Proefstation Wilhelminadorp: 1963 gaf meer coördinatie in onderzoek Fokveedagen Wakkeren 1934 meer uitgebreid Jeugdverkeersschool startte in Domburg Weinig nieuwe onderzoekingen WALCHEREN Aantrekkelijk programma Als aanvulling op de theorie Zwemwedstrijden Zeeuwse scholieren 1WAPKTBERICHTEN Humor en actie op z'n Engels en Amerikaans WOENSDAG 8 JULI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Jaaroverzicht weer verschenen IN 1963 heeft het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp de coördinatie van het fruitteeltkundig onder zoek geïntensiveerd. Met verte genwoordigers van de rijkstuin- bouwconsulentschappen werden de problemen en resultaten van het onderzoek regelmatig bespro ken. Dat is een van de talrijke me dedelingen, die de directeur van het station, ir. J. J. van Hennik doet in het jaarverslag over 1963, dat pas is verschenen. Ook dit maal is het weer een met zorg uit gevoerd boekwerkje van meer dan honderd pagina's, waarin een se rie onderwerpen wordt belicht, die door een onderzoek weer de aan dacht hebben gekregen. Ir. Van Hennik brengt in herinne ring:, dat er in 1963 voor de eerste maai een onderzoeker in het rivier kleigebied gedetacheerd werd en dat er begonnen werd met het bedrijfs economisch onderzoek. De intensive ring van het algemeen fruitteeltkun dig onderzoek werd mogelyk doordat zich enige belangrüke personeeismu- taties voordeden, aldus de heer Van Hennik in zijn inleiding by het jaar overzicht. Het afgelopen jaar was geen periode, waarin veel nieuwe onderzoeken werden geopend. Het onderzoekprogramma on derging weinig wijzigingen, zo deelt ir. Van Hennik mee. In het bijzonder blij ven de aandacht vragen de relatie groei- vruchtbaarheid, de stikstofbe mesting, de bodembehandeling, het toet sen van de waarde voor producent er consument van nieuwe rassen van ap pel, peer en pruim, onder- en tussen- stammen, de chemische onkruidbestrij- ding, boomvorming. Belangrijk blijft ook de snoei en bestrijding van een aan tal ziekten en plagen onder meer in het kader van het onderzoek over harmoni sche bestrijding. Ir. Van Hennik maakt ook gewag van de nuttige contacten met verscheidene instellingen en organi saties, met name de rijkstuinbouwcon- sulentschappen NIEUW WARENHUIS Nog juist voor het einde van 1963 werden de gebouwen van het proef station uitgebreid met een Venlo- warenhuis van 800 vierkante meter op de proeftuin voor kleinfruit te Kapelle. Deze kas dient voor het on derzoek over en demonstratie van aardbeienteelt onder staand glas. De( proeftuin te Wilhelminadorp werd in het voorjaar 1963 uitgebreid met een proefveld over bodembehandeling bij peren. Er werden twee proefvelden over de invloed van tussenstammen bij de peer geplant. Nieuw ook was een proef veld met appel en peer om het effect Oude stadhuisklok maakt plaats voor carillon De stadhuisklok van Axel is dinsdag ochtend uit de toren omlaag getakeld om plaats te maken voor de 22 klok ken van het carillon, dat op zaterdag 22 augustus om drie uur in gebruik zal worden genomen. Diezelfde dag zijn er twee carillon-concerten, name lijk om 16.30 en 20 uur. Dinsdagmid dag is het aluminium raamwerk voor de klokken omhoog getakeld. In de komende weken zal men een aanvang maken met het installeren van de klokken. Zoals bekend wordt de oude klok uitgeleend aan de gereformeerde kerk aan de Peronstraat. Voor het echter zover is. zal deze luidklok eerst een restauratie moeten ondergaan, omdat de wand van de klok een barst, vertoont. Aiitokaarten Reisgidsen Vakanticlectuur DF VEY MESWH Bellamypark 45-58 - Vllssingen AGENDA Middelburg Molenwater: Miniatuur Wal cheren. 9-22 uur Abdij: Klank- en licht spel. 21 uur. Van Benthem en lulling Expositie Verenigde Nederlanden, kaar ten van provincies en gezichten van steden. 9-18 uur VUssingcn Alhambra- Liever lusten dan lasten. 20 uur. 14 Jaar Luxor Huurlin gen van de dood. 20 uur. 14 J L t s - kantine: Uitreiking getuigschriften ge meentelijke Industrie- en huishoud school. 19 30 uur. Gors Grand: Kasim, de bandiet van Zhobe. 20 uur, 14 Jaar Oosthurg - Burgerzaal- Tentoonstelling Guido Metsers Bergen op Zoom - Roxy: De prijs der lief de. 20 uur, 18 Jaar. Luxor: De laatste aanval, 20 uur, 14 Jaar. van de diepe grondbewerking te bestu deren. In het najaar werden al voorbe reidingen getroffen om de proeftuin in het plantseizoen 1963-1964 verder uit te breiden. Na de inleiding van ir. Van Hennik is het woord aan de specialisten, die een beeld geven van de werkzaamheden, die in 1963 in de verschillende gespeciali seerde richtingen zijn uitgevoerd, De onderzoekingen van de adviescommissie voor de kleinfruitteelt krijgen de aan dacht, evenals de activiteiten van de studiecommisie blauwe bessen. Bij het bodemkundig onderzoek is in 1963 als gevolg van de toenemende belangstel ling voor de grasstrokencultuur het on derzoek naar de juiste vorm van stik stofbemesting bij deze vorm van bodem behandeling uitgebreid. Het fysiologisch onderzoek breidde zich uit tot een alge mene oriëntatie over de relatie groei- vruchtbaarheid bij de appel Bij het on derzoek naar onkruidbestrijding ging de meeste aandacht in 1963 uit naar het probleem van de bestrijding van kweek- srras in verschillende fruitgewassen. Ten slotte worden het mytcologisch, het entomologisch en het acarologisch on derzoek behandeld. Het algemeen overzicht van de werk zaamheden in 1963 in het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp staat nog stil bij het overlijden van de heer J. Q. C. Lens hoek te Kloetinge, die vanaf de oprich ting deel uitmaakte van het bestuur; zijn plaats is ingenomen door de heer D. J. Kardux uit Steenbergen. Het aantal begunstigers van het proefstation nam in 1963 toe van 135 tot 158, zo blijkt uit het verslag. Het proefstation ontving in het ver slagjaar in totaal 2044 bezoekers. In het laboratorium en in de propftuin Ie Wilhelminadorp werden 1321 per sonen ontvangen, waarvan 711 uit het buitenland. De tuin te Kapelie- Biezelinge kreeg bezoek van 723 be langstellenden; daarvan kwamen er 97 uit het buitenland. Huis werd sneller afgebroken dan de bedoeling was Twee mannen staken maandagavond In Koudekerke de weg over mtt een sta pel hout. De politie van Koudekerke vond het verdacht en stelde een onder zoek in. Toen bleek, dat het hout af komstig was van een huis dat voor af braak bestemd was. De mannen hadden kennelijk een handle willen helnen bij de afbraak, maar daarbij werden ze er door de politie op betrapt, dat ze zich de spullen van de afbraak onrechtmatig wilden toeëigenen. De politie maakte proces-verbaal op en nam het hout in beslag. VLISSINGEN Bromfietser tegen personenauto Tegen de achterzijde van een geparkeer de personenauto reed maandagavond de jeugdige bromfietser J. A. P uit Vlis- singen op de Paul Krugerstraat in Vlis- Vlissingen. Persoonlijke opgevallen de den zich niet voor. Bromfiets en auto werden licht beschadigd. De aanrijding ontstond omstreeks acht uur. De auto was van C. V. Don Bosco besloot seizoen Met een drukbezet en succesvol week einde besloot de katholieke stichting ,,Don Bosco" te Vlissingen haar seizoen. Zaterdagmiddag speelde het voetbalelf tal. de D.B. Boys, een laatste oefenwed strijd tegen de leiders, die door de jeugd met 5-2 gewonnen werd. Zondags verde digde het elftal in Roosendaal in een diocesaan toernooi de Zeeuwse kleuren, met zoveel succes, dat de wisselbeker en een medaille mee terug naar huis kon den worden genomen. De kleintjes be zochten intussen Vrouwenhof, een ont spanningscentrum met een grote speel tuin en een openluchttheater, waar zij een opvoering bijwoonden van „Bulle tje en Bonestaak". Na de terugkeer in Vlissingen werd in het clubhuis de over winning van de voetballers gevierd. Ingebruikneming kapel Pinkstergemeente Aan de Nieuwstraat 86 te Vlissingen zal zaterdagmiddag 11 juli om dne uur de nieuwe kapel van de Vlissingse Pink- stergemeent in gebruik worden geno men. De Pinkstergemeente beschikt hierbij over een gebouwtje, dat bestaat uit een zaal, een winkel, waar men lectuur ver koopt en een woning. Voorganger-evangelist is de heer W. J. Lentink, die nu vast aan de Pinkster gemeente is verbonden. De laatste jaren ging in de gemeente voor de heer Adr Kousemaker uit Goes. Op één maart dit jaar werd de gemeente officieel ge sticht. Uitreiking diploma's „De Ruyterschool" Op vrijdag 17 juli, 's middags om twee uur zal in het Scheldekwartier te Vlissingen de uitreiking plaatshebben van de getuigschriften aan de geslaag de leerlingen van de De Ruyterschool. De middag zal besloten worden met een thé-dansant. ZOUTELANDE J. Koppejan stak met veel succes ring Bij de ringrijderij die zaterdag te Zoute- lande gehouden werd was de eerste prijs voor J. Koppejan met 35 ringen, twee de werd W. de Visser met 32 ringen en derde L. Vos met 29 ringen. De verdere uitslag luidt: 4. W. van Sluijs. 25: 5. J. Minderhoud, 23; 6. P. van Sluijs. 21; 7. E. Janse. 20; 8. W. de Kam, 20; 9. C. Janse, 20; 10. P. de Visser. 18. De prijs voor de meeste volgringen ping naar J. Koppejan met 14 ringen, hij leg de tevens beslag op de pollepel. In ae bekerwedstrijden hadden de deelnemers acht beurten. De uitslag was: 1. beker de gemeente Zoutelande J. Koppe- 7 ringen; 2. beker S. van Eenen- naam, E. Janse, 7; 3. beker hotel Zo- merlust, Zoutelande, W. van Sluijs, 7; 4. beker J. de Visser, Zoutelande, W. de Visser, 6; 5. beker J. van den Berge, Middelburg, L. Vos, 6; 6. beker K. Cij- vat, Zoutelande, J. Minderhoud, 5; 7. beker Overbeeke, Zoutelande, P. de Visser, 5; 8. beker A. Janse, Koudeker ke, J. Vos, 4; 9. medaille J. van den Berge, Middelburg, P. van Sluijs, 3; 10. bekér burgemeester J. de Pree, Zoute lande, J. Vos. Zomeravondstilte KOUDEKERKE Begin van duinbrand snel bedwongen Maandag brak een duinbrand uit langs het over de duinen liggende wandelpad, nabij de camping Dishoek in de gemeen- RAAD VAN GRIJPSKERKE VERLEENT MEDEWERKING HERSTEL SCHOOLGEBOUW De gemeenteraad van Grypskerkc heeft dinsdagmorgen tijdens een door waar nemend burgemeester A. W. Cevaal ge leide openbare vergadering hesloten om medewerking te verlenen aan het her stel en de verbetering van het gebouw van de byzondere school. Het betreft hier onder meer zoutschadeherstel. Het wachten is nu nog op de ryksgoedkcu- ring. Eveneens ging de raad akkoord met een voorstel tot deelneming aan de gemeen schappelijke regeling voor de oprichting van de Bestuursschool Zeeland. De kos ten, die voor de gemeente Grijpskerke neerkomen op een bijdrage van tien cent per inwoner, waren naar uit com mentaren bleek nogal aan de lage kant geschat. In het algemeen bestuur van het rechtspersoonlijkheid bezittend li chaam „De Bestuursschool Zeeland" werd benoemd de heer A. W. Cevaal. Plaatsvervanger is wethouder A. Franc- ke. De raad stelde 75 cent beschikbaar per leerling uit Griipskerke die op 9 juli deelneemt aan cle sportdag. Besloten werd geen vergoeding te betalen voor de kosten van een bus. De leerlingen kunnen gemakkelijk per fiets naar Mid delburg gaan, zo stelde men. Voor de. fokveedagen van Walcheren werd 25 uitgetrokken. Tijdens de raadsvergade ring vond de beëdiging plaats van de heer I. Marinussen. het nieuwe a.r.- raadslid. Hij volgt de heer A. Geschiere op. die de raad moest verlaten wegens vertrek naar de Flevopolder. Er werd in Grijpskerke geen commissie benoemd voor de toepa iswet. B. sing voor zich. Voor woningverbetering werden ten slotte premies toegekend aan M. c Kam en G. Geertse. Raad Arnemuiden donderdag bijeen Donderdag 9 juli komt de raad van Ar nemuiden 's avonds om half acht in ver gadering bijeen. In deze vergadering komt onder meer het eervol ontslag van waarnemend secretaris M. Bosma aan de orde. Voorts zal de raad zich bezighouden met een beroep inzake de weigering van een bouwvergunning, de to (i- vaststelling van de verordening op de ÏLSïïS1rotalglngmchte*. een verzoek om fi- personeel van de carnpmEbeheerder. de. niulcfae6medewerking voor inbouw van heer Neels, daartoe bijgestaan door eni-1 ge vakantiegangers, kon de brand snel worden bedwongen. O.- EN W.-SOUBURG Gevonden voorwerpen De groepscommandant der rijkspolitie te Oost- en West-Souburg maakt bekend dat in de periode van 20 juni tot en met 3 Juli 196, de volgende goederen als gevonden zijn "y p Marlsijn,mef. J. Janse .„ngegeven ...n, «iet... rode bal. hui,- de here„ c va„ d(, Ketleri, Klz, W "SSSSrïSnSrSdiS: =el""d,|iWn„mPei°iVi|ed lichtblauwe paraplu. Idcurcnbaipolpi. rode j „mm tf Geslaagden E.H.B.O. Dezer dagen slaagden voor het E.H. B.O.-diploma te Arnemuiden: mevr. G. W. Bosma-Krusselbrink; mevr. E W. de Visser-Steendijk, mej. E. Mesu, portemonnee. V.W. wic-ldop. ACCENT OP JONGEREN avondstilte gehouden van 8 tot 9 uur. Muzikale medewerking wordt verleend door de heer Jan Rijn (orgel) en me vrouw A. Scheltens-Koops (zang), bei den uit Middelburg. SINT-LAURENS Rijtoer ouden van dagen De jaarlijkse rijtoer van de ouden van dagen uit Sint-Laurens ging ditmaal door de Zak van Zuid-Beveland naar Kruiningen. Aan de veerhaven werd daar enige tijd gepauzeerd. Vervolgens voerde de tocht via Yerseke, Wemeldin- ge en Kattendijke naar Lewedorp. waar de koffietafel alle eer werd aangedaan. Hier werd het woord gevoerd door on der meer wethouder J. Koole Dz. na mens het gemeentebestuur, de heer A. de Visser namens het comité en de heer S. Simonse. die dank bracht namens de ouden van dagen, Vervolgens ging de stoet van 26 particuliere auto's weer op huis aan. Burgerlijke stand SEROOSKERKE (W.) Geboren: Martinus J. W. z. v. J. W J Hoo- genboom—Brasser; Elizabeth J. d. v. W. PoppeMaljaars. De fokveedagen voor Walcheren in 1964 zijn uitgebreid. Dit maakte ir. W. L. Harmsen, rijksveeteelt- consulent, bekend op een perscon ferentie ter gelegenheid van de fokveedagen voor Walcheren, die op 17 en 18 juli a.s. worden ge houden. De fokveedagen hebben in de loop van hun 12-jarig bestaan een basisverbreding ondergaan. „Een basisverbreding, die ook ge stimuleerd is door de streekverbe- tering „Walcheren", aldus Harmsen. Het is een aantrekkelijk programma geworden, dat men op beide dagen in Koudekerke kan bewonderen. Naast de keuringen van rundvee, paar den, varkens, schapen en geiten wordt ook ruime aandacht geschonken aan het werk van de plattelandsjongeren in de vorm van wedstrijden en demonstra ties. Voor de eerste maai zijn nu ook de plattelandsvrouwen op de dagen verte genwoordigd met een eigen stand met huishoudeiyke voorlichting. Bij deze huishoudelijke voorlichting is vooral het accent gelegd op de voeding in het ge zin. Verder is er een stand van de rijks voorlichtingsdienst voor zowel land bouw, veeteelt als pluimveeteelt, tuin bouw en groenteteelt. De dagen wor den verder nog opgeluisterd door diver se demonstraties met trekpaarden, ter wijl ook de landelijke rijverenigingen met wedstrijden acte de présence zullen geven. De vrijdagochtend wordt ge opend met de rundvee- en trekpaard keuringen. Voor wat het rundvee be treft is de omvang van het ingezonden fokvee, met ongeveer 260 catalogus nummers, ingedeeld in 30 rubrieken. Dat is meer dan vorig jaar. Moeilijk „Het paard heeft een moeilijk bestaan in onze, gemechaniseerde wereld", aldus ir. Harmsen. Hij was wel van mening, dat er op Walcheren nog wel veel animo is voor trekpaardenfokkerij. Dat blijkt volgens hem ook wel uit de inschrijving. Verder worden op deze vrijdagochtend de schapen en varkens gekeurd. Bij de schapen zijn zowel de melkschapen, de vleeswolscbapen als de Texelse schapen vertegenwoordigd. De varkenskeuring kan volgens ir. Harmsen daarom zo interessant zijn, omdat de varkensfokkerij zich in Wal cheren al meer en meer ontwikkelt. „Men streeft naar grotere eenheden met daardoor meer specialisatie. Dat ver hoogt de kwaliteit van de aangevoer de varkens", aldus ir. Harmsen. 's Mid dags zijn er de demonstraties van de kampioenen, die de ochtend heeft opge leverd. Verder zijn er demonstraties van tuigpaarden en oud-kampioenen. De zaterdag begint met voorkeurin gen voor het concours van de landelijke ruiters. Verder staat deze ochtend geheel in het leken van de landbouwjongeren. Er is een wedstrijd handmelken, waar de best geslaagden van de lagere landbouw scholen in Walcheren aan meedoen. Voorts zyn er wedstrijden in veebeoor- deling, een trekkerbehendigheidswed- stryd, een kalverenopfokwedstryd en een wedstryd gewichtschatten. Verder zullen de jongeren een demon stratie geven van de ontwikkeling in de landbouw. Zij zullen dit doen door oude landbouwwerktuigen te laten zien, met daarnaast de huidige werktuigen. Aan de kampioenskeuring van paarden is tegelijkertijd het kampioenschap van Zeeland verbonden. De zaterdagmiddag is het hoogtepunt van de twee dagen. Men heeft gezorgd voor een afwisse lend programma. Er is muziek, spring concoursen voor de afdelingen, licht, middel en zwaar. Voorts is er stoeltjes rijden te paard en shownummers met Shetlandpony's door „De Kleppertjes" uit Axel. Een moeilijk onderdeel is het groepsspringen voor ruiters. Het hoog tepunt van de twee dagen is de grote parade, waar niet minder dan 75 paar den aan mee zullen doen. Men hoopt, dat men door dit soort on derdelen de fokveedagen niet alleen be zocht zullen worden door de mensen, die er ten nauwste bij betrokken zijn, maar ook door belangstellenden en va kantiegangers. VOOR HET EERST OP WALCHEREN hoeft geen betoog. Het bleek al gauw, dat de kinderen snel ver trouwd raakten met de verkeerssitu aties. Mochtliet nog wel eens moeilijkheden opleveren, dan was een van de in structeurs al snel ter plaatse om de verkeerszondaar op zijn fouten te wijzen. Vrijdagmorgen vertrekt de wagen naar Zoutelande, waar men ook een week zal blijven staan. Na de schoolvakanties zal de Jeugd Ver keersschool op Walcheren terugke ren. De auto zal dan zijn standplaats vinden in Middelburg. Op de foto de enthousiaste leerlingetjes ingespan nen bezig botsingen te vermijden. (Foto P.Z.C.) Onder de ogen van vele rijkspoli tiemannen, onder wie de dis trictscommandant, overste A. J. van Thiel had op het Jan Tooropplein te Domburg bijna een frontale botsing plaats. De heren moesten er om lachen. Deze vreemde situatie is ver klaarbaar, als men weet, dat het hier een les betrof van de Jeugd Verkeersschool, die voor de eerste keer op Walcheren lessen komt geven aan de leer lingen van de vijfde en zesde klassen van de lagere scholen. De afdeling Zeelana van de Komnkly „Een les, die bijzonder nuttig is als aan- Nederlandse vereniging van lera- vulling op het theoretisch verkeers- fen en onderwijzers in de iichamelii- onderncht", zei burgemeester T. H. ':e opvoeding meld op zaterdag 4 jult de Meester van Westkapelle die de ^oor de tweede maal zwemwedstnj- schwllessen opende in zijn functie aen voor de Zeeuwse scholieren bo- van voorzitter van de afdeling Zee- v*n de 12 jaar in het zwembad te Mid land van het Verbond van Veilig'del burg. Uit de grote opkomst mag Verkeer. Ook de loco-burgemeester wel blijken dat ook de Zeeuwse jeugd Domburg, de heer A. Passenier een grote belangstelling was bij de opening aanwezig. De Jeugd Verkeersschool bestaat in Ne derland vanaf 1961. De wagens zijn een geschenk van „Shell" aan het Verbond voor Veilig Verkeer en deze tvagens het zijn er vijf rijden door geheel Nederland om instructie te geven aan de leerlingen van de la gere school. De instructiewagen is al een keer in Zierikzee, Goes en Terneuzen geweest, maar het was zwemsport heeft. Er werd gezwom men in twee leeftijdsgroepen n.l. 12 t.m. 15 jaar en 16 jaar er. ouder. De resultaten zijn: meisjes 12 t.m. 15 jaar: 50 m. schoolslag: 1 M. v. Lierop r.h.b.s.m.m.s. Middelburg, 2 A. Sloos, openb. ulo, Middelburg; 50 m. rugslag: 1 I. v. Giezen, rhbs-m.m.s., Middelburg, 2 E. Geldof, ger. ulo, xerneuzen geweest, maar net was /^eMÏMiLL L* voor de eerste keer, dat Walcheren I ar°n' r.h.b.s.-m,msMiddelburg, 2 met deze nieuwe vorm van verkeers- A. Bosdijk, chr. nijverheidssch., Mid- instructie kon kennismaken. delburg. Jongens 12 t.m. 15 jaar: 50 m. school- Op het plein hadden de twee in,truc-s]aE: Sanderre. opb nln. Middel- teurs e-n pareour. afgezet met alle burg, 2 K. Stek*.' chr. Ivo. Goes: 50 mogelijke kruinpunten, .pilt. agen rugslag: 1 A. Phaff, r.h.b.s.. Mid- en een verkeersplein. De leerlinge- Dekker. ,vu]ri Goes tjes rijden met fiets of een trapauto .l; 'D i over dit pareour.. Onderweg komen 2° W» I»*! 1 J- Htm, U.S., Goes te allerlei verkeerborden tegen 2 Frans ""h M" nu is het voor hen de zaak i de praktijk Dat dit niet altijd even gemakkelijk is. bleek zonneklaar. Maar daarom zijn deze lessen zo nuttig. De leerlingen brengen twee lessen op het terrein door. Dat er veel belangstelling, ook van de zijde van de badgasten was, VEILING KAPELLE 7 juli. Aardbeienveiling Aardbeien industrie zonder dop per kg: Senga Sengana 1 82 Red Guantlet 1 en 2 65 Diverse rassen 1 en 2 67. Aardbeien met dop per doos van 250 gram: Red Gauntlet 1 61—94. 2 36—57. Talisman 1 63—79. 2 30—56. Senga Sengana 1 48—58. 2 1931 Regina 2 27. Aardbeien met dop per kg 2 8486 Frambozen in kratten per kg: 1 168171. 2 160165 Frambozen in tubs 1 125. Rode bessen in kratten per kg: extra 5051. 1 35.4040. 2 35 20. 3 doordraai. Rode bessen per doos van 250 gram: 1 13—17, 2 9. Kruisbessen: per doos 1 21—26. per kg: extra 70, 1 5368 Loganbessen per doos 1 3241 Zwarte bessen industrie 1 67, 2 60 Dubbele pr. bonen per kg 1 102—105. Kersen per kg: Varikse zwarte 1 142. 2 141. Mierlose zwarte 1 112. Vr. van Werden 2 100119. Klerken 2 140. Zure morellen 2 94. BEURSBERICHT MARKT GOES. Hooi. Luzerne hooi f 95—f 100 per 1000 kg uit de ruiter geperst. Weidehoot f 80—f 85. id- Dijkhooi f 65f 70 per 1000 kg geperst Veldbeemd f 40—f 45 per 1000 kg direct het land (trage handel) Vlas. Voor vlas van de nieuwe oogst was de notering voor goede partijen van f 1900— f 2250 per ha. uit de schelf geleverd De prijs per kg bedroeg 21—25 cent, op auto geleverd. Voor 2e kwaliteit vlas worden prijzen van f 1500f 1800 per ha betaald, ter wijl een kg prijs van 18—21 cent werd ge noteerd. Eieren De eierprijs bedraagt f 1.43—f 1.47 per kg VEILING MIDDELBURG. 7 Juli Aardappelen, bonken 1 18.40. 2 18.10. grote 1 13 85. 2 13 40. drielingen 1 12.60. 2 12. kriel 1 8 60. 2 3.50 VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen, aanvoer 1713 kg, 117—298 Schar, aanvoer 25 kg Bot 100 kg Schol 18 kg. Tong 28 kg. Paling 120 kg Tarbot 4 kg Kreeft kg. Ongesorteerde vis 19 kg VEILING KRABBENDIJKE. 7 Juli. Zwarte bessen 1 6468 Rode bessen industrie: 1 39. 2 35 Rode bessen per doos: 1 1518, 2 12—14 Aardbeien per doos: Red Gauntlet 1 51, 2 40. Talisman 2 34. Senga Sengana 2 2127. Dubbele pr. 1 93 95. 2 73—82. VEILING ST.-ANNALAND. Doré 20802170. Eerstelingen 1720 Eigenhel- t 2050—2430 Doré bonken 2360—2400. drielingen 1270—1360. kriel 1350—1400. Aan voer 250 ton. i 3e kwaliteit) 1325 1000 1000 1125 i minder, handel VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 3070. Weekaanvoer 4970 Vette koeien en ossen 175 Gebruiksvee 412 Vette kalveren 750 Graskalveren 244. Nuchtere kalveren 752. Varkens 12- Lopers 35. Biggen 74. Paarden 45 Veulens 7. Schapen of lam meren 482. Bokken of geiten 32 Prijzen (resp. voor le. 2e en 3e kwaliteit) (in cis per kg) Vette koeien 400—435 385—400 365—380 Vette kalveren 320—345 305—320 290—305 Slachtpaarden 350 Prijzen (resp. voor le. 2e e: (in per stuk Graskalveren 650 Nuchtere kalveren 220 Lopers 140 Biggen 80 Schapen 150 Lammeren 130 Kalf- en melkkoeien 1550 Vare koeien 1200 Vaarzen 1175 Pinken 875 Vette koeien: aanvoer zeer kalm. prijzen als gisteren, worstkoeien 3.50370 per kg. Vette kalveren: aanvoer iets minder, handel vlot, prijzen even hoger, prima's boven notering Graskalveren: aan voer iets ruimer, handel flauw, prijzen niet geheel prijshoudend Nuchtere kalveren: aanvoer even korter, handel levendig, prijzen hoger, mestkalveren 180—/ 260 per sluk Lopers en biggen: aanvoer gewoon, handel lamel ijk. prijzen prijshoudend Slachtpaar den- aanvoer als vorige week. handel stroet. prijzen niet hoger Kalf- en melkkoeien- aanvoer gewoon, handel stil. prijzen niet lager Vare koeien aanvoer matig, handel kalm. prijzen stabiel. Vaarzen en pinken: aanvoer klein, handel traag, prijzen vooral niet hoger. VEILING GOES. 7 Juli Export- cn icdustrieveiling. Zwarte bessen 1 73.10—74 30. 2 63—96 Rode bessen 1 45—47, I ind. 36—3640. 2 36—36-10 Fram- hozen in kratter. i T76, 2 172 Frambozen voor de industrie 123 (levering t.m maandag 13 Juli as.) Aardbeien zonder dop: Senga Sengana 1 en 2 82. Red Gauntlet 1 en 2 63—71. Talisman 1 en 2 70. Diverse rassen 1 en 2 68 Aardbeien met dop: Talisman 2 112115. 3 72—82. Red Gauntlet 2 110—159. 3 55—101 Senga Sengana 2 105. Aardbeien met dop per doos: Talisman 2 33— 66. 3 24—41. Red Gauntlet 1 71—95. 2 36—73. Diversen per doos: Rode bessen 1 25. 2 14 17. Frambozen 1 33 Loganbessen 1 4145. Kruisbessen 1 20—24. Hedelfinger 1 48—51 Diversen per kg: Kruisbessen 1 70—74, 2 56. Berrevoet. r.k.s., Middèl- burg, 2 N. Struyk, Middelburg, 50 m. rugslag: 1. I. v. d. Vliet, Middelburg; 2 N. de Fouw, Middelburg; 50 m. vrije slag: 1 M. Lindenbergh, chr. nijver heidssch., 's-H.-Arendskerke, 2 E. v. Bel, opb. ulo Middelburg. Jongens 16 j. en ouder: 50 m. school slag: 1 B. Hooftman, r.k.s. Middel burg. 2 F. v. Borrendam, r.h.b.s. Mid delburg; 50 m. rugslag: 1 A. v. cf. Woestijne, r.k.s. Middelburg, 2 I. Schuling, chr. lvc. Goes. 50 m. vrije slag: 1 W. v. Kruiningen, h.t.s. Vlis singen: 2 H. v. Oost. u.t.s. Vlissingen. 400 m. vrije slag meisjes: 1. T. Theu- nis, r.k.s. Middelburg. 2 A. Uil, chr. nijverheidsschool Middelburg. 400 m. vrije slag jongens: 1 W. v. Kruiningen. h.t.s. Vlissingen, 2 H Oost, u.t.s. Vlissingen. De 6 maal 50 m. estafette werd bij de meisjes gewonnen door de r.h.b.s. m.m.s. uit Middelburg en bij de jon gens door de r.k.s. uit Middelburg. FILMS IN ZEELAND 2. Frans Bergen, opb ulo. Middelburg Meisjes 16 j. en ouder: 50 m. school- „Liever lusten dan lasten", Alhambra (Vlissingen) slaat op de heer Stovo McCluskey, een levenslustige hotelma nager uit Lake Tahoe in de Amerikaan se staat Nevada, die de lasten onder vindt van het feit, dat de wetten in el ke Amerikaanse staat weer anders zijn, waardoor hij geen stap in Californië kan doen zonder gevaar te lopen door de politie te worden opgepakt. McCluskey heeft namelijk niet de las ten willen dragen van zijn echtscheiding in Californië Hij maakt er echter geen drama van. integendeel, Tony Curt s. die de rol van dé hotelmanager speelt, maakt ons herhaaldelijk aan het lachen in deze kleurige klucht van Norman Jewison. die wérd uitgebracht door de Curtis Enterprises, de eigen maat schappij van Tony Curtis „Huurlingen van de dood". Luxor Vlis singen is een spannende western, waar in een doortastende rancher 'Robert Taylor) het opneemt tegen een bende gangsters aangevoerd door de veeko ning Clay Matthews (Robert Middle- ton) „Gtins of Wvoming" zo luidt de Engelse titel van deze actiefilm. De Engelsen zoeken hun filmonderwer pen nogal eens in India. ..Kasim. de bandiet van Zhobe" is daarvan het voorbeeld. De titelrol wordt gespeeld door Victoi Mature en Anne Aubrey zien we in de vrouwelijke hoofdrol Het is een boeiende film met goed gefilmde vechtscènes, een flinke dosis romantiek en een tikje humor. Voor het laatste zorgt Anthony Newley, de acteur, die in Engeland ook bekend staat om zijn zang, die vooral door de tieners sterk wordt gewaardeerd. In deze film. die te zien is in Grand (Goes) is Newley de dappere korporaal Stokes. De Haag voert de vijfdaagse schoolweek in Met Ingang van hef nieuwe schooljaar wordt de vijfdaagse schoolweek voor alle openbare scholen in Den lluag in gevoerd. In beginsel blyven de schnol- tyden van het afgelopen schooljaar, waarin een proef werd genomen, van kracht. In bijzondere gevallen wordt er van afgeweken. Dit besluit hebben b. en w. van Den Haag genomen op grond van de uit komsten van de proef die op de open bare scholen van alle takken van on derwijs is gehouden. Het afgelopen schooljaar werden steekproeven geno men. Ouders van de leerlingen gaven in overgrote meerderheid (81 procent) te kennen een vrije zaterdag voor hun kinderen te willen. Twaalf procent bleef het om het even, en zeven procent van de ouders zagen hun kinderen ook op zaterdagmorgen liever naar school gaan. Het hoogste percentage van de ouders die vóór de vrije zaterdag van hun schoolgaande kinderen waren, kwam voor bij de scholen voor b.l.o. iS5 pet.), het laagste percentage van instemming werd genoteerd bij de kleuterscholen en de scholen voor g.l.o. (elk 78 pro cent). Uit de steekproef is de tendens gebleken, dat het al of niet vrij zijn van het gezinshoofd waarschijnlijk van invloed is geweest bij het bepalen van een standpunt over de vrije zaterdag voor het schoolkind. Overtredingen bij parkeermeters direct afdoen De minister van justitie, mr. Y. Schol- ten. acht het gewenst nadere wettelHko voorzieningen te treffen, waardoor net mogelijk wordt overtredingen bij par keermeters af te laten doen door de po litie. Direct na het arrest van de Hoge Raad, dat inhield dat deze overtredingen door de rechtbank berecht dienden te wor den, heeft de minister hierover reeds overleg gepleegd met andere ministeries en met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Dit zegt de minister in antwoord op des betreffende vragen van het Tweede- Kamerlid, de heer Baeten (k.v.p.)_ Naar het oordeel van de bewindsman is'het in het belang van een doeltreffende repres sie wenselijk te voorzien in de mogelijk heid om overtredingen bij parkeerme ters af te doen door een transactie in handen der politie. Het arrest van de Hoge Raad. zo vervolgt de bewindsman, blijft overigens een transactie vanwege het openbaar ministerie mogelijk maken en in geval van vervolging kan de zaak behandeld worden door een enkelvoudi ge kamer van de rechtbank (politie rechter). Ten slotte zegt de minister te verwachten, dat het interdepartemen taal overleg dienaangaande op korte termijn in concrete voorzieningen zal resulteren. KWESTIE-Z.-RHODESIË HOOFDSCHOTEL BIJ GEMENEBESTOVERLEG De kwestie-Zuid-Rhodesië en de vraag welke houding men tegenover Zuid- Af rika moet aannemen, zullen zeer waarschijnlijk een belangrijke rol spe len op de „topconferentie" van de Brit se r.enienebestlanden. die vandaag in Londen begint. Verwacht wordt dat di verse afgevaardigden van Afrikaanse landen al in de eerste fase van de con ferentie zullen aandringen op bijeenroe ping van een speciale constitutionele conferentie over Zuid-Rhodesië, waar aan ook negerleiders uit dit gebied zouden moeten deelnemen. De afgevaardigden van de Afrikaanse landen van het Gemenebest hebben in Londen al tweemaal vergaderd om te pogen tot een gezamenlijke aanpak te komen op de conferentie van de kwes- ties-Zuid-Rhodesië en Zuid-Afrlka. Pre mier Albert Margai van Sierra Leone gaf onomwonden te kennen dat het vraaestuk-Zuid-Rhodes'ë „een uitdaging betekent voor het voortbestaan van het door vele rassen gevormde Gemene best". Enkele afgevaardigden van Afrikaanse landen eisen dat Engeland ..positieve stanpen" doet om Zuid-Rhodesië. dat door blanken geregeerd wordt, naar de onafhankelijkheid te leiden, maar dan onder een regering die voor het groot ste deel uit negers bestaat, gekozen op basis van het algemene k'esrecht (iede re burger beeft één stem). Scheepvaartberichten \Tis.?-n^en aangekomen op 6-7- Dido van Gloinfjord. Castillo-Ampudia van Bilbao: op 7-7 Ravnaes van Rotterdam. Marlchu van Antwerpen. Commandant Le Terrier van Antwerpen VHïsiiiven vertrokken op 6-7: Tramprover naar Baltsmore. Marina G Parodi naar Sauda. Dido naar zee. Castillo-Ampudia naar Immlngham Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 6-7: Gulf-Swede van B Mashur. Metré van Liverpool. Borneo van Hamburg. SteenkerSc van Bremen. Ittemim van Bremen. Peper kust van Hamburg. Bellatrix van Rotterdam. Maaskade van Rotterdam, op 7-7 Henrica- Thekla van Dordrecht. Ladon van Rotter dam. Result van zee. Daphis van Le Havre, Dollard van Rotterdam. Pi al van Amster dam, Eems van Boston, Memnon van Rot-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 5