HALFZWARE SKODA Anquetil veroverde in tijdrit gele trui op G. Groussard Negen dagen celstraf voor dronken bestuurder Nederlanders rekenen nog op overwinningen Geldermans 9; Nijdam 11; De Haan 14 TOUR DE FRANCE IN CIJFERS CENT ALCAZAR WEER GROOT PROCES IN DUITSLAND Roekeloos rijden in bocht Lewedorp 200Q1" 20% 825k9 Langlopend Engels krediet voor de Sowjet-Unie Bezwaren tegen t.v.-reclame PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10 JULI 1964 CIGARETTES IMPORT CY V/H A. 1 BLOK. SCHEVEN ING EN een karaktervolle halfzware shag een creatie van top-melangeurs OVERMACHT IS NIET MEER ZO GROOT... Het onvermijdelijke is geschied. In de individuele tijdrit van Peyre- horade naar Bayonne heeft Jac ques Anquetil de gele trui, die de laatste 10 dagen de tengere schou ders van Groussard had gesierd, veroverd. Nog vijf dagen reste ren er tot de finish in het Parijse Prinsenpark en men zou geneigd zijn te stellen dat de Tour de France 1964 nu beslist is. Maar daarvan behoeft nog geen sprake te zijn want de voorsprong van Anquetil in het klassement is daarvoor te gering. Wat immers betekenen 56 seconden voorsprong op Raymond Poulidor en zelfs 3.31 op Bahamontes als zondag aan het slot van de twintigste etappe van Brive naar Clermont Ferrand nog de twaalf kilometer lange en geduchte klim naar de top van de Puy de Dome te wachten staan. Het zou best eens kunnen gebeu ren, dat een van deze twee grote rivalen van Anquetil juist daar de beslissende aanval zou inzetten. Pas wanneer Anquetil erin slaagt op de Puy de Dome het gele lei derskleed te behouden, is de tour praktisch gesproken afgelopen. De overmacht van AnquetU In de tijd ritten ls overigens niet zo groot meer als in de laatste jaren. Evenals in de halve etappe op de tiende dag kon de winst van de tijdritspecialist op Poulidor slechts wederom in seconden uitgeteld worden. De tijd, dat Anquetil minuten uitliep in de ritten tegen het horloge lqkt tot het verleden te behoren. Hij was nu over ruim 42 kilometer slechts 37 seconden sneller dan Poulidor, die door een lekke band op twaalf kilometer voor de eindstreep in het wielerstadion- netje van Bayonne bovendien vele kost bare seconden verspeelde. Een beter beeld hadden de tussentijden .27 voor Pouli- Stromende regen De weersomstandigheden hadden in deze rit een voorname rol gespeeld, hetgeen duidelijk in de nitslag tot nitirrj bomt. Want de eerste zes, Anquetil, Ponlidor, Altig, Anglade, Adorni en Gabica reden allen toen het na hevige regenbuien was opge klaard en de wegen weer droog wa ren. Dit is ongetwijfeld van Invloed geweest op de klassering van de Nederlanders, die zonder uitzonde ring in de stromende regen de meer dan 42 kilometer moesten afleggen. Vooral Henk N|jdam, die na zijn vende plaats in de tijdrit naar Toulon juist op dit voor hem zo gunstige lan gere parcours in staat mocht worden geacht zich bij de eerste vijf te rjjden, heeft de nadelen van de onverwachte watervloed ondervonden. Een van de zwakste punten van de ex-Groninger is namelijk zijn stuurvastheid en op de spekgladde wegen durfde hij geen risi co's te nemen. In de vele bochten hield N ij dam angstvallig het midden van de weg en tot overmaat van ramp kwam hij ruim een kilometer voor de eind streep op een brug ten val, hetgeen Nijdam. die na dertien kilometer al Darrigade had ingehaald, vele seconden kostte. Toch heeft Niidam die als ze ventiende was gestart, lange tijd na Le Menn en de Brit Hoban op de derde plaats gestaan. Hij werd daarvan pas verdrongen door de veel later vertrok ken Ab Geldermans, die ditmaal goed materiaal had gekregen, voluit mocht rijden en uiteindelijk in 1.05.34 als ne gende de beste Nederlander werd. Xydam daarentegen werd steeds verder naar achteren verdrongen maar toch bleek zyn 1.05.50 nog goed te zijn voor de elfde plaats. De Televizieren waren daarmee niet tevreden. Zy hadden ge hoopt door Nijdam, .Jo de Haan (door een lekke band ten slotte veertiende in 1.06.12) en Rik Wouters (hy werd 33e in 1.08.09) het dagploegenklassement te kunnen veroveren, maar daarvan is dus niets gekomen. Een verrassing was het rijden van Jan Janssen, die na de zware bergrit van de vorige dag had aangekondigd het in de tijdrit gemakkelijker aan te doen. Janssen had echter 's avonds, nadat hij inderdaad een uur in het bad had geze ten, zitten rekenen en was tot de con clusie, gekomen, dat hij in de tijdrit best eens onder de eerste vijftien zou kun nen eindigen en dat zou weer kost bare punten voor het klassement van de groene trui opleveren. Het werd dus feen wandeling voor de Ossendrechter. le de vermoeienissen van de aankomst in Pau wonderlijk snel te boven was Janssen fietste alsof zijn leven er van afhing en was bijzonder teleurgesteld toen hij het ten slotte toch niet verder bracht dan de met Gilbert Desmet II ge deelde 29e plaats, terwijl hy onderweg!! Fernandez en Mattio had Ingehaald. Janssen bleef echter nog ver voor op Kees Haast (40e in 1.08.54), Zilverberg j (54e in 1.10.09) en De Roo. die met een j 73e plaats In 1.12.45 de slechtste Neder lander was. POLITIERECHTER MIDDELBURG Door donderdag de tijdrit van Pey- rehorade naar Bayonne geheel vol gens de verwachtingen te winnen, heeft Jacques Anquetil zich in de gele trui gereden. Het ziet er naar uit dat hij het ere-tricot voor de eindstreep in Parijs wel niet meer zal afstaan. Foto: Anquetil trekt de gele trui aan. De uilslag van de zeventiende etappe luidt: 1. Anquetil (Fr, Geininlani) 1.01,53 (met bo nificatie 1.01.33), gemiddeld 41 303 km p. uur. 2. Poulidor (Fr. Magne) 1.02.30 (met boni ficatie 1.02.20); 3. Altig (W. Did. Geminlani) 1.03.12; 4. Anglade (Fr, De Muer) 1.03.55: 5. Adorni (It. Pezzi) 1.04 36 6. Gabica (Sp. Longarica) 1.04.37 7. Le Menn (Fr. Plaud) 1.04.48 8. Gilbert Desmet 1 (Belg. De Kimpe) 1.05.17; 9. Geldermans (Ned„ Geminlani) I.05.34; 10. Hoban (G-B, Magne) 1.05.44: II. Nijdam (Ned, Bellenaars) 1.05.50; 12. Ba hamontes (Sp, Remy) 1.05.55; 13. Monty (Belg, De Muer) 1.06.11; 14. De Haan (Ned, Bellenaars) 1.06.12; 15. Foucher (Fr. De Muer) 1.06.13: 16. Manzaneque (Sp, Pla San- chis) 1.06 39; 17. ex aequo: Elorza (Sp, Lan- Rustdag in Ronde van de Toekomst IN RIT NAAR BORDEAUX IN DE AANVAL Na acht dagen felle strijd geleverd te hebben genoten de coureurs van de Tour de l'Avenir donderdag in Hossegor. een badplaats gelegen iets ten noorden van Biarritz aan de Atlantische kast, van een welverdiende rust. Genoten is mis schien niet het juiste woord, want voor de zon en de warmte, die anders DE KWALITEIT VAN EEN DURE SIGAAR EN DAT VOOR DERTIG CENT! VELASQUES verblyf In Hossegor zo aangenaam ma ken, waren juist deze dag regen en wind in de plaats gekomen, zodat men zich eerder In Nederland dan het uiterste zuidwesten van Frankrijk waande. Maar de coureurs kregen hun rust en dat ten slotte het voornaamste. De Nederlanders hebben zich, de anderen, erg kalm gehouden, of schoon Gerrit Schulte, weer of geen weer een tralningsrit op het programma had gezet, maar daar bleef net dan ook bij. Verder werd de tijd gedood met eten, slapen en het schrijven van hele stapels briefkaarten. De stemming van de vijf overgebleven landgenoten Schuuring en Lute zijn woensdagavond nog per trein naar huis gegaan is opperbest Zij hopen in de resterende ritten, die meer over vlak tererin voeren, op een of meer overwinningen en bovendien is Gerben Karstens, onze best geplaatste man, vast van plan zijn positie in het algemeen klassement nog wat te verbe teren nadat hij woensdag reed 24ste naar de 15e plaats is Een kopman kent de Nederlandse ploeg nog altyd niet. „Ze moeten eerst posi ties te verdedigen hebben voor ik op drachten geef. Zoals de zaken nu staan is iedereen nog vrij", is de mening van Gerrit Schulte. Aanval De eerste Nederlandse aanval na de rustdag Is gepland voor de rit van vrijdag, die van Hossegor naar Bor deaux voert. In deze stad, waar Ne derland in de Tour de France en de Ronde van de Toekomst reeds zovele triomfen boekte, hopen Karstens, Pieterse, Zoet, Peters en Visser voor een nieuwe zegepraal te kunnen zor- dig finishten. De Spanjaard kreeg nl. vijftien seconden boete omdat hij zich op de Tourmalet had laten duwen en zijn voorsprong werd daardoor terug gebracht tot slechts negen seconden. De Fransman Lucien Aimar, derde in de rangschikking, kreeg een nog zwaar dere straf. Omdat hij twintig kilometer voor Pau de Belg Spruyt na een me ningsverschil van de weg had geduwd, waardoor de Belg was gevallen, beslo ten de commissarissen zijn tijd met een minuut te vermeerderen. Niettemin be hield Aimar zijn derde plaats. garlca) en Van Schil (Belg. Magne) beiden 1.06.44 19. Junkermann (W.DId). De Kimpe) 1.56.45. 20. Uribezubia (Sp. Langarica) 1.06.46; 29. ex aequo Janssen (Ned, De Muer) en G. Desmet 2 (Belg. De Kimpe) beiden 1.07.59; 33. Wouters (Ned, Bellenaars) 1.08.09 40. Haast (Ned. Bellenaars) 1.08.54; 54. Zilver berg (Ned, Driessens) 1.10.09; 73. Jo de Roo (Gemlniani) 1.12.45. de alge- 1. Anquetil (Fr. Geminiani) 95.18.55; 2. Poulidor (Fr. Magne) op 56 sec.: 3. Bahamontes (Sp. Remy) op 3 31; 4. Anglade (Fr, De Muer) op 4.01; 5. Groussard (Fr. De Muer) op 4.53; 6. Foucher (Fr, De Muer) op 7.30; 7. G. Desmet 1 (Belg, De Kimpe) op 7.46; 8. Junkermann (W.DId De Kimpe) op 9.02 9. Jimenez (Sp. Langarica) op 11.10; 10. Adorni (It. Pezzi) op 12 50: 11. Martin (Sp. Remy) op 17.17; 12. Manzaneque (Sp. Sanchis) op 28.54: 13. Kunde (Did. De Kimpe) op 34.59; 4 Simpson (G-B. Plaud) op 36 38; 15. Pauwels (Belg. Remy) op 37 21; 16. Galera (Sp. Langarica) op 37.31; Duez (Fr.. Plaud) op 38.31: 18. Pambianco (It. Pezzi) op 38.32; 19. Gabica (Sp. Langarica) op 40.40; 20. Altig (Did, Geminiani) op 40.58; 24. Jansen (Ned, De Muer) op 56.40; 36. Zilverberg op 1.34.19; 38. Haast op 1.36.21; 39. Geldermans op 1.36.49; 45. De Roo op 1.52.30; 61. De Haan op 2.14.23; 64. Nijdam op 2.23.39; 67. Wouters op 2.26.29. Punten Na de 17e etappe luidt het puntenklassement: 1 Janssen (Nederland) 165 pnt; 2 Altig (W. Did) 135 pnt 3 Gilbert Desmet 1 (Belg) 134 pnt.; 4 Seis (Belg) 133 pnt; 5 Poulidor (Fr) 110 pnt; 6. Anquetil (Fr) 79 pnt; 7. Wright (G-B) 76 pnt: S. Nijdam (Nederland) 74 pnt. Het ploegeriklassernent van de 17e etappe is: 1 Geminiani 3.10.39; 2. Magne 3.14.58: 3. De Muer 3.16.19. 4. Langarica 3.18.07; 5 De Kimpe 3-19.44; 6. Bellenaars 3.20.11. Het algemeen ploegenklassement ziet er thans als volgt uit: 1. De Muer 286 04.27 2. De Kimpe 23G30 44: 3. Geminiani 286.37 30: 4. Remy 286.49.16: 5. Langarica 286.59.57; 12. Bellenaars 290.59.25. MIDDELBURG WINT HET A.0.W.-T0ERN00I Robur te Goes hield het A.O.W. voet baltoernooi voor veteranen. De oudge dienden lieten nog vele staaltjes van goed voetbal zien en de talrijke toe schouwers hebben daarvan genoten. In poule A eindigde Goes door een beter doelgemiddelde als eerste, werd Vlissingen tweede en Zierikzee derde. In poule B eindigde Middelburg bo venaan, werd H.V.V. '23 tweede, en Robur derde. De strijd om de vijfde en zesde plaats werd pas in de laat ste minuten door Robur in haar voor deel beslist (10). Vlissingen en H.V.V. '24 streden om de derde en vierde plaats en hier het Vlissingen dat met 20 aan het langste einde trok. De finale tussen Middelburg en Goes liet bij vlagen nog goed spel zien. De ouderen van beide ploegen streden fel om het winnende doelpunt. Een door Goes gescoord doelpunt werd op advies van de grensrechter door de scheidsrechter afgekeurd, daar de bal achter de lijn zou zijn geweest. De finale eindigde in een gelijk spel (0-0) en daardoor moesten strafschoppen de beslissing brengen. Door Goes werd slechts één van de vijf straf schoppen benut. Middelburg benutte de eerste twee direct en werd daar mede winnaar van het A.O.W. toer nooi. De prijsuitreiking was in het clubhuis van Robur door vice-voorzit- ter A. Hoogesteger. De heer Peeman voerde nog namens Goes het woord en hij prees Robur daarbij ook om de durf, dat het aan de dag legt om iets te organiseren. Ook Middelburg dank te voor het prettige toernooi. De voormalige SS-generaal Karl Wolff, een medewerker van het hoofd van de S.S., Heinrich Himmler, zal vanaf maandag in Miinchen terechtstaan we gens deelneming aan de moord op min stens 800.000 joden. De nu 64-jarige Wolff, die indertijd als verbindingsman optrad tussen Himmler en Adolf Hitler, zou in 1942 het bevel gegeven hebben tot het transport van joden uit Warschau naar de vernieti gingskampen Treblinka, Belzec en So- bihnr. Hij zou ook in 1941 in Minsk in tegenwoordigheid van Himmler het be vel gegeven hebben tot het doodschieten van J00 joden. Het proces tegen Wolff is verscheidene malen, in verband met zijn slechte gezondheidstoestand, uitge steld. Het maandag beginnende proces zal twee maaden duren. Er zullen onge veer 400 getuigen verhoord worden. Wolff bevindt zich sinds 1962 in voor arrest. De politierechter te Middelburg, mr. C. E. Coester, heeft gisteren de Duitse automobilist K. R. uit Gumbilde tot een gevangenisstraf van negen dagen, met aftrek, en een jaar ontzetting uit de rijbe voegdheid in Nederland, veroor deeld. Het betekende, dat de Duit ser onmiddellijk vrijgelaten werd, omdat bij precies negen dagen in voorarrest had vertoefd, en het be tekende tevens, dat hij nog van daag (vrijdag) zijn huwelijk, dat over twee weken plaatsvindt, in zijn woonplaats kan laten aan tekenen. Die trouwpartij heeft overigens een zijden draad gehangen nadat R. op 29 juni in het in kermisvreugde verke rende Hoofdplaat verbaliseerd werd om dat hij onder invloed van sterke drank zyn auto had bestuurd. Bovendien had daarby een man, die met een rywiel de hand over straat liep, aangere den. Hoewel R. meende nog wel te kunnen ryden, waren in eerste Instantie de politie en gisteren de officier van justitie, mr. T. Lebret, van oordeel, dat dit na het gebruik van 8 9 glazen bier niet het geval kon zijn. De officier eiste een onvoorwaardelijke gevangenis straf van 14 dagen, alsmede 1 jaar ont zetting uit de rijbevoegdheid. GERING Mr. A. J. Peeck, de raadsman, meende dat de mate, waarin zyn cliënt niet in staat was te ryden, zo gering was, dat hieruit ook een geringe straf zou moeten voortvloeien. Ook met het oog op het aanstaande huweiyk van zijn cliënt vroeg de raadsman om clementie. Deze middag stond eveneens terecht C. V. uit 's-Heer-Arendskerke, om dat hij op 16 mei onder invloed van sterke drank in Goes zijn auto be stuurd zou hebben. Tijdens een kaart spel in een café had V. 3 a 4 glazen cognac gedronken. Aanvankelyk was hij helemaal niet van plan te gaan rijden, maar toen zyn vrouw hem uit Goes telefonisch verzocht haar te ko men halen, reed verdachte naar de Ganzestad toe. Daar werd hij boven dien betrokken bij een lichte aanry- ding. De officier van justitie was van oor deel, dat V. niet in staat was om zijn auto te besturen. Mr. Lebret eiste een onvoorwaardelijke gevangenisstraf 10 dagen, alsmede een ontzegging van de rybevoegdheid gedurende 6 maanden. Cijfers die getuigen van de enorme trekkracht van de Skoda Combi en de Skoda Super. Ideale wagen9 voor de caravanner. Vraag 't overzicht van trek- krachtgegevens bij uw Skoda-dealer. een veilige keuze ook voor uw vacantia Geheel compleet vanaf f 4990.— Super f 5250.— Combi 6395.— H. ENGLEBERT N.V. - VOORSCHOTEN OEALERS: Garage I. J. ADR1AANSEN, Oude Stad 16, Oostburg, tel. 2679 Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 Garage C. M. G. CAPPENDUK, Axelsestraat 174, Terneuzen, tel. 2030 Gar. ZEELAND, J. Sukkel, Rotterd.kade 59-63, Middelburg, tel. 2057 Groot-Brlttannië en de Sowjet-Unle zijn tot overeenstemming gekomen over de voorwaarden voor langlopende Engelse kredieten aan de Sowjet-Unle, zo is uit bevoegde kringen tn Londen vernomen. Het krediet dient voor gedeeltelyke fi nanciering van de aanzienlijke aankopen van installaties, waarover Rusland op het ogenblik besprekingen voert met de Engelse industrie. De grootste moeilijkheid, nl. dc krediet garantie van de Export Credit Quaran- tee Corporation (een overheidsinstel ling) en vooral de clausule inzake over macht, is na langdurige onderhandelin gen uit de weg geruimd. De kredieten, die door een bankconsor- tium zullen worden verstrekt in geval van Russische bestellingen, zullen door de E.C.G.C. en dus door de Engelse re gering worden gegarandeerd. Men is overeengekomen, dat als de leve ranties als gevolg van een embargo van een van beide regeringen zouden worden onderbroken, de Sowjet-Unie de reeds geleverde uitrustingen zal behouden, maar dan geen verdere verplichtingen zal hebben. Oorspronkelijk wilden de Russen een totale terugzending als de installaties die zij van plan zyn te be stellen, niet geheel zouden worden ge leverd. OP ZATERDAG 3 OKTOBER BELGIË-NEDERLAND De voetbalinterland BelgiëNederland zal op zaterdag 3 oktober a.s. in Ant werpen worden gespeeld. Zware offers bij teruggang aantal gelovigen R,K. KERK SLUIT BIJNA ALLE KERKEN IN TUNESIË Honderdtwee van de 109 r.-k. ker ken in Tunesië zullen gesloten worden krachtens een donderdag in Tunis geratificeerde overeen komst tussen het Vaticaan en Tu nesië. De kerken, waaronder de in 1896 ge bouwde monumentale kathedraal van Carthago, zullen musea, historische monumenten, openbare bibliotheken of scholen worden. Ook zal nog grond, die eigendom van de R.-K. Kerk is, worden genationaliseerd. Het vrije godsdienstonderricht aan r.-k. leerlin gen blijft echter gewaarborgd. Krach tens de overeenkomst, die op 27 juni getekend werd, zal de benoeming door het Vaticaan van de aartsbisschop van Tunis de goedkeuring moeten hebben van de Tunesische regering. De r.-k godsdienst mag in vrijheid worden uitgeoefend. In welingelichte kringen in Tunis en Rome zei men dat de R.-K. Kerk zich by deze zware offers heeft neergelegd, omdat men er rekening mee houdt dat er binnenkort in Tunesië niet meei dan rond 25.000 rooms-katholieken zul len zijn. De vorige maand werd het seminarium van Carthago gesloten. De 21 Europese en Amerikaanse se minaristen zijn naar hun land terug gegaan. De overeenkomst, omschreven als een modus vivendi, was het eerste diplo matieke akkoord tussen het Vaticaan en de regering van een volk dat de Islam grondwettelijk als staatsgods dienst erkent. LICHT A. J. van der Weel, de raadsman, 3 er op, dat de andere automobilist aan de aanrijding in Goes zelfs meer schuld had dan zyn cliënt, en dat vol gens de arts zyn cliënt licht onder in vloed verkeerde, Voorts verzocht de raadsman de politierechter in aanmer king te willen nemen, dat zyn cliënt belangrijk werk heeft voor de gemeen schap. Mr. Van der Weel betoogde, dat weliswaar geen andere straf moet wor den opgelegd dan voor andere verdach ten in dezelfde situatie, maar hij achtte het een eis van redelijkheid, dat reke ning wordt gehouden met het feit, dat V. door zijn persoon en karakter iets belangrijks heeft opgebouwd in de ge meenschap. Zyn cliënt zou volgens mr. Van der Weel niet de zwaarste straf opgelegd dienen te worden. Mr. Lebret repliceerde, dat het be toog van mr. Van der Weel voorbij ging aan de algemene preventie. Het publiek moet volgens de officier be schermd worden, wanneer automobi listen na gebruik van sterke drank achter het stuur gaan zitten. De raadsman stelde daar tegenover, dat de straf nooit los kan worden gezien van de mens, die ze moet ondergaan. Ten slotte bepaalde de politierechter de straf op 1 week onvoorwaardelijk, alsmede ontzetting uit de rybevoegd heid voor 6 maanden met aftrek. ROEKELOOS A. T. uit Vlissingen werd ten laste ge legd op 3 april met zyn auto hoogst roekeloos te hebben gereden; in de bocht bij Lewedorp passeerde hij een vracht auto, terwijl op dat moment een tegen ligger te dicht genaderd was. Het ge volg was een frontale botsing, waarbij de Goesenaar G. S., de bestuurder van de tegenligger, met zware beenkwets uren in het ziekenhuis moest worden opgenomen. T. verklaarde, dat hij reeds geruime tijd achter de auto had gereden; in de bocht meende hij te kunnen pas seren. Hij deed dat volgens zijn ver klaring met een snelheid van rond 65 km. Hij voegde er aan toe, dat het zicht ongeveer 150 meter was. hoewel er geen niist hing. De tegenligger had hij niet gezien. Het zicht was volgens de officier van justitie zo slecht, dat het totaal ontoe laatbaar was om de passeermanoeuvre te gaan uitvoeren. Mr. Lebret vond het bjjzonder roekeloos en achtte het byna ondenkbaar, dat dit ongeval nog zo goed was afgelopen. Do officier eiste een geldboete van 500, alsmede een on- voorwaardelyke ontzetting uit de rijbe voegdheid van 6 maanden. Mr. P. C. Adriaanse, de raadsman, meende te kunnen stellen, dat zijn cliënt niet roekeloos gereden had, omdat men vaak in de situatie verkeert, dat men te lang achter een langzaam rijdende auto moet blijven „hangen". Tot slot legde mr. Coester verdachte een boete van 500 op. alsmede een ontzetting uit de rijbevoegdheid van 8 maanden, waar van 4 onvoorwaardelijk en 4 voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaar. GRAFISCHE BOND De voorzitter van de Algemene Neder landse Grafische Bond, de heer A. M. van den Boogaart, begon de rede waar mee hy gisterochtend in Amsterdam het tiende congres sinds de bevrijding van deze thans 98 jaar bestaande bond heeft geopend, met de scherpe professoraio kritiek in herinnering te brengen waar aan de werknemersbeweging in de af gelopen jaren heeft blootgestaan. De reacties daarop van de vakbeweging waarin „slechts" een en een kwart professoren dat Nederland telt den enkele professoren die vreemd staan tegenover de werknemersvakbeweging te denken hebben moeten geven, aldus de voorzitter. „Het schijnt echter dat er nog altijd zyn die de werknemers en hun arbeidsvoorwaarden als de sluitpost van de Nederlandse economie zien, waarbij eerst aan de groten en pas heel in de verte ook aan de kleinen moet worden gedacht", In het vervolg van zijn rede ze! de heer Van den Boogaard o.a. dat do A.N.G.B. van harte het door de drie vakcentralen in de S.E.R. ingenomen standpunt ondersteunt: eerst in het verdere verloop van 1964 kan worden beoordeeld mede met het oog op de stijging van kosten van het le vensonderhoud in welke mate aan de plannen van de regering kan wor den meegewerkt. Daarbij moet wel als eens paal boven water staan, dat in de eerste plaats aan de bejaarden moet worden gedacht, niet in de geest van minister Veldkamp, maar wel overeenkomstig de inzichten van de drie vakcentralen. Sprekende over de concentratie van dagbladen in ons land, mede aan de hand van de cijfers die de voorzitter van de Nederlandse Daghladpers onlangs in het licht heeft gesteld, zei de heer Van den Boogaart: „Wie de gedachte aan een teruggang in de conjunctuur niet helemaal van zich af kan zetten, met een daaraan gepaard gaande daling van reclame- en advertentieomzetten en welk verstandig mens houdt daar geen rekening mee? ziet terstond de deplora bele toestand waarin de dagbladpers zal kunnen komen te verkeren. Dit vervult ons met zorg. De concentratie in het dagbladbedrijf doet de werkgelegenheid zowel van journalisten als van technisch personeel afnemen, verkleint de diffe rentiatie van oordeelsvorming en belem mert daardoor de vrije meningsuiting. Ook de onafhankelijkheid van dc adver teerders wordt dubieus. Wij hebben daarom, in het algemeen belang en in het belang van een gezond dagblad bedrijf, begrip voor het verzoek van de N.D.P. en ook van de Nederlandse Or- fanisatie van Tijdschriftenuitgevers aan e regering en het parlement om her ziening van het overheidsbeleid ten aan zien van de pers, waarby gepleit wordt voor vrijstelling van omzetbelasting op papier, voor gehele of gedeeltelyke af schaffing van invoerrechten op papier en voor herziening van de prijsvorming van abonnements- en advertentieprij zen". De heer Van den Boogaart liet daarop volgen dat het geheel anders staat met het verlangen naar reclame in de tele visie, waarvan een aantal dagbladonder nemingen blijk geeft. Hij vermag het nut van televisiereclame voor het pu bliek niet in te zien. „W'ü verklaren ons uit maatschappelijk en uit cultureel oogpunt tegen elke vorm van reclame in de televisie en ach ten die vorm bovendien een gevaar voor het zelfstandig voortbestaan van dag bladen en tijdschriften, alsook voor <lc vrye meningsuiting", aldus de voorzit ter van het A.N.G.B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4