PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ROEMENIË LAAKT RUSSISCHE ANNEXATIE Mr. Luns had „nuttig" gesprek met Kroesjtsjew Wel of niet fluoridering Walchers drinkwater Akkoord met China getekend Welvaartsziekte S.E.R.-C0MMISSIE KWAM NOG NIET TOT ONTWERP-ADVIES KR0ESJTSJEW WAARSCHUWT VOOR 1 MILJOEN AAN DIAMANTEN VERDWENEN MARINEDUIKER UIT DEN HELDER KWAM LEVENLOOS BOVEN Marine zal in de Surinaamse wateren patrouilleren 5 GEMEENTEN - MET 37 STEMMEN - VÓÓR; 9 GEMEENTEN - MET 14 STEMMEN - TEGEN Veel aarzeling bij gemeentebesturen 207e jaargang - no. 260 i l i 1 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 9 juli 1964 De zee heeft een boodschap Pagina 2 Directie: F van de Velde. P. B. den Boer en W. de Paster. Hoofdredactie: W Leertouwer en O A. de Kok Abonnementsprijs 75 Walstraat 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red 3508, adv. 3647/3643I; Middelburg: Markt 51. tel. 3841 <b.*g red. 2078/3169. adv 23751; Goes: Gr. Markt 2. t 2911; Zierlkzeered. tel. 2425. odm. tel. 2094 Adv. pr 32 ct. p. mm. Mm. p. adv. 4.80. Ingex. med. 3 tarief. Kleine ad*, 'max. 8 regel») 32 et. p. regel n 1A0). „Brieven b mrti. Giro WW00 P.Z.C.. Middelburg BOEKAREST LAAT „PROEFBALLON" OP Geschil om vroegere provincie Bessarabië ter sprake gebracht SOCIAAL-ECONOMISCH BELEID 1965 Roemenië heeft als eerste Oost europese land een proefballon op gelaten over de Russische annexa tie van zijn vroegere, grote provin cie Bessarabië, na de oorlog. De Roemeense leiders hebben in hun streven naar meer onafhanke lijkheid van Moskou de annexatie kwestie aan de orde gesteld bij wijze van waarschuwingssignaal voor de uitbottende twist met het Kremlin. Een en ander hebben ge zaghebbende Oosteuropese diplo maten gisteren verklaard. De Russen hebben onder Stalin de provincie Bessarabië geannexeerd na de bevrijding van Roemenië door het rode leger. Bessarabië is pas na de eerste wereldoorlog in handen van Roemenië overgegaan. Voordien heeft het altijd onder tsaristisch bewind gestaan. De provincie Bessarabië strekte zich uit van het vooroorlogse Polen in het noorden tot aan de Zwarte Zee. De aansluiting bij Rusland was een van de grootste naoorlogse annexaties van Stalin waaraan het toen pas geves tigde communistische bewind in Boe karest onderdanig zijn goedkeuring hechtte. Taboe Volgens de zegslieden hebben de Roe menen tot dusverre niet rechtstreeks gevraagd om de teruggave van hun provincie, welke een opervlakte had van ruim 44.000 vierkante kilometer en een bevolking van ruim 3 miljoen zielen telde. De Roemenen zouden het territoriale geschil en het lot van de ruim één miljoen Roemenen die er nog steeds wonen onder Russisch bewind zonder enige minderheidsrechten, in algeme ne termen te berde hebben gebracht. Het aanroeren van de delicate ter ritoriale kwestie was tot dusverre taboe in het communistische kamp. Tegelijkertijd vormt het eens te meer een bewijs, dat niet alles koek en ei is in het imperium van het Kremlin. In de Roemeense stap schuilt het ge vaar, dat andere Oosteuropese satel lieten Moskou eveneens willen gaan onderhouden over hun territoriale aan spraken. Volgens de Oosteuropese diplomaten hebben de Roemenen de kwestie be hoedzaam aan de orde gesteld in hun streven naar een bredere grondslag voor het voeren van een nationale po litiek en hun kennelijke vastbesloten heid om de Russische economische druk te weerstaan. Akkoord Gisteren is in Boekarest een Roe- meens-Chinese ontwerpovereenkomst inzake wetenschappelijke en techni sche samenwerking ondertekend. De ondertekening volgde op een re cente bijeenkomst in de Roemeense hoofdstad van een Roemeens-Chinese commissie die was ingesteld om sa menwerking op deze gebieden te be vorderen. De ontwerpovereenkomst betreft de olie-industrie, chemische industrie, voedselindustrie en de landbouw. Mn Intern overleg van de werkgevers en werknemers (Van onze Haagse redactie) 6'*r 1961 beliep het 5,2' xj„ Een stijging dus van een vol procent De commissie Ontwikkeling Na- --a anoop van de vergadering bleven over drie jaar. tionale Economie van de Sociaal j enkele werkgeversleden van df rommls- Wonderlijk genoeg 1 - deze s'.:;. Economische Raad is er gister middag niet in geslaagd een ont- vverp-advies op te stellen over het sociaal-economische beleid, dat de regering in 1965 wil voeren. inisler Andriesscn heeft in een memorie van antwoord aan de Tweede Kamer het ging over een wetsontwerp betreffende verminde ring van sociale lasten voor de mijn industrie enkele cijfers genoemd commentaar. „Ik zeg er niet» over. over het ziekteverzuim van de Neder- Dit is een commissievergadering van de iandse werknemers. Het landelijk S-ïio- »en. U ?ee° manler om 66 ziekteverzuim voor S.E.R. te laten werken". weri,nemers be- De heer P. G. van der Weele. de voor- zitter van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond, verklaarde, dat de Neder.ano 2een kroon!eden tijdens de verga/lering „een Jaar 2%* tri hoog-economisch" debat hebben gele- net o, fiAKt lij* De regering had de S.E.R. medegedeeld, dat zij het op prys zou stellen het advies op korte termyn, „zo mogelyk vóór augustus", te ontvangen. de Na afloop van de 0 commissie, die drie uur had geduurd en Premier Kroesjtsjew heeft gisteren de waarin de resultaten van de voorbereid V.S. en Turkije gewaarschuwd dat hun dende arbeid van de werkgroep uit de politiek ten aanzien van respectievelijk commissie waren besproken, weigerden Cuba en Cyprus „ernstige gevolgen" Niet eenstemmig sie nog enige tijd in gesprek niet dr.lparallel met een welva.irtsexpiosie M. W. Holtrop, de president van de Ne- zoals Nederland nog nimmer heeft derlandse Bank, tevens kroonlld van de meegemaakt. Bovendien heeft nie- S.E.R, Imand de indruk, dat de volksgezond- heid in Nederland achteruit zou gaan, integendeel de stellige overtuiging be staat dat onze volksgezondheid nog steeds geleidelijk verbetert. Men zou in alle eenvoud kunnen den ken, dat de welvarende goedge- klede, goedgevoede en redelijk ge huisveste bevolking van Nederland bij een steeds verbeterende volksge zondheid, minder verzuimdagen zou hebben door ziekte Maar die eenvoudige redenering gaat zou kunnen hebben. niet op Het ziekteverzuim stijgt en In een harde rede tot pas gegradueer- dal wettigt de vraag of er niet een den van de militaire academie, In het breed onderzoek nodig is naar de oor- Kremlin verklaarde hy dat de Sowjet- zaken van dat stjjgende ziekteverzuim, ünle nationale bevrijdingsoorlogen te- Het is misschien wat al te gemakke- gen imperialisten en kolonisten als ]ijk wanneer men zegt dat in tijden „rechtvaardig en heilig" beschouwt e« wanneer men zegt, o« m ujuer. daarom steunt. OOK OVERLEG MET GROMIKO „Op zekere punten nieuwe geluiden gehoord" Nadat minister Luns gisteroch tend een gesprek had gevoerd met zijn Russische ambtgenoot Gro- miko, werd hij vervolgens op het Kremlin ontvangen door premier Kroesjtsjew. Het onderhoud duur de anderhalf uur, waarna minister Luns tegenóver verslaggevers het gesprek „nuttig" noemde. De NAVO, de multinationale kern- strijdmacht en economische onderwer pen waren de punten waarover beide bewindslieden hadden gesproken. „Wij hebben onze wederzijdse standpunten bewaard, doch op zekere punten heb ik nieuwe geluiden gehoord", zo zei minis ter Luns. Na enkele kwinkslagen van de Russi sche premier met betrekking tot de ge stalte van onze minister overhandigde minister Luns zijn gastheer drie histo rische kaarten van Rusland. dens de besprekingen die minister Luns met zijn Russische ambtgenoot Gromiko zal hebben. „Dieren" Op de aanwezige Nederlandse journalis ten wijzend vroeg minister Luns aan Kroesjtsjew, of hij er al aan gewend De minister van buitenlandse za ken, mr. M. J. A. U. Luns heeft woensdag een bezoek gebracht aan de Sowjet-Russische premier Nikita Kroesjtsjew. De foto toont de beide staatslieden tijdens het gesprek dat ze hadden. ben ook gewend aan het geluid dat die dieren maken". Minister Luns toonde zich verrast over het feit dat hier men selijke wezens, „zelfs journalisten", met dieren werden vergeleken. Waarop Kroesjtsjew weer zei, dat de mens wordt gerekend „te behoren tot het dieren rijk". Samenwerking tussen Turkije, Perzië en Pakistan OP IERS VLIEGVELD Een zending ruwe diamant ter waarde van meer dan een miljoen gulden, per vliegtuig van Schiphol naar Shannon (Ierland) verzonden, wordt vermist. De zending was bestemd voor een Ierse firma. Zij arriveerde vorige week don derdag per K.L.M. op Shannon en is i volgens iemand van het vliegveld zon dagochtend afgehaald door een jonge man, waarschijnlijk een buitenlander, die ervoor tekende. Hij gaf zich uit voor een vertegenwoordiger van de geadres seerde. Man en diamanten zijn sindsdien onvindbaar. Turkije, Perzië en Pakistan zullen op 20 juli in Istanboel een topconferentie be leggen. Het doel van de conferentie, waarvoor de grondslag is gelegd tijdens het recente bezoek van president Ajoeb Khan van Pakistan aan Turkye, zou ten doel hebben tot een nauwe samenwer king van de drie landen buiten de cen- trale verdragsorganisatie (Cento) te ge- fflpmnrflndlimlraken. Van de Cento is ook Engeland iilCfilUiUf[UUffi,Hd Er jg al geconfereeri:1 tussen de drie Tijdens het onderhoud met premier j ministers;van buitenlandse zaken. Kroesjtsjew zijn ook de economische be-1 Volgens het Turkse blad zou de samen- trekkine-en tussen Nederland en de werking moeten leiden tot een politieke trekkingen tussen Nederland Sow jet-Unie ter sprake gekomen. De Nederlandse minister heeft aan premier Kroesjtsjew een memoran dum overhandigd, dat een onderwerp van verdere studie zal vormen tij- tn het Marlborough House in Lon den is woensdag de 129ste com monwealth conferentie begonnen. Aan deze conferentie nemen de staatshoofden uit alle delen van het Britse rijk deel. Op de foto heeft president Ktoame Nkroemah van Ghana kennelijk net een grap je verteld aan mevr. Sirimavo Bandaraike van Ceylon. mÊ^mmÊÊmÊmamÊÊmmmpmÊm gemeenschap, die zich ook uitstrekt op economisch en cultureel terrein, en die de drie landen de mogelijkheid geeft hun ilijk te verdedigen. belangen gezamenlijk t N.T.S.-studio in Den Haag Per 1 september wil het gemeentebe stuur van Den Haag een gedeelte van liet voormalige provinciehuis aan de Korte Voorhout voor 42.000 per jaar verhuren aan de Nederlandse Televisie- stichting. De N.T.S. zocht al lang naar een pand in de residentie om er een studio te kunnen inrichten met kantoor ruimten voor een snelle berichtgeving uit het regeringscentrum. Ir. J. Bosma, de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversver bond, zei wel, dat er geen ontwerp advies tot stand is gekomen. „Dit is nog maar een pril vooroverleg ge weest", zei de heer Eosma. De orga nisaties zullen thans nog internover- leg plegen en daarna zal de zaak toestand ln'het Caribische in de S.E.R. zelf komen. De commis- i staan, als de Sowjetleider. u.. sie komt nietmeer bijeen. Ir.^Bosrna rikaanse politiek ten aanzien van Zuid- tóond, zullen velen toch denken, verklaarde voorts, dat er zeker geen Vietnam even gevaarlijk noemde, eenstemmig advies zal komen, ..Na Hij waarschuwde Turkije tegen nlrtnhAp .row hat trapio toow o>al/vif 11/ van welvaart de mensen zich vlotter ziek melden en dat juist dan de afkeer De V.S. volgen „een avontuurlijke poll- van onprettige arbeid een psychische tiek" door verkenningsvliegtuigen over dwang veroorzaakt, welke ziektever' Cuba te zenden. Indien daaraan geen zuim bevordert. Dat is misschien wat zeer ernstige al te gemakkelijk, maar zolang er - gebied ont-geen breed onderzoek is ingesteld, ie de Ame-1 waarin het tegendeel wordt aange- dat einde komt, kan er i oktober van het vorig jaar geloof ik daar trouwens niet meer in", merkte hij op. Gestolen wortels waren bespoten met parathion Zeven Apeldoornse jongens hebben op een vreemde wyze moeten boeten voor diefstal van wortels uit een groente tuin. Het bleek dat de wortels juist met Earathion waren bespoten. In een zie- enhuis zijn hun magen leeggepompt. Toen de heer De Boer. wonende nabij Malkensehoten in Apeldoorn dinsdag avond bemerkte dat jongelui wortels hadden weggenomen en opgegeten, waarschuwde nij onmiddellijk ae politie: zjjn vrouw haa namelijk de groenten kort tevoren bespoten met het gevaar lijke vergif parathion. De politie reed met een geluidswagen door de stad, om de kinderen te waar schuwen voor het gevaar. leverde succes op: zeven jon- zijn leeggepompt. Gisteren zijn ae jongens, variërend in leeftijd van 8 tot 13 jaar zonder nadeli ge gevolgen naar huis teruggekeerd. BELLENBAAN HIELD PLOTSELING OP... Gelaatstuk bleek verdwenen te zijn Vier brandwachten onder leiding van een hoofdbrandwacht, allen in bezit van; een duikersbrevet, werden gistermiddag ingezet bij een poging om de „VD 52" van een net in zijn schroef te bevrijden. Voor aergelijke operaties wordt door de (Van onze correspondent) vissers wel de hulp ingeroepen van de Giht«n»i<ldag mralrwk. kwart over S2.hf£.tï5 vier is de 36-iariee duiker C A van der heer Van der Ende voor het eerst ÈÏde, wSSt to d. liïttntnut «Sa .""«S V.„ Haider „a een dulkkarwel te heb- onder water °p een d,epte van ongyeer ben verrlebt aan een bij de Heideree 'f, 'ot drie meter Daarna werd hg visiifslae afgemeerde Volendams vis- af£elost door een ander- Om lo.l5 uur sersschip de „VD 52" levenloos naar de duiker voor de tweede maal boven gehaald. Toen het „laolitotfcr aan I "V"™ Ongeveer, twrntigminuten boord van liet schip werd gehesen, bleek het gelaatstuk, waardoor de dui- eventuele inval op Cyprus, die „een ge vaarlijke kettingreactie kan veroorza ken". Kroesjtsjew deed een aanval op Britse militaire „inmenging in Aden". De sym pathie van de Sowjet-Unie staat aan de kant van de Arabieren die voor de verdrijving van de kolonialisten vechten en naar consolidatie van hun onafhan kelijkheid streven. BEGINT VAN ALKMAAR (ZEBRAPAD-)VICTORIE? Alkmaar zal als eerste gemeente een proef nemen met een nieuwe vinding, die de veiligheid van de zebrapaden voor voetgangers moet verhogen. Deze vinding, die door een borstelfabriek in Alk maar wordt toegepast, bestaat, hoe kan het anders, uit een bor- stelstrook langs de zebrapaden. De borstels, die van trottoirband tot trottoirband zullen lopen, zijn bevestigd in betonnen blokken, die hiervoor in het wegdek ter weers zijden vp.n de zebrapaden worden aangebracht. De borstels steken ongeveer vijf centimeter boven het wegdek uit en moeten het voor de weggebruikers duidelijk zichtbaar maïcén, dat zij een oversteekplaats nylon haar, kaatsen zij 's nachts het licht van de lampen der voer tuigen terug, hetgeen eveneens de duidelijkheid beoogt te vergroten. De borstels hebben volgens de fa briek o.a. het voordeel, dat zij „als afdoende oplossing" bijzonder goedkoop zijn. De vinding is uitgedacht door de heren W. J. Oost dam in Den Haag en J. Braker in Leeuwarden en biedt de mogelijkheid, zo deelt de fabriek mede. een speciale bor stelvinding van de fabrieksdirec teur, de heer Krijn Noels, toe te passen. Op het drukke stationsplein in Alkmaar zal de eerste proef wor den genomen Dit gebeurt van middag om vijf uur. er een direct verband bestaat tussen een de grotere welvaart en het grote re ziekteverzuim! De parallel in de ja ren 1961-1963 tussen ziekteverzuim en welvaart is al te opvallend 1 kykt en «aardoor verse lucht wordt Hungevoerd, te zijn verdwenen. Marine artsen zijn een iiur lang in touw ge weest om door middel van mond-op- moiid beademing de levensgeesten weer op te wekken. Deze poging mocht niet Straaljager stort neer op woning in België Gevreesd wordt dat gisteren drie kinde ren om het leven zijn gekomen by het neerstorten van een Belgische straal jager van de basis in Florennes. IHet toestel verongelukte bQ de landing. De duiker «erd onmiddellijk boven wa- Het kwam terecht op een woning, waar ter gehaald. Daar bleek dat van de dui- jn zjcb een moeder en drie kinderen be kersuitrusting het gelaatstuk ontbrak, vonden. Volgens niet bevestigde berich ten zouden de kinderen onder het puin ater hield plotseling de bellenbaan op. Bovendien gaf Van der Ende geen ant woord op het door de hoofdbrandwacht vaardoor de luchttoevoer uit de twee baten. De apparatuur is in beslag- zuurstofflessen, die de duiker op zijn bedolven liggen. De vrouw werd genomen. De officier van justitie over- rug draagt, onmiddellijk moet zijn op- ernstige verwondingen naar een zieken- weegt sectie op het lichaam van de gehouden en het water de gelegenheid huis overgebracht. De piloot van het verdronken marineduiker. kreeg naar binnen te stromen. toestel kwam om het leven. KWESTIE-MALEISIË OP GEMENEBESTCONFERENTIE AAN DE ORDE Tot de voornaamste onderwerpen die gisteren op de conferentie van pre- xs van het Britse Gemenebest in Londen zijn behandeld, behoren de toestand in Maleisië en in Zuidoost- Azié en de Cyprische crisis. Na afloop van de vergadering werd geen communiqué uitgegeven. Van welingelichte zijde werd verno men dat premier Rachman van Ma leisië de ernst van de toestand in Zuid- oost-Azië had onderstreept. Hij had de landen van het Britse Gemenebest op geroepen met alle middelen mee te werken aan een oplossing van het ge schil tussen Maleisië en Indonesië. De premiers van Australië en Nieuw-Zee- land, Sir Robert Menzies en Keith Holyoake, deelden het standpunt van premier Rachman dat de kwestie-Ma- leisie een zaak is van het gehele Ge menebest Premier Ajoeb Khan van Pakistan heeft verklaard dat hem in Ankara was verzekerd, dat Turkije had afge zien van iedere militaire interventie op Cyprus, zo werd van welingelichte zijde vernomen. De Nederlandse regering heeft beslist, dat in de Surinaamse «ateren een schip van de Ko/.inklijke .Marine zal worden gestationeerd. Voorlopig is daarvoor be stemd de bewapende sleepboot Hr. Ms. amandai", «elke bodem medio au gustus zal «orden vervangen door een van do stationsschepen die thans in de wateren rond de Nederlandse Antillen verblijven. Vermoedelijk eind september zal Hr Ms. opnemingsvaartuig „Luymes" voor op nemingswerkzaamheden vanuit Neder land naar Suriname vertrekken. Aan deze hydrografische taak zal nog te vens de patrouillezaak in genoemde wa teren worden gekoppeld, waardoor het eerder genoemde fregat naar de Neder landse Antillen zal kunnen terugkeren, aldus heeft een woordvoeder van het ministerie van defensie meegedeeld. Van de 19 gemeenten op Walche ren, wier mening is gevraagd over eventuele fluoridering van het drinkwater door de N.V. water leidingmaatschappij „Midden-Zee land", hebben zich er tot nu toe 5 uitgesproken vóór fluoridering en 9 tegen. De gemeente Grijps- kerke heeft te kennen gegeven geen oordeel te hebben en zich te zullen conformeren aan de beslis sing van de raad van aandeelhou ders van de waterleidingmaat schappij. De gemeenten Arnemui- den, Middelburg, Ritthem en Zou- telande hebben dit punt nog niet in een raadsvergadering aan de orde gesteld. Voorstanders van fluoridering zijn thans de gemeen ten Biggekerke, Domburg, Koude- kerke, Souburg en Vlissingen. Hierbij dient vermeld, dat in de raad van de gemeente Domburg geen stemming over dit onderwerp heeft plaatsgevonden, maar dat het aantal voorstanders de tegen standers overtrof. Het meest opvallende aspect bij alle besprekingen over al of niet fluoride-: ring is evenwel de aarzeling om een I standpunt in te nemen. De colleges van| b. en w. van Souburg. WestkapeUe, Grijpskerke en Ritthem gaven de raads leden geen advies. Zij voorzagen hen van het nodige informatiemateriaal van voor- en tegenstanders van fluoridering en namen verder zelf geen standpunt in. Het gemeentebestuur van Zoutelande acht zich nog niet in staat de raad ad vies te geven, omdat het het geheel nog niet kan overzien. Men heeft er hier ook geen idee van wanneer dit punt in de raad aan de orde zal komen, temeer daar de zaak niet dringend is. Ook in Arnemuiden haast men zich niet met een bespreking in de raad. B. en w. van Arnemuiden hebben de gemeentegenees heer, dokter M. L. van der Moer, ge vraagd advies uit te brengen over de voor- en nadelen van fluoridering. Leken Een veel gehoorde mening van bur gemeesters, wethouders en raads leden is: „Als de geleerden het er niet over eens zijn, hoe kunnen wij leken dan een oordeel geven". Dit was de mening van onder anderen burgemeester G. A. A. Adelaar van Meliskerke. die verklaarde nogal sceptisch te staan tegenover fluori dering, nadat hy een groot aantal argumenten van zowel voorstanders als tegenstanders had gelezen. Een ander bezwaar van fluoridering vond burgemeester Adelaar, dat toepas sing hiervan misschien een precedent zou kunnen scheppen voor andere toe passingen. Het onbillyke daarvan is vol gens hem dat ieder wordt gedwongen eraan mee te doen, omdat de waterlei- dingmaatschappy een monopoliepositie inneemt. Daarom achtte hij het juister dat mensen, die fluor willen gebruiken dit op een andere manier tot zich ne men. Ook een minderheid in de raad van Souburg huldigde deze laatste opvat ting, waarbij men er op wees dat even-' tuele schadelijke gevolgen van fluori-, dering van het leidingwater op ieder een zouden neerkomen. Ook in de raad van de gemeente WestkapeUe kon men de mening horen, dat leken niet in staat zijn een oordeel te vormen over fluori dering. Wethouder J. Minderhoud en het raadslid J. de Pagter onthielden zich dan ook van stemming omdat zij geen verantwoording op zich konden nemen voor hun oordeel. In de raad van West kapeUe kon men ook het argument horen, dat fluoridering voor WestkapeUe niet van zo groot belang was omdat men er nogal veel regenwater gebruikt voor het maken van koffie of thee. Vlissingen Do gemeenteraad van Vlissingen heeft in april 1962 als eerste gemeente op (Zie slot pag. 2 kol. 5) s op Schiphol scheidende secr de N.A.V.O., mr. D. De heer Stikker zal H.M. de Koningin in audiëntie worden ontvangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1