Petra wil je een stuk Sow jet- regering weigert visum aan een Nederlandse journalist Senaat akkoord met wijziging gemeentewet Beatle-film is een enorm succes in Londen ONDANKS BEMOEIINGEN VAN MINISTERIE BUITENLANDSE ZAKEN Vragen over het rij-onderricht aan militairen IN DE TOEKOMST WELLICHT BOUWKEUR HOUTEN WONINGEN Verrassende visuele humor WOENSDAG 8 JULI 1904 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT Pijnlijk incident bij reis minister Luns (Van een onzer verslaggevers) Met een bijzonder pijnlijk incident voor de Nederlandse minister van buitenlandse zaken is gisteren zijn officiële bezoek aan de Sowjet- Unie begonnen. Aan een van de vijf Nederlandse journalisten die vanuit de Sowjet-Unie verslag zouden geven van de reis van mr. Luns, mr. A. C. A. Dake, is door de Sowjetregering het visum voor de Sowjet-Unie geweigerd. Niettegenstaande krachtige vertogen van het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken bij de ambassade van de Sowjet-Unie volhardde de consulaire ambtenaar van de Russische ambassade in Den Haag, I. F. Davydytchef, tot het ogenblik van het vertrek in zijn weigering tot afgifte van het visum aan mr. Dake. Kritiek weigering kon worden beschouwd. Pogingen ook van de zijde van het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken gedaan om dit uiterst pijnlijke Incident rond de reis van mr. Dake te vermijden hebben geen resultaat gehad. Een woordvoerder van buitenlandse za ken deelde twee uur voor het bezoek van minister Luns van Schiphol mede, dat van de zijde van het departement ernstige pogingen zijn gedaan om de procedure van afgifte van het visum te versnellen doch dat die pogingen geen succes hebben gehad. Vervelend indient In de omgeving van minister Luns werd de Russische weigering het visum te verstrekken een bijzonder vervelend in cident genoemd. De staf van de Sowjet- ambassade speelde sinds het ogenblik waarop Davydytchef mededeelde dat hij het visum niet zou afgeven tot het mo ment waarop gistermiddag om tien voor één de Tupolew van de Aeroflot met het ministeriële gezelschap naar Moskou vertrok het in zulke gevallen gebruike lijke verstoppertje. Persattaché Dedow liet op alle telefonische benaderingen en i persoonlijke bezoeken antwoorden dat hij niet thuis was. terwijl hij op hetzelf- Mr. Dake die van midden 1960 tot mei 1963 correspondent van aanvankelijk de N.R.C., later Parool en de Wereldom roep in Moskou is geweest zou van het! Russische bezoek van mr. Luns verslag geven voor ons blad en voor 26 andere bladen aangesloten bij de „Regionale Dagblad Pers", het Rotterdammercon cern. de Limburgiapers en Brabantpers. alsook voor de V.P.R.O.-televisie. Tij- dens zijn verblijf als correspondent in de Sowjet-Unie heeft de heer Dakej eenmaal bloot gestaan aan kritiek in een artikel dat verschenen is in het blad „Izwestia". Hoewel de Sowjetambassade I in Den Haag deze rede niet noemt, moeti worden aangenomen dat bezwaren te gen de berichtgeving van mr. Dake in Moskou aanleiding zijn geweest voor de weigering van het visum. In officiële kringen in Den Haag be schouwt men de visumweigering aar mr. Dake als een uiterst pijnlijk in cident bij het begin van het eerste bezoek van een Nederlandse minister aan de Sowjet-Unie. Het bezoek van mr. Luns geschiedt op uitnodi van de Russische minister van tenlandse zaken en de bedoeling was een poging te doen de koele betrek kingen tussen de twee landen te ver beteren. Het is in zulke gevallen uiterst ongebruikelijk visa te weige ren aan perscorrespondenten die tot taak hebben zulke bezoeken te ver slaan. Voor de begeleiding van mr. Luns heeft de Sowjetregering visa afgegeven aan vier Nederlandse journalisten die nog nooit in de Sowjet-Unie zijn geweest en die taal noch land persoonlijk kennen. Mr. Dake was de enige die land en taal wel kende. Routinekwestie Terwijl het Sovvjetconsulaat er vorige week geen twijfel over liet bestaan dat de visumverlening aan mr. Dake even als die aan de andere Nederlandse jour nalisten die mr. Luns op zijn reis zou den volgen, een routinekwestie was die in twee dagen zijn beslag kon krijgen, Glisteravond een lesing gehou den voor de leden van De- Kunstkring in een lief klein plaatsje. Geen na-men noemen. Een vakantieplaatsje voor kleine luyden, die op hun rust- gesteld zijn. Geen razende rakkers, die-in snelle auto's de verste verten tracht,en te bereiken, doch mensen die de schoonheid der vaderland se dreven beminnen, voor me haastige spoed zelden goed is en die het maar onbehaaglijk zouden vinden- vér van huis onder vréém den, die een andere taal spreken, te vertoeven. Een klein plaatsje met een kunstkring en een paar pensionnetjes, ergens tussen bos en zee. Ik zit dit. the early morning af ter the evening before te schrij ven aan een 'wankel tafeltje. Ik kijk uit op een mager tuintje, op drie hemden, twee onderbroeken, vier paar lange wollen dameskou sen aan de drooglijn. Het wappert op de ochtendbries. Ik ben hier voor één nacht ondergebracht. Naast het ledikant, met koperen knopen staat een- muziekstan daard. En aan de wanden van de ze kamer een landschap met zeer groene, wollige bomen, wollige wolkjes, wollige schaapjes en een wolk van een dame op roze blote voeten die vaarwel wuift naar een ruiter, verdwijnend in een wolk van stof. En in twee ovale, zwarte glim mende lijsten, achter glas: een heer met een ringbaard- en een da me met neepjesmuts. De heer kijkt streng. De dame heeft een onder kin en een gouden horloge met een gouden 'strik op haar hoge boezem. Ik zou U willen schrijven over be langwekkende zaken, doch ik word in dit voornemen gehinderd door de heer-achter-glas. Wat zou hij zijn geweest. Burgemeesterf Ge meenteontvanger Hoofd ener schoolf Lakenhandelaar? Een ge streng en rechtvaardig man. Niet iemand om de kachel mee aan te maken. O) de kermis mee op te gaan En die dame in zwarte lijst? Zij toas duidelijk zijn echtgenote. Heeft zij altijd zo welwillend ge glimlacht naar BaardmansZij is altijd goed en zacht geweest voor vader, die rechtvaardig was. Zij is nooit in opstand gekomen tegen zijn tirannie. Zij heeft zorgvuldig voor zijn natje en droogje gezorgd. Papa heeft altijd gelijk gehad. De kinderen hebben een goede moe der gehad. De tafel wiebelt hevig onder de lichte druk van mijn ballpoint. Hoe nutteloos staat die standaard in de hoek. Het geel behang met grote rode rozen. Een gruwel van een beddesprei. Dat meisje muur wuiven naar de stoere ruiter. De kousen dansen op de wind. De baard staart naar de onderkin. Een aardig dorp. En een welva rende kunstkring. Ik geloof dat ik nogal vlot gepraat heb gister avond. Bij het na-broodje met een glaasje wijn hebben wij nog gezel lig wat na-gebabeld. Een vreemde kamer met vreemde dingen. De zon gaat glanzen in het. koper van het ledikant. Ik denk: hoofd der school of ge meenteontvanger. „De Instuif' heet het hie ELIAS. Overtreding MR. A. C. A. DAKE. bleek maandagmorgen plotseling, dat de Sowjetambassade niet bereid was een visum aan mr. Dake af te geven. Twee de secretaris Davydytchef ontving mr. Dake op het consulaat in de Sweelinck- straat te Den Haag maandagmorgen met de mededeling dat hij tot zijn spijt geen visa voor journalisten die mr. Luns willen begeleiden meer zou afgeven, „omdat er al veel te veel journalisten op deze reis mee gaan". Er op gewezen dat vier journalisten bij zulke gelegen heden wel een zeer gering aantal is, was zijn antwoord dat er ook nog twee tele visieverslaggevers de reis van de mi nister zouden meemaken. Geen toestemming Als tweede argument voor het niet ver strekken van het visum werd aange voerd dat Het Parool, het blad waarvoor mr. Dake vroeger in Moskou werkte al twee verslaggevers met de minister mee stuurt en dat het daarom onnodig werd gevonden dat mr. Dake zich daarbij voegde. Toen hy er opmerkzaam op werd gemaakt dat mr. Dake thans free lance correspondent is en deze reis zou verslaan voor 26 regionale Nederlandse bladen en voor de V.P.R.O., zodat ook dit argument voor de weigering elke grond miste haalde de heer Davydytchef de schouders op en zei ten slotte dat hij in ieder geval het visum niet zou af geven omdat hij daarvoor geen toestem ming van Moskou had gekregen. Daarop werd hem geantwoord, dat het niet tijdig afkomen van deze toestemming niet anders dan als een Het Tweede-Kamerlid Wierda (p.v.d.a.) heeft een aantal schriftelijke vragen aan de staatssecretaris van defensie (de heer J. C. E. Hacx) gesteld over het vraaggesprek," dat een verslaggever van het A.N.P. op 8 juni heeft gehad met majoor T. E. .Spier, commandant van de rijschool van het wapen der Infanterie, De heer Wierda vraagt ln de eerste plaats of het juist is, dat de chef J GEMEENSCHAPSRAAD ZUILEN OPGEHEVEN machtigd voor dit interview. De heer Wierda vraagt dan verder of bij dat in terview een vertegenwoordiger van de legervoorlichtlngsdienst aanwezig was. Is het eveneens juiat. dat aan genoemde i INSTELLING BIJZONDERE COMMISSIES EN WIJKRADEN gens hem verandering kunnen brengen I door burgerdagen te organiseren, door met scholen raadsvergaderingen te be zoeken en in elk gemeentehuis te zorgen voor een behoorlijke accommodatie voor het publiek. Minister Toxopeu» was spoedig klaar met «Ie verdediging van dit wetsont werp. Hy verwachtte dat de gemeente besturen kalm aan en gedegen hun nleu- (Van onze parlementaire redacteur) j.s net eveueeua juisi. uat aan genoeruue i manuren aaitn aan en gesiegen min mr-u- majoor na de ter zake gevolgde perspu-' Ue Kerste Kamer neeit gisteren sve bevoegdheden zullen hanteren. Door blikatles elk ambtelijk contact met de een wetsontwerp aangenomen tot de overdracht van sommige bevoegdhe- pers is verboden en dat hem door zijn nnwfin<r Vnn «lp Pemeenwhan- idOT dc rftad mt"*"r "J1' kriJS'"n voor commandant een ontevredenheidsbetui- üPflenuio »an ae geineenscnap j t,et voeren van zjjn algemene beleid, ging is uitgereikt? raad voor Zuilen en een wetsont- "rPtot "ü'Y"1- "Tde noemde maatregelen, zo die inderdaad I tewet, waardoor het mogelijk. (Advertentie) zijn genomen, gerechtvaardigd wordt bijzondere commissies ill te Zo met. wil hy een en ander dan onge- J daan maken, mede om ambtelijke func-:ste"ei1- tionarissen in overeenkomstige omstan- d remfenwhansraad voor /uilen Ji'bJjl.'ï™.""18' in"erli>ke tal, *EhfrSS Ml ÏU I» STSEuK juW. dat het leamaterieei. «'"bjLRSSËi' waarmee op de militaire rijscholen de *erwacnl,nSen Deantwooro. wordt gewerkt zeer oud is, in vele ge- Het wetsontwerp dat de gemeentebe vallen meer dan 10 jaar? sturen de bevoegdheid verleent bijzon- Mag met dit materieel niet sneller dan dere commissies in te stellen heeft tot 45 km/u worden gereden en is het inder-, doel tot een zekere decentralisatie van daad verboden met deze lesvoertuigen bestuur in de gemeenten te komen. De op autowegen te komen gemeenteraden krijgen binnen bepaalde Ziet de staatssecretaris geen bezwaar in grenzen de vrijheid om bevoegdheden de omstandigheid, dat de commandan- van de raad en van b. en w_ te delegeren ten der rijscholen en de aan die inrich- aan commissies, ingesteld "met het oog tingen verbonden officieren en onderof- op de behartiging van bepaalde belan- ficferen doorgaans tevens als examina- gen (byzondere raden), of met het oog 1 tor optreden öp de behartiging van de belangen van j Is het juist, dat de voortgezette rijoplei-1 een deel van de gemeente (wijkraden).1 ding bij de parate onderdelen wordt be- De gemeentebesturen regelen de be lemmerd door de geldende benzinebe-1 voedheden en de samenstelling van die perking? commissie, die niet alleen adviserende. Mocht de bewuste rijopleiding inderdaadmaar ook besturende bevoegdheden heb- ernstige gebreken vertonen, welkeben. Lid ervan kunnen zijn raadsleden, maatregelen denkt de staatssecretarisalsmede deskundigen of belangstellen den te nemen om de veiligheid van het1 den, niet-raadsleden en zelfs niet-inge- militaire verkeer te verhogen en de voor' zetenen, zoals forenzen, het merendeel jeugdige chauffeurs on aangename gevolgen te besparen'' officiële Sowjetzijde zijn de bezwa- tegen mr. Dake tot nu toe nooit onder woorden gebracht. Wel werd hy enkele maanden voor zijn vertrek uit Moskou in betrekkelijk korte tijd twee maal achtereen op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden om te ho ren dat hy met zijn auto een verkeers overtreding had begaan door links af te slaan waar hy slechts rechts af mocht. Drie weken later werden deze klachten breeduit gemeten in een lang artikel in; de „Izwestia" waarin hem werd ver-; weten zich Amerikaanse manieren had] aangemeten. Bij die gelegenheid werd hem ook verweten liever foto's te publi-| ceren van krotwoningen dan van de grootse Russische nieuwbouw. Enkele weken geleden heeft de Sowjet-Unie soortgelijke bezwaren laten horen tegen I de enige Nederlandse correspondent die iff eerste vice-premier van Roemenië, zich thans in de Sowjet-Unie bevindt, de Gheorghe Apostol, heeft maand; Meningsverschillen tussen Rusland en Roemenië Uitkijken heer Bezemer, die binnenkort voorgoed naar Nederland zal terugkeren. Geen redenen Minister Luns zelf verklaarde bij zijn vertrek naar Moskou op Schiphol, dat hy alle mogelyke moeite heeft gedaan om alsnog een visum ver leend te krijgen voor mr. Dake. „Ik betreur dal dit niet gelukt is, er zijn ook geen redenen voor opgegeven" Op de vraag of deze kwestie een deel van het plezier vergalde in deze reis. was het veelzeggende antwoord: „in geval verhoogt het mijn plezier niet". Minister Luns vertelde vervolgens dat hij het erg prettig vind en ook zeer nuttig als eerste minister van buiten landse zaken een officieel bezoek te brengen aan de Sowjet-Unie. Minister Luns werd gistermiddag op het Moskouse vliegveld Sjeremetjewo door zijn Russische ambtgenoot Gro- miko begroet. Op het vliegveld zei minister Luns ver heugd te zijn dat hij de eerste Neder landse minister van buitenlandse zaken is die een officieel bezoek aan Moskou brengt en dat hij met verlangen naar de besprekingen uitzag. Minister Gro- miko zei dat hij en zijn Nederlandse col lega. die een week in de Sowjet-Unie zal vertoeven, vanochtend overleg zullen plegen over het programma. IN ONDERZOEK OP DEPARTEMENT Kwaliteitspeil van Bogaers-womngen is gestegen Op het departement van volks huisvesting en bouwnijverheid wordt momenteel onderzocht, of een bepaald type houten woning de vereiste bouwkeur kan krijgen. Dit wordt meegedeeld in „Ruim Zicht", het blad van het Neder lands Katholiek Vakverbond. rinister P. C. \V. M. Bogaers zei gïs- 'rinorgen in een gesprek met het A.N. naar aanleiding van dit bericht, dat. •anneer deze bouwkeur inderdaad ordt verleend, alle plaatselijke veror deningen die de bouw van houten wo ningen verbieden niet meer zullen gel den voor de houten huizen die de bouw keur hebben verkregen. Over de zogenaamde „Bogaerswonin- gen" zei hij. dat het niet in ae bedoeling ligt, de nieuwe 16.000-grens stringent te hanteren. Zo zou bijvoorbeeld ook de bouw van een wat grotere woning kun nen worden toegestaan, wanneer ae kos ten relatief niet meer toenemen dan de exra ruimte die in het huis wordt ver kregen door de uitbreiding. „Ruim Zicht" meldt verder, dat uit recente onderzoekingen is gebleken, dat het kwaliteitspeil van de inmid dels afgebouwde Bogaerswoningen gelijk is aan het gemiddelde kwali teitspeil van de woningwetwoningen. Voorts deelt het N.K.V.-blad mee. dat binnenkort een proef zal worden geno- aandacht van het ministerie an bouwnijverheid heeft. Er heerst .lom activiteit, aldus „Ruim Zicht", en het ziet er naar uit. dat minister Bo gaers dit jaar dicht in de buurt van de 100.000 woningen komt. Het aantal bouwvakarbeiders is sinds 1961 gestegen van 108.000 tot ruim 140.000. avond op een geïmproviseerde pers conferentie in Wenen gezegd, dat meningsverschillen bestaan tussen Roemenië en Rusland doch dat deze niet de vorm van een twist hebben aangenomen. Volgens Apostol diende het bezoek aan Moskou van premier Maurer van Roemenië niet ..als een te grote rassing" te worden opgevat. Derge lijke bezoeken zijn normaal tussen communistische landen, zei hij. Apostol somde drie oorzaken op voor de meningsverschillen tussen zijn land en Rusland: de communistische raad voor wederzijdse economische bij stand, de eenmaking van de produk- tie binnen het oosterse blok en de in ternationale fusie van staatsfabrieken, Roemenië, aldus de eerste vice-pre- mier, is van mening, dat de Comecon voor zowel niet-communistische staten als communistische landen toeganke lijk moet zijn.' INDONESIË GEEFT VROEGERE NEDERLANDSE BEDRIJVEN NOOIT TERUG De Indonesische minister van voor lichting, dr. Roeslan Abdulgani, heeft gisteren in Djambi (Zuid-Sumatra) gezegd dat Indonesië de vroegere Ne derlandse maatschappijen die het heeft genationaliseerd, nooit zal te ruggeven. Het Indonesische volk moet ue Neder landers goed in de gaten houden in hét bijzonder nu de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. VI. A. H. Luns, Indonesië zal be zoeken, aldus zei minister Abdulgani. Het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken heeft meegedeeld dat de Indonesisch-Nederlandse commis sie voor onderzoek naar de aard van de uit het Nederlandse tijdvak date rende concessie- en eigendomsrechten in West-Irian uit Djakarta naar Su- karnopura (het vroegere Hollandia) is vertrokken. De commissie werd vo rige maand ingesteld in overeenstem ming met het Nederlands-Indonesi sche akkoord óver West-Irian. De Eerste Kamer ging met dit wets- j ontwerp zonder hoofdelijke stemming akkoord, maar sommige leden waren niet blind voor de gevaren, die kunnen schuilen in het afstaan van bepaalde bevoegdheden aan commissies, die voor i. een groot deel uit niet-raadsleden be staan. De heer Hoeppener van de K.VT. bijvoorbeeld, oud-staatssecretaris van o., k. en w. en tegenwoordig burgemeester i van Roermond, waarschuwde dat de I eenheid van beleid in de gemeente niet in gevaar mag komen. De gemeenteraad i mag wel goed uitkijken en zoveel moge- lijk raadsleden in de commissies benoe men, vond hij. Ook de heer Tjalma (a.r.), oud-bur-j. gemeester van Hoogeveen, was met helemaal gerust. Uit de verdeling: h van bevoegdheden kan verbrokkeling! li van beleid voortvloeien, veronder- stelde hij. Hij vond het vreemd, dat een raadscommissie belast kan wor- den met de benoeming van hoofden en onderwijzers aan openbare scho- len. Vindt de minister van onderwijs, i dat zomaar goed?, informeerde hij. i: De minister van binnenlandse zaken mr. j Toxopeus stelde hem gerust. De minis-i ter van o., k. en w. heeft geen bezwaar: en de gemeentebesturen zullen er wel op toezien, dat zij in deze benoemingen voldoende zeggenschap behouden. De heer Van de Vliet van de V.V.D. achtte het een voordeel, dat door de mo gelijkheid van benoeming van niet- raadsleden in de commissies meer des kundigheid in het gemeentebestuur ge bracht kan worden. Hij twijfelde er niet aan, dat voorzichtig geëxperimenteerd zal worden. De heer Knottnerus van de C.H.U. klaagde over de grote afstand tussen bestuurden en bestuurders. Op de pu blieke tribune van de gemeenteraden zit bijna nooit iemand. Men zou daarin vol- jonge, belegen, oude, Edammer of Goudse Nieuwe politiechef in Culemborg Tot korpschef van gemeentepolitie te Culemborg is, niet ingang van een na- j der te bepalen datum in augustus, be- noemd de heer B. A. Boender, thans in- specteur van gemeentepolitie te Gouda. I inspecteur korpschef b d. Kal ma opvol gen. Deze waarnemend korpschef werd op 2 december 1963 te Culemborg gede tacheerd in verband met moeilijkheden binnen het Culemborgse politiekorps. De heer Kalma is afkomstig van het politiekorps te Rotterdam. Het Wereldgebeuren Aartsrebel De goedwillende Cyprioten, zowel die van Griekse als die van Turkse af komst, hebben met een huivering ge hoord hoe een kleine, zwaarbeanorde man ln een wit pak deze weck in Nico sia met gebalde vuist te keer ging tegen Britten, Turken en de Cypriotische re eling: George Grlvas r Inoeiam iljna honderdduizend gulden 'luid steld en die eens een van de belangT.^- sie medewerkers was van Makarios. Geweest, want naar men zegt is het al lang uit met de vriendschap tussen pre sident Makarios en zijn vroegere bende leider. De redevoering van Grivaa in Nicosia werd «lan ook niet door de pre sident beluisterd. Ingewijden hebben verklaard, dat Makarios absoluut niet ingenomen la met de komst van Grivaa naar CypruB. De oorzaak van dit bezoek wordt ge zocht ln de plotselinge visite van een groep oud-Bokast rijders kort geleden aan het dorpje b(J Athene waar Griva» sedert enkele Jaren een vrij terugge trokken leven leidt nadat zijn pogingen om een politieke carrière op te bouwen ln Griekenland waren mislukt. In een fraaie villa, dicht bij de hoofdstad, heeft Grivaa gewerkt aan zijn mémoires, die geleld hebben tot dc ruzie tussen hem ,en president Makarios De president van Cyprus beschuldigde Grivas er namelijk van dat deze niet eerlijk was geweest bij het op schrift stellen van zijn her inneringen. De komst van Griva* naar Cyprus is op zichzelf al een belediging voor het I staatshoofd van Cyprus. Alsof Maka- rios niet b(J de hana genoeg is om de I zaken te regelen. I Grivas zou dus gehoor hebben gegeven jaan het dringende verzoek van een groep oud-Eofcastrijders om onverwijld haar het verscheurde eiland te komen en daar de leiding op zich te nemen van de verontruste Grieks-Cyprioten, die de nog steeds bJJ hen voortlevende gdachte aan een hereniging met Griekenland opnieuw in rook zien opgaan. Hun beroep op Grivas heeft echter Iets van een wanhoopsdaad. Ten einde raad 'heeft men zich tot deze extremistische figuur gewend, die in het verleden steeds weer zijn pan-Hellenistlsche plan nen in het water zag vallen. George Grivas werd ln 1898 ln Tri- komo op Cyprus geboren. Zijn vader was een tamelijk welvarende zaadhan delaar. die zijn zoon naar een Griekse school in Nicosia stuurde, waar de Jon ge Grivaa zijn Hellenistische ideeën op deed. George was een goede leerling, bijzon- der serieus, maa r met een moeilijk ka rakter. Hij paste zich slecht bij zijn medeleerlingen aan. In die tijd (1912) werd Griekenland be- I trokken bij de Balkanoorlog en vele I jonge Cyprioten namen dienst bij het Griekse leger. Ook Grivas besloot sol daat te worden. Hll gaf zijn voorgeno men medische studie op. verwierf de Griekse nationaliteit en in 1922 vocht hij tegen de Turken. Toen de oorlog voorbij was. besloot Grivas in het leger te blijven en een militaire carrière op te bouwen. In 1934 werd hfj benoemd tot I luitenant-kolonel. Toen ln 1940 Italië de aanval op Grie- Salonlki. De legerleiding benoemde hem tot chef-staf van de tweede Griekse di- i visie tot in 1943 de ondergrondse bewe ging in Griekenland in gevaar kwam. j Grivas werd belast met de bijzondere missie de illegaliteit leiding te geven en hij deed dat door het commando X te stichten, een organisatie, die zich niet alleen tegen de Duitse bezetters ver zette, maar ook tegen de communisten. werd na de oorlog niet opgeheven, r I in 1946 getransformeerd in een ree [politieke beweging, die als een van haar Hogere beloning voor arrestatie van Mengele De beloning die is uitgeloofd voor de Nazikamparts Josef Mengele is van 20.000 tot 60.000 mark verhoogd met inbegrip van 10.000 mark welk bedrag een anonieme gever heeft geschonken. Een woordvoerder van het parket van de openbare aanklager van de staat Hessen verklaarde tegenover U.P.I.: „Wij hebben het bewijs, dat Megele in Asuncion, de hoofdstad van Paraguay woont". Volgens de Hamburgse krant Bildzei- fung geniet Mengele. die vanwege zijn proefnemingen op vrouwen en kinde ren in Auschwitz tot „de engel des doods" is gedoopt, de bescherming van de hoogste kringen van de regering van Paraguay. De woordvoerder weigerde het bericht te bevestigen doch hfj voegde eraan toe. dat Mengele zijn toevlucht tot Pa raguay schijnt te hebben genomen en ons gedurende zo lange tijd niet had kunnen ontsnappen zonder enige vorm van bescherming. Critici zijn het roerend eens „Yeah, yeah. yeah... elf keer", dat is de over het algemeen gunstige kritiek van de Lon- dense kranten op de beatlefilm van 85 minuten speelduur die maandagavond in het bijzijn van prinses Margaret gravin van Snowdon in première is ge gaan in het Londense Pavilion bioscooptheater. Voor de Times tot de Daily Worker hebben alle tien kranten woorden van lof voor de acteertalenten van John, Paul, George en Ringo vooral deze laatste, en het camera werk, de regie en het draaiboek. Prinses Margaret bezocht na de voorstelling een feestje, waar ze tot de Beatles zei dat ze het „een heer lijke film had gevonden. Voordat de première begon, waren de prinses en haar man, graaf Snow don. al aan het langharige kwartet voorgesteld. Snowdon vroeg een ver taling van een zin uit de tekst: „That shirt is too grotty" George Harrison legde uit dat grotty het beatlejargon voor „grotesk" was. Prinses Margaret vroeg aan Paul McCartney hoe hy de film zelf vond. Hy wimpelde alle lof af op de regisseur en zei: „Ik geloof niet dat wij erg goed zijn. mevrouw." De beroepscritici delen zijn oordeel niet. Ze wezen erop dat er weinig of geen „plot" is. De film toont wat een dag voor de Beatles is treinreis, repetities, een televisieshow, uitjes naar een nachtclub, café's, een speel- y.i een danstent. Het leven gecompliceerder gemaakt llllllllllllllllllllllllllllllllllllIHHIIlllllllllllllllllIHlIllllllllllllllillllllllllllll In het theater ziet men prinses Margaret en haar echtgenoot, lord Snotodon (rechts) in gesprek met v.l.n.r. Ringo Starr, Paul McCartney, John Lennon en George Harrisson. De manager van de Beatles, Brian Epstein, itaat tweede van rechts. door acteur Wilfrid Brambell. die de ondeugende Ierse grootvader van McCartney speelt. Twaalf songs De Beatles spelen zichzelf en bren gen twaalf songs zes die hen be roemd gemaakt hebben en zes nieu we Lennon-McCartneynummers, spe ciaal voor de film geschreven. Leonard Moseley van de Daily Ex press schreef dat alles wat in de film werd gedaan het vastzetten van de camera's op George, Paul. John en Ringo was als waren het bloedzui gers. „om him substantie vast te leg gen op het witte doek. Het resultaat is tastbaar film en verrukkelijk." Moseley vindt Ringo Starr ..een na tuurlijke clown in de Chaplin-Harpo Marxklasse. Hij heeft een lichaam dat spreekt bij elke beweging en een droef gezicht dat wordt beheerst door de meest eloquente neus sinds ..Schnozzle" (Jimmy) Durante en Cyrano de Bergerac". De Guardian onder de indruk: de vier jongens, één neus en {•ruik, rennen over het doek, zich uit- evend, geks te uithalend De regie van Dick Lester en het script van Alan Owen, een auteur uit de geboortestad van de Beatles. Li verpool, werden hoog geprezen. De Times roemde de luidruchtige vi suele humor, de nieuw ontdekte op namen van Londen, en de levendige flitsen van achter het toneel (of in dit geval van achter het doek). Het blad vond het „bezwaar" dat er te veel sprankelende ideeën waren. „De illustere vier doen het goed genoeg als levensechte persoonlijkheden, nog nauwelijks als acteurs", aldus de Tf- In de oorlogsjaren was Grivas ge trouwd met een meisje uit Athene, Klkl Dekas. nu reeds twintig jaar zijn trouwe assistente In diezelfde periode had hij een Jonge Gneks-orthodoxe priester ontmoet, die zijn ideeën met betrekking tot de stichting van een nieuw groot-Griekenland deelde. Deze priester. Michael Mouskos. werd nau welijks tien jaar later aartsbisschop Makarios van Cyprus. Eokabeweging, het ondergrondse leger der Grieks-Cyprioten, dat de strijd aan bond met de Engelsen, die op Cyprus heer en meester waren. Een periode van terreur brak aan. Grivas, die nu zijn strategische ideeën in de praktijk kon Al gauw had zijn naam op het eiland [een legendarische klank. Men be- schouwde hem als onkwetsbaar toen [alle Britse pogingen om hem te pakken te krijgen faalden. Bij de kleinste ac- ;ties van de Eoka was Grivas persoon lijk betrokken. Toch wist hij buiten I schot te blijven. Toen de onafhankelijkheid kwam had Makarios zijn vriend echter niet meer nodig. Er ontstond een verwijdering tussen de twee leiders toen Grivas vast hield aan de Enosisgedachte en zijn po litieke geluk tevergeefs in Athene ging beproeven. Thans is Grivas terug in Nicosia, waar hij logeert bij Socrates Eliades. een za kenman. die tot zijn vrienden behoort. Men vraagt zich af wat Grivas nu van hem met. Hij heeft thans minder steun dan toen het om de onafhankelijkheid van Cyprus ging en bovendien heeft hij niet meer alleen met de Britten te ma ken. GEORGE GRIVAS ....niet uit het veld te slaan.... DOODVONNIS IN MADRID Andres Ruiz Marquez, alias kolonel Montenegro, is gisteren door de krijgs raad van Madrid ter dood veroordeeld, zo is officieel bekendgemaakt. Marquez heeft verleden jaar en de laatste twee maanden in Madrid onge veer vijftig zwakke bommen laten ont ploffen, die slechts geringe materiële schade veroorzaakten en twee lichtge wonden. Vijf anderen, die met Marquez terecht stonden, werden veroordeeld tot gevan genisstraffen van twaalf jaar en een dag tot 20 jaar. dit laatste voor de 42-jarige Emilio Pelaez Martinez, die Marquez had voorzien van dynamiet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3