Proefstation Wilhelminadorp: 1963 gaf meer coördinatie in onderzoek Jeugdverkeersschool startte in Domburg Weinig nieuwe onderzoekingen ZUID-BEVELAND AGENDA Als aanvulling op de theorie MARKTBERICHTEN Zwemwedstrijden Zeeuwse scholieren Humor en actie op z'n Engels en Amerikaans WOENSDAG S JULI 1964 WISSEL BEVELANDEN PR O VJNV1A.LB ZBBUWEB C O V R 2 R T Jaaroverzicht weer verschenen IN 1963 Aeeft het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp de coördinatie van het fruitteeltkundig onder zoek geïntensiveerd. Met verte genwoordigers van de rijkstuin- bouwconsulentschappen werden de problemen en resultaten van het onderzoek regelmatig bespro ken. Dat is een van de talrijke me dedelingen, die de directeur van het station, Lr. J. J. van Hennik doet in het jaarverslag over 1963, dat pas is verschenen. Ook dit maal is het weer een met zorg uit gevoerd boekwerkje van meer dan honderd pagina's, waarin een se rie onderwerpen wordt belicht, die door een onderzoek weer de aan dacht hebben gekregen. Ir. Vnn Hennik brengt in herinne ring, dat er in 1963 voor de eerste maal een onderzoeker in het rivier- kleigebied gedetacheerd werd en dat er begonnen werd met het bedrijfs economisch onderzoek. De intensive ring van het algemeen fruitteeltkun dig onderzoek werd mogelijk doordat zich enige belangrijke personeelsmu- taties voordeden, aldus de heer Van Het afgelopen jaar was geen periode, waarin veel nieuwe onderzoeken werden geopend. Het onderzoekprogramma on derging weinig wijzigingen, zo deelt ir. Van Hennik mee. In het bijzonder blij ven de aandacht vragen de relatie groei- vruchtbaarheid, de stikstofbe mesting, de bodembehandeling, het toet sen van de wa,a.rde voor producent en consument van nieuwe rassen van ap pel, peer en ijruim, onder- en tussen- stammen, de chemische onkruidbestrij- ding, boomvorming. Belangrijk blijft ook de snoei en bestrijding van een aan tal ziekten en plagen onder meer in het kader van het onderzoek over harmoni sche bestrijding. Ir. Van Hennik maakt ook gewag van de nuttige contacten met verscheidene Instellingen en organi saties, met name de rijkstuinbouwcon- sulentsehappen NIEUW WARENHUIS Nog juist voor het einde van 1963 werden de gebouwen van het proef station uitgebreid met een Venlo- warenhuis van 800 vierkante meter op de proeftuin voor kleinfruit te Kapelle. Deze kas dient voor het on derzoek over en demonstratie van de aardbeienteelt onder staand glas. De proeftuin te Wilhelminadorp werd in het voorjaar 1963 uitgebreid met een proefveld over bodembehandeling bij peren. Er werden twee proefvelden over de invloed van tussenstammen bij de peer geplant. Nieuw ook was een proef veld met appel en peer om het effect van de diepe grondbewerking te bestu deren. In het najaar werden al voorbe reidingen getroffen om de proeftuin in het plantseizoen 1963-1964 verder uit te breiden. Na de inleiding van ir. Van Hennik is het woord aan de specialisten, die een beeld geven van de werkzaamheden, die in 1963 in de verschillende gespeciali seerde richtingen zijn uitgevoerd. De onderzoekingen van de adviescommissie voor de kleinfruitteelt krijgen de aan dacht, evenals de activiteiten van de studiecommisie blauwe bessen. Bij het bodemkundig onderzoek is in 1963 als gevolg van de toenemende belangstel ling voor de grasstrokencultuur het on derzoek naar de juiste vorm van stik stofbemesting bij deze vorm van bodem behandeling uitgebreid. Het fysiologisch onderzoek breidde zich uit tot een alge mene oriëntatie over de relatie groei- vruchtbaarheid bij de appel Bij het on derzoek naar onkruidbestrijding ging de meeste aandacht in 1963 uit naar het probleem van de bestrijding van kweek- gras in verschillende fruitgewassen, Ten slotte worden het mytcologisch, het entomologisch en het acarologisch on derzoek behandeld. Het algemeen overzicht van de werk zaamheden in 1963 in het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp staat nog stil bij het overlijden van de heer J. Q. C. Lens hoek te Kloetinge, die vanaf de oprich ting deel uitmaakte van het bestuur; zijn plaats is ingenomen door de heer D. J. Kardux uit Steenbergen. Het aantal begunstigers van het proefstation nam in 1963 toe van 135 tot 158, zo blijkt uit het verslag. Het. proefstation ontving in het slagjaar in totaal 2044 bezoekers. In het laboratorium en in de proeftuin te Wilhelminadorp werden 1321 per sonen ontvangen, waarvan 711 uit het buitenland. De tuin te Kapelle- Biezelinge krèeg bezoek van 723 be langstellenden; daarvan kwamen er 97 uit het buitenland. Huis werd sneller afgebroken dan de bedoeling was Twee mannen staken maandagavond in Koudekerke de weg over mtt een sta pel hout. De politie van Koudekerke vond het verdacht en stelde een onder zoek in. Toen bleek, dat het hout af komstig was van een huis dat voor af braak bestemd was. De mannen hadden kennelijk een handje willen helpen bij de afbraak, maar daarbij werden ze er door de politie op betrapt, dat ze zich de spullen van de afbraak onrechtmatig wilden toeëigenen. De politie maakte proces-verbaal op en nam het hout in beslag. Geslaagden voor het toelatingsexamen van het chr. lyceum Oude stodhuisklok maakt plaats voor carillon De stadhuisklok van Axel is dinsdag ochtend uit de toren omlaag getakeld om plaats te maken voor de 22 klok ken van het carillon, dat op zaterdag 22 augustus om drie uur in gebruik zal worden genomen. Diezelfde dag zijn er twee carillon-concerten, name lijk om 16.30 en 20 uur Dinsdagmid dag is het aluminium raamwerk voor de klokken omhoog getakeld. In de komende weken zal men een aanvang maken met het installeren van de klokken. Zoals bekend wordt de oude klok uitgeleend aan de gereformeerde kerk aan de Peronstraat. Voor het echter zover is, zal deze luidklok eerst een restauratie moeten ondergaan, omdat de wand van de klok een barst vertoont. Autokaarten Reisgidsen Vakantieleetuur DE VEY Bellamypark 45-58 - Vlissingen Middelburg Molenwater: Miniatuur Wal cheren, 9-22 uur. Abdij: Klank- en licht spel, 21 uur. Van Benthem en Jutting Expositie Verenigde Nederlanden, kaar ten van provincies en gezichten van steden, 0-18 uur Vlissingen Alhambra: Liever lusten dan lasten. 20 uur, 14 Jaar. Luxor: Huurlin gen van de dood. 20 uur, 14 J. L.t.s,- kantine: Uitreiking getuigschriften ge meentelijke industrie- en huishoud school. 19 30 uur. Goes Grand: Kasim, de bandiet van Zhobe, 20 uur. 14 jaar. Oostburg Burgerzaal: Tentoonstelling Guido Metsers. Bergen op Zoom Roxy: De prtfs der lief de. 20 uur. 18 jaar. Luxor: De laatste aanval, 20 uur, 14 jaar. Janneke Egter van Wissekerke, Heieen van Elsaeker, Kees Hage, Willemijn Harmsen, Oek de Jong, Kees Kloet, N'e- lie Kwekkeboom, Aad van der Linden, Annie van der Male, Danker Meeuwse, Martin Meyboom, Erna Meindersma, Peter Noordhoek, Annemiek Parmen- tier, Jan Pieterse, Anneke de Regt, Chiel van Soelen, Maarten Teutschér, Corrie Verhage, Gerard Verkerke, Ge rard Verrijzer, Liesje de Wolf, allen te Goes; Wim van Dijken, Koos op 't Hof, Anja Lukasse, Hendriek Scheele, Sjaak van de Vrie, allen te Biezelinge; Joke van den Ende, Jan Geelhoed, beiden te Borssele; Kees Sinke en Wim Verburg uit Colijnsplaat; Kees Nieuwenhuize uit 's-Gravenpolder; Hans Duynhouwer, Dies Ganseman, Cary van de Guchte, Niek Ruissen, Jaap van Willegen, allen uit Kapelle; Berendien Nieuwenhuize en Corrie den Hollander uit Hansweert; Kees Elenbaas uit 's-Heer-Abtskerke; Wim de Schipper uit 's-Heer-Hendriks- kinderen; Kees Louisse uit Hoedekens- kerke; Kees van Iwaarden,Louis Krij ger, Dick van der Peijl uit Kloetinge; Jan Leendert Minnaar en Annelies Quaak uit Kruiningen; Hans Buyze uit Ovezande Marjo Blok, Rinus Lobbezoo en Jannie Verschuure uit Rilland-Bath Cary Kersten uit Waarde: Truus van den Boomgaard, Jaap Dekker en Han- nie van Stel uit Wemeldinge; Hanny Heynsdijk uit Wilhelminadorp; Johan Buizer, 'Kees Goethals, Ko Katsman uit Wolphaartsdijk; Cora Bom en Paul de Schipper uit Yerseke. Afgewezen wer den acht kandidaten. 's-HEF"-ARENDSKERKE Eerste prijs voor „Excelsior" De muziekvereniging „Excelsior" uit 's-Heer-Arendskerke behaalde dezer da gen onder leiding van de heer D. Burger op het federatieve muziekconcours te St.-Oedenrode in de afdeling fanfare een eerste prijs. YERSEKE Auto tegen muurtje en bestelwagen RAAD VAN GRIJPSKERKE VERLEENT MEDEWERKING HERSTEL SCHOOLGEBOUW De gemeenteraad van Grijpskerke heeft j dinsdagmorgen tijdens een door waar nemend burgemeester A. VV. Cevaal ge leide openbare vergadering besloten orn medewerking te verlenen aan het her stel en de verbetering van het gebouw van de bijzondere school. Het betreft hier onder meer zoutschadeheratel. Het wachten is nu nog op de rijksgoedkeu ring. Eveneens ging de raad akkoord met een voorstel tot deelneming aan de gemeen schappelijke regeling voor de oprichting van de Bestuursschool Zeeland. De kos ten, die voor de gemeente Grijpskerke neerkomen op een bijdrage van tien cent per inwoner, waren naar uit com mentaren bleek nogal aan de lage kant geschat. In het algemeen bestuur van het rechtspersoonlijkheid bezittend li chaam ,,De Bestuursschool Zeeland' werd benoemd de heer A. W, Cevaal, Plaatsvervanger is wethouder A. Franc- ke. De raad stelde 75 cent beschikbaar leerling uit Grijpskerke die op 9 deelneemt aan de sportdag- Besloten werd geen vergoeding te betalen voor de kosten van een bus. De leerlingen kunnen gemakkelijk per fiets naar Mid delburg gaan, zo stelde men. Voor de fokveedagen van Walcheren werd 25 uitgetrokken. Tijdens de raadsvergade ring vond de beëdiging plaats van de heer I. Mannussen, het nieuwe a.r.- raadslid. Hij volgt de heer A. Geschiere op, die de raad moest verlaten wegens vertrek naar de Flevopolder. Er werd in Grijpskerke geen commissie benoemd voor de toepassing van de algemene bij standswet. B. en w. houden deze toepas sing voor zich. Voor woningverbetering werden ten slotte premies toegekend aan M. Kam en G. Geertse. OUDELANDE SCHIETING OP STAANDE WIP VAN „JULIANA" Burgerlijke stand GOES. Geboren: Vlvan d. v. M. L. Dagevos-Belde- te Wemeldinge Jan Adriaan z. Gebraad-Janse te Nisse. Gerdien d. Baaijens-Meijer te 's-H.-Arendskerke. zabeth d. v. J. Dobbelaar-Jeronimus te Wis- senkerke. Simon Martinus Adrianu Smits-Driedijk te Baarland. Eric Jacobus Antonie z. v. G. A. Hoste-Noteboom te Kloetinge. Adrlana d- v. J. Kesselaar-van Keulen. Maria Johanna Jacoba d. v. N. J. de Wee-Fokke. Rudolf Marcel z. v. J. A de Schipper-Langendoen te Krabbendijke Willem Jacob Jan d. v. J. J. van Anrooij- Moelker. Herman Alexander z. v. J. C. Kie vit-Potter. Hendrika Willemïna d. v. L. van Antwerpen-Kleinjan te Krabbendijke. Cor nells Jacobus Maria z. v. C. A. Stokx-Ver- meulen te 's-H.-Arendskerke. Angelina Ma- Pieternella d v. M. Boonman-Boonman. Laurentius Cornells Gillis z. v. C C. Traas- Westerweele. Leo z. v. A. J. Capello-Burgs. Ondertrouwd: J. Walhout 21 jaar en J. H r»ijlce 22 jaar. H. Wauro 20 jaar en T. F Zweeden 21 jaar. Overleden: H. de Visser 73 J. w. v. P. Hof 's-Gravenpolder. A. J. Viergever 64 jaar N. van Liere. A. de Waard 58 jaar e.v. Smit te Rilland-Bath. H. K. van Baaren 81 jaar w v. J. van Waarde te Wophaarts- dijk. D. P Wirtz 58 Jaar e.v. M. Leenpoel te Kamperland. A. J. Nonnekes 76 jaar w. v. C. Lakkê te Goes. W. J. Taille 68 jaar e.v. de Puit te Hansweert- J. S. de Regt 72 r e.v. L. J. M- Noom te Goes. RILLAND-BATH Geboren: Marinus K. z. v. E. M. Schrier Koole; Wilhelmina G. d. v. M. J. Smallegan- -Goetheer. Getrouwd: I-I Molenkamp Crucq 49 j.; H. Weijer 28 j 19 J. G. de Vos 2 j. wed 24 J. BORSSELE Geboren: Cornells z v. J. L v, d. Dorpel Verschuure; Geertje E. z. v. H Nieuwenhuij- -Witte: Adriaan J. z. v. A F. Duijnkerke Speijkers; Jacob J. z. v. A. WitteHooge- 3teger, Jan G. z. v. N. A. KooleWalhoul. Getrouwd: C. Dekker 27 j. en S. Slabbekoorn 22 j. Overleden; A. v. d. Dries 89 J. wed. van N. Vette. VVISSENKERKE, Geboren Joost W. z. v. C. W. Goudswaard- Geelhoed. Cornelis P. z. v. J. Th Hoogerland- Goulooze. Pieter D. z. v. B. I. Lous-v. d. Vreugde Jacomina A. d. v. M. N. Sandee- d. Weele. Tanneke M. E. d. v. L. C. v. d. Maas-Tollenaar. Ondertrouwd: P. Maas 21 j. en M. Y. C Warren 19 j. Getrouwd: J de Nooijer 21 .1 en C H Cle- 19 j. A. J. Dobbelaar 27 j. en C. A. E HuiJbregtB 21 J. Maandagmiddag kwam een personen auto, bestuurd aoor de heer J. H. H. uit Utrecht uit de Kaaistraat te Yerseke gereden in de richting van de Dam straat. Op de hoek van de Damstraat vloog plotseling het rechterportier open. Bij een poging dit te sluiten verloor H. de macht over het stuur en reed de wa- f;en het trottoir op en ramde het muur- je van de voortuin van de heer P. De chauffeur van een juist passerende bestelwagen hielp H. toen met het weer op de weg brengen van zijn auto. Toen de heer H. zijn auto weer -startte was hij zo nerveus, dat hij in plaats van voor uit, achteruit tegen de auto van de man, die hem geholpen had, botste. mEWEGEN Zingende Bougie hield rally Zaterdag 4 juli ging men te Driewegen van start voor de 3e P.Z.C.-rit welke werd georganiseerd door de motor-, auto- en bromfietsclub „De Zingende Bougie" te Driewegen. Er bestond voor deze rit erg veel belangstelling. Na af loop werden in de zaal van de heer J. van de Guchte te Driewegen de uit slagen bekendgemaakt en de prijzen uitgereikt. Autoklasse 1. C. Sinke, Serooskerke (W.). 4 strafpunten, 2. M. Welleman, Borssele, 5 strafpunten, 3. H. A. Schip per, Oostkapelle, 8 strafpunten, 4 J. Wlattel, Middelburg, 8 strafpunten, 5. M. J. Groenleer, Kapelle, 11 strafpunten Motorklasse i. N. Jongepier, Seroos kerke (W.), 8 strafpunten. 2. P. Cevaal, Serooskerke (W.), 21 strafpunten, 3. S. Jongepier, Serooskerke (W.), 55 straf punten, 4. D. G. Murre, Souburg, 96 strafpunten. Bromfietsklasse1. M. P. Mol, Drie wegen, 4 strafpunten, 2. A. J. van Vliet, Souburg. 4 strafpunten, 3 J. A. Heeren- thals, Nisse, 8 strapunten, 4. P. J. Kod de, Middelburg, 24 strafpunten, 5. J, P. Spruijt, Driewegen, 60 strafpunten. NISSE Spaaroverzicht Boe- Bij de spaarbank van de Coöp. renleenbank Nisse-Ovezande e.o. ce Nisse werd in het eerste halfjaar van 1964 ingelegd f 1.090.441.38 en terug betaald f 1.163.621.46. Het saldo per 30 juni bedroeg f 4.675.027.20. In de eerste 6 maanden werden 45 nieuwe spaarders ingeschreven. VEMELD'MGF Ringrijderij Zaterdag hield de ringrïjderijvereni- fing „Ons Genoegen" te Wemeldinge egunstigd door mooi weer haar jaar lijkse ringrijderij te paard in de Dorps straat. Twaalf rijders namen aan de ze wedstrijd deel. De uitslag was: 1. C. Hamelink met 11 ringen, wisselbeker der gemeente; 2. A. Schouwenaar met 10 ringen, beker van de heer Van Veen voor de meeste volgringen; 3. A. 't Hof, 10 ringen; 4. L. Wnbeke ringen; 5. G. Mieras 9 ringen; 6. W. op 't Hof 9 ringen; 7. W. Hamelink 7 ringen; 8. A. Mieras 7 ringen; 9. C. de Vlieger 6 ringen; 10. H. v. d. Guchte 6 ringen; 11. J. Moelker 3 ringen; 12. P. Gijssel 2 ringen. De pollepel werd gewonnen door A. op 't Hof. Na afloop van de wedstrijd werd op het terrein van de heer A. Sandee aan de Chezeeweg het „stoeltje rijden" ver toond. Hier was de uitslag: 1, A. Schouwenaar; 2. H. v. d. Guchte; 3. W. op 't Hof. Voor de muziek werd zorg gedragen door de drumband en 0.K.K., die het geheel tot een feeste lijk gebeuren maakten. Uitvoering ,W.I.K." Zaterdagavond gaf de gymnastiekver eniging „W.I.K." uit Wemeldinge een zomeravonduitvoering op het gemeen telijk sportterrein aan de Bonzijweg. Vooraf werd vanaf de Dorpsstraat naar het veld afgemarcheerd. De heer Th. J. Visser opende deze uit voering met enkele woorden, waarna het programma werd afgewerkt, dat bestond uit diverse nummers door kleuters. Meisjes groep 1, meisjes groep 2, jongens, dames- en heren. De herennummers werden verzorgd door leden van de gymnastiekvereniging „V.Z.O.S." uit Yerseke. Prijswinnaars maakten reis Dezer dagen maakten de prijswin naars van de zomerreisactie van de winkeliersvereniging Wewico te We meldinge hun reis naar Amsterdam, Rotterdam en Utrechf. Deze reis, die een jaarlijks terugkomend gebeuren is. werd door de reizigers zeer gewaar deerd. KATS WEDVLUCHTEN De vereniging van duivenhouders „De Blauwe Doffer" te Kats hield een wed vlucht vanuit Creil. Deelname 49 dui ven, Eerste 1001 m per minuut. Uitslag: 1. en 3. J. J. Goulooze; 2. en 8. C. Schip pers; 4. J. S. Versprille; 5., 6. en 7. W. Filius; 9. J. Verwey sr.; 10. A. Bou- terse. handboogschutterij „Juliana" Oudelande hield een schieting op de staande wip. Aanwezig waren 64 schut ters. Er werd als volgt geschoten: hoofdvogel; C. Lous, Edele Handboog, Oudelande; 1ste zijvogel; A. v. d. Bulck, Eensgezindheid, 's-Heerenhoek; 2de zij vogel: C. v. Weele, Juliana, Oudelande; lête bovenkal; P. Daalman, A.D.L.M., Kwadendamme; 2de bovenkal: W. N. v. Liere. Edele Handboog, Oudelande; lste onderkal: P. Moerdijk, Juliana, Oudelande; 2de onderkal: mevr. Van Loo, Doel naar Hoger, Wolphaartsdiik: lste klep: L. Meyaard, Juliana, Oude lande; 2de klep: C. v. d. Guchte, Spes Nostra, Ovezande; 3de klep: C. D. Raas, Willem Teil, Ovezande. Meeste kleine vogels: A. de Jonge sr., Soranus, Hein- kenszand, 5 stuks. ■s-HEFPENHOEK „EENSGEZINDHEID" HIELD SCHIETING De handboogvereniging „Eensgezind heid" te 's-Heerenhoek hield een schie ting op de staande wip. Aanwezig wa ren 54 schutters van 14 verschillende verenigingen. De resultaten; hoofdvo- ~el: A. v. 't Westeinde, Willem Teil, jvezande; lste zijvogel, W. Boutens, idem; 2de zijvogeï: Jac. Smallegange Zorgvliet, Ellewoutsdijk; lste bo venkal: A. de Jonge jr., Soranus, Hein- kenszand; 2de bovenkal: J. Priem, Zee- landia, Ovezande; lste onderkal: Jer. Vette, Concordia. 's-Heerenhoek: 2de onderkal: C. Westdijk, Vios, 's-Hèeren- hoek; lste klep: J. Boonman, Concor- 's-Heerenhoek; 2de klep: L. de Jonge, idem; 3de klep: L. L. de Wilde, Juliana, Oudelande. Meeste kleine vo gels: W. Westdorp, Concordia, 's-Hee- •enhoek. ,r*UKE E.H.B.O.-examens Bij het te Krabbendijke gehouden exa men voor E.H.B.O. slaagden mejuf frouw W. C. J. Geldof en de heer J. de Graag te'Krabbendijke, mevrouw West- strate-de Jager te Waarde en de heer Verwijs te Hansweert. De cursus, die uitging -van het Nederlandse Rode Kruis, werd geleid door dokter G. J. Noome en de heer H Don te Krabben dijke. H.-HENDRIKSKINDEREN Zieke bejaarde mocht weer terug Mevrouw Nouse uit 's-Heer-Hendriks- kinderen, die bij de bejaardenreis naar Arnhem op 1 juli in het ziekenhuis al daar moest worden opgenomen, kon za terdag weer per auto huiswaarts keren VOOR HET EERST OP WALCHEREN Onder de ogen van vele rijkspoli tiemannen, onder wie de dis trictscommandant, overste A. J. van Thiel had op het Jan Tooropplein te Domburg bijna een frontale botsing plaats. De heren moesten er om lachen. Deze vreemde situatie is ver klaarbaar, als men weet, dat het hier een les betrof van de Jeugd Verkeersschool, die voor de eerste keer op Walcheren lessen komt geven aan de leer lingen van de vijfde en zesde klassen van de lagere scholen. „Een les, die bijzonder nuttig is als aan vulling op het theoretisch vc-rkeers- onderricht", zei burgemeester T. H. de Meester van Westkapelle die de schoollessen opende in zijn functie van voorzitter van de afdeling Zee land van het Verbond van Veilig Verkeer. Ook de loco-burgemeester van Domburg, de heer A. Passenier was bij de opening aanwezig. De Jeugd Verkeersschool bestaat in Ne derland vanaf 1961. De wagens zijn een geschenk van „Shell" aan het Verbond voor Veilig Verkeer en deze wagens het zijn er vijf rijden door geheel Nederland om instructie te geven aan de leerlingen van de la gere school. De instructiewagen is al een keer in Zierikzee, Goes en Terneuzen geweest, maar het was voor de eerste keer, dat Walcheren met deze nieuwe vorm van verkeers- instructie kon kennismaken. Op het plein hadden de twee instruc teurs een parcours afgezet met alle mogelijke kruispunten, splitsingen en een verkeersplein. De leerlinge- tjes rijden met fiets of een trapauto over dit parcours. Onderweg; komen ze allerlei verkeersborden tegen en nu is het voor hen de zaak om de theoretische kennis aan de praktjjk te toetsen. Dat dit niet altijd even gemakkelijk is, bleek zonneklaar. Maar daarom zijn deze lessen zo nuttig. De leerlingen brengen twee lessen op het terrein door. Dat er veel belangstelling, ook van de zijde van de badgasten was, hoeft geen betoog. Het bleek al gauw, dat de kinderen snel ver trouwd raakten met de verkeerssitu aties. De Haag voert de vijfdaagse schoolweek in Met Ingang van hef nieuwe schooljaar wordt de vijfdaagse schoolweek voor alle openbare scholen in I)en Haag in gevoerd. In beginsel blijven de school tijden van het afgelopen schooljaar, waarin een proef werd genomen, van kracht. In bijzondere gevallen wordt er van afgeweken. Mocht het nog wel eens moeiltlkheden g" be",ul! bl?b™ of." ODleveren dan was een van de in- Haag genomen op grond van de uit- 2Ï3S e™„r?er JiJS Sm 'f? g» °Pb"; verkee*r»;vf>nda£ir nn viiri fruiten te bare SChölen 30 alle taljkeil Van On wl izeruVriicte^TTi o r ee n ve rt r e kt de'ierwi]s is gehouden. Het afgelopen wijzen, vrijdagmorgen vertrext ae s~hofJiaar f» rden steeknroeven eeno- ook een week zal blijven staan. Na de schoolvakanties zal de Jeugd Ver keersschool op Walcheren terugke ren. De auto zal dan zijn standplaats vinden in Middelburg. Op de foto de enthousiaste leerlingetjes ingespan nen bezig botsingen te vermijden. (Foto P.Z.C.) VEILING KAPELLE. 7 Juli. Aardbeienveiling. Aardbeien industrie zonder dop per kg: Senga Sengana 1 Red Guantlet 1 en 2 65. Diverse rassen a 2 67. Aardbeien met dop per doos van 250 gram: Red Gauntlet 1 61—94. 2 36—57. Talisman 6879, 2 3056. Senga Sengana 1 48- 2 1931 Regina 2 27. Aardbeien met dop per kg 2 8486. Frambozen in kratten per kg: 1 168171, 2 60165. Frambozen in tubs 1 125. Rode bessen in kratten per kg: extra 5051, 1 35,4040. 2 35.20, 3 doordraai Rode bessen per doos van 250 gram: 1 1317. 2 9. Kruisbessen: per doos 1 2126, per kg: extra 1 5368, Loganbessen per doos 1 3241. Zwarte bessen industrie 1 67. 2 60. Dubbele pr. bonen per kg 1 10210-5. Kersen per kg: Varikse zwarte 1 142. 2 141. Mierlose zwarte 1 112. Vr. van Werden 2 100—119 Klerken 2 140 Zure morellen 2 94 BEURSBERICHT MARKT GOES. Hooi. Luzerne hooi f 95f 100 per 1000 kg de ruiter geperst. Weidèftooi f 80f 85. id. Djjkhooi f 65f 70 per 1000 kg geperst. Veldbeemd f 40f 45 per 1000 kg direct het land (trage handel). Voor vlas van de nieuwe oogst was de notering voor goede partijen van f 1900— ""10 per ha, uit de schelf geleverd De prijs per kg bedroeg 2125 cent, op auto geleverd Voor 2e kwaliteit vlas worden prijzen van f 1500f 1800 per ha betaald, ter een kg prijs van 1821 cent werd ge noteerd. Eieren. De eierprijs bedraagt f 1.43f 1.47 r kg VEILING MIDDELBURG. 7 Juli. Aardappelen, bonken 1 18 40, 2 18.10, grote 1 13 85, 2 13 40. drielingen 1 12.60, 2 12. kriel 1 8.60. 2 3.50 VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen, aanvoer 1713 kg, 117—298 Schar, aanvoer 25 kg. Bot 100 kg. Schol 18 kg. Tong 28 kg. Paling 120 kg. Tarbot 4 kg Kreeft 1 kg. Ongesorteerde vis 19 kg VEILING KRABBENDIJKE. 7 juli. Zwarte bessen 1 6468. Rode bessen industrie: 1 39, 2 35. Rode bessen per doos: 1 1518, 2 1214 Aardbeien per doos: Red Gauntlet 1 51. 2 40. Talisman 2 34. Senga Sengana 2 2127. Dubbele or. 1 93— 95. 2 73—82. VEILING ST.-ANN AL AND. Don? 30802170. Eerstelingen 1720 Eïgenhei- 30502430. Doré bonken 23602400, drielingen 1270—1360, kriel 1350—1400. Aan- 250 ton. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 3070. Weekaanvoer 4970. Vette koeien en ossen 175. Gebruiksvee 412. Vette kalveren 750. Graskalveren 244. Nuchtere kalveren 752 Varkens 12. Lopers 85. Biggen 74 Paarden 45. Veulens 7. Schapen of lam meren 482. Bokken of geiten 32. Prijzen (resp. voor le. 2e en 3e kwaliteit) (in ets per kg) Vette koeien 400435 385400 365—380 Vette kalveren 320—345 305—320 290—305 Slachtpaarden 350 320 290 Prijzen (resp. voor le. 2e en 3e kwaliteit) (in per stuk) Graskalveren Nuchtere kalveren Lopers Biggen .chapen Lammeren Kalf- en melkkoeien Vare koeien Vaarzen Pinken Vette koeien: 140 210 100 1550" 1200 1175 1325 1000 1000 750 850 650 iets minder, handel zeer kalm, prijzen als gisteren, worstkoeien 3 50—3.70 pc-r kg. Vette kalveren: aanvoer minder, handel vlot. prijzen even hoger, prima's boven notering Graskalveren aan- iets ruimer, handel flauw, prijzen niet geheel prijshoudend. Nuchtere kalveren: korter, handel levendig, prijzen hoger, mestkalveren 180260 per stuk Lopers en biggen: aanvoer gewoon, handel tamelijk, prijzen prijshoudend Slachtpaar- als vorige week, handel stroef, prijzen niet hoger Kalf- en melkkoeien gewoon, handel stil, prijzen niet lager Vare koeien: aanvoer matig, handel kalm, prijzen stabiel. Vaarzen en pinken: klein, handel traag, prijzen vooral' niet hoger. VEILING GOES, juli Export- en industrieveiling. Zwarte bessen 1 73.10—74.30, 2 63—96 Rode bessen 1 45—47, I ind. 36—36 40, 2 36—36 10 Fram bozen in kratten 1 176, 2 172. Frambozen voor de industrie 123 (levering t.m. maandag 13 juli a.s.). Aardbeien zonder dop: Senga Sengana 1 en 2 82. Red Gauntlet 1 en 2 63—71. Talisman 2 70. Diverse rassen 1 en 2 68. Aardbeien met dop: Talisman 2 112115. 3 '2—82. Red Gauntlet 2 110—159. 3 -55—101. Senga Sengana 2 105. Aardbeien met dop per doos: Talisman 2 33 66, 3 2441. Red Gauntlet 1 71—95, 2 36—73. Diversen per doos: Rode bessen 1 25. 2 14— 17. Frambozen 1 38. Loganbessen 1 4145. Kruisbessen 1 20—24. Hedelfinger 1 48—51. Diversen per kg: Kruisbessen 1 70—74. 2 56. De afdeling Zeeland van de Koninklij ke Nederlandse vereniging van lera ren en onderwijzers in de lichamelij ke opvoeding hield op zaterdag 4 juli voor de tweede maal zwemwedstrij den voor de Zeeuwse scholieren bo ven de 12 jaar in het zwembad te Mid delburg. Uit de grote opkomst mag wel blijken dat ook de Zeeuwse jeugd een grote belangstelling voor de zwemsport heeft. Er werd gezwom men in twee leeftijdsgroepen n.l. 12 t.m. 15 jaar en 16 jaar en ouder. De resultaten zijn: meisjes 12 t.m. 1 z jaar: 50 m. schoolslag: 1 M. v. Lierop r.h.b.s.m.m.s. Middelburg, Sloos, openb. ulo, Middelburg; i rugslag: 1 I. v. Giezen. rhbs-m Middelburg, 2 E. Geldof, ger. ulo, Middelburg; 50 m. vrije slag: 1 L. Baron, r.h.b.s.-m.m.s., Middelburg, 2 A. Bosdijk, chr. nijverheidssch., Mid delburg. Jongens 12 t.m. 15 jaar: 50 m. school slag: 1 Sanderse, opb. ulo, Middel burg, 2 K. Sinke, chr. lyc. Goes; 50 m. rugslag:. 1 A. Phaff, r.h.b.s.. Mid delburg, 2 R. Dekker, chr. ulo. Goes; 50 m. vrije slag: 1 J. Rijn, l.t.s., Goes 2. Frans Bergen, opb ulo, Middelburg Meisjes 16 j. en ouder: 50 m. school slag: 1 S. Berrevoet. r.k.s., Middel burg, 2 N. Struyk, Middelburg, 50 m. rugslag: 1. I. v. d. Vliet, Middelburg; 2 N. de Fouw, Middelburg; 50 m. vrije slag: 1 M. Lindenbergh, chr. nijver heidssch,, 's-H.-Arendskerke, 2 v Bel, opb. ulo Middelburg. Jongens 16 j. en ouder: 50 m. school slag: 1 B. Hooftman, r.k.s. Middel burg, 2 F. v. Borrendam, r.h.b.s. Mid delburg: 50 m. rugslag: 1 A. Woestijne, r.k.s. Middelburg, Schuling, chr. lyc. Goes, 50 m. vrije slag: l w. v. Kruiningen, h.t.s. Vlis singen; 2 H. v. Oost. u.t.s. Vlissingen. 400 m. vrije slag meisjes: 1. T. Theu- nïs, r.k.s. Middelburg, 2 A. Uil, chr. nijverheidsschool Middelburg. 400 m. vrije slag jongens: 1 W. v. Kruiningen, h.t.s. Vlissingen, 2 H. v. O.ost, u.t.s. Vlissingen. De 6 maal 50 m. estafette werd bij de meisjes gewonnen door de r.h.b.s. m.m.s. uit Middelburg en bij de jon gens door de r.k.s. uit Middelburg. FILMS IN ZEELAND „Liever lusten dan lasten", (Vlissingen) slaat op de heer Steve McCluskey, een levenslustige hotelma nager uit Lake Tahoe in de Amerikaan se staat Nevada, die de lasten onder vindt van het feit, dat de wetten in el ke Amerikaanse staat weer anders zijn, waardoor hij geen stap in Californië kan doen zonder gevaar te lopen door de politie te worden opgepakt, McCluskey heeft namelijk niet de las ten willen dragen van zijn echtscheiding in Californië. Hij maakt er echter geen drama van, integendeel. Tony Curtis, die de rol van de hotelmanager speelt, maakt ons herhaaldelijk aan het lachen in deze kleurige klucht van Norman Jewison, die werd uitgebracht door de Curtis Enterprises, de eigen maat schappij van Tony Curtis. „Huurlingen van de dood". Luxor (Vlis singen) is een spannende western, waar in een doortastende rancher (Robert Taylor) het opneemt tegen een bende gangsters aangevoerd door de veeko ning Clay Matthews (Robert Middle- ton). „Guns of Wyoming" zo luidt de Engelse titel van deze actiefilm. De Engelsen zoeken hun filmonderwer- ien nogal eens in India. „Kasim, de iandiet van Zhobe" is daarvan het voorbeeld. De titelrol wordt gespeeld door Victor Mature en Anne Aubrey zien we in de vrouwelijke hoofdrol. He't is een boeiende film met goed gefilmde vechtscènes, een flinke dosis romantiek en een tikje humor. Voor het laatste zorgt Anthony Newley, de acteur, die in Engeland ook bekend staat om zijn zang, die vooral door de tieners sterk wordt gewaardeerd. In deze film, die te zien is in Grand (Goes) is Newley de dappere korporaal Stokes. men. Ouders wan de leerlingen gaven in overgrote meerderheid (Sl procent) te kennen een vrije zaterdag voor hun kinderen te willen. Twaalf procenj bleef het om het even, en zeven procent van de ouders zagen hun kinderen ook op zaterdagmorgen liever naar school gaan- Het hoogste percentage van de ouders die vóór de vrije zaterdag van hun schoolgaande kinderen waren, kwam voor bij de scholen voor b.i.o. (85 pct.j, het laagste percentage van instemming werd genoteerd btj de kleuterscholen en de scholen voor e.l.o. (elk 78 pro cent). Uit de steekproef is de tendens gebleken, dat het al of niet vrij zijn van het gezinshoofd waarschijnlijk van invloed is' geweest bij het bepalen van een standpunt over de vrije zaterdag voor het schoolkind. Overtredingen bij parkeermeters direct afdoen De minister van justitie, mr. Y. Schol ten, acht het. gewenst nadere wettelijke voorzieningen te treffen, waardoor het mogelijk wordt overtredingen bjj par keermeters af te laten doen door de po litie. Direct na het arrest van de Hoge Raad, dat inhield dat deze overtredingen door de rechtbank berecht dienden te wor den, heeft de minister hierover reeds overleg gepleegd met andere ministeries en met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Dit zegt de minister in antwoord op des betreffende vragen van het Tweede- Kamerlid, de heer Baeten (k.v.p.Naar het oordeel van de bewindsman is het in het belang van een doeltreffende repres sie wenselijk te voorzien in de mogelijk heid om overtredingen bij parkeerme ters af te doen door een transactie in handen der politie. Het arrest van de Hoge Raad, zo vervolgt de bewindsman, blijft overigens een transactie vanwege het openbaar ministerie mogelijk maken en in geval van vervolging kan de zaak behandeld worden door een enkelvoudi ge kamer van de rechtbank (politie rechter). Ten slotte zegt de minister te erwachten, dat het interdepartemen taal overleg dienaangaande op korte termijn in concrete voorzieningen zal resulteren. KWESTIE-Z.-RHOÖESIË HOOFDSCHOTEL BIJ GEMENEBESTOVERLEG De kwestie-Zuid-Rhodesië en de vraag welke houding men tegenover Zuid- Afrika moet aannemen, zullen zeer aarschijnlijk een belangrijke rol spe len op de „topconferentie" van de Brit se Gemenebestlanden, die vandaag in Londen begint. Verwacht wordt dat di verse afgevaardigden van Afrikaanse landen al in de eerste fase van de con ferentie zullen aandringen op bijeenroe ping van een speciale constitutionele conferentie over Zuid-Rhodesië. waar aan ook negerleiders uit dit gebied zouden moeten deelnemen. De afgevaardigden van de Afrikaanse landen van het Gemenebest hebben in Londen al tweemaal vergaderd om te •ogen tot een gezamenlijke aanpak te Komen op de conferentie van de kwes- AJhamhra ties-Zuid-Rhodesië en Zuid-Afrika. Pre- betekent voor het voortbestaan x. door vele rassen gevormde Gemene best". Enkele afgevaardigden van Afrikaanse landen eisen dat Engeland „positieve stappen" doet om Zuid-Rhodesië, dat door blanken geregeerd wordt, naar de onafhankelijkheid te leiden, maar dan onder een regering die voor het groot ste deel uit negers bestaat, gekozen op basis van het algemene kiesrecht (iede re burger heeft één stem). Scheepuaartberichten Vlissingen aangekomen op 6-7: Dido van Glomfjord, Castillo-Ampudia van Bilbao, op 7-7: Ravnaes van Rotterdam, Marlchu van Antwerpen. Commandant Le Terrier van Antwerpen Vlissingen vertrokken op 6-7: Tramprover naar Baltimore, Marina G. Parodi naar Sauda, Dido naar zee. Castillo-Ampudia naar Immingham. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 6-7: Gulf-Swede van B Mashur. Metrê van Liverpool. Borneo .van Hamburg, Steenkerk van Bremen. Ittersum van Bremen. Peper kust van Hamburg, Bellatrix van Rotterdam, Maaskade van Rotterdam, op 7-7: Henrica- Thekla van Dordrecht. Ladon van Rotter dam. Result van zee. Daphïs van Le Havre. Dollard van Rotterdam, Pi al van Amster dam. Eerns van Eoston. Memnon van Rot- 'terdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 13