kies im kim spimnum l/miMIM14% I «ij de Twaalf Arabische volbloeds zijn de trots van kuikenbroeder Waning AFRIKA IS NOG ALTIJD EEN BOEIEND CONTINENT Van en voor Boeken over de boekenplank Zuid-Amerika TOSCA WOENSDAG 8 JULI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAST Politek en wetenschap Reeks nieuwe boeken over het zwarte werelddeel Van de ene eeuw op de andere is Afrika, het zwarte continent, uit zijn obscure onbekendheid verlost en in het middelpunt van de belangstelling geplaatst. In duizelingwekkende snelheid is de bevolking omhooggestoten in „de vaart der volken" en hele maal zonder kleerscheuren is dat niet gegaan. Nieuwe staten werden gesticht en nieuwe lei ders gekozen en gemaakt. En dat is niet overal gebeurd met de rust die zo'n experiment ten eerste vereist, maar integendeel midden in de woelingen van de rivaliteit tussen oost en west. In deze versnelde evolutie ls de Afri kaanse wereld op zijn kop gezet, het geen niet zonder politieke gevolgen is gebleven. In „Zwarte huid en rood vergif" beschrijft Pieter Leasing hoe het internationale communisme zich op haar Afrikaanse prooi heeft ge stort en hoe Rusland en China elkaar ook onderling weer dwars zitten in dit uitgestrekte werelddeel. In dit boek, verschenen in de Forum boekerij van uitgever Ad. M C. Stok in Den Haag, geeft de schrijver een objectief overzicht van de ingewikkel de relaties tussen Afrika en het com munisme, waarbij hij tal van tegen stellingen, die ons tot dusver wellicht onbegrijpelijk voorkwamen, in een nieuw daglicht stelt. Revolutie Een soortgelijk boek is „Revolutie in Afrika" geschreven door de be kende missionaris H. Smeets en als pocket verschenen in de Prismareeks. Smeets beperkte zich niet tot het communisme in Afrika, maar betrok ook het nationalisme in zijn beschou wingen. Een zeer lezenswaardig boekje. Ook in de Zwarte-Beertjesreeks van A. W. Bruna en Zoon, Utrecht, is een boekje over Afrika uitgekomen. „De nieuwe leiders van Afrika" heet deze dubbelpocket (nrs. 43S-439) en de auteur is de bekende Afrikareiziger Rolf Italiaander. Italiaander. behalve schrijver een uitstekend fotograaf, kent vele Afrikaanse leiders persoon lijk. Zijn „gids"' bezit daardoor de speciale waarde van het persoonlijk inzicht, dat hij in diverse Afrikaanse kwesties kon krijgen. Pygmeeën Voor wie zich minder graag in de po litiek verdiept en meer houdt van het oude Afrika met zijn indrukwekkende natuur, talloze volken en rassen, ves tigen we graag de aandacht op het door Colin M. Turnbull geschreven boek „Waar de Molimo roept", een reisverhaal, dat ons meeneemt naar in de Forum Boekerij van Ad. C. M. Stok. Het is geïllustreerd met kaar tjes en fraaie foto's en de vertaling is van M. L. Ohl. De auteur verrichtte als anthropoloog onderzoekingen onder de pigmeeën Zyn wetenschappelijke belangstelling groeide echter al spoedig uit tot een warme vriendschap voor de kleine be woners van het Ituri-woud. Een boei end boek. IJij houdt niet van halve maat regelen", zegt een van zijn vrienden en medewerkers en dat blijkt dan ook heel spoedig tijdens het gesprek met de heer H. Wa ning, kuikenbroeder in het groot, varkensfokker, (stamboek) melk veehouder en zeker niet in de laatste plaats eigenaar van de grootste concentratie volbloed Arabische paarden in W.-Europa. Zijn leven is gedurende de laatste dertien jaar één snelle carrière geweest, waarbij hij zijn snel op komende bedrijf bekwaam door de conjunctuur stuurde. Die Arabische paarden zijn grootste liefhebberij en tevens die van zijn echtgenote zijn een ver haal op zichzelf. Een verhaal als een sprookje uit 1001 nacht. Maar in de geïmproviseerde boxen in die grote witte boerderij in Zuidwoldc. staan zij toch echt, twaalf Arabi sche paarden en een pas enkele we ken oud Arabisch merrieveulen Dat verhaal begon een jaar gele den, toen de heer Waning twee Jor- daniërs op bezoek kreeg. Als hij dat vertelt glimt er een lach in zijn ogen. Een van die Jordaniërs had aan de Landbouwhogeschool in Wageningen gestudeerd, de ander was ambtenaar van het gouvernement. Zij kwamen inlichtingen inwinnen over zijn kui- kenbroeaerij, met het oog op de ves tiging van een dergelijk bedrijf in Jordanië. De heer Waning gaf voorlichting, leidde zijn buitenlandse bezoekers rond en praatte later in zijn gezellige huiskamer met hen. Tijdens het ge sprek zei een der gasten: „Waarom komt u niet naar Jordanië om er eens rond te kijken?" De heer Waning greep zijn agenda „Laten wij het", zei hij, „houden op 9 juni (1963)". Zij spraken af dat hij MEER DAN W00 BANKEN EN BIJKANTOREN AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT en zijn echtgenote veertien dagen in het land van koning Hoessein zouden blijven en zo stond hij daar dan enke le maanden later, in die vreemde bij na bijbelse wereld waar de tijd 2000 jaar scheen te hebben stilgestaan. Volmaakt paard En op een dag zag hij daar een prachtige, kastanjebruine Arabische hengst, een volmaakt paard, prachtig van hoofdlijn, fijn van beenwerk, in telligent uit de ogen kijkend. Het oude landbouwersbloed van de Wa- nings stroomde vlugger. Dat paard moest en zou hij hebben. „Die wil ik kopen", vertelde hij zijn beide gast heren, maar in Jordanië worden der gelijke paarden niet gekocht of ver kocht. Zij worden wel, als een bijzon der gebaar van waardering, geschon ken, een vorstelijk geschenk. De gastheren, thuis in de gebruiken van nun land, gingen naar de eige naar van de hengst, een sheik, en vertelden dat zij hun gast zo graag een paard wilden schenken en dat nun geeerde en belangrijke gast uit het verre Nederland bijzondere be wondering had voor dit dier. Het ant woord van de woestijnvorst luidde: „Niet jullie zullen het schenken, ik zal zelf de gever zijn Zo kreeg de heer Waning zijn eer ste Arabische volbloed. Zijn echtgeno te, eveneens uit Zuidwolde afkomstig en ook stammend uit een oud ge slacht van landbouwers, raadde haar man aan er een merrie bij te nemen, teneinde deze prachtige paarden te kunnen fokken. Ook de merrie kwam er, edel van lijn, subliem van gang. Een wagon vol Maar zijn gastheren waren zakelij ker dan hun gast. „Als u toch wilt gaan fokken en beide paarden naar Nederland moet transporteren, doe dan verstandig en zorg dat u er een wagon vol van krijgt. De transport kosten blijven dan ongeveer dezelf de In acht dagen kwamen daar in Jordanië twaalf volbloeds bijeen, maar het zou 8'/2 maand duren eer zij in Zuidwolde zouden zijnEr is namelijk een bepaling dat er geen vee uit het Midden-Oosten zo maar in Nederland mag worden ge ïmporteerd. De dieren verbleven dan ook 105 dagen in het grootste quarantainestation van Italië, Fu- saro. Maar eindelijk was het dan zover. Met de trein kwamen zij naar Venlo, met de auto vandaar naar Zuidwolde. Maar er was tevoren heei wat werk verzet, ook door dierenarts R. Huizin- ga uit Zuidwolde, zelf bezitter van twee Arabische halfbloeden en lande lijk ruiter. Niet terug Binnenkort verwacht de heer Wa ning drie Jordaanse gasten, de voor malige eigenaars van zijn paarden. In Jordanië, vertelt hij, is het de ge woonte dat de eerste veulens naar de vroegere bezitters teruggaan, maar De heer en mevrouw Waning met het eerste in Nederland geboren Arabi sche veulen en de moeder. Rechts de heer Ter Veld, de architect die de stallen en de manege ontwierp. GESCHENK VAN JORDAANSE SHEIK (Van een onzer redacteuren) IN DE OORLOG trouwde hij, vlak na de oorlog beheerde hij samen met familie een kleine boerderij, maar de opbrengst was niet genoeg voor twee gezinnen. Om toch wat te doen werd hij tij delijk na eerst een jaar bij de coöperatie te hebben gewerkt chauffeur op de melkwagen, die dagelijks door Zuidwolde reed. Daarna kwam zijn kans, name lijk als deelgenoot in een broed- bedrijf. Precies dertien jaar ge leden begon hij voor eigen reke ning en vandaag heeft hij niet alleen een broederij vanwaar maandelijks vele honderdduizen den kuikens hun weg vinden naar Italië en Duitsland, hij heeft ook twee boerderijen, houdt melkvee en bezit paarden. Voor zijn huis in Zuidwolde bloeien tulpen uit de Kaukasus, in de wei er tegenover lopen ganzen die uit de poesta s van de Balkan afkomstig zijn. in de sloot zwemmen mandarijneen den uit China en in zijn kantoor staat een oleander uit het gebied van de Middellandse Zee. Hij reist naar Italië, bezocht onlangs Amerika en nog geen jaar gele den Jordanië. Dat is de heer H. Waning uit Zuidwolde, waarover in bijgaand artikel meer wordt verteld. WWVtMWWVWUVWWUWWWVWVVMWMMWVV in dit geval zal daar wel niets van komen. De Arabische paarden zijn bijzon der goedaardig en aan mensen ge wend. De merrie en haar veulen, die beide in de wei lopen, komen dan ook direct op elke bezoeker af, wrijven het hoofd liefkozend langs de schou der van de bezoeker en laten zich graag aanhalen. Hetzelfde is het ge val met de paarden die in de boxen staan. Alleen met de vierjarige hengst is het uitkijken. Die wil wel eens bijten. De paarden zijn niet van hoefijzers voorzien. Dat zijn zij niet gewend en zij blijven dan ook m de toekomst op zachte grond lopen. In de omgeving is daar gelegenheid genoeg voor. Ook moeten zij nog leren met ..bit" gere den te worden. Namen zijn nog niet bekend Het wachten is op de papie ren, maar er zijn stambomen bij die tot meer dan 2000 jaar teruggaan, vertelde de heer Waning Tegen het eind van de zomer is het definitieve verblijf voor de dieren ge reed, tegelijk met de open manege. Maar naast de paarden geeft de heer Waning alle tijd aan zijn broe derij met een produktie van ruim 600.000 eieren per week. Hij heeft dan verder nog 200 varkens en ln een modelstal staan 26 Friese slaro- boekkoeien, het puik van het puik. Want, dat werd hierboven reeds ge zegd, de heer Waning houdt niet van halve maatregelen. VERLEDEN TIJD, WERKELIJKHEID EN FiCliE Joseph W. F. Stoppelman, de in Groningen geboren globetrotter, die via het directeurschap van 'n Amerikaans advertentiebureau en het Nederlands Informatie bureau in New York (gedu rende de tweede wereldoorlog) perschef van koningin Juliana prins Bernhard werd, is een uitnemend verteller en een gron- Vreemde gevallen Rupert Furneaux bekend Engels schrijver van misdaadstudies, schreef een paar jaar geleden zijn boek „World's strangest mysteries", dat nu in de A.B.C.-reeks van de Arbei derspers in een Nederlandse verta ling is verschenen. „Vreemde geval len" heet het in ons land en het gaat over „raadselachtige zaken, die de wereld hebben verbijsterd". Het boekje maakt de in deze woorden op het omslag aangeprezen verhalen ook wel waar. In acht verhalen, de helft van zijn oorspronkelijke boekje vertelt Furne aux op boeiende wijze over verschil lende zaken, die nooit tot een oplos sing zijn gebracht. Dat geldt bijvoor beeld voor een geheime bergplaats op een eiland voor de kust van Nieuw- Schotland, voor een gemaskerde man die als gevangene in 1703 ln de Bas tille te Parijs is gestorven en over wie In die tyd de wildste verhalen de ronde deden. Zo is er de geheimzin nige verdwijning in 1925 van kolonel P. H. Fawoett ln de Braziliaanse oer wouden, naar wiens metgezellen, zijn zoon Jack en de fotograaf Ra leigh Rimmel, Fawcetts zoon Brian nog ln 1955 op zoek ging. Furneaux wijdt bijvoorbeeld ook aandacht aan de befaamde Piltdownschedel, die zou hebben behoord aan de „Dawn Man" de eerste Engelsman, welk ver haal overigens ln 1953 als bedrog werd ontrafeld. dige kenner van de onderwerpen waarover hij vertelt. De laatste jaren is hy als journalist werkzaam in de Verenigde Staten. Zijn artikelen getuigen van een bij zonder observatievermogen, een eigenschap waarvan men de resulta ten ook terugvindt in een van zijn meest recente boeken „Zo is Mexico", een uitgave van Broekman en De Meris N.V. te Amsterdam. Stoppelman brengt de lezer in con tact met de mensen van Mexico, zo als hij die zelf tijdens een jarenlang verblijf in dit land leerde kennen. Een nogal geheimzinnig land wordt door Stoppelman getekend zoals het ls: be grijpelijk en verstaanbaar wanneer men de juiste gids treft. Die gids heeft men in „Zo is Mexico" wel ge troffen. Revoluties Zuid-Amerika staat bekend om zijn revoluties, een tijdverdrijf, waarvan zjjn bewoners blijkbaar moeilijk af stand kunnen doen. Brazilië hebben we als recent voorbeeld, maar Bra zilië is in dit opzicht niet zuiver Zuid- Amerikaans meer. Het land, zijn be volking en zijn politiek tonen daar voor reeds teveel de gevolgen van de Europese invloed. Voor een echte latijnsamerikaanse revolte kan men beter terecht in de kleine' staten, waar het verschil in welvaart tussen de aristocratische bovenlaag der bevolking en de fata listische indiaanse bewoners van het binnenland zo groot is dat de botsin gen welke zich regelmatig voordoen, uitbarstingen zijn van een onvoorstel baar haatgevoel en een onmetelijk onbegrip. Van deze toestanden getuigt de we reldreiziger en schrijver Wim Horn- man in zjjn roman „Helden en dwa zen", verschenen by uitgevery A. W. sythof in Leiden. Hornman situeerde zijn verhaal in de fictieve bergrepu- bliek Sereno, waar politieke intriges, corruptie en revolutie aan de orde van de dag zijn Sereno wordt sinds een aantal jaren geregeerd door president Juan Andres Horizonte, een dictatoriale figuur, die voortdurend op zyn hoede moet zijn voor zowel zyn vrienden als zijn vij anden. Boeiend beschrijft Hornman hoe in Sereno een sociale omwente ling plaatsvindt en hoe de Rooms- Katholieke Kerk tracht de commu nistische invloed door een progressief sociaal beleid te elimineren. „Helden en dwazen" is een zeer interessant boek, dat achtergronden onthult, wel ke de lezer een beter inzicht verschaf- Een „charra", Mexicaanse ama zone, illustratie uit „Mexico, land links van de zon". fen in de moeilijkheden waarvoor dei Zuidamerikaanse landen zich in deze tijd geplaatst zien. Ontdekkingsreiziger Iedereen heeft wel eens gehoord van de Vom Humboldtstroom, weinigen weten echter wie de ontdekkingsreizi ger was, naar wie deze zeestroming werd genoemd. Von Humboldt, die de mensheid bekend maakte met vele af gelegen delen van de wereld, bleef zelf namelyk voor velen een onbeken de. M. Z. Thomas heeft thans een boek aan deze belangryke ontdekker r (jd. Het is speciaal bestemd voor jeugd, maar ook ouderen zullen het vermoedelijk met plezier lezen. De titel luidt „.Alexander von Hum boldt, reiziger en geleerde", en het boek is verschenen by Uitgeverij C. P. J. van der Peet in Amsterdam. De vertaling is van Hans van Zijl. De Zuidamerikaanse reizen van Von Humboldt beslaan het grootste deel van het boek. De rest handelt over de tocht door Siberië. Mexico II Een byzonder interessant boek over Mexico is Hans Leuenbergers „Me xico, land links van de zon", een uit gave van Hollandia N.V. te Baam. Leuenberger, een Zwitser, bereisde Mexico tot in de meest afgelegen de len. Zijn boek is samengesteld uit diverse belevenissen, die hij in apar te hoofdstukken onderbracht, ware verhalen over een boeiend en myste rieus land, verteld door een schrijver, die een open oog heeft voor de schoonheid van de natuur en die de mensen van Mexico met begrip be nadert. Geschreven in een prettige, open ver haaltrant en geïllustreerd met vele, fraaie foto's, waarvan enkele in kleur, is dit boek een aanwinst voor ieder, die zich oprecht voor Mexico interesseert. Een reisverhaal, dat tot de beste in zyn genre behoort. Kanovaart De Amazone. Kan men zich een ri vier met een romantischer klinkende naam voorstellen? By het horen er van denk men aan een verstikkende jungle, aan Indianen, die met curare- pjjlen en aan insekten die met hun giftige angels het leven van de on dernemende blanke indringer be dreigen. De groene hel. Tal van avonturiers en ontdekkingsreizigers vonden hun graf in de wouden, die de onmetelijke Amazone-Delta omzo men. Ondanks hun vaak prachtige en kostbare uitrusting legden zy het loodje tegen "de macht van de onver- biddellijke natuur. Daarom is het zoiets heel bijzonders dat de Duitse wereldreiziger en schrijver van avontuurlijke reisver halen Herbert Rittlinger de Amazo ne met succes heeft bevaren vanaf de bronnen tot aan de stad Iquitos in een kano. Hy schreef er een opmerkelyk boek over: „Een mens, een kano en de Amazone", dat is verschenen in Ad. M. C. Stok's Forum Boekerij. Dit 328 pagina's tellende boek, dat vele door de schrijven genomen foto's bevat, is een avonturenroman met een dol drieste kanovaarder, een man van uitzonderlijk formaat, in de hoofd rol. Een verhaal waarvan jong en oud zullen genieten. Hier hebt u op gewachtmevrouw De nieuwste, gemakkelijke manier om uw huid een complete schoonheidsbehandeling te geven. De half-vette crème van het beroemde merk 4711. Deze nieuwe vinding is het geheim van drie crèmes in één tube: gK Vochtinbrengend - uw huid blijft soepel, glad en jeugdig-fris. Beschermend - zelfs voor de teerste huid bij het ruwste weer. SjS Als onderlaag - vóór u de make up aanbrengt. Dat geeft het gevoel van een werkelijk verzorgde huid. Begin morgen direct met de proef: u zult versteld staan over het resultaat. S3 TOSCA SOFT CREAM FER TUBE 2.95 Een carrière in Zuidwolde.... Bij gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Haagse Post is er een Zwart Beertje met cartoons van Ted Schaap verschenen onder de titel: „Hoedje voor de pers". In het voorw. tot dit luchtige boekje schrijft de van radio en t.v. beken de mr. G. B. J. Hilterman, dat de wachtkamers al vol liggen met de speciale gedenkboeken en dat men het daarom liever gelaten heeft bij een kleine aanduiding dat het blad vijftig jaar bestaat ,Een aanduiding in een van de vormen van onze tijd: in de vorm daarom van een licht voetige overdenking met snelle te keningen'. En dat is het geworden, een bijzonder amusant en geestig boekje waarin de tekenaar op een spitse manier dc velerlei vormen van produceren en consumeren van de krant laat zien. Zowel de jour nalist als de lezer kan zichzelf lachend herkennen in deze vlotte cartoons. Cartoons over lezers en journalisten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9