Kritiek van land-en tuinbouw op plan hoogspanningslijn P. Z. E. M. i I 1 Zeeuwse problemen rond de nieuwe rij-examens Iv Mutatie bij P.T.T. in Middelburg Goes en Den Bosch Zeeuwse ALMANAK METHODE GEVONDEN VOOR HET PERSEN VAN HOUTSNOEISEL kant en klaar, drinken maar! PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10 JULI 1964 Vrees voor tuinbouw in Oost-Zuid-Beveland NIEUWE VERBINDING MET LANDELIJK KOPPELNET SCHEPT PROBLEMEN Tweehonderdzestig land- en tuin bouwers in Oost-Zuid-Beveland zijn verontrust over de plannen van de P.Z.E.M. voor een nieuwe bovengrondse hoogspanningslijn van Goes naar Roosendaal, die voor een belangrijk deel Voert over Bevelands land- en tuinbouwge bied, dat juist de laatste tijd een sterke uitbreiding ondergaat. En met hen de gemeentebesturen in deze streek. Gezamenlijk hebben zij zich donderdagmiddag met kracht van argumenten geweerd tegen het voorgestelde tracé van de hoogspanningslijn, die inhoudt een koppeling van het Zeeuwse en Brabantse elektriciteitsbedrijf en die voorts een algehele veiligheids stelling van de elektriciteitsvoor ziening in Zeeland moet bewerk stelligen. vol- In het Dorpshuis te Kruiningen kwamen vele land- en tuinbouwers en burgemeesters van Oostzuidbevelandse gemeenten hun bezwaren uiten in een openbaar gehoor ten overstaan van de eommissie elektriciteitswerken, 's Mid dags gingen de heren van deze commis sie, onder voorzitterschap van ir. H. F. A. Roodenburg, oud-directeur van de provinciale Zuidhollandse elektriciteits- maatschappü. zich ter plaatse van toestand op de hoogte stellen. Vorige week vrijdag waren de land- en tuinbouwers al bijeen geweest op een druk bezochte vergadering in hetzelfde Dorpshuis. Er werd een commissie sa mengesteld, welks woordvoerder, land bouwer W. Bierens uit Schore, donder dag met een reeks bezwaren kwam aan zetten. In deze commissie hebben voorts zitting F. J. Buysrogge, Kloetinge. W Goeman uit Goes, secretaris van de ge westelijke raad Zeeland van het land bouwschap. P. Huissen, hoofdassistent van de njkstuinbouwvoorlichtingsdienst uit Krabbendijke, C. P. J. van Iwaarden uit Kloetinge, hoofd van het bureau grond- en pachtzaken van de Z.L.M. en ae landbouwers K. G. L. van Nieuwen- huyzen, Krabbendijke, en J. D. Wouter- sen uit Kloetinge. In de hearingscommissie hadden zitting het lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, ir. T. Bogerd, directeur van de P.Z.E.M., ir. H. Broekhoff, technisch adjunct-di recteur van de P.Z.E.M., commissie secretaris ir. P. A. C. Dupuis, ir. K. E. Huizinga namens Staatsbosbeheer, ir. W. W. Koudenberg van rijkswaterstaat, de heer R. E. Siemens van het land bouwschap. de heren ir. P. Tideman en G. Fons, respectievelijk voor de minis teries voor ok. en w. en economische zaken alsmede ir. H. M. C. P. Linders, directeur van de Prov. Noord-Brabant- Electriciteitsmaatschappij. (Advertentie) m 1^1 HET HUIS VAN ST. ELOY Paarlen en parelcolliers i van voortreffelijke kwaliteiten J. van der Loo Juwelier Lijnbaan 69 Rotterdam wmm'pi» •>/-— - Te zwak bestaande hoogspanningslijn van Zeeland naar Brabant is te zwak om aan de gestegen vraag te voldoen. Op voering van het procluktievermogen is daarom noodzakelijk. De bestaande lijn levert 50 kilovolt, de nieuwe zal 150 kilo- volt leveren. Dertig kilometer lang wordt de bovengrondse hoogspannings lijn totaal, op Zeeuws gebied, waarbij nog komt 25 kilometer lengte op het grondgebied van Noord-Brabant. De nieuwe eenheid wordt 15.000 kilowatt met een dubbelclrcult. De bestaande lijn zal blijven bestaan. De P.Z.E.M. heeft er „wel bepaalde ideeën mee", aldus de technisch ad junct-directeur ir. Broekhoff, maar wat die ideeën zijn, kon hij nog niet zeggen. Ligt de bestaande lijn Goes- Kruiningen benoorden de spoorlijn Zeeland-Brabant, de nieuwe hoog spanningsmasten zouden volgens het door de P.Z.E.M. voorgestelde tracé moeten komen bezuiden deze lijn, be ginnend bij een nieuw te bouwen schakelstation (150 kv) in de om geving van de Zwanenburgscheweg op het grondgebied van de gemeente 's-Heer-Hendrikskinderen, waar de aansluiting zal komen met de be staande lijn Goes-Vlissingen. Ten zuidwesten van Goes leidt de lijn vervolgens door de Poel, via Eversdrjk (gem. Kapelle-Biezelinge) over het grondgebied van Kapelle-Biezelinge angs de uiterste rand van de Wester- schelde naar Kruiningen. waar het Ka naal door Zuid-Beveland wordt door sneden. Vervolgens is het tracé: langs de Oudendijkweg over het grondge bied van Kruiningen in de richting van Oostdijk en Krabbendijke, door de Maire en Reigersbergsche polder via Rilland door de Bathpolder en verder parallel aan de bestaande lfln naar Woensdrecht. De lijn voert dus ten zuiden van de nieuw geprojecteerde vierbaans rijks weg bij Rilland. De masten zullen onge veer dertig meter hoog worden en wor den 350 meter van elkaar geplaatst. De land- en tuinbouwers in ae gebieden, een der hoogspanningsmasten geprojecteerd vrezen, dat het werk hun bedrijven wordt bemoeilijkt, ter wijl de gemeenten Goes, Kapelle en Klc-'= zijn het er over eens, dat aantasting van dit onderdeel van het bedrijf ramp zalige gevolgen heeft", aldus de heer Bierens. 'e.- west heersende ,,Het feit, dat de nieuwe hoogspannings lijn oost-west is gepland maakt een en ander bijzonder actueel, daar het inkap- pen van de windsingels in deze richtin- wind niet kan worden gekeerd, wat voor de vruchtzetting bijzonder nadelig is, terwjjl in het najaar, juist in de oogst tijd, de harde westenwinden enorme schade kunnen aanrichten", zo zei hij. Tevens zei hij, dat in het fruitteeltge bied in de Nóordoostpolder masten zijn gebouwd, waarbij de minimale hoogte van de lijnen 12 meter bedraagt waar door daar dus wel ruimte is voor wind- singels onder de lijnen. Ook de onderlinge afstand van de mas ten aan de voet moesten groter worden dan de 6,5 meter, omdat de bewerkin; van de gewassen onder de masten me werktuigen en machines onmogelijk wordt, zo zei hij. Namens de commissie pleitte hij voorts met nadruk voor onbeperkte mogelijk heden voor de bouw van bedrijfsgebou wen onder de lijn, omdat juist in hei onderhavige gebied de glastuinbouw sterk in opkomst is en deze geen be perkingen ten aanzien van de uitbrei ding kan verdragen. Op 700 ha zal nu, volgens de commissie van land- en tuinbouwers en fruittelers, een servituut rusten. Een vrij gebruik is niet meer mogelijk. Vragen waarom de nieuwe hoogspanningslijn niet naast de bestaande lijn Goes- Noord-Brabant ten noorden van de den afgebroken; waarom niet een tracé is gekozen, waarbij de masten voor het grootste deel in de schorren van het verdron ken land van Zuid-Beveland kunnen worden geplaatst in plaats van in een zich sterk ontwikkelend tuin bouwgebied. Onaanvaardbaar noemde woordvoerder Bierens voorts de hoogte van de draden boven het maaiveld, 8,25 meter, waarbij het onmogelijk wordt de gewassen on der de hoogspanningslijn met vliegtui gen te bespuiten, terwjjl hij erop wees. Jat bij een dergelijke hoogte de vele windsingels (minimaal benodigde hoog moeten worden ingekapt. „In dit bjj uitstek voor de schikte gebied is het onmogelijk zonder windkeringen een modem fruitteeltbe- drijf op te bouwen en alle deskundigen Te hoog De adjunct-directeur van het postdis- trict 's-Hertogenbosch. de heer K. Bak ker. is aangewezen als directeur van dit postdistrict. De opengevallen functie zal worden vervuld door de heer E. Koster, die adjunct-directeur was van het post district Middelburg, en die in Middel burg wordt opgevolgd door de heer J. P. van Laar, die directeur was van het post- en telegraafkantoor in Goes. D.O.W. VERWACHT WEER OMZETSTIJGING In 1963 bedroeg de omzet van Dow 967.7 miljoen en de winst, na af trek van belastingen 80.7 miljoen. Dit komt overeen met S 2.73 per ge woon aandeel. Dow's omzet lag in 1963 10 boven die in 1962, en voor 1964 wordt een zelfde toename van de omzet ver wacht. Dow Chemical International neemt thans 15 van Dow's totale omzet voor haar rekening. De internationale activiteiten van de maatschappij ne men zeer snel toe. Zoals men weet na dert thans een groot fabriekscomplex van Dow in Terneuzen zijn voltooiing. Showboot Vlissingse Zomershow weer van wal Vrijdag 17 juli zal men de eerste show boottocht houden in het kader van de Vlissingse Zomershow. Deze show boot vertrekt van de aanlegsteiger van de provinciale boot 's avonds om tien minuten over zeven. De kosten voor een ondergrondse lei ding, zo werd van de zijde van de com missie gesteld, zullen vier- a vijfmaal zc hoog zijn als die van een bovengrondse lijn. Dat zou invloed uitoefenen op tarieven, tevens is een dergelijke left w niet mogelijk over grote lengte. De oude lijn blijkt een andere bestemming te krijgen, daarom kan die niet later wor den afgebroken en kan een nieuwe lijn er niet naast worden gelegd. Opmerkelijk was het antwoord, dat werd gegeven op de idee van de schorren en slikken als gebied voor de masten. Na 1978, zo stelden de tuinbouwers en fruit kwekers, zal dit gebied door de afslui ting van de Oostersehelde het gehele "aar boven water zijn, nu Is een deel nog ijj vloed onder water. „Wij hebben er niet aan gedacht", zo werd geantwoord. „Er komt daar een uitgebreid industrie terrein. Er is nu contact met rijkswa terstaat, die heeft meegedeeld géén toe stemming te geven. Die toestemming zal niet worden ge geven in verband met de plannen van het Schelde-Rijnkanaal, terwijl voorts in dit gebied insteekhavens en een uitgebreid industrieterrein moet ko men. „Het Reimerswaalplan is op het ogenblik belangrijk geworden: rijks waterstaat wil geen enkele binding hebben en geheel vrij zijn voor de bepaling van de insteekhavens", dus ir. Broekhoff van de P.Z.E.M. Burgemeester H. G. van Suijlekom Kapelle vond het niet in de haak, dat de rijkswaterstaat toekomstclausules kan stellen wat bij andere instanties niet zo het geval is. Verder wees hij er op, dat de uitbreiding voor Kaoelle eer probleem wordt. „De zaak wordt zo doorsneden, dat het onmogelijk is mee te gaan met de tuinbouw in de gemeen te. De heer Van Suijlekom wees voorts op de waardevermindering van de stro ken grond door de lijnen erboven en op de moeilijkheid, dat aan weerszijden van de masten op 25 meter breedte geen be bouwing mag komen. „De betrokkenen hebben er geen erg in, dat het zo ge beurt, dat over 50 meter grond geen schuur, kas of huis kan worden gezet". Over die bebouwing zal overigens nog overleg kunnen worden gepleegd met de bedrijven, zo werd van de zijde van de hearingcommissie gezegd. Kapelle vreest verder, dat er geen ruimte meer overblijft voor de uitbrei dingsplannen, omdat zowel rond de nieuwe rijksweg, de spoorlijn en de aard gasleidingen als rond de hoogspannings lijnen stroken grond niet kunnen wor den bebouwd. Burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes vreesde, dat Goes langzamerhand ingeklemd wordt tussen de hoogspan ningslijnen. Ook hij vroeg om een onder grondse Ijjn. Bij de problemen rond het tracé kwamen voorts nog bezwaren van Kloetinge. Slot van pagina 1 van niet", zei de heer P. C. van Man- cius, inspecteur van liet Centraal Bu reau Rijvaardigheid, die op inspectie was in Vlissingen. De heer Van Man- cius was van mening, dat men in sommige gedeelten van Zeeland wei nig mogelijkheden heeft voor een normaal examen. „Neem nu eens Vlissingen", zei hij. „Op een examen kan je heen en te rug naar Middelburg, maar andere mogelijkheden zijn er niet. Op die wegen zijn maar een paar invoeg en uitrijstroken en het verkeer is vaak zo stil, dat men toch geen maatstaven kan aanleggen". Verder wees de heer Van Mancius nog op Zeeuwsch-Vlaanderen. „Daar kan men veel buiten de bebouwde kom rijden, maar al3 zo'n kandidaat exa men doet, kan een examinator dan met een gerust hart zeggen, dat de kandidaat in kwestie klaar is om bij voorbeeld naar Rotterdam of Am sterdam te gaan?" De inspecteur was wel van mening, dat door het examen buiten de be bouwde kom de leerling veel veiliger rijdt binnen de bebouwde kom. „Als luj eenmaal met snelheden van te de tachtig heeft gereden, zeggen hem die vijfenveertig of vijftig Kilo meter per uur niet zoveel meer", al dus de heer Van Mancius. (Advertentie) Verwarring Nu het sanitair in ome woningen zo'n vlucht neemt dat krijg je met die mobiele douches raakt de po een beetje op de achter grond. Na bedstee en slaapmuts 'is het de po, diezoetjesaan het slaapkamerveld moet ruimen. Wij gebruiken hier nadrukkelijk po, omdat het een goed woord is, dat het misverstand buiten de deur houdt als rimer in Italië wordt het uitsluitend in kruiswoordpuz zels gebruikt. Sommige mensen, die het een gênant voorwerp vtn- den, spreken, alsof de discretie hiermee gediend is, teerhartig over nachtspiegel. Maar dat kan tegenwoordig ver warring geven, omdat de nacht spiegel ingang heeft gevonden als een nuttig auto-accessoire het is een anti-verblindingsspiegel, die ergernis over het in de achteruit kijkspiegel reflecterende licht van andere auto's wegneemt of althans reduceert. Toch is het raadzaam over nnti- verblindingsspiegel te spreken. Een Oostburgse automobilist, die bi) de importeur wat chroomwerk een toefje plastic bloempjes, een nachtspiegel en nog enkele andere nuttige voorwerpen bestelde, kreeg per kerende post antwoord, waar uit deze van zorgen sprekende passage: ,(Het aanbrengen van een dergelijk accessoir in onze wagens is ongebruikelijk. Hoewel U na tuurlijk vrij bent naa. eigen in zicht het comfort op te voeren, verzoeken wij U met klem dit idee te laten varen." Nieuw materiaal voor oeververdediging Enthousiasme over eerste proeven De heer YV. N. van der YVielen uit St. Laurens, assistent by het Staatsbosbe heer, heeft een even simpele als doel treffende manier gevonden om het snoei sel, dat van struiken en bomen komt, bruikbaar te maken voor verschillende doeleinden. Deze afval, die vroeger vol komen waardeloos was, en waarvan het opruimen nogal wat tijd vergde is nu, geperst in balen, bruikbaar voor oever- verdediging, zeewering en het tegen gaan van zandverstuivingen. De vondst van de heer Van der Wielen is, dat hij het snoeisel in balen laat per sen. Dit gebeurt door een pick-up, een machine voor het in balen persen van hooi en stroo. Door in deze machine iets zwaardere messen te plaatsen, dan voor hooi en stroo nodig zijn, is de )ick-up in staat het snoeisel op te har- :en, de takken door te snijden en er 'olgens balen van te persen met een ge- vicht tussen de 30 en 40 kilo. De lengte -•an deze balen kan men zelf bepalen. slag van grond zich snel voortbeweegt, zijn balen tegen de reeds afgebrokkelde wand geplaatst. Aan het einde van dit jaar zal men kunnen zien of deze methode deugde lijk is voor de oeververdediging. Indien de proef zou slagen zou men een zeer goedkope manier van oeververdediging heben gevonden. Voor f 1,50 per strek kende "meter kan men de balen snoeisel aanbrengen. De meeste andere methodes, zoals het aanbrengen van mijnsteen, vergen tussen de f 5, f 10,per strekkende meter. Lesgeld Dit brengt ons vanzelf op een ander probleem. De rijschoolhouders zyn met deze nieuwe examens niet zo erg gelukkig, omdat ze nu veel meer kilometers moeten rijden. Een voor beeld: bij een lesuur in de bebouwde kom rydt men ongeveer twintig kilo meter. Als men een A.N.W.B.-tarief voor een middelgrote wagen neemt van f 0,20, an komt men op 4,- kos ten. Daarbij moet men rekening hou den met een versnelde afschrijving voor leswagens cn een hogere ver zekeringspremie. Als men nu buiten de bebouwde kom gaat rijden, komt men tot een veel hoger kilometer aantal. Als dat bijvoorbeeld 35 kilo meter wordt, komt men bij datzelfde tarief tot 7,- kosten. Nu heeft de minister een prijsstop voor lesgelden afgekondigd. „De prijzen, die op 1 oktober van het vo rig jaar golden, mogen in totaal met 6 procent worden verhoogd", zei de heer A. Hameeteman, rijschoolhouder in Vlissingen. „Als men bijvoorbeeld 8 lesgeld vroeg op 1 oktober, mag dat nu maximaal 8,50 worden. Het is duidelijk, dat de rijschoolhouders er behoorlijk op achteruit gaan. Ze ker is dit onvoordelig voor de rij schoolhouders, die met reclames wer ken. Zij mogen hun prijzen ook maar met maximaal 6 procent verhogen" De heer Van Mancius heeft over di rijscholen met lage lesgelden een eigen mening. „Het moet ergens van daan komen", zei hij. „Vaak ik wil niet generaliseren is het zo. dat men ook theorie in de auto krijgt, zodat men soms wel eens een half uur stilstaat". „De bona fide rijschoolhouders staan in ieder geval achter de uitgebreide examens, merkte autorijschoolhouder J. P. Jasperse uit Middelburg op. „Ik meen zelfs te mogen zeggen, dat deze wens door onze bonden naar voren is gebracht, maar ik ben wel van mening, dat de prijsstop bijzonder on voordelig voor ons is". Volgens de heer Jasperse was deze prijsstop helemaal niet nodig ge weest, omdat door de felle concurren tie bij de rijschoolhouders de priizen niet opgedreven worden, integendi de prijzen vaak worden gedrukt. KUNST Expositie in Sluis van Rien Dominicus en Robert Dusarduyn In de beperking toont zich de mees- 1 ter. Veel gebruikt, maar nog altijd waar. Dit blijkt op de tentoonstelling van tekeningen, collages en wandlap- pen van Robert Dusarduyn en Rien Dominicus in de kelder van het stad huis van Sluis. Robert Dusarduyn toont zich een kundig tekenaar. Zijn stadsgezichten zijn af. Als voorbeeld: I Brussel, gezien vanuit zijn dakkamer. Het is de impressie van een grote stad. Rommelig, smerig vaak, maar toch aantrekkelijk. Robert Dusarduyn tekent met een onondoorbroken lijn. I Hij is in staat in één keer de lijn op papier te zetten, zoals hij dat wil. Daardoor vermijdt hij een onrustige manier van tekenen, kan hij ook meer ingaan in details, zonder het geheel te storen. Dit over zijn stadsgezich ten. Men zou op de tentoonstelling een, goede indruk van hem gekregen heb ben. als hij niet naast dit werk nog ander werk toonde, werk, dat het niet haalt bij het eerstgenoemde. Hij laat I bizarre tekeningen zien, vol met een wrange humor, die geforceerd aan doet. Ook het tekenen doet bij dit soort onderwerpen verwrongen aan. De afbeelding .,een zieke Paus" bij voorbeeld is ronduit banaal. Het is 1 tegenwoordig een soort gewoonte om cru te zijn, soms is dat ook niet los I te denken van een bepaalde kunste naar. maar Dusarduyn schokt hier op een ongezonde manier. Daarbij blijkt, dat de tekenaar van meesterlijke stadsgezichten minder goed is in het op papier zetten van menselijke figu ren. Veorder ziet men op de tentoonstelling collages en wandlappen van Rien Do minicus. De collages vormen een fraai geheel met de historische kelder. Hun vaak warme kleuren passen zich ge heel aan, zodat we ons kunnen voor stellen, dat deze werken ook in de huiskamer niet zullen misstaan. Do minicus heeft een wat eigenaardige manier van expressie. Men staat er in het begin wat onwennig tegenover, maar al gauw wordt men gegrepen door deze bijzondere manier van wer ken. Vooral de reeks Inca-figuren is uitermate boeiend, vaak monumentale figuren, opgebouwd uit tientallen I kleuren. Dominicus maakt bij zijn col lages geen gebruik van geknipte stuk ken papier. Hij scheurt zijn materia len. Zodoende krijgt hij een wat on rustig lijnenspel, dat als afscheiding i van de kleuren het bijzonder goed doet. Er staan ook enkele poppen ten toongesteld. Deze poppen, opgebouwd uit bizarre materialen, (konijne schedels, botjes, vorken, spiralen) komen in de stadhuiskelder van Sluis met zijn wat sombere gewelven niet goed uit. Maar de poppen dienen meer als entourage dan als wezenlijke tentoonstellingsobjecten. De tentoon stelling is tot en met 16 juli te bezich tigen. A. V. De inspecteur van het C.B.R., de heer P. C. van Mancius, was gis teren in Vlissingen, waar hij ons het een en ander vertelde over de uitgebreide rij-examen categorie BE. (Foto P.Z.C.) nel de beschikking over examina toren, die er een beroep bij hebben, zodat we vaak op hen kunnen reke- De lange wachttijden kunnen volgens de heer Van Mancius bekort wor den, als het publiek een beetje mee werkt. „Veel mensen vragen een examen aan tegen de vakanties, om dat ze dan opeens op het idee komen, dat ze een auto willen huren of zo iets. Die drukte is dan vaak overstel pend. We kunnen voor die grote toe vloed niet de beschikking krijgen over voldoende examinatoren. Daar om zouden de mensen er veel ver standiger aan doen. om in de winter te gaan lessen. Verder zitten we met het probleem van de geboortegolf van na de oorlog. Die jongeren zijn nu zo langzamerhand op ae leeftijd ge komen, dat ze examen willen doen". GESLAAGDEN R.H.B.S.-B TE MIDDELBURG Geslaagden rijks h b.s.-B te Middelburg. Bij het op 6. 7 en 8 juli 1964 afgenomen eind examen aan de rijks hogere burgerschool en middelbare school voor meisjes te Middel burg. afdeling li.b.s -B. slaagden de volgende kandidaten: Peter Berdenis van Berlekom te Middelburg, Adrie Christiaansen te Koude- kerke, Johan Corre té Oostkapelle. Anke Flierman te Middelburg. Ronald Henderikse te Middelburg, Wim Keessen te Middelburg. Lars Kleiverda te Middelburg. Plet Luteijn te Grijpskerke, Dolf Plijter te Middelburg. Maarten van Santen te Middelburg, Piet Ta- tenhoofd te Westkapelle. Marcelle Vaandra- te Domburg. Sjef van Wijnen te Mid delburg, Jaap Zwartendijk te Middelburg. Afgewezen: geen. Examinator De pick-up, die bedoeld is voor het persen van hooi en stro, is hier door een kleine technische wijziging zodanig ingericht, dat hij geschikt is voor het opharken en persen van hout-snoeisel. Foto P.Z.C.) Algemeen hoort men de klacht, dat de wachttijden bij het aanvragen van examens en herexamens zo lang zyn. Nu de tijdsduur van de examens wordt verlengd, is dit probleem nog urgenter geworden. „We proberen dit te ondervangen door het opleiden van meer examinatoren", vertelde de heer Van Mancius. „Maar dat is min der eenvoudig dan het lijkt. Als exa minator moex je aan veel tUi Het is nu nog te vroeg om cijfers te geven van het aantal geslaagden en gezakten in Zeeland. Óver het alge meen zijn de instructeurs wat pessi mistisch gestemd over deze cijfers. De mecsten hebben meer gezakten dan voor 1 juli. Voornamelijk is dat een gevolg van dc nog korte voorbe reidingstijd van de kandidaten. Men is algemeen van oordeel, dat al deze problemen zich op den duur vanzelf zullen oplossen, al zal dat dan niet geheel zonder moeilijkheden gaan. doen. Vergeet niet, dat de examina- Proeven De heer J. Brasser uit Veere heeft één van de pick-ups van zijn land- bouwloonbedrijf omgebouwd voor het opharken en persen van snoeisel en er inmiddels de eerste proeven mee genomen. De machine kan takken tot een doorsnee van 3 centimeter ver werken. Met toestemming van het wegschap Walcheren heeft de heer Brasser op de Boshardweg in Ritthem het snoeisel op een stuk van 3 kilo meter aan weerszijde van de weg in 3 uur geperst. Op deze manier is men dus in staat het anders waardeloze snoeisel goed koop op te ruimen en bovendien nog produktief te maken. Voor het land- bouwloonbedrijf, dat met deze machine werkt, bestaat er nu de mogelijkheid, de vroeger onrendabele uren van het bedrijf te vullen met het persen van snoeisel. Oeververdediging Men heeft intussen ook de eerste proe ven genomen met het aanbrengen van deze balen langs de oevers van het Veerse Meer bij het Zilveren Schor. Over een strook van 150 nieter, waar de af- RESULTATEN ZEEUWSCHE CONFECTIEFABRIEKEN De loonexplosie en de onmogelijkheid de hieruit vloeiende verhoogde loon kosten door te berekenen in de ver koopprijzen, hebben de bedrijfsresul taten van de N.V. Zeeuwsche Confec tiefabrieken enigszins ten achter doen blijven bij 1963, dit niettegenstaande het feit dat de produktie met vijf pro cent opgevoerd kon worden, zegt een tussentijds mededeling van de direc tie. De orderportefeuille is momen teel gevuld tot medio oktober reden waarom de directie de komende maanden met vertrouwen tegemoet ziet. Het is op dit moment te vroeg om een reële prognose te geven over het uiteindelijk bedrijfsresultaat van 1964. Door de toenemende ontwikke ling van Zeeland als recreatiegebied en het hieruit voortvloeiend verloop van vrouwelijk personeel blijft de per- soneelsituatie zorgen baren. IR. VERHEUL DIRECTEUR WATERLEIDING THOLEN In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer J. F. J. van der Peijl is in de onlangs gehouden vergadering van aandeelhouders met ingang van 1 juli 1964 tot directeur van de N.V. Waterleiding Mij. Tholen benoemd ir. T. Verheul, tevens direc teur van de N.V. Waterleiding Mij. „Zuid-Beveland". Bij ontstentenis van deze treedt als waarnemend-directeur op de eveneens met ingang van 1 ju li 1964, in de plaats van mr. A. J. van der Hoeven, benoemde voorzitter van de Raad van Beheer van de Vennoot schap D. C. Bouwense, burgemeester der gemeenten St.-Maartensdijk en Scherpenisse. Collecte De Rode Kruiscoliecte in Waterland- kerkje heeft f 115,80 opgebracht. HET WEER IN EUROPA Kopenhagen llchtbewolkt. Londen regenbui, Luxemburg, regenbui. Panjs lichtbewolkt, Nice lichtbewolkt, München geheel bewolkt, Ztlrich, regen. Locarno regenbui. 19 gr. 20 gr. 26 gr. 29 gr. 25 gr. 26 gr. VERWACHT... KOEL WEER. Opklaringen, maar plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige weste lijke wind. Koel weer. STRA N D V E K WA CHTING. (Van onze weerkundige medewerker.) Vandaag langere perioden met zonne schijn en nog een kleine bulenkans. Ma tige westenwind. Temperatuur 18 19 graden, zeewater 16 graden. VOORUITZICHTEN. Een depressie ten noordwesten van Schotland kan zaterdag wat meer be wolking brengen, waarbij de regenkans tijdelijk weer wat groter wordt. ZON EN MAAN 11 juli Zon op 04.33 onder 20.57 Maan op 06.41 onder 22.43

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2