Zierikzee: motie tegen verlies van kernstatus Twee Amerikaanse leerlingen jaar de gast van Zeeuwse families Brabants commissaris over Brabant-Zeeland Middelburgse kwekeling bouwt eigen bungalow Kathleen in Terneuzen, Ken in Middelburg Cursus Nederlands in Drents taaikamp EXAMENS ALMANAK ASPIRIN® Haringvlietbrug wordt 20 juli geopend Tieners uit Veere mogen platen kiezen Klasgenoten helpen een handje Bogaerswoning is „stripteasehuis" Nieuw gebouw voor leeszaal Vlissingen Oriënteringsbezoek nationaal plan in Vrouwenpolder a PROVINCIALE ZEEUWSE O OUR AN.T WOENSDAG 8 JULI 1964 Zierikzee heeft zich dinsdagavond fel gekant tegen de recente nota van de staatssecretaris van econo mische zaken, waarin het nieuwe industriebeleid is vastgelegd. Zo als bekend wordt de 'Sehouwse centrumstad als ontwikkelings kern opgeheven. De raad had er geen goed woord voor. De teleur stelling over deze beslissing resul teerde in een motie van alle frac tievoorzitters, waarin met klem wordt aangedrongen Zierikzee als industriële ontwikkelingskern te handhaven. kernfaclliteiten niet na zo'n korte periode dient te worden aangekon digd. De raad meent, dat Schouwen- Duiveland tussen de randstad Hol land en het Sloegebied als gevolg van deze maatregel „in een veront rustend vacuum zal komen te verke ren". B. en w. werden verzocht de motie ter kennis te brengen aan de Staten-Generaal, de raad van minis ters en de provinciale staten van Zeeland. De fractievoorzitter van de protestants- christelijke federatie, de heer C. bij de Vaate, lanceerde de motie onder alge mene bijval, nadat burgemeester mr. F. Th. Dljckmeester de raad het einde van Zierikzee als kernstad had meegedeeld. „Een bijzonder bittere pil", vond Zierik- zees eerste burger. Voor mr. Dljckmees ter was de bittere kern van de zaak, dat de faciliteiten de gemeente juist nu worden afgenomen". „Juist nu de industriële werkgelegen heid op gang begint te komen, nu Zee- landla met nieuwbouw bezig is, nu Superdam zijn uitbreiding bijna klaar heeft, nu er bij Smit-Bolnes spectacu laire uitbreidingsplannen op stapel staan, nu de centrale werkplaats nieuw bouwt en nu Zierikzee het laatste jaar een uitbreiding van het zielental had door een vestigingsoverschot". „Dit afvallen is een zeer grote teleur stelling". meende ook de heer C. bij de Vaate. De P.v.d.A.-woordvoerder M. C. Verheijen vond het „meer dan treurig dat dit gebeurt nu Zierikzee net van de kant is". Hij constateerde dat de industriële ontwikkeling geslaagd is en zag geen enkele noodzaak om de stad als industriekern te laten schieten. De heer J. R. de Boer (prot.-chr.) noemde het aangekondigde beleid „hoogst on gelukkig" en vond dat „bij het bizarre af', dat Zierikzee als kern niet langer wordt gecontinueerd. Unaniem onderstreepte de raad dan ook dat de voortzetting van de kernfacili teiten op industriegebied in Zierikzee voor heel Schouwen-Duiveland van het grootste belang is, nu het eiland aan de vooravond staat van ingrijpende structurele veranderingen als gevolg van het Deltaplan. Van do groep Amerikaanse leer lingen. die in het kader van de American Field Service, een jaar in Nederland gaat doorbrengen, zijn er twee de gast van Zeeuwse families. Kathleen Anne Glenn, zestien jaar oud en afkomstig uit Fresno in de Amerikaanse staat Californië, is sedert gisteren Terneuzense. Zij arriveerde dinsdagmorgen in Rot terdam aan boord van het motor schip „Seven Seas", te zaïnen met zeshonderd andere Amerikaanse meisjes en jongens, om in het ka der van de American Field Ser vice één jaar in een Nederlands gastgezin door te brengen. Voor haar betekent dat één jaar lang de derde dochter zijn van de heer en mevrouw A. J. Jansen in Terneuzen en ook dat zij één jaar lang lessen gaat volgen in de vierde klas van de m.m.s. aan het Petrus-Hondiuslyceum aldaar, waarvan de heer Jansen rector is. Want Kathleen Anne is één van de groep leerlingen van Amerikaanse high- schools, die in Nederland het zogenaam de „schoolprogram" volgen, en die daar voor in tegenstelling met de deelnemers aan het „summerprogram" een jaar lang in het gastland blijven en daar nor maal een school bezoeken. De overgang van de Amerikaanse Fres no naar het Nederlandse Terneuzen is de overgang van een plaats van 150.000 inwoners naar één die tienmaal zo klein is. De bevolking van Fresno leeft voor namelijk van de landbouw, de plaats is vooral bekend door zijn rozijnen. T aalcursus Wat haar plannen zijn voor de eerst-] komende weken? „Eerst eens goed uitslapen, want ik hoorde pas een week voor het vertrek, dat ik naar Holland mocht", zegt ze. In augustus gaat ze twee weken naar een „taai- kamp" in het Drentse Spier, waar] in aansluiting op de taallessen op de boot een stoomcursus Nederlands wordt gegeven. Haar pleegouders j zullen haar dan verder kennis laten maken met Nederland en natuurlijk' ook met het naburige België. Kathleen Anne is Juist klaar met haar highschool. Na haar jaar in Nederland wil zij verder studeren aan een Ameri kaanse universiteit. Ken Huil Na één middag Nederland zegt Ken Huil uit Reistertown, Maryland, V.S., al zonder blikken of blozen „dank V" tegen mevrouw Van Wende! de Joode uit Middelburg die hem een kopje koffie voorzet. Hij verblijft een jaar bü de familie Van Wendel de Joode en zal samen met zoon Thees in klas 4-b van de christelijke hbs komen te zitten. Aan de academie voor beeldende kun sten te Rotterdam slaagde voor het eindexamen schilderen en tekenen mejuffrouw Liesbeth Huser uit Mid delburg. De gemeente Rotterdam ken de 'naar, op voordracht van de jury van de Rotterdamse Kunststichting, de zogenaamde drempelprijs toe. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor civiel ingenieur weg- en waterbouwkunde de heer B. Busch, te Krabbendijke. Bij de P.B.N.A.-voorjaarsexamens 1964 slaagde de heer M. Kik te Anna-Jaco- bapolder voor het examen wegbouw- kunde, eerste gedeelte, en de heer W. Houmes te Westkapelle voor het exa men weg- en waterbouwkundig opzich ter. Leven zonder pijn met Aspirin Zeeuwse Poezen „Toen bromde de man tcat heb j' aan zo'n dier straks heb je zé alle vier" Dit vers ee» fragment althans is van een lezer uit Koudeker- ke, die ons uitvoerig op de hoogte bracht van het huwelijksleven van zijn buurmaneen kattenhatende bouwvakker (twee kinderen, twee bromfietsen, t. v., honderdtien schoon), Nette mensen hoor'' schreef de man, „maar hij houdt niet van katten. Zij wel. Maar hij niet". Geïnteresseerd lazen wij verder en stuitten alsnog op een aardige passage. In de omgeving van op gemeld gezin had een ontheemde poes vier jongen geworpen, zo maar onder de blote hemel. In het afgedankte omhulsel van vieren twintig pakjes margarine lagen de poesjes groot te worden. En intussen genoot de jonge moeder de kost ten huize van de bouw vakker: eerst schoof de vrouw de poes ongezien allerlei lekkers toe, ioa.t later kwam het beest de maal tijden legaal aan huis gebruiken. De drie kleintjes in het margarine doosje profiteerden zichtbaar mee. „Straks heb je ze alle vier hier" mokte de man en jawel hoor, toen de poesjes eenmaal het benul kregen zich zelfstandig wat te vertreden, kwam er al spoedig één mee op visite. Maar altijd één en altijd dezelfde. Avond aan avond werkte de man het tegen stribbelende tweetal naar builen, de volgende morgen stonden ze, met z'n tweetjes, weer weeklagend op de stoep. Het bleef een raadsel. Steeds met één jong, steeds met datzelfde jong. De man voelde zich belaagd. „Ze komen toch alleen maar even op visite" zei z'n vrouw teer. ,J2ven, et-en. Die ouwe zoekt ge woon een goed tehuis voor dat jong". ,Ach" sci ze, „ze denkt natuurlijk jullie hebt me zolang te eten ge geven, nu kan ik eindelijk eens \oat terugdoen". daar staat BAYER achter. GEZINSVERPAKKING 20°/o vo De Haringvlietbrug is op tijd klaargekomen. Maandagmiddag 20 juli zal mr. J. van Aartsen, mi nister van verkeer en waterstaat, de officiële opening verrichten. Di rect na de opening zullen de geno digden zich van Numansdorp naar Flakkee begeven. Vervolgens wordt het bouwwerk voor het pu bliek opengesteld. Overigens zal nog maar van een deel van het wegdek gebruik kunnen worden gemaakt. Twintig juli was ook de streefdatum voor sluiting van de werkzaamheden. De brugwachters-tolgaarders zullen op dezelfde dag in functie treden. Het ta rief van het bruggeld, zoals dat door de raad van commissarissen van de N.V. Haringvlietbrug werd voorgesteld, heeft ondertussen de ministeriële goedkeuring "erkregen. Bij de opening zullen onder meer aan- ig zijn de commissaris der koningin Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, het college van gedeputeerde staten van de ze provincie, de colleges van b. en w. van de eilanden Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveand. alsmede van Nu mansdorp en Willemstad. Verder zijn erbij tegenwoordig onder meer verte- woordigers van de ministeries van nciën en waterstaat, van provinciale waterstaat van Zuid-Hollana, van de provincies Zeeland en Noord-Brabant, van de N.V. Oosterscheldebrug en de N.V. Beneluxtunnel, alsn ;de van de ka mer van koophandel te Dordrecht, de N.V. Rotterdamsche Tramweg Mij. en de rijkspolitie. Te 11 uur 's morgens worden alle auto riteiten en verdere genodigden verwacht in een grote tent, clie nabij de brug op de wal van de Hoeksche Waard zal wor den opgezet en waarin enige toespraken zuilen worden gehouden. Tegen het mid daguur zal minister Van Aartsen de brug officieel in gebruik stellen. Over de wijze waarop dit zal gebeuren, wordt Ken Huil (links) met zijn toekomstige klasgenoot Thees van Wendel de Joode. Brand aan boord „Nooit Gedacht" Aan boord van het motorvissersvaar tuig „Nooit Gedacht" (KL-11), dat ter hoogte van boel 56 in de Westerscheide iiabjj Walsoorden aan het vissen was, ontstond maandagavond brand. Een passerend zeevaartuig gaf via Antwerpen-Radio alarm. Vanuit Hans- weert voeren twee vaartuigen ter assis tentie uit. de „Inktvis" van de firma L. Polderman te Hansweert. en de „Hans- weert" van de rederij Muiier uit Terneu-I! zen. Toen beide vaartuigen ter plaatse kwamen, brandde de „KL-11" tel. Er ontwikkelde zich een geweldige hoeveel heid rook. Met pomp- en blusmateriaal van de twee vaartuigen werd de brand geblust. Naar de oorzaak van de brand wordt door de rijkspolitie te water een onderzoek ingesteld. „Leo II" in haven Wemeldinge gelicht KATHLEEN ANNE GLENN ....uitslapen.... Voordat hij in september naar school gaat dient hij echter het Nederlands behoorlijk te beheersen, want de leraren zullen geen rekening houden met taal problemen. Repetities mag hij eventueel in het Engels maken. Maar na een cur sus Nederlands in het Drentse Spier ei enige maanden verblijf in zijn gastgezin rekent Ken erop zich behoorlijk te kun nen redden. Na het jaar hbs in Middelburg gaat Ken biochemie studeren aan het La- fayettecollege in Pennsylvania. Ken Huil is enthousiast, dat hij uit gekozen is en zal alle mogelijkheden ten volle uitbuiten. En de familie Van Wendel de Joode, die zich inder tijd spontaan heeft opgegeven om een jaar een Amerikaan in huis te nemen, zal hem daar zeker bij hel pen. Zo gaat Ken samen met Didy en Thees een paar dagen in Wolphaarts- dijk kamperen, waar de zeilboot van de familie ligrt. Verder zal hij sa men met hen de vakantie gaan door brengen. Iedere door de A.F.S. uitgezonden leer- g krijgt in het gastland twee coun- llors, die hem terzijde staan en ad viezen geven. De councellors voor Ken Huil zijn de heer P. de Pagter en zijn echtgenote. De heer De Pagter is in 1955 als eerste Zeeuw via de A.F.S. een jaar in Amerika geweest en is dus op de hoogte met de verhoudingen. Het bergingsvaartuig Van de Graaf en Ier uit Rotterdam heeft met behulp van twee drijvende bokken, het wrak •an het m.s. „Leo H" gelicht. Dit vaar tuig zonk vorige week na een aanvaring met het Belgische m.s. „Runet" in de Buitenhaven van Wemeldinge. Het wrak van de „Leo II" wordt voor repa ratie naar een scheepswerf te Delfzijl gesleept. (Van onze radio- en t.v.-redactie) Rechtstreekse radioprogramma's ergens vanuit het land z(jn ge durende de zomermaanden in de mode. De Vara begint volgende week woensdagmiddag niet- de eerste van zeven verzoekplaten- programma's voor de jeugd, wunrbjj Kees van Maasdam het land intrekt met een lijst van 100 op Kees van Maasdam afkomen, mogen uitkiezen. Het programma heet „33-45" wat te maken heeft met het toerental van grammo foonplaten. stelt zich op op de Kade. De tech nische equipe blijft in Veere, want de uitzending voor de tieners is gekoppeld aan het avondpro gramma „Waarheen de wind waait". De wind staat volgende week eveneens richting Veere en neemt de Down Town Jazzband mee. die gaat spelen in de muziekkapel op ae Markt. BOGAERSWONING IN ST.-LAURENS Dat onderwijzers bouwvakkers worden is eigenlijk het ene gat dichten met het andere, want in beide beroepen is een groot gebrek aan vakmensenToch gebeurt het, en wel aan de Nieuwe Hovenseweg in de gemeente Sint-Laurens. Maar de eerlijkheid gebiedt te zeg gen, dat het nog geen echte on derwijzers zijn en dat zij geen echte bouwvakkers zullen worden. Twaalf eindexamen-kandidaten van de rijkskweekschool te Middelburg helpen in de avonduren hun klasgenoot W. J. J. Brevet bij de bouw van zijn Bogaers- woning. De drie vrouwelijke klasgenoten van de heer Brevet komen tegen acht uur de koffie verzorgen. De heer Brevet, die in september eind examen doet aan dé kweekschool, is sinds een jaar getrouwd. Hij is vader van een kind en woont in bij zijn schoon ouders. Omdat hij voorlopig geen uit zicht had op een huurwoning (hij staat sinds een jaar ingeschreven als woning zoekende in de gemeente Souburg, waar zijn vrouw onderwijzeres is), en omdat de aanvraag voor een normaal huis 2 tot 3 jaar kan lopen voordat men goedkeuring krijgt, besloot hij vergun ning aan te vragen voor de bouw van een Bogaers-woning. Deze heeft hij ge kregen. Een vriend, die architect is, maakte de tekening. De bungalow zal een ruime kamer, 3 slaapkamers, een keuken en een douche bevatten. Boven dien is er mogelijkheid het geheel later uit te breiden. In november Het bijzondere bij deze bouw is ook. dat er alleen in de avonduren en op zaterdagmorgen wordt gewerkt-. Dit houdt evenwel niet in dat de bouw traag zal verlopen. Men is nu twee weken met het metselwerk bezig en men verwacht over nog eens twee weken het geheel onderdak te hebben. Als het meeloopt zal de heer Brevet in november zijn woning kunnen betrekken. Naast de 12 kwekelingen werken in de avonduren enkele echte bouwers aan de woningen, en zij zijn het natuurlijk, die ervoor zorgen dat het metselwerk zo snel opschiet. De toekomstige onderwij zers verrichten enig grondwerk. Zij doen dat met veel enthousiasme. De heer Brevet heeft intussen wel een rui me ervaring in de bouw gekregen, want hij is er zelf iedere avond bij en helpt steeds mee. De tegels, die in de toe komstige onderwijzers-woning zullen komen, heeft hij zelf ontworpen, door in mallen stukken marmer.samen te voe gen met gips. Hij vermeldt daar echter wel bij, dat hij veel te danken heeft aan de adviezen van zijn schoonvader, die uitvoerder is b(j een aannemingsmaat schappij. Leerlingen ran de Rijkskweek school uit Middelburg helpen bij de bouw ran een Bogaerswoning voor hun klasgenoot, de heer W. J. J. Brevet, geheel links op de foto. (Foto P.Z.C Burgemeester J. C. Everaars van Groe- de heeft dinsdagavond in de gemeente raad kritiek geleverd op de volkshuis vesting en bouwnijverheid in Zeeland. Deze dienst vindt, dat de acht woning wetwoningen in Groede voor f 5000 minder kunnen worden gebouwd, dan zoals hij de Bogaerswonlngen noemde, 16.000 mogen kosten, terwijl een wo ningwetwoning het met. minder moet doen. Op een betreffende vraag van het raadslid J. Vermeulen (p.v.d.a.) zei hij, dat er vandaag woensdag een be spreking is van het gemeentebestuur, de architect, de aannemer en volkshuis vesting. De „Openbare Leeszaal en Biblio theek" te Vlissingen krijgt een nieu we huisveseting. Dit deelde de voor zitter van de leeszaal en biblotheek. de heer J. P. Ventevogel, dinsdag avond mede tijdens de algemene le denvergadering in de leeszaal. Het Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat zal worden afgebroken en op die plaats zal de nieuwe openbare leeszaal en bibliotheek verrijzen. Wij komen nog nader op deze vergadering terug. Slot van pagina 1 wel een specifiek Brabants be lang in die oeververbinding niet duidelijk is, terwijl het belang voor Zeeland evident is". „Tot dusver is de samenwerking tus sen uw provinciaal bestuur en ons goed geweest", aldus de heer Kort- mann. „Ik erken overigens, dat het Reimerswaalplan vrijwel geheel op Zeeuws territoir ligt, maar ik ge loof niet dat het essentieel is w&ar het project is gesitueerd. Het gaat immers om de mensen, die er moe ten werken. En aldus gezien geloof ik dat West-Brabant voor een Rei merswaalplan het merendeel van de „bemanning" zal leveren en in mindere mate evenwel Oost-Zee land. Het Reimerswaalplan in de af gesloten Oosterschelde ligt voor de Westbrabanders binnen wat ik zou willen noemen de aanvaard bare pendelafstand". „Tot dusver heeft Zeeland sportief meegespeeld, maar ik begrijp wel dat men in Zeeland anders tegen het Rei merswaalplan aan kijkt dan in Bra bant. Ieder ziet nu eenmaal zijn di rect eigen belang a.h.w. door een ver grootglas. De aard van de Reimers- Twaalf leden van de vaste commissie voor het Nationaal Plan hebben dins dag een werkbezoek gebracht aan Walcheren in verband met de herzie ning van het Streekplan Walcheren. Deze commissie adviseert de Kroon over goedkeuring van deze herziening, die verband houdt met de plaats van het Eurotel, een jachthaven, kam peerterrein en de uitbreiding van het zomerwoningenterrein op het grond gebied van de gemeente Vrouwenpol der. De herziening van het plan werd gen maanden geleden vastgesteld door de Zeeuwse staten en ging vervolgens ter goedkeuring naar de Kroon. In verband met de bezwaarschriften te gen de plannen in Vrouwenpolder kwa men enige leden van de commissie zich dinsdag ter plaatse oriënteren. Zij werden daarbij voorgelicht door het lid van Gedeputeerde Staten, mr. T. A. J. W. Schorer en ir. W. F. L. Otten, waarnemend-directeur van de Provinciale Planologische Dienst. Ver der waren onder meer aanwezig bur gemeester A. de Kam van Vrouwen polder en de heren. mr. J. de Vries en jhr. mr. H. J. Ortt van de provinciale griffie. Over enkele weken zullen de resulta ten van deze oriëntatie in de vergade ring van de vaste commissie die is toegevoegd aan de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid, ter sprake komen. Men verwacht, dat over een maand de beslissing over de streekplanherziening zal vallen. Het gezelschap had 's avonds een na bespreking met de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, waarna men doorreisde naar Noord-Brabant voor een dergelijk onderzoek. waalhaven is anders dan die van Sloehaven en Kanaalzone. De Sloe- haven lijkt speciaal geschikt voor zeer grote zeeschepen en kapitaal intensieve bedrjjven_ De kanaalzone een typische industriehaven terwijl Reimerswaal vooral arbeids-intensie- ve bedrijven kan aantrekken en toe gang geeft tot een groot Nederlands achterland". De vraag na bovenstaande opmer kingen is nu belangrijk: welke ba sis hebben de Brabantse Reimers- waalplannen De beantwoording daarvan eist het noemen van enige data en feiten uit het verleden. In 1959 lanceerde de toenmalige commissaris der koningin in Noord-Brabant prof. De Quay een zeehavenplan voor zijn provincie, neergelegd in een uitvoerige bro chure Noord-Brabant het nieu we westen". Dit havenplan was gesitueerd ten zuiden van de Kreekrakdam en zou een toegang naar zee krijgen via de fBelgi sche) zeesluis bij Zandvliet. De regering deed de toezegging dit plan te bestuderen en verklaarde zich in 1961 in beginsel bereid tot medewerking. Mede op grond van deze toezegging werd bij de Ne derlands-Belg ische onderhamdéUn- gen over de Schelde-Rijnverbin- ding van Nederlandse kant onder zocht in hoeverre een dergelijk plan in te brengen zou zijn in een Schelde-Rijnverbinding. Dit bleek onmogelijk. In mei 1963 deelde in verband hiermee de minister van verkeer en icaterstaat mee, dai plannen denkbaar zijn die in nau tisch-technisch alsook in econo- misch-planologisch opzicht de voor keur zouden verdienen boven het Kreekrakplan. Hij dacht met na me aan een havencomplex in de af te sluiten Oosterschelde met een toegang via een kanaal bij Waar de. .Jndien dit te zijner tijd ver antwoord blijkt" aldus de minister in mei 1963, ,jsou de aanleg van bovengenoemde werken wellicht kunnen worden afgestemd op de afsluiting van de Oosterschelde". Daarop kwam de volgende toezeg ging: „De regering heeft besloten haar eertijds voor het Kreekrak plan toegezegde medewerking te vervangen door een soortgelijke medewerking bij het Oosterschel- dcplan (Dit plan heet thans Rei merswaalplan). Waaruit bestaat die medewerking f „Uit het be hulpzaam zijn bij de nadere uit werking van het plan, uit het openhouden van de mogelijkheid tot realisering, alsmede tot het verlenen van goedkeuringen, ver gunningen en concessies". De basis van de plannen is dus een regeringstoezegging uit 1961 tot medewerking voor het Kreekrak plan. Deze toezegging werd later overgeheveld naar het Reimers waalplan en tevens nader gepreci seerd. Tegen deze achtergrond nu hebben wü de commissaris der ko ningin in Brabant een aantal ver dere vragen voorgelegd. In de eer ste plaats naar ons gevoel de belangrijkste: „Meent U niet, dat het Reimerswaalplan moet worden ingepast in een nationaal beleid voor ruimtelijke ordening, waarbü de nationale zeebavenbehoefte een belangrijke rol speelt?" Antwoord: „Daarover behoeft geen twijfel te bestaan." Vraag: „Acht U hot mogelijk, dat op grond van deze nationale overwegin gen een Reimerswaalplan voorlopig nog niet actueel zou kunnen blijken f' Antwoord „Reeds in 1961 heeft de regering haar medewerking toegezegd aan liet toen voorliggend Kreekrakplan, daarmede erkennende dat in de Ne derlands-economische verhoudingen een Kreekrakhaveii aanvaardbaar was. De vervanging van het Kreek rakplan door het Reimerswaalplan verandert daaraan principieel niets. Indien landelijk de zeehavenpositie in Nederland wordt bezien, zal onge twijfeld hljjken, dat, naast de andere zeegaten, de Westcrscheide als toe gang tot de zee ten volle dient te worden benut. In het kader van c Weste.uropese integratie dient Ni derland van alle bestaande toegan gen naar de zee een zo nuttig moge lijk gebruik te maken. Los van de ha- venplannen acht ik het kanaal van Waarde, aangelegd op dezelfde schaal als het kanaal van Terneuzen, en daardoor ook geschikt voor d< duwvaart, een duidelijk gemeen schappelijk belang voor' Noord-Bra bant en Zeeland". Vraag: De medewerking van de re- KUNST Bachconcert door Almut Röszler NIEUWE KERK, MIDDELBURG. De kunst van Bach is typisch de kunst van de objectieve kunstenaar. Temidden van zijn tijd, de late Barok beeft hij met de vormen en gedachten, welke deze hem bood, zijn werken geschapen. Hij oefende geen kritiek uit op de uitdrukkingsmidde len van de kunst die hem ter beschik- king stond, hij voelde geen innerlijkeI drang om wegen naar nieuwe kunst- vormen te openen. Zo hebben, afge zien van vrijheid in de hantering, en hoe! zijn orgelstukken de algemeen gebruikelijke vormen van de late Ba rok: preludium en fuga, koraalvoor. spel en -fantasie, partita, trio-sonate, enz. Daarmee is niet gezegd da: Bach's kunst onpersoonlijk zou zijn, verre van dat! Want in de behandeling; van alles wat hij als aanwezig voelde, heeft Bach deze vormen, vooral die van zijn orgelmuziek, met zo'n ontzag, wekkend-krachtige hand gehanteerd, dat deze in een ongeëvenaarde vol maaktheid een spanning oproepen] waaraan geen mens zich onttrekken kan. Deze spanning wordt vooral ver oorzaakt door de dieptewerking, de rijkdom aan verticale spanningen. De ze zijn in bijzondere mate het gevolg! van de verbinding van het zelfstandi-j ge polyfone lijnenspel met Bach's rijke kleurgevoel in de harmonische expressiemiddelen. Maar ook in de melodiek (het werken met een motief, een thema, een arabesk) en in de rit miek, de horizontale concentratie liggen enorme spanningen opge hoopt. Het is het ontladen van deze, in het notenbeeld verborgen energieën, die het beluisteren van een Bach-pro- gramma tot een uitermate boeiende aangelegenheid kunnen maken, de vertolker, i.e. de organiste op deze on vergetelijke avond in de Nieuwe Kerk te Middelburg, voor een bijna boven menselijke opgaaf plaatst. De jonge Duitse organiste Almut Rösz ler, leerlinge van de Detmolder orga nist Michael Schneider en van de be faamde Parijse organist Gaston Litai- ze, pianoleerlinge van de door zijn op treden ten onzent ook hier bekende pianist Hans Richter Haaser, heeft deze strijd met Bach geleverd in een bijzonder evenwichtig „gecompo neerd" programma: in een omlijsting van twee preludia en fuga's stond als middenmoot genoteerd de door enkele „Leipziger Chorale" omkranste 4de trio-sonate. In dit verheven gevecht hebben wij Bach's muziek gehoord zoals wij haar reeds lang gewenst hebben te horen: een vertolking waarin het stemmen- weefsel in heldere registraties een onontkoombare spanning opriep, een sensatie van „erbij betrokken" te zijn. De programmatisch centraal gestelde trio-sonate, door Bach aan zijn zoon Wilhelm Friedemann als oefenstuk op gedragen! met zijn tot het uiterst doorgevoerde gelijktijdige concentratie van twee, in het slotdeel van drie, af zonderlijke melodiestemmen, gekleurd door hun verticale samentreffen, vond in Almut Röszler een magistraal ver tolkster. Moeilijkheden, en welke! bestonden voor haar eenvoudigweg niet. In het lyrische middendeel van deze sonate bloeiden de weelderige arabesken op, tot het uiterste verzorgd waren de vele trillers (het aangegeven andante-tempo helde, overigens geenszins bezwaarlijk over naar een adagio-beweging)spits klonk het technisch razendmoeilijke, dansante slotallegro. Jammer dat akoestisch (of door de intonatie van de orgelre gisters?) veel nootjes „wegvielen" in de grote ruimte. Op gelijke hoogte be woog zich Almut Röszler's interpreta- 1 tie van de grootse Preludium en fuga in e kl. t. in een prachtige doorzichti ge, tot in de laatste maten van de fuga gehandhaafde, registratie. De uitvoeringen van de vier koraalbe werkingen handhaafden zich niet ge heel op dit zeer hoge niveau (kleine vergissinkjes, een enkele omissie), maar van welke sterveling zouden wij dat mogen verwachten? Gememoreerd moge worden het feldramatische, har monisch kleurrijke „Jezus-Christus, der von uns den Zorn Gottes wand". De aandachtige toehoorder zal opge merkt hebben dat de organiste na de 1 triosonate niet het aangekondigde ko raal heeft gespeeld, doch de koraal bewerking „Komm, heil'ger Geist, Herre Gott", waarna het koraal „Schmücke dich, o liebe Seele" volg- I de. Van harte hopen wij deze zeer be gaafde organiste nog eens te horen in Middelburg! Het eerstvolgende concert zal volgen de week dinsdagavond verzorgd wor den door de kerkorganist van de St.- Bavo te Haarlem: Klaas Bolt. G. W. B. HET WEER IN EUROPA Kopenhagen geheel bewolkt. Londen regen. Brussel zwaar bewolkt. Luxemburg licht bewolkt, Parjjs half bewolkt, Nice licht bewolkt. MUnchen onbewolkt, ZUrich onbewolkt, Locarno licht bewolkt. Wenen licht bewolkt. VEEL WIND. Veranderlijke bewolking met plaatse lijk buien, maar in het zuid-oosten aanvankelijk nog zwaarbewolkt met regen. Matige tot krachtige, aan de kust harde tot stormachtige zuidwestelijke wind. Koel weer. waalplan is o hulpzaam zijn bij nadere uitwerking". Dat vooronderstelt dat de initiatieven van elders moeten komen en dat juist de lagere organen het over deze zaak geheel eens moeten zijn. Meent U niet, dat met name de staten van Zeeland eerst eens een duidelijke uit spraak moeten doen over de wense lijkheid van een Reimerswaalplan? Antwoord „Zeeland en Brabant zullen samen over de provinciegrenzen heen in het belang van de gehele bevol king van Zuidwest Nederland aan de totstandkoming van het Reimers waalplan moeten werken. Beide sta tencolleges zonden zich daarom op korte termijn moeten kunnen bera den over het rapport van de werk groep en over de vorm waarin daar aan op de meest efficiënte wijze uit voering kan worden gegeven". STRAND VERWACHTEN G (Van onze weerkundige medewerker) Achter het regenfront van de storm- depressie bij Schotland zijn vandaag r opklaringen te verwachten. Nog vrij krachtige zuidwestenwind. Koel, overdag 16 17 graden. Zeewater 16 graden. VOORUITZICHTEN Door de grote depressieactiviteit voor lopig wisselvallig met opklaringen, maar te fris. ZON EN MAAN ii Zon op 04.31 Maan op 04.09 onder 20.59 onder 21.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2