuw aanbrengen en in de Valkenlsse- polder een waterleiding graven vanaf deze duiker tot de bestaande hoofdwa terleiding in die polder. Verder wordt de algemene vergadering gevraagd een concessie aan te vragen voor de hef fing van haven en liggeld voor het ge bruik van het havenplateau en de ha ven te Kattendrjke en is er een voorstel om een jaarlijkse bijdrage van f 250 toe te kennen aan het Instituut voor Be stuurswetenschappen. Er komen ook een aantal grondtransacties aan de orde. De commissaris van de koningin In Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zal volgende week dinsdag het nieuwe bankgebouw van de coöperatieve boe renleenbank in Nieuw-Namen officieel openen. Men viert die dag ook het zes tigjarig bestaan van de bank en het veertigjarig ambtsjubileum van de kas sier, de heèr C. A. van der Heyden. Het programma voor de feestelijkheden van dinsdag vermeldt om 12.30 uur de opening door de commissaris der konin gin. Om half vier begint de feestverga- dering in het verenigingsgebouw, waar onder meer de kassier, die tevens af scheid neemt, gehuldigd zal worden. Daarna is er om 19 uur een koffietafel in Hulst en ten slotte om acht uur een feestavond in het verenigingsgebouw in Nieuw-Namen. De raad van de gemeente Waarde heeft in zijn vergadering van woens dagavond besloten een krediet van 4600 beschikbaar te stellen voor het dempen van een sloot in Gawege, en een krediet van 1185 voor het plaat sen van 3 lichtmasten aan de Julia- nastraat en de Wilhelminastraat. De raad ging akkoord met de gemeen schappelijke regeling inzake de be- stuursschool Zeeland en koos tot be stuurslid hiervan burgemeester J. D. de Kam. Tot derde leerkracht aan de openbare lagere school benoemde de raad de heer J. M. de Jonge uit 's-Heer-Arendskerke. Voorts kende de raad de heer P. Nagelkerke een sub sidie toe voor het bouwen van een douchecel. Sedert afgelopen week de moeilijkheden by de Verenigde Nederlandse Textiel bedrijven J. W. Meyerink en Co. te Win- terswyk niet eèn filiaal in Stoppel dijk zich hebben toegespitst en liqui datie van het bedrijf voor de deur staat, is de kans geringer geworden, dat de gemeente Vogelwaarde haar aan dit be drijf verstrekte lening van 1,8 miljoen terug zal ontvangen. Er moet ernstig rekening mee worden gehouden, dat de gemeente Vogelwaarde slechts een klein gedeelte van het uitgeleende geld zal krygen, Voor deze gemeente betekent dii een ernstige financiële strop, waar van de consequenties nog niet zyn te erzien. >als bekend heeft Meyerink 2Vj jaar geleden een nevenbedrijf in Stoppeldijk (gemeente Vogelwaarde) gevestigd. De gemeente verstrekte toen een langlopen de geldlening van ƒ1.800.000. Inmiddels is het personeel van het be drijf in Winterswijk en de filialen in Dinxperloo, Oosterhout en Stoppeldijk ontslag aangezegd. De weeklonen wor den nog tot en met deze week uitbe taald. Over de eventuele uitkering van vakantiegelden hetgeen ook geldt voor de Stoppeldijkse werknemers is nog geen beslissing genomen. In Stoppeldijk blijft overigens het con- fectle-atelier met ruim vijftig werkne- voor het merendeel meisjes en vrouwen nog tot augustus in bedrijf. Men heeft namelijk nog voor enkele we ken grondstoffen, terwijl er nog steeds orders lopen. Dr. A. Schaper rector Goese Lyceum te Goes B. en w. van Goes stellen de raad voor, tot rector van de gymnasiale afdeling van het Goese Lyceum te be noemen dr. A. Schaper (40) te Em- men. Hjj volgt de naar de technische hogeschool in Enschede vertrokken drs. G. Sieben op. Dr. Schaper is reeds benoemd tot directeur en leraar an de afdeling r.h.b.s. en r.m.m.s. aan het lyceum. Een andere onderwijsbenoeming, die in de eerstvolgende raadsvergadering te Goes aan de orde komt: de vaca ture hoofdleidster aan „De Bijenkorf" willen b. en w. opheffen door de be noeming van mejuffrouw J. C. Holle- stelle. Voorgesteld wordt verder, eer vol ontslag te verlenen aan de heer J. Th. Wondergem als onderwijzer aan de Kohnstammschool. T.v.-uitzending van Colijnsplaat vanavond De N.T.S.-uitzending over het gepro grammeerde onderwijs op de openbare lagere school in Colijnsplaat, die voor gisteravond op het programma stond, is verplaatst naar vanavond vrydag in hot journaal van acht uur. Tijdens excursie over Schouwen-Duiveland Bezoek aan de Grevelingendam Het Gronings landbouwbureau M. Wler- irn heeft donderdag in Zierikzee de. rys gewonnen voor een nieuw Neder- ,nd» brouwgerst-ras. De voorzitter van het Nationaal Instituut voor Brouw- gerst, Mout en Bier (N.I.B.E.M.), ir. J. A. Emmons reikte de prys een bedrag van f 10.000 uit aan de dlrec- van hei bureau, de heer Th. Boer- tydens de zomerexcursie van het instituut naar Schouwen-Duiveland. Dat gebeurde in de middaguren in restau rant „Mondragon" te Zierikzee, waar de ongeveer 120 deelnemers aan de excur sie de lunch gebruikten. De prijs die in totaal 30.000 omvat is in 1955 ingesteld door het Centraal Brouwer# Kantoor. De bedoeling: het stimuleren van de kweek van een nieuw brouwgerst-ras m Nederland, dat land bouwkundig en brouw- en mouttechnLsch beter is dan het algemeen verbouwde Balder. Het Groningse landbouw bureau heeft met zijn nieuwe ras, Cam- brinus, aan de eerste voorwaarde vol daan: na jarenlang onderzoek bleek dit ras landbouwkundig beter te zijn dan Balder, vooral wat betreft de korrel opbrengst en het uitvalpercentage. Of dit nieuwe ras brouw- en mouttech- nisch Balder overtreft staat nog te be zien. Vandaar, dat donderdagmid* leen het eerste deel van de prys. j werd uitgekeerd. In de volgende jaren zullen alleen de andere delen worden uitgereikt, als het nieuwe ras Cambri- nus in de praktijk van landbouw en in dustrie aan de gestelde eisen voldoet. In zijn toespraakje bij de prijsuitreiking memoreerde ir. Emmens de geschiede nis van het brouwgerstonderzoek in Ne derland Hy meende, dat het Instellen van de premie bijzonder stimulerend heeft gewerkt, niet alleen op het ver edel Ingswerk, maar ook op net gehele brouwgerstonderzoek. Vooral omdat het N.I.B.E.M. de taak kreeg de door de kweker gemaakte ïynen naar kwaliteit te beoordelen. De voorzitter wees erop, dat doorvoor nieuwe methodieken wer den ontwikkeld en meende, dat het on derzoek naar de vererving van de brouwkwallteit juist de laatste Jaren belangrijke resultaten heeft opgeleverd. „GRONDZAKEN"IN RAAD VAN GOES De raad van Goes krijgt in zijn verga dering van woensdag 15 juli weer ver schillende grond aan- en verkopen te behandelen. Voor de aanleg van de spoorlijn naar het havenindustrieterrein willen b. en w. een totale oppervakte 9710 vierkante meter kopen van de heer H. A. Timmerman te Goes. Een andere aankoop geldt de 1385 vierkante meter grond, die men in 1961 verkocht aan de bedrijfsvereniging voor het agrarisch bedrijf le 's-Graven- hage. die aan de Parallelweg te Goes een kantoor wilde bouwen. Dit gaat echter niet door „als gevolg van ge wijzigde omstandigheden", zoals uit de toelichting van b. en w. blykt. Het col lege vindt, dat het beter is om bij het station niet te bouwen in verband met het gebrek aan parkeerruimte. Het stelt de raad voor de grond zonder meer en tegen een gelijke prijs terug te kopen. De verkoop van grond aan de gereformeerde kerk te Goes op de hoek Voorstad-Patijnweg is nu defini tief geregeld. De grond in september 1960 verkocht is nog niet overge dragen, omdat er nog verschil van me ning was over de prijs van 18 per vierkante meter. B. en w. stellen nu voor om het bebouwde deel van de grond tegen 18 per m2 te verkopen en de ongebouwde grond tegen 15. Benoeming onderwijzer Tot onderwijzer aan de christelijk na tionale school te Kapelle is benoemd de heer G. H. de Jong uit Velp. De heer De Jong zal de plaats innemen van de heer J. P. Vercouteren, die een benoe ming heeft aanvaard als leraar aan de christelijke kweekschool te Middelburg. zomerexcursie door Schouwen-Duiveland De directeur van' het N.I.B.E.M, dr. H. van Veldhuizen had de bezoekers ook een overzicht gegeven van de kwaliteit van de oogst In 1963 en prijzen uitgereikt aan hande laren, die „partyen van uitzondcriyk. goede kwaliteit" of „geregeld grote hoe veelheden van goede kwaliteit aan de Nederlandse brouw- en mout Industrie hebben geleverd De wisselbeker voor deze laatste ru briek ging naar de fa. W. van Iperen uit Oud-Beijerland; de eerste prijs was voor C. H. V. Hazeldonk te Ze venbergen. De eerste prijs bij de par tyen van uitzonderlijk, goede kwali teit behaalde de fa. D. van Tuyi uit Bruinisse, tweede werd Cebeco C-A.V.V. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen, derde was de CHTV te Sas van Gent. 's Morgens brachten de excursisten een bezoek aan rassenproeven en kwekers- stammenveld op het landbouwproefbe- drijf „De Scheldemonden" te Bruinisse. Het slot van de trip vormde een bezoek aan de Grevelingendam. STOOMTRAM „BRESKENS- MALDEGEM" GAF GUNSTIG BEELD IN 1963 Het jaar 1963 is zo blijkt uit het verslag over het 77ste boekjaar voor de stoomtram maatschappij „Breskens-Maldegem" N.V. niet on- n gunstig geweest. Het aantal vervoerde rnizen reizigers steeg van 913.200 in 1962 tot 1969.300 in 1963, een toename, die in belangrijke mate werd veroorzaakt door de strenge en langdurige winter. 'Het toerwagenvervoer gaf eveneens een gunstig beeld te zien. In samen werking met de Z.V.T.M. kon een be langrijk groepsvervoer worden aange trokken. Al deze factoren hadden dan |ook tot resultaat, dat de brutover- voersopbrengstcn stegen van 557.184 in 1962 tot 599.506 in 1963. De kilome- Iterproduktie werd onder invloed van het groepsvervoer - verhoogd van 896.000 km in 1962 tot 970.000 km in 1963. Na afschrijvingen en reserveringen resteert ter verdeling een bedrag van 33.342.89, dat le samen met de on verdeelde winst van 1962 314,58) verdeeld zal worden. EXAMENS Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam slaagde de heer S. W. de Vries te Vïissingen voor het eerste ge deelte van het sociaal-economisch examen (te vergelijken met het pro- paedeut isch examen) Veel werk voor notarissen Middelburg vormt uitzonderingspositie De Middelburgse notarissen zullen in de komende periode aanzienlijk minder te doen krygen dan hun collega's in de rest van ons land. Er is namelijk een wetsontwerp in de maak, dat de notaris sen in geheel Nederland verplicht de inschrijving van hypotheken te vernieu wen. De wetgeving op het gebied van hypotheken dateert nog uit het jaar 1§38. In de memorie van toelichting op het wetsontwerp tot vernieuwing var. de hy pothecaire inschrijvingen stellen de staatssecretaris van financiën, de heer Van den Berge, en de minister van jus titie. mr. Scholten, dat het nu nog steeds geldende systeem van hypothecaire boe kingen dermate onoverzichtelijk is. dat het publiek veel hinder ondervindt als het zich op de hoogte wil stellen van de al of niet bezwaarheid van kadastrale percelen. Voorts komen in de registers talrijke inschrijvingen vöor die in wezen niet meer van betekenis zijn omdat de vordering teniet gedaan is, maar de doorhaling van de hypothecaire inschrij ving achterwege is gebleven. Middelburgse grote brand van Middelburg in 1940 was het hele hypotheckregister verbrand en de notarissen moesten toen alle hypothe ken opnieuw inschrijven. Uit het feit, dat de notarissen hier pas in 1942 mee klaar waren, blykt wel dat dit een enorm werk was. Achter de nieuwe inschrijvin gen zetten de notarissen een „V" van vernieuwd, een teken dat deze hypo theek in eik geval nog geldig was. Deze procedure gaat men nu ln het hele 'land volgen. Overal, behalve in Middel burg en in Nymegen, waar het hypo theckregister ook door brand is ver woest. moeten de hypotheken opnieuw worden ingeschreven en de vernieuwde inschrijving moet dein van een „V" wor den voorzien Om de kosten en de lasten van de vernieuwing binnen aanvaardba re perken te houden stellen de bewinds lieden Van den Berge en Scholten voor om alleen die inschrijving in de vernieu wing te betrekken die gedaan zijn vóór een in het verleden liggend tijdstip, bij voorbeeld 1 juli 1948. Aangezien de ge middelde looptijd van een hypotheek op 12 a 15 Jaar kan worden gesteld, staat wel vast dat de hypotheken van vóór die datum, die nog open staan, vrij ge ring in aantal zullen zyn. Ten slotte merken bovengenoemde bewindslieden in hun memorie van toelichting nog op. dat de broederschap der notarissen in Ne derland en de broederschap der kandi daat-notarissen hun instemming hebben betuigd met het wetsontwerp, maar de Middelburgse en de Nymeegse notaris sen en kandidaat-notarissen zullen hier dus niets mee te maken krijgen. Met grote vreugde en dank baarheid geven wy kennis van de geboorte van onze zoon en ons broertje WILLEM (Wim) J. van Sluys. C. van Sluijs- Francke. Ella. Lian. Koudekerke, 9 juli 1964. Brouwerijstraat 12. In plaats van kaarten. Heden werden wij door Gods goedheid verblijd met de voorspoedige geboorte van een zoontje en broertje JACOB J. Verwijs C. Verwijs-van der Male Anja St.-Philipsland, 8 juli 1964. Zuiddyk 52. Voor de zeer vele blijken van belangstelling na het overlyden van onze geliefde man, vader, schoonvader en opa PIETER ABR. HENDRIKS zeggen wy allen zeer har- teiyk dank. Namens de familie: E. A. Hendriks-Scheerens ADVERTEREN DOEI VERKOPEN Voor de vele blijken van medeleven tijdens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde vader, be huwd-, groot- en overgroot vader J. DE RIJKE Uit aller naam: A. de Rijke Souburg, juli 1964. AFWEZIG van 11 juli t.m. 2 augustus, dr. J. B. V. Weiten, Goes. Collega's nemen waar. IASW f-Vi M.t' .vyji U vóelt dat het iedereen i zelfvertrou- v 5 wen. voor een prettig: leven 5 5 het wordt een waar 5 complex. t Zó kunt u uw "huid-complex" snel en eenvoudig kwijtraken e ln enkele seconden wordt het helder vloeibare DDD 5 RECEPT door uw huid op- 2 5 gezogen. DDD doodt de 2 bacteriën en maakt uw i i huid van binnenuit weer 5 Jf zuiver en gaaf. door-en- door gezond. Een heerlijk middel: DDD RECEPT, vanaf f 1.30 p. fl. herstelt uw huid j A. H. van Dijk, arts. AFWEZIG vrijdagmiddag vanaf 2 uur en zaterdag. A. G. Kroonenberg- Holthuis, zenuwarts S. Kroonenberg, oogarts, Goes. AFWEZIG van 11 juli t.m. 5 aug. Voor spoedgevallen nemen waar de oogartsen: W. G. M. v. d. Valk, Bergen op Zoom, Dr. M. Schreuder. Vïissingen. M. E. Nordlohne, Vïissingen Wegens vakantie GESLOTEN van 13 t/m 18 juli. Zaad- en vogelhandelaar Kromme Weele 9 MIDDELBURG Telefoon 2772 W. K. Schuling, longarts, Middelburg AFWEZIG van 11—26 juli. Dr. J. J. Okker, chirurg AFWEZIG van 11-7—1-8. OFFICIAL DEALERS GOES Tel. 0 1100 - 6221 EN DEN BOER LEVERT UW DRUKWERK Zo'n ritje eindigt altijd met een val partij, zegt hun nieuwe vriend, terwijl hij even op zijn achterbenen gaat zit ten... en rrrrtss.... daar In dit huis woont mijn neef, ik hoop dat hij thuis is, het duurt altijd even, voor hij open doet, ik moet altijd eerst een liedje zingen, ze staan alle maal te luisteren! Pas jullie op dat je hem niet aan het schrikken maakt, met niezen, of zo iets, hij is erg bang en verle gen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7