PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OVEREENSTEMMING BEREIKT OVER NIEUWE PENSIOENWET Zeer waarschijnlijk per 1 januari 1966 van kracht Generaal Hollertt van zijn functie ontheven Georganiseerd verzet tegen Ben Bella Nieuw rijexamen brengt problemen met zich mee in Zeeland TEGENSLAG VOOR TSJ0MBE BIJ KABINETSFORMATIE IN KONGO l'olitip in het hemd Dodelijke val van 22 meter hoogte 1^g,o^tzr„ns?t,rem -isa-st. 's- Wachtmeester bij veldloop overleden INVOEG- EN UITRIJSTROKEN ZIJN TE KORT Mogelijkheden voor (nieuw) examen doen zijn beperkt Slalions en service 207e jaargang - no. 261 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P van de Velde. P. B. den Boer en W de Pairter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G A. de Kok Abonnementsprijs 76 cent per week, 9.75 per kw., franco per post ƒ10.- p. kw. Lot<e Walstraat 58-60 tel 2355 (b.g.g. red. 3508, adv, 3047/3843); Middelburg: Markt 61, tel. 3841 (b.g.g - ""■jSteur'- 2911; Zierlkzee: red. tel 2425, adm. tel. 2094 Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4.80. Ingez. med. Bureaus: Vllrulngen Vrijdag 10 juli 1964 Afval in strijd tegen de zee Pagina 2 0 P.Z.C.. Middelburg Commissie georganiseerd overleg ambtenarenzaken De aftredende secretaris-generaal van de N.A.V.O.mr. D. U. Stik ker, die op het ogenblik een af scheidsrede maakt door de diverse N.A.V.O.-landen, is donderdagmid dag met zijn echtgenote door HM. Koningin Juliana in het paleis Soestdijk ontvangen. Hij zal zich na zijn aftreden vestigen in zijn villa in Noord-Italië. De foto toont de koningin met haar 'tasten (Van onze Haagse redactie) In de gisteren gehouden vergadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken is overeenstem ming bereikt over de hoofdzaken van een ontwerp voor een nieuwe j pensioenwet. Er zal naar worden gestreefd het wetsontwerp voor een nieuwe pensioenwet zo spoedig mogelijk bij de Tweede Kamer in te dienen, zodat de wet op 1 januari 1966 in werking zal kun nen treden. De voornaamste punten van de be-|worden ontslagen. Voor hen zullen reikte overeenstemming zijn de vol-1 voorzieningen worden getroffen naar gende de voorwaarden voor het „ambte naarschap" (d.w.z. staat van pensioen gerechtigde) zijn verplicht: allen die in tijdelijke dienst of op arbeidscon tract werkzaam zijn. zullen na een half jaar (de z.g. drempeltijd) onder de werking van de pensioenwet komen de wachtgelders blijven in de toe komst ambtenaren in de zin van de pensioenwet zolang het wachtgeld duurt. Hun wachtgeldtijd telt dan als diensttijd voor de helft of voor een kwart naar gelang op het tijdstip van ontslag hun diensttijd en leeftijd sa men 60 jaar zijn of minder; Wachttijden de wachttijden voor het recht op pensioen worden afgeschaft. In de nieuwe regeling zal tegenover elk jaar ambtelijke dienst een evenredige pen sioenaanspraak bestaan. Gewezen ambtenaren zowel beneden als boven de 65 jaar, zullen eveneens van de af schaffing der wachttijden kunnen pro fiteren, mits zij vijf jaren dienst heb ben; het uitgesteld invaliditeitspensioen en het verhoogd invaliditeitspensioen worden afgeschaft het „gewone" invaliditeitspensioen wordt gehandhaafd, maar de bereke ning ervan vóór het 65e jaar wordt af gestemd op de invaliditeitsgraad met een garantie van de „inverdiende" diensttijd. Na het 65e jaar wordt 't in validiteitspensioen geheel naar dienst tijd berekend, aan de „inverdiende" diensttijd wordt dan het stuk dienst tijd toegevoegd dat nog tot het 65e jaar had kunnen worden vervuld, echter naar evenredigheid van de invaliteits- graad; Vervroegd ouderdomspensioen het vervroegd ouderdomspensioen (het recht op pensioen op 55-jarige leeftijd bij ontslag, niet op eigen ver zoek, uit bepaalde z.g. slijtende be trekkingen) wordt afgeschaft. rechtspositieregeling van de over- heids- en semi-overheidslichamen zul len echter in de mogelijkheid moeten voorzien van een functioneel leeftijds ontslag. Dit betekent, dat personen die werkzaam zijn in een functie, welke bijzonder zware eisen stelt waaraan zij niet tot hun 65e jaar kunnen vol doen, op een eerbare leeftijd zullen De figuur is geschapen van de her plaatsbare ambtenaar. Hiermede wordt bedoeld een ambtenaar, die voor zijn 50e jaar wordt afgekeurd voor zijn betrekking, maar die naar het oordeel van de fondsdirectie, daar in bijgestaan door deskundigen nog al leszins geschikt is voor een andere passende betrekking; invoering van z.g. weduwnaarspen sioen. Wanneer een gehuwde ambte- ;s, die kostwinster voor haar echt genoot is, komt te overlijden, zal haar man recht op pensioen verkrijgen. De 34-jarige gehuwde opperman H. Voorts krijgt een weduwe, die ge-!Schreuder uit Leeuwarden is gisteren trouwd is met een ambtenaar na zijn na een val van 22 meter van de acht- ontslag, pensioen wanneer deze amb-;Ste verdieping van een in aanbouw tenaar wegens invaliditeit is ontslagen j zijnde torenflat aan de Groninger- mits zij met hem is getrouwd voordat!straatweg in Leeuwarden aan de op- hij de 65-jarige leeftijd had bereikt. Wanneer een weduwe is hertrouwd zal zij in het genot blijven van een wedu- wenpensioen voorzover dit gebaseerd is op werkelijke diensttijd van haar overleden eerste echtgenoot; Vanaf 1 juli moeten de kandida ten voor het rijbewijs BH een uitgebreid examen ondergaan. Dat dit voor de nodige complicaties zorgt, is haast onafwendbaar. Maar de kandidaat denkt daar op het ogenblik, dat hij met zijn exa men gaat beginnen, niet aan. Op de foto een van die kandidaten in de auto. Na een laatste inspectie zal ook straks de examinator, in dit geval de lieer Bostelaar uit Vlissingen, instappen. (Foto P.Z.C.) ONDANKS FIAT PRESIDENT KASAVOEBOE Adoela zette zijn handtekening niet TJlZ nog niet ondertekend had. Volgens de huidige grondwet moeten alle pre-sidentiële decreten van de hand tekening van een minister worden voor zien. Adoela bleef volgens een woord voerder van Tsjombe de hele «lag onbe reikbaar. President Kasavoeboe heeft de door men. Volgens diplomatieke en politieke waarnemers ligt aan de vertraging eer der een politiek dan een grondwettelijk probleem ten grondslag. Ook de vice- tekening plaatsen. Genoemde waarne mers achten het mogelijk, dat de moei lijkheid ligt in het verlangen van Adoe- la's partij, dat een portefeuille wordt toegewezen aan een van haar vrouwe lijke leden Volgens betrouwbare krin gen is zowel Tsjombe als president Ka- savoeboe hiertegen gekant. gelopen verwondingen overleden. De opperman was bezig door middel van een kraan een aantal bekisting stukken te transporteren. Op onver klaarbare wijze kwamen de jukken in beweging en de heer Schreuder bleef i achter een daarvan haken. Het zwaar- het weduwenpensioen zal voortaan gewonde slachtoffer werd na zijn val voor alle ambtenaarsweduwen o/7 be-jook nog getroffen door enkele neer- dragen van het reeel of potentieel pen- stortende jukken. Een uur later over- leed hij in het diaconessenziekenhuis (Zie slot pag. 3 kol. 6) te Leeuwarden. CONFLICT MET SUPERIEUREN „BEWIND BUITEN DE WET GESTELD" TEGENSTANDERS VORMEN „NATIONAAL COMITÉ" AFRIKANEN BINDEN IN OP GEMENEBESTCONFERENTIE De Afrikaanse landen op de Britse Gemenebestconferentie hebben het plan opgegeven om op te roepen tot; een gezamenlijke actie van het Geme nebest bü het toepassen van economi sche sancties tegen Zuid-Afrika. Dit is door zegslieden op de conferentie verklaard. De toon van alle Afrikaanse sprekers! van gisteren was veel gematigder dan men had verwacht. Volgens Afri kaanse diplomaten op de conferentie hebben de voorstanders van strenge maatregelen beseft dat zij op de pre- miersconferentie niet de steun van alle zeven Afrikaanse landen die aan het gesprek deelnemen, kunnen krijgen voor hun plannen. Daarom zouden zij hebben besloten hun eisen tot directe actie te bewaren tot de Afrikaanse topconferentie in Kairo, die volgende week begint. Chef generale staf zal een onderzoek instellen De chef van de generale staf heeft brigade-generaal J. L. Hollertt, commandant van de Nederlandse In Algerije is een op 6 juli geda teerd pamflet verspreid waarin wordt meegedeeld dat een „natio naal comité voor de verdediging van een revolutie" is gevormd dat zich tot doel stelt het land te „be vrijden" van het huidige regime onder leiding van president Ben Bella. Dit bewind is door de „wer kelijk revolutionaire krachten" buiten de wet gesteld en mist „daardoor elk wettig gezag". Het pamflet ls getekend door de voormalige minister van P.T.T., Moussa Hassani, die zaterdag jl. uit de F.L.N'.. de regeringspartij, is ge sloten. Hij zou zich in het Aures-ge- bergte hebben teruggetrokken. Nader vernemen wij nog. dat het ver schil van mening een persoonlijk con-jHassani noemt als leden van het nleu- flict betreft tussen de brigade-generaalwe nationale comité „mannen die Hollertt en de commandant van hetjvastbesloten zijn het naar de onder-, eerste legerkorps^ Uiitenant-generaal E. gang afglijdende Algerije te redden" De familie van Abderahman Fares, die voorzitter was van het voorlopige Algerijnse bewind, heeft meegedeeld dat deze dinsdagavond in zijn woning is gearresteerd. De reden van de ar restatie is niet bekend. Mohamed Boudiaf, reeds lang tegen stander van Ben Bella, Mohamed Tsjaabani, die een dezer dagen door het Algerijns nationale leger werd J. C. van Hootegem. Deze laatste, die een half jaar geleden de huidige chef- generale staf luitenant-generaal F. v. d. Veen als commandant 1 L.K. opvolg- pantser-infanteriebrigade in See- Generaal Hollertt (52) werd in augus-.Moussa Mourad, een officier die n dort (Duitsland) van zijn functie tj»j63. .««.d. JeRtof van de «mehet eb.ed van Oran te» ton onder; ontheven, zo heeft de ïegervoor- lichtingsdienst gistermorgen ii antwoord op vragen meegedeeld. Het is een gevolg van een verschil va mening met zijn superieuren over mili taire vraagstukken. De chef generale staf heeft generaal Hollertt voorlopig met verlof gestuurd en zal" een onderzoek instellen naar de moei- lijkheden, aldus de legervoorlichtings- LUS Oi), DIJ UC lilt; vo.lt ut tt.utv..- -- - -- - ,.,il troepen in Seedorf, tot commandant be- gedoken. Hassani maakt zelf ook deel -> 'uit van dit comité. Mr. Biesheuvel: EXPORTBEVORDERING EN ONTWIKKELINGSHULP COMBINEREN Minister Biesheuvel is van plan een nieuwe vorm van exportbevordering, waaraan naar zijn mening in toenemen de mate behoefte bestaat, samen met en onder medeverantwoordelijkheid van het bedrijfsleven in toenemende mate te ontwikkelen. Het gaat om aanvullende voorzieningen b(j exporteren van agra risch reproduktieniateriaal, zoals fok- vee en pootaardappelen. Verschillende ontwikkelingslanden bie den goede mogelijkheden voor deze ex port, maar zij zijn niet vertrouwd met de juiste behandeling der genoemde pro- dukten. Begeleiding van de export met voorlichting, bouw van voorbeeldbedrij ven en dergelijke is dus nodig. Het gaat hier om een vorm van ontwikkelings hulp. die kan leiden tot openlegging var deze markten voor het Nederlandse pro- dukt. De minister van landbouw en visserij vertelde dit gistermiddag in Utrecht j aan de aangeslotenen en gasten van de stichting zelfstandige handel en in dustrie. voor wie hij een inleiding hield. Een Amerikaanse Jongemun, die met slechts tweeënzeventig dollar op zak in Rotterdam aankwam, werd vol gens de geldende instructies door de vreemdelingenpolitie in bewaring ge steld en daarna naar de V.S. terugge zonden Maar na die terugkeer kwa men er klachten van de vader en daar bij bleek, dat de knaap zeer welgestelde ouders had Een rilling voer door be paalde Haagse gelederen: het ministe rie van justitie gooide er zelfs een tele gram tegenaan om aan de pa en moe van het joggie verontschuldigingen plus een schadevergoeding aan te bie den. Tjonge, tjonge, een departement kan wel snel reageren als het nodig is. Enkele vragen. Waarom die knieval door een Nederlands ministerie? Hier had de politie slechts voorschrif ten toegepast, die gelden voor elke vreemdeling, zowel gefortuneerden als minderbedeelden. De jongen had te wei nig geld op zak. dat wil dus zeggen: een fout van de ouders, naar we aanne men. Er is derhalve naar ons gevoel geen reden om geschrokken telegram men te zenden naar papa. Integendeel, papa had beter excuses kunnen aan bieden aan de Nederlandse vreemde lingenpolitie. Hij en zijn zoon waren fout en niet omgekeerd. Volgende vraag: welke indruk moeten de politie mensen nu wel hebben gekregen van hun eigen departement, nu zij zo vol strekt in het hemd worden gezet? En is het gevolg, dat ze nu in het vervolg eerst in voorkomen de gevallen bij pa en moe de balans, als mede de verlies- en 1 winstrekening van de zaak opvragen? |We moeten eerlijk zeggen: het ministe rie heeft hier wel een vreemde schaats gereden, een vrij unieke schaats mag men wel zeggen. Over het algemeen wordt de politie door dik en dun door justitiële instanties de hand boven het hoofd gehouden, soms wel eens tegen beter weten ln, maar nu er een Ame rikaanse miljonaïrszoon in het geding is, zendt men telegrafische excuses. Ten aanzien van de Rem-wet ls men om maar eens een willekeurig voor beeld te noemen bij justitie heel wat minder voortvarend. Het is alles bijeen maar een naar gevalletje. ftahtlijn De S9-jarige wachtmeester der eerste klas van de Koninklijke Marechaussee, C. van Leeuwen uit Soesterberg, is gis termiddag tjjdens een tien kilometer veldloop in de gemeente Baarn onwel geworden en ter plaatse overleden. De wachtmeester was gehuwd. Hij be hoorde tot de brigade Soesterberg van de Koninklijke Marechaussee. MR. LUNS VOOR RUSSISCHE TV. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. Luns, heeft een uitnodiging ontvangen om maandag avond na het diner, dat zijn ambt genoot, de heer A. A. Gromyko, hem aanbiedt, een toespraak voor de Sowjettelevisie te houden, aldus is gisteren in Haagse kringen verno- Minister Luns heeft gisteren het Krem- gegeven door de Nederlandse ambas sadeur, E. Star Busmann. Minister Luns zette hierbij de besprekingen voort die hij woensdag was begon nen. Vandaag vertrekt minister Luns voor een weekeinduitstapje naar Lenin grad en Kiew. Hij komt zondagavond naar Moskou terug. Maandag zal hij Gromyko opnieuw ontmoeten aan lunch en diner. Op 1 juli zijn de uitgebreide rij examens voor de categorie BE (personenauto's) in werking getreden. Uitgebreid in die zin, dat thans ook examen afgeno men zal worden buiten de be bouwde kom. Deze uitbreiding heeft de nodige consequenties. Nu de nieuwe examens al ruim een week aan de gang zijn en de reacties erop loskomen, hebben wij de consequenties hiervan nagegaan, zowel landelijk als voor Zeeland. Daarbij is ons ge bleken. dat: de invoeg- en uitrijstroken zijn in Zeeland vergeleken met de rest van ons land te kort; de rijkspolitie in Zeeland zal, nu de regels die gelden op de grote weg, juist in verband met die examens meer en meer be kend worden, geen consideratie meer hebben met overtreders van die regels en onmiddellijk „het boekje" gebruiken; op sommige plaatsen in Zee land zijn de mogelijkheden om een volledig examen af te leg gen, zeer beperkt; doordat een gedeelte van de rijlessen op de grote weg zal worden gehouden, worden de kosten voor de rijschoolhouder groter; nu de examenduur is ver lengd, is het Centraal Bureau Rijvaardigheid genoodzaakt meer examinatoren aan te stel len om de nu al zo lange wacht tijden nog niet langer te laten worden. Te kort De commandant verkeersgroep van «le rijkspolitie te Middelburg, adju dant F. Eleveld, is van mening, dat de invoeg- en uitrijstroken een be langrijk punt bij de beoordeling van liet examen buiten de bebouwde kom in Zeeland te kort zijn, met name Tjksweg 58 en de provinciale weg op rijksweg 58 ei 10 (Goes-Kats). Als men de weg wil oprijden met een dermate hoge snelheid, dat men zich in het verkeer kan voegen zoals ook op het examen vereist wordt, dan is dat haast onmogelijk. Wat dat betreft is dit heel wat gunstiger op de grote vierbaanswegen in de rest van Nederland, waar men veel lan gere invoeg- en uitrijstroken heeft en waarbij net achteropkomende ver keer makkelijker naar links kan uit wijken. Maar op rijksweg 58 is zulks onmogelijk. Daar rijdt men met een dermate hoge snelheid, dat men nooit met een gelijke, of bijna gelijke snel heid kan halen om in te voegen. Ad judant Eleveld wees ons er boven dien op. dat nog veel te weinig men sen gebruik maken van deze invoeg en uitrijstroken. „Maar dat zal in de loop van de komende weken wel ver anderen", zegt hij, „de pers. film en televisie vestigen de aandacht op deze regels". Consideratie „Als de'mensen door deze media niet op deze regels zijn geattendeerd, zul len wij het zelf wel doen", zo voegde de heer Eleveld eraan toe. De rijks politie. die tot nu toe overtredingen op de openbare weg vaal, met een waarschuwing afdeed, zal thans strengere maatregelen nemen. „We zullen het boekje meer te voor schijn moeten halen, want vooral me; de grote drukte in de zomer, is het zaak voor de automobilist zich strikt aan de regels te houden. Het is voor al in Zeeland bijzonder gevaarlijk rijden op de smalle rijksweg, waar snelheden van boven de 80 kilometer eigenlijk al onverantwoord zijn", zc merkte adjudant Eleveld op. Mogelijkheid Rest natuurlijk de vraag, of men in Zeeland mogelijkheden heeft om vol doende te oefenen voor het rij-examen Imiten de bebouwde kom. „ik geloof Zie slot pag. 2 kol. 4 In het jaarverslag van de Spoorwegen hebben we een mooie mededeling ge lezen. Zij luidt aldus; Moderne, goed geoutilleerde stations gebouwen maken het mogelijk een betere service aan het reizend pu bliek te bieden. Daarnaast vormt de stimulans, die nieuwe stationsgebou wen aan het reizigersvervoer blijken te geven, een reden om onze activi teit op dit gebied met kracht voort te zetten. We willen na deze mededeling de direc tie van de Spoorwegen attenderen op de fraaie gebouwen, die langs de Zeeuw se lijn de functie van station vervullen. Laten we er eens aan aantal noemen: Kruiningen, Goes, Middelburg, Krab- bendijke, Kapelle, stuk voor stuk ste vige bouwsels, waar een sloper nog een flinke kluif aan zou hebben. Maar ze maken een zeer neerslachtige indruk: zonder veel moeite zijn ze gereed te maken als decor voor een stuk als ,,De spooktrein". Een beetje fleuriger bouw werken langs de Zeeuwse lijn zou niet misplaatst zijn. De Spoorwegen moeten ons overigens goed begrijpen: we heb ben geen behoefte aan spoorwegkathe dralen a la Rotterdam, maar een fleu riger en vooral stijlvoller soort gebou wen dan die nu aan de Zeeuwse lijn staan, zou geen kwaad kunnen. Daar om: nu de directie zo nadrukkelijk mee deelt dóór te willen gaan met de bouw van nieuwe stations, willen we vragen ook eens aan de Zeeuwse lijn te denken. We zijn op onze schoonheden van sta tions wel uitgekeken. Betere service aan het reizend pu bliek. zo zegt het jaarverslag. Te bereiken dus met nieuwe stationsgebou wen. We zouden er echter aan toe willen voegen: «Ie beste service, die de N.S. op korte termijn aan Zeeland kunnen bie den ligt echter niet in nieuwe bouwwer ken. maar in de terugkeer naar de vroe gere frequentie van de sneltreinen naar en van de Randstad. In dit opzicht zijn we de laatste jaren achterop geraakt. Als de Spoorwegen zo graag service willen verlenen zij melden dat im mers in het jaarverslag laat men dan ten minste terugkeren in Zeeland tot de oude dienstverlening. Dat is wel het geringste, dat men voor Zeeland kan doen. En dan maar bouwen. ERHARD IDEE FRANS-DUITSE UNIE BINNEN E.E.G. ONWERKELIJK Bo. -.kanselier Erhard heeft gisteren in Kopenhagen gezegd dat de Frans- Duitse toenadering een eerste vereiste voor de Europese politieke ontwikke ling is. doch niet een doel op zich. De idee van een Frans-Duitse unie binnen de gemeenschappelijke markt was vol gens hem onwerkelijk. De E.E.G. diende een uiting te zijn van Europe se eenheid, niet van Europese ver deeldheid. Erhard wilde niet ingaan op vragen over onenigheid in de leiding van cie Christen-Democratische partij. Niet- officiële Duitse kringen menen te we ten dat het meningsverschil na het bezoek van president de Gaulle aan Bonn nog verergerd is. Erhard zou verheugd zijn met de Deense steun voor zijn plan voor een open markt, een plan dat niet strookt met de ge dachten die Adenauer, de voorzitter van de Christen-Democratische partij daarover heeft. Erich Mende, vice-kanselier en voor zitter van de liberale partij heeft gis teren Erhard uitgenodigd om tijdens de vergadering van het Westduitse kabinet, die vandaag plaatsvindt, dui delijk het standpunt van de bondsre gering met betrekking tot de Europe se poiitiek kenbaar te maken. Mende zei dit op een persconferentie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1