PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT GRIEKENLAND BIJ DE BESPREKINGEN OVER KWESTIE-CYPRUS; MAKARIOS WEIGERT Zone in Nicosia door V. N.-troepen bezet „Wij moeten leren over grenzen heen te zien" Veertien Alpinisten door lawine gedood Bedrijf in Gouda zegt 130 man ontslag aan Levenslang voor spion Paques Geslaagde proef met Europese raket i Tsjombe heeft vier portefeuilles in eigen kabinet Vooruitgang bij het overleg in Genève Grenzen Gouden Beer" voor Haanstra's Alleman Duitse militaire basis in België Dr. Kortmann over „Brabant-Zeeland" 207e jaargang - no. 259 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde. F. B. den Boer e Wslstraat 58-60, tel 2355 (b g g. red, 3508, adv. 3M7/3643>; Middelburg: Markt 51. tel 3841 »b.gg. red 2078/31», adv. 23751,Goes Gr. M'orkt 2. t *"*"4 Adv pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,80. Inge*, med 3 tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct. p. regel min 1.80). „Brieven b 2911: Zierikzee: red. tel. 2425. adm. tel. 1 BureauTIMngn: 2395. Temeuzen: A reen aalstraat 2. tel. ct meer Giro 359300 P Z.C Mlddelburg. Woensdag 8 juli 1964 Kwekeling als bouwvakker Pagina 2 STEUN VOOR VOORSTEL VAN TUOMIOJA Turks vertegenwoordiger vandaag reeds in Genèvc Griekenland heeft besloten een speciale vertegenwoordiger naar Genève te sturen om er de V.N.-bemiddelaar voor Cyprus, Tuo- mioja, te ontmoeten. De speciale afgezant, Dimitri Nicolareizis, die ambassadeur in Belgrado is, zal a.s. zaterdag te Genève aan komen. Een Turkse vertegenwoordiger, Nihar Erim, wordt daar vandaag verwacht. Erim is voorzitter van de Turkse parlements commissie voor buitenlandse zaken. President Makarios van Cyprus verklaarde, dat hij geen ver tegenwoordiger naar Genève zal zenden. MACHTIGING VOOR INCASSO-GIRO Sommige abonnees, die ons een machtiging verstrekten voor de incasso-giro, konden voor het der de kwartaal niet tijdig in ons in casso-giro-systeem worden opge nomen. Bij deze abonnees zal over dit kwartaal nog voor de laatste keer over het abonnementsgeld per kwitantie worden beschikt. De administratie. Tuomloja ha<l voorgesteld door de sier belanghebbende landen Engeland, Turkije, Griekenland en Cyprus spe ciale vertegenwoordigers voor de bij eenkomsten in Genève te laten benoe men. President Johnson heeft de vroegere minister van buitenlandse zaken Dean Acheson naar Genève gestuurd om Tuo- mioja de goede diensten der Verenigde Staten aan te bieden zo hij daaraan De- hoefte zou hebben in eventuele onder handelingen. Engeland stuurt Lord Hood, die op het „Foreign Office" de leiding der politieke zaken heeft. V.N.-militairen op Cyprus hebben gisteren het bevel gekregen tot over name van een te demilitariseren zone in het centrum van de hoofdstad Ni cosia. De 200 nieter brede zone zal bestaan uit twee stroken van 100 meter aan weerszijden van de „groe ne lyn" de bestandslijn waar de Sfevechten in de Cyprische hoofdstad n januari werden gestaakt. De voornaamste burgerlijke V.N.-func- tionaris op het eiland, de Equadoriaan Galo Plazo, zei dat de V.N.-militairen het volste recht zouden hebben zich in de zone bevindende Cyprioten te fouil leren, te ontwapenen en te arresteren. De 50-jarige voormalige NAVO-functio- naris Georges Paques, is gisteren in Fa- rys wegens verraad veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf. De openbare nanklngor had de doodstraf geëist. Pa ques werd schuldig bevonden aan spio nage voor de Sowjet-Unie. Hjj had toe gegeven aan functionarissen van de Russische ambassade jarenlang docu menten te hebben gegeven. In zijn laatste verklaring zei h\j, grote risico's op zich te hebben genomen voor wat hij als een heilige missie zag, een menselijke en religieuze plicht de mens heid voor oorlog te behoeden en de vrede te bewaren. „Rusland betekent niets voor mij. Het Marxisme is niets voor mU". Het plan tot instelling van de zone is goedgekeurd door secretaris-generaal Thant van de V.N., verklaarde hij. Plazo deelde voorts mee dat hij Cypi Hij priot meter achter de Afgelopen maandag, ruim drie maan den na de officiële ratificatie van E.S.R.O. door negen Europese lan den, is de eerste raket voor weten schappelijke doeleinden met succes gelanceerd van de lanceerbasis Salto Di Quirra op Sardinië, zo is van de Europese organisatie voor ruimte onderzoek vernomen. het Europese centrum voor ruimte technologie (Estec), een onder afdeling van E.S.R.O., die zich mo menteel bevindt te Delft, en bevatte instrumenten die op hoogten van 150 km en 200 km barium en ammonium in de atmosfeer hebben verspreid. De aldus ontstane wolken werden op tisch van de grond af gemeten voor het verkrijgen van gegevens om trent windstromlng, temperatuur verspreidingscoëfficiënt. Het wetenschappelijk gedeelte van proefnemingen werd uitgevoerd on der verantwoordelijkheid van het Max Planck-instituüt te Miinchen en het astronomisch instituut te Luik, terwijl E.S.R.O. zorg heeft gedragen voor de uitvoering van hef experi ment. Twaalf technici van Estec werden belast met de lancerings campagne, in samenwerking met en kele geleerden van de wetenschappe lijke afdeling der organisatie. SKIKAMPIOEN MAAKTE TOCHT ALS GAST MEE Instructeur had helling tevoren verkend Veertien bergbeklimmers, onder wie de skikampioen Charles Bo- zon, zijn gisteren om het leven ge komen toen zij op de Aiguille Ver te, een bergtop in het Mont-Blanc- massief, door een lawine werden meegesleurd. De groep bestond uit vier instructeurs en negen jongemannen die in opleiding waren als gids. Bozon maakte als gast de beklimming van de ruim vierduizend meter hoge top mee. De 31-jarige Bozon. wiens stoffelijk overschot al spoedig fSfjK werd gevonden, was de zoon van een be- kende gids uit Chamonix. Hij behaalde in deze plaats in 1962 het wereldkam pioenschap speciale slalom Verkend Een der instructeurs had tevoren ln een hefschroefvliegtuig de helling verkend, waarbij hy tot de conclusie was gekomen dat het weer en de toe stand van de bergwand gunstig wa ren voor een beklimming. Bergpolitie, die gezien had hoe de e me massa sneeuw zich van de berghel ling losmaakte, begaf zich per helikop ter naar de plaats waar men de mannen het laatst had waargenomen. Hoewel men er betrekkelijk snel in slaagdt bedolven klimmers, die vijfhonderd ter door de sneeuwmassa waren meege sleurd, uit te graven, waren alle v tien reeds overleden BOMAANSLAG IN BRITS-GUYANA - 33 DODEN Een bom, die maandagavond in een boot werd gegooid, die op de rivier de De- J nierara in Rrits-Guyana voer, heeft aan S3 mensen het leven gekost. De aanslag gebeurde op 23 km van Mackenzie. Na het ongeluk met de boot zfln in Mackenzie vier Indiërs door negers gedood en 33 gewond, van wie 10 erns tig. In de verongelukte boot zaten voor namelijk negers. Vijfhonderd Indiërs in Mackenzie heb ben hun woning verlaten en een toe vlucht gezocht bij de politie. Er is een uitgaansverbod ingesteld. De gouverneur van Brits-Guyana heeft de veiligheidsdienst verstrekkende be voegdheden gegeven en het hoogge rechtshof gemachtigd om mensen die in het onwettig bezit van wapens en springstof zijn. te laten geselen en tot levenslang te veroordelen. Personen die vrijwillig wapens of springstoffen inleveren, gaan vrijuit. Kabinetsformateur Tsjombe hc«-ft gi*- j teren tegen verslaggevers gezegd dat hij vandaag by premier Kasavoeboe de sa menstelling van het overgangskabinet zou indienen. Daarin zou hij zelf de functies van premier, minister \an bui tenlandse zaken, minister van voorlich ting en hoofd van de economische co ördinatie op zich nemen, i In de nieuwe regering komt geen enkel lid van een vorige Kongolese regering l voor. De 12 ministers zijn allen „vol slagen- nieuw en kundige lieden", zei Tsjombe. Hij wil allereerst een eind maken aan de rebellie in Kivoe en Kwi- loe en het land „pacificeren". De beide voorzitters van de ontiva|w- ningsconferentie in Genève, de Ameri kaan Timherlake en de Ru* Tsarapkln. hebben besloten overleg te plegen over de vorming van een commissie van des kundigen. die zich zal bezighouden met het vraagstuk van liet vervoer van kernbommen. Zij zyn van plan zo spoe dig mogelijk byeen te komen en vol gende week dinsdag rapport uit te bren gen aan de conferentie. Weer U-2 boven China neergeschoten? Het persbureau der Chinese communis ten meldde uit Peking, dat gisteren door de Chinese communisten een verken- i ningsvliegtuig van het type U-2, dat aan nationalistisch China toebehoorde, is neergeschoten. Deze prestatie werd ge leverd „door een heldhaftige afdeling van de luchtmacht van het Chinese volksbevrijdingsleger". Nadere bijzon derheden werden in dit bericht niet ge geven. Elder» op deze pagina is een vraag gesprek afgedrukt met de commls- I naris der koningin in Noord-Brabant, dr. C. X. M. Kortmnnn. Onderwerp: de i verhouding Noord-BrabantZeeland. In dit Interview heeft dr. Kortmann genuanceerd pleidooi gehouden voor sa menwerking tussen belde provincies met Uiteraard als doel de ontwikkeling van fcuntllJK De film „Alleman" van de Ne derlander Bert Haanstra heeft op het veertiende internationale filmfestival in Berlijn een „Gou den Beer" gewonnen voor de beste lange documentaire. „Alleman", die in Duitsland de titel „12 millionen" draagt, werd voorts onderscheiden met de jeugdfilmprijs 1964. Deze prijs werd eveneens toegekend aan de Japanse rolprent „Kanajo to ka- re". „Alleman" kreeg ook nog de „Unicrit"-prijs van het interna tionale verbond van filmcritici. De jury van deze prijs bestond uit 15 filmcritici uii tien landen. De Oostenrijkse film „Kirdi" kreeg een „Gouden Beer" voor de beste korte film. De prijs voor de beste speelfilm ging naar de Turkse rolprent „Soe- zoez yaz" van Ulvi Dogan, die er zelf de hoofdrol in vertolkt. De Indiase regisseur Satja Jit Raj ontving een „Zilveren Beer" als waardering voor de beste re gie bij zijn film „Mahanaga". De „zilveren beer" voor de beste actrice werd toegekend aan Sachiko Hidari voor haar rol in twee Japanse films, „Ka najo tot kare" en „Nippon Kon- tjoeki". De Amerikaanse acteur Rod Steiger kreeg dezelfde on derscheiding voor zijn spel in de rolprent „The Pawnbroker". De Braziliaanse regisseur Ruy Guerra kreeg de speciale prijs voor oorspronkelijkheid in zijn film „Os fuzis". De film „De aanmelding" van de 27-jarige Nederlandse cineast Rob Houwer is bekroond met een „Zilveren Beer" als onder scheiding in de categorie korte films. In de motivering van de jury wordt gezegd dat het de Nederlander in zijn tien minuten durende film door gevoelige en dichterlijke filmtaal is gelukt dichterlijke filmtaal is gelukt de angsten en herinneringen van een vrouw bij haar aanmelding in een oudeliedenhuis tastbaar te maken. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Lunsis dinsdagmiddag voor een officieel bezoek van een week naar de Sowjet-Unie vertrokken. De foto toont de minister met zijn echtgenote op de trap van 't Rus sische lijnvliegtuig dat. hen naar Moskou zou brengen. (Voor ver slag zie pag. 3). De Duitse strijdkrachten hebben nu ook een basis in België. Gisteren is met een plechtigheid, die door hoge Belgische en Duitse oficieren werd bijgewoond, de legerplaats Arendonk aan de Belgisch- Nederlandse grens aan de Duitse mili taire autoriteiten overgedragen. De basis heeft een oppervlakte van 98 hectare en is in opdracht van de bonds republiek door de Belgische militaire gebouwendienst gebouwd. De kosten heb ben bijna veertien miljoen gulden be dragen. De overeenkomst voor de Duit se basis in België werd op 28 maart 1960 door de twee regeringen onderte kend. Aanvankelijk gingen er in de omgeving van Arendonk protesten op tegen de aanwezigheid van Duitse militairen op Belgisch grondgebied. Deze week is er alleen een protest gekomen in een Bel gisch communistisch partijorgaan, Le Drapeau Rouge. Op de basis zullen 175 Belgische werk nemers werkzaam zfln. Veel slachtoffers bij aardbeving in Mexico Het dodencijfer na de aardbeving van maandag in Mexico staat thans op 31, doch dit officiële cijfer heeft alleen betrekking op de deelstaat Guerrero. Rapporten uit de aangrenzende staten Michoacan, Morelos en Mexico zijn nog niet binnen. Gevreesd wordt dat het eindcijfer aanzienlijk hoger zal liggen. Reddingsploegen hebben zich op weg begeven naar enige tientallen moeilijk bereikbare plaatsen in de oerwouden langs de kust van de Grote Oceaan. Men vreest daar nog veel slachtoffers te zullen vinden. Piloten die boven het geteisterd gehied in de vier genoemde staten hebben gevlogen schatten het aantal daklozen op 150.000. worden verwacht. Van diverse zijden hebben wij belangrijke kredieten, no dig voor de verwerkelijking van onze plannen, verkregen. DIRECTE STOPZETTING TOT NADER ORDER Bonden over „ontslag op staande voet" zeer verontwaardigd J - in voldoende mate en in genoegzaam tempo te harmoniseren met de commer- De directie \7in de Koninklijke ciële expansie en de uitwerking der ver- Plateelbakkerij Zuid-Holland ontwlkke„ns v„ onze Gouda heeft gistermiddag het 130iexP°rt, die in een jaar tijd op hoger prijsniveau meer dan verdubbelde, en de man tellende personeel ontslag aanpassing van het bedrijf aan het nieu- I we produktiepakket hebben zo niet snel ddugcicgii. j genoeg tot het gewenste resultaat kun nen leiden. De drie betrokken vakbonden deelden mee dat de directie hen maandag"e.z® omwikkeling i* er aanleiding toe over dit besluit op de hoogte heeft 'f;L °"7:e diverse kredietgever gesteld. Tegenover de vakbonden ver-!™* hun steun op het klaarde de directie dat zij tot dezej VJ1® maatregel «'as genoopt wegens het ont breken van geldmiddelen, alsmede de dreiging van een faillissementsaanvrage door diverse schuldeisers. In een communiqué van de directie staat onder meer dat er plannen in studie zijn om de produktie op een later tijdstip te hervatten. Met een verwezenlijking zullen in ieder geval enige maanden gemoeid zijn. In het communiqué staat verder onder meer: Enige jaren geleden zijn wij tot de con clusie gekomen dat ons middelgrote be drijf met het oude produktiepakket in aardewerk, dat zoovel eenvoudige mas sa-artikelen als fraai luxe werk omvat te, in de zich ontwikkelende Europese markt geen blijvende levensvatbaarheid had. De concurrentieposities noopten tot het kiezen van de luxe sector met be perkte aanvulling van gebruiksartikelen als hulpmiddel bij conjunctuurschomme lingen. Nodig was sterke uitbreiding der export en omschakeling op een be tere kwaliteit: ons nieuwe porselein. Kredieten Deze inzichten werden meer dan be vestigd door de rapporten van een der bekendste Nederlandse economi sche adviesbureaux, volgens welk bureau belangrijke winsten mochten niet be- ons oort te zetten. Hierdoor is een directe stopzetting der bedrijfswerkzaamheden onvermijdeiyk ge«-orden. Er zijn plannen in studie voor een her vatting der produktie op later tijdstip. Met een verwezenlijking daarvan zullen in ieder geval enige maanden gemoeid zijn. Op staande voel De betrokken vakbonden de Algeme ne Bedrijfsgroepencentrale, de Christe lijke Bedrijfsgroepencentrale in Neder land en de Nederlandse Katholieke Bond van Werknemers in Industriële Bedrijven Sint-Willibrordus verklaren dat er geen sprake is geweest van in achtneming van de wettelijke opzegter mijn en van betaling van verkregen va kantierechten. Zij spreken van een ont slag op staande voet en zeggen dat zij met verontwaardiging van de gang van zaken hebben kennisgenomen. Zij pro testeren met kracht tegen „deze onver antwoordelijke handelwijze". De hoofdbesturen hebben Inmiddels maatregelen^ genomen, welke ten doel hebben te pogen de aanspraken van de werknemers zoveel mogelijk veilig te stellen. Ze zullen daarby nauw contact onderhouden met de hlerby betrokken leden. het Westerscheldebekken. Voor Bra bant heeft daarin het befaamde Rei- merswaalplan de grootste prioriteit, rnaar zo nodig en indien gewenst wil deze provincie ook nog wel meewerken aan andere projecten, zoals bijvoorbeeld een vaste Weaterscheldeverbinding. Ten aanzien van deze verbinding heeft de heer Kortmann echter tevens opge merkt. dat daarin „een specifiek Bra bants belang niet duidelijk is". Ziehier I een voorbehoud, dat ons o m. deed spre- ken van een „genuanceerd" pleidooi. De I heer Kortmann formuleert zijn opvat- I tingen voorzichtig en diplomatiek, waarbij hij echter nuances aanbrengt die Zeeuwse vragen oproepen. Westerscheldeverbinding bijvoorbeeld „geen specifiek Brabants belang". J Maar als men voorstander is van één f rote conceptie, die ten grondslag moet iggen aan de ontwikkeling van het Westerscheldebekken. bestaan i-r dan nog wel specifiek eigen belangen In zulk een alomvattende conceptie is naar ons gevoel de ontwikkeling van de Sloehaven van even groot belang voor Noord-Brabant als het Reimerswaalplan. en is de vaste verbinding over de Westerschelde voor de buurprovincies (eveneens van eminente betekenis. Wan neer wij dus hierboven spraken over „Zeeuwse vragen", dan is één daarvan: beschouwt Noord-Brabant de ontwik- I keling van het Westerscheldebekken inderdaad wel als één groot geheel? Indien dit zo zou zijn. waarom dan niet zonder enig voorbehoud gesteld dat een vaste oeververbinding over de Wester schelde bij Temeuzen voor de ontwikke ling van het gehele gebied even be langrijk is (zo niet belangrijken dan de aanleg van een kanaal bij Waarde. Of vindt Brabant misschien toch de Zoomse weg belangrijker dan de cen trale verbinding? Het is ons opgevallen, dat Brabants commissaris als kern van de Rei- merswaal-„aanspraken" beschouwt de toezegging van de regering uit 1961 om medewerking te verlenen aan het toen voorliggend Kreekrakplan. „Daarmee is erkend dat in de Nederlandse econo mische verhoudingen een Kreekrakha- ven aanvaardbaar was. De vervanging van het Kreekrakplan door het Rei- merswaalplun verandert daaraan prin cipieel niets", zo heeft hij opgemerkt. Volkomen juist. Maar het Reimerswaal plan ligt nu voor het grootste deel op Zeeuws gebied, terwyi bovendien een breed toegangskanaal eveneens over Zeeuws territoir nodig is. Dat betekent naar ons gevoel dat dé Zeeuwse mening inzake het Reimerswaalplan (in tegen stelling tot het Kreekrakplan) van over wegende betekenis is. Zeeland is eenvou dig verplicht zich van de consequenties van dit project geducht rekenschap te geven. Met andere woorden: Zeeland moet voor het een beslissing kén ne men zijn belangen afwegen en toet sen aan nationale eisen en ontwikkelin gen en om daartoe te geraken moeten de staten van deze provincie tenminste de beschikking hebben over gegevens, waarmee een eventuele prioriteit in breder verband van het Reimerswaal plan kan worden aangetoond. De staten van Zeeland hebben immers óók te ma ken met landbouw- en recreatiebelan- gen. óók met de ontwikkeling van zijn andere havengebieden. Juist daarom is het dringend nodig, dat een zeehaven nota van de regering op tafel komt, ais- mede het rapport van de Werkgroep Westerscheldebekken. Mede aan de hand van deze stukken zal de Zeeuwse stem In het Reimerswaalkapittel kunnen worden bepaald. Zeeland wil graag zoals ook Bra bants commissaris dat wil in grotere verbanden denken, maar dat zal moeten gebeuren op een reële basis en op grond van acceptabele prognoses Men zal in Brabant dit redelijke voor behoud moeten en kunnen accepteren. Maar tevens zal men hier en ginds die nen te erkennen, dat zulk een groter verband zich niet tot het Reimerswaal plan kan bepalen. Dat grotere geheel heeft te maken met de totale ruimte- J'Jke ordening van zuid-west Neder- 'and. Het grijpt allemaal in elkaar, is 11 van elkaar afhankelijk- de centrale weg en de Zoomse weg, Sloe. Terneuzen en Reimerswaal, industrie, luchtvervuiling en recreatie, om slechts enkele punten te noemen, stuk voor stuk zaken, die in een groter verband gewaardeerd moeten iworden. Dat wil in feite zeggen: priori- teilen vaststellen, oftewel een keus ma ken. Wij moeten over de grenzen heen zien. stelt dr. Kortmann terecht. Maar dat maakt de problematiek eerder in gewikkelder dan eenvoudiger. dinsdag bij de beklimming van de ruim ierduizend meter hoge Aiguille WIJ MOETEN leren over grenzen heen te zien, zeker over provinciegrenzen. Dit zegt de commissaris der ko ningin in Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kortmann, in een gesprek met ons over de verhouding Brabant-Zeeland. Belangen van heide provincies zijn de laatste jaren in menig opzicht gekop peld: Brabant wil een toegangs weg naar zee en heeft daarvoor de volle medewerking van Zee land nodig omdat én toegangs weg én de daarbij behorende havenkom voor de volle honderd procent op Zeeuws gebied zou den moeten komen. Vandaar dat dit Brabantse project een goed-Zeeuwse naam heeft ge kregen: „Reimerswaal-plan". Over grenzen heen zien, vindt dus Brabants commissaris, want het gaat om „het Wester scheldebekken als geheel en daarbij zijn beide provincies in tensief betrokken". Maar is het Brabants-Zeeuws verkeer zo formuleren wij een voorzichtige bedenking niet te veel een eenrichtingsverkeer? Brabant vraagt van Zeeland niet weinig het doen inrichten van een zeehaven op Zeeuws gebied terwijl echter de indruk bestaat, dat Noord-Brabant niet altijd geneigd is Zeeuwse initiatieven te steunen. Voorbeelden: ten aanzien van de Oosterschelde- brug is er geen gezamenlijk op treden geweest omdat naar het gerucht in Zeeland wilde gedeputeerden van Noord-Bra bant hun Zoomse weg belangrij ker vondenvoorts is tot dusver niets naar buiten gekomen van een daadwerkelijke Brabantse steun aan Zeeuwse pogingen voor een vaste Westerschelde- verbinding. ..Laat ik het zó formuleren" zegt de heer Kortmann: „Indien C het woord éénrichtingsver keer gebruikt, ziet U Zeeland en Noord-Brabant als twee par tijen. De ontwikkeling van het Westerscheldebekken, waaron der ook het Reimerswaaiplan valt omdat het immers een toegang krijgt vanuit en naar de Westerschelde is echter een nationaal belang waaraan, naast de centrale overheid, de beide provincies, die er zo nauw bij betrokken zijn, gezamenlijk moeten werken. De Wester schelde is van grote betekenis voor geheel Zuidwest Neder land en Zeeland en Noord-Bra bant moeten hier samen optrek ken voor een gezamenlijke zaak. Voor de Oosterscheldebrug heeft Zeeland geen Brabantse steun nodig gehad; evenmin als Brabant steun vraagt aan Zee land voor de weg Breda-Ant- werpen. Indien Zeeland behoef te heeft aan Brabantse steun voor een vaste oeververbinding aver de Westerschelde. dan za! Brabant, naar ik aanneem, die teun graag willen geven, hoc- Zie slot pag. 2 kol. 5) Nederlands apparaat mee in Amerikaanse satelliet? Dp Amsterdamse hoogleraar in de kernfysica prof. dr. A. H. Wapstra heeft van het nationaal bureau voor ruimtevaart der Ver. Staten (N.A.S.A.) toestemming gekregen om als de laatste tests ook goed verlopen e«-n onder zyn leiding door een werk groep ontworpen apparaat, voor liet doen van metingen aan de elektronen in de kosmische stra ling. te plaatsen in een in 1966 te lanceren Amerikaanse satelliet. Dit is een zogenaamde „O.G.O.- satelliet": ..Orbiting Geophysical Observatory", een rond de aarde draaiend geofysisch observato rium. Een werkgroep van de Ko ninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen te Delft, waar prof Wapstra doceert aan de technische hogeschool, heeft het apparaat doen construeren. Het zou de eerste keer zijn dat een apparaat, ontworpen door Ne derlandse wetenschapsmensen, in een Amerikaanse satelliet mee zou gaan. Er zijn ook aanvragen van Britse. Franse en Italiaanse geleerden om instrumenten met deze satelliet te mogen meestu ren. De Nederlandse werkgroep hoopt na 1967. wanneer de satel lieten van de Europese ruimte research organisatie E S R.O.) gelanceerd zullen worden, de ex perimenten daarin op hetzelfde terrein als nu in de Amerikaanse zal gebeuren, ook te kunnen uit voeren en voort te zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1