Tweede Kamer akkoord met campus-hogeschool ÉÉ5 V Ut Reactie N. D. P. op antwoord van regering E. M. S. verwacht een belangrijk beter jaar Nederlander maakt Britse nieuwsfoto van het jaar Overeenstemming over pensioenwet Kamer op reces VEEL MEER OVERNACHTINGEN BUITENLANDERS IN NEDERLAND ELISABETH BAS "PARAAT" VRIJDAG 10 JULI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t ALLEEN S.G.P. EN G.P.V. TEGEN In oktober reeds 6 flats gereed (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren eonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen, dat van de technische hogeschool in Twen te een echte campus-hogeschool maakt, een hogeschool, waarvan de studenten gedurende een aan tal jaren op een afgesloten gebied rondom de onderwijsgebouwen moeten wonen. Ook een deel van de docenten vindt er zijn woon- voor een geestelijke uniformering on gegrond zou zijn. Wat de eigen studen tenverenigingen betreft genieten de stu denten volledige vrijheid, maar zij zul len wel moeten beseffen, dat zr) uit eigen vrije wil naar de campus geko men zjjn. De leden van de 8.G.P. en de ene G.P-V.'-er in de Kamer kregen aante kening, dat zij tegen het wetsontwerp waren. De heer Van Dis van de S.G.P. was tegen, zo verklaarde hij, wegens de geestelijke uniformering die van de campus uitgaat. Hij vreesde dat de stu denten geestelijk niet vrij zijn om zich naar eigen geloofs- en levensovertuiging te ontplooien. De heren Engelsman, Roemers en Suur- hoff van de P.v.d.A. stemden tegen het artikel, dat de studenten „verplicht" om gedurende twee en in elk geval één jaar op de campus te wonen. Er waren drie amendementen, een de heer Schuring (c.h.), dat de wc plicht op de campus van het eerste studiejaar tot en met het tweede studie jaar uitbreidde, een van de heer Van Dijk (v.v.d.), dat de eigen inbreng var de studenten in het bestuur van de sa menleving op Drienerlo bedoelde tf waarborgen en één van mevrouw Kul- ier-Struyk (v.v.d.), dat voor de studen- en, aan wie de toegang tot de campus ontzegd is, het recht opeiste om toch aan de hogeschool in Enschede examens af te leggen. Volgens het wetsontwerp is dat name lijk niet mogelijk. heren Schuring en Van Dijk werden ver wezenlijkt, zij het dat hij het verplicht wonen op de campus gedurende het tweede studiejaar afhankelijk stelde van de beslissing die het bestuur van t.h. daarover zal nemen. Het amendement van mevrouw Kuiper- Struyk ontried hij. De Kamer verwierp het bij zitten en opstaan. Vóór waren de VVD, de CHU, de SGP, de BP en het GPV. Huisvesting Bij de verdediging van het wetsont werp deelde de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. Bot mee, dat in oktober zes flats op de campus gereed komen, die huisvesting bieden aan in totaal 225 personen. Met Kerstmis komt een zevende flat klaar met een „ziekenboeg". In aanbouw is genomen een tweede tranche van 182 kamers. Zij komen gereed vóór het be gin van het studiejaar in 1965. Er is toestemming verleend voor een prijs vraag voor de derde tranche van in to taal tweemaal 250 kamers. De minister was van oordeel, dat de accommodatie geen problemen oplevert. Het is niet de bedoeling gehuwde studenten van de campus te weren, zei hij verder. Uiteraard brengt hun huisvesting wel moeilijkheden mee en zullen bijzondere voorzieningen moe ten worden getroffen. Er hebben zich twee meisjes laten inschrijven. De mogelijkheid is geschapen, dat ook zij op de campus komen wonen. Wat de mogelijkheid betreft van het lei den van een eigen geestelijk leven op de campus, vreesde de minister geen moeilijkheden. Hij hoopte dat de angst Auto prinses Irene is verkocht (Van onze Haagse redactie) De lichtblauwe sportwagen van prinses Irene, een Fiat 1600 s, is verkocht aan de heer A. Hoogeveen te Utrecht, een zoon van een oud-nartlculierchauffeur van het koninklyk huis, die thans een benzinestation heeft aan de Vleutense- weg te Utrecht. Woensdag werd de wagen, die nieuw 16.000 gulden heeft gekost, vanuit de koninklijke stallen te Den Haag naar Utrecht gereden. De heer Hoogeveen was niet bereid te zeggen hoeveel hij voor de wagen had betaald. Ook ontken de hij het plan te hebben de wagen door te verkopen. Hij heeft de auto, zoals hij zei, voor persoonlijk gebruik bestemd. Vermiste jongen is terecht (Van een correspondent) De 15-jarige Kootje Prins uit Rijssen, die sedert dinsdagmiddag half vijf spoorloos was, is weer thuis. Zijn vader trof hem aan in Colmsehate by Deven ter, waar hij langs de weg stond te lif ten. Het schynt dat de jongen de nacht van dinsdag op woensdag in een hooi berg heeft doorgebracht. Naar verluidt is de knaap weggelo van huis, omdat hij geen einddiploma van de l.t.s. zou krijgen. Hij was echter niet op de hoogte van het feit dat zijn ouders in deze waren ingelicht. HENKES JONGE Amendementen Het Wereldgebeuren Om Spanjes troon van de Spaanse troon is er opnieuw een geheimzinnige stilte in Madrid gevallen. De strijd lussen de rlvali- nde partijen gaat verder, maar de dierheid ia blijven beet min. Wat wil rico? En waarom houdt hy zyn on- lanen zo aan het lijntje V Het U iiijk op deze vraag een antwoord te ,en waar de generalissimo zelf do d stijf gesloten houdt. Zeventien geleden stemde het merendeel van U kunt U kunt ook Maar u kunt ook n Amerikaan roken 'n Virginia roken de onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen Voor rokers met een eigen stijl „Vleesschandaal" in Polen Het „vleesschandaal" in Polen, dat a een publiek geheim was, is nu aan het daglicht; getreden met de officiële aan kondiging dat 9 communistische func tionarissen en 38 bedrijfsleiders van sla geryen zjjn gearresteerd wegens het zich persoonljjk verrijken door middel van zwarte handel in vlees. Het bureau van de procureur-generaal zegt dat de arrestanten leden waren van een goed georganiseerde bende. Men stal vlees bij tonnen tegelijk, bedroog de consumenten met prijs en kwaliteit en verkocht het vlees onwettig via staats- en particuliere slagerijen. De winst werd verdeeld onder de bedrijfs leiders. gemeenteambtenaren en de or ganisatoren van de zwendel. In onofficiële berichten wordt de waar de van het gestolen vlees op 250 miljoen zloty geschat. Passage over reclame-t.v. het belangrij'kst Situatie wal betreft de concentratie bedenkelijker dan regering stelt Gevraagd naar zijn reactie op het ant woord van de regering op de nota van de Nederlandse Dagbladpers en het Ne derlands Genootschap van Hoofdredac teuren met betrekking tot de huidige positie van de dagbladpers in ons land, heeft het bestuur van de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers" het A.N.P. onder meer het volgende meegedeeld: Hoewel het bestuur de mening van de regering kan onderschrijven, dat op dit moment in ons land een verscheidenheid van landelijke en regionale bladen ver schijnt, acht het bestuur de situatie wat de concentratie in de dagbladpers be treft, bedenkelijker dan in het antwoord van de regering wordt gesteld. Er is duidelijk een teruggang gaande in het aantal opiniebladen. Het bestuur wijst er op, dat zich sinds 1 januari 1964 vier gevallen van opheffing of concentratie van dagbladen hebben voorgedaan. Hoewel het bestuur wat betreft de door de dagbladpers geuite wensen in het antwoord van de regering positieve pun ten aantreft, vraagt het zich af of de regering wel in voldoende mate de con sequentie heeft getrokken uit haar er kenning van het feit dat „het produkt van het dagbladbedrijf een geestelijk goed is van de eerste orde". Het bestuur acht de belangrijkste pas sage in het antwoord van de regering die omtrent de reclame in de televisie. Het bestuur is van mening, dat de ver zekering van de regering dat ze bij de beslissing op dit stuk de rentabiliteit van de dagbladpers in haar overwegin gen zal betrekken, alleen inhoud heeft, als de exploitatie van de reclame in de televisie ook aan de dagbladpers wordt opgedragen. Het bestuur van de N.D.P. deelt niet de mening van de regering dat het prijs beleid sinds ongeveer 1950 de dagblad pers niet voor moeilijkheden heeft ge plaatst. Het wijst er op, dat de richtlijn, dat alle kostenstijgingen, voortvloeiend uit een uitbreiding, c.q. verbetering van de redactionele inhoud en technische outillage voor doorberekening in de abonnementsprijzen in aanmerking ko men, pas gedurende enkele jaren wordt gehanteerd. De mededeling, dat deze gedragslijn ook in de toekomst gevolgd zal worden, acht het N.D.P.-bestuur echter een positief punt. De N.D.P. kan de mening van de rege ring niet delen, dat de financiële toe stand van de Nederlandse dagbladpers geen aanleiding zou geven tot het tref fen van maatregelen op het gebied van omzetbelasting op courantenpapier. Het bestuur acht dan ook de bereidheid van de regering de invoering te overwegen een vrijstelling van het couranten papier van het basistarief van omzet belasting van vijf procent van belang. Het bestuur kan echter niet inzien, waarom deze vrijstelling niet ten spoe digste kan worden ingevoerd. Het bestuur betreurt het, dat in het antwoord van de regering van gener lei tegemoetkoming sprake is ten aanzien van de wensen van de dag bladpers op het gebied van de bij in voer verschuldigde verhoging van om zetbelasting op courantenpapier van 3,5 procent welk percentage in we zen over al het courantenpapier moet worden betaald op het gebied van tariefscontingenten. De stelling dat de prijs van de binnenlandse producent door contingenten onder druk zou ko men te staan, acht het N.D.P.-bestuur niet juist, op het gebied van omzet belasting en invoerrechten op grafi sche apparatuur en machines en op het gebied van de regelen voor het ad vertentiewezen. Het bestuur is van mening, dat de mogelijkheid toch moet bestaan en ook de noodzaak aan wezig is, om althans op sommige van deze punten alsnog aan de behoeften van de dagbladpers tegemoet te ko men. Het N.D.P.-bestuur wacht de behan deling van het antwoord van de rege ring in de Tweede Kamer der Staten- Generaal met grote belangstelling af. Schade aan gewas door nachtvorst De lage temperaturen in de afgelopen nachten hebben in Noord-Limburg vorstschade aan te velde staande ge wassen veroorzaakt. Dit was o.a. het geval met partijen kropsla uit Helden, aangevoerd op de Venlose veiling, die als afwijkend pro dukt geen bod kregen en doordraai den. In de omgeving van Horst en Sevenum heeft vooral de bonen- en augurkenteelt geleden van de voor de ze tijd van het jaar abnormale koude. VIER INSTITUTEN VOOR SCHRIFTELIJK ONDERWIJS FUSEREN HUN RESEARCH (Van onze Amsterdamse redacteur.) Vier van de ruim veertig erkende insti tuten voor sehriftelyk onderwijs In ons land hebben zich aaneengesloten. Zij illen hun krachten bandelen op het ter rein van research en representatie, met behoud van hun economische onafhan kelijkheid en eigen signatuur. Bij deze groep staan op het ogenblik in totaal 65.000 cursisten ingeschreven. Het initiatief werd gestimuleerd, zo als ons gisteren is verzekerd op een pers conferentie in Amsterdam „van over- heidszijde". Het betreft hier het Kon. Technicum P.B.N.A. (Polytechnisch Bureau Neder land Arnhem) met 30.000 leerlingen, die opleidingen volgen ten behoeve van het bedrijfsleven; het studiecentrum Culem- borg een katholieke organisatie met bedrijfs-economische opleidingen naast ook voortgezette vormingen op middel baar niveau stichting I.V.I.O. (In stituut voor Individueel Onderwijs te Amsterdam) met 11.000 leerlingen, die aanvullend algemeen onderricht als aan sluiting naar een vakopleiding en de Fa mous Artists School in Amsterdam met 4000 cursisten, die ofwel zich trainen in het reclametekenen dan wel gewoon voor hun plezier schilderen. Zijn oemen hun samenwerking „Brain- fusie" zoals het werd geformuleerd door directeur F. Rotshuizen van P.B.N.A. Er is nog geen naam gevonden voor de groep, die overigens in de toekomst nog zal kunnen worden uitgebreid. Voorlo pig is het de bedoeling in praktijk erva ring op te doen. Voor gezamenlijke reke ning zullen byv. studies worden uitge voerd, met betrekking tot nieuwe on- derwijstechnieken, zoals bijv. „het gepro grammeerd studeren". Koersverloop „onbegrijpelijk" genoemd Eerste tranche van de woningspaarbrieflening f 10 miljoen De Exploitatie maat schappij Schevenln- gen (E.M.S.) N.V. heeft In het eerste halfjaar 1964 voor circa f 40 min aan onroerend goed verkocht, waarop een zeer belangrijk bedrag aan winst werd geboekt. De verkopen lagen ongeveer f 8,5 min boven taxatiewaarde, waarbij dient te worden opgemerkt dat de in aanbouw zijnde panden tegen kostprijs de taxatiesom werden opgenomen. Dit heeft de heer R. Zwolsman, voor zitter van de raad van bestuur van de E.M.S., gisteren meegedeeld op een persconferentie. Hij voegde eraan toe, dat de verkopen van het concern iedere keer weer de verwachtingen overtref fen. Resultaten De raad van bestuur heeft de in druk dat de resultaten van het eerste halfjaar 1964 belangrijk beter zullen uitkomen dan over de vergelijkbare periode van 1963. De vooruitzichten zijn bovendien zodanig dat ook de totale resultaten van 1964 zich aan merkelijk beter laten aanzien dan die van 1963. Notering ter benrze zal voor de lening aangevraagd worden. Vóór de totstand koming van de notering zullen de stuk ken het karakter van een onderhandse schuldbekentenis hebben. Houders van woningspaarbrieven kunnen deze op naam laten stellen. Dit is van belang wegens de mogelijkheid om eventueel volgende huurders te kunnen aanwijzen of om een oplie te krijgen by mogelijke verkoop van de woning. Spanje moet iets over loeg beste kaarten Bourbon. hoof< Boui het Juan Sophie van Griekenland, sc by Franco in een goed blaa Ais laaUlcn kunnen ge no prins Xavler, hoofd van de beweging en diens „puoli< zoon Charles Hughuea, ea prinses Irene. tnan met de I don Juan van aanse tak van zoon. prins mul worden Toch zijn er steeds sterker aanwijzin gen dat Franco zyn keus neen la ten vallen op de 27-jarige prins Juan Carlos van Bourbon, een nakome ling van Spanje'8 laatste koning, Alfon so UI, die zyn land ui 1931 vernet. Prins Juan zou echter pas over urie Jaar de troon kunnen besLygen omdat in het referendum is vastgesteld dat degene die koning van Spanje wordt tenminste dertig jaar oud moet zyn. Nog steeds achten vele waarnemers het zeer waarschijnlijk dat Spanje over en kele jaren een KoninkryK wordt. Toch zyn er. indien dit juist zou blijken. nog vele moeilijkheden uit de weg te ruimen. Franco zou met de vader van prins Juan Carlos, don Juan, overeenstem ming moeten bereiken zodat de laatste afstand zou doen van zyn rechten op de troon, ten gunste van zyn zoon. üe Kan sen op zulk een overeenstemming zijn, ais men de betrekkingen tussen Juan en Franco in aanmerking neemt, echter niet groot. Franco s opmerkingen vergroten het mysterie rond het opvoigingsvraag- stuk alleen maar. op y april ver- De heer A. van Rossen, voorzitter klaaide hy, spiekend voor de nationale van de bij het N.V.V. aangesloten Al-1 vergadering„ik zal het vertrouwen, gemene Bond van Ambtenaren, heeflidat de Spanjaarden rny hebben gegeven namens de personeelsdelegatie in de toen ik werd benoemd tot staaisnoofd DELEGATIE VAN PERSONEEL IS VOLDAAN (Van onze Haagse redactie) centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken zijn voldoening uitgesproken over de be reikte overeenstemming betreffende de hoofdzaken voor een nieuwe pensi oenwet. Op een persconferentie te Den Haag, waar namens de centrale commissie voor georganiseerd overleg een toe lichting werd gegeven op de hoofdza ken van het ontwerp voor een nieuwe pensioenwet, zei de heer Van Rossen, dat er sprake is geweest van een ,,heel T_ goed overleg". Hoewel op bepaalde joen onroerend goed gekocht. Hieronder lpunlen de personeelsdelegatie niet' zyn veel terreinen begrepen, waarop te heeft bereikt, wat zij graag had ge BEATLE-VARIA. Twee blootsvoets lo pende meiskes hebben in een van de Re publikeinse conventiehotels in San Fran cisco de ronde gedaan met borden waar op stond: „Ringo Starr president". Beatle Paul McCartney heeft zijn miljoenenaanhang ln Engeland aange raden niet te wedden op het renpaard dat hij verleden weck voor 15.000 gul den voor zijn vader heeft gekocht en dat zaterdag meedoet aan een course. McCartney, de zanger-guitarist van het harige kwartet, gat het paard aan zijn zaterdag meedoen aan de St. George's Stakes in Chester. McCartney zelf zal toch een gokje op het geschenk aan vader wagen, „omdat je niet kunt weten". Maar ik hoop", zei hij er eerlijk achter, „dat anderen het zullen laten". De oude heer McCartney is het met zijn zoon eens. Hij zal er niet meer dan „een bob (shilling) of twee aan wagen". De trainer van Drake's Drum is overste Wilfred Lyde. Hij zegt: „ik raad nie mand aan zaterdag op Drake's Drum te wedden, hoewel er in de toekomst voor Paul en zijn vader winst in kan zitten". De Nederlandse student Frans Eschau- zier uit Vught is er woensdag dank zy zyn tegenwoordigheid van geest in geslaagd, een reeks foto's te ma ken van de achtervolging en aanhou ding van een gewapende man die be trokken was by een mislukte over val op een juwelierswinkel in het. hart van Londen. Eén van zijn fo to's prijkte gisterochtend over drie kolommen op de voorpagina van de „Daily Mail", met het onderschrift „nieuwsfoto van het jaar". De 19-jarige student die met 26 jonge landgenoten zijn vakantie in Chig- well in het graafschap Essex door brengt, bevond zich op Piccadilly Circus, toen hij enige politiemannen een man zag achtervolgen, die met een revolver zwaaiend de treden van het Erosmonument oprende. Vandaar liep de man door het drukke verkeer, trachtte tevergeefs in een rijdende taxi te springen en werd ten slotte overmeesterd. De gepubliceerde foto geeft het moment weer, waarop een politieman de vluchteling in een wurggreep houdt. De bewuste juwelierswinkel werd overvallen door vier mannen, die edelstenen ter waarde van duizend gulden meegritsten. De daders spron gen in een auto, maar moesten wel dra het voertuig verlaten toen het een stoep opschoot. zijner tijd zal moeten worden gebouwd. Hij ontkende geruchten als zou de E.M. S. in liquiditeitsmoeilijkheden verkeren. Weliswaar is de liquiditeit op dit mo ment niet zeer groot, maar vele midde len staan het concern ten dienste om op korte termijn een goede liquiditeitsposi tie te verkrijgen. Het koersverloop van het E.M.S-aan- deel noemde de heer Zwolsman „onbe grijpelijk". Er is wel gesuggereerd dat de Zwolsman-groep uit haar bezit be langrijke pakketten zou verkopen, maar dit is niet het geval, zo verklaarde hy. „Ik ben er zelfs bijna niet meer van af te houden aandelen by te kopen, ge zien dit irreële koersniveau". Woningspaarbrieven In augustus komen de eerste panden van het 6000-woningen project gereed. Hier van is een aantal bestemd voor het ver huur met recht van voorkeur voor hou ders van E.M.S.-woningspaarbrieven. De E.M.S. gaat, zoals bekend, over tot uitgifte van een woningspaarbrieflening in stukken van nominaal f 1000 tegen de koers van 100 procent. De stukken worden na 15 jaar aflosbaar gesteld met de hoofdsom, vermeerderd met de „opgestapelde" rente, tezamen f 2000. Dit komt neer op een rentevergoeding van circa 4.75 procent. Nom. f 10.000 woningspaarbrieven geven het recht om een huurder aan te wijzen voor een van de in opdracht van de E.M.S. gebouwde huurwoningen. De eerste tranche van de lening bedraagt f 10 miljoen. Hiertegen over staan 1000 woningen, die de E.M. S. in eerste instantie op deze voorwaar den ter beschikking stelt, en die allen voor 31 december 1965 gereed zullen zyn. De Westduitse bondskanselier dr. Ludung Erhard, die momenteel een officieel bezoek brengt aan Dene marken, heeft donderdag de atoom-centrale van Riso bezocht. De foto toont de Westduitse kan selier in een van de controleka mers vcrn de centrale. Achter hem: de Deense premier Ot.to Krag. 0.,K. EN W. STUDEERT NOG OP BIJDRAGE AAN VAKANTIESPREIDING (Van onze parlementaire redacteur) Het slagen van de vakantiespreiding Nederland is voor een aanzienlijk deel afhankelijk van de mogelijkheid van spreiding en dus van verplaatsing de schoolvakanties. Tot nu toe is het echter moeilijk gebleken begindatum van het schooljaar te ver leggen. Er moet namelijk rekening orden gehouden met de examens, die in de zomermaanden vallen. Op het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen studeert men nog altijd op het blijkbaar inge wikkelde probleem van de bijdrage die het onderwijs zou kunnen verlenen aan de vakantiespreiding. Dat is gebleken uit vage antwoorden, die de staatssecretaris'van o., k. er mr. Grosheide gisteren in de Twee de Kamer gegeven heeft op mondelin- SLÏÏÏSS; I Het aantal geregistreerde over- GEMAK DIENT OOK DE DIEF Drie inwoners uit St.-W'illibrord hebben bekend in West-Brabant ten minste 36 keer geld te hebben buitgemaakt bij in sluipingen in geheel West-Brabant. Uit de verhoren is gebleken, dat het de in sluipers niet al te veel moeite kostte om met valse sleutels woningen binnen te komen. Het was slechts een zaak van geluk als bij een insluiping inderdaad geld werd aangetroffen. De jongemannen hadden ontdekt, dat de achterdeuren van reeksen woningen, vooral die de laatste jaren zyn gebouwd, met een en dezelfde sleutel konden wor den geopend. De sloten bleken eender of nagenoeg gelijk te zijn. De jongemannen opereerden sedert december vorig jaar en hebben in totaal enkele tienduizenden guldens buit gemaakt. Onderzocht wordt of zij schuldig zyn aan nog meer diefstallen na insluiping. wild, hebben we toch het gevoel ge kregen, aldus de heer Van Rossen, dat de regeringsdelegatie soms verder is gegaan dan oorspronkelijk in haar bedoeling heeft gelegen. Minister Toxopeus, die als ..gast" de persconferentie van de centrale com missie bijwoonde, toonde zich even eens bijzonder verheugd. Mr. A. D. Kuiper, directeur-generaal van de directie overheidspersoneelsbe leid van het ministerie van binnen landse zaken, wees erop, dat door de overeenstemming, die is bereikt de be perkende bepalingen bij samenloop van een ambtelijk pensioen met een extern overheidspensioen of met in komsten uit arbeid worden afgeschaft. Hier staat uiteraard geheel buiten de samenloop van het ambtelijk pensioen met pensioen krachtens de A.O.W. of A.W.W., waarbij 2 pet. per dienstjaar van deze pensioenen wordt „inge bouwd" in het ambtelijk pensioen. In de berekening van het ambtelijk pensioen worden geen belangrijke wij zigingen aangebracht. Het z.g. eind loonstelsel van de pensioenberekening wordt gehandhaafd, behoudens de vol gende correcties. Wanneer in een ambtelijke loopbaan een hiaat van langer dan een jaar optreedt of wan neer het salaris op een gegeven ogen blik tijdens de loopbaan meer dan ver dubbelt worden de delen van deze loopbaan afzonderlijk voor de pensi oenberekening in aanmerking geno men. Dit „knippen" kan ook gebeuren wanneer het salaris van de ambtenaar tijdens zijn loopbaan op een bepaald tijdstip met meer dan 5 pet. is gedaald indien dit voordeliger is voor de be trokkene. De heer Van Rossen legde er nog de nadruk op, dat de regeringsdelegatie niet heeft medegedeeld, dat de pen sioenpremie van 7,9 pet., die de amb tenaren betalen, zal moeten worden verhoogd. Slot van pagina 1 sioen van de overledene. Dit betekent bü complete diensttijd, dat de weduwe de helft krijgt van het salaris van haar man; en hoofd van de beweging (tuhalanx) waarborgen en my met absolute toewij ding ten dienste stellen van het vader- lanu zo lang God my de kracht geeft om deze taak te vervullen". Vermoedelijk heeft het Spaanse staats hoofd in deze rede duideiyk willen ma ken dat hij nog enige tya ln functie zal blijven. Volgens geruchten zou de gene ralissimo zyn 75ste verjaardag hebben gekozen om af te treden. Franco wordt in december 72 jaar. Als Franco over drie Jaar af zou tre den, zou Juan Gar los oud genoeg zyn om tot koning te worden uitge roepen. Een andere aanwijzing die de theorie dat Spanje binnen afzienbare tyd een monarchie zal worden steunt, is Franco's bekendmaking, in dezelfde re de. dat het opstellen van een „funda mentele" wetgeving wordt bestudeerd, welke de verantwoordelykheden van het te kiezen staatshoofd, regeringshoofd en hoofd van de Phalanx moet omschrijven. Zulk een wet zou de weg vry maken voor de installatie van een of meer op volgers van Franco. Deze bezet nu de drie voornoemde posten alleen. Maar hij zou ook alleen af kunnen treden als staatshoofd, daarna een koning kunnen benoemen en zelf de posten van rege ringshoofd en hoofd van de Phalanx kunnen blijven bezetten. Volgens goedingelichte zegslieden over wegen hoge regeringsfunctionarissen nog dit jaar een openbaar referendum over deze wet te houden. Toch blijft de vraag wie koning zal wor den. Nu, na zeventien jaar blijft Franco nog even hardnekkig zwijgen als toen het referendum werd gehouden. De stad Bern telt thar.s elf SdokScetorens en 46 elektrische Btraatklokken waarvan een groot aantal reeds rr.eer dan dertig Jaar in dienst is en geleidelijk vernieuwd wordt. (Advertentie) Na een indrukwekkende lijst van on derwerpen te hebben afgehandeld, 308 schriftelijke, 28 mondelinge vra gen te hebben gesteld en twee inter pellaties te hebben gehouden, is de Tweede Kamer op reces gegaan. De voorzitter, mr. F. J. F. M. van Thiel, zei gisteren in zijn slotrede onder meer. dat de proef met openbare commissie behandeling van begrotingen redelijk geslaagd is. Het ligt in de bedoeling ait najaar tien begrotingen in openbare commissievergaderingen te behandelen. De voorzitter herinnerde aan de luister rijke viering van 500 jaar Staten-Gene- raal op 9 januari il., waarbij de koningin aanwezig was en net Bourgondische slot ervan onder leiding van zeven kamer voorzitters. Mr. Van Thiel kondigde aan, dat in de komende herfst wellicht ook op maan dagen en vrijdagen zal moeten worden het inkoopstelsel, waarbij vroegere vergaderd. l tdiensttijd bij de overheid op contract of in tijdelijke dienst doorgebracht, voor pensioen kon worden ingekocht. Inkoopstelsel De Kamer komt op 15 si nodig eerder voor het weer bijeen. DENEN EN FRANSEN VOOROP In le kwartaal toegenomen met ruim een derde vaardigde de heer Kleywegt onderwerp. Op 26 juni heeft de So ciaal-Economische Raad in een be sloten vergadering een concept vóór een advies over het vraagstuk van de •akantiespreïding vastgesteld. De re gering heeft het nu in handen, maar nog niet alle ministers die erby be trokken zijn hebben er kennis van ge nomen. Er is nog geen beslissing ge nomen over de toezending van het ad vies aan de Kamerleden. Onder deze omstandigheden kon de staatssecre taris ook niet meedelen, of het juist is wat de heer Kleywegt veronder stelde dat de regering een betere spreiding van de vakanties zou kun nen bevorderen door te streven naar vervroeging van de schoolvakanties. uachtingen van buitenlandse gasten in Nederlandse hotels is in het eerste kwartaal van 1964 vergeleken met dat in de over eenkomstige periode van 1963 heeft het C.B.S. medegedeeld. nog juist in maart vielen en in 1963 in april. Het aantal overnachtingen in maart lag mede hierdoor 51 pro- cent hoger dan in 1963. De maanden januari en februari geven echter ook - een belangrijke stijging te zien, nl. met 14,5 procent en met 27,1 procent. 3 In Amsterdam, Den Haag Utrecht bedroeg de toeneming in 3 het eerste kwartaal 35 procent, Rotterdam 30 procent en voor de 5 hotels in overig Nederland 34 pro- cent. •ordt afgeschaft. De zes maanden „drempeltijd" waarin personeel op ar beidscontract of in tijdelijke dienst nog niet pensioengerechtigd is, worden na verloop daarvan automatisch voor pensioen geldig gemaakt. Ter afslui ting van het thans geldende stelsel van inkoop van diensttijd zal er een z.g. „generaal pardon" komen: name-; lijk gelegenheid om diensttijd die men: vroeger had kunnen inkopen, alsnog in| te kopen Rechtspraak de rechtspraak in pensioenzaken zal komen bij het ambtenarengerecht in Den Haag met hoger beroep bij de centrale raad van beroep in Utrecht; bij overlijden van een gepensioneerd! ambtenaar zal een uitkering van twee maanden aan de weduwe plaatsheb ben; het pensioenbestuur zal worden ge- - vormd door een directie, die onder nslaüef m dt toeneming vm liet S v". raa.d va" aantal overnachtingen van gasten ait 3 toezicht, v.e.ke ter zake \erantwoor- Denemarken het grootst (71 pro- 3 verschuldigd is aan de minister cent), hierna volgen Frankrijk met 5 van binnenlandse zaken. Deze raad met ruim 13 toegenomen, ZO 67 procent, Engeland en Schotland 3 van toezicht, bestaande uit 10 leden, met 46 procent. Duitsland met 38 S wordt partitair samengesteld uit ver procent, Zwitserland en de Verenigde 5 tegenwoordigers van de hierbij be- Staten met 34 procent en Zweden trokken overheidsorganen en uit per met 33 procent. Beneden het lande- jgjsonen, benoemd op aanbeveling van kwartaal 1964 549.000, hetgeen een lijk gemiddelde bleven België en 3 de centrale, die zijn betrokken by het toeneming met 138.000 overnachtin- Luxemburg met een stijging van 21 3j georganiseerde overleg in ambtena- het is de bedoeling te komen tot 3 een maandelijkse uitbetaling van de ■innmiiiiimmiimimg) I pensioenen. geniet ervan-!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3